Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. T)e Woekeraars doen voort. Sinter IRIaas. ARBEIDERSWERKVROUWEN Tegen de Reactie! Voorden Vrede! Eene gemeene streek 4 4 November. 19e Jaar N° 16 (Tweede oplage). Prijs per nummer 15 centiemen 5jNovember 1922. De vrijhandel brengt ons Opslag van den broodprijs. Hilda Ram. Zen nieuwe Minister Denkt aan 26 November Dag der Belooging. Voor het behoud van onze loonen en 8 Urendag RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,S5 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zjjn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, OENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zjjn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,90 6 4,80 1 jaar 7,80 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbireelen. Toen de socialistische minister Wauters de bevoorrading der bevol king regelde en verzekerde, werd hij door de bakkersbazen, de mul ders, de tusschenhandelaars en allen die in de woekerwinsten hun be staan vinden, heftig aangevallen onder het geschreeuw Leve de vrij handel Wat zien wij nu De handel in de granen en de bloem is vrij... en het brood slaat op En door welke oorzaken Slechten oogst of iets dergelijks In het minste niet. Ondanks dat DE WERKLDVOORTBRENGST VAN HET GRAAN DE BEHOEFTEN VAN GANSCH DE BEVOLKING VAN DEN AARDBOL TE BOVEN GAAT, verhoogt de prijs van het graan Inaar altoos. De' laatste berichten dezer week zijn wederom veel meer naar de stijging dan naar de daling. De speculatie voert hier den hoo- gen toon en de opslag van 't brood is door niets gewettigd. Inderdaad. Wij vinden in een blad dat zeer op de hoogte is van den toestand London Grain Seed and Oil Reporter (Londensche verslaggever over Graan, Zaad en olie), de bevestiging onzer bewering dat die prijsverhoo- ging het gevolg is van de kapitalistische speculatie. Voornoemd blad schat inderdaad als volgt den overvloed aan granen voor den tegenwoordigen oogst Amerika 28 miljoen kwarters (1 kwarter is 290,73 liter) Kanada 40 miljoen kwarters Australië 10 miljoen kwarters Argentina 17 millioen kwarters Indië, Donau en Mandsjocrië, 8 millioen kwarters. Dit maakt een totaal uit van 103 miljoen kwarters Of 229,451,900 Hectoliters, Het zelfde blad schat verder als volgt de behoeften over de gansche wereld Engeland, 27 miljoen kwarters Frankrijk, 8 miljoen Belgie, 6 miljoen 500,000 Holland, 2 miljoen 500,000 Duitschland. 11 mil joen Italië, 12 miljoen Oostenrijk-Hongarije, 2 miljoen Spanje en Portugal, 2 miljoen Griekenland, Zwitserland en andere Europeesche landen, 6 miljoen. Totaal voor Europa 77 miljoen kwarters. Landen buiten Europa 8 miljoen. Algemeen totaal 85 miljoen. Er is dus een (verschot van 18 miljoen of 52,331,400 Hectoliters Ziedaar in welke buitengewone gunstige omstandigheden dat de bloem- prijzen verhoogen en dat wij ons brood duurder moeten betalen. Leve de handelsvrijheid nietwaar? In die voorwaarden mocht men er zich aan verwachten de prijzen te zien dalen volgens de door de burgerlijke economisten zoo zeer gepre zen wet van vraag en aanbod. De wet van de kapitalistische schrapzucht is nochtans, zooals ge woonlijk, sterker geweest. De Amerikaansche kooplieden ofte speculanten hebben in September 11. a) het graan die ze konden aan goedkoope prijzen opgekocht. En in plaats nu van het graan onmiddellijk te verkoopen hebben zij het laten liggen. Zij zouden den markt regelen j, VAN DAAR ONVERMIJ DELIJK EENE PRIJSSTIJGING Er is meer. Tot vóór vier weken was er in België nogal veel graan. Maar de Hol- landsche kooplui, gebruik makende van de grootere waarde van den gulden, zijn hier in ons land het graan komen opkoopen. En onze goede patriotische Belgische graanhandelaars hebbenter wille van het smeer de be- laugen der Belgische verbruikers opgeofferd en hebben aan den vreemde ver kocht zooveel als zij konden. Er is nog meer. Sedert een zestal maanden hebben onze mulders, die nochtans bewe ren dat de achturige arbeidsdag grootelijks de schuld is van de geringe waarde van den Belgischen frank, zich met elkander verstaan om niet meer dan vijf dagen per week te draaien. Daardoor hebben zij geen stock Het besluit De verbruikers zijn met huid en haar overgeleverd aan de speculan ten, die duizenden daarmede wonnen. De verbruikers mogen onbe- sshermd blijven. Geen enkel burgersblad gewaagd ervan. De regeering verroert zich niet, en de speculanten worden met rust gelaten. Het was maar Wau ters die moest aangevallen worden wanneer hij de verkoopprijzen regelde. De kooperatieven alleen nemen hunne verdediging, 't Is spijtig, de kooperatieve beweging wordt nog te weinig door de bevolking gewaar deerd, Ware iedereen in machtige kooperatieven aangesloten, zeker werden de speculanten van alle slach verdrongen. Het middel is nochtans bij de hand In Ninove, Geeraardsbergen en Aalst, bestaan onze vermaarde Samenwerkingen. Sluit er u bij aan Door lid er van te worden gaat gij mede strijd voeren tegen de over weldigende macht van het kapitalisme waarvan tot hiertoe nog gansch de wereld afhankelijk is. Onze socialistische kooperatiën meenen dat de voortbrengst ten allen tijde moet geregeld worden, zoowel in tijden van tegenspoed als in nor male tijden en dat deze voortbrengst niet in handen mag blijven van een of anderen groep speculanten, zooals nu uit hetgeen wij hierboven aan gehaald, hebben blijkt. Onze Samenwerkingen voeden hun leden op tot die grootsche taak en voorbereiden hare verwezenlijking. Schoone en nuttige werking welke alle hand- en geesteswerkers moe" ten steunen door zicb er lid van te maken. Moeder, ledig vond ik mijn korfken dezen morgen, in de schouw. Hoe mag het komen dat Sinter Klaas [mij geen lekkers brengen wou? II. Ik deed mijn best om braver te [wezen dan de kinderen van beneön En toch, hun bracht hij koek en [speelgoed, en mij, mbracht hij er geen III Vader is in den Hemel, zegt ge... wat zorgde hij niet voor mü Kon hy' aan Sinterklaas niet zeggen maak mijn doshterken bly' IV Of zou hij zijn dochterken daar [vergeten dat ware niot schoon van hem Maar moeder, wat zie ik wat, [weent ge, moeder hoe treurig klinkt uw stem V Laat me u kussen, zet me op uw [schootje, dan vergeten we ons verdriet, 'k Zal bly'de wezen en nooit meer [klagen... als gij my maar geerne ziet VI Zachtkens werd, in moeders armen het kindjen in slaap gesust, En dan op h et bed een narden [stroozak voorzichtig geleld ter rust. ▼II t Was zaterdag avond het naaiwerk [mocht nu op den winkel worden besteld Nu kwam er van 't onverpoosd wer- [ken toch eindlük esnig geld VIII 't Was weinig. Ok soo bitter wei- [nigü te luttel voor kolen ea brood.... En het moest toch kind en moeder [redden van koude en hongersnood IX Maar och dat bedacht niet eens d« [weduwe haar hart popelde zoo bly Nu ze in den winkel trad en keus deed van koek en lekkerny P En 's anderen daags op de zolder- [kamer, was 't kermis en groote vreugd Ooh 't deed, na zooveel lydon en [droefheid, der armen hart soo'n deugd XI 't Waar, de gansche volgende weke, at moeder minder aan ooit. Ze had geen eetlust, zeideze zachtjes den mond tot een lach geplooid. Minister Hubert is weg De koning heeft hem een fameus eerekruis gegeven voor do... tal rijke diensten aan het land bewezen I Gy moet maar durven in de wereld. Er is nu een nieuwe minister. Ons ministerie is immers oon - Zoeton inval beweert Vander- velde. De nieuwe is ook een hoogleeraar Mynheer Leclère. 't Is een liberaal schryft men, naar de katholieke bladen beweren beter op de hoogte zyn, 't is een noch mos sel, noch vischpolitieker Do katholieken zullen lachen in hun vuistje Weer een goede voor de katholieke scholen. En zoo verdedigen de liberalen het officieel onderwys Arme dutsen, die zich laten fop pen terwyl ze er by staan Het Aalstersch liberale weekblad De Volksgazet» geeft in zyn blad van 22 October laatstleden, onder hoofding» Gepeperd de volgende on juiste cyfers over de .Ziekenbond on zer Brugsche partygenooten, uitge knipt uit eene katholieke vuilnis- karre. Volgens eene mededeeling ge- daan op 'tJCongres van 't provinti- aal Werkersverbond te Kortryk, hebben de brugsche socialisten voor de bestuursposten van hunne ziekenkas 34,000 franken uitgege- ven en slechts 11,000 franken voor hunne* zieken. Dus 23,000 franken meer aan bestuurskosten dan aan zieken onderstand. Dat is volgens oflicieeie rekenin- gen. Hoe 't moet dan zün met de so- cialistische inrichtingen en zie- kenkassen, waar 't parket tussehen- komt en de loopende rekeningen sluiten met droevige tooneelen. Den toestand in het liberale kamp moet wel erg nypend zyn om zich te verhelpen met in de vuilniskarre van de katholieke blaadjes te wroetelen. Het is nietalleenlyk hetplaatselyk blad der liberalen van Aalst die met dergelyke smeerlapperyen hunne lezers paaien, maar ook Jdiegenen van West-Vlaandoren. Er werd reeds door 't weekblad Het Volksrecht van Kortryk en x De Ontwaking van Rous- selaere op dien drek met cyfers ge antwoord. Ten einde de inwoners van Aalst op do hoogte te brengen,{waarmede de liberalen zich bezig houden, wil len wy" hier duidelyke cyfers geven over den bilan van den Ziekenbond der brugsche socialisten en dan kun ne» de nog steeds verdwaalde libe rale werklieden eens nazien wat men hen zoo al opdient in de liberale blaadjes. Wü hebben als inkomsten voor 't jaar 1921 Bedragen dor leden fr. 09,575,77 Toelagen van den Staat 38,323,12 totaal fr. 107,398,89 Als uitgaven Vergooding voor ziekte fr. 11,139,00 Herverzekering 2,464.00 Geboorten 5,665,00 Overlydens 265.00 Geneesdienst 40,531,66 Loonen (4 bedienden) 25,452,12 Huurpacht, licht, vuur, bureelgerief, drukwerk, propaganda, enz., enz. 12,335,23 totaal fr. 97,852,01 Inkomsten fr. 107,898,89 Uitgaven 97,852,01 Winst fr. 10,046,88 Zullen nu de liberale alwoters zoo rechtzinnig zyn dit op te nemen uit ons weekblad, zooals ze do smeer- lappery hebben opgevischt uit do vuilniskarre der dompers En waarom durven de liberalen uit Brugge dit in hun blaadje niet overdrukken, dat het moeten deze zyn uit andere omgevingen Wel heel eenvoudig beste lezers de inwoners van Brugge kennen het werk van den Ziekenbond Moyson van Brugge sinds 30 jaren en byzon- derlyk de werklieden zyn fier over deze inrichting, want nergens in geen enkele ziekenkas der provintie worden zooveel voordeelen aan de leden toegekend dan in do socialisti sche Ziekenbond Moyson. Onlangs nog maar, werd er te Brugge eon gebouw aangekocht die zich noemt Volkskliniek Moy son dit heeft eene uitgestrekt heid van 3,500 m. en zal binnen en kele dagen hare werkingen aanvat ten. Dat is 'twerk van deze zieken bond die door de liberale schryvor- kens met drek begoten wordt. Wy raden hun aan, in het voor deel der werkers, het schoone werk aangedurfd door de brugsche socia listen na te apen, zooals ze immers gewoon zün te doen, dan zullen ten minste uwe leden bij uwe ziekenkas kunnen blüven en zal er tooh iemand wel mee varen. Wanneer gü dus spreekt over tus- schenkomst van 't parket in socia listische inrichtingen, zoudt gü moe ten zoo eerlük zjjn om namen te noe men. Wü zouden evenwel kunnen zeg den spreekt niet van koordon in t huis van een gehangene A. VERBRUGGE Secretaris van den Soc. Ziekenbond (Moyson) Brugge. Den lande door zal 11 November f:efeest worden. In1 veie plaatsen aul- en op dien dag officieel door do ge meentebesturen feestelükheden ïn- Sericht worden. Dat dien dag door e gansche bevolking in de beste overeenstemming, sonder onder scheid van politieke kleur, zou go- feest worden of beter nog dat diea dag büzonder zou herdacht worden, als den dag die een einde bracht aan de mensonenslachtery, in Wost- Europa, ware onze innige wensch. Maar, ton nadeele der mensche- lükheid, wordt er op dezen dag, door velen gedaan aan hyporpatriotisme, en velen trachten door de herinne ringen van den oorlog te verlevendi gen, den volkerenhaat aan te wak keren, en hot monster - militarisme» te dienen. Wü, socialisten, herdenken ook den elfden November, als de dag waarop Belgiö vrü kwam van den vreemden bezetter, en dus terug züne onafhankelijkheid moe9t be komen, maar wy zouden ook dien dag willen vieren, als dezo waarop waarlük vrede volgde op don ramp volle en bloedige wereldoorlog, die hot leven kostte aan millioenen menschon, die er duizenden en nog duizenden vorminkte, die aan ieder land milliardon kostte. Maar de vrede kan slechts heer- schen als het militarisme in allo lan den zal geloofd ^hebben, en stierven niet de nelden. die men den II No vember verhoerlüken wil in de ge dachte dat zü hun leven offerden om te vernietigen het Pruisische milita risme, en welker vernietiging hot militarisme in andere landen ook dooden zou. De ware Vrede zouden wü willen vieren, maar^zulks kunnen wü niet, want overal schünt het militarisme zich te willen versterken, en nog dreigt hot oorlogsgevaar over Europa, gevaar dat wel eens tüdelük ontweken wordt, maar toch nog eens als in 1914 niet zal kunnen vermeden worden op zeker tydstip, tonzü het

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1