Groote verkooping van velo's De Syiitlikale Belooging den 26 November ie Aalst. Geeraardsbergen. Zitdagen NINOVE. GROQTE YOLELSYmSABERIBLG Uit Denderleeuw. derharifMiiigen van don secretaris van het ki isten syndikaat bekomen deze menscheu geen voldoening en moeten daar evenveel verletten door gebrek aanspoelen, een groot loon verlies voor de wevers. Bij Schuermans is door de see.re tarissen aangedrongen om vergoo ding aan de wevers te g3ven, die in liet genoemd ijzergaren werken en loonverlies ondergaan hebben. Men heeft beloofd aan die vraag voldoening te geven. Doch nu heeft men een'"nieuwe tarief voorgelegd die door do werklieden niet aange nomen wordt. De breisters van M, Limbourg moeten veel wachten en ook verlet ten door gebrek aan tuiten, dat heeft voor gevolg dat deze breisters groote loonverliezen ondergaan. De breisters motten hier wachten naar tuiten en iederen dag wordt eene gaqsche kar gevuld.met tuiten die hierop het fabriek gemaakt, naar Avgem gevoerd worden, waar men in een fabriekskon met 2 ploegen werkt, aan een tarief die ons gezegd wordt, 20 0/0 lager is dan hier in Aalst. Plaatsgebrek belet ons daar ver der over uit te wijden, dat toont ons wat de werklieden te doen hebben. Zich sterk vercenigen voor het kwaad dat de patroons willen stich ten. van by zijne ontkieming uitte roeien. H. F. Aan de leden der Vakbonden. Er zijn een drietal partijgenooten gelast met de leden ten li ui ze een bezoek te brengen om de lichen van het werkloozenfonds in orde te bren gen, ten einde aan de leden de volle dige werkloozen vergoeding en den familiesteun van het krisisfonds te doen bekomen. Deze bezo.'ken zullen wellicht 14 dagen duren voor dat alle leden zul len bezocht zijn. Wij doen een ver zoek aan onze leden om de vrienden die met dat werk gelast zijn, in dat werk te helpen. Daarom is het noodig, trouw- en ledenboekjes van den l o d in gereedheid te leggen. Gelief er moeder de vrouw van t« verwittigen. H. FLIPS. HARMONIE. Lied gezongen door Frans De Smet en zoon bij Alfons Callebaut, Grooten Bolleweg 5,50. FANFARE. Gezongen door Jan Verbraekel bij Joseph DeSniedt 3,40. Eene omhaling bij Jef Gornand door Van der Spceten 6,80. Rondgehaald op het Cecilia- feest der fan faro Hand aan Hand 83,24. Strijjdpenning, Overdracht fr. 1480,39. Gezongen door Gabriël Van der Wielen bij Leon Pots, Werkerslied 3,30. Gezongen door L.Van der Steen bij Henri De Sterck, Grooten Bolle weg 6,55. Gezongen door denzelfden zot bij Jef Katjes 3,35. Gezongen J. W. bij ■endrickx Benjamin, Dom pelstraat 3,35. Gezongen door Jean Nichels bij Vergeylen 1,55. Do b^fin doet er 0,25 bij. Gezongen door Ste- l'aan De Wolf, in den wijkoiub Jan Volders 3,35. Gezongen door Const. VanZaallesin de wijkclub Jean Jau- rès 6,0o. Een lied gezongen door Pol Bastiaens bij Victor Amant 4,00. Ge zongen door Victor Amant by den zelfden, het lied van het nonneken on rondgehaald door den motjesman 3,00. Gezougen door Polydoor de schoenmaker bij Leon Lesau4,60. Totaal 39,30. Op Zondag 26 November, zal er alhier een verkoopinggeschie den van een partij nieuwe Hee- ren-, Dattien- en Koersvelo's die zullen aan spotprijzen verkocht worden. 'Al de velo's zijn gewaarborgd en van, de beste stukken vervaardigd en Belgisch fabrikaat. De VELO'S zullen tentoongesteld worden van af Zaterdag en Zondag morgend. De verkoop geschiedt om 10 ure stipt, IN DEN TIJGER,Groo te Markt, 6. Aalst. Wauters-Moyersoen. Wauters was de minister van het duur leven Moyersoen moet hem opvolgen en ons afslag bezorgen. Moyërsoen is er, en het leven verduurt van"dag tot dag. Moyersoera is er, en het Crisis- fonds is in erge mate vermindert, vele werkeloozen zijn uitgesloten en heel waarschijnlijk zal Moyer* soeu het geheel en al afschaffen. Moyerscen is er. en laat gedu rig den 8 urigen arbeidsdag vermin ken. Moyersoen is er, en hij wil het kosteloos ouderdomspensioen af schaffen en elk doen bei alen voor zyn pensioen. Moyersoen is er, maai i is den minister der rijke meuschen. Roept nu werklieden Leve Moyer soen. Waar al de werklieden van de Stad en omliggende Gemeenten voor plicht hebben aan doel te nemen. Voor het behoud der Bonnen den achturendag de werkloozensteun het kosteloos pensioen voor de vrede! tegen den oorlog! De stoet zal opgeluisterd worden door do Fanfare «Hand aan Hand liet muziekkorps van hot Staats person «ei en 't muziek van Denderleeuw. Do vrienden van de buitengomeentons moeten zorgen, dat zo vóór 2 uren te Aalst zijn. Do Joden onzer Groepen, vergaderen o;n 2 uren stipt aan 't Lokaal - Hand in Hand De Leden van het Nationaal Syn Jikaat vergidoren met hun muziek aan hun lokaal, om 2 uren stipt. Aan de Statie komen de Groepen van het Staalsporsonocl de Vrien den van Denderleeuw en onze Bonden te samen voor een stoet te vormen die de volgende straten zal doortrekken: Statie-en Vrijheidstraten, Kei zerlijkeplaats, Kor>e- en Lange Zout traten, Groo e Markt, Leopold- en Langeridderstratcn. in de ruime zaal van den Skafing-Rink. Sprekers Piet Somers van Antwerpen D, Geeroms van Aalst Tijdons deze Vergadering zullen door twee Vrienden schoono liede ren gezongen worden. Mannen, Vrouwen, JongeSingen en Meisjes, allen op post Voor de Federatie der Vakbonden. H. FLIPS. N. B In geval van slecht weder zal de Vergadering plaats hebben om 2 12 ure. in de Skating Rink. Zaterdag morgend overleed schie lijk den Heer Boriau Desiró, burge meester der gemeente. Boriau was een doorbraaf man, gedienstig voor iedereen. Gedurende zijn dertig jaren strijd heeft, hij alle instellingen voor de verbetering van het lot van den ar beider weten tot stand te brengen Onderlinge Bijstand, Muziek, Too- neel. Samenwerking. Dien strijd, heel volgens de leer van pe Backer, stiet natuurlijk op alle mogelijke tegenkanting van wege de katholieke partij. Met de laatste gemêontekiezing werden de katholieken van 't ge meentehuis gejaagd. Dit deed do rijke menschon schuimen van woe de. De priesters natuurlijk stelden zich aan de zijde* der kapit-alisten. En om hun haat bot te vieren wei gerden ze vlakaf Boriau met de ker keiijke hulp te begraven. De pastoor van Denderleeuw heeft dus gewild dat Boriau burgerlijk zou begraven worden, zijn wil is ge schied, maar of de verwachtingen van den Pastoor werden beantwoord is een ander vraagstuk De Pastoor bad gemeend dat door zijn ukase geen mensch "het zou aan gedurfd hebben het lijk te volgen. Bittere teleurstelling, pastoor Meer dan 1500 personen hebben hun nen burgervader naar het graf ge leid. in gansch Denderleeuw wordt het gedrag der geestelijkheid ferm ge hekeld. En honderden inwoners zwoeren gisteren ook burgerlijk te willen begraven worden. Hondor den zullen de kerk vaarwel zeggen. Slechte zaak voor u, pastoor Het volk van Denderleeuw dat immer onafhankelijk heeft geleefd, zal u bewyzen dat hij door-do domme streken van vreemde zwarte geeste lijke rokken nietvwil gekuld worden. Wij hopen dat de democraten nu eigenlijk zullen inzien dat alle ver deeldheid in de rangen der arbeiders moet ophouden en dat ze zonder uit zondering zich onder de plooien der roode vlagge zullen komen scharen. De Bruyn Prosper. Zondag 26 November, neemt de afdeeling Denderleeuw van het Na tionaal Syndikaat der Spoormannen, met haar' muziek deel aan de groot sclic Betooging der Vakbonden te Aalst. Alle arbeiders worden dringend verzocht ons te vergezellen. Vertrek met trein van 14,18 ure. VERANDERINGEN. Eiken Zondag bestatigen wij dat onze lokalen te eng zijn om al de be zoekers te bevatten, ons koffiehuis zou ook grooter moeten zijn, om aan elke bezoeker toe te laten op gemak gezeten te zijn. Bij dagen van feestelijkheden of beweging is hei soms onmogelijk in het kofliehuis binnen te geraken. En men hoort dan ook door elkeen hon- derde malen herhalen het zou hier moeten grooter zijn Niet enkel hetkofliehuis is te klein maar gansch de inrichting beant woordt niet meer aan de behoeften, gezien de uitbreiding onzer syndi kale, mutualisten en andere dien sten. Een mooie aangenamere muziek zaal en voordrachtzaal zouden wij ook gaarne ter beschikking stellen onzer partijgenooten. Over de noodwendigheid, ernstige en belangrijke veranderingen aan onze lokalen te brengen is elk 't ak koord. De beheerraad heeft dan ook de middelen en wegen onderzocht om denoodige werken te laten uitvoe ren, en heeft een grootsch plan op vat, de feestzaal zou modern inge richt worden. Eeno zaal waar onze jeugd zich oefenen kan in turnen, maar waar onze meisjes en jongens terzeifdertyd ook wel over hunne plichten als werkersjeugd zouden handelen. Dan de voordracht en muziekzaal, oen welingerichte boe kerijzaal, iets dat volstrekt noodig is, gezien het getal boeken steeds grooter wordt, en ook d« lezers ver meerderen iu getal, war we te dan ken hebben aan de werkzaamheid van het bestuur des Opvoedings- krings, dan verder buroeien, en ons koflienuis zouden wij bijzonder ge zellig en aantrekkolyk willen ma ken, opdat ouzo partijgenooten op hun gemak zouden zitten om samen gezellig te praten. Wij zouden ons kofliehuis op deze manier willen in richten, dat het aan onze vrienden als spreken zou van den strijd welke wij voeren voor de verheffing onzer klasse. Gezel De Nauw gaf ter gelegen heid der voordracht over de coöpe ratie door .T, De Graeve' meerdere uitleg over de de wijze op dewelke wij ons plan willen verwozentlijken, en sprak ook over de uitgaven die zullen moeten gedaan worden voor de veranderingen aan onze gebou wen of li -ver voor het optrokken van een volkshuis, waardig onzer klasse, onzer partij, van ons ideaal. Maar soms zijn wij toch verplicht de overweging te maken, ais som mige kameraden klagen over het ge brek aan ruimte in onze lokalen dat er onder deze partijgenooten zijn die niet volledig hun plicht vervullen als cooperateur. Die partijgenooten die waren, welke in de coöperatief te bekomen zijn, elders koopen, hel pen in het geheel niet mee om de nieuwe lokalen te kunnen bouwen, en wij dringen hier nogmaals aan bij al onze vrienden om steeds pro paganda to maken voor onze coöpe ratief, dan zullen wij in staat zijn voldoening te geven aan ai do vrien den voor wat de lokalen betreft, en iets prachtigs ter hunner beschik king stellen met al wat noodig is,om zooveel mogelijk te genieten van kunst en ontwikkeling op elk ge bied. Dat de leden der verschillende syndikaten en ziekenbond in 't bij zonder eens overwegen welke groo te diensten de coöperatie aan hunne beweging verleent, en als coopera teur gansch hun plicht vervullen. Steeds aan het werk om nieuwe verbruikers naar onzejnrichtingen te leiden. Vrouwen, mannen, als gy wilt is er voor onze klasse niets onmogelijk, maar dan hoeven wij steeds te don ken aan sterke organisatie. JEUGDBEWEGING. Een geel-blauw komplot. Ons artikeltje in Recht en Vrij heid van 4 Nov. 11. over de jeugd beweging en blauwe propaganda is ook opgemerkt gewordon door Vaan drig, katholiek weekblad onzer stad, hetwelk in zijn nummer van 12 dezer, de verdediging opneemt der blauwe sporthallen, aldus bevestigende dat er voor de burgerspartijen slechts een vijand is, en die is de Werklie denpartij. Dat wij met onze Socialistische jeugdgroopeeringen ook ophot zwart boek staan der katholieken wisten wij, maar dat deze hoeren bij de gra tie Gods de christenen, de blauwe geuzen gingen verdedigen dat hadden wij niet verwacht, alhoe wel wij da ai van niet verstomd zijn. Het eene plezier is toch wel liet and".r waard mi wanneer het geldt de ge meenschappelijke b langen der bur gerij, der rijken, dan komt bot geu zenlied er niet bij te pas. Dus daar stappen wij over. Wat onze werking betreft, wel Vaandrig toch, steldet gij zelf in uw blad niet herhaaldelijk do werking van Rust Roost als voorbeeld, zoo wel aan do katholieke als de liberalo kringen. Dot best voor u Vaandrig, als gij u toch om de ziel van 't kind niet meer bekommert en de liberalen wil dot verdedigen, liadde beter voor u ge weest een ander argument te kiezen dan dat der werking van groepen. Nu, langer gaan wij ons daaraan niet bezig houden. Uw optreden be wijst genoeg dat in zake jeugdbewe ging de werkersjeugd evenveel te verwachten heeft der katholieke als der liberale partij, sportmatcben van allo kaliber, zooveel ze maar nemen wil, als ze maar niet-spreken van hervormingen welke de werklieden ten goede komen. Vaandrig uw optreden zegt ge noog wat gi.i en do liberalen wilt, doen een komplot zal niet baten. Do werkersjeugd heeft begrepen welke hardnekkige kamp er is moeten ge leverd worden tot het bekomen van den achturison werkdag, beter on derwijs en alle andere hervormingen waarvan zo geniet, en de jeugd voelt ook dagelijks genoeg, hoe ze zich te weer te stellen heeft tegen do reactie, zoo blauwe als gele en ook tegen de katholieke schijn demokra- ten, a la genre Moyersoen, welke niet enkel trachten 'te breken, het geen dank zij de jarenlange strijd der socialisten is opgebouwd, doch welke heden door alle duistere on geheime konkelfoezerijen de midde len beramen samen met de liberale reactionnairs om do werkende klasse en dan ook de jeugd terug naar de vooroorlogsche toestanden te kunnen drijven. Vaandrig, wij felicitoeren u voor uw optreden, dit br-mgt ons niet al leen het bewijs van blauw-goel kom plot in zake jeugdbeweging, maar liet ons ook toe, klaarte zien in uwe plannon. De werkersjeugd verdoelen, de macht der socialistische kringen breken evenals het hot doel is van blauwe en gele standen organisaties, do macht der socialistische werkers groepeeringen te fnuiken om des te beter de achturigen werkdag te kun nen saboteeren, do loonen omlaag to drukken, crisisfonds afschaffen, het invoeren van een kortoren dienst tijd te beletten, en vooral om door werkersverdeeldheid, de zegepraal der reactie te kunnen vieren, door eene verdrukking van den werken den stand, erger dan wij ooit in België hebben gekend. Ja. Vaandrig, wij begrijpen heel goed de blauw gele zenuw-krisis die gij doormaakt by het bostatigen van don bloei en groei onzer jeugdbewe ging- De jeugd ontsnapt u. en het spijt u vooral dat gij die jeugd ziet op- marcheeren onder het roode vaan del. Liever dan zulks te zien, zoudt gij willen dat als do jeugd u toch den rug toekeert, dat zeeon uitvlucht gingen zoeken hij uw blauwe «tand- genooten, daar ten minste wordt er hun niet gesproken over de rechten van de arbeidende klasse en de strijd waarin de werkorsjeugd willens of niet bij betrokken wordt. Vaandrig laat het u gezegd zijn, uw blauw geel komplot zal niet ba ten, de werkersjeugd maakte zich grootendeels los van de burgerlijke invloeden en vervoegde het groote werkersleger waar men h*n leert hun vrienden te onderscheidon van hun vijanden en dat gij uw katho lieke pen ten dionste stelt der libe rale geuzen baat ook niet. Trots uwi en trots de blauwe sport- of sprink hanen woede zal die jeugd opmar- cheeren onder do roode banier vrank en vrij de toekomst inblikkend,hoop vol begroetende, de schitterende rood opgaande zon die vrijheid brengt en welstand aan alle arbei ders. Leve do socialistische jeugd Leve Rust Roest. O, V. Trimpont. Ten voordeele der vlag der Socialistische Oud-Stijders Soldatenbond. Als oud Socialistische Jonge Wach ter en gestreden hebbend*! voor de vernieling van het moordend milita risme, vraag ik medehulp allovrede- liovendo lieden om te steunen, roor het aankoopen eener vlag voor de Socialistische Oud-Strijders en Sol datenbond (afdeeling Geeraardsber gen), welke het zin nabeeld is jder wereld vrede, geef ik 25 fr. Albert Mortier. Omdat ieder Oud Strijder en soldaat zijne plicht als vredesge zirtde zoude begrijpen, en zich bii de Socialistische Oud-Strijders, Solda tenbond ézoo de aansluiten geeft Van Onacker Maurice 5 fr. Degene die zich socialist noemt moet vredesgezind zijn maar niet nationalist, geeft Van Den Abeele Theop. ook 5 fr. Omdat alle Oud Strijders zouden lid worden van onzen groep, en niet aangesloten /ouden blijven, bij bonden die de be langen hunner «dgen leh-n, als ar beid, r tegenwerk-ei, geeft Stevens Ose >r ook fr. Om V. D. Hacgti. nokken vit koopt •'...•odor Staart, geeft V. 1). Abeele zijne Gabqr 0,25. En omdat die bokken u op uw achterste zitten, dat ge niet kunt veroeren, geeft Stevens Osc. nog 1 fr. Omdat den bock Toonen omver geworpen heeft, geeft hij ook 0,25 fr. En zjjne dochter* dan goed de piano kan spe len, geeft hij nog 0,50 fr. Omdat Albert niet meer recht kan, Camille 0,60 en Bmile De Boe geeft ook 0,50. Omdat hij dan moet blyven liggen, geeft Gusta Brière ook 1,00. Omdat wij zouden \olgelingen krij gen en Irma Mortier geeft ook 5,00 voor den drapeau der Socialistische Oud-Stryders-Soldatenbonden, Tonen doet er nog 0,25 bij, omdat alles goed zoude gaan, en Maria geeft nog 0,75 hij omdat, alles goed zoude gaan, en Maurice geeft nog 0,75 om hot briefje effen to maken. To samen 50,00. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichels. TE AALST. lederen Zaterdag van 9 tot 2 ure 's morgens, in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEN. lederen Ie Maan dag der maand, van 9 tot II ure 's mor gens, In het Volkshuis Groote Markt. NINOVE. Iederen lo Dinsdag dor maand v an 8 /2 tot 10 ure 's morgens, in het lokaalDo Redding Georaardsbergschoetraat. SOTTEGEM. Eiken 2o Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgons, bij Jef Boorens, Nicuwstraat, 13. N. B. Voor dringendo zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NICHBLS, Erembodegomstraat, Aalst. Een welgelukte meeting. Door de zorgen van de Socia listische Vrouwenbond van Ninove werdt e.' eene meeting georgani seerd met als .spreekster gezellin Alice Heyman en gezellin l'auline Van Strydonck als propagandiste, zangster. In een wel begrepen taal schil derde de gezellin spreekster het lot van onze werkersvronwen van in het begin der wereld tot heden toe at, en toonde ons de ellende en het wee van onze tegenwoordige vrou wen op fabriek en werkhuizen, en wees ons terecht aan dat de red ding niet ligt in het aframmelen van paternosters en gebeden, maar wel aan uw eigen wilskracht en vooruitzicht, en moedigde onze vrouwen met bewijzen aa:i, dat ze niet thuishooren bij tegenstrevers, maar wel in hunne eigen inrich tingen. Daarna vergastte ons do gezellin Van Strydonck op ver scheidene strijdliederen en roman cen, die ze met veel gevoel wist voor te dragen, ook zy oogste oen welverdiend succes. Tot slot hadden we een prach tige tembola van vele schoone huishoudelijke artikelen. Daarmee sloot do voorzitster do meeting met een warmen oproep aan al de leden om zooveel mogolyk onzo vergaderingen te doen lukken en leden aan te winnen voor onzen bond. Fanfare Bertha Desprez. De Voorwacht NINOVE. Worden govraagd leerlingen tam- beers en clairons. Het Bestuur. Voor het Muziek. Gespeeld door Jofken Praet in hot lokaal rondgehaald door de witten 10,35. Gespeold door Jefken Praet rondgehaald door de witten en Ma- thieuken 13,50. Gespeold en gezon gen door Jef Praet 5,70. Totaal fr. 29,55. Strijdpenning. Gezongen en rondgehaald door Remy Van Gonderzefe bij Cyrille van Geeraardsbergen 2,35. Omdat Sper Chavstto niets wilde geven 0,25. Gezongen door de witton Van Gierde rondgeliaald door August van Katjes 1,25. Omdat Van Snick zong vivan den dikken bal 0,25. Omdat njj zegt dat er op Preulegem goedo kaatsers moeten komen 0,25. Omdat men aan dikke koster vroeg om eens te zin gen 0,25. Omdat de jongen zei, ik zou v ilien spijtig datik een valling heb 0,25. Omdat iiij zoo'n schoono stem heeft 0,25. Omdat zo klinkt gelijk een gescheurde verroeste ijzeren pot 0,25. Omdat Bertha zoo schoon aan koster zijn arm hing 0,25. 't Was dik en dun bijeen' 0,25. Omdat don dikken zoo lier als non paun zat tusschen al dat vrouw volk 0,50. 't Was nog wel, dat er niet veel gaz was, anders ging hij omhoog 0,50. Omdat de Burgemeester aardappe len plar.L in zijnon hof 1,00. on zo aan een Vriend van hunne bond ver kocht her I.' e. en er niet aan don- k :e datit "en arme drommel was 1-u. en dat de 2/3 slecht geworden zijn (lat is dus den prijs van binst don oorlog 15 fr. de honderd kilos 1,00. Totaal fr. 10,75,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3