BETOOGING van 2 6 November. woningnood. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. VAKBONDEUS! NEEMT IN MASSA DEEL AAN DE De oorlog duurt voort FASCISME. ia*1 Janr IV0 18. (Twèprle nplagoV Prijs per mimmpr IS cpnliemp». 1ft November 1022. Partijgenooten RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Roklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdperming die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraai, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brioven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. fr. 2,20 4,00 7,50 fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. De groote wefeld-oorlog die het leven gekost heelt aan millioenen mensehen, is officieel begonnen den 3 Augustus 1914 Heden zijn wij einde 1922, en nog aliijd duurt deze oorlog voort, nog immer wordt er op bevel gedood en vermoord om naderhand zelf op bevel ge dood te worden. De wapenstilstand van Novem ber 1918 is slechts een episode in deze wereldsche menschenslach- ting Na deze eerste wapenstilstand heeft zich het terrein der officieele massamoord door den oorlog, ver plaatst van West-Europa naar Oost-Europa en van Oost-Europa naar het naburig Oosten, het is al tijd een en dezelfde oorlog, met dezelfde imperialistische doelein den aan de basis, die voortleeft en voortduurt. Het waren gisteren de Grieken en de Turken die in het naburige Oosten elkander bestookten met handgranaten, luchttorpillen en ander oorlogstuig, net zooals in West-Europa, ging het gepaard met moord, brand, verkrachting en andere barbaarsche uitspattin gen. Het was de herhaling van wat er in België en Noord-Frank rijk gebeurd is tijdens de eerste periode van den -.vereld-oorlog, Het is zoo, omdat het niet anders kan en het kan niet anders omdat de oorlog het zoo wil. In het na burige Oosten is nu de wapenstil stand ingetreden, de kanonnen zijn tot zwijgen gebracht, omdat het Griekscb imperialisme in het bloed der Grieksch-Turksche jeugd ge smoord en verzopen is geworden, Is dat nu de officieele afsluiting van dit groot en bloedig treurspel, hetwelk tot oneer en schande der regeerendo klasse begonnen is in 1914 Helaas neen 1 Wij staan slechts voor een rustpoos. De oor- logstof is aan 't meulen en aan het gisten en elk oogenblik mag men er zich aan verwachten, dat eene nieuwe uitbarsting de wereld zal verschrikken. Er is geen vrede Er kan geen vrede zijn I De regeerende klasse staat machteloos tegenover den door haar in 't leven geroepen oor logstoestand en tegenover de ge volgen die voortgesproten zijn uit haar oorlog. Zij schijnt haar poli tieke en economische machtposilie alleen te kunnen handhaven door de voortleving in oorlogstoestand en in oorlog. Wat geldt voor haar het leven van de massa tegenover haar heerschappij op de wereld Niets Duizendmaal r.iets Haar heerschappij, draaiende op de millioenen winst, is alles, en voor de waarborg dezer maat schappij zal zij morgen, zooals fisteren den militairen doodendans j erioneren en voortzetten op de koppen van de massa. Het maatschappelijk treurspel wordt nu eenmaal zoo gespeeld, omdat de massa het zoo wil. Zon der de massa geen oorlog want de heerschers van den dag gaan zei ven niet naar de loopgraven, zij vergenoegen zich met de vrucht te plukken uit het blotd dergenen, die op hun bevel ten oorlog trok ken, terwijl dat deze den oorlog haten en den vrede liefhebben. De massa, die goedgeloovige en goedzakkige massa, die tot dus ver zich bereid gehouden heeft om zich te laten slachten als dieren, ter eere van gegaloneerde solde niers en ten profijte van de kapita listische nietsdoeners, die parasi teeren in vredestijd op den arbeid, en in oorlogstijd op de dood onzer massa. Gij, massa, kunt de oorlog uit de wereld helpen, gij alleen zijt in staat den vrede te doen heer- schen op deze wereld. De dag dat gij uwe goedgeloovigheid en uwe goedzakkigheid tegenover uw heer schers zult afleggen en dat gij uw ijzeren wil tegen den oorlog en voor den vrede zult omzetten in daden, dien dag wordt de wereld van den wereldvrede gebaard. Dien dag beleven wij de geboorte van ie nieuwe periode, in 't teeken van de ontwapening door den wil van het arbeidende volk. Massa, ontwaakt uil uwen slaap van onderworpenheid,vanslaafscb- heid en willooze ongeschiktheid. Gij kunt de wereld veroveren, een wereld van politieke gelijkheid.van economische gelijkgerechtigheid, en van internationale broederlijk heid. het is de wereld van het socialisme, gesynboliseerd door wereldvrede en door vrijmaking van het arbeidende volk. Massa, gij moet weten, willenen durven. De geboorte van deze nieuwen wereld uw wereld ligt be sloten in uw weten, uw willen en durven. Massa! Wanneer zult gij weten, zult gij willen, zult gij durven Sinds eenigen tijd zijn het voorna melijk de gebeurtenissen van Italië, die ook de Belgisehe bevolking be zig houden. Deze toestanden spruiten voorna melijk voort uit het feit dat do kapi talistische klasse daar ook, juist lijk in België, na den oorlog door de ar beidersklasse gedwongen werd, hare rechten te erkennen en er ver schillende democratische hervor mingen toe te staan. De arbeidersklasse die daar vroe ger ook altfld gebukt ging onder den knoet van bet kapitalisme en die reeds jaren en jaren naar levens ver betering snakte, ging nu eindelijk, de vruchten van haren arbeid pluk ken. En dat alles was dank aan de een heid der werkende klasse, die een overgroot getal vertegenwoordigers naar de regeering zond om er ook mede te werken aan wetmaking en dat op eene democratische wijze. Docli dat alles was van te korten duur. Nauwelijks genoten de arbei ders oen weinig van hunne rechten of eon vreeselyk tempeest bedreigde opnieuw het schoone en aangename weder. En wat was nu het schrikkelijk onweder welke de Italiaansche ar beidersklasse opnieuw bedreigde Het was het FASCISME Het was de opstand der bezittende klasse tegen de hervormingen der arbeiders klasse. Het was do reactionnaire bende van Italië die nu openbaar den oorlog verklaarde aan do wer ken ne klasse. Weldra zagen wij de uitwerkselen dezer nieuwe fractie kapitalisten. Zij begonnen mot hot breken van werk stakingen en bedreigden de leiders in geval zulks voortging. Verder werden de socialistische afgevaar digden der municipaliteiten ontsla gen van hun ambt. Anderen werden gedood. Daarenboven hebben wij de vernieling dor socialistische volks huizen alsmededeze der drukkerijen. Zoodus word de macht gebroken van eene democratische partij die eens volkomen de regeering in han den ging nemen. Maar wanneer zulke rampen de arbeiderspartij bedreigden, en'wan- neer de kapitalistische staat er zulke daden steunde, dan ook moest de arbeidersklasse ^dapper opgestapt hebben,en verdedigd tot hot uiterste toe de belangen van al wat hun'dier- baar was. De partij|diendo vroeger haré besluiten te nemen tegenover de bedreiging van het fascisme. Doch vvanneer dat alles zich voor doet in Italië, dan zien Jwij ook in België dergelijke organismen be staan, De laatste staking der Brusselscho trambedienden werd ook op eene laffelijke manier verloren door de onderkruiping en de medewerking van het Fascistische organisme dat hier - UNION CIVIQUE genoemd wordt. WU van onzen kant hebben dus reods eene zelfde les voor gehad als de Italiaansche arbeidersklasse. Doch wij moeten het op onsflnemen eene zoo vreeseffiko onderdrukking te be kampen en te bevechten uit al oazo krachten. Wy dienen dus ten spoe digste maatregelen te treffen en te zorgen dat het fascisme nooit in België zegepraald. Wy arbeiders moeten en zullen zulks beletten, wij zullen strydeu tegen al deze reactionnaire inrichtin gen en er in de plaats '.brengen een schoon en genoeglijk leven voor do arbeidersklasse. Wij zullen trachten in de plaats van het Fascisme te laten zegepralen, aan do sociaal-democratie de eere plaats toe te kennen. Dan alleen zal gerechtigheid ge schieden. Frans BLANCKAERT. BET RECHT1 Zijt gij Tvdze- ker dat alleen de specialisten er mee zich, bezig te houden hebben Zijt {jij het nietdiezooals het een onzer grootste rechtsgeleernen op een zeer merkwaardige wijze zegde zelf UW recht smeedt Waarom dan er niet wat aangedacht en cr ivat van uwen vrijen tijd aangewjd Wenscht gij cr iets van te kennen of het te bestudeerenhetzij voor ons landhetzij op vergelijkende wijze met het recht van andere landen, richt u dan tot het BUREAU VOOR DO KU MENT AT IE der B. W, Volkhuiste Brussel dat altijd zal antwoorden en u inlichten. By de bespreking in den Senaat van het wetsontwerp tot herziening der huishuurwet van 4 Oogst 1920, is er voel gesproken geweest of er wel of niet gebrek was aan wonin gen. Onze lezers zullen zich ongetwy- f feld afvragen hoe hot mogelijk is dat er bij sommige senatoron twijfel kan bestaan over den woningnood, want men behoeft geene statistieken te raadplegen, men heeft slechts rondom zich inlichtingen te nemen, om te bemerken hoe erg de woning nood heerscht. Maar de heertn die in den Senaat, om hunnen tegenstand tegenover elke wettelyke tusschenkomst inde huishuurkwestie te verrechtvaardi gen, zeggen dat er geen wonings nood is, beschikken voor elk persoon van hun gezin, over evenveel kamers als er in de werkersgezinnen perso nen in eene kamer gehuisvest zijn. Markiezen, graven enz. spreken femakkelyk in dezen zin, voor hen estaat er natuurlyk geen woning nood, maar wilden zy zich de moeite getroosten eens in de werkers wy ken rond te gaan, in plaats van zich te «teunen op cyfers en gegevens, voor gebracht door menschen die belang nebben, dat er geen huishuurwet blij ft bestaan, zy zouden met aigen oogen kunnen zien welke ergerlijke toestanden de woningnood in hot leven roept. Maar zij zullen zulks niet doen, zy willen niet ingelicht zyn over den waren toestand, zij willen deze niet kennen, want het geldt voor hen eerst en vooral de belangen der eige naars te verdedigen. Moesten deze heeren slechts gedu rende een drietal maanden gehuis vest zyn als het meestendeel onzer werkers, dan zouden zij gevoelen welk onnoemlijk lyden voor onze werkers voortspruit uit de wonings- schaarto. Maar nu is het bij deze heeren, als wij het buikje vol hebben en warme voeten, heeft er niemand honger of kou. Het doel dezer heeren is de eige naars toe te laten zooveel mogelijk te genieten, voordeel te trekken uit de schaarschto van woningen, zij willen hel stelsel van vraag en aan bod in deze zaak in volle werking laten treden, en dan zouden de eige naars de huren niet verhoogon met 50 zelfs met geen 100 per cent, maar in vele gevallen vervierdubbelen, daarvan zijn overigens reeds bowy- zen. De heer Minister Masson, loochent, do woningsnood niet, maar zegt dat, er reods voor den oorlog vele gezin nen waren die niet over de noodige plaatsen beschikten in hunne wonin gen. De Minister heeft volledig gelijk, sedert vele jaren Wonen vele werk lieden, en dit byzonder in do groote centrums, in de ongelukkigste 011 voor de gezondheid en zedelyk na- deeligste voorwaarden, maar zulke redeneering versterkt slechts onze argumentatie, en met te veel meer j reden wijzen wij op een in 't oog springende waarheid, na den oorlog is de woningsschaarschte eene ramp geworden. In onze streek betrok elk gezin,[op zeldzame uitzonderingen na, een j huisje gewoonlijk met twee plaatsen op het gelijkvloers, en met een ver- diep van twee kamers. Overvloed j van woning was er ook wol niet, j want vele ongezonde woningen wer den ook nog bewoond, maar hoe is de toestand nu In huizen dus nauwelijks voldoen de om te dienen als huisvesting voor een gezin, verblijven op dit oogen blik twee en in sommige gevallen wel eens drie gezinnen. Voor den oorlog was het eene zeldzaamheid dat er in onze streek kamers werden verhuurd, en nu kennen wij gezin*- nen, die om toch een onderdak té hebben, als huur betalen voor een enkele kamer dertig franken per maand, en als men rekening houdt dat de huurprys voor een volledige werkmanswoning voor den oorlog 15 franken was, hoeft men aan zulke feiten toch wel het bewijs dat er een ernstige woningsschaarschte bestaat in onze streek. Men hoeft geen statistieker noch geleerde te zyn, om te weten dat de crisis der woning heerscht. men moet slechts willen zien, men mout slechts loven tusschen de werkers om den akeligen en onuithoudbaren toestand te kennen. Terwijl de verdedigers der ryke menschon belangen, in den SenaatJ de woningnood loochenen willen, is Minister Móyersoen zelf verplicht geweest te erkennen dat 80,000 tot 100,000 werkmanswoningen ontbre ken, zoodat men wel schatten mag dat ongeveer het twaalfde gedeelte der belgisehe bevolking gehuisvest is in onmensehelykö voorwaard on. Het is reeds iets als onze minister van Ny verheid en Arbeid weet dat er woningsgebrek bestaat. De groot-eigenaars willen by monde van hunne vertegenwoordi gers in de wetgevonde lichamen, langs liboralo eu katholieke zyde te vinden, de woningsschaarschte loo chenen, om de woningsnood te ge bruiken om hunne huurders te plui men, en twyfelt gy er aan of ze dur ven, voor huizen in onzef streek voor den oorlog verhuurd tegen :j75 fran ken jaarlyks, wordt er nu wel eons van duizend franken gesproken. Wij zullen niet loochenen dat hot vraagstuk dor wonings crisis niet gemakkelijk is op telossen, dal het zoor ingewikkeld is, maar w at is er te verwachten op dit gebied als men te doen heeft met menschon. die al hun pogingen aanwenden om te trachten te bewyzon dat er zelfs een te veel aan woningen zyn zou. Voor den oorlog, bestond roods het vraagstuk der woningen, z mde heer minister an justitie, raari"wat bewijst zulks,, maar eenvoudiglyk dat <le burgerij en hare regeringen niet gedaan hebben wat kon go- daan worden, om aan de werkers ge zonde en luchtige huisvesting te ver schaffen. In onze streken zijn maatschap pijen gesticht geworden die voor doel hebben goedkoop - woningen te bouwen, Iaat ons hopen dat binnen enkelen tijd, verscheidene wo ningen zullen gebouwd zyn, want het is dringend noodig, want het ge tal ongélukkigen door uitzetting be dreigd is groot. G. DE NAUW. In het artikel <- Huishuurkwestie» verleden Zondag verschenen, doet de letterzetter ons twee of driemaal zeggen ny veraars, dit moet zyn eigenaars. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1