AALST In de Kamer. Boer en Arbeider Om volledig socialist te wezen De huldiging van den -- onbekenden soldaat. -- Bericht aan de belanghebbende: Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt, Werkersbelangen. Bij veel menschen bestaat het gedacht dat de boer en de arbeider twee vijanden zijn, die zoomin sa men kunnen gaan ter verdediging van hunne belangen, als water en vuur niet met malkaar kunnen ge paard worden. Geen gedachte is zoo lichtzinnig en zoo valsch als deze, vooral bij ons in het Vlaamschc land en nog meest misschien in het arrondisse ment Aalst. Door den grooten vooruitgang van de sociale evolutie na den oor log is dc werkman, hoe eenvoudig Qok, min of meer tot zijn recht ge komen, namelijk het recht van te leven eerlijk en deftig, zooals het iederen mensch betaamt, zonder zich te moeten krom en kreupel werken voor slechts een droge korst brood Zeker, nog veel moet er gedaan worden en zal gedaan worden voor het proletariaat, niemand meer dan wij zijn daarvan overtuigd, maar alles gaat niet ineens. Brussel en Gent zijn ook niet op éen dag ge bouwd, en de reeds behaalde over winning moet ons de kracht geven om toe den eindzegepraal te kam pen en testrijden. Doch evenals het socialisme niet vijandig staat tegenover het boerenvolk, evenzoo mag ook de arbeider niet tegenover den boer staan als kat en hond, en het omgekeerd is ook waar. Voelt iedereen den dag van van daag niet, dat de kapitalistische draak zijn medoogenloozcn zevenkop omhoog steekt om te ver slinden al wie arm, klein en on machtig is Moet men, mag men zelfs dat wreed dier laten begaan Dat het nog met een kop blijft voortbestaan zou men misschien I nog voor een tijd kunnen toege- ven, maar dat die zeven koppen het volk vrij en vrank langs alle kanten blijven bedreigen, mag niet gedoogd worden. Ai de kleinen dezer aarde moeten elkaar als broe ders de hand reiken. Ben ik beter mensch dan een kasseier, omdat ik, bij voorbeeld mijn brood win met pen en potlood en hij met zijn hamer ot zijn hou weel Is een man die zwoegt en arbeidt op het land meer te verach ten dan een die zijn loon verdient op 't fabriek Hoe men ook zijn broodje win nen moet, met hand of met ver stand, verricht men arbeid, zij het dan ook geestelijk, lichamelyk of beiden te gelijk. Velen zullen misschien mijne woorden met een ongeloovig glim lachje onthalen, als ik zeg dat de kleine boer of arbeider op het land, gelijk men hem noemen wil, en de eigenlijke arbeider gemeenschap- p -lijke belangen- hebben en dat ene veronderstelde scherp, uitge sproken tweedracht tus-chen hen v.ior beiden zeer nadeelig zou zijn. Het is algemeen als een onbe twistbare waarheid aangenomen en door statistieken bewezen, dat de uittocht van de landelijke bevol king naar de steden en de nijver heids centra jaarlijks sterker wordt. En welke nadeelige'gevolgen zou eene te grootc ontvolking van den buiten ten voordcele der steden niet opleveren voor den werkers- stand aldaar Onze maatschappij is nog zoodanig ingericht dat de wet van vraag en aanbod zou weg te cijferen vallen, want deze wet bestaat zoowel voor het werkvra- gen en het werk geven, als ze be staat voor de prijzen in den handel. Doch er zijn veel andere redenen en deze laatste zou alleen en op haar eigen volstaan. Wij moeten met breed menschelijke gedachten bezield zijn en strijden voor een zaak, zelfs, als we slechts weten dat ze rechtvaardig is. Waarom nu verlaat de kleine boer Z'jn dorp om naar dé groote stad g 'an werken Het is wel een bewiis dat hij daar b?ter leven kan, uat hij bijgevolg op zijn dorp voor de zijoen niet won wat ieder mensch toch altitd moet kunnen verdienen :kost. kleerenen woonst. Doch alle goei zaken h bben een gr s en zoo kan deze uittocht of verhuizing die thans r iet aar.zien wordt als een kwaad, wel eens een zeer groot sociaal kwaad worden. Die toestand van de kleine land bouwers verdient ons aller aan dacht. Worden den boer en den arbeider misprezen dooi anderen, die denken hooger te staan, laat ons grootmoedig zijn en vrienden worden. Dat ook de arbeiders op het land, die nu putten in den grond klagen.de boeren zich scha ren onder de dappere roode vlag door de werklieden hooggeheven, anders zullen zij vergaan. Want als de hulp, de vriendschap van hoo- ger komen moet, dan is dat maar als geld dat aan een hoog percer t uitgeleend wordt. Hand in hand Bert Van Dorpe. borgen vorpli zonden, 'i .s dossiers, i ó- Dienst van ii kerings egde oudelieden ver te zeggen 77, voor do tot nu toe aan den i Maatschappelijk voi- Voorzorgswezen wer- De plicht van eiken strijder is het voorbeeld te geven deze plicht is bijzonder dringend voor onze fonc- tionarissen en mandatarissen. Door hot feit zelve dat men een post 111 de Partij bekleedt legt men zich een plechtige verbintenis open onze organismen hebben voor plicht er op te waken dat deze verbintenis gehouden wordt. Zou het niet ongelooflijk wezen in dien men, onder voorwendsel van een slecht begrepen vrijheid, den wolf in den schaapstal bracht Ten spijte van zekere tegenstre vers die geen organismen bezitten en er de werking noch de geest van be grijpen (heeren liberalen het is tot U dat wij onze tede richten) schenken wij slechts ons vertrouwen aan apos tels, aan volledige socialisten. (Honni soit qui mal y pense). Om volledige socialist te zijn moet men 1. Gesyndikeerd zijn 2. Deel maken van don politieken groep zijner gemeente 3. Goed samen werker zijn 4. Een socialistisch dagblad lezen 5.' Verzekerd zijn in la Prèvoyance Sociale Is het niet onbegrijpelijk dat zekere strijders, onder zinlooze voorwendse len, immer voortgaan zich in de ka pitalistische maatschappijen te ver zekeren, dan als zij een socialistische samenwerking van verzekeringen bezitten die zich met den dag mach tiger toont? De 5 voorwaarde zoo legiek als do vier voorgaanden. Ten einde hun militarische winkel weer eens een aanwakkerende stuw kracht te geven, hebben de Napoleo- nisten er weer iets op gevonden om met hun gegaloneerae goudvinkjes uit te pakken. Zij hebben een onbekende soldaat op het front begraven, doen overbren gen, en te Brussel laten herbegra ven. Weer is het aan te stippen dat er het om ging hun praalvertoon aan het publiek te laten schouwen, dan om de oud strijders hun geval len makkers ron I lmn te laten scha ren en hou 1.0 hori?mnren, bewijst genoeg, door dat O. S. heel achter de laatst" mocht komen aanstappen. Ook niet alleen om deze laatste reden hebben de Int. S. O. S. hunne medewerking geweigerd, maar om- datde kliek waaruit de herbegraving besloten is, van zulk allooi is dat hare strekkigtr ultra militaristisch was en heter alleen omging den oor log te verheerlijken, de duizenden slachtoffers te herinneren die aan het militaristisch monster ten offer gevallen zijn on waarvan hunne hooge bevelhebbers, in alle staatsie J en met allen trots, gemarcheerd hebben. Deonbeken 'e soldaat zal hen ver vloeken den opgemaakt. Ik verzoek hot geacht lid er vrien delijk om mij den 'naam van dein do stad Geeraard sbergen verpleegde oudelieden bekend te maken. die. naar zijn weten, nog niet in't bezit van hun ponsioentitel mochten zijn. Mijn Departement zal allo maatrege len treffen noodig om de belangheb bende zoo spoedig mogelijk te vol doen. Aangezet door menigvuldige klach ten der werklieden van Aalst en om liggende, over de te grootoverbe volking der treinen, die van Aalst naar Brussel rijden, 's morgens te 5.20, 5,58 en fi uren, ben ik deze week een paar malen mede geweest en heb me moeten overtuigen van de ge grondheid hunner klachten. Trein 2088, die te Aalst vertrekt to 5 u. 58, komtdikwijls met. vertraging toe, gezien bij te Schellebelle de ver binding moet geven aan een anderen werkmansfrein te Aalst is er geen mogelijkheid meer eene zitplaats te vinden en te Denderleeuw moet bij dan nog minstens 250 reizigers op nemen. Om aan dien toestand te verhelpen zie ik maar één middel, heer minis ter, en die is een nieuwen trein te vormen t.o Aalst die zou vertrekken te 5. 11. 45. Aldus waren de werklieden be vrijd van den «.retard - die hen nu bijna dagelijks loonverlies doet, on dergaan en zouden de reizigers niet, verplicht zijn de reis Aalst Brussel te moeten utleggen rechtstaande. Mag ik hopen, voldoening te be komen. Antwoord zocht. De vraag wordt onder- Vragen fin 't Vlaamsch), van gezel Alfred tichels. Een aantal ouderlingen verblijven- i de in het gesticht te Geeraardsber- gen, en wien allen een pensioen is toegekend sedert het jaar 1021, heb- ben nu dit jaar nog geen pensioen ontvangen al hoewel or reeds van 1022 drie trimesters zouden moeten uitbe taald zijn. Het spreekt van zelfs dat die ou derlingen ernaar snakken en liet zou me ten zeerste verplichten, indien de hoer minister me wilde zeggen, wan neer hij denkt die uitbetalingen te j doen. Antwoord (in 't Vlaamsch) Be houd ens wat twee aanvragen b» trett, waarvan de eene i.oi niet afgedaan is, omdat aanvullende inlichtingen worden ingewonnen, en waarvan do andere aan de H« ogen». Commissie voor Ouderdomspensioenen dient opgedragen, werden de pensioenti- i tels' naaar de in de stad Geeraards- Waarde Gezellen en Gezellinnen. Binnen enkele dagen zal onzen nieuwen prachtigeB moderne win kel in de Molenstraat geopend wor- j den. Henevens dezen prnchtigen j winkel zult g;j eene schoone en I goedkoope keus vinden van al de specerij-artikels Gedenkt goed het manifest welke gij te huis ont- I vangen hebt en allen als een man en huismoeder moet gij deze nieu we instelling komen bezoeken en uwe aankoopen doen, want uit het hoofd moet gij het volgende stellen, welke ik op de markt ge hoord en gezien heb. Op dc markt ziet ge, daar is ALLES GOEDKOOP, maar hoort eens de gesprekken af der markt kramers en hoe ze in hunne vuist lachen met de verregaande onnoo- zelheid van sommige menschen. die meenen 't verstand in pacht te hebben. Op de markt is 't goed koop, ja. maar als ze er bedodderd geweest zijn op de maat of ge wicht, dan durven ze niets zeg gen. neen ze zwijgen. In de COÖ PERATIEF is 't gansch anders gesteld. Valt er eens iets tegen, Haro op do coöperatief. Iedereen mag het weten het komt op 't Be stuur, in de algemeene vergade ring, na in 't werkhuis en herberg op 't dagorde te zijn geweest. Iedereen mag het weten. Maar worden of laten ze zich elders vrij willig in doeken doen, ze zwijgen dat ze zweeten. Huismoeders, doet allen zooals die verstandige huismoeder, die alles koopt in haren winkel, in haar magazijn, in haar coopera tive instelling. Volgt de huismoe der, die ingeval ze opmerkingen te doen heeft over de coöperatief rechtstreeks dezes Bestuurder weet te gaan vinden, waar ze op voorkomende wyze haar geval zal bloot leggen met het gedacht de zaak der coöperatief te dienen die haar lief is. Verstandige huis moeders. ontvlucht de lokartikels. ontvlucht de markt en andere bombastmagazijnen. Besteed het zuurgewonnen loon uwer echtge- nooten nuttig en goed door in ver trouwen te koopen in Uwe inrich tingen in de samenwerkende winkels en magazijnen. De Bestuurder, Louis V \N DER VEILEN. X'komende Zondag 26 November, na do manifestatie hoeft de trekking van den Tombola, ten voordcele on zer Turners, om 5 1/2 uren plaats. Het Bestuur geeft de gelegenheid aan do j artygenooten, vrienden en kennissen, do prijzon te komen be zichtigen van af 10 ure 's morgens. Er zullen misschien ook nog en kele loten te bekomen zijn. Het ware dus geraadzaam op tijd te komen, ten einde ze te kunnen aanschaffen. Wij laten terloops weten, dat de trekking zal geschieden door twee weezenkinderen onzer Stad, om alle gebeurlijke kritiek te vermijden, Bijzondere inlichtingen zullen ge geven worden door plakbrieven. Dus «Ie. personen die loten bezitten, ua de manifestatie op post HET BESTUUR. Ons politiekorps. 't Was do vrouw van een politie agent die me een bezoek bracht. Zij is moeder van vier kinderen en ontvangt maandelijks een voorschot op het loon van haar man. Voor wanneer denkt ge mijnheer dat mij man zijn achterstallig loon zal ontvangen Voor wanneer vrouwken Ja, mynheer, ge zult begiijpen, het is zulk duur leven en mot zulk een groot huisgezin, is het niet mo gelijk de twee eindjes der week aan een te knoopen. 't Is zeer waar, was mijn antwoord, maar weet ge dat de katholieke Be stendige Deputatie het loon dat hier in tb', gemeenteraad is gestemd en dat als begin loon 1700 fr. was, nu door die brave katholieke Heeren te Gent vermindert is tot 3700 fran ken Wordt het loon dan vermindert We zullen zien, vrouwken, maar wat ik u kan verzekeren, is dat de socialisten hei mogelijke zullen doen om het gestemde, loon te behouden. Dat denk ik toch mijnheer, want zie, het is nu Ioch schandelijk voor die heeren, zoo iels te doen. Mijn man is een oud strijder, heeft gedu rende den ganschen oorlog aan het fiont geweest en dat is nu zijne be looning Ja.- vrouwken. z'hebben zooveel over voor onze piotten, die het vader land hebben bevrijd, die hun leven hebben gewaagd, hun bloed hebben gegeven, dat zij hen nu met een hon gerloon willen naar huis zenden. 't Is wreed, Mijnheer, en hot mensch zuchtte diep, wanneer ze my verliet. Onze heeren klerikalen zijn toch alle schaamte vrij. Er mogen geen andere politie agenten genomen worden dan onder de oud-strijders het zijn allen men schen in de bloem van hun leven men verlangt goed werk van hen, ze mo'den oppassend en eerlijk zijn, maar dit alb s mo'-t vergoed worden met hong'-i looncn Gelukkig voor hen dat or socialis ten zijn, die nu, niet zijn te vinden voor de kleine daghuurkens. Friederik. Wat er te wachten staat. Op vraag van onzen vriend Nichels heeft het Schepencollege een onder zoek bevolen, om te weten hoeveel inwoners er bedreigd worden met uitzetting, ingevulde nieuwe wet op de huishuren gestemd wordt. Er is een artikel in die wet dat zegt alwie eigenaar is van eene woning vóór 18 Mei 1922, kan ge bruik maken van zijn eigendom. Welnu het onderzoek heeft uitge maakt, dat er 240 gezinnen hunne woning is verkocht, waaronder er 70 zijn die gevrijwaard zijn. Dus 170 gezinnen zyn met uitzet ting bedreigd. Verschrikkelijke toestand dus, waarvan het Schepencollege dient rekening te houden om de uitgedre ven cezinnen eene woning te ver schaffen Gemeenteraadszitting van 13 November. De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure. Eenigo decoration van moed en zelfopoffering worden aan stadsge- nooten overhandigd. Het versla? der voorgaande zitting wordt goedgekeurd. digdo der stad voordie Maatschappij. Dn stand regelen worden bij alge- imcnheid goedgekeurd. M. De Windt wordt als afgevaar digde aangeduid met 15 stemmen, tegen 1 aan M. Do Valkeneer en 3 aan M, De Smet. Gezel ANICHELS. Nu krijgt ge de stamp van den ezel niet. 2Overeenkomst inn de stad en de Stedelijke spaarkas in de bouwing van woonhuizen. M. DE WINDT, ontwikkelt het voorstel van het collego'en vraagt dat het reglement waarvan hij lezing geelt, zou goedgekeurd worden, waarby toelating gegeven wordt aan de stedelijke spaarkas, leenin gen te doen. Ieder die wil bouwen, zobktden bouwgrond waar hij wil. Ze geven aan dé spaarkas wat zo bezitten, en die houdt hunne rekening. De stad maakt plan, bestek en ko hier van lasten, aan den minst mo gelijken prijs. Degene die bouwt mag zijn aanne mer kiezen. De stad zal contool hou den over de gezondheids voorwaar den van het huis en over de facade, dit om het schoonheidsgevel aan te moedigen. De stad gelast zich met eene lee ning aan te vragen met de maat schappij - Eigen Haard Een man van 35, jaar oud, die 1000 frank stort en in 25 jaar wil aflossen zou voor een huis van 15,000 fr. waarde, een maandelijksche huis huur van 84,00 fr. moeten opbren gen. Gezel Alfred NICHELS, in naam van zijn groep kan zich bij het voorstel aansluiten. De ondervraging die we over den woningnood gedaan hebben heeft er toe bijgebracht om door de stad in den woningnood te voorzien. Wij trekken toch do aandacht op de uit zettingen die gaan gebeuren. Vol gens het antwoord op mijne vraag en na onderzoek gedaan hebben we van bij het invoege treden der nieu we huishuurwet 170 uitzettingen te verwachten. De Senaat heeft het in zicht het tijdstermyn van 18 Mei door de nieuwe wet bepaald met 2 maand te verlengen. Als dit lukt hebben we nog meer uitzettingen te vreezen. Ik meen dat het schepencollegie goed zou doen al aio huisgezinnen, vaders en moeders die met de uit zetting bedreigd zijn in eene alg. vergadering samen te roepen. Hun op die vergadering het voorstel van het college uitleggenen wijzen op het gevaar die hun dreigt. Het schepencollege zal dan zien wie zonder dak zal komen, en wat ze moeten doen om d< dakloozen eeno woning te verschaffen. Ik roep de aandacht van het colle ge op mijne vraag. M. DE WINDT (lib,) we zullen uwe vraag in overweging nemen en met do meeste aandacht onderzoeken. M. VAN OPDENÖOSCH (daens.)V Woekeraars hebben met dit voorstel van de stad weer iets gevonden om de prijzen der gronden op te jagen. Waarom zou de stad zelf geen grond koopen. Ook een plan zou er ter inzage moeten liizeren, en de stad I zou zelf hétsclioonheidsgevelmoeten betalen, ook zouden er kleine huizen mooten gebouwd worden*'van ten hoogste 10.000 fr. met staatstoelage I en andere zouden ze 30 of 35 fr. per maand moeten opbrengen en daar I kunnen de werklieden oyer. M. DE WINDT. Er is middel te I bouwen in alle voorwaarden en on der alle opzichten. Gezel FLIPS. De vergadering van Zondag 11. hoeft aanleiding ge geven tot gesprekken die niet meer beantwoorden aan de strekking die uiteengezet is. Er wordt gezegd het stadsbe stuur wenschteen gevel te doen bou wen die meer kosten vergt, alsook zijnerdie aan voordeeliger conditiën zouden kunnen geld leenea bij par ticulieren. Wat het eerste betreft moet ik het voorstel van M. Van Opdenbosch steunen, gezien wanneer ge moet gaan zeggen bouwt, en dit grootelijks aan personen die schier niets bezit ten, moet de stad daar het zijne by- brengen. Ik wensch ook inlichtingen over de doodingen. Ik zou wenschen de inwoners daarover gerust te stellen. Het grootste gedeelte onzer werk lieden kunnen den last van 8o en meer franken per maand niet dra gon, nochtans staan we voor vele uitzettingen. Ik denk als het sche- ORDESflöYIE. Gezol A. MARCEL, vraagt naar poncoll„ge gevo'gjouden aan de het. antwoord nopens zijne vraag om do afgestelde tijdelijke werklieden aan to nemen. M, DE WINDT, moet de zaak nog altijd onderzooken. 1. Maatschappij van Waterbedeelingen, M. DE WINDT (lib.), geeft uitleg over do maatschappij voor waterbe- deeling die moot gesticht worden voor de beide Vlaanderen. De st and regelen moeten goedge keurd worden, alsook een afgevaar. vragen van iiiijn vriend Nichels, hot reeds eenigen uitslag zou geven. De zitting sluit om 8 uren. Het staat niet stil, klachten komen van links en rechts. Pas is hot geschil opgelost, in het sargiefabriek DecJereq, en weer ont vangen secretarissen van de werklieden van dit fabriek klachten. De wevers te Erembodcgem zyn ook niet tevreden, ondanks de on-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2