Yoor de Invalieden- AALST S.M. HAND IN HAND Mijn Hoekje. internationaal proletariaat, machtig genoeg weze om zijnen wil tot het behoua van den Vredetestellen,tegen over het geknoei der geheime diplo matie, die handelt in opdracht en naar de belangen van de kapita li steu. Nu echter, moeten wij gebruik maken van den 11 November, ter- wijl wij onze soldaten die vielen te Luik, aan den Yzer en elders zullen herdenken, die wel is waar ons van den vreemden bezetter verlosten, om toi spreken, om te doen begrijpen dat wij vurig verlangen naar die Vrede, die onze jongens, ten koste van hun leven, niet nebben kunnen verzekeren, omdat degenen die door de macht van 't geld de wereld be- heerschen, nog te machtig zyn. Niets belet ons, terwyl wij den 11 November deel zullen nemen aan hulde gebracht aan onze gesneuvel de soldaten, opgeëischten en andere slachtoffers van den oorlog, te spre ken aan onze kii deren over ons ideaal, hetwelke ons brengen moet tot den waren Vrede door den inter nationalen stryd van 't proletariaat tegen de Reaktie. Wij kunnen aan onze kinderen spreken over den stryd. welke Bel gië geleverd heeft van 1914 tot 1918 voor zyne onafhankelijkheid. Wy kunnen hen zeggen hoeveel eerbied zij moeten voelen, voor degenen die voor onze zoogezegde onafhankelijk heid vielen, wy kunnen hun vertel len over de gruwelen van den oor log, over de plagerijen en snoode daden van den bezetter, maar zon der in hun hart kiemen van haat te leggen, wij kunnen hen spreken over de plichten tegenover het land, maar wij zullen er bijvoegen, dat wy Slichten hebben tegenover de ge- eele Menschhoid, en men zijn land het bost dient door nuttigen arbeid te verrichten, doorniemand te haten of te verachten. De Elfdor November moet voor ons do dag zijn van herdenking on zer gevallene soldaten, opgeoischten enz. en de hulde aan deze slachtoffers sal te grooter zijn, als wy zulks doen, niet bezield met een gedachte van haat maar mot de gedachte te willen aan het verwezentlyken dor Vrede. Door haat moet de Wereld ten on der gaan. verschillende opcentiemen te stem men, belasting op de wedden, dag loonen en pensioenen wijziging welke bestond in het verhoogen tot 9000 franken van het minimum te betalen loon en pensioen. Door de omzendbrief N. 8562 van 8 September 1922. aan deheeren gou verneurs der provinciën van wegens de heer Minister van Bianenlandsche zaken gericht, zijn wij verplicht op die stemming terug ie komen en moeten wy ons onderwerpen aan do geest dier wet. Spreker geeft lezing van den brief van den gouverneur. Gezel FLIPS. In de sectiën heb !*<Je bemerking gedaan aangaande do belasting der loonen en wedden.-- Volgens inlichtingen my verschaft zijn we niet verplicht voor de 4 reek sen belastingen de opcentiemen te stemmen. In Ninove hebben ze er maar drie gestemd. Inlichtingen nog dezen morgend te Gent genomen, hebben ook bewezen dat we niet ver plicht zyn de 4 te stemmen. Ik ben er tegen lasten te heffen op de 4e categorie; loonen en wedden, De werklieden zyn reeds groot ge noeg belast. Het is niet om de stad van flnan tiën te onthouden dat wy dit zullen doen, maar wy vragen toch reke ning te houden onzer bemerkingen, M. DE VALKENEER, (kath, sche- pene) kan niet t'akkoord gaan met Flips, en beweert dat de verplichting wel bestaat voor de 4" categorie, Hf meent dat de belasting op de loonen die maar 3 frank per jaar beloopt kan gestemd worden. Belangrijk Bericht. Een Kongres zal plaats hebben den 5 November aanstaande te Brussel, om 1 uur 30 in do zaal Den Gouden Leeuw St-Geryplaats 23, voor do Invalieden, Bediendei. en aangestel- den van de besturen van den Staat, Provinciën en Gemeenten, van de onderstaats- provinoie- en onderge- meontetoezicht staande instellingen, alsmede van de ondernemingen, con cessiehouders van de openbare dien diensten. DAGORDE 1. Wijzigingen der Wet van Oogst 1919 (verbeteringen neerge legd door de Heeren Volksvertegen woordigers: P. E. Janson, Mathieu en Van Hoecke.) Zie daarom de Belgische Vermink ten van 1 Juli 1922. 2. Eergevende Frontstrepen. Ingeschrevene Redenaars. Materna (Franscb).De Wispelaere (Vlaamsch) De Makkers-Invalieden, Agenten der openbare beheeren, worden drin gend verzocht op dit Kongres tegen woordig te zyn. Niet alleen dienen se te beseffen, dat een heele toekomst voor hen op 't spel staat, maar zy moeten ook aan 't parlement de noo- dige verbeteringen kenbaar maken, welke aan de huidige wet dienen aangebracht, ten einde onze Inva- lieden-Staatsagenten gelyk te stellen met hunne makkers der geallieërde landen, waar de slachtoffers der Wereldramp beter dan ten onzent bedeeld worden. Dus, allen op post Men vergadere ten lokale Vaart- itraat, 4, om 12 uur 30. Voor het Bestuur N. V. I. De Voorzitter, N. LOUIES. Gemeenteraadszitting van 27 Ootober. De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure, MM. De Stobbeleir (lib,) en De Beul (Daons) wegens ongesteldheid worden verontschuldigd. M. Bosteels (kath.) is afwezig. Het verslag der voorgaande zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. Gemeenterekening 1920. Deze rekening wordt neergelegd en aan het nazicht der leden onder worpen. 2. Gemeentebelastingen. M. DE SMET (krist, werkman). In gemeenteraadszitting van 22 Sep tember laatst, hebben wij gebruik gemaakt van het recht ons door do wei van 17 Juli 1922 toegekend om M. VAN OPDENBOSCH (Daens). Het is het bedrag niet dat bekriti- keerd wordt, maar de hatolykheid van den taks. M. DE VALKENEER schiet op en maakt zich kwaad. Gezel FLIPS vraagt, zich bij de kalme bespreking te houden. Spre ker vraagt van de 3 eerste categoriën de belasting te stemmen, maar wy vragen eone toegeving voor de laat ste en de 25 0/0 op de loonen en wed den niet te stemmen. M. CALLEBAUT (krist, werkman), meent dat we de drie eerste catego riën kunnen stemmen en de 4Ü voor behouden, om na onderzoek, of er verplichting is of niet, te zien wat ons te doen staat. M. DE VALKENEER. Met wat gaat ge dan het verschil dekken. Gezel FLIPS. Als al de andere taksen zullen gestemd zyn, zullen we zien. Gezel HAELTERMAN. Het zyn alleen de werklieden die de belas ting op hunne loonen betalen, omdat ze door de patroons afgehouden wor den. Maar den begoeden stand be taalt niet. De opcentiemen voor de 3 eerste categoriën worden gestemd bij alge meenheid. Voor de 4® categorie wordt de stemming verdaagd tot na onderzoek. Taks op het dienstpersoneel M. DE SMET (kath.) geeft volgend verslag over de belasting op het ge bruikte dienstpersoneel In dezelfde vergadering höeft de sektie dit vraagstuk onderzocht in een zeer breodozin en zooveel moge lijk voldoening gegeven aan de haar onderworpen reklamen. Daarom stellen wy de volgende veranderingen aau die belasting voor Artikel 2 worden aanzien. Als werklieden, a) Al de handar beiders. b) De meestergasten, ploegbazen en werkopzichters. c) De poortiers, bewakers, boden en geldinzamelaars. Als bedienden. Al da agenten welke een geestes- of techniekwerk ver richten voor rekening van eenen pa troon, zonder de onderneming dage lijks met eigen verantwoordelijkheid te beheeren. Worden er niet inbegrepen a) De leerlingen van 14 tot 16 ja ren. b) De handarbeiders boven de 55 jaren. c) De familieleden tot den durden graad by het gezinshoofd inwonen- d) De oorlogsinvalieden met een officieel vastgestelde onbekwaam heid aan 25 0/0 of meer. Art. 3. De belasting is vastge steld naar het volgende tarief Reeks werklieden, De eerste en tweede, 10 frank per persoon. 3 4 5, 15 frank oer persoon. 6 20, 20 Ir. per persoon. 21-50, 25 frank per persoon. 51 100, 30 frank per persoon. Boven de 100, 35 frank per per soon. (Voordo reeks bedienden, dienst boden. zie het reglement). Ziedaar geachte vergadering de wijzigingen die de sektie aan uwe beraadslagingen onderwerpt. Dit wordt bij algemeenheid aange nomen min eene onthouding, (Dane- kaert kath.) die meent dat de leer jongens tot 18 jaar zouden moeten ontslagen worden. 3. Gcmeeiitogoederen, verkoop. 4. Bureel van weldadigheid,grond- verkooping. 5. Burgerlijke godshuizen, aan koop van grond, verhuring van woonhuis. 0. Grondrente, aflossing. Worden zonder bespreking aange nomen. 7. Hulpgeld Land van Riemt De Secretaris geeft lezing van^den brief van het Land van Riem voor toelage. MM. De Windt en Van Opdenbosch sluiten zich aan bij de vraag. Gezel Jan STEEN HO UT. Wy zyn met de vraag t'akkoord, omdat de kunst moet gesteund worden. Maar verleden jaar, toen we voor het Kerstfeest der weezen van deop- geeischten eene toelage vroegen, werdt dit geweigerd. Wy zullen deze vraag dit jaar herinneren en hopên nu eene toelage te ontvangen. M. DE WINDT vermeent, dat nu het stadsbestuur, deze maal op vraag zal ingaan. De toelage wordt by algemeenheid gestemd. 8. Kerkhof. Grondafstanden. Goedgekeurd. 9. Kerkfabrieken. Rekening 1921. Begrooting 1923. Borgtocht van den Scuatbe waarder. Op de begrooting der Kerkfabriek van St. Marten staat 3üU0 l'r. inge schreven voor dakwerken, gevolgen van den oorlog. Gezel A. NICHELS. Als dit het gevolg is van den oorlog, zal de kerkfabiiek oorlogschade genieten. Is dus die toelage eene leeniug, gaan we dit dan terug krygen M. DE WINDT (lib.) meent dat de oorlogschade er niets iu te zien heeft en zal de som stemmen. De toelage wordt goedgekeuad, door 13 ja, 4 neen en 3 onthoudin gen. 10. Muziekschool. Begrooting. De Secretaris geeft lezing van het vertoog der commissie, die prote steert tegen de handelwijze van den gemeenteraad, die voorde professo ren eene hoogere jaarwedde stemde, dan door haar voorgesteld. Gezien dit in strjjd is met bet organieke reglement kunnen die jaarweddon niet betaald worden. M. VAN OPDENBOSCH (Daens.) De commissie verklaart dat wy overtollige wedden hebben toege kend. Die commissie eigent zich een recht toe dat zij niet bezit. Als de ge meenteraad iets beslist, moet de commissie dit uitvoeren. Leerlingen van Aalst werden ge weigerd, en vreemden worden aan vaard en dit brengt maar 500 fran ken 's jaars op. Instrumenten die vroeger aangeleerd wierden, worden nu niet meer aanvaard. Sommige leeraars tijdens dat ze les moeton geven, spelen in de cinéma. Op de prijskampen is, het stelsel in voege, dat de eene professor do leer lingen van oen ander naziet, niet rechtvaardig. Ik zal dus voor die reden de be grooting niet stemmen, M. DE WINDT (lib.) - Op prak tisch gebied moet ge u onderwerpen aan het reglement der commissie. Wilt go dat anders, dan zoudt u hot organieke reglement moeten veran deren. Wy hebben de proceduur niet onderzocht. Ik denk als wij eone bij eenkomst beleggen met de commis sie, wy wel tot een akkoord zouden komen. DE BURGEMEESTER zegt, als we de b?grooting verwerpen, wy kans hebben de sübsidiën te zien ontne men, gezien het laattijdig inzenden der begrooting, die reeds 6 maand op de dagorde staat. De begrooting wordt goedgekeurd door 10 stemmen ja, 2 neen en 8 ont houdingen. De socialisten en een Daensist ont houden zich, omdat de commissie der muziekschool de loonen door den gemeenteraad gestemd niet betaalt, gezien het reglement dit niet toela ten kan en omdat zy met tegen te itemmen, geen gevaar willen loopen door het te laat komen van de be grooting, de sübsidiën te zien wei geren. Van Opdenbosch en Van Schamel- liout, (Daons.) stemmen tegen. 11. Lager onderwijs,verloven De secretaris geeft lezing van een brief van den goeverneur, die op komt tegen de te |veel verlofdagen in de scholen, waaronder ook I Mei die hy wil zien afschaffen. M. VAN OPDENBOSCH (Daens.) M. de goeverneur kent de wet niet. Dit punt wordt voor onderzoek naar de sectiën verzonden. 12. Fonds der meestbegaaf- den. Bijzonder krediet. Een crediet van 3000 fr. wordt ge sterad door 18 stommen en 2 onthou dingen. Woningnood, M. DE WINDT (lib. schepen) geeft kennis van een plan deor het sche pencollege opgemaakt, om het pri vaat initiatief op praktische on go makkelijke wijze aan te moedigen. Do volledige regeling zal aan de pers medegedeeld worden. ORDEMOTIE. Gezel Jef STEENHOUT spreekt over het betreurenswaardig geval in den Amigo. Wij zullen liet gerecht over dit go val lafon beslissen, maar zullen toch gebruik maken om het stadsbestuur onze wenscben te kennen te geven. De plaats waar men de personen opsluit is te ver van alle bewaking afgelegen. Het is na lang roepen en gerucMmaken dat men open godaan heeft, als de drie opgeslotenen bijna allen verstikt waren. Wij wenscben dat de celgevangenis dichter by de politiewacht wordt gebracht, ofwel een politiewacht by de celgevange nis brengen. Ook is het niet wensche- lijk dat twee personen die dronken zijn te samen in eene cel opgesloten worden. De Burgemeester belooft die wen ken te onderzoeken. Afdanking stadswerkliaden. Gezel Aug. MARCEL zegt, dat hij per brief gevraagd had, de stads- werklieden die zijn afgedankt ge worden, terug aan 't werk te stel Ik zou eeu antwoord willen. M. DE WINDT. Ik heb myn dossier niet bij en zal de zaak onder zoeken. Nochtans meen ik, dat het maar voorloopipo werklieden zyn. Gezel MARCEL. Er zyn werk lieden by die reeds verscheidene ja ren dienst hebben, en het is niet ern stig, werklieden aan den vooravond van den winter op straat te zetten. Ware het niet beter het werk te ver- deelen om eenieder aan het werk te kunnen laten De openbare zitting sluit om 8 1/2 ure. GEHEIME ZITTING. In de geheime zitting wordt als onderwijzeres in de Gemeentempis- jesschool benoemd, mevrouw Van der Steen. Ontslag en benoeming in aange nomen scholen, wordt uitgesteld. M. De Wael, wordt als apotheker benoemd bij het bureel van Welda digheid. De benoeming van tydelyke ont vanger bij de Burgelyke Godshuizen wordt verschoven. Wordpn benopmd als leden van de Commissie der Teekenschool. Callebaut, Corte, Reyntens (kath.), Gezel Corael (soc.). De Nève Georges (daens.), Meganck (lib). Worden benoemd als leden der Commissie van de Muziekschool. Gezell-n Broodhuvs Louis, De Bruyn Frans (soc.) Scheorlinck en D' Hoir (kath.), De Brabander ep Schollaert (daen.), V.D. Veurst (lib.). AAN ONZE HUISMOEDERS, Dikwyls hooren wy U redeka velen dat het U onmogelijk ge worden Is om de twee eindjes aan- eenteknoopen om te kunnen voor zien in uw huisgezin, ook hooren wy ze schreeuweu en tieren, alles blyft duur, alles slaat op en niets is meer waard dan dat, maar enfin men moet zulks kunnen verdragen, Minister Moyersoen heeft toch zulk medelijden met het werkvolk en bijzonder met de huismoeders. En vele huismoeders en werk- broeders vragen zich af is daar dan toch niets aan te doen, waar om bljjft alles zoo duur? Men heeft U beweerd dat dit een gevolg is van den afgryselyken oorlog die vier jaren en half over Europa heeft gewoed. Sedert dien tijd heeft men her steld, men heeft voortgebracht en niettegenstaande stijgen de prij zen van dag tot dag. Vele lieden worden rijk, terwyl den armen arbeider armer om armer wordt, de kooplieden breiden hunnen han del uit. de banken bouwen palei zen, de nyveraars vergrooten hun fabrieken. Met het graan olie, katoen, wol en steenkolen wordt er schandelijk gewoekerd en waarom dat, omdat gij, huismoeders, al die lieden laat leven met hu:i het loon van uwen echtgenoot en arbeidende kinders op het einde der week te gaan dra gen, daar gij uwe aankoopen in zulke instellingen doet,in de plaats van in uwe coöperatieven. Is er dan geen middel om uwe zuur gewonnen dagloonen betere uitwijkingen te geven, wel zeker huismoeders, sedert jaren hebben meer dan 200 000 huismoeders het middel gevonden om goedkooper te leven en dit by middel van al hunne aankoopen te doen in hunne coöperatieven, en vele huismoe ders hooien wy dan zeggen, maar dat is allemaal hetzelfde, en noch tans is het verschil zeer groot. 'I Is niet groot, maar zaakrijk. 'k Was onlangs voor zaken in een rijkheeren huis. 't Was waarlijk oprecht slecht weder 't regende, 't waaide, in een woord, aichi- sltcht. Op eens hoorde ik madam van den huize roepen op harè kamer meid, die op het eerste aan 't kui- schen was Marie Marie Haast u wat. Ge moet onmiddelijk bij de modiste zeg haar dat ze niet mag vergeten, van mijn hoed tegen morgen klaar te maken, daar ik een bezoek moet brengen aan Madam van den dok ter. Ik ga spoedig madam, was het antwoord, maar zeg eens madam, zou ik Azor, laten mede gaan En madam schoot in eene kattenkoleire en sprak bitsig Marie, hoe durft ge zulk iets vragen Het is zulk slecht weder, het is zoodanig slecht, dat het geen weder is om een hond.... door te jagen 1... En Marie vertrok zonder Azor 't Weder was te slecht voor het hondje van Madam, maar 't was goed genoeg om de meid èr door te zenden. De meid was géén hond 't was n mensch, en voor haar was het weder goed genoeg!... Hebt ge 't vast, vriend lezer of lezer of lezeres De hond mocht niet buiten, de meid moest er door. Fkiederik. STAD AALST. WONINGNOOD. Het College van Bnrgemeester en Schepenen, heeft de eer aan de be volking te berichten dat het, na grondig onderzoek, zekere maatre gelen gezamentiyk met het Be leer der Stedelijke Spaarkas lieeft getroffen, om het bouwen van huizen aan te moedigen en te vergemakke lijken. Alle Medeburgers, die over een kleine som beschikken en die zich een eigen woning zouden willen aan schaffen. zullen daarin door de Stad geholpen worden. De getroffen maatregel zal aan elk een toelaten met eeee MAANDB- LIJKSCHE STORTING te betalen gedurende een zeker getal jaren en die niet veel meer dan eene goede huishuur zal zijn zich eon EIGEN HUIS te laten oprichten. Alle Modeburgers die daarin be' lang stellen en bijzonderlijk dege nen die zouden willen bouwen, wor den uitgenoodigd ten Stadhuiie, Zaai van den gemeenteraad, aanwe zig te zijn, op Heden Zondag 5 November, om H 1/2 ure nanoen, alwaar den ge nomen maatregel en zyne werking breedvoerig zullen uitgelegd wor den. Aalst, den 87 October 1922. Het College van Burgemeester en Schepenen, Do Burgemeester, F. DE HERT. De Gemeentesecretaris, Oscar REYNTENS. De bakkerijen en kruideniers winkels der kapitalisten bestaan alleenlyk om de winsten te bezor gen aan eenige enkelingen, terwyl onze bakkeryen en winkels geen ander doel hebben dan in uwe noodwendigheden te voorzien en aan den kostende prys te verkoo- pen, vermits de winsten aan de koopers terug te geven volgens hunne aankoopen. Huismoeders en gezellen, binnen eenige dagen gaan wy onze coö peratief inrichten op zulkdanig® manier dat wy zullen kunnen kon- kureeren en wy verzekeren u, dat gy in onze nieuwe instelling alles zult kunnen verkrijgen,eerste hoe danigheid van koopwaren en zui ver gewicht, en op het einde van het jaar zult gy eenen sehoonen percent ontvangen. Huismoeders, wy durven ver hopen, dat onzen oproep niet nut teloos zal zyn en dat gy allen als eene gedisciplineerde huismoeder al uwe aankoopen zult doen iu onze instellingen, Namens de S. M. Hand in Hand,. De Bestuurder, L. VAN OER VEKKN.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2