Aan de Arbeidersjeugd"" Uit Jfieerbeke. Uit Schendelbeke. 2lit Overboulare. En de onmiddelijke voordeelen, drukking op de prijzen der levens middelen, sociale fondsen enz. Spreker bewijst hoe de invloed der coöperatie werkt op de ver koopprijzen en spreekt dan over het pogen van het patronaat om de macht der coöperatie te breken, door het stichten van economaten, waar ze waren verkoopen met verlies om de werklieden weg te trekken van de coöperatieven. Vele werklieden begrijpen, nut de macht der coöperatie, alhoewel samenwerking goed begrepen een der machtigste wapens is in de groote strijd der werkersbeweging. Spreker doet een oproep tot pro- ganda en warme toejuichingen be wijzen dat eenieder hem begrepen heeft. Gezel De Nauw spreekt dan over den gang onzer coöperatie en de in 't zicht zijnde veranderingen waarnaar elkeen gretig luistert en de aanwezigen besluiten mede te helpen aan de propaganda. Iets over blauwe propaganda. De verovering van den achturi- gen arbeidsdag gepaard met de andere hervormingen welke' de wer kende klasse te goede kwamen, waren het gevolg van de lange hardnekkige strijd door de werk liedenpartij sedert jaren gevoerd. De uitbreiding der syndikale macht na de droeve oorlogsjaren, alsmede het veroveren van groo- tere politieke macht, hielpen daar ruim aan mede. Die machtsuitbreiding der werk liedenpartij beteekende voor de arbeidende klasse het bekomen van meer rechten en beter bestaan. De burgerij, de reactie onder be dreiging dier macht, gaf toe aan verschillende eischen der arbeiders, doch waren vast besloten, wanneer het gunstig oogenblik aanbreken zou, datgene welke ze toegeven moesten, wellicht nog meer terug te nemen. De reactie denkt het tijdstip aangebroken, langs alle kanten ver heft ze den kopen dreigend staat zij tegenover de verschillende wer kershervormingen, waarvan ook de jeugd geniet Vele jeugdige werkerszonen en dochters zijn onverschillig aan al de reactionnaire drijverijen en ook menige arbeider kijkt onverschillig toe, dat de loonen verminderen, dat er woningnood heerscljt, dat duizenden werkbroeders werkloos loopen en men het erisisfonds af schaffen wil. dat de zwaarste be lastingen op hunne schouders druk ken, en men den militairen dienst tijd verlengen wil en zoo meer, dat alles laat hun min of meer koud. De burgerijde reactie zorgt er voor dat zij de noodige afleiding vinden in allerhande soorten van sport, en intusschen maken zij zich gereed om den kamp aan te .gaan tegen al dé werkers-hervor mingen. Werklieden, arbeidersjeugd, die strijd is nader dan gij denkt en zal beslissen of men behouden zal het geen wij veroverd of dat wij terug naar de vooroorlogsche toestanden gaan. a De Burgerij beseffende dat eene sterke socialistische jeugdbeweging van grooten invloed is in dezen strijd, richt dan ook hare klauw naar onze werkersjeugd en onze groepeeringenen daar waar hunne gewone middeltjes van laster en verdachtmaking niet baten, neemt ze hun toevlucht tot vleierij en trachten ze de jeugd op sleeptouw te nemen door hun lust naar lichaamsontwikkeling aan te hitsen pn op te zweepen tot eene dolle sportrazemij. Hier ter stede ontmoeten wij ook zeker blauw heerschap, bijzonder erg ingenomen met zijn eigen per soontje en graag boffende met an- mans overwinningen op sportge bied, er op los trekkende, trach tende de arbeidersjeugd in te lijven in hun blauwe sporlvereeniging. Vooral de leden onzer turn- maatschappij, welke zich wisten te onderscheiden in wedstrijden tracht hij te overhalen door belofte van lauwerpalmen en eervolle onder scheidingen welke zij in hunne blauwe sportvereenigingcn bij de vleet kunnen uitdeelen, dank zij het verradersgeld der blauwe reactie. Dat dit heertje veel succes heeft met zijn pogen betwijfelen wij, im mers de leden van Rust-Roest kunnen best oordeelen over bekc- mer. uitslagen, welke onze turn kring behaalde in provintiale als nationale wedstrijden, en wat de werking onzer groep betreft, wij zijn gerust. Waar waren de liberale zoowel als de katholieke sportverenigin gen en wat deden zij hier ter stede, se lert den wap nstilstand Wees gerust, heeren bl«uwe kampioenen en bekommert u niet over het bestaan en leven van Rust-. Roest, ons ledental gaat groeiend, ondanks al uw praten en eens zul len de enkele werkefs kinderen in uw midden nog verdwaald, besef fen dat hun plaats niet is ia het midden waar men hun uit de hoog te behandelt en hen later dwingen zal verraad te plegen tegenover hunne werkbroeders, en zullén ze begrijpen, dat daar waar hunne be langen als w^ r^erskinderen over het hoofd worden gezien hun plaats niet is en hun er toe brengen zal hunne plaats te doen innemen in het midden der werkersfamilie, waar allen gelijk zijn. Aan u, werkersjeugd, uw plicht te begrijpen. In de socialistische jeugdkringen is uwe plaats, want daar alleen zult gij u later teweer kunnen stel len tegenover de reactie aller kleur, welke er enkel op aanstuwt ver deeldheid onder de arbeidersjeugd te zaaien om des te beter over haar te kunnen heerschen. Rukt u los uit hunne klauw, die u drukt en roept luide met ons Leve de Roode Jeugd I Leve Rust- Roest O. Van Trimpont, - CINEMA. - Zondag 5 en Maandag 6 November, Dagblad Gaumont. De herberg dor Hel, in 2deelen. Mabel, komiek. De goheiligde berg, drama in 6 deelen. Het is meer dan 20 jaren geleden, dat een menschplijk wezen, in do bergen van Dakota was geweest. De sioux beweerden dat hunne go den er verbleven. Goudzoekers waren nu toch tot in die streken gedrongen. Professor André vergezeld van zijn vrouw en dochtertje, heeft hen vervoegd, om liet dierenrijk dezer wilde streek te bestudeeren. Een kanadees, Jim Breckley maakt ook deel van den groep. Door de schuld van zekere Michel wordt de karavaan door de siouxlaangevajlen, en het dochtertje des professors wordt geschaakt. Zes tien jaren is Jim Buckley een in vloedrijk persoon geworden, en hij Verzorgt professor André, wiens ge heugen gansch verduisterd is, sedert het vroesely ke drama. Michel, rijk geworden komt terug naar de plaats van den aanval, onderden naam van Lafond. met zijne zoogezegde doch ter Molly, die niemand anders is dan het gestolen kind. Molly is een eer lijk meisje gebleven en meteen vast karakter,, zy dwingt eeaieders eer bied af. Zij hoeft ook de genegenheid gewonnen van een kleine wilde jon gen Billy. Eens met hem op jacht ontmoet zij haar vader. Molly bekommert zich om het lot der werklieden, en raadt hem aan gemeenschappelijk de machionon aan te koopen. Jim zal zich gelasten met de uit voering van het onderwerp. Lafond (Michel) besteelt Jim. De werklieden beschuldigen Jim hen te heb ben bedrógen. Na vele moei lijkheden gelukt Jim er in zijne on schuld te bewijzen, en terug in het bezit te komen van het geld, welke hij by de werklieden verzameld had. Professor André krijgt door ver schillende ontroeringen het geheu gen terug, en met zijne dochter on haar verloofde Hannv zal hij nu min of meer gelukkig zijn. Dit is de korte inhoud van een der boeiendste Cinema's-drama's. Hei is onmogelijk alle looneolen te be schrijven. In 't kort De helsche Guit, met de kleine Jackie Coogan en do groote film in épisoden Het geheim of do mysteriën van Londen. S. lïl. Verbroedering. Deel op winkelwaren. Dinsdag?, Woensdag 8, Donderdag 9 en Vrijdag 10 November. Eiken dag van 9 tot 12 uren 's middags en van 2 tot 5 ure namiddag. Na deze week wordt goen deel pieor uitbetaald, gedurende dezen semester. BELANGRIJK BERICHT. De leden worden dringend verzocht, hun broodboekje mede te brengen, bij het afhalen van den deel. Huismoeders. Hebt gij reeds eens overwogen, hoe gij degenen steunt, die onze klasse bevechten, door uwe aankoo- pon elders to doen, dan in de inrich tingen onzer cooperattef. Onze kostumen "en wintorfrakkon, worden geleverd aan pryzen buiten alle concurrentie. Zeer verzorgd werk. Opslag Levensdnurte. De klerikale Moyersoen isminister en alle eetwaren worden van dag tot dag duurder. Het brood kost 1,05 fr. de kilo, oen opslag van 20 centiemen op enkele weken. Zouden onze klerikale bladen niet kennen zoggen, waarom minister Moy- is >on dezen opslag niet belet De Index. M.i.indoliiks wordt door het minis terie van Nijverheid en Arbeid, den index of beter gezegd, dojvergely- king gemaakt der levensduurte. De Vaandrig katholiek weekblad zegt, dat do indexcijfer van maand tot maand verhoogt, on schijnt er over verwonderd, want als commen taar voogt hij er by, vernomen te hebben.dat de index niet lager ko men zal dan 350, gezien de bedienden van hot ministerie zulks niet zullen toelaten, daar zij hunne roeslag voor de levensduurte willen behouden. Is het kleingeestigheid, is liet'on- wetendheid, of is het een mentali teit A la gazette die zoo doet re deneeren. Wij kunnen in alle gevaj aan Vaandrig» verzekeren, dat de huisvrouwen niet noodig hebben den indexcyfer te kennen, zij ondervin den bij iedere aankoop welke vzij doen, dat alle waren duurder wor den,- en zij zeggen zelfs, dat de vrij handel, het leven niet beterkoop maakt, en zy vragen zich af, waarom de katholieke bladen, die toen Wau- ters minister was, deze de minister van 't dupr leven noemden, nu toch niet schrijven, dat den klerikalen minister Mo}rersoen de schuldige is, dat het loven duurder wordt. Huismoeders. Weet goed, dat zonder de coöpera tieven, liet leven nog duurder zijn zou. Besparingen. Het onderwys in België kan nog veel verbeterd worden, zulks is al gemeen gekend, maar de clerico-li- berale regeering is van dat gedacht niet, want er zal toekomende jaar voorhet onderwys onzer jeugd 1,751,932 'franken minder uitgegeven worden. Als er besparingen moeten gedaan worden, is zulks toch niet op het onderwys. Woningnood. Eene weduwe met drie kinderen kwam ons vinden. Zij heeft over on kelen tijd hare woning moeten ver laten, en woont sindsdien by eene vrouw die haar en de kinderen wel heeft willen innemen maar de woning der goedhartige vrouw is niet groot en de weduwe mot hare kinderen is verplicht op den zolder huis te houden, De moeder klaagde bitter, want met het gure weder en zonder vol doende beddedeksM op een zolder moeten slapen is verre van aange naam. dat zulke menschen zouden hopeloos worden, ig niet te verwon deren. En zeggen dat de rfjke liberale en katholieke senatoren komplot heb ben gemaakt om eene huishuurwet zoo te maken, dat er alle dagen uit zettingen zullen plaats hebben. Dit moeten kerels zonder hart zyn. Ea zeggen ook dat er ook kerels zijn die zoggen dat er geen woningsnood heerscht. Weten die menschen of onmenschen niet, dat de kruik zoo lang to water gaat, totdat als'zy breekt. Tooneelvertooning. Zaterdag 25 November door Voor Rechten Vrede Schipbreukelingen, drama in 3 bodryven. De gefopte Oom. Blyspel. II November. Zaterdag 11 November, om G ure, Turnfeeet, gedurende hetwelk eene toespraak zal gehouden worden. Par- tijgenooten, allen naar dit feest, het welk kosteloos wordt gegeven. Moe digt onze jeugd aan, door uwe te genwoordigheid Strijdpenning. Omdat de vrouw van op 't rot n. i0 nog altijd weg is, Vermeersah Au gust o,5o. Wie ze kan weervinden,* krijgt als belooning een pispot 0.50. Omdat den baas zijne bazin beter be vriend is met den president o,25. Omdat don baas alleen weg was en Taaf niet liet meegaan 0.25. Omdat mijnheer Robert zijnen hond hem doet beschermen door gendarmen 0,25. Omdat de slinken anders voor zijn oogen niet en ziet dan zatterik- kon L. H. 0,25. Voor het muziek. P. V. 1,00. Voor dé Vlag. Gezongen door Philomenc Bascour bij Heymans René 5.00. Omdat De Wichte van zagers water in zijn kloef goot, geeft Lucien 0,25, Omdat hij eene kous kreeg 0,25. Omdat ik moest in zijn anderen ook water gie- .en om de tweede kous te krijgen, geeft Taaf 0,25. Omdat De Wichte van Pie Jan vyf kousen kroeg 0,25. Totaal fr. 6,00. Gemeenteraad van 2g October. De zitting wordt om 10,30 ure 's morgens geopend. 1. Electrische verlichting der ge meente. Gezel Cosyns (schepen) stelt voor de verlichting uit te breiden tot alle hoeken der gemeente. De \raag wordt verworpen door 1 ja, 3 neen en 2 onthoudingen. Gezel Daneels (schepen) vraagt om de binnenspanning, of zooniet niets over te nemen. Dit wordt eveneens verworpen door 2 ja, 2 neen en A ont houdingen. 2. Proces-verbaal Gemeentekas. De Secretaris geeft lezing van het proces-verbaal. De Burgemeester. Heeft or iemand opmerkingen temaken Gezel Cosyns. Wy zien dat het proces opgemaakt is in 't meervoud sprekende, als zouden wo gezien heb ben 2 biljetten van 500 fr., 58 van honderd, zoowat van dit en van dat. Spreker vraagt aan gezel Daneels of hy zulks kunnen nagaan heeft. Onze vriend zegt neen. Spreker zegt ook niets gezien te hebben en als dusdanig weiger ik myn handteeken te zetten. Ge zijt met de meerderheid en u kunt be slissen. Niettegenstaande dat, zegt ieder een neen. De Burgemeester. Go doet zulks om den ontvanger te* tergen. Hy heeft koeien en landerijen die u kunt aanslaan. Gezel Engels. U waart daarin zoo slim een boerenontvanger aan te stellen. Voor wie neemt ge ons. Do Do verantwoordelijkheid die wo dra gen als schepen, moet u genoeg overtuigen van onze plichten, om geen verergenissen te geven. Gezel Cosyns. Wij, Burgemees ter, wij doen onzen plicht. Weliswaar in uw oud regiem van over 20 jaren, sprak men zelden van zulke zaken, maar wij willen verandering bren gen in de gemeente. Wij zyn byna 2 jaar raadslid en niet eens is er ver slag uitgebracht aangaande do ge meentekas. In de laatste zitting, heer Burge meester, toen ik u vroeg naar den toestand der gemeentekas, hebt ge mij met een omweg trachten doen te teekenen, maar ik heb geweigerd, daar ik geen nazicht had gedaan. De Burgemeester. U hebt het recht alle 3 maanden nazicht te hou den. Gezel Cosyns. Ik heb het recht dit alle stonden te doen, zoowel van de kerk als van het Armbestuur. De Burgemeester. De ontvanger is niet verplicht u de kas des avonds of 's zondags te laten nazien. Gezel Engels. Dit is een uit vlucht. Ge hebt hetzelfde willen doen met de gemeenteraadszittingen, om dat we twee werklieden zyn die naar het Walenland moeten gaan arbei den. Gezel Cosyns. Op die kwestie hebt u ook moeten toegeven, maar als ik de regels van de wet moet vol gen, blijf ik t'huis en de gemeente zal mij schadeloos stellen. De Burgemeester. Maar dan reken ik de mijne ook. Gezel Cosyns. U doet er mede wat u wilt, maar ik zal myn plicht doen eerbiedigen. 3. Werken Ganzestraat. Heer Marginet vraagt, hoever de werken staan aan de Ganzestraat. Gezel Cosyns. De brief is opge maakt voor den commissaris van wegen en werken, maar aangezien don Burgemeester zyne stem wei- fert, zullen wy Schepenen, de wer en doen voortzetten. Ik zal hen op eene vergadering uit- noodigen om met gansch het Bestuur te spreken. Hij verlangt anders niet en wees erust, heer Marginet, de werken ie we gestemd hebben zullen uitgo- voerd worden. De andere punten werden verscho ven tot de eerstkomende zitting. De vergadering sluit om 2,15 ure. Kameraden, Volgt go regelmatig do debatten in de Schendelbeeksche kamers, dan kunt go u overtuigen van de werking onzer vertegenwoordigers. Het oud stelsel is verdwenen en onze gemeente zal gansch gedemo- kratiseerd worden zoo ge wilt. Geeft ons do middelen en Jonas zal niet meer don dupe zyn. De schoone strijd dien we voeren, moet in alle werkers horsenen in- druischen, Lang genoeg hebben we de verschoppelingen geweest. De gloriebaan ligt voor ons open. Laat ons arbeiders ze moedig bewandelen, om ons arm leven een betere uit komst te bezorgen. Vooruit, hoog^r op werklieden, voor Heil en Recht. V. B. R. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag, om 10 ure 's mor gens stipt, algemeene vergadering. Verscheidene punten zijn te be spreken. Niemand mag ontbroken, De Secretaris, V. B, R. Gêmeenteraadszitting van den 25 October 1922. 1. Lozing van het verslag der vo rige zitting. Na opmerkingen gedaan door een liberaal lid betreffende do verkoop van grond toegestaan aan het Armbureel, wordt zulks goedge keurd. 2. Goodkouren der kontrakten voor levering van elektrisch licht in de gemeente. Do plans ontbreken en daar deze gewyzigd werden, zoo wordt dit punt naar eene volgende zitting verwezen. 3. Aansluiten bjj de gewestelijke bouwmaatschappij van goedkoop# woningen te Georaardsbergen. Met algemeone stemmen wordt de aansluiting gestemd. De gemeente zal inschrijven voor 600 aandeelen van 100 fr. of 60,000 fr. Met de in schrijvingen van het Armbureel en bijzonder de bijdragen van Staat en Provincie, denkt men een kapitaal te verkrijgen, welke zal toelaten een dertigtal werkmanswoningen t# bouwen. Het wordt tyd, dat men er nu maar wat haast bijzet. Spijtig is 't dat men daarvoor het geld gaat gebruiken, welke moest dienen tot hot bouwen eener bewaarschool. Een uitvlucht zal men daarmede toch hebben om het bouwen dezer school op de lange baan te schui ven. 4. Het Armbureel vraagt om de op brengst van verkoop van land te mogen vervreemden. Zoo gaat het, het Armbureel heeft geen geld noo dig, maar een in den oorlog rijk ge worden boer heeft zijne begeenge oo^en geslagen op een stuk land, welke men eerst in een slechten staat heeft laten vervallen. Mon polst dan in 't geheim om dit ver kocht te krijgen. Boer en Armbureel zullen hun zin hebben en om hunnen slechten staat te verzilveren, belo ven ze de opbrengst van dezen vor- koop te storten in de kas der ge westelijke maatschappij van goed- koope woningen en men keurt dit mot algemeene stemmen goed. 5. Leening aangegaan door het schepencollegebij bijzonderen. Wordt goedgekeurd. 6. Herziening der beraadslaging van 16 Juni 1922 nopens het ver pachten van een perceel land. Ja Ja Een stuk land in 1903 verpacht met 41 aren, hadt er in 1912 maar 28 aren grootte meer. Nu zal het denkelijk nog wat verminderd zyn en daarom zal men bij deri nota ris die do laatste verpachting heeft gedaan, eens gaan te zoeken waar al die ontbrekende aren land naartoe gevlogen zyn. 7. School en algemeene rekenii - gen dor gemeente, over 1919. Deze sluit met een boni van ruim 5000 fr. en wordt goedgekeurd. In gehoime zrtting wordt de doch ter van den burgemeester als plaats vervangende onderwijzeres aan de gemeenteschool benoemd. Voor slot moet er een lid voor het Armbureel benoemd wordeu in ver vanging van een afgestorvo# lid. Het Armbureel stelt twee kandida ten. het schepencollege ook een. Als men tot de stemming wil overgaan wordt er van wege gezel Cosyns hef tig geprotesteerd tegen den konkol- foes die daar gebeurt. Ik alleen zegt htf, vertegenwoordig hier enkel de werkende klas en het is do werkende klas die er het moeste belang bij heeft in het Arm bestuur, en het is deze klasse die gy bestendig van vertegenwoordiging uitsluit, ge ontsteelt ons zelfs de ge legenheid een werkman voor te stol len, ge maakt uwe lysten in 'tgo- heim op en wij, wtf krijgen er slecht» kennis van als wanneer wjj uitge- noodigd worden naar de zitting te komen. Ik weet wel dat, hadden we slechts de gelegenheid een werkman hier voor te stellen, hij enkel een stem, dat is van mij, zou bekomen, maar dan zouden we toch het recht en de gelegenheid gehad hebben hem voor te stellen, en dat recht, die gölegonheid ontsteelt ge ons. Ik protesteer dus tegen uwe hate lijke en partijdige handelwijze en om uwen konkelfoes, uwen kozyn- tjeswinkel aan don kaak te stellen, verklaar ik u, Mijnheeren, dat ik in in die voorwaarden WEIGER te stemmen Paf!... Onze dompers kykjn hun nen neus af Do Burgemeester zegt beteuterd dat als Cosyns niet wilt stemmen, hij de zitting ongeldig maakt. Het is wat ik wil, antwoorde Cosyns en zich tot don Sekretaris wendend, verzoekt hy dozen in zyn verslag bij do melding zyner weige ring tot stemmon ook de roden van zijn protest te voegen. Onze felle liberalen die alhoewel ook in de minderheid het niet noo dig achtten mode to protesteeren, hebben hierdoor nog eens bewys ge- gegeven dat zo koeken van een deeg zijn, van don oogenhlik dathetdoD werkman betreft, zy bobben hunnt vertegenwoordigers in het Armbu reel, dus mag er de socialistisch* partij wel uitgehouden worden. Em. Moyson zegde het: 't zij liberaal of katholiek, 't is allemaal eene kliek Nu, goed gezelschap, heeren, en.... gesmakelykPolitikus.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3