Een stap Vooruit. ONS BLAD. )e Les van een Verjaringsfeest Heden Zondag 12 November, Recht op Antwoord. HOFSTADE. Ja, partijgenooten, wij zijn een goede stap vouruit gegaan op do be oefening der muziekkunst in onze partij. Wij spreken over onze Harmonie. Ja, het was een stout stuk wat ee- nige partijgenooten aangedurfd heb ben om een tweede muziekkorps te stichten die er broodnoodig was in de partij, en bijzonder moeten wij onzen dank sturen aan onzen vriend Frans De Bruyn, die er het initiatief van genomen heeft. Toen onze makker daar van sprak, heb ik zelf met vol genoegen en met den besten wil mijne medewerking toegezegd Eenigo vastberaden vrienden kwa men bij en vooruit voor de Harmonie. Eerst en vooral hadden we met ze kere moeilijkheden te kampen, en byzooder met de finantiën, want een muziekkorps oprichten kost veel gëld. Maar <le inrichters kondon onmid- delijk op den steun van het grootste fedeelte hunner partygonooten re- enen, en gingen dusdanig stout moedig aan 't werk. En wat is den uitslag nu op min dan 5 maanden de Harmonie bezit op heden 28 instrumenten, al len van eerste gehalte en naar de laatste wijze ingericht, en allen aan leerlingen en muziekanten gegeven. Dien uitslag is prachtig en bewijst dat er met wilskracht en durf iets te verwezentlijken is. En wat er ook een prachtige aan winst mag génoemd worden, dat is dat het bestuur overgegaan is tot het aanstellen uls chef onzer Harmonie, van gezel CH. VAN DER MEIRSCH. Wie kent gezel VanderMairsch niet? Het is een kunstenaar van eerste ge halte en de volksbeweging genegen. Dat alles belooft voor de toekomst van onze Harmonie en voor het hoo- ger opvoeren der edele muziekkunst in onze partij. Maar dit nieuwe kind is niet gebo ren zonder erge barensmarten. Ja, sommige partijgenooten, in hunne liefde die ze voelden voorde partij, hadden in hun ijver gedacht de geboorte van dit nieuwe organis me te mooten bekampen. Het is hun te vergeven, want de kritiek die ze voerden, was uit liefde tegenover onze machtige en onvermoeibare Fanfare, die ze uitenden benadeeligd te zien, of die er zou onder lijden. Dit alles is nu ook uit den weg. Het is moeilijk geweest het zoover te brengen, maar we mogen kenbaar maken dat we in overeenstemming der beide besturen van Harmonie en Fanfare, overgegaan zijn tot de op richting van een hoofdbestuur, be staande uit zes bestuurleden der Fanfare en zes der Harmonie, waar onder do beide chefs. Dit besluit is bekrachtigd gewor den met algemeene stemmen door de leien der Fanfare in hare vergade ring van 30 October laatstleden. De werking van dit hoofdbestuur zal bestaan uit 1. het nazien der beide korpsen, 2. aanneming van muziekanten en verdeeling der leer lingen van de solfógeklas volgens de noodwendigheid der beide korpsen, 3. het verdeelen van het partij werk. Dit bestuur is al vergaderd en allen hebben onder den besten indruk el kander verlaten. Dit belooft voor het grootbrengen onser beide korpsen en onze partij genooten van beide gedachten mo gen volledig gerust zijn. Een feit is er te betreuren dat er een paar vrienden zQn die zich te sterk hebben laten beïnvloeden door dien ijver van een en andere zijden, en wij hopen dat allen zullon bij draaien en zich met ijver aan hun begonnen werk zuilen toewijden. En nu vooruit, partijgenooten, al len eendrachtig aan -t werk,verhoogt de propagandistische kracht der par tij, en steunt met al uwe kracht onze beide kunstkringen. Heil de Harmonie! Heil de Fanfare! Leve de Kunst en het Socialisme J. B. Werkersbelangen. In ons blad vau Zondag hebben wij do uitspraak van den scheids- raad medegedeeld, in zake het ge schil in de fabriek - La Couverture». Deze uitspraak heeft voor draag kracht, dat het. fabriek de overeen komst van Dendermonde, moot eer biedigen, dat de Joonen van al de werklieden in de dekenfabrieken vaststelde. Do heeron scheidsrechters hebben de rest dor vragen van de wt-rklio don onbeantwoord gelaten, omdat zy van oordeel waren, dat er slechts uitspraak kon gedaan worden op deze gevallen, waar het fabriek de overeenkomst van Dendermonde niet volgde. Wanneer door het bestuur van het fabriek met een breeden geest de overeenkomst van Dendermonde ge volgd wordt, dan zullen vele klach ten verdwynen, doch wanneer men er den nyper opzet, en veranderin gen brengt zonder rekening te hou den of deze nadeelige gevolgen heeft voor de werklieden die op stuk werken, dan zullen er nieuwe grio- ven opdagen, waardoor do werklie den verbitterd worden. Hetzelfde geldt voor de werklieden die op dag huur werken. Betaalt men de loonen zooals deze zijn vastgesteld en vol gons don aard van dit werk, worden de loonen verhoogd, naarmate de jonge werklieden ouder worden, dat zal zijn gunstige invloed hebben op de werklieden. Doch wat door an dere patroons nog gedaun w ordt,zuu in dat fabriek ook goede, uitwerk- S; 1 n hebben. Er zijn sommige werken in de dekenfabrieken die niet gansch overeenstemmen, van het een en ander fabriek, en zoo gebeurt het, dat er patroons zyn die aan zekere werklieden meer loon betalen ofwel onder den eenen of anderen vorm, deze werklieden in de gelegenheid stellen meer loon te winnen, dan het uurloon dat in de ove'eenkomst van Dendermonde is bepaald. Bijvoorbeeld. Wie zou durven loo chenen, dat het werk van de dui- velskamer (bateurmannen) in La La Couverture, in eeno van de slecht ste voorwaarden moot gedasn wor den van al do dekenfabrieken Niemand kan dat betwisten. Welnu, waarom in deze omstan digheid handttit La Couverture niei zooals de andere fabrikanten, die in zulke gevallen eene extra vergoe ding aan de werklieden toekennon. Dat was ook eene van do voor naamste vragen die in naam der werklieden aan den scheidsraad is voorgelegd en onbeantwoordt is go- bleven. Dat spijt onsen heeft de werklie den met recht ontevreden gemaakt Hei vuilblik van do Kapellestraat, die den blau wen standaard verdedigt, roert zy- nen snuiter over het geschil van La Couverture en verklaart plechtig dat nriift. Het jaarlijks feest onzer Fanfare, Het is heden Zaterdag dat het feest onzer Fanfare aanvangt met een Banket, welke om 7 1/2 u. 's avonds plaats grypt. Na het geven van het Concert op de Varkensmarkt, zullen alle muzie kanten en ooreleden rond de tafel vriendschappelijk vereenigd zijn. 's Anderendaags, den Zondag, om 11/2 ure 's namiddags heeft er een sortie plaats,»tot het bezoeken der muziekanten-herbergiers. Onze Fanfare komt met niouwe krachten op straat. 11 nieuwe trom melaars, die reeds maanden leeren, zullen volledig uitgerust, voor ons korps stappen, dat - au grand completons hare beste marchen zal laten hooren. Den Maandag om 7 uro 's avonds, tweede>uitstap met hetzelfde doel, en daarvoor bereidt de Fanfare eene verrassing aan onze partijgenooten, die hun zullen vergezellen. Het bestuur noodigt dus de partij genooten uit hun in groot getal den Zondag en Maandag op hare uit stappen te vergezellen, en ook aan wezig te zijn op het Concert van heden Zaterdag om 5 uro op ac Var kensmarkt. hij de echte waarheid schryft, Het zit in 't bloed van dat venijnig ventje, om iedere week zijgal uit te spuwen tegen zijne politieke tegenstrevers, vooral dn bestuur ders onzer partij zijn zijne aarts vijanden,maar dooreen ploeter ver wetenis spoedig vergeten. Thans het geschil in La Couver ture. Het modderventje weet niets te zeggen over het feit, dat de wevers van dat fabriek, sinds 1 1/2 jaar door de menigvuldige veranderingen die gedaan zijn hunne loonen gevoelig zijn verminderd, zoodanig dat in de d wijlen en rolgeweofsels, de wevers 30 frank op 14 dagen en daarbo ven minder verdiende. Rekent uit blauwe alweter, hoeveel loonverlies de wevers daardoor ondergaan heb ben Ha Do werkliedon vau dat fabriek zijn leden van de liberale vakbond, en die blauwe vakbond hoeft toege laten dat de wevers dat groot loon verlies moesten dragen. Pak vast, Leon, 't is van uwe blau we vrienden dat go het moet krijgen, dat gy verwaarloosde de belan gen uwer leden te verdedigen. 't Vuilblik heeft hier wel zijnen neus voorbij geklapt, maar ge kunt het maar weten, de werklieden zul len onthouden welke flinke syndika- listen aan 't hoofd staan van de libe rale vakbonden. De werkstaking was onwettig en 'n truk van de socialisten die ze moedwillig gewild hebben. De we vers wonnen de laatste betaling ge middeld 1,98 fr. schrijft het vuilblik. De blauwe alweter weet dus niet dat na meer dan een jaargerekla- meeid te hebben en de liberale vak bonden, hunne poleviën vaagden aan do wevers,en door eeno overeen komst tusschen de patroons, de we vers op de andire fabrieken niet kunnen aangenomen worden, hun geduld ten einde was. Als de wevers hunne koppen samen gestoken hebben, dan, luis tert goed, vuilblik, was het op 'tem de van Juli laatst. Heeft onzen Secretaris op verzoek der wevers zich in betrokking ge steld met het bestuur van het fabriek, dat nagenoeg 2 maanden duurde en voor gevolg had dat eene samenkomst van de patroons en de secretarissen plaats had op den 2 Oktober, waar eene verbetering is toegestaan voor de zware dwylen-geweefsels. Wij hoopten de zaak terug in gao de orde t'f brengen,en de gemoederen bedaarden bij de wevers. Doch het tusschengeval deed zich voor van den i slag te verfijnen, dat 7 gram men is geweest, op 6 grammen te brengen, dat,, zonder eenigo vergoe ding aan de wevers te vorleenen, waardoor de nieuwe beroering was ontstaan en die ten slotte niet meer luisterden naai' beloften die gedaan wierden. De werklieden hadden ongelijk van te staken zonder den voorafgaande- lijken opzeg te do«n, schryft het vuilblik. Goed,maar waarom heeft men van den eersten oogenblik niet gedaan zooals gebeurd is bij de werkherne- ming, van de spoelen van 6 grammen te laten afwoven met 10 o/o sup plement, dan had er nooit geen sta king geweest. Waarom met vergrootglazen zoe ken op wat de werklieden doen, en do. oogen toeny pen voor de feiten die aanleiding gaven tot het geschil, dat is de handelwijze van hot vuilblik, die vyandig staat tegen de werklie den. Juist of de wevers niet te klagen hadden schrijft hot blad dat ze ge middeld 1,08 fr. gewonnen hadden. Ja er zijn enkele wollo sargiewevers die een bekoorlijk loon wonnen. Doch er zyn veel mper wevers die een te klein loon wonnen, daar spreekt het vuilblik niet van, en dat doet hij niet omdat hy de werklieden laf moet aanvallen. De laatste valsche aantijging van t vuilblik, de wevers zijn niet aan het werk gegaan zooals zij liet, ver lieten, maar wel op 't voorstel om den scheidsraad te laten beslissen over het geschil. Nog evenmin was daar een grmoote roode chef wit Brussel, maar wel Fr. Dumor- tier uit Gent, die voor al die het hoo ren wilde verklaarde, wanneer M. Lahiau lezing gaf van do loonen die de wevers in La Couverture won non. In Gent winnen do wevers 'nen dikken frank meer per uur dan hier te Aalst. Wat heeft de secretaris van den liberalen bond daar gezegd om de werklieden te verdedigen Geen woord, hij zweeg als een stomme visch. Daaruit kunnen de werklieden loe ren, waar ze gefopt worden. Het modderventje sluit zyn arti kel met. gemeene verwijtingen, dat het vuilblik in zijn waar daglicht stelt, 't Komt van achter den trap H. F. Aalst, don 8 November 1922. Aan den Heer Van Opdenbosch opsteller van ket weekblad De Volksgazet Kapellestraat, 13, T/S. MIJNHEER DE OPSTELLER. Ik heb de eer U te biddeD, hot tegenwoordige te laten verschij nen in Uw eerstkomend nummer, als recht op antwoord, op dezelfde plaats als uw artikel verschenen in uw nummer van 29 October 11. en hebbende voor titel ROOD OF GEEN BROOD In antwoord op dezen laster stel ik voor, door uwe tusschenkomst Mijnheer den Opsteller, aan den schrijver van het artikel Rood of geen brood eene algemeene ver gadering der werklieden .metaal bewerkers der fabriek La Vis cose waar hij in gezelschap zij ner mouchards zal kunnen komen bewyzen dat wij eene schandalige wijze van handelen hebben. We zullen hem aantoonen dat zijne mouchards hem slecht ingelicht hebben ofwel dat hij maar een gemeene leugenaar is. We zullen hem meteen doen ken nen, dat socialistische werklieden niet laf o/jaloersch zijn op hunnen Baas, omdat hij baas is, maar wel omdat hij partijdig is, en hy het heeft tegen hunne syndikale orga nisatie, dat het een huichelaar is en dat hij met zijne mouchards samenzweert togon het welzijn dor arbeiders. Hij heeft niet veel zelfbewust zijn, deze Mijnheer den BAAS er moeten toe te komen zich te be dienen van het stoffelijk overschot van wylen A. S, een werkman, tot de verdeeling der andoren,als deze Heer denkt hiermee een doodely- ken slag te kunnen toebrengen met aan het socialistisch syndikaat, dergelijke smeerlapperijen, hewel, dan willen wij hem helpen met eene tegensprekelijke vergade- ring te houden gelijk hierboven I aangehaald, den dag,uur en plaats dat hij zelf zal bepalen en we zul len er de stodelijko pers op toela ten als hy het wenscht. 30echt heeft do werker te kort fin wie draagt er de schuld Oharlatans en volksverdrukkers Set Egoïsme is hun doel H en strijd tegen de werkersbladen ®n den werkersstand verblinden 3 eemt acht werkers Ontwikkelt U <erfoeit de bladen die U verblinden Secht moet U en zal geschieden Kvert voor de werkersbladen Set zal U ontwikkolen ten allen tyde m" leest het mot huisgezin en vriend n do toekomst zult ge ontwikkeld zijn S oor het lezen van uwe bladen «n geeft het voort aan wijfelendo vrienden 3 iet meer gerust voor uw recht <ooruitaan het werk Om meer en meer lezers te winnen Om meer den werkersstand te vereonigon Sukt weg en verfoeit het venijn Cw blad moet ge verdedigen -n Dorp en Stad, by Boer en Werkman He zamen aan het werk voor onze werkersbladen. Hofstade. ch. VERMEIREN. Gelief te aanvaarden, Mijnheer de Opsteller, onze oprechte groe- temssen. Sekretaris der Metaalbewerkers, Hand in Hand Aalst. N. B. Als de baas het aanvaard dan zullen we nadien eens spreken over BLAUW OF KREVEER wat bestaat in de huidevetterijen, sargieweverijon en garenfabrie- ken. Wenscht gij u te inlichten over de arbeids- en sociale wetgeving, in toepassing of in voorbereidingzoo wel in België als in het vreemde richt u tot het DURE AU VOOR DO- KIT MENT A T IE DER B. W. P., Volkshuiste Brussel. Zaterdag, om 5 ure, ontploften te Oldenbroeck, in Holland, vijf duizend kilos springstoffen men bestudeer de er de overzetting van den klank. In Brussel dachten de voorbijgan gers de weergalm er van te hooren. Dat was mis wat zy gehoord had den was het losbreken van geestdrift, van razend bravo geroep dat de rede voering van Gezel Anseele, op het Banket van La Prévoyance So ciale onderbrak. De oude leidsman, die van al de socialisten, de vurigste gebleven is, gaf een aanspraak tot iet personeel der Samenwerking van verzekeringen der Werklieden partij. Hy herinnerde de strijd van iet verleden, hij toonde de struikelen die te overwinnen waren, doorliet aanzetten eener immer groote wils kracht, een moed die vaster stond naarmate de moeilijkheden zich op hoopten. De feestdisch waaraan gij heden gezeten zijt, riep hij uit, werd voor U door de ouderen opgericht En de gansche zaal geschokt en in vervoering, groette, rechtstaande, de eenvoudige woorden van den Gent- schen leider met een machtige ovatie. Om zoo jong te blijven, zegde een bediende bij den uitgang, moet Anseele naar Dokter Voronof geweest zyn. Neen, antwoordde een beheerder, om eeuwig jong te blijven moet An seele altijd het socialistisch geloof bezeten hebben, moet hij nooit voor het socialisme gowanhoopt hebben want zijn grooto vreugde bestond immers in het overwinnen der moei lijkheden Plaatselijk Comiteit voor de Arbeidersopvoeding Aalst. Op Dinsdag 14 November a. s. geeft Kameraad Landsvrougt, Secretaris der Centrale voor Arbei dersopvoeding, zijne [tweede les over HET ARBEIDERSTOEZICHT. Gezien de belangrijkheid dezer les sen, durven we verhopen, dat do leerlingen stipt op post zullen wezen ten einde de nooaige elementen voor de toekomst er uit te halen (dus om 7 ur«n stipt, opgepast We mogen gerust verzekeren, dat do eerste les met veel aandacht is go- volgd, en ook we innig de makker Landsvreugt kunnen bedanken voor zijn klare en duidelijke bewoordin gen. HET BESTUUR. Strijd penning. Overdracht fr. 1459,29. Omdat Vosse Polle op Allerheili gen omver gevallen is by L. Bom- beeck, rondgehaald door C. De Messer 5,75. Omdat het 13 jaar gele den was dat Joseph Vonck een kind gekocht had 2,25, kreeg hy van L. Bombeeak zyn klein zoontje 2,25. Lied gezongen door Frons Leeman, in de Violettestraat by P. E. en rond gehaald door zyne vrouw 5,35. Om- dat revolver toch mocht trouwen 0,50. En omdat hij nu geen dikke vette luirik is 0,25. Want den heeten mocht by hem getuigen zyn 0,50. En omdat Tampoesken zyn schoenen blauw waren 0,25. Omdat Tampoest naar die spoken zoekt 0,25, Omdat hii zoo gaarne in pe koets zat 0,25. Om dat .hy weer zijn vossen hoed op had van tjaar 1830 0,25. En er voor t vensterken mee piepte 0,25. Om van alle man gezien te zyn 0,25. Om dat Drippelke zat daar weer in form was 0.25. Omdat zealtyd aan bloks- ken zyn lief hing 0,25, Op do feest van alle kopero klinken 0,25. Want de vischkladdekens hadden hun weer 0,25. Omdat de krommen in den hoek zat te gapen 0,25. En den bult een oogsken op hem trok 0,25. Voor den fijnen diner van grollendon buik 0,25. Voor die honger kroeg trok er uit 0,25. Voor die bek toe spijzen 0,25. En voor de gebuurfeest nog 0,25. Omdat er voor hun nog °'25- Totaal fr. 21,10. VOOR DE HARMONIE. t ^an-.Henri van 't hoeksken 20,00. J- D. V. 5,00. Van een goeden partij genoot uit de Binnenstraat 5,00. Totaal 80,00. VOOR OE FANFARE. Alfons 5,00. Marcel Aug. 15,00.Wykclub Jan Volders 125,00. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eonigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt, treedt gezellin De Bakker van Antwerpen, te Aalst op, mot een Voordracht over De Geschiedenis der Vrouwenbeweging. Vrouwen, pij dio de toekomstige maatschap pij dient helpen op te houwen, verzaakt niet deze belangrijke oordracht te komen bijwo- wonen De leuze moet wezenImmer hooger op kennis is licht om dragen. Mannen, wak kert uwe vrouwen en dochters aan, opdat zulks zijne vruchten drage. Voor de Opgeëiochten. Hedon Zondag, 12 November, drin gende algemeene vergadering om 9 uren 's morgens, bü de Weduwe Triest, Ifortenhoek. Belangrijke punten staan op de dagorde, en wy rekenen op eeno goode opkomst. VOOR HET BESTUUR Ch. Vermeiren. Het is niet genoeg van de POLI TIEKE GELIJKHEID veroverd te hebben, men moet nog noodzake lijk daaruit al het mogelijk kunnen trekken voor het beter zijn van onze klasse en voor den socialen vooruit gang. DAT KAN MEN DOEN, Om dat doel te bereiken is het vol doende dat men in staat zy ideün uiteen te leggen en ze te verdedi gen. De grootste moeilijkheid, die te overwinnen is, is het gebrek aan stipte dokumentatie. Dusdanig ma teriaal wordt verschaft aan ieder een. Om zulks te verkrygen hoeft men zich slechts te richten, tot het BUREAU VOOR DOKUMENTA TIE DER B. IV. P., Volkshuis, te Brussel.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3