~aalst" Voor de Invalieden- Staatsagenten. Uit Sottegem Mijn Hoekje. Geeraardsbergen, Beknopt Derslag m internationaal proletariaat, machtig genoeg weze om zijnen wil tot het belioua van den Vredetestollen,tegen over hot geknoei der geheime diplo matie, die handelt in opdracht en naar de belangen van dc kapita- listeu. Nu echter, moeten wij gebruik maken van den 11 November, ter wijl wij onze soldaten die vielen te Luik, aan den Yzer en elders zullon herdenken, die wel is waar ons van den vreemden bezetter verlosten, om te spreken, om te doen begrypon dat wij vurig verlangen naar die Vrede, die onze jongens, ten koste van hun leven, niet hebben kunnen verzekeren, omdat degenen die door de macht van 't geld de wereld be- heerschen, nog to machtig zijn. Niets belet ons, terwyl wij den 11 November deel zullen nemen aan hulde gebracht aan onze gpsnenvel- de soldaten, opgeëischten en andore slachtoffers van den oorlog, te spro ken aan onze kii deren over ons ideaal, hetwelke ons brengen moet tot den waren Vrede door den inter nationalen strijd van't proletariaat tegen de Reaktie. Wij kunnen aan onze kinderen sproken over den strijd, welke Bel gië geleverd heelt van 1014 tot 1918 voor zijne onafhankelijkheid. Wij kunnen hen zeggen hoeveel eerbied zij moeten voelen, voor degenen die voor onze zoogezegde onafhankelijk heid vielen, wij kunnen hun vertel len over de gruwelen van den oor log, over de plagerijen en snoode daden van den bezetter, maar zon der in hun hart kiemen van haat te leggen, wij kunnen hen spreken over de plichten tegenover het land, maar wij zullon er bijvoegen, dat wij plichten hebben tegenover de ge- heelo Menschheid, en men zijn land het best dient door nuttigen arbeid te verrichten, door niemand te haten of te verachten. De Elfder November moet voor ons do dag zijn van herdenking on zer gevallene soldaten, opgeeischten enz. en do hulde aan deze slachtoffers zal te grooter zijn, als wy zulks doen, niet bezield met een gedachte van haat maar met de gedachte te willen aan het verwozeutlyken der Vrede. Door haat moet de Wereld ten on der gaan. Belangrijk Bericht. Een Kongres zal plaatshebbonden 5 November aanstaande te Brussel, om 1 uur 30 in de zaal Den Gouden Leeuw St-Geryplaats 23, voor de Invalieden, Bediendei. en aangestel- den van de besturen van den Staat, Provinciën en Gemeenten, van de onderstaats- provincie- en onderge- meentetoezicnt staande instellingen, alsmede van de ondernemingen, con cessiehouders van de openbare dien diensten. DAGORDE 1, Wijzigingen der Wet van 3 Oogst 1910 (verbeteringen neerge legd door de Heeren Volksvertegen woordigers P. E. Janson, Matniou en Van Hoecke.) Zie daarom de Belgische Vermink ten van 1 Juli 1922. 2. Eergevende Froutstrepen. Ingeschrevene Redonaars. Materna (Fransch), De Wispolaere (Vlaamsch) Do Makkers-Invalieden, Agenten der openbare beheoren. worden drin gend verzocht op dit Kongres tegen woordig te zijn. Niet alleen dienen zo te beseffen, dat een hoele toekomst voor hen op 't spel staat, maar zij moeten ook aan 't parlement de noo- dige verbeteringen kenbaar maken, welke aan do huidige wet dienen aangebracht, ten einde onze In va lleden Staatsagenten gelijk te stellen mot hunne makkers der geallieerde landen, waar de slachtoffers der Wereldramp beter dan ten onzent bedeeld worden. Dus, allen op post Men vergadero ten lokale Vaart straat, 4, om 12 uur 30. Voor het Bestuur N. V. I. De Voorzitter, N. LOUIES. Gemeenteraadszitting van 27 October. J De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure, MM. De Stobbeleir (lib,) en De Beul (Daens) wegens ongesteldheid worden verontschuldigd. M.Bosteels (kath.) is afwezig. Het verslag der voorgaande zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. Gemeenterekening 1920. Deze rekening wordt neergelegd en aau het nazicht der leden onder worpen. 2. Gemeentebelastingen. M. DE SMET (krist, werkman). ln gemeenteraadszitting van 22 Sep tember laatst, hebben wy gebruik gemaakt van hot recht ons door de wet van 17 Juli 1922 toegekend om verschillende opcentiemen te stem men. belasting op do wedden, dag- loonen en pensioenen wijziging welke bestond in het verhoogen tot 9000 franken van hot minimum te botalen loon en pensioen. Docr de omzendbrief N. 8562 van 8 September 1922. aan de heeren gou verneurs der provinciën van wegens de heer Minister van Binnenlandscho zaken gericht, zijn wij verplicht op die stemming terug te komen en moeten wij ons onderwerpen aan de geest dier wet. Spreker geeft lezing van den brief van den gouverneur. Gezel FLIPS. In do sectiën heb ik de bemerking gedaan aangaande de belasting der loonen en wedden. Volgens inlichtingen mij verschaft zijn we niet verplicht voor de 4 reek sen belastingen de opcentiemen te stemmen. In Ninovo hebben ze er maar drie gestemd. Inlichtingen nog dezen morgend te Gent genomen, hebben ook bewezen dat we niet ver plicht zyn de 4 te stemmen. Ik ben ertegen lasten te heffen op de4* categorie; loonen en wedden. De werklieden zyn reeds groot ge noeg belast. Het is niet om de stad van finan- tiën te onthouden dat wij dit zuilen doen, maar wij vragen toch reke ning te houden onzer bemerkingen. M. DE VALKENEER, (kath, sche- pene) kan niet t'akkoord gaan met Flips, en beweert dat doverplichting wel bestaat voor de 4" categorie. Hij meent dat de belasting op de loonen die maar 3 frank per jaar beloopt kan gestemd worden. M. VAN OP DEN BOSCH (Daens). Het is het bedrag niet dat bekriti- keerd wordt, maar de hatelijkheid van den taks. M. DE VALKENEER schiet op en maakt zich kwaad. Gozel FLIPS vraagt, zicli bij do kalme bespreking te houden. Spre ker vraagt van do 3 eerste categoriën de belasting te stemmen, maar wij vragen eene toegeving voor de laat ste en do 25 0/0 op de loonen en wed den niet te stemmen. M. CALLEBAUT (krist, werkman), meent dat we de drie eerste catego riën kunnen stommen en de 4° voor behouden, om na onderzoek, of er verplichting is of niet, te zien wat ons te doen staat. M. DE VALKENEER. - Met wat gaat ge dan het verschil dekken. Gezel FLIPS. Als al d« andere taksen zullen gestemd zijn, zullen we zien. Gezel HAELTERMAN. —Hel zijn alleen de werklieden die do belas ting op hunne loonen betalen, omdat ze door de patroons afgehouden wor den. Maar den begoeden stand be taalt niet. De opcentiemen voor de 3 eerste categoriën worden gestemd bij alge meenheid. Voor de 4e categorie wordt de stemming verdaagd tot na onderzoek. Taks op het dienstpersoneel M. DE SMET (kath.) geeft volgend verslag over de belasting op het ge bruikte dienstpersoneel In dezelfde vergadering hëeft de sektie dit vraagstuk onderzocht in een zeer breedezin en zooveel moge lijk voldoening gegeven aan de haar onderworpen reklamen. Daarom stellen wij de volgende veranderingen uan die belasting voor Artikel 2 worden aanzien. Als werklieden, a) Al de handar beiders. b) De m< storgasten, ploegbazen en werkopzichters. c) De poortiers, bewakers, boden en geldinzamelaars. Als bedienden. Al de agenten welke een geestes- of techniekwerk ver richten voor rekening van eenen pa troon, zonder de onderneming dage lijks met eigen verantwoordelijkheid te beheeren. Worden er niet inbegrepen a) De leerlingen van 14 tot 16 ja ren. b) De handarbeiders boven de 55 jaren. c) De familieleden tot den derden graad by hot gezinshoofd inwonen- d) De oorlogsinvalieden met een officieel vastgestelde onbekwaam heid aan 25 0/0 of meer. Art. 3. De belasting is vastge steld naar het volgende tarief Reeks werklieden, wDe eerste en tweede, 10 frank per persoon. 3 4 5, 15 frank oer persoon. 6 20, 20 fr. per persoon. 21-50, 25 frank per persoon. 51 100, 30 frank per persoon. Boven de 100, 35 frank per per soon. (Voorde reeks bedienden, dienst boden. zie het reglement). Ziedaar geachte vergadering de wijzigingen die de sektie aan uwe beraadslagingen onderwerpt, Dit wordt bij algemeenheid aange nomen min eene onthouding, (Danc- kaert kath.) dio meent dat de leer jongens tot 18 jaar zouden moeten ontslagen worden. 3. Gemeentogoederen, verkoop. 4. Bureel van weldadigheid,grond- verkooping. 5. Burgerlijke godshuizen, aan koop van grond, verhuring van woonhuis. 6. Grondrente, allossing. Worden zonder bespreking aange nomen. 7. Hulpgeld Land vanRiemt De Secretaris geeft lezing van den brief van het Land van Riem voor toelage. MM. De WindtenVan Opdenbosch sluiten zich aan bij de vraag. Gezel Jan STEÉNHOUT. Wij zyn met de vraag t'akkoord, omdat de kunst moot gesteund worden. Maar verleden jaar, toen we voor liet Kerstfeest der weezen van de op geeischten eene toelage vroegen, werdt dit geweigerd. Wij zullen dezo vraag dit jaar herinneren en hopen nu eene toelage te ontvangen. M. DE WINDT vermeent, dat nu het stadsbestuur, doze maal op vraag zal ingaan. De toelage wordt bij algemeenheid gestemd. 8. Kerkhof. Grondafstanden. Goedgekeurd. 9. Kerkfabrieken, Rekening 1921. Begrooting 1923. Borgtocht van den Schatbewaarder. Op de begrooting der Kerkfabriek van St. Marten staat 30üö7r. inge schreven voor dakwerken, gevolgen van den oorlog. Gezel A. NICHELS. Als dit het gevolg is van den oorlog, zal de kerkfab'iek oorlogsdiade genieten. Is dus die toelage eene leening, gaan we dit dan terug krijgen M. DE WINDT (lib.) meent dat de oorlogschade er niets in te zien heeft en zal de som stemmen. De toelage wordt goedgekeurd, door 13 ja, 4 neen en 3 onthoudin gen. 10. Muziekschool. Begrooting. DeSecietaris g«jeft lezing van het vertoog der commissie, die prote steert tegen de handelwijze van den gemeenteraad, die voordo professo ren eene hoogere jaarwedde stemde, dan d«or baar voorgesteld. Gezien dit in strijd is met liet organieke reglement kunnen die jaarwedden niet betaald worden. M. VAN OPDENBOSCH (Daens.) De commissie verklaart dat wij overtollige wedden hebben toege kend. Die commissie eigont zich een recht toe dat zij niet bezit. Als do ge meenteraad iets beslist, moet do commiisie dit uitvoeren. Leerlingen van Aalst werden ge weigerd, en vreemden worden aan vaard en dit brengt maar 500 fran ken 's jaars op. Instrumenten die vroeger aangeleerd wierden, worden nu niet meer aanvaard. Sommige leeraars tijdens dat ze les moeten geven, spelen in de cinéma. Op de prijskampen is, bet stelsel in voege, dat de eene prob-ssor de leer lingen van een ander naziet, niet rechtvaardig. Ik zal dus voor die reden do be grooting niet stemmen, M. DE WINDT (lib.) -r Op prak tisch gebied moet ge u onderwerpen aan het reglement der commissie. Wilt ge dat anders, dan zoudt u het organieke reglement moeten veran deren. Wij hebben de nroceduur niet onderzocht. Ik denk als wij eene bij eenkomst beleggen met de commis sie, wij wel tot een akkoord zouden komen. DE BURGEMEESTER zegt, als we de b°grooting verwerpen, wij kans hebben de subsiaiën te zien ontne men, gezien het laattijdig inzenden der begrooting, die reeds 6 maand op de dagorde staat. De begrooting wordt goedgekeurd door 10 stemmen ja, 2 neen en 8 ont houdingen. De socialisten en een Daensist ont houden zich, omdat de commissie der muziekschool de loonen door den gemeenteraad gestemd niet betaalt, gezien het reglement dit niet toela ten kan en omdat zy met tegen to stemmen, geen gevaar willen loopen door het te laat komen van de be grooting, de subsidiën te zien wei geren. Van Opdenbosch en Van Schamol- hout (Daens.) stemmen tegen. 11. Lager onderwijs,verloven De secretaris geeft lezing van een brief van deri goeverneur, die op komt tegen de te veel verlofdagen in de scholen, waaronder ook I Mei die hij wil zien afschaffen. M. 'VAN OPDENBOSCH (Daens.) M. (Ie goeverneur kent de wet niet. Dit punt wordt voor onderzoek naar de sectiën verzonden. 12. Fonds der meestbegaaf- den. Bijzonder krediet. Een crediet van 3000 fr. wordt ge stemd door 18 stemmen en 2 onthou dingen. Vioningnood, M. DE WINDT (lib. schepen) geeft kennis van een plan door het sche pencollege opgemaakt, om het pri vaat initiatief op praktische en ge makkelijke wijze aan te moedigen. Do volledige regeling zal aan de pers medegedeeld worden. ORDEMOTIE. Gezel Jkf STEENHOUT spreekt over het betreurenswaardig geval in den Amigo. Wij zullon het gerecht over dit go- val laten beslissen, maar zullen toch gebruik maken om hot stadsbestuur onze wenschen te kennen te geven. Do plaats waar men de personen opsluit is te ver van alle bewaking afgelegen. Het is na lang roepen en geruc'Hmaken dat men open gedaan heeft, als do drie opgeslotenen byna allen verstikt waren. Wij wenschen dal de colgevangenis dichter bij do politiewacht wordt gebracht, ofwel een politiewacht bij de colgevange nis brengen. Ook is het niet wensclie- lyk dat twee personen die dronken zijn te samen in eene-cel opgesloten worden. De Burgemeester belooft die wen ken te onderzoeken. Afdanking stadswerklieden. Gezel Aug. MARCEL zegt, dat hij per brief gevraagd had, de stads- werkljcden die zijn afgedankt ge worden, terug aan 't work te stel- Ik zou een antwoord willen. M. DE WINDT. Ik heb mijn dossier niet hij en zal de zaak onder zoeken. Nochtans meen ik, dat het maar voorloopige werklieden zijn. Gezel MARCEL. Er zijn werk lieden bij die reeds verscheidene ja ren dienst hebben, en het is niet ern stig, werklieden .aan. den vooravond van den winter op straat te zetten. Ware het niet beter het werk te ver- deelen om eenieder aan het werk te kunnen laten De openbare zitting sluit om 8 1/2 ure. GEHEIME ZITTING. In de geheime zitting wordt als onderwijzeres in de Gemeentemeis- jesschool benoemd, mevrouw Van der Steen. Ontslag en benoeming in aange nomen scholen", wordt uitgesteld. M. De Wael, wordt als apotheker benoemd b(j het bureol van Welda digheid. De benoeming van t.ydelyke ont vanger by do Burgelijke Godshuizen wordt verschov en. Worden benoemd als leden van de Commissie der Teekonschool. Callebaut, Corte, Reyntens (kath.), Gezel CoraH (soc.), De* Nëve Georges (daens.), Meganck (lib). Worden benoemd als leden der Commissie van de Muziekschool. Gezellen Brooihuys Louis, De Bruyn Frans (soc.) Scheorlinck en D'Iloir (kath.), -De Brabander en Schollaért (daen.), V. D. Vourst (lib.). Kapitalistische manieren. Op Maandag 30 October zijn hier op onze gemeente 20 huizen verkocht geworden. Elke kleine menscli, gezien de wo ningnood, deed liet mogelyke om een huis. door koopen te bemachtigen. Al die huizen werden afzonderlijk aan den eenen den andere verkocht. Toen derorkooping byna afgeloo- pe.n was en al de huizen aan den man waren gebracht, kwam er een fabrikant die voor het groot geld al de huizen wilde opkoopen, hetgeen dan ook gebeurde. Ziedaar nog een bewijs van kapi talistische wraakzucht. Door die daad, waren d3 vorige verkoopingen verniotlgd, en ieder een, die gekocht had. en die meende de redding gevonden te hebben, zag zich bedrogen uit den sla* komen. Ziedaar werklieden en kleine bur gers, tot wat het al opslokkende kapitalisme in staat is. Dat u dit tot los strekke, en alleen die. partij zult verdedigen en steunen, die ten velde trekt tegen zulk een schurkery. In de Werkliedenpartij is uwe plaats. J. B. Voor het Muziek. Overdracht fr. 899,25. Een lied gezongen door Sanglan Joseph en rondgehaald door Louis Willockx, Van Edgard, omdat hij goon liberaal meer is 0,50. Omdat mijn vriend Ghislain D. C. met. de dochter van mijn vriend Cousy J. verkeerd 1,00. Ómdat Georges'het niet goed verstaan heeft 0,50. Omdat Georges het goed verstaan heeft 0,50. Omdat Georges eene onbeleefde uit spreking gebruikt 0,25. Orndat Geor ges in rayne tegenwoordigheid niot uitspreekt 0,50. Omdat Oscar gelijk hoeft en Georges ongelijk o,50. Om dat Georges oen scrapenelle is 0,25. Een lied gezongen door Joannes Mo reels en rondgehaald door Oscar Pieters in ons lokaal 2,75. Omdat Jo annes Slokkezyne fantazie. aan heeft 0,25. Een lied gezongen door Oscar en rondgehaald voor hem zelf 1,40. Een lied gezongen door Joseph Sar.- glan door Alfons Van Steenbruggo 2,40. Een lied gezongen door Joseph Sanglan en rondgehaald door Virgo- nie Slekke 3,00. Een lied gespeeld voor Joseph en rondgehaald door FeJix Brewages 1,50. Totaal fr 19,65. Voorde Turners. Geschonken door Ceuteriek Geor ges voor onze turners 5,00. Geschon ken door De Bie Edgard voor onzo turners 5.00. Totaal fr. 10,00. 'l.Is niet groot, maar zaakrijk. 'k Was onlangs voor zaken in een rijkheeren huis. 't Was waarlijk oprecht slecht weder 't regende, 't waaide, in een woord, atchi- slecht Op eens hoorde ik madam van den huize roepen op hare kamer meid, die op tiet eerste aan 't kui- schen was Marie Marie Haast u wat. Ge moet onmiddelijk bi] de modiste zeg haar dat ze niet mag vergeten, van mijn hoed tegen morgen klaar te maken, daar ik een bezoek moei brengen aan Madam van den dok ter. Ik ga spoedig madam, was het antwoord, maar zeg eens madam, zou ilt Azor, laten mede gaan -En madam schoot in eene kattenkoleire en sprak bitsig Marie, hoe durft ge zulk iets vragen Het is zulk slecht weder, het is zoodanig slecht, dat het geen weder is om een hond. door te jagen En Marie vertrok zonder Azor 't Weder was te slecht voor het hondje van Madam, maar 't was goed genoeg om de meid er door te zenden. De meid was gien hond 'twas een mensch, en voor haar was het weder goed genoeg I... Hebt ge 't vast, vriend lezer of lezer of lezeres De hond mocht niet buiten, de meid moest er door. Friederik. C. A. 0. - Afd. Geeraardsbergen der Voordracht over de Coöperatie door gen cl De Graeve. De opkomst was redelijk, doch kon beter zijn. Om 7 1/2 ure stipt, be gint gezel De Graeve zijn voor dracht geeft een klaar overzicht der vooroorlogsche toestanden on der dewelke de arbeidende klasse leefde, trekt dan de aandacht op de dreigende opkomst der reactie, welke niet alleen hare aanvallen richt naar onze syirdikaten en op politiek gebied de macht der werk lieden-partij tracht aan te tasten, doch in het bijzonder dienen wij ai onze aandacht te wijden aan de pogingen door het kapitalisme in het werk gesteld om de machtige invloed der coöperatie in de wer kersbeweging te breken. De werkersbeweging, de samen werking ontstond uit den nood der arbeidende klasse, na de jaren 1886 welke voorafgegaan waran van een tijdstip dat honger en ontberingen ten toppunt waren gestegen, en in de geschiedenis geboekt zijn, als jaren van echten hongersnood, een wind van omwenteling waajde over Europa, ook in België werd zulks gevoeld. Een nieuw tijdstip brak aan, enkele moedige pionniers staken de koppen bijeen, vergaarden het noodige geld en de eerste samen werkende maatschappijen, de coo« peratieven ontstonden, Het socialisme stak den kop op. De arbeidersbeweging werd sterker om sterker. De coöperatieve ge dachte vond meer om meer ingang bij de massa, doch bepaalde er zien bij enkel door gezamentlijke aan- koopen de prijzen der levensmid delen te doen dalen Na lange wis selvallige strijd stond de koopera- tie eindelijk op vaste stevige gron den en werd den strijd aangevan gen tegen nijverheids- en handels- kapitalisme. Spreker somt dan op de vela voordeelen welke de kooperatie aan de arbeiders gaf door hare tus- scherrkomst en machtige hulp in den gerechtigde strijd om beter loon en werkvoorwaarden en hoe het soli dariteitsgevoel in de kooperatie wordt aangekweekt Spreker haalt verschillende voorbeelden aan. Een groot voordeel welke niet geteld wordt door vele onbewuste werklieden is de poging der coöpe ratie om de verstandelijke ontwik keling der arbeiders op een hoo- ger peil te brengen, en het aan- kweeken van kunstzin enz. fn de propaganda voor de politieke en syndikale strijd is de hulp der coos peratie van groot belang.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2