Uit Sottegem NINOVE. Uit Niemverkerken. Geeraardsbergen. Uit Jïteer6eke. Wie daaraan wil medehelpen, moet zich by de socialisten scha ren, en helpen zorgen dat ze de meerderheid worden in 't parle ment. Wie zulks niet doet, helpt de rijke menschen. Friederik. Gemeenteraad van 20 October, De Burgemeester opent dé zitting. Er. zijn 2 leden afwezig, waaronder gezel De Smet die inFrankryk werkt. 1. Nazicht proces-verbaal, ge meentekas. Wordt aangenomen. 2* Herziening gemeentebelastin gen op de voorgevels. De Secretaris geeft lezing van een brief van den Gouverneur, die zegt dat de vroegere gestemde belasting niet kan goedgekeurd worden, ge zien ze wat overdreven is. De Voorzitter vraagt, de gestemde belasting mot den helft te verminde ren. Gezel De Schry -er. Wy hebben in de vroegere bespreking onzen wil te kennen gegeven en. er tegenge stemd. Wij blijven bij ons besluit. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen door stemmen tegen 3. De socialisten en Muylaert (Daens) stemmen tegen. 3. Gemeentebelastingen. a) Opcentiemen op grondbelasting inkomsten van roerende aangewende kapitalen, bedrijfsbelasting, jaar weddon eri loonen. Gezel Coppens vraagt, hoe hoog het cijf3r geschat wordt voor het loon kan belast worden. Perdaens, (Daens). Het schepen college stelt 6000 fr. voor. Gezel De Schryver, vraagt het voorbeeld te volgen van Aalst, en het cijfer op 9000 frank te brengen, zoodoende, zal eiken werkman en be diende van den taks ontslagen zijn. Van de Velde (Daens), steunt het voorstel De Schryver en zegt, dat de loonen van 6000 fr. niet mogen belast worden. De Voorzitter vraagt 7000 fr. Perdaens (daens). Ik ben niet'tak koord met het voorstel van gezel De Schryver, die de gemeente gelijk stelt'met de stad. Gezel Coppens. Zijn wij niet zoo waardig als een arbeider van de 8tad Perdaens (Daens). Op het gebied van loonen niet, en het is de gouver neur die ons zulks vraagt. Onze kos ten moeten gedekt worden. Gezel De Schryver, Goed, maar zijn er dan geene andere belastingen te vinden dan op den rug der werk lieden. .Gezel Coppens. Onze loonen zijn al genoeg belast. Gij moet die doen betalen, die het hebben en kunnen betalen. Perdaens (Daens), steunt zich nog maals op den gouverneur. Gezel De Schryver, Moest de gouverneur gocialist zijn, hij zou niet vragen zulke belastingen te stemmen. Perdaens (Daens). Het zou dan nog slechter zijn. U draagt de groot ste schuld van de lasten waarin de g'ëmeente verkeert met uw schan dalig krislsfonds. Gezel Coppensjdoet hen opmerken, dat zijn syndikaat maar één lid telde omdat zij de eerste misbruiken ge maakt hebben. Een incident ontstaat nu tusschen Perdaens en gezel Coppens, die hem in het gezicht slingerde, dat hij gansch de gemeente verraden had De Voorzitter.—Er wordt gestemd. Het voorstel van 7000 fr. als som niet aan de belasting onderhevig, wordt gestemd met 5 stemmen ja tegen 4 neen. De socialisten, Van de Velde en Van den Broeck, (Daensisten) stem men neen. Het overige van het voorstel wordt bij algemeenheid aangenomen. B) 5 fr. op de honden. Gezel Coppons vraagt, of er geen verschil tusschen een werkhond en een luxehond kan gemaakt worden. Perdaens. Alle honden die niet werken zijn luxehonden. Gezel De Schrijver. Laat ons de werkhonden van den taks ontslaan. De kleine met 3 frank belasten, en de jachthonden met 25 fr. Ten slotte worden ALLE honden belast met 5 fiank en de jachthonden 25,00 fr. Katholieken en de Daensisten stem men er voor, de Socialisten stemmen tegen. C) 5 fr. op de Rijwielen. Gezel De Schryver vraagt om de rijwielen onbelast te laten, en zegt er zoovele andere rijtuigen zyn, die zouden kunnen belast worden. Caoot (Kath.) zegt dat 5 frank niet 8 veel is, en stelt 10 frank voor. V. D. Velde (Daens.) vraagt of er geen vorschil kan gemaakt worden tusschen werkman en rijken. Maar groene Cies komt terug met de gouverneur voor do pinne en zegt dat voor iedereen de taks moet gelijk zijn. Ten slotte wordt den taks gestemd door Katholieken en Daensisten. De Socialisten stemmen tegen. Toekomende week komen wij op deze zittiDg terug, en hebben nog wat mededeelitjgen t$ .doen, waar onder ook wij mogen melden,, dat onze oudjes, dank 'aan onze werking, nu de goedkeuring op de gemeente is toegekomen, oin.onze oudjes in tweede kategorio té pfaatsen, en nü in plaats van 600 fr. er 660 zullen ge- nioten. BERICHT AAN ONZE LEDEN. Heden Zondag 29 October, is het algemeene vergade ring, voor de leden van de verschil lende Vakbonden, alsook van den Propagandaclub. Partygenooten, komt talrijk op, er zijn belangrijke raededeelingen te doen. HET BESTUUR. Voor het Muziek. Overdracht fr. 840,93. Omdat de Zwarten en Ivo en Fre derik goeden socialisten zijn 0,25. Tot vernedering van ons socialisme van Seraflen Maesj0,50. Omdat de Zwarten Frederik en Ivo hun goed vermaken in ons lokaal 0,25. Van Gustaaf ten voordode van ons mu ziek 0,50. Een lied gezongen door Gabrieile Morreels en rondgehaald door Oscar Pieters 3,40. Een lied ge zongen door Georges enLeon zónder woorden door het verbieden van de policie 1,50. Een box watch gedaan door Gustaaf Parmentier en Leon Van Daele en dat Gustaaf verloren heeft 3,10. Uit Grootenberghe. Omdat Leon een lied gezongen heeft in het Volkshuis te Grooten berghe 0,25, Omdat Clement Rouck hem moeten gaan allen heeft achter de steenoven 0,50. Omdat Rouck zijn noodigheden moest gaen doen ach ter de steenoven 0,25. Omdat Rouck de vier hoeken van de steenoven af geloopen heeft 0,25. Gegeven door Rouck voor onze club 1,00. Gezongen door Rouck en rondgehaald door Sis Moreels 2,70. Gezongen door Prosper Minnaert en rondgehaald door Er- nest Stoebel 3,40. Omdat onze Sekre.- taris schijt heeft 0,25. Omdat Leon het van Georges betrapt heeft, geeft Gabriëlle 0,23. Omdat Richard bij Clementine niet mogen 2lapen heeft de nacht van ons bal, gocft Gabriëlle 0,25. Omdat Sis^by Clementine gesla pen heeft 0,25. Omdat Gabriëlle in 't vervolg niet meer zal mede gaan 0,25, Van Oscar, omdat Gabrieile met hart en zin aan ons verkleefd is 0,50. Omdat Charles en Virgenie hun g'^od vermaakt hebben by de vrienden 0;25. Voor het goed vermaak van Charles en Virgenie 0.50. Gezongen door Joseph Sanglan en rondgehaald door Louis Willockx 4.90. Gezongen door Benoit Maes en rondgehaald ddor Cesar Maes 4,60. Gezongen door Leon Breways en rondgehaald door Oscar Maes van de vereenigde 8choenmake,rs van. Sottegem 4,65. Van Héllinckx, Sekret'arisMer Cen trale Lederbewerkers 2,CO. Een lied gezongen door Stoebel en rondge haald door Leon uft 'i Schipken van Grootenberghe 12,35 Op kermis Grootenberghe, een lied gezongen door Lisken en rondgehaald door Stoebel 4,62. Een lied gezongen door den blauwen en rondgehaald door Louis Otte in het achturenhuis 4.75, Totaal fr. 68,32. VOOR DE TURNERS. Een lied gezongon door Louis Willockx en rondgehaald door hem zelf 3,40. - CINEMA. Heden Zondag 29 en Maandag 30 October. Dagblad Gaumont. Schuppen Aas, drama in 5 deolen. Bill's fortuin, komiek. 11°en 12" episoden Zonder Vader Leest de korte inhoud in oas num mer van 22 October. Woensdag 1 November (Allerheili gen), om 2 ure en 7 ure avond- vertooningen met bijzonder pro fframma. Mimi Pinson, in 5 dee- en. - De ronde in de piste, komiek. De weg naar het geluk, drama in 5 deelen,met Gladys Wal ton, de beroemde fllrakunstenares. De weg naar het geluk. - Christine Trevor is een kind aan wiens grillen haar vader te veel heeft toegegeven. Jack en Jackie, haar broeder en zuster, (tweeling) laten zich door geene redenon overhalen en leiden een onbekommerd leven. Een groot ongeluk komt hen te tref fen. Vader Trevor door ongelukkige speculaties ten onder gebracht,sterft als hij ziet dat allo hoop verzwonden s. Christine, wier moeder sedert ang overleden is, weigort te huwen, om zich heel en al met Jack en Jackie bezig te houden. De kleine familie betrekt te Morri- vale, ceno kleine woenst, dewelke niet moest verkocht worden om de schuldon te dekken. Niet ver van daar, verblijft Joslina Barton, die vader Trevor had kunnen redden, maar aan deze laatste niet kon ver geven dat lii.j twintig jaren geleden' do vrouw huwde, die ook door Bar ton bemind werd. Christine heeft ge durende maanden, met de grootste toewijding gezorgd voor haar broe der eh zustor, en vindt daar voldoe- .ning hij. M .ai haren geldelyken toe stand werdt van erger om erger, en met tegenzin, besluit zy op te treden als danseres, liever dan den laatsten eigendom te laten^ vetkoopen. Bij een feest ontstaat er brand, en de oude Baston wordt gered door Chris tine. Getroffen door de edelmoedig* heid en de zelfopoffering van Chris tine, besluit Barton voortaan te zor gen voor het bestaan der kinderen van de vrouw, welke hy vroeger heeft bemind. In 't kort De helsche guit »met Jackie Coogan en De Mysterieën van Londen in 12 episoden. S. M. Verbroedering. Deel op de Winkelwaren. Dinsdag 31 October, van n. 1 tot 125 Douderdag 2 November, van n. 126 tot 250 Vrijdag 3 November, van n. 251 tot 375 Dinsdag 7 Novem ber, van n. 370 tot 500 Woensdag 8 November, van n. 501 tot 625 Don derdag 9 November, van n. 625 tot 750 Vrijdag 10 November, van num mer 750 en volgende, alsook de niet leden. Eiken dag van 9 tot 12 ure voor middag en van 2 tot 5 ure namiddag. Opgepast. De leden worden dringend verzocht, Run brood boekje mede te brengen, by het afhalen van den deel. HET BESTUUR. Aan de Jonge Wachters, Turners en Turneressen. Vrydag a. s. 3 November, om 7 1/2 ure 's avonds stipt, komen de gezellen De Bruycker en De Graeve uit Gent, spreken over do Jeugdbe weging en Jeugdfeesten van Sals burg. Deze Voordracht met film en lichtbeelden zal eenieder bevredigen. Het zal niet alleen een aangename, doch tevens eene uiterst leerryke avondstond worden. Gezellen De Graeve en Do Bruycker deden eene studie reis in Oostenrijken volgden van dichtbij de jeugdbeweging al daar, als afgevaardigde der Belgi sche Soc. Jonge Wachten woonden zij de jeugdfeesten b(j van Salsburg, waarvan zy ons niet alleen hunne indrukken, en verschillende beelden en film zuilen ten beste geven, doch de bijzondere kenmerken en eigen aardigheden dezer jeugdbeweging zullen uiteenzetten. Gezellen, Jonge Wachters, Turners en Turneressen, gij allen waart voldaan ov&r de eer ste Voordracht van gezel De Bruyc ker, welke ons op zulke klare wijze de rol en verplichtingen onzer jeugd organisatie^ uiteenzette. Gy allen zijt vast besloten deze weg te volgen, en te ieveren en stryden voor de ver dere ontvoogding onzer jeugd on vrij making onzer klasse. 6y allen wilt eens worden donkende menschen, bewuste stryders. .Gy allen welke mot aandacht deze voordracht volg de en er door beseft hebt, hoe drin gend noodig het is voor ons de JEUGD ons aan het werk te zetten, zult dan ook naar deze voordracht komen luisteren, en er ook voor zor gen een jonge makker, eene jonge gezellin mede te brengen. Uwe plicht is het ook te zorgen dat ons ledental steeds groeiend blijft, want vele jonge arbeiders staan nog buiten onze bewegingen moeten overtuigd worden, dat hunne plaats is in onze rangen maar niet in BURGERKRINGEN, waar men op alle wijze hunne geest tracht te verstompen, en meer hun volpompt met al wat hun afkeerig of onver schillig maakt aan de groote stryd van vrymakingder arbeiders. Op dus, allen naar deze Voordracht en aan 't werk voor de versterking onzer jeugdgroepen, onder de kreet: Leve deroode jeugd, Leve het socia lisme. HET BESTUUR. Voordracht met lichtbeelden. Vrijdag a. s. 3 November, om 7 1/2 ure stipt, komen de gezellen De Bruycker en De Graeve uit Gent, spreken over de Jeugdfeesten van Salsburg en de arbeidersbeweging van Oostenrijk met lichtbeelden en film. Kinderen onder 12 jaren niet vergezeld van hunne ouders zullen geweigerd worden. Een inkomprijs van 0,25 fr. voor het dekken der onkosten zal geeischt worden. De leden van Jonge Wacht en Turnkring, bekomen vrijen toe gang op vertoon hunner lidkaart. Opgepastom alle stoornis te ver mijden, zullen de deuren om 7 1/2 ure stipt gesloten worden. Aan allo partijgenooten en vooral aan de Jeugd, warm aanbevolen. Het Bestnur der Soc. Jonge Wacht. Voor het muziek. Gezongen door frans Monnier Wat zoudt gij zonder 't werkvolk zijn en rondgehaald door De Vos Leopold by Poliet Caboon 2,58. Gezongen den soldaat Daver en roi dgehaald door dezelfden 3,42.Van een christen socialist 1,00. Totaal fr. 7,00. Strijdpenning. Omdat de schufel op schele Fille zynen ezel zat 0,25 en dat do schufel op dien ezel naar Amerika gaat ry- den 0,25. Omdat de schufel en den ezel er twee zyn 0,25. Omdat het portret met den ezel goed gelukt is 0,25. Omdat ze met zeven waren plus den ezel 0,25. Met hoeveel waren ze dan 0,25. Omdat het een schoone trio was met den ezel 0,25. Omdat de president z;jn draak afgeschotenjis 0,25. Omdat hy geen klauw meer heeft 0,25 en hy dus zyn draak niet meer kan oplaten 0.25 en zyn draak verloren gegaan is 0,25. Omdat Remy zyn karre weggereden is, 0,25. Maar hij had ze juist goed ingesmeerd 0,25. Omdat de assen niet zouden heet draaien 0,25. Want ze zouden kun nen verbranden 0^25. Omdat Alfons goede socissen heeft 0,25 en byzon- der zynpeper-socissen 0,25. Wie er van eet krygt er smaak van 0,25 en hy zal met zyn socissen veel klanten winnen 0,25. Boum, la De huishuurkwestie is opgelost 0,25. Kamers te huren by Gust op 't Rot 0,25. Omdat dezelfde zot meestergast van de vuilkar is, amen 0,25, Rondgehaald by Alfons Huylebroeck na een lied door Louis Motte, het lien van stryden totbeter- nis en dat is het werk van een socia list 2,00 en de bieders doen er ,by 1,00 omdat de priester een pandoer speelde zonder zot. Wie in de coöpe ratief koopt, maakt zyn inrichting groot 0,50. Wie onze boeken en bla den leest, vormt zich een goeden geest 0,50, Totaal 9,50. Voor de Turners. Gezongeneoor Pierre Janssens by Frans Caron, rondgehaald door Ces. G. 8,13. Gezongen door Clovis, be stuurder van Rust. Roest bij V. Hendrickx, rondgehaald door Ars. Wayenberg, ceifïeur 4,20. Gezongen door Theodoor DeSmet bij denzelf den, rondgehaald door Camiel Tack 3,34. Aan wie nu de schuld Toen onze kameraad Wauters nog het Ministerie van Bevoorrading on der zyne bevoegdheid had, kon men alle dagen in katholieke en liberale prulleblaadjes de hevigste aanvallen lezen tegen zyn beheer in zake be voorrading. Alle gemeenheid, alle smeerlap- pery werd hem door woekeraars naar het hoofd geslingerd. Alles werdt in het werk gesteld om hem er te doen van ondertrekken, door al diegenen die door zyne getroffen maatregelen, belet wierden onze be volking naar hartelust uit te stroo pen. De zoogenaamde vrijhandel moost er komen, alles moest vrij gelaten worden, dan zou de levensduurte van zelfs verdwynen. (Zoo loeren de ketters maar zy dolen). Wauters was do schuld dat alles zoo duur bleef, het was zelfs zyn schuld dat het regende of niet wou regenen, 't Was ook zyne schuld, dat er verleden iaar zoo 'n verschrikkelijke droogte hoerschte. Wauters was de spreek woordelijke schuld geworden van alles, zelfs van de oneenigheid in sommige huisgezinnen. Wauters is sinds dien geen minis- tee meer, hij werdt opgevolgd door den reactionnairen heer Moyersoen. Enfin, nu zal alles wel gaan. Vrn- handel is er gekomen. En alles is verminderd in prys Ja Ja Vraag het maar aan onze huismoeders. Ondanks den overvloed van graan op de wereldmarkt, is het brood in eens met 25 centiemen opgé- slagen en 't is nog maareen begin. Opslag van brood, vermindering van den steun van het Krisisfonds. Ohó, christene 'pilaarbyter, ohé, blauwe vryheidshelden, waar zyt ge nu Gii die zoe goed de kunst ver stond om Wasters te bekladden on hem van alles te beschuldigen, zoudt ge thans uwe pen niet eens scherpen, om Minister Moyersoen ervan langs te geven, maar neen dat zult ge niet. Dat past niet in uw politiek kraam. Wauters was immers de verte genwoordiger en de verdediger der werkende klasse, terwyl Minister Moyorsoen, de vertegen woordiger is'van heel de rommel zooi, zoo geel als blauw, die gewoon is te leven op het zweet der werklie den. Uwe stilzwygondheid op dit oogen- blik bewyst uwe medeplichtigheid. Intusschentyd kunnen onze werkers maar wat meer ellende en te kort verduren. Zy zullen gewis den door de scliacheraars zoo zeer geprezen vryhandel niet hoog roemen, maar in hunnen nood denken aan het oude spreekwoord Als do vos de passie preekt, Boeren wacht uwo ganzen, Bertiia Despretz. OPROEP. Het party bestuur heeft besloton, op Woensdag 1 November, zynde Allerheiligen, een Rouwstoet in te richten, als hulde aan onze afgestor veue leden. Wy doen een dringer den oproep tot al onze leden om aai. den Rouwstoet deel te nemen. Bij eenkomst aan het lokaal, om 1 1/2 u. stipt. Het Partijbestuur. SCHANDALIG. Over oon veertiental dagen greep hier nogmaals eene uitzetting plaats. Sindsdien bevinden de meubelen zich nog altyd op den openbaren weg. Die ongelukkigen vorblhven hier en daar en vinden geen onderkomen voor hunne meubelen. Onze vrede rechter zou er ten minste toch eens mogen aan denken, dat in het belang van de openbare rust, in 't belang van de vrede waarover hn vooral dient te waken, het noodzakeiyk ware, zoo weinig uitzettingen moge- lyk te laten gebeuren. Allo heer vrederechter, toon nu eens, dat ge waariyk de belangen der huurders weet te handhaven. In dit gure jaargetijde ware het anders wat al te erg. om met vrouw en kroost te moeten op de straat ver- biyven. Huurder. Een voorbeeldig eigenaar. M. Clémeut die er zoo gaarne op roemt op zyne volksliefde, heeft steeds aan al wie het hooren wilde, verklaard, dat in de huizen, eigen dom zyner moeder, waarvan hy de huurontvanger is niemand een centiem achterstel hoefde to beta len. Dat was inderdaad hoogst menschlievend, vooral van wege M. Clément, die zelf huurder is, en binst den oorlog zich van allen smokkel handel in garen, tabak en zoo meer wist te onthouden. Wy vernemen thans echter iets anders en daar we het uit de beste bron vernemen, kunnen wy er onge lukkiglijk niet aan twyfelen, wat wy nochtnans om de wille van Clément zyne demokratischo gevoelens, heel gaarne zouden gedaan hebben. Van de hoogergenoemde huizen zyn er reeds een paar verkochten wel aan zoo'n civiel prysjo, dat M. Clément netjes zyne rekening heeft gemaakt en tot de slotsom komt om tot zyne huurders volgende redenoe- ring te houden. Wy hebben verschil- ligeonzer huizen verkocht, dat brengt ons thans gemiddeld 6 fr. per week op, daar ge slechts 3,75 fr. per week betaalt, en wy de gelegenheid heb ben al onze huizen to verkoopen, doen wy u het volgende voorstel Gy moogt blyven wonen, maar ge moet ons 6 fr. per week beta len. En al die huurders, brave goed zakken, betalen aan Clément 6 fr. per week, terwyi Clément, als slim me en welingelichte kerel teekont op het huurboekje slechts 3,75 fr. af. Vindt ge niet, beste lezers en leze ressen, dat Clément een goei brave ziel is, zoo'n echten volksvriend. Vindt ge niet, dat zy, die om die ba gatel van 2,25 fr. per week, die Clé ment meer opstrykt dan de wet hun toelaat, hun den naam geven van woekeraar, ongelyk hebben. Wy vinden dat ook, maar wy zeg gen het toch ronduitmet dorgeiyke volksliefde en zeventien eens en half kan men in het lokaal altyd oon bocksken krygen. Fonsken. Strijdpenning. Omdat Blok zegt, dat Clément moot burgemeester zyn 1,00. Is het een geele Clément 1,00. Is het een blau we Clément 1,00. 01 is hot een roode Clément 2,00. Omdat Felix noch Clé ment weten, wat dat rood, blauw of geel is 0.50. 't Zyn windhanon, zegt 't menneken 0,50. Gezongen door V. d. Eeckhoudt Th. by Wannes Poe- pela 1,05. Totaal 7,05. Voor de Vlag. Omdat de marchandise opgeslagen is in D. C. zyn huis 0,25. Omdat Mau rice naar Brussel geweest is met twee meisjes en er ruzie gemaakt is om aan zyn mouw te hangen 0,50. Omdat Maurice groot affront had 0,25. Omdat Mal vine wees om boven te zijn 0,50. Omdat Flieze geen tabak had 0,25. Omdat Maurice zoo goed thuis gekomen is van z^jn reis van Brussel 0,25. Omdat Marie haar me- kon niet afgewacht heeft 0,25. Omdat Petrus gedanst heeft op do kabas 0.50. Ontvangen in ons lokaal 3,00. Omdat Lucien altyd blauw ziot 0,25. Omdat hy zou thuis blyven en zijn uurwerk doen gaan 0.25. Omdat Lu cien wat minder zou drinken 0,26. Omdat Gustaaf, Lucien moet zwart maken, maar Gustaaf doet dat niet 0.25. Omdat den schryver geen pot lood had 0,50. Omdat Richard zoo schoon kan dansen met Fléri 0,50. Omdat don witten zou schoon kan dansen 0.50. Totaal fr. 8,50»

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3