De werkstaking Jaarlijksche rouwbetooging Heden Zondag 29 October. In de Kamer. Mijn Hoekje. Woensdag I November, Cinema FLORA */lldeeling-J3ibliotheek APOTHEEK. Jeröme Renneboog- Schoenmakers Seoraagd! BERICHT Uit llofstade. van steun aan onze onvrijwillige werkeloozen en het streven naar de afschaffing van het kosteloos ouder domspensioen welke nuttige her vormingen de arbeidersklasse na jaren langen bitteren strijd wisten te veroveren, en hetgeen we te dan ken hebben aan het moedig streven van onzen vriend Wauters geduren de zijn kortstondig verblyf in het Ministerie van Arbeid, \an wie uwo leiders en partygenooten de verban ning uit België in uwe kieszangen eiscnte. Wat hebt ge tegenover de hierbo ven gemelde daden van den Heer Moyersoen gedaan Niets Wel, in tegendeel, bij iedere gelegenheid steunen uwo vrienden Gemeente raadsleden der omliggende gemeen ten de politiek en besluiten van den Vader der Ouderlingen en Arbei ders en stemmen tegen de aanslui ting dier gemeenten bij het geweste lijk Werkeloozenfonds, zoodoende de arbeiders ten prooi werpende aan de ellende en ontbering gedurende de komende harde wintermaanden die ons te wachten staan. Al die daden begaat u, Christeno Democraten in naam der zedelijke en stoffelijke verheffing van het Vlaamsche volk. Alvorens te sluiten nog eene vraag, tot kans menige mijner vrienden in hunne eerbiedsgevoelens jegens zekere personen en gedachten te krenken, en betrekking hebbende op mijne gezegdens waaraan den Heer Van den Bergh eene zoo over- troffene beteekenis hecht. Hebt u, Mijnheer Van den Bergh, de laatste gebeurtenis, betrekking hebbende op de Vlaamsche Kwestie, wol ernstig en aandachtig ge volgd? Hebt U daarin niet verno men, dat zekere persoon, voor wie ik zelf eerbied koester omdat het een slachtoffer der verdrukking was, millioenen kon ontvangen, indien hij wilde lid worden van den Vlaam- schen Raad Dan, diegene die als dusdanig lid waren van den Vlaamschen Raad, zoüden ze zulks ook geweigerd heb ben. Haelterman Gesar. in het Sargiëfabriek. Maandag laatst was er eene sa menkomst van do 4 seoretarissen der Vakbonden. M, Labiau, arbeids- opzichter en Is. Dumortier uit Gent, alsook twee van het katholiek syndi- kaat van Dendermonde waren aan wezig. Op vraag van M. Labiau wierd er lezing gegeven van het laatste be sluit door de stakers genomen in hunne vergadering van 17 October bij J. Vorspaille, dat luidt voor de wevers een tarief per scheut gere kend, waarin ook voorzien is, de vergoeding voor 't aanknoopen der boomen, de meer vergoeding voor wolle-sargiën, de boorden en zoo meer. Tevens dat eene verhooging van loon zou toegekend worden voor de daghuurwerkers. Lezing van een brief uit Donder- monde gezonden door M. Stallens, die vroeg om den Scheidsraad op te treden, omdat die Dendermondsche werklieden, die door den Lock-out gingen getrofTen worden, toch voor die staking niet konden boeten, schreef hy. Dat schrijven wierd door andere bijgetreden en die aan do secretaris sen voorstelden tot de stakers te gaan, vragende den Scheidsraad te aanvaarden, wat gebeurd is maar te gen de goesting van de werklieden aie wenschten, dat hun vooraf de ge vraagde verbetering zoo toegestaan worden. Van Donderdag hebben de wevers het werk hernomen, de andere werk lieden volgen die, met ongeduld de uitspraak van den Scheidsraad af wachtende. DE SCHEIDSRAAD zal dus optre den voor het geschil, dat ontstaan was in het Sargiefabriek. Dat men geeno zekerheid heeft over hare uit spraak, mag ook geen reden zijn om wantrouwig te wezen. De Scheidsraad zal de gevallen on derzoeken waarvoor de staking was uitgebroken, de werklieden zullen aan dezen raad hare grieven en wen- schen voordragen, en trachten er eene gunstige uitspraak door to be komen. en dat do Patroon ook zyn best zal doen, zal men begrijpen. In den Scheidsraad zullen de rede lijke klachten door de afgevaar digden der Vakbonden gesteund worden, die evontallig vertegen woordigd zijn als de Patroons. Dat zyn dus reden om het wantrouwen weg te nemen, en dat de gegronde voorstellen der werklieden in de handen zijn van'menschen, die geen onredelijk besluit zouden nemen. Zoodat we in vertrouwen de uit spraak van den Scheidsraad ver wachten. DE ALGEMEENE VRAAG zooate we reeds melden, is eene vraag ge daan aan de 3 Sargiënfabrieken der stad, ten einde do loonen van al de daghuurwerkers sters, (alsook de ta rieven dor stukwerkers sters) te her- zien. Belgische Werkliodenpartü. - (Afdeeling Aalst), O—O (ALLERHEILIGEN) ingericht ter herdenking onzer afgestorvene leden. Om 2 ure bijeenkomst aan het lokaal. Om 2 1/2 ure stipt vertrek. Deze betooging wordt opgeluisterd door de FANFAREN - HAND AAN HAND Al de groepen met hunne vlaggen nemen deel aan de beloöging PARTIJGENOOTEN Plicht gebied aan deze betooging deel-te nemen «n wij verzoeken u, als go van zin zyt, kronen of bloemen naar het graf uwer afgestorvene familieleden te dragen, plaats te nemen in den stoet, om nevens de kroon der partij, dit gezamentlijk naar het Kerkhof te dragen. Niet alleen naar het Kerkhof Allen in de rangen II HET MIDDEN-COMITE1T. Deze vraag is open om verder met de Patroons te behandelen. In hun senrijven van 17 dezer, hobhen Pa troons wel verklaard daaraan niette kunnen voldoen. Doch de werklieden oordeelen er zoo niet over, en wen- schen dat er door de Vakbonden »ou verder aangedrongen worden. Im mers, de werklieden van de Sargiën- fabrieken met hunne verdiensten verkeeren in geene benijdenswaar dige voorwaarden. Integendeel, meestal is het werk in de Sargiën- fabrieken niet overeen te brengen, met deze der Katoenspinnerijën en fijne Weverijen, aan de keus van het werk is niet te twijfelen, dat deze van de Sargiënfahrieken hot nadoe- ligste is en ondanks dat, worden zij meestal nog minder loon betaald, in die minderwaardige voorwaarden werken de werklieden hier in Aalst van na den wapenstilstand. Wat de zaak noe verergerd is, dat in Aalst de werklieden der Sargiën-fabrieken in slechtere voorwaarden werken dan te Dendermonde en Gent. Wij vragen hier wat in sommige fabrieken te Dendermonde en Waas munster reeds betaald wordt, en te Gent zyn de loonen der wevers nog merkelijk hooger. De vraag voor eene aigemeene herziening dor loonen en tarieven wordt dus met veel reden door de worklieden van Aalst aan de Sar giën fabrikanten gedaan, en zullen er voor üveren om deze verbeterin gen te bekomen. H. F. Aan de Oud-Strijders, Soldaten Invalieden, Weduwen en Weezen. Gezien de schriftelijkeonderhande- lingen dien wij gevoerd hebben met de andere Oud-Strijdersbonden der stad, hunuitnoodigendetot een debat overden Internationalen toestand, en tot hiertoe nog maar een schrijven ontvangen hebben de op ons tweede schrijven hun gericht van den N. S. B. laten wy hun antwoord hier volgen. Aalst, den 16 10-22. HEER VOORZITTER, Als gevolg op uwe vraag van 6 10 22 en 14-10-22, nopens het deoat der Internationale heeft het bestuur dor N. S. B. Afdeeling Aalstibesloten U schryvon over te maken aan het Middenbes:uur. Brussel, die oordee len zal over de zuak.en er zalu thans kennis van do zaak gegeven worden wanneer de onderhandelingen ge ëindigd zyn, eu op onze AJgemeene Vergadering van den 15 dezer, heeft er kennis van gegeven geweest aan de aanwezige leden, die onze ban- del wy ze goedgekeurd hebben, gezien wij niet op eigen voet, maar wel met het Algemeen Bestuur, alle zaken afhandelen. Zoo dus Heer Voorzitter, wij hopen als dat gij eenig geduld hebben zult wegens de gevraagde. Hoogachtend. NAMENS HET BESTUUR. De Schrijver, Verspaiile. Aan den heer Voorzitter der S. O. S In afwachting roepen wij u allen op om de Aigemeene Vergade ring van 5 11 -22, 1° Zondag van No vember, om 10 ure 's morgens, om besluit to nemen. HET BESTUUR. Vergaderingen op den Buiten. Te Nfeuwerkerken, om 3 ure, bij Petrus Adam. SprekersAlfons Steenhaut, Se cretaris en A. Nichols, Volksverte genwoordiger. Te Meire, om 3 uren, by Coiffeur. Sprekers C. Haelterman, secreta ris, J. Steenhaut en L. Laureys. Te Terjoden, (Erembodegem), om 3 uren bij R. Bockstael. Sprekers H. Flips en J. Van den Bossche, secretarissen. Federatie der Vakbonden. Woensdag, om 10 uren, zitting van het Bestuur. Textielbondi Dinsdag om 6 1/2 uren 's avonds. Zitting van het Bestuur. Moorselbaan, 60, AALST. TOEKOMENDE VRIJDAG een Buitengewone film met Hale Hamilton, den talentvolle kunstenaar. Een tweede met William Hussel en het 4" en 5a Tijdvak, van de groote ciné roman. Het Geheim der 4 Sleutels. waarvan eenieder deze week de 3 eerste épisoden heeft bewonderd. Plaatselijk Komiteit voor A rbeidersopvoeding. Hiermede maken wy onze lezers en lezerossen bekend, dat van af Zondag-5 November,alle boek. kaarten zullen hernieuwd worden- Een nieuwe katalogus wordt tegen dien datum opgesteld. Wij verzoeken tevens al onze le zers en lezeressen dat zi.i hunne boe ken voor vandaag (Zondag) zou den binnenbrengen. Het Bestuur. (Oorlogsinvalied) Nieuwstraat, 9, Aalst. BESTELT VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN en in 't bijzonder voor den Bond van Hand in Hand i VICTOR DE BETTER» (Bond Moyson.) —Trouwe bediening. - Gustaaf GELDHOVE, Tolhuislaan, 40, GENT. 1 Man mixte-machienen 1 man voor de Vraise. VOOR DE HARMONIE. Door de schoenmakers van het huis De Boeck en Cie, bij Joseph Cor- nand Varkensmarkt 16,10. Hippoliet geeft nog 10,oo, omdat hy de har monie zoo gonegen is. Ontvangen in het lokaal 12,40. Nog in het lokaal 16,09. Omdat Nard zoo iwel de Car magnole zong in het lokaal 12,78. Een dans gedaan door Severin Amant, op den hoek der Moorselbaan 1, bij Henri Deshommes, roudge- haald door Frans Roosen3,00. Alfons geeft nog l,o0; omdat zijn kameraad van Lede zoo goed kan dansen op zijn hiksken, doet Frans Roosen er nog bij 0,50. Gezongen door Stefaan De Wolf in den wijkclub Jan Volders 4,60. Om dat ons heer zyn broek in brand stond van met een meisje te dansen, rond- gehaald by Joannes De Kuiper 2,80. Lied gezongen door Jef De Raedt bij Jef Lenoir, het lied van Germaine kwyk... kwijk...6,00. Omdat Nandjen er toch zooveel plezier in had, Lo- wieken 1,00. M. Servaes is uit het Noorden van Frankrijk gekomen, om het huwelijk aan te vragen van zijn zoon met de dochter van M V. d. Str. 1,00. Maar aangezien het for tuin dat M. V. d. Str. genoten heeft van den kant zijner dame, kan hij het huwelijk niet toestaan 1,00. Mijn heer Servaes protesteert, want dat is nog nooit gebeurd, dat twee gelief den moeten scheiden, omdet twee fortuinen in gevaar zyn 2,00. Daar om geeft M. Servaes met fatsoen, omdat die geliefden later hunne goesting zouden doen 2,00. Ik Mijn heer Servaes en gij M. V. d. Str. als twee goede kameraden, zouden wij voor het fortuin malkander verlaten 1,00. Omdat Jean zijn voedering in zijn mouwen zou laten naaien van Sidonie, Servaes 0,50. Van J dikken Jef, omdat hij een telefoondraad af gekapt heeft en hem moet komen maken, geef ik 0,50. Omdat Sidonie in de barak zou bly ven, nog 0,50. Totaal fr. 94,77. Voorde Turners. Gezongen door Cesar Haelterman by Jef Katjes Het lied der Sterren 5,05. Gezongen door Jozef Nys bij den Breem De zoon van den bra ven Sergeant 5,45. Gezongen d*or Cesar Haelterman by den Breem en rondgehaald door Jean Katjes 5.00. Gezongen door Emiel Van den Broek vitr liedekens in 't Zatteriksken en rondgehaald door E. Van don Broeck en 'ne zatterik 20,50. Bij missiug niet verschenen, gezongen bij Louis;Mar- coen door Palmyre Tjoep 4,00. Ge zongen door Frans Van Holsbeeck van Erembodegem en rondgehaald door Oscar Abbelos in de wijkclub Jan Volders 5,65. Gezongen door Guillaume Bockstael Het Lied der Leieen rondgehaald door Frans Tas in de café Dendermonde 3,00. Geschonken door Pee Eeckhout 10.00 Totaal der week 58,65 fr. Strijdpenning- Overdracht fr. 1362,65. Omdat Jean Boeykens naar zijn si gaar zocht en hij ze in zyn hand had 2,14. Gezongen door Benoit Vos bij Michel Wellekens 1,25. Gezongen door Sus Claus bij Fiene foftlle5,05. Lied gezongen door S. Lelong bij Wantjen Spaens 3.20. Omdat Pach ter liever te huis slaapt bij madam dan bij zyn vrouw 1,30. en de vrouw is daar niet te vreden van 6,25. maar zij moet het toch lijden 0,25. Omdat Benoit naar de peperstraat, niet gaat 0,50. Omdat Alphons in de poort niet meer mag gaan zitten 1,00. Omdat Benoit niet goed gezongen heeft en Mortier het niet verstaan heeft 2,00. Omdat iedereen mijn voorbeeld zou volgen on goede socialist worden 2,50. Omdat er twee meisjes naar Afflighem gingen 0,25. en omdat d' eerste die buiten kwam een jon gen was en zij dan mochten per voi- tuur rijden 0,25. Omdat er ene oude vrouw zegde dat de goede God nog een man zondt om haar naar huis te brengen 0,25. Omdat Marie in 't ver volg haar kind ohder den arm nim mer mag nemen als zy uit de kerk komt 0,25. Ronde gemaakt door August Schelck, Kleermaker, bij Benoit Buys, St-Jobstraat 3,18. Gezongen door Célestine Van der Veken bij Benoit Buys, St .lobstraat, 4,30. Ge zongen door Willems Valerie bij Leon Lesenne 7,00. Gezongen door denzelfden bij E. Van de Velde 4,50. Totaal fr. 48,49. Winkeljuffers worden gevraagd in de S. M. Hand in Hand De mededingers moeten schriftelijk hunne aanvraag doen en zenden aan het bureel S. M. Hand in Hand tegen 7 November ten aller laatste. De voorwaarden liggen ter inzage S. M. Hand in Hand by gezel Podevijn, alle werkdagen van 8 tot 12 uren 's middags en van 2 tot 6 uren 's avonds. Het Bestuur. Verleden Zondag was er hier in onze gemeente vergadering voor onze gesyndikeerden, om een toe spraak te hooren van onzen Vak bondschrijver Gesar Haelterman. Do vergadering was wel bijge woond, en het was dan ook gedu rende ettelijke ipinuten, dat onze strijdmakker ons bezig hield over de strijd in do Vakbeweging, acht- urenwerk, arbeiders toezicht, enz. Onzen innigen wensch is, alsdat we inde toekomst meerdere Voor drachten zoo te hooren zullen krij gen, waar eikoen ten zeerste over tevreden was. Mannen, op Kerstdagavond komt onze makker weer, van nu af aan, propaganda gemaakt, opdat er dien avond niemand ontbreke, dit is leer rijk en tijdverdryvend, dus geievert, onze strijd is de uwe. Vraag (in 'k Viaamsch) van gezel Nichels. Op de lyn Aalst-Sottegem is on langs de bewaking van bareel nr 1 opgeschorst. Weet de heer minister dat er op dien steenweg een groot verkeer zoo van voetgangers als van vervoer heerscht? Denkt hy niet dat, gezien het groot gevaar van onge lukken, men den genomen maatregel zou moeten intrekken Het gaat toch niet op, dat men een bareelwachter afschaft en hom vorvangt door een plaatje Let op Is een bareel bewaakt en er ge beuren ongelukken, dan is de Staat gewoonlijk verantwoordelijk en be taalt hij schadevergoeding. Wordt er een plaatje geplaatstLot op dan verdwijnt de verantwoordelijk heid van den Staat en de slachtoffers worden niet vergoed. De genomen maatregel is dus in de toekomst groote ongelukken te verwachten en het leven van menschen in gevaar te stellen. Antwoord (in 't Viaamsch)Be doelde overweg wordt wedor be waakt. De rente van den arbeid Wel dagelijks kunt ge in de nieuwsbla den lezen wat die rente is. Voor een karig loon, alle gevarenen niet zelden boeten de werklieden het met hun leven. Hier is het een schaliedekker die van het dak valt en met gebro ken armen of beeneg naar't. hos pitaal frordt gedragen daar is het een verwer die van de ladder valtginder is een grondwerker bedolven onder eene massa aarde door ontploffing in een buskruit fabriek zooveel dooden en zoo veel ernstig gekwetst grauw vuurontploffing in een koolmijn; braak aan de ketting van den op- haalbak die in de diepte soms 4 a 500 meters ploft;in een fabriek brand twee werklieden die het met den dood bekoopen weeral een werkman die dood ge- electriseerd wordt, enz. enz. Altijd werkongevallen en nog werk ongevallen, dat zijn de renten van den arbeid. De werkman levert zijn arbeid, ontvangt hierom een loon, dat hem zou moeten toelaten ordentelijk te leven, hetgeen meestal niet het ge val is, en heeft op den hoop toe, al de gevaren voor zich en is nooit zeker, wanneer hy 's morgens naar 't werk gaat, gezond terug te keeren. De kapitalist geeft zyn kapitaal om de nijverheid voort te zetten, ontvangt dikke winsten en levens gevaar loopt hy niet op. fetuithet dan niet tegen de borst, dat men zoo dikwijls, bijna onop houdend hoort donderen op de werklieden als zouden zy nooit te vreden zyn, wanneer ze er zich tegen verzetten, als men hun loon wil verminderen 1 En nochthans 't is byna alge meen onder degenen die zich iets of wat hooger wanen dan een werkman onder de kleine burger^ is het 't gewoon deuntje dat men zingtzy benyden dat een werk- man goed zijn broodje verdient en nochthans 't is van den werkman dat zy meestal moeten leven. En wanneer nu een werkman een ongeluk is overkomen en hij een tyd lang onbekwaam is te werken, wordt hy weliswaar vergoed, maar die vergoeding be* teekentteveel om te sterven en te weinig om te leven, in andere woorden, zwarto armoede met vrouw en kinderen. De wet op de werkongevallen zooals overigens afle wetten door de ryke menschen gemaakt is niet doeltreffend en moet eene grondige herziening ondergaan, èn om zulks te bewyzen, wil ik hrbr een geval, uit de ontelbare aanha- wet is aantoont hoe siecht die Ziehier Een jongeling wordt't slachtof- ,Varl Z*K arbeidhy raakt een electneken draad aan en wordt dood geelectriseerd. Hy is 21 jaar Zjjn vader is een oppassend werkman,verlet nooit een dag zijn werk, ontvangt voor zyn goed werk en oppassendheid zelfs eemge centiemen per uur meer dan zyne medewerklieden en daar de wet op de werkongevallen voor- ziet dat men enkel schadevergoe- ding kan eischen, wanneer men den steun van 't gezin verliest, zoo wo.dt de vraag om schadevergoe ding afgewezen en 't gezin ont vangt geen centiem, alhoewel den verongelukten zoon, wekelijks zyn bracht^" m°eder had over«e' Kan het slechter Is zulks niet wraakroepend Men kweekt zyn zoon op tot 21 jaar, hy is een kostbare hulp in t gezin, maar is niet den steun van t gezin en daarom mag hy verongelukt worden, de ryke men schen wet zegt geen schadever goeding Begrijpt ge, vriend lezer of leze res. dat de socialisten de macht in handen moeten krygen, om die verouderde en slechte wetten ge maakt tegen den werkman, ge heel en al te veranderen 'i

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2