BETOOGING van 26 November. woNiNQNoot). Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. VAK.BONDEKS! NEEMT IN MASSA DEEL AAN DE De oorlog duurt voort FASCISME. 1«e Jaar IV0 48 (Eerste opiaPrii« pc* nummer 1S centiemen. 10 November 102S. Partijgenooten mrwrmm ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraai, 14, GEKT Verantwoordelijke uitgever, J. BFKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. I jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De groote wereld-oorlog die het leven gekost heelt aan millioenen menschen, is officieel begonnen den 3 Augustus 1914 Heden zijn wij einde 1922, en nog aliijd duurt deze oorlog voort, nog immer wordt er op bevel gedood en vermoord om naderhand zelf op bevel ge dood te worden. De wapenstilstand van Novem ber 1918 is slechts een episode ih deze wereldsche menschenslach- ting Na deze eerste wapenstilstand heelt zich het terrein der officieele massamoord door den oorlog, ver plaatst van West-Europa naar Oost-Europa en van Oost Europa naar het nabuiig Oosten, het is al tijd een en dezelfde oorlog, met dezelfde imperialistische doelein den aan de basis, die voortleeft en voortduurt. Het waren gisteren de Grieken en de Turken die in het naburige Oosten elkander bestookten met handgranaten, luchttbrpillen en ander oorlogstuig, net zooals in West-Europa, ging het gepaard met moord, brand, verkrachting en andere barbaarsche uitspattin gen. Het was de herhaling van wat er in België en Noord-Frank rijk gebeurd is tijdens de eerste periode van den wereld-oorlog, Het is zoo, omdat het niet anders kan en het kan niet anders omdat de oorlog het zoo wil. In het na burige Oosten is nu de wapenstil stand ingetreden, de kanonnen zijn tot zwijgen gebracht, omdat het Griekscb imperialisme in het bloed der Grieksch-Turksche jeugd ge smoord en verzopen is geworden, Is dat nu de officieele afsluiting van dit groot en bloedig treurspel, hetwelk tot oneer en schande der regeerendo klasse begonnen -is in igi4 Helaas neen Wij staan slechts voor een rustpoos. De oor- logstof is aan 't meulen en aan het giftten en elk oogeriblik mag men er zich aan verwachten, dat eene nieuwe uitbarsting de wereld zal verschrikken. Er is geen vrede Er kan geen vrede zijn De regeerende klasse staat machteloos tegenover der; door haar in 't leven geroepen oor logstoestand en tegenover de ge volgen die voortgesproten zijn uit haar oorlog. Zij schijnt haar poli tieke en economische macht posit i alleen te kunnen handhaven door de voortleving in oorlogstor-Stand en in oorlog. Wat geldt voor has: het leven van de massa'tegenover haar heerschappij op de wereld Niets Duizendmaal niets Haar heerschappij, draaiende ■op de millioenen winst, is alle.% en voor de waarborg dezer maat schappij zal zij morgen, zooals fisteren den militairen doodendar.s erioneren en voortzetten op de koppen van de massa. Het maatschappelijk treurspel wordt nu eenmaal zoo gespeeld, omdat, de massa het zoo wil. Zon der de massa geen oorlog want de heerschers van den dag gaan zeiven niet naar de loopgraven, zij vergenoegen zich met de viuchi te plukken uit het bloid dergenen, die op hun bevel ten oorlog trok ken, terwijl dat deze den oorlog haten en den vrede liefhebben. De massa, die goedgeloovige en goedzakkige massa, die tot dus ver zich bereid gehouden heeft om zich te laten slachten als dieren, ter eere van gegaloneerde solde niers en ten profijte van de kapita listische nietsdoeners, die parasi teeren in vredestijd op den arbeid, en in oorlogstijd op de dood onzer massa. Gij, massa, kunt de oorlog uit de wereld helpen, gij alleen zijt in staat den vrede te doen heer- schen op deze wereld. De dag dat gij uwe goedgeloovigheid en uwe goedzakkigheid tegenover uw heer schers zult afleggen en dat gij uw ijzeren wil tegen den oorlog en voor den vrede zult omzetten in daden, dien dag wordt de wereld van den wereldvrede gebaard. Dien dag beleven wij de geboorte van «le nieuwe periode, in 't teeken van de ontwapening door den wil van het arbeidende volk. Massa, ontwaakt uil uwen slaap van onderworpenheid, van slaafsch- heid en willooze ongeschiktheid. Gij kunt de wereld veroveren, een wereld van politieke gelijkheid.van economische gelijkgerechtigheid en van internationale broederlijk heid, het is de wereld van het socialisme, gesynboliseerd door wereldvrede en door vrijmaking van het arbeidende volk. Massa, gij moet weten, willen en durven. De geboorte van deze nieuwen wereld uw wereld ligt be sloten in uw weten, uw willen en durven. Massa! Wanneer zult gij weten, zult gij willen, zult gij durven Sinds eenigen tijd zijn het voorna melijk de gebeurtenissen van Italië, die ook de Belgisehe bevolking be zig houden. Deze toestanden spruiten voorna melijk voort uit het feit dat de kapi talistische klasse daar ook, juist lijk i;> België, na den oorlog door de ar beidersklasse ged wongen werd, hare rechten te erkennen en er ver schillende democratische hervor mingen toe te staan. De arbeidersklasse die daar vroe ger ook altijd gebukt ging onder den knoet van het kapitalisme en die reeds jaren en jaren r.aar levens'ver betering snakte, ging nu eindelijk, de vruchten van haren arbeid pluk ken. En dat alles was dank aan de een heid der werkende klasse, die een overgroot getal- vertegen woordigers naar de regeering zond om-er ook mede te werken aan wetmaking en dat op eene democratische wijze. Doch dat alles was van te korten duur. Nauwelijks genoten de arbei ders een weinig van hunne rechten of een vreeseiijk tempeest bedr-igdo opnieuw het schoone en aangename weder. Eu wat was nu het schrikkelijk on weder welke de Italiaansche. ar beidersklasse opnieuw bedreigde Het was het FASCISME Het was de opstand der bezittende klasse tegen do hervormingen der arbeiders klasse. Het was de roactionnaire bende van Italië die nu openbaar den oorlog verklaarde aan do wer ken ne klasse. Weldra zagen wij de uitwerkselen dezer nieuwe fractie kapitalisten. Zij begonnen met bet. breken van werk stakingen en bedreigden de leiders in geval zulks voortging. Verder werden de. socialistische afgevaar digden der mur.icipaliteiten ontsla gen van bun ambt. Anderen werden gedood. Daarenboven hebben wij de vernieling der socialistische volks buizen alsmededeze der drukkerijen. Zoo ins werd de macht gebroken van eene democratische partij die eens volkomen de regoering in ban den ging nemen. Maar wanneer zulke rampen de arbeiderspartij bedreigden, en wan neer de kapitalistische staat er zulke daden steunde, dan ook moest de arbeidersklasse "dapper opgestapt hebben,011 verdedigd tot bot uiterste toe de belangen van al wat hun'dier- baar was. De partijj liende vroeger hare besluiten te nemen tegenover de bedreiging van het fascisme. Doch wanneer dat alles zich voor doet in Italië, dan zien ;wij ook in België dergelijke organismen be staan, De laatste staking der Brusselsche trambediendon werd ook op eene laffelijke manier verloren door de onderkruiping en de medewerking van bet Fascistische organisme dat hier UNION CIVIQUE genoemd wordt. Wij van onzen kant hebben dus reeds eene zelfde les voor gehad als de Italiaansche arbeidersklasse. Doch wij moeten het op onsGnomon eene zoo vreeselijke onderdrukking te be kampen en te bevechten uit al onze krachten. Wij dienen dus ton spoe digste maatregelen te treffen en te zorgen dat het fascisme nooit in België zegepraald. Wij arbeiders moeten on zullen zulks beletten, wij zullen strijden tegen al deze reactionnaire inrichtin gen en er in de plaats brengen een schoon en genoeglijk leven voor de arbeidersklasse. Wij zullen trachten in de plaats van het Fascisme te laten zegepralen, aan de sociaal democratie de eere plaats toe te kennen. Dan alleen zal gerechtigheid ge schieden. Fkans BLANCIvAERT. HET IiECHT 1 Zijt (jij wel ze ker dat alleen de specialisten er mee zich bezig te houden hebben Zijl gij het nietdie, zooals h t een onzer grootste rechtsgeleernen op een zeer merkwaardige wijze zegde, zelf UW recht smeedt Waarom dan er niet wat aangedacht en er wat van uwen vrijen tijd aangewijd Wenscht gij er iets van te kennen of het te bestudeeren. hetzij voor ons land. heizij op vergelijkende wijze met het recht van andere landen, richt u dan tot het BUREAU VOOR DOKUMENTATIE der B. W, Volkhuiste Brussel dat aliijd zal antwoorden en u inlichten. Bij de bespreking in don Senaat van hei wetsontwerp tot herziening der huishuurwet van 4 Oogst 1920, is er veel gesproken geweest of er wel of niot gebrek was aan wonin- gen. Onze lezers zullen zich ongetwij feld afvragen hoe hot mogelijk is dat er bij sommige senatoren twijfel kan bestaan over den woningnood, want men behoeft geeno statistieken te raadplegen, men heeft slechts rondom zich inlichtingen te nemen, 0111 te bemerken hoe erg de woning nood heerscht. Maar de heeri-n die in den Senaat, om hunnen tegenstand tegenover elke wettelijke tusschenkomst inde huishuurkwestie te verrechtvaardi gen, zeggen dat er geen wonings nood is, beschikken voor elk persoon van hun gezin, over evenveel kamers als er in do werkersgezinnen perso nen in eene kamer gehuisvest zijn. Markiezen, graven enz. spreken gemakkelijk in dezen zin, voor hen bestaat er natuurlijk geen woning nood, maar wilden zij zich do moeite getroosten eens in de werkerswijken rond te gaan, in plaats van zich te «deunen op cijfers en gegevens, voor gebracht door mensciien die belang hebben, dat er geen huishuurwet blijft bestaan, zij zouden mot eigen oogen kunnen zien welke ergerlijke toestanden de woningnood in bet leven roept. Maar zij zullen zulks niet doen, zy willen niet ingelicht zijn over den waren toestand, zij willen deze niet kennen, want het geldt voor hen eerst en vooral de belangen der eige naars te verdedigen. Moesten deze heeren slechts gedu rende een drietal maanden gehuis vest zijn als het meestendeol onzer werkers, dan zouden zij gevoelen welk onnoemlijk lijden voor onze werkers voortspruit uit de wonings- schaarto. Maar nu is het bij deze heeren, als wij het buikje vol hebben en warme voeten, heeft er niemand honger of kou. Het doel dezer heeren is de eige naars toe te laten zooveel mogelijk te genieten, voordeel te trekken uit de schaarschto van woningen, zij willen liet stelsel van vraag on aan bod in deze zaak in volle werking laten treden, en dan zouden de eige naars de huren niet verhoogen met 50 zelfs met geen 100 per cent, maar in vele gevallen ver vierdubbel en, daarvan zijn overigens reeds bewij zen. De heer Minister Masson, loochent de woningsnood niet, maar zegt dat er reeds voor den oorlog vele gezin nen waren die niet over do noodige plaatsen beschikten in hunne wonin gen. De Minister heeft volledig gelijk, sedert vele jaren wonen vele werk lieden, en dit bijzonder in do groote centrums, in de ongelukkigste en voor de gezondheid ep zedelijk na deeligste voorwaarden, maar zulke redeneering versterkt slechts onze argumentatie, en met te veel meer r« den wijzen wij op een in 't oog springende waarheid, na den oorlog is de woningsschaarschteoone rainp geworden. In onze streek betrok elk gezin,[op zeldzame uitzonderingen na, een huisje gewoonlijk met twee plaatsen op het gelijkvloers, en mot, een ver diep van twee kamers. Overvloed van woning was er ook wel niet, want vele ongezonde woningen wer den ook nog bewoond, maar hoe is de toestand nu In huizen dus nauwelijks voldoon- de om te dienen als huisvesting voor een gezin, verblijven op dit «ogen blik twee en in sommige gevallen wel eens drie gezinnen. Voor den oorlog was het eene zeldzaamheid dat er in onze streek kamers werden verhuurd, en nu kennen wij gezin nen, die om toch een onderdak te hebben, als huur betalen voor een enkele kamer dertig frar.ken per maand, en als men rekening houdt dat de huurprijs voor een volledige werkmanswoning voor den oorlog 15 franken was, heeft men aan zulke feiten toch wol het bewijs dat er een ernstige woningsschaarschte bestaat in onze streek. Men hoeft geen statistieker noch geleerde te zijn, om te weten dat de crisis der woning heerscht. men moet slechts willen zien, men mo«t slechts leven tusschen de werkers om den akeligen en onuithoudbaren toestand te kennen. Terwijl de \erdedigers dor rijke menschen belangen, "in don Senaat] de woningnood loochenen willen, is Minister Moyersoen zelf verplicht geweest te erkennen dat 80,000 tot 100,000 werkmanswoningen ontbre ken, zoodat men wel schatten mag dat ongeveer het twaalfde gedeelte der belgisehe bevolking gehuisvest is in oninenschelyko voorwaarden. Het is reeds iets als onze minister van Nijverheid en Arbeid weet dat er woningsgebrek bestaat. De groot-eigenaars willen by monde van hunne vertegenwoordi gers in do wetgevende lichamen, langs liberale en katholieke zydo te vinden, de woningsschaarschto loo chenen, om de woningsnood te go- bruiken om hunne huurders te plui men, en twijfelt gij er aan of ze dur ven, voor huizen in onze/Btreek voor den oorlog verhuurd tegen 375 fran- kan jaarlijks, wordt er nu wel eens van duizend franken gesproken. Wij zullen niet loochenen dat hot vraagstuk der wonings crisis niet gemakkelijk i^op telossen, dat het zeer ingewikkeld is, maar wat is er te verwachten op dit gebied als men todoen heeft metmonschen, die al hun pogingen aanwendon om to trachten te bewijzen dat er zelfs een te veel aan woningen zijn zou. Voor den oorlog, bestond reeds het vraagstuk der woningen, zegt de heer minister van justitie, maar wat bewijst zulks,; maar eenvoudiglyk dat de burgerij ea hare regeeringen niet gedaan hebben wat er kon go- daan worden, om aan do werkers ge zonde en luchtige huisvesting to ver schaffen. In onze streken zijn maatschap pijen gesticht geworden die voor doel hebben goedkoopo woningen te bouwen, laaf ons hopen dat binnen onkelen tijd, verscheidene wo ningen zullen gebouwd zyn, want het is dringend noodig, want hot gl ial ongolukkigon door uitzetting be dreigd ib groot. G. DE NAUW. I11 hot artikel - Huishuurkwestie verleden Zondag verschonen, doet de letterzetter ons twee of driemaal zeggen nyveraars, dit moet zyn eigenaars. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1