Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Sfands-organisafie. AALST Ibealisme of Naar Denderleeuw. Demagogie. 19e Jaar N° IS. Prijs per nummer IS centiemen 29 October 1922. Vruchtbaarheid. Jeugdbeweging. HIER LEERT GE RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechtailijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strydpenning die dezelfde week moet ver schenen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GKNT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 6 1 jaar BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 2,20 4,00 7,50 REVENDICA ARABICA of on feilbaar geneesmiddel der branden de sociale kwestie. Zoo roepen ten minste de Katholiekan, Christenen en Liberalen. Het is waarlijk jammer dat elke werkman niet alle bladen lezen kan, hij zou dagelijks kunnen vast stellen hoe onfeilbaar dit genees middel is,'omdat water en vuur onvereenigbaar is. De werklieden beklagen zich be stendig-over de blijvende zelfs stij gende duurte van het leven en de christenen, en een onbeduidend getal liberale werkers, meenen in de standsorganisatie het redmiddel te zien om harmonie te brengen tusschen kapitalist en arbeider, tus- schen voortbrenger en verbruiker. De katholiekeen liberale burgerij schreeuwde dat het de schuld was der hooge loonen en bekwamen dat in sommige nijverheden de loonen verminderen. Als ze spraken van te hooge loonen en die te verminderen, waren het maar alleen die der wer kers, want zij leden verlies en han delden uit pure en onvervalschte liefdadigheid met den arbeider werk te verschaffen en met het weinige, oh dat klein winstje dat van hunne? liefde voor den werkman overbleef, konden ze maar een au- tómobiel koopen in plaals van twee, een hotel met verscheidene kamers en een villa op den buiten, terwijl ze toch niet milder konden zijn dan aan prijzen buiten konkurrentie een huisje of krot met een of meer plaatskens aan den werkman in huur te geven aan het civile prijs- ken van 200 tot 3oo 0/0 meer dan in 1914. Hunne liefde tot den werkman kon toch niet. verder hé De werkman goede kerel die hij is meende te moeteo toe stemmen in eene loonsverminde ring. Maar van zoohaast dit was doorgevoerd sloeg alles weer op. Eene nieuwe huishuurwet was in 't zicht die van degenen die eene loonsvermindering ondergaan had den, 50 tot 100 0/0 meer uitgaven vergde. De bqter "blijft duur alhoewel er overvloed van eten is voor de bees ten. Het vleesch, daarover kunnen de huismoeders best oordeelen als ze een kilo soepvleesch of een bief stuk gaan halen waarvan het levend beestje aan 2,50 fr. tot 4.25 fr. per kilo op de markt wordt verkocht, kalveren aan 4 tot 5 fr. en zwijnen 5,50 tot 6,6o fr. levend beestje en om de cortège te sluiten eischen de kiekens dat hunne eieren 50 tot 65 centiemen betaald worden omdat de maïs 60 centiemen kost, alhoe wel met een kilo maïs veel eieren te winnen zijn. Het fruit, dat over- vlbedig is dit jaar en van de markt gaat aan 10 tot 20 fr. per honderd kilos in den handel. De koolmijnarbeiders stemmen toe eene loonsvermindering aan te nemen, omdat ze willen laten zien dat ze niet de schuld willen zijn der voortdurende werkloosheid, was de schuld der hooge kolenprijzen, zeg den de kapitalisten en burgersbla den en toch spreken de koolba rons van anders niet dan van op- slag. En het brood dat met het vleesch eene voedingswaar is, waaraan de werkman het meest behoefte heeft tot het herstel van zijne door zwa- ren arbeid verloren arbeidskrach ten. Hoe is het toch mogelijk dat dit ook opslaat Het was ons nochtans reeds lang beloofd aan 5o centiemen. Als Wauteis weg is werd ons gezegd. Welnu, achter wat wacht Moyersoen dan om het brood te doen afslaan Ah ja I 't is vrijhandel, ja't is waar, iets waarnaar de burgerij zoozeer snakte, de schuld van 't dure leven op den nek schuivend van Wauters, die door staatsmonopolie de kapi talisten wilde beletten rijk te wor- iden op den honger van het volk. Nu hebben die kapitalisten den vrij handel veroverd waaraan onbewust vele werklieden geholpen hebben, en vallen nu bovenarms op den vervrozen vleeschdienst die toelaat dat de werker nog goedkoop vleesch uit. Er zijn artikelen waarvan het al gemeen gekend is, dat ze met eene schandalige hooge winst voortver- kocht worden door de steunpilaren der groote liberale en roomsch ka tholieke partij. Wat hebben de verzoeners tus- schen kapitaal en arbeid reeds ge daan om daaraan verandering te brengen Wat hebben de stands organisa- teurs reeds daartegen gedaan Niets Niets Onder den roep Weg met het ministerie van 't duur leven hebben zij en ook vele werklieden geholpen een burgerministerie aan 't hoofd van 't land te stellen. Waarom dan brengen z'er geen verandering aan nu ze de macht hebben. Wanneer Wauters en zijne ka meraden ministers waren, waart ge ongeduldig en wildet ge alles met eens veranderd zien en nu dat de katholieke en liberale burgerij, ge steund door de voormannen der christene democratie, aan 't hoofd staan, ziet ge verduldig toe dat z'u scheeren zonder zeep. Uwe loonen verminderen en uwe huur en uw eten slaan op. En ge zegt niets Ofwel ge laat u nogmaals in slaap wiegen door het Revendica Arabica of onfeilbaar middel tegen alle so ciale kwalen, waarvan gij, indien ge wilt zien, onvermijdelijk moet bestatigen dat stands-organisatie onmogelijk kan bestaan zoolang de voortbrenger en verbruiker uitge buit worden door de groote en kleine, gele en blauwe kapitali stische burgerij. In het roode sociale werkersle- ger is uwe plaats om samen te strijden tegen den vrijen handel tot uitbuiting van den honger van ons werkersvolk. Indien la Prévoyance Sociale een krachttoer vertoonde met het cyfer der jaarlijksche brandpremiën-in ningen, dat met den wapenstilstand 186.052 frank bedroeg, op 1.014.368 frank te brengen, wilt dat toch niet beteekenen dat do afdeeling leven werkeloos bleef. Dit jaar werd begonnen met een cyfer van 2.465.602 frank jaarlijk- sche inning van levenspremiönop Ha Ge ziet hier heen, ge zijt weetgiérig, ge wilt iets leeren Meer wilt ge kennen, hooger wilt ge gaan en daarom ziet ge hier heen. Ge wilt dus met deze eenige vol gende woorden iets leeren, ge wilt slimmer worden. Enjochjarme toch, moet dit klein artikeltje, door een eenvoudige Jonge Wachter op dit bescheiden plaatsje geschreven, U leeren. Is het waar dat ik hier weten schappelijke onderwerpen moet aanraken. Moet ik U hier spreken over ge schiedenis, aardrijkskunde, letter kunde, sociale leer Moeten deze eenige regels u eei juist gedacht over al die dingen geven, ja Waarlijk, het is onmogelijk, ik kan U hier nog aells niets zeggen over gezondheidsleer, ik heb nog allengs geen plaats om U over den drank te spreken. Ik kan dat niet, maar ik kan wat anders, ik kan U een weg wijzen. Ik ben de wegwijzer, die u aan duidt waar ge alles kunt vinden, om te leeren, om slimmer te wor den. De weg moet ik U dus wijzen, die ge misschien beter weet dan ik, maar die ge niet wilt bewandelen. He wel, laat ons kort zijn, ge bruiken we geen omwegen om U te zeggen dat ge al 't geen ge wilt weten, in boeken kunt vinden, veel kunt ga wijzer worden door lezen. Om U boeken te verschaffen werd een Biblioteek opgericht, veel moeite werd gedaan om die hooger te voeren en hooger gaat en is ze. En laat U dit werk onverschillig? Bezoekt gij reeds de bibliotheek Ja, gaat dan zoo voort en leest en doet het met aandacht, ik verzeker het u, beter zult ge worden. Maar ge bezoekt misschien de boekerij nog niet, ge wiit niet wij zer worden. Dat wilt ge echter ook niet blijven, want dom zijn is lee- lijk, is afschuwelijk. Daarom de weg gezocht die U hooger zal lei den. Daarom zult ge Daar de Bi bliotheek komen. Niet langer zult ge wachten. Dit werk zal U dus niet langer overschillig laten, ge zult dus niet alleen dit werk steunen, maar groo- tendeels U zelf Uw eigen persoon zult ge ontwik kelen. Nu moet ik echter eidigen, mijn hoekje is vol en ik heb U niet recht- streeksch veel slimmer gemaakt. Ik heb U alleen de weg der geleerd heid aangewezen. Ik twyfel niet langer aan U en hoop U binnen kort in onze boekerij te ontmoeten. Nu laat ik U aan uw lot over, tot dat ik de volgende maal nog eens met U spreek, om U wederom een nieuwe weg aan te wijzen. 30September had het 3.481.063 frank bereikt. Er waren dus slechts 9 maanden noodig om de premiöninning der af deeling leven met één millioen 15 duizend frank te vermeerderen. En de onvermoeibare agenten van la P. S. hebben gezworen alle negen maand zulk eon kind voort te bren gen. De party heeft besloten, onzen uitstap naar Denderleeuw, die de verledene maal, gevolg van slecht weder niet kon plaats hebben, te volbrengen op HEDEN ZONDAQ 29 OCTOBER 1922, met Muziek en Turners. We vertrekken om 2,20 ure per trein tot Iddergem. Wy keeren ook per trein terug. Partygenooten, allen mede; Het is de laatste uitstap van het «eizoen. Dus allen voor de laatste maal op post I willen verstaan hetgeen hem gezegd wordt, in de toekomst gomakkelyk I te weerleggen zyn. Allen eerbied voor züne kunst in dat opzicht. Jam mer voor den Heer Van den Bergh, want dat vermindert in gevoelige mate zfjne behendigheid van Chris- ten-demokratische - half - weekblad schrijver. Nu Genoeg daarover. Want, schryft Multatuli Al die woorden, redevoeringen en dagbladartikoli veranderen immers niet» aan 't lot van de verdrukte arme zwoegers- klasse. Slechts eenige regels,als antwoord aan den heer Van oen Bergh en zyne zoo bereidwillige reporters. Ik beken gezegd te hebben dat den heer Plancquaert wellicht mil- lioenen zou ontvangen hebben als lid van den Vlaaraschen Raad. Het woord wellichtis, op de wijze als ik het heb uitgesproken, voor mij een argument en tevens van groote beteekenis. Indien den heer Van den Bergh wenscht nadere inlichtingen te bekomen nopens de rechtvaardig heid mijner bekentenis, raad ik hem aan by zjne reporters bij gelegen heid en gebrek aan beters nog maals aan te dringen. Die personen( en tevens den lieer Van den Bergh) hooren met welge vallen zich zelf spreken. Nog steeds verbeelden ze hun het hart, en do ziel te zy n van de Vlaamscho beweging. Bij iedere gelegenheid zwaaien zjj de fakkel des vryheids en schetteren zy voor doel te hebben de zedelijke en stoffelijke verheffing van het yiaamsche volk en der arbeiders in t byzonder Dat alles zo uden wty heel natuurlijk vinden, het gaat er immersomde economische omwen telingen hetdageljjksstukjen brood. Eenieder streeft naar de verovering van een perceeltje macht en sommig» personen gebruiken ten dien einde al de middelen in hun bereik de slechtste en domste oerst. Hier in ons Arrondissement bij zonderlijk, alhoewel niet schitterend van demokratie, hotwelk niet toelaat dat wy er menig soort van christen- domokraten op nahouden, die trach ten, door laster en demagogie de arbeiders op te hitsen tegen de socialistische leiders en hunne in richtingen, Moesten we eens ons stroven, onze princiepen en daden, in het opzicht van Idéalisme en democratie, teges- over die der zoogezegde. Christene Demokreten stellen, dan «ou menig grootschreeuwer er aan twijfelen wio waarlyk van ons beiden het praktukje om van te walgen .ia gebruik stelt. Moeten wy bewijzen f Ind;orl we oens in het verleden terugblikken on de laatste gebeurte nissen overloggon moeten we be kennen dat uwo houding tegenover zekere porsonen, ook opgoblazon met den titel van Christene demo- kraaton tovens Minister van Arboid uitorst zonderling schijnt en hoego- naamd mets van demokratisch» strekking hoeft. Hebben wij niot, als staving onzor beweringen, de iaatsto dagen van den Vader der Christene Demo kreten den Heer en Minister Moyersoen, in zako vermindering Do Werkman orgaan der Chris tene Demokraten van gansch België, van 5October laatstleden, kent mij de niet aan iedereen bewezen eer toe, mij een kolommen lang artikel toe te wyden, op het eerste bladzijde van hun doorluchtig half-weekblad. Het merkwaardig, dichterlyk meesterstuk is de pennevrucht van den Heer Van den Bergh, Christen- Demokraat van eerste gehalte, tevens Vlaamschgezinde, bij gelegenheid van het zuiverste water. Oordeelend naar zyn schryven, moeten wij, jammer genoeg, getui gen dat den Heer Van den Bergh meer en meer aan frasenmaken ij vert. Hij speelt met de woorden en zinnen net als een cirkusclown met houten gewichten en kartonnen schotels. We beginnen waarlyk te twijfelen of den Heer Van den Bergh zijn rol van Christen-Demokraat wel ernstig opneemt, om op dergelijke wijze to schryven in een demokratisch blad over Idéalisme en Demokra tie Of vermeent hy soms kleine schooljongens en meisjes te moeten leeraren over vertelseltjes en onnoo- zelen brabbelpraat als tijdverdrijf Namelijk in zyn artikel, handelt den heer Van den Bergh over woor den die ik zou uitgesproken hebben, in 't byzijn van eenige zyner vrien den, Christene-Demokraten,herberg - vlaamschgezinden in den waren zin des woords. Volgens de verklaringen dier per sonen gedaan aan den Heer Van den Borgü, zou ik gezegd hebben dat den heer Plancquaert millioenen zou ontvangen hebben als lid van den Vlaamschen Raad gedurende do be zetting. Steunende op die verklaringen, heeft den Heer Van den Bergh niets beters gevonden ziji e behendig heid van - Demokratische Half- weekbladschryver aan den dag te leggen en, zónder zich verder te be kommeren aan de echtheid en be doeling mijner uitdrukking, is hy overgegaan tot het schryven van zyn bedoeld meesterstuk inhetwelko hij tracht, alhoewel onderduims, het miscrediet over mfjn persoon en handelwijze te doen heerschon onder de Vlaamsche arbeiders. In zyn schrijven namelyk zou den Heer Van den Bergh myne ge voelens als Vlaming willen in twijfel stellen en mijne doenswyze en uit drukking bestempelen als zijnde Een praktijkje om van te walgen Hoe lief Om van te walgen Ver volgens eindigt hy de inleiding van zijn artikel in een zin waar Minister Moyersoen in persoon een puntje zou kunnen aan zuigen. Ik zou ge handeld hebben alleenlijk met het inzicht eenige arm zalige zieltjes tot mij te win nen. Indien den Heer Van den Bergh dergelijke opvatting hoeft over mijn persoon, veroorloof ik hem te doen opmerken dat hy waarlyk aan 'tdroomen of aan 't dwalen is. tenzij hij den klassieken truk dor advo- katen wil aanwenden, namelijk niot

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1