In de Kamer. - AALST Groote verkooping van velo s Uit Sottegem Boer en Arbeider Om volledig socialist te wezen Be huldiging van den onbekenden soldaat. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt, Bericht aan de belanghebbende. Bij veel menschen bestaat het gedacht dat de boer en de arbeider twee vijanden zijn, die zoomin sa men kunnen gaan ter verdediging van hunne belangen, als water en vuur niet met malkaar kunnen ge paard worden. Geen gedachte is zoo lichtzinnig en zoo valsch als deze, vooral bij ons in het Vlaamsche land en nog meest misschien in het arrondisse ment Aalst. Door den grooten vooruitgang van de sociale evolutie na den oor log is dc werkman, hoe eenvoudig ook, min of meer tot zijn recht ge komen, namelijk het recht van te leven eerlijk en deftig, zooals het iederen mensch betaamt, zonder zich te moeten krom en kreupel werken voor slechts een droge korst brood Zeker, nog veel moet er gedaan worden en zal gedaan worden voor het proletariaat, niemand meer dan wij zijn daarvan overtuigd, maar alles gaat niet ineens. Brussel en GeDt zijn ook niet op een dag ge bouwd, en de reeds behaalde over winning moet ons de kracht geven om tot den eindzegepraal te kam pen en te strijden. Doch evenals het socialisme niet vijandig staat tegenover het boerenvolk, evenzoo mag ook de arbeider r.iet tegenover den boer staan als kat en hond, en het omgekeerd is ook waar. Voelt iedereen den dag van van daag niet, dat de kapitalistische draak zijn medoogenloozcn zevenkop omhoog steekt om te ver slinden al wie arm, klein en on machtig is Moet men, mag men zelfs dat wreed dier laten begaan Dat het nog met een kop blijft voortbestaan zou men misschien nog voor een tijd kunnen toege ven, maar dat die zeven koppen het volk vrij en vrank langs alle kanten blijven bedreigen, mag niet gedoogd worden. Al de kltinen dezer aarde moeten elkaar als broe ders de hand reiken. Bin ik beter mensch dan een kasseier, omdat ik, bij voorbeeld mijn brood win met pen en potlood en hij met zijn hamer of zijn hou weel Is een man die zwoegt en arbeidt op het land meer te verach ten dan een die zijn loon verdient op 't fabriek Hoe men ook zijn broodje win nen moet, met hand of met ver stand, verricht men arbeid, zij het dan ook geestelijk, lichamelyk of beiden te gelijk. Velen zullen misschien mijne woorden met een ongeloovig glim lachje onthalen, als ik zeg dat de kleine boer of arbeider op het land, gelijk men hem noemen wil, en de eigenlijke arbeider gemeenschap pelijke belangen hebben en dat eene veronderstelde scherp, uitge sproken tweedracht tus-chen hen voorbelden zeer nadeelig zou zijn. Het is algemeen als een onbe twistbare waarheid aangenomen en door statistieken bewezen, dat de uittoeht van de landelijke bevol king naar de steden en de nijver heids centra jaarlijks sterker wordt. En welke nadeelige gevolgen zou eene te grootc ontvolking van den buiten ten voordeele der steden niet opleveren voor den werkers- stand aldaar Onze maatschappij is nog zoodanig ingericht dat de wet van vraag en aanbod zou weg te cijferen vallen, want deze wet bestaat zoowel voor het werkvra- gen en het werk geven, als ze be staat voor de prijzen in den handel. Doch er zijn veel andere redenen en deze laatste zou alleen en op haar eigen volstaan. Wij moeten met breed menschelijke gedachten bezield zijn en strijden voor een zaak, zelfs als we slechts weten dat ze rechtvaatdig is. Waarom nu verlaat de kleine boer zijn dorp om naar dé groote stad te gaan werken Het is wel een bewijs dat hij daar bffer leven kan. dat hij bijgevolg op zijn dorp voor de zijnen niet won wat ieder mensch toch altijd moet kunnen verdienen kost, kleerenen woonst. Doch alle goei zaken h bben een grens en zoo kan deze uittocht of verhuizing die thans niet aarzien wordt als een kwaad, wel eens een zeer groot sociaal kwaad worden. Die toestand van de kleine land bouwers verdient ons aller aan dacht. Worden den boer en den arbeider misprezen door anderen, die denken hooger te staan, laat ons grootmoedig zijn en vrienden worden. Dat ook de arbeiders op het land, die nu putten in den grond klagen.de boeren zich scha ren onder de dappere roode vlag door de werklieden hooggeheven, anders zullen zij vergaan. Want ais de hulp, de vriendschap van hoo ger komen moet, dan is dat maar als geld dat aan een hoog peicer.t uitgeleend wordt. Hand in hand Bert Van Dorpe. De plicht van eiken strijder is liet voorbeeld te geven deze plicht is bijzonder dringend voor onze fonc- tionarissen en mandatarissen. Door het feit zelve dat men eon post iu de Party bekleedt legt men zich een plechtige verbintenis op en onze organismen hebben voor plicht er op te waken dat deze verbintenis gehouden wordt. Zou het niet ongelooflijk wezon in dien men, onder voorwendsel van een slecht begrepen vrijheid, den wolf in den schaapstal bracht Ten spijte van zekere tegenstre vers die geen organismen bezitten en er de werking noch do geest van bo- grypen (heeren liberalen het is tot U dat wij onze rede richten) schenken wij slechts ons vertrouwen aan apos tels, aan volledige socialisten. (Honni soit qui mal y pense). Om volledige socialist te zijn moet men 1. Gesyndikeerd zijn 2. Deel maken van den politieken groep zijner gemeente 3. Goed samenwerker zijn 4. Een socialistisch dagblad lezen 5. Verzekerd zyn in la Prêvoyance Sociale Is het niet onbegrijpelijk dat zekere strijders, onder zinlooze voorwendse len, immer voortgaau zich in de ka pitalistische maatschappijen te ver zekeren, dan alszy een socialistische samenwerking van verzekeringen bezitten die zich mot den dag mach tiger toont? De 5 voorwaarde zoo legiek als de vier voorgaanden. Ten einde hun militarische winkel weer eens een aanwakkerende stuw kracht te geven, hebben de Napoleo- nisten er weer iets op gevonden om met hun gegaloneerde goudvinkjes uit te pakken. Zij hebben een onbekende soldaat op het front begraven, doen overbren gen, en te Brussel laten herbegra ven. Weer is het aan te stippen dat er het em ging hun praalvertoon aan het publiek te laten schouwen, dan om de oud strijders hun geval len makkers rond hen te laten scha ren en hen te herinneren, bewyst genoeg, door dm do O. S. heel achter de laatste mocht komen aanstappen. Ook niet alleen om deze laatste reden hebben deint. S. O. S. hunne medewerking geweigerd, maar om- datde kliek waaruit de herbegraving besloten is, van zulk allooi is dat hare strekkigg ultra militaristisch was en heter alleen omging den oor log te verheerlijken, do duizenden slachtoffers te herinneren die aan het militaristisch monster ten offer gevallen zijn en waarvan hunne hooge bevelhebbers, in allo staatsie en met allen trots, gemarcheerd hebben. De onbekende soldaat zal hen ver vloeken Vra.en (in 't Vlaamsch), van gezel Alfred Nichels. Een aantal ouderlingen verblijven de in het gesticht te Gceraardsber- gen, en wien allen oen pensioen is toegekend sedert het jaar 1921, heb ben nu dit jaar nog geen pensioen ontvangen al hoewel er reeds van 1922 drie trimesters zouden moeten uitbe taald zyn. Hot spreekt van zelfs dat die ou derlingen er naar snakken en het zou me ten zeerste verplichten, indien de hoer minister me wilde zeggen, wan neer hy denkt die uitbetalingen to doen. Antwoord (in 't Vlaamsch) Be houdens wat twee aanvragen betreft, waarvan de eene nog niet afgedaan is, omdat aanvullende inlichtingen worden ingewonnen, én waarvan de andere aan de Hoogere Commissie voor Ouderdomspensioenen dient opgedragen, werden de pensioenti- tels naaar de in de stad Geeraards- bergen verpleegde oudelieden ver zonden, T is te zeggen 77, voor de dossiers, din tot nu toe aan dei Dienst van hot Maatschappelijk vor- zekerings en VooAfefrgswezen wer den opgemaakt. Ik verzoek het geacht lid er vrien delijk om mij den 'naam van de in de stad Geeraard sbergen verpleegdo oudelieden bekend te maken, die, naar zijn weten, nog niet in 't bezit van hun pensioentite! mochten zyn. idyn Departement zal alle maatrege len treilen noodig om de belangheb bende zoo spoedig mogelijk te vol doen. Aangezet doormenigvuldige klach ten der werklieden van Aalst en om liggende, over de te groot >overbo vol king der treinen, die van Aalst naar Brussel rijden, 's morgens te 5,2(», 5,58 en 6 uren, ben ik deze week een paar malen mede geweest en heb me moeten overtuigen van de ge grondheid hunner klachten. Trein 2988, die te Aalst vertrekt te 5 u. 58, komtdikwyls met, vertraging toe, gezien hy te Schellebelle de ver binding moot geven aan een anderen werkmanstrein te Aalst is er geen mogelijkheid meer eene zitplaats te vinden en te Denderleeuw moet hij dan nog minstens 250 reizigers op nemen. Om aan dien toestand te verhelpen zie ik maar één middel, heer minis ter, en dio is een nieuwen trein te vormen te Aalst die zou vertrekken te 5. u. 45, Aldus waren de werklieden be vrijd van den retard - die hen nu bijna dagelijks loonverlies doet on dergaan en zouden do reizigers niet verplicht ziin de reis Aalst-Brussel te moeten afleggen rechtstaande. Mag ik hopen, voldoening te be komen. Antwoord Do vraag wordt onder zocht. Waarde Gezellen en Gezellinnen, Binnen enkele dagen zal onzen nieuwen prachtigen moderne win kel in de Molenstraat geopend wor den. Benevens dezen praohtigen winkel zult gij eene schoone en goedkoope keus vinden van al de specerij artikels Gedenkt goed het manifest welke gij te huis ont vangen hebt en allen als een man en huismoeder moet gij deze nieu we instelling komen bezoeken en uwe aankoopen doen, want uit het hoofd moet gij het volgende stellen, welke ik op de markt ge hoord en gezien heb.' Op de markt ziet ge, daar is ALLES GOEDKOOP, maar hoort eens de gesprekken af der markt kramers en hoe ze in hunne vuist lachen met de verregaande onroo- zelheid van sommige menschen. die meenen 't verstand in pacht te hebben. Op de markt is 't goed koop, ja. maar als ze er bcdodderd geweest zijn op de maat of ge wicht, dan durven ze niets zeg gen, neen ze zwegen. In de COÖ PERATIEF is 't gansch anders gesteld. Valt er eens iets tegen, Haro op de coöperatief. Iedereen mag het weten het komt op 't Be stuur, in de algemeene vergade ring. na in 't werkhuis en herberg op 't dagorde te z(jn geweest. Iedereen mag het weten. Maar worden of laten ze zich elders vrij willig in doeken doen, ze zwijgen dat ze sweeten. Huismoeders, doet allen zooals die verstandige huismoeder, die alles koopt in haren winkel, in haar magazijn, in haar coopera tive instelling. Volgt de huismoe der, die ingeval ze opmerkingen te doen heeft over de coöperatief rechtstreeks dezes Bestuurder weet te gaan vinden, waar ze op voorkomrnde wijze haar geval zal bloot leggen met het gedacht de zaak der coöperatief te dienen die haar lief is. Verstandige huis moeders. ontvlucht de lokartikels, ontvlucht de markt en andere bombastmagazynen. Besteed het zuurgewonnen loon uwer echtge- nooten nuttig en goed door in ver trouwen te koopen in Uwe inrich tingen in de samenwerkende winkels en magazijnen. De Bestuurder, Louis VLN DER VEKEN. Toekomende Zondag 26 November, na de manifestatie heeft de trekking van den Tombola, ten voordeele on zer Turners, om 5 1/2 uren plaats. Hot Bestuur geeft de. gelegenheid aan de partijgenooten, vrienden en kennissen, do pryzen te komen be zichtigen van af 10 ure 's morgens. Er zullen misschien ook nog en kele loten te bekomen zijn. Het ware dus geraadzaam op tijd to komen, ten einde ze te kunnen aanschaffen. Wij laten terloops weten, dat de trekking zal geschieden door twee weezen kind ren onzer Stad, om alle gebeurlijke kritiek te vermijden, Byzondere inlichtingen zullen ge- govon worden door plakbrieven. l)us do personen die loten bezitten, na de manifestatie op post IIET BESTUUR. Ons politiekorps. 't Was de vrouw van een politie agent die me een bezoek bracht. Zij is moeder van vier kindoren en ontvangt maandelijks een voorschot op het loon van haar man. Voor wanneer denkt ge mijnheer dat mij man zyn achterstallig loon zal ontvangen Voor wanneer vrouwken Ja, mijnheer, ge zult begrijpen, bet is zulk duur leven en met zulk een groot huisgezin, is het niet mo gelijk de twee eindjes der week aan een to knoopen. 't Is zeer waar, was mijn antwoord, maar weet ge dat de, katholieke Be stendige Deputaiie het loon dat hier in de gemeenteraad is gestemd en dat. als begin loon 4700 fr. was. nu door die brave katholieke Heeren te Gent vermindert is tot 3700 fran ken Wordt, bet loon dan vermindert We zullen zien, vrouwken, maar wat ik u kan verzekeren, is dat de socialisten het mogelijke zullen doen om hot gestemde loon te behouden. Dat denk ik toch mijnheer, want zie, liet is nu toch schandelijk voor die heeren, zoo iets te doen. Mijn man is een oud stryder, heeft gedu rende den ganschen oorlog aan het front geweest en dat is nu zijne be looning Ja, vrouwken. z'hebben zooveel over voor onze piotten, dio het vader land hebben bevrijd, die hun leven hebben gewaagd, hun bloed hebben gegeven, dat zij ben nu met een hon gerloon willen naar huis zenden. 't Is wreed, Mijnheer, en het mensch zuchtte diep, wanneer ze my verliet. Onze heeren klerikalen zijn toch alle schaamte vry. Er mogen geen andere politie agenten genomen worden dan onder de oud-strijders het zijn allen men schen in de bloem van hun leven men verlangt goed werk van hen, zo moeten oppassend en eerlyk zijn, maar dit alles moet, vergood worden met hongerloonen Gelukkig voor hen dat er socialis ten zijn, dio nu, niet zijn te vinden voor dc kleine daghuurkers. Frihderik. Gemeenteraadszitting van 13 November. De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure. Eenige decoratiën van moed en zelfopoffering worden aan stadsge- nooten overhandigd. Het verslag der voorgaande zitting wordt goedgekeurd. ORDEMOTIE. Gezel A. MARCEL, vraagt naar het antwoord nopens zijne vraag om do afgestelde tijdelijke werklieden aan te nemen. M, DE WINDT, moet do zaak nog altijd onderzoeken. 1. Maatschappij van W aterbedeelingen, M. DE WINDT (lib.), geuft uitleg over de maatschappij voor waterbe- deeling die moet gesticht worden voorde beide Vlaanderen. De stand regelen moeten goedge keurd worden, alsook een a/gevaar, digde der stad voor die Maatschappij. De standregelen worden by alge meenheid goedgekeurd. M. De Windt wordt als afgevaar digde aangeduid met 15 stemmen, tegen 1 aan M. De Valkeneer en 3 aan M, De Smet. Gezel A. NICHELS. Nu krijgt ge de stamp van den ezel niet. 2Overeenkomst van de stad en de Stedelijke spaarkas in de bouwing van woonhuizen. M. DE WINDT, ontwikkelt het voorstel van het collego en vraagt dal het reglement waarvan hij lezing geeft, zou goedgekeurd worden, waarbij toelating gegeven wordt aan dc stedelijke spaarkas, leonin- gen te doen. Ioder die wil bouwen, zoekt den bouwgrond waar hij wil. Ze geven aan de spaarkas wat zo bezitten, en die houdt hunne rekening. De stad maakt plan, bestek en ko hier van lasten, aan den minst mo- gelyken prijs. Degene die bouwt mag zijn aanne mer kiezon. De stad zal contool hou den over de gezondheids voorwaar- deu van het huis en over de fagade, dit om het schoonheidsgevel aan to moedigen. De stad gelast zich met eene lee- ning aan te vragen met de maat schappij Eigen Haard Eon man van 35 jaar oud, die 1000 frank stort en in 25 jaar wil aflossen zou voor een /huis van 15,000 fr. waarde, een maandelyksche huis huur van 84,00 fr. moeten opbren gen. Gezel Alfred NICHELS, in naam van zijn groep kan zich by het voorstel aansluiten. De ondervraging die we over den woningnood gedaan hebben heefter toe bijgebracht om door de stad in den wouiugnood te voorzien. Wij trekken toch de aandacht op «lo uit zettingen dio gaan gebeuren. Vol gens het antwoord op mijne vraag en na onderzoek gedaan hebben we van bij het in voege treden dor nieu we huishuurwet 170 uitzettingen te verwachten. De'Senaat heeft het in zicht het tijdsterm\jn van 18 Mei door de nieuwe wet bepaald met 2 maand te verlengen. Als dit lukt hebben we nog meer uitzettingen te vreezen. Ik meen dat het schepencollogie goed zou doen al die huisgezinnen, vaders en moeders die met de uit zetting bedreigd zyn in eene alg. vergadering samen te roepen. Hun op die vergadering het voorstel van het college uitleg genen wijzen op het gevaar die hun dreigt. Het schepencollege zal dan zien wie zonder dak zal komen, en wat z« moeten doen om d< dakloozen eene woning te verschaffen. Ik roep de aandacht van hot colle ge op mijne vraag. M. DE WINDT (lib,) we zullen uwe vraag in overweging nemen en met de meeste aandacht onderzoeken. M. VAN OPDENBOSCH (daens.). Woekeraars hebben met dit voorstel van de stad weer iets gevonden om de prijzen der gronden op te jagen. Waarom zou de stad zelt geen grond koopen. Ook een plan zou er ter inzage moeten liggen, en de stad zou zelf het sclioonheidsgevel moeten betalen, ook zouden er kleine huizen moeten gebouwd worden van ten hoogste 10.000 fr. met staatstoelage en andere zouden zo 30 of 35 fr. per maand moeten opbrengen en daar kunnen de werklieden over. M. DE WINDT. Er is middel te bouwen in alle voorwaarden en on der alle opzichtoD. Gezel FLIPS. Do. vergadering van Zondag 11. heeft aanleiding ge geven tot gesprekken die niet meer beantwoorden aan de strekking die uiteengezet is. Er wordt gezegd het stadsbe stuur wenschteen gevel te doen bou wen die meer kosten vergt, alsook zijn er die aan voordeeliger conditiën zouden kunnen geld leénen bij par ticulieren. Wat het eerste betreft moet ik het voorstel van M. Van Opdenbosch steunen, gezien wanneer ge moet gaan zeggen bouwt, en dit grootelyks aan personen die schier niets bezit ten, moet de stad daar het zijne bij brengen. Ik wensch ook inlichtingen over de doodingen. Ik zou wenschei d« inwoners daarover gerust te stellen. Het grootste gedeelte onzer werk lieden kunnen den last van 8o en meer franken per maand niet dra gen, nochtans staan we voor vele uitzettingen. Ik denk als het sche pencollege gevolg zou geven aan de vragen van mijn vriend Nichels, het reeds eenigen uitslag zou geven. De zitting sluit om 8 uren. Op Zondag 26 November, zal er alhier een verkoopinggeschie- den van een partij nieuwe Hee. ren-, Damen- en Koersvelo's die zullen aan spotprijzen verkocht worden. Al de veto's zijn gewaarborgd ea van de besto stukken vervaardigd en Belgisch fabrikaat. De VELO'S zullen tentoongesteld worden van af Zaterdag en Zondag morgend. Do verkoop geschiedt om 10 ure stipt, IN DEN TIJGER,Groo. te Markt, 6, Aalst. Strijdpenning. Gezongen door Adolf Sanglan. eo rondgehaald doorhem zelf 2,20. G^e- zongan door den ouden Pier, De lee ring van Christus en rondgehaald dor Charlfv Van de Sande in ons lokaal 3,15, Van Maurice omdat Leon bij Lerre cm voos moet gaan 0,50. Gespeeld door Joseph en rondge haald door Sis bij Alfons De Potter 1,90. Orndat Arthur op speelreis gaat 0,45. Omdat Arthur zich goed ver maakt heeft in Le Peuple te La Bau- verie 0,35. Omdat Arthur goed te huis gekomen is van zjjne rols naar La Bauverie 0,25. Totaal 8,80.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2