NINOVE. De Patroons Uit Nieuwerkerken. Geeraardsbergen. der Sargieënfabrieken drei gen 2000 werklieden uil te sluiten. Wij haddeh in ons blad van Zon dag .laatst gemeld, dat de Wevers56 in getal van het sargiefabriek La Couverture (De Cle.rck genaamd) den arbeid gestaakt haddon, ten gevol- fjen van den inslag die men nogmaals lad verminderd zonder de minste verwittiging noch vergoeding.te ver leenen aan de Wevers. Dio manier fan handelen bestaat reeds lang in dat fabriek, door ver andonngen te brengon aan don im slag en zoo meer, waarover de we vors dikwijls aan de meesters en de Bestuurder der fabriek zijn gaan re- klameeren, en 't was na veel geduld te hebben, en de misnoegdheid van do Wevers zoo groot wierdt, dat vele onder huri maar zochten om elders aan het werk te komen, dat hun door do onveroonkomst tusschen de Pa troons wierdt onmogelijk gemaakt dat zij hunne voorgaande schuch terheid afgelegde» ®n de hulp inrie pen van de vakbonden. Het Bestuur van het fabriek heeft bij het begin der onderhandelingen beweerd-dat zijne weversin de rol en dwijlen geweefsels, zooveel loon kon denverdienen dan in de andere fa brieken, en de tarieven dezelfde wa een, en toon bewozen is dat zulks eeAé dwaling was, heeft men slechts eene verhooging op de tarieven to"- geetaan, voor enkele zware dwijlen feweofsels dat de wevers geen vol- oening gaf doch gezien eene alge- meene herzienden tarief aan de Pa troons «ou voorgelegd worden, zich voorloopig tevreden stelden. De bedaring was nauwelijks onder de wevers teruggekeerd, en zonder de miDSte verwittiging heeft men Woensdag don 11* October den in slag die 7 grammen is geweest op 6 grammen verminderd, waarover de betrokken wevers bij de mees ters zijn gaan spreken, die in plaats van de klachten der wever srekening te houden, hun barsch antwoorden, wio het niet aanstaat mag er van door gaan, wat eene groote beroe ring bracht onderal de weversdieop het punt stonden het fabriek te ver laten, wat belet is door de do tus sch®n komst van de afgevaardigden der werklieden die beloofden, met den heer Bestuurder te zullen gaan spreken, wat gebeurd is zonder vol doening aan de wevers te verleenen, waardoor de staking is ontstaan. Van Maandag zijn al de worklie den van de fabriek 140 ingetal zon der werk. De zaak wordt er door te erger, naar de uitleggingen die de werklieden openbaren zijn het niet alleen do wevers, maar nog andere werklieden die gegronde klachten aangaande hunne geringe loonen inbrengen en die zelfs niet meer be antwoorden, aan de loonen vastge steld in de algemeene overeenkomst. Déze staking die het gevolg is van te lang verduurde grieven, waarover in de andere fabrieken de zelfde klachten niet in te brengen, zij wordt door eene kwade geest die tusschen de Patroons moet geslopen zijn be antwoord meer de uitbetaling van 2000 werklieden der Sar- gieën fabrieken te Aalst, Dendermonde en Waasmun ster. De werklieden zijn van hunne goede zaak verzekerd en laten de verantwoordelijkheid van wat er komen zal aan de Heeren Patroons. H. F, VOLKSBEDRIEGERS Onze inwoners zullen zich wel herinneren met welke woede onze groene jannen, destijds onzen vroe- geren liberalen-klerikalen gemeen teraad afschilderde voor eene bende alleenheerschers, die anders niet zorgden of voor hun eigen coffre- fort. Zij zouden hun niets kunnen vergeven, alles gingen zij doen en alles moest opgeklaard worden. Zij waren het die moesten weten, waar die groote schulden vandaan kwamen, maar pas was de kiezing achter den rug, of zij helpen mede diealleenheersching recht houden. Ku willen zij nogmaals onze be volking een blinddoek voor de oogen binden. Zoo schrijft het blad dier groene jannen De Werkman van 5 dezer, al leugens en verdacht making aan het adres der socialis ten. Die heeren kunnen de ondervra ging niet verkroppen door onzen vriend De Schryver gedaan over de Buurtwegenissen, die onze lezers zich allen herinneren, en Waarin hij de werklieden zou uit gescholden hebbeD voor luiaards, volgens hun blad. Maar waarom •chrijven zij niet dat het schepen college geen kennis heeft van het werk dat algemaakt wordt op de gemeente. Zij weten dat er per vierkante meter gewerkt wordt, maar wat er gedaan wordt weten ze niet, en op het einde des jaars moeten ze 6ooo tr. uitgeven voor onderhoud der buurtwegen. Onzen BEKWAMEN schepen van geldwezen, moeteen held zijn voor die berekening te doen, zon der te weten wat het kost per vier kante meter, en hoeveel er hersteld zijn. Is het daarom dat zij de socialis ten uit het schepencollege houden. Er is nog meer. Dien groenen held verklaart, dat zijn groep be reid is het krisisfonds herinterich- ten, maar niet volgens het oud stelsel ?J... Welk nieuw stelsel zoudt u wil len BEKWAME? Is het volgens dat van onzen werkliedenhater, M. Moyersoen, die onze werklieden op het verhongeren zet Verder verdraait hij de stem ming gedaan over het voorstel der socialisten, om het krisisfonds herinterichten. Hij zegt, het is VERSCHOVEN bij stemming van 8 tegen 3. Nochthans weet hij wel dat zijn partijgenoot, M. Muy- laert, dit verraderswerk niet wil lende volgen, met de socialisten mede stemde voor de herinrichting, dus was het 7 tegen 4. Maar mogen we eens vragen, wat het besluit VERSCHOVEN, wil beteekenen Is het voor eeuwig of altijd Intusschen mogen de werkloozen onzer gemeente, hun buik wat meer toeriemen, en dit alles door de schuld der GROENE DEMOKRA- TEN (genre Perdaens), Inwoners, laat u niet langer de koord aan den hals doen, oogen open en ziet goed toe. Komt naar de gemeenteraads zittingen, daar zult ge de groene en gele jannen uwe belangen zien verdedigen, want volgens hun, sla pen de rooden. Komt en overtuigd u zelf over onze werking, dat is voor ons, onze beste verdediging, Een onbekwame. - CINEMA. Zondag 29 en Maandag 30 October Dagblad Gaumont. Schuppen Aas, drama in 5 deolen. Bill's for tuin, komiek. Zonder Vader, 11' en 12® episoden. Elfde episode. GERED. Ceci liade Clare (vroeger Fleta) die ziek is, weet niet hoe Jack Newland door het noodlot getroffen is. Tim komt bij haar om hare hulp in te roepen. Zy komen by tijds om Jack te red den. Jack is nu erg ziek en komt te rug bij den Apotheker Copaghus verblyven. Enkele maanden later slijt Jack gelukkige dagen bij zyn ouden meester, met Suzanne en Tim. Lord Windennair heeft intusschen de bewijzen gevonden, dat generaal Benyon de vader is van Jack. De ge neraal is een knorrige vent, en had Jack in het tehuis voor verlatene kinderen geplaatst, met het gedacht hem niet uit het zicht te verliezen. Maar het noodlot had het anders ge wild. Jack zal naarzyn vader gaan, en belooft aan Suzanne, dat hy nooit geen andere tot echtgenote nemen Twaalfde episode. HET DOEL BEREIKT. Jack wordt by zijn vader ontvangen en de genoraal laat aan Jack toe Suzanne Temple te hu wen, nadat M. Masterton is tusschen gekomen, want de generaal wil van dithuwelyk niet weten, daar hy nu niet meer van Jack wil gescheidon worden. Cecilia de Clare huwt met Harcourt. In d® twee deelen dezer episood komen de hartroer®ndste en treffendste tooneelen voor. Al degenen die de film Zonder Vader hebben gevolgd, zuilen ook de ontknooping van dit drama wil len zien. Heden Zondag 22 en Maandag 23 October, Dagblad Gaumont. De klein® Iersche heks, met Mary Mil- les. Pipeiet, komiek,Negende en tiende episood van Zonder Va der Leest de korte inhoud in ons num mer van 15 October. VOOR ONZE COÖPERATIEF. Door de bestuurleden en bedien den der coöperatief is er een huisbe zoek ingericht geweest, om deze partygenooten te gaan vinden, die nog niet hun plicht begrijpen tegen over de samenwerking, on wy mo gen ons verheugen over een rede- yko goede uitslag, maar dat wij vol ledig tevreden zyn, zullen we niet zeggen, want wy mogen niet rusten, ;oolangereen enkele werkman, zoo lang er eene enkele huismoeder die tot de samenwerking niet is bij getreden, maar om tot daar te ko men, mo( ten alle coopcraleurs en bijzonder de huismoeders die bij ons koopon een bandje aan toesteken. Een cooperateur, eene huismoeder die al bare aankoopen in onzen win kei doet, heeft nog niet ten volle hare plicht gedaan. Wie zijne coöperatief oprecht lief heeft, is steeds in de weer en zooals een handelsreiziger of een bijzonder winkelier steeds werkt om nieuwe klanten te winnen, moeten wy on verpoos 1 aan eenieder en bij elke gelegenheid oyer de coöperatie spre ken, over bare voordeelen on byzon- der over bet verhevene ideaal, welk® wij nastreven door de samenwer king, 't is te zeggen, de vrymaking onzer klasse. E11 wij zijn gelukkig to kunnen zeggen, dat wij vele vrouwen ont moet hebben die de groote rol welke de samenwerking vervult en in de tookomst nog meer zal te vervullen hebben, begrypen. Zoo hebben wy by ons bezoek vrouwen ontmoet, die van onzen winkel kwamen, en met fierheid we zen zy ons op hunnen wel met waren gevulden korf, er byvoegende, van hoedanigheid, maat en gewicht zyn wij verzekerd, on het byzonderste de winsten diej verwezenlijkt zijn op onze aankoopen, zullen niet dienen om de arbeiders te bevechten, maar zullen worden aangewend, om de stryd die onze mannen leveren tegen de bezittende klasse, die ons onder drukt, te steunen. Binnen enkelen tijd ontvangen wy onzen deel in de winst, voegde de vrouw er by, en daarby hebben wy nog onderstand, ingeval onze man moest ziek worden, en met de ver goeding van den Ziekonbond, hou den wy dan ten minste do groote ellende uit ons huis. Deze vrouwen begrypen dus wat de samenwerkii gis, maar nog velen zyn onverschillig of doen do moeite niet na te denkon, over het groot na deel welke zij zich zelve berokkenen door niet te willen genieten van de voordeelen der coöperatie, daar zy liever hunne aankoopen doen by menschen, die vyandig staan tegen over de arbeiders, in plaats van den winkel der coöperatief regelmatig te bezoeken. Een verstandige arbeider is lid der coöperatief, eene goede huis vrouw doet regelmatig hare aankoo pen. Al wie zich socialist noemt maakt bestendig propaganda voor de coope relief. Alle partygenooten die wenschen dat wij voldoening kunne® geven om ter beschikking der arbeiders een goed ingerichte feestzaal, een rui mer koffiehuis, vergaderplaatsen een volledige boekery met leeszaal te stellen, moeten ten allen tijde en bij elke gelegenheid welke zich aan biedt zorgen, dat de verkoop in onze winkels, dat de verkoop van brood steeds siygen. Het beste middel om voor onze klasse alles ter beschikking te stel len, wat er noodig is om te kunnen genieten van kunst, van goede uit spanning, datjs zorgen dat het ban delscyfer stygt. Als elke socialist goede coopeia- teur wordt, dus verbruiker van al de waren door de coop?ratief gel verd, verrichten wy wonderen. Prudeks. Centrale voor Arbeidersopvoeding. Afdeeling Geeraardsbergen. Vrijdag 13 October zyn dus de voordrachten voor het winterseizoen 1922-1923 aangevangen. 't Was gezel Christ. De Bruycker uit Gent, een onzer knappe jeugdlei ders die ons vergaste op oene puike voordracht over de jeugd in de ar beidersbeweging. Do voordracht is wel geslaagd, en voordrachtgever en toehoorders waren ten uiterste voldaan. De ieugd vooral had den oproep van nun bestuur prachtig beant woordt. Ook stolden wij met genoe gen vast dat vele oude partygenoo ten opgekomen waren. Na een woordje vooraf van gezel Do Nauw welke het doel| en streven van de Centrale voor Arbeiders op voeding uiteenzette, komt de vriend De Bruycker aan het woord en schil dert in eene prachtige rede deden te volgon weg onzer jeugdgroepen af. De rode van vriend De Bruycker was zoo prachtig en uitstekend dat wy niet nalaten kunnen er een be knopt verslag van weer te geven. Do maalstroom waarin wy oen groot deel der arbeidende klasse on ook der arbeidersjeug 1 zien in meegesleept worden, ze^t vriend Do Bruycker. doet onze volle aandacht op zich trekken.de overdreven sport- zucht, box en voetbalmatchen, enz. staan aan 't orde van den dag. Dio sportzucht aangevuurd door de vij anden der werkende klasse, de bur gerij, trekt al te gemakkelijk de aandaebt van een groot deel der werkende klasse en der jeugd op zich en doet hun vergeten dat wij niet alleen in een dagelyksch® stryd om het bestaan betrokken zyn, maar wellicht aan den vooravond staan van een der grootste kampen welke do arbeidende klasse tot hiertoe ge kend heeft, den stryd tot behoud dor veroverde hervormingen, waar er zoovele jaren stryd voor noodig was, waar onze vaders en moeders zuo hard hebben voor te lyden ge had, waar ze zooveel hebhen moe ten voor offeren, aan die vroegere stryd, aan al dat moedig kampen wordt er zoo weinig gedaebt'om des te meer te kunnen denken en spro ken over de kampioonen van aller hande sport. Aan studie en geestesoniwikkelin- gen denkt men zoo weinig, ja, maar al te weinig en dat kan, dat mag niet langor. De socialistische jeugdgroepen welke zich in drie verschillende deelen scheiden, zynde de Turn kringen, do Jonge Wacht en Volks kinderen moeten beseffen en in de verste plaats de turnkringen doen overdreven sport, ter zyde dient ge steld te worden. Gezonde lichaams oefeningen, goed, maar onmidde- lyk daarnevens zorgen voor een ge tonde geestesontwikkeling, ziedaar het werk, het doel van onze socia listische jeugd. Dat de jeugd zich al te gemakke lijk medeslepen laat in den maal stroom van liet sport en het goed- koope vermaak is niet hunne schuld. Het 30 jarig klerikaal landsbestuur zorgde er voor de arbeiders in on wetendheid te houden. Niets is er door hen gedaan om het volk zode- lyk te verheffen. Spreker wyst dan op de verant woordelijkheid en verplichtingen welke de jeugd op zich neemt door lid te worden van een Soc. Turn kring, Jonge Wacht, enz. Op treffende wijze schetst hy dan den toestand en den stryd van vroe ger en gepaard met voor jeugd on denkbare offoringen en lijden. Spreekt aan uw vador, vraagt aan moeder zegt hy, hetgeen zy hebben moeten doorworstelen en onder staan, hoe ze zich moesten afsloven van 's morgons vroeg tot 's avonds laat in werkhuis en fabriek voor een ellendig loon. Vraagt hun naar hun ondorwys en vraagt hun naar de sociale wet ten, or waren er geen, niets, niets was er voor hen dan zwoegen sla ven en lijden. En in al dat lyden en offeren trokken ze ten stryd tegen hunne verdrukkers, het kapitalisme, en ze veroverden hetgeen er nu is, waarvan wy nu genieten, beter on derwijs, achturigen werkdag, ouder domspensioenen, ®nz., dat hebben wij te danken aan de stoere voor kampers van voor 30 jaar, en dat mogen wy jeugd, niet vergeten. Dagelijks moeten wy daar aan denken en het niet vergeten, want de bourgeoisie gaf zulks niet uit liefde, neen, harde stryd is er voor gevoerd moeten worden, ja zelfs werkorsbloed heeft er voor ge- gestroomd, en wanneer wy jeugd zulks gedenken, dan zullen wy ook begrijpen.dat wy zware plichten te vervullen hebben, want het kapita lisme ligt op loer, gereed om terug tegrypen hetgeen ze geven moest, dank zij de eendrachtige stryd onzer oudere"klassegenooten. Ziet hoe ze den acht urigen ar beidsdag willen saboteeren, hoe ze loonsverlaging opdringen niette genstaande de immer stygende evensduurte, gewilde werkloosheid brengen ze ons nog op den rug, om stuk voor stuk de zoo duurgekoste rechten te ontnemen. Maar wij, de jeugd zegt spreker, zullen waken en onze rechten weten te vrijwaren, nog betere en meerdere hervormingen afdwingen,doch daar om is het noodig ons niet te laten medeslepen, door al do afleidings middelen welke de burgery daartoe aanwendt, doch ernstig onze taak op te vatten, ons onderwijs uitbrei den door het volgen der avondles sen, nijverheidscholen, cna. Onze vrije uren gebruiken tot de studie, onze kennissen uitbreiden door hot volgen van kursussen, voordrach ten, enz. Kortom, alle gelegenheden welke ons aangeboden wordon tot meer dere geestesontwikkeling aangry- pen, dan zullen wy de jeugd, hoop vol de toekomst kunnen inblikken en luide mogen roepen Leve de Turners Leve de Socialistische Jeugd den de deuren gesloten en zal nie mand meer toegang verleend wor den tot de zaal. BOEKERIJ. llertchtaan de liefhebbers Door den grooten by val onzer boe kery en om iedereen te kunnen vol doen, zal van heden Zondag dn boe kery open zyn, van 10 tot 11 1,2 ure 's morgens, den Donderdag van 6 tot 7 uren. Aangekomen on van heden te kry- gen De werken van Styn Streuvels en J. Van Campon, welke mot genoe gen door iedereen zullen gelezen worden. Vriendeiyk verzoek de ont leende werken regelmatig terug te brengon. HET BESTUUR. VOORDRACHT. Vrydag a. s. 27 October om 7 1/2 ure, openbare Voordrach. Gezel Joz. De Graove uit Gent komt spreken overde Coöperatie Al wie belang stelt in den strijd der arbeidende klasse en meerdere kennissen wil op doen. Komt naar do voordrachten ngericht door het plaatselQk Komi- teit voor arbeiders opvoeding. Do verschillende onderwerpen welke in don loop van dit seizoen zullen be handelt worden zijn van de belang rijkste punten welke in de arbei dersbeweging op het voorplan tro- den, en wordon uiteengezet door bevoegde sprekers. Opgepast om 71/2 ure stipt wor- Strijdpenning Leo de Lustige zegt dat hy eene raap gezien heeft 1 meter lang we gende 22 kilos 0,50. Speliere zegt dat het eene voelbare leugen is en geeft 0,50. Bertje Pap heeft net gelezen in de gazet en zegt dat het juist is 0,50. De zoon Speliere zegt dat er geen enkel kruipdier bestaat die*ze kan opeten 0,60. En Remy zegt dat er al dikwyis een kwakkel in de dagbla den verschynt 0,50. Speliere geeft nog 0,25 omdat onzen trein 35 minu ten retard had en Bertj® Pap geeft 0,25 omdatjde chef om onze wagen Hiep om die raap op te laden. De zoon Speliere geeft nog 0.25 om niet te moeten helpen. Leo geeft nog* 0,25 omdat wy met vyf zyn om de lading te doen en Remy geeft 0,50 omdat de lading juist gedaan was. want den trein staomde binnen. Leo durfde nog zeggen, alsdat hy ze zien groei en heeft in de gazet 0,25. Op het kof- fiebal zat de president, Remy en Taaf 0,25. Omdat Remy zyn karre geladen was met koffie 0,25. Omdat de president vluchtte met het brood onder den arm 0,25. En Taaf bloosd® van koffie te drinken 0,25. Ze zouden beter doen van geen koffiebal meer te houden 0,25. Omdat de president te veel had gezien in de Cinema 0,25. En hy gevlucht was van schrik 0,25. Omdat de president paar geestig is 0,25en hy langs de Gentschestraat vliegt 0,25. Omdat de president geen naphte hooft om te vliegen 0,25. Dat hy goeden naphte had, hy zoo zijne duivin nog kunnen krijgen 0,25. Maar zijnen motor is versleten 0,25. En er is geen mogelykheid van hom te horstellen 0,25. Omdat hy* nog droog nog nat en kan houden 0,25. Alle moeite om neg te vliegen zyn voor den president verloren 0,25, oen dikken prys Tlieaen 0,25. Als hij maar z{jn prys duif niet en ver liest zooals de president 0,25. Maar Lowleken zal zijn vliegmachien go;d onderhouden 0,25. hy heeft nog goede naphte en onze president niet 0,25. Omdat mijnen baas en bazin hun goed dragen de witten 0,50. omdat den Bakker moot n'en mol hebben om hem in te trekken 0,25. Omdat den Bakker het al gedaan 0,50. Om- dat Frans en Albert gevogelpikt heeft bij Potter Clementine 0,25. Om dat Sis op zyn broers panneken ging Clementine 0,25. Omdat sis de wok- ker vastgelegd heeft Richard 0.25. Omdat Frodorik mot Octavie gedanst heeft op het bal geeft Frans 0,25. Om dat G..... by 't venster niet mocht slapen Richard 0,25. Mon vraagt een® goede huisvrouw van 3 tot 80 jaar op 't rot n. 10 0,50. Driemaal bellen eu goed de roeten opheffen 0,50. Omdat de witten Zondag de cinema verge ten had 0,25. Ornaat F. beschaamp is over P. 0.25. Omdat de papborstel aan Achiel zyn haard plakte 0,25. Drinkgeld van Jan aan P. 0,50. Men vraagt eene lantaarn in den toegang van den schouwburg 0,25. Omdat men godurende de repetitie op mal kander niet meer zouden loopon 0,25. Totaal fr. 15,00. Voor de Turners. Gevonden in oeno oude Bus 3,37. Een rondoken gedaan bij Justin Os car steenweg 2,00. Strijdpenning. Omdat Victor D'Hondt zyne vrouw hem gedurig plaagt om naar d« Vooruit to gaan on als zo daar is niets doot dan slapen 0,75. Omdat Pol Van de Steen verplicht was aan Felix Blok naar zyn 3 fr. te vragen, daarom geeft Felix 2,00. Gespeeld door Jef Praot en rond- ehaald door Henri Maes, beide sol- aten 7,21.. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Jef De Deyn tan La LouviAre, Desird en Gustaaf en T. E. 7,00. Totaal 17,14. Vlag Vrouwenband. Gezongen door Mdne Hascour, rond* gehaald door Albert Beeckman 5,80.' Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Leon Scheepers 9,00. Voor het muziek. Gezongen door Stance Wotte, rondgohaalddoor Peetjejfan 5,15.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3