NINOVE. Geeraardsbergen. CINEMA. Zondag 19 on Maandag 20 Novem ber, Dagblad Gaumoni. Fatty, komiek. Salomé, drama in 5 be drijven. De Helsche Guit, komedie in 5 deelen met Jackie Coogan. Jaak is een aardige guit. Samen met zijn vriend Victor, opent hij do kooi van den ;Jeeuw, maar zij helpen om de leeuw terug in de kooi to b'on gen. Jaak krijgt zijn gewoon zondag geld niet, omdat zijn vader hem wilt bestraffen. Maar Jaak zal het weten te schikken. Dokter Henri Martel wil kennis maken met de zuster van Jaak en komt juist van pas om Jaak te verzorgen, dezè hoeft te veel r snoeperijen gooten. Jaak hrengt in de band togen de jichtpijn van zijn vader een heel kolonie mieren, zoo dal vader Piqueloque in de kapel niet blyven kan gedurende den dienst. Jaak moffelt een omslag die aan zijn vader toebehoort in don zak van dokter Martel, 's Anderdaags stelt Piqueloque de verdwijning van de kostbare omslag vast. Dejdetektie- ven houden den dokter aan in de statie, hy ging aan zijne ouders de toestemming vragen voor zyn huwe lijk met juffer Lili, de zuster van Jaak. Maar Jaak maakt zijne guiten- streek bekend. Jaak bemerkt op den weg de speciale caro de toezienters van den ijzeren weg, springt er op en rijdt weg, zijno ouders zijn bijna dood van schrik. Dokter Martel zal Jaak van do gewisse dood redden, en dan beluoft de kleine guit zich te zullen beteren en naar den goeden raad van den braven dokter steeds te luisteren en Lili en Martel zullen in 't huwelijk treden. Dit is de zeer verkorte inhoud van den prac.btigen film Helsche guit Wie Jackie Coogan geelt in Le Gosse i n Een bengel ztlden kleinen kunstenaar indezen nieuwen film ook willen zien. Daarbij de prachtige komedie Salomèezul len onze bezoekers een der meest verzorgde programma's ten ten aan- schouw krijgen. Van af 26 November - Het geheim van in 12 episoden. Vrouwen, Mannen, Vergeet niet dat gij moet deolne- men aan de Betooging, Zondag 26 November. Samenkomst aan het Volkshuis, om 3 ur# namiddag. Na de Betooging, grootc Meeting. Broodprijs. Toen de heer Moyersoen, minister word, kostte het brood 85 centiemen de kilo, nu spreekt men van 1.25 fr. Is het de schuld van Minister Moyer soen niet dat het brood zoo duur is S. M. Verbroedering. Alle bewuste arbeiders sluiten zich aan bij de Samenwerking en zyn ook goede verbruikers. Bezoekt onze winkels, vergelijkt prijzen en waren en uwe keus zal gedaan zijn. In onze kleerwinkels schoone keus van stoffen, voor winterfrakken en kostumen aan voordeelige pryzen. C. A. 0. Afd. Geeraardsbergen Beknopt verslag der Voordracht over de Amerikaansche Arbeiders beweging door jGezel De Muynck. Gezel J. Bauwens zit voor en dankt de aanwezige vrienden voor hunne opkomst, en na een inleidend woord van de Voorzitter, komt de vriend ,1)0 Muynck aan het woord en geeft een klare uiteenzetting over de toe standen uit het land van den dollar en der uitvindingen. De arbeiders-beweging is ginds zeer varachterd. Niet min dan 32 verschillende talen worden er ge sproken, 't geen de betrekkingen tusschen de arbeiders ten zeerste^be- moeilykt. Den aangroei der bevolking is uitermate snel, in 1800 was er slechts eene bevolking van 5 millioen en heden overschrijdt dit getal reeds de 110 millioen. Die stroom van uitwij kelingen welke zich naar de Nieuwe Wereld richt, kwam uit alle-Janden. maar vooral uit die landen waar geen .arbeidersbeweging bestond of waar 'ze zeer zwak was, die uitwijkelin gen in Amerika voor het overgrout- ste deel bestaande uit ongeschoolde arbeiders, hebben als eenig doel zoo spoedig mogelyk geld te verzamelen om dan terug te keeren naar liun land. Het organiseeren der werklieden gaat ginds zeer moeilijk. Spreker haalt aan hoe er ginds rtoch arbeiders-organisatiënontstaan en hoe ze hekampt worden door Trusten en hoe die arbeiders groe- eeringon door hun uitsluiting» epalingeu vooriongeschoohlen zelf de arbeidersbeweging gbemoeilijken. Stakingen breken lersoms wel uit, docli gaan meest altijd verloren door de macht der Trust's en niet voldoen de organiseering van de arbeiders. Spreker haalt voorbeeiden aan, uit metaalnijverheid, enz. De macht van die Ti listen is zeer uitgebreid en vele middels worden door het patronaat gebruikt waarvan wij hier het bestaan slechts gissen kunnen, zoo kennen zo ginds dcdec- tieven welke er zich op specialisee rt). diegene op te sporen welke doel uiimaken van een of andere arbei dersorganisatie, die zo dan aanwij zen aan de patroons welke ze op hunne wijze onschadelijk maken. De vriend De Muynck spreekt dan overdo politieke beweging in Ame rika en hoede werkende massa als speelbal dient van republikeinenen demokrateii, een socialistische partij of lii, ver werkliedenparty welke de kiassensiryd erkend, bestaat er om zoo te zeggen niet, Wel stelden zij reeds de kandidatuur voor de presi de!) ts-verkiezingen van Eugène Debs voor, doch de bekomen uitslagen toonen aan dat er een hardnekkige en aanhoudende campagne zal moe ten gevoerd worden om de socialis tische ideeën voldoende ingang te doen vinden bij de massa. Vriend Do Muynck drukt zyn hoop uit, dat weldra die massa den weg naar het socialisme vinden zal. De Voorzitter dankt de vriend De Muynck voor zijne klare uiteenzet tingen doet een oproep voorde Syn- dikale. Betooging van 26 November a. s. en de vergadering sluit in de beste stemming. II NOVEMBER is door onze partij op waardige wijze herdacht geworden. Een kosteloos Turnfeost met medewerking van 't muziek lokte eene bomvolle zaal en beide kringen behaalden een wel verdienden by val. Onze weigemeen- d" dank en gelukwenschen aan beide kringen en bestuurders. Eene kernachtige rede uitgespro ken door Gezel De Nauw, iu-t stand punt weergevende onzer partij, in zake herdenken der slachtoffers g<- vallen in den bloedteer) wcreldkrijg van 1914-1918, en het streven naar vrede onzer partij uiteenzettende, werd op geestdriftige wyze begroet. Een warme oproep aan de werken de klasse om in massa op te komen naar de Syndikale Betooging van 2 November e. k. Na de prachtige py ramieden door Turners en Turneres sen en de prachtige en de driemaal gebisseerde apotheose Wereld vrede besluiten dit feest onder het spelen eener krachtige Internatio nale, Waarlyk eene aangename avond waarvan de herinnering lang bij blijven zal. S. J. Wacht en Turnkring, Woensdag aanst. 22 dezer, om 7 1/2 ure 's avonds, algemeeno verga dering voor alle leden boven de 12 jaar. Bijzondere dagorde Ons aan staande feest. Steunfonds soldaten. Regeling repetition en verscheiden heden. Voor het Bestuur CYRIEL DE GLAS. VERANDERINGEN. Eiken Zondag bestatigen wij dat onze lokalen te eng zyn om al do be zoekers te bevatten, ons kofliehuis zou ook grooter moeten zijn, om aan elke bezoeker toe te laten op geraak gezeten te zyn. By dagen van feestelijkheden of beweging is het soms onmogelijk in het koffiehuis binnen te geraken. En men hoort dan ook door elkeen hon- derde malen herhalen liet zou hier moeten grooter zyn Niet enkel hetkoffiehuis is te klein maar gansch de inrichting beant woordt niet meer aan do behoeften, gezien de uitbreiding onzer syndi kale, mutualisten en andere dien sten. Een mooie aangenamere mnziek- zaal en voordrachtzaal zouden wij ook gaarne ter beschikking stellen onzer parlygenooten. Over de noodwendigheid, ernstige en belangrijke veranderingen aan onze lokalen te brengen is elk 't ak koord. De beheerraad heeft dan ook de middelen en wegen onderzocht om denoodige werken te laten uitvoe ren, en heeft een grootsch plan op vat, de feestzaal zou modern inge richt worden. Eene zaal waar onze jeugd zich oefenen kan in turner, maar waar onze meisjes en jongens terzelfder tijd ook wel over hunne plichten als werkersjeugd zouden handelen. Dan do voordraoht en muziekzaal, een welingerichte boe kerijzaal, iets dat volstrekt noodig is, gezien het getal boeken steeds grooter wordt, en ook de lezers ver meerderen in getal, wat we te dan ken hebben aan de werkzaamheid van het bestuur des Opvoedings- krings, dan verder bureelen, en ons kofliehuis zouden wij bijzonder ge zellig en aantrekkelijk willen ma ken, opdat onze partijgenooten op hun gemak zouden zitten om samen gezellig te praten. Wij zouden ons koffiehuis op deze manier willen in richten, dat het aan onze vrienden als spreken zou van den strijd welke wij voeren voor de verlielllng onzer klasse. Gezel De Nauw gaf tor gelegen heid der voordracht over de coöpe ratie door J, De Graevo' meerdere uitleg over de de wyze op dewelke wy ons plan willen vèrwezentlijken, en sprak ook over de uitgaven die zullen moeten gedaan wordon voor do veranderingen aan onze gebou wen of liever voor het optrekken van een volkshuis, waardig onzer klasse, onzer partij, van ons idoaal. Maar soms zijn wy toch vorplicht de overweging te maken, als som mige kaïneraden klagen over het ge brek aan ruimte in onze lokalen dat er onder deze partijgenooten zijn die niet volledig hun plicht vervullen als cooperateur. Die partijgenooten die waren, welko in do coöperatief to bekomen zyn, elders koopen, hel pen in het geheel niet mee om de nieuwe lokalen te kunnen bouwen, en wij dringen hier nogmaals aan bij al onzo vrienden om steeds pro paganda te maken voor onzo coöpe ratief, dan zullen wij in slaat zyn voldoening te geven aan al de vrien den voor wat de lokalen betreft, en iets prachtigs ter hunner beschik king stellen met al wat noodig is,om zooveel mogelijk te genieten van kunst en ontwikkeling op elk ge bied. Dat de leden der verschillende syndikaten en ziokenbond in 't bij zonder eens overwegen welke groo- te diensten de oooperatie aan hunne beweging verleent, en als coopera teur gansch hun plicht vervullen. Steeds aan het werk om nieuwe verbruikers naar onze„inrichtingen te leiden. Vrouwen, mannen, als gij wilt is er voor onze klasse niets onmogely k, maar dan hoeven wy steeds to den ken aan sterke organisatie. JEUGDBEWEGING Een geel-blauiv lcomplot. Ons artikeltje in Recht en Vrij heid van 4 Nov. 11. over de jeugd beweging en blauwe propaganda is ook opgemerkt geworden door Vaan- drig, katholiek weekblad onzerstad, hetwelk in zijn nummer van 12 dezer, de verdediging opneemt der blauwe sporthanen, aldus bevestigende dat er voor de burgerspartijen slechts een vijand is, en die is de Werklie denpartij. Dat wij met onze Socialistische jeugdgroopeeringen ook opliet zwart boek staan der katholieken wisten wij, maar dat deze hoeren bij de gra tie Gods de christenen, de blauwe geuzen gingen verdedigen dat hadden wij niet verwacht, alhoe wel wij daarvan niet verstomd zijn. Hol. eene plezier is toch wel het ander waard en wanneer het geldt de ge meenschappelijke belangen der bur gerij, der rijken, dan komt het geu zenlied er niet bij te pas. Dus daar stappen wij over. Wat onze werking betreft, wel Vaandrig toch, steldet gij zelf in uw blad niet herhaaldelijk de werking van Rust Roest als voorbeeld, zoo wel aan de katholieke als de liberale kringen. Het best voor u Vaandrig, als gij u toch om do ziel van 't kind niet meer bekommert en de liberalen wil det verdedigen, hadde beter voor u ge weest een ander argument te kiezen dan dat der werking van groepon. Nu, langer gaan wij on» daaraan niet bezig houden. Uw optreden be wijst genoeg dat in zake jeugdbewe ging de werkersjeugd evenveel te verwachten heeft der katholieke als der liberale party, sportmatchen van alle kaliber, zooveel ze maar nomen wil, als ze maar niet spreken van hervormingen welke de werklieden ten goede komen. Vaandrig uw optreden zegt ge* noeg wat gy en de liberalen wilt, dóch oen komplot zal niet baten. De werkersjeugd heeft begrepen welke hardnekkige kamp er is moeten ge leverd worden tot het bekomen van den achturisren werkdag, beter on derwijs en alle andere hervormingen waarvan ze geniet, en de jeugd voelt ook dagelijks genoog, hoe ze zich te weer te stellen heeft tegen de reactie, zoo blauwe ais gele en ook tegen de katholieko schijn demokra- ten, a la genre Moyersoen, welke niet enkel trachten te breken, het geen dank zij de jarenlange strijd der socialisten is opgebouwd, doch welke heden door allo duistere en geheime konkelfoezeryen de midde len beramen samen met do liberale reactionnairs om do workonde klasse en dan ook de jeugd terug naar de vooroorlogsche toestanden te kunnen drijven. Vaandrig, wy feliciteeren u voor uw optreden, dit brengt ons niet al leen het bewys van blauw-geel kom plot, in zake jeugdbeweging, maar liet ons ook toe, klaar te zien in uwe plannen. De werkersjeugd verdeelen, de macht der socialistische kringen breken evenals het het doel is van blauwo en gele standen organisaties, de macht der socialistische werkers groepeoringen te fnuiken om des te heter de achturigen werkdag to kun nen sahoteeron, de loonon omlaag tö drukken, crisisfonds afschaffen,liet invoeren van een korteron dienst tijd te beletten, en vooral om door werkers verdeeld heid, de zegepraal der reactie te kunnen vieren, door eene verdrukking van den werken den stand, erger dan wij ooit in België hebben gekend. Ja: Vaandrig, wij begrijpen heel goed de blauw gele zenuw-krisis die gy doormaakt by het bestatigen van don bloei en groei onzer jeugdbewe ging- De jeugd ontsnapt u, on het spijt u vooral dat gy die jeugd ziotop- marcheeren onder het roodo vaan del. Liever dan zulks te zien, zoudt fy willen dat als de jeugd u toch en rug toekeert, dat ze een uitvlucht gingen zoeken by uw blauwe star.d- genooten, daar ton minste wordt er hun niet gesproken over de rechten van de arbeidende klasse en de strijd waarin de werkersjeugd willens of niet by betrokken wordt. Vaandrig laat het u gezegd zijn, uw blauw geel komplot zal niet ba ten, de werkersjeugd maakte zich grootendeels los van de burgerlijke invloeden en vervoegde het groote werkersleger waar men hen leert hun vrienden te onderscheiden van hun vijanden en dat gij uw katho- lioke pon ten dienste stelt dor libe rale geuzen baat ook niet. Trots uwe en trots de blauwe sport- of sprink hanen woede zal die jeugd opmar- cheeren onder de roode banier vrank en vrij de toekomst inblikkend,hoop vol begroetende, de schitterende rood opgaande zon die vrijheid brengt en welstand aan alle arbei ders. Leve de socialistische jeugd Leve Rust-Roest. O, V. Trimpont. C. A. 0. Afd. Geeraardsbergen lokaal VOLKSHUIS Openbare Voordrachten Vrijdag 24 November e. k,| komt gezel Daan Boons, opsteller van «VooruitsprokenoverjDe grond slagen der nieuwe samenle ving. Vrijdag 8 Decemberjis het makker Lecomte met de Volkszangen. Een Volkszangeresjzal de Voordracht opluisteren door aangename volks liederen. Vrijdag 22 December zal optreden Mevrouw De Bakker met De vrouw en het onderwijs Partijgenooten, volgt de Voordrach ten gebruikt uwen vrijen |tijd, door hem nuttig te besteden. Wie eenmaal een Voordracht volgde komt terug, bewijst dat ze hunne avonden aan genaam doorbrachten on tevreden zijn, Opgepast de deuren sluiten om 7 1/2 ure ntipt. Men komedus intijd*. Het Bestuur. WONINGNOOD. In 1921 werden in onze stad 181 huwelijken aangegaan, en geen on- kele woning werd gebouwd. Wij vernemen dat er nu toch al gedaan wordt wat mogelyk is om binnen enkelen tijd aan den opbouw van woningen te beginnen. Ten voordeele der vlag der Socialistische Oud-Styders Soldatenbond. Als oud Socialistische Jonge Wach ter en gestreden hebbendo voor do vernieling van het moordend milita risme, vraag ik medehulp alle vrede lievende lieden om te steunen, voor het aankoopen eener vlag voor de Socialistische Oud-Stryders on Sol datenbond (afdeeling Geeraardsber gen), welke het zinnebeeld is !der wereldvrede, geef ik 25 fr. Albert Mortier. Omdat ieder Oud Strijder on soldaat zijne plicht als vredesge zinde zoude begrypen. en zich bij de Socialistische Oud-Stryders, Solda tenbond zoo de aansluiten geeft Van Onacker Maurice 5 fr. Degene die zich socialist noemt moet vredesgezind zijn maar niet nationalist, geeft Van Den Abeelo Thoop. ook 5 fr. Omdat alle Oud Strijders zouden lid worden van onzen groep, en niet aangesloten zouden blijven, by bonden die de be langen hunner eigen leden, als ar beider tegenwerken, geeft Stevens Oscor ook 5 fr. Omdat V. D. Ilaegen bokken verkoopt zonder staart, geeft V. D. Abeelo zijne Gabor 0,25. En omdat die bokken u op uw achterste zitten, dat ge niet Kunt veroeren, geeft Stevens Osc. nog 1 fr. Omdat den bock Toonen omver geworpen heeft, geeft hij ook 0,25 fr. En zijne dochter dan goed de piano kan spe len, geeft hy nog 0,50 fr. Omdat Albert niet racer recht kan, Caraille 0,60 en Bmile De Boe goeft ook 0,50. Omdat hij dan moet blijven liggen, geeft Gusta Brière ook 1,00. Omdat wij zouden \olgelingen krij gen en Irma Mortier geeft ook 5,00 voor don drapoau der Socialistische Oud Strijders-Soldatenbonden, Tonen doet er nog 0,25 by, omdat alles goed zoude gaan, en Maria geeft nog 0,75 bij omdat alles goed zoude gaan, en Maurice geeft nog 0,75 om het briefje effen te maken. Te samen 50,00. Voor de Turners. Gozorgon door Frans Van Snick rondgehaald door Achiel Pilat by René de Ruyver 3,45. Gezongen door Henri Collyns rondgehaald door Tack Jacob bij dezelden 3.40. Gezon gen door Tack Jacob by Poliet man- gelinck 3,05. Totaal fr. 9,90. Voor deu Opvoediugskriug. Gezongen door Pier Janssens, Ar thur Bogaort en Cauchelin van Les sen bij baron rondgehaald door V. D. Herreweghon 3.55. Strijdpenning, Oindat Spilièro zyn zakken ledig geeft Leo 0,25. Spilióre hoeft hoofd pijn en geeft ook 0,25. Romie zegt dat is de schuld dor groote vorwo- zenllyke winsten, welke hy Zondag heeft gedaan 0,50. Omdat Spilièro bedrukkelyk ziet als do lijst werdt opgemaakt, Gustaaf Danoels 0,50. Leo geeft een raad van 0,25 fr. om Spelière te genezen en nog 0,25 fr. om twee kilos te drinken, in plaats van halve. De zoon Spilière zegt, dat Leo raad beter voor zich behouden zou 0,25. En omdat Remy in 't gangs ken zegt, gij moogt het niet gaan zeggen aan onzen dikken 0,25. Ja, zegt Leo, moest mijn vrouw het we ten, zy zoo geene sigaren meer koo pen 0,25. Eon bijgezeten boorken geeft 1,00 fr. omdat onze strijdpen ning hem behaagt. Gustaaf Regina geeft 1,00 fr. omdat hij er ook by is, by het opmaken doriyst. En onza kleine Charles geeft 2,00 om eens onzen strijdpenning te lezen zonder bril. Omdat Taaf Regina in 't Ganzeke zegt, alsdat het een kw... is 0,50. En Leo verweet aan Taaf dat hij een s... is 0,25. Om die rodens te te staven geeft Remy nog 0,25. En tot slot der rede geeft Spiiiere 1,00. Omdat de president zijnen naphte gaan vliegen is, komt Mathildo er naar zoeken 0,25. Omdat Mathilde naar de naphte gaat zoeken waar hy niet te vinden is 0,25. Omdat Karre en Fluur durven vliegen op een vliegmachien en de president niet 0.25. Omdat de president kon tent is dat de kijker open staat 0,25. En hij in 't kori gaat vliegen 0,25. Hü zou willen vliegen ep den Neer- weg, maar hy durft niet. Alfons 0,25 En hy het niet kan gevonden krijgen 0,25. Omdat dejpresident wat meer naphte «ou hebben 0.25. Cfmdat Leo pold van op de Vesten weet dat men geen beir in de riolen mag gieten 0,50. Totaal 11,00. Voor het Muziek. Van een vriend 1,00. Een welgelukte meeting. Door de zorgen van de Socia listische Vrouwenbond van Ninove werdt er eene meeting georgani seerd met als spreekster gezellin Alice Ileyman en gezellin Pauline Van Strydonck als propagandiste, zangster. In een wel begrepen taal schil derde de gezellin spreekster het lot van onze werkersvronwen van in het begin der wereld tot heden toe af, en toonde ons de ellende en het wee van onze tegenwoordige vrou wen op fabriek en werkhuizen, en wees ons terecht aan dat de red ding niet ligt in het aframmelen van paternosters en gebeden, maar wel aan uw eigen wilskracht en vooruitzicht, en moedigde onze vrouwen met bewyzen aan, dat ze niet thuishooren by tegenstrevers, maar wel in hunne eigen inrich tingen. Daarna vergastte ons de gezellin Van Strydonck op ver scheidene strijdliederen en roman cen, die ze met veel gevoel wist voor te dragen, ook zij oogste een welverdiend succes. Tot slot hadden we een prach tige tembola van vele schoone huishoudelijke artikelen. Daarmee sloot de voorzitster de meeting met een warmen oproep aan al de leden om zooveel mogelijk onze vergaderingen te doen lukkenen leden aan te winnen voor onzen bond. Btrtha Desprez. Fanfare De Voorwacht - NINOVE. Worden gevraagd leerlingen tam- boers en clairons. Het Bestuur. Voor het Muaiek. Gespeeld door Jefken Praet in het lokaal rondgehaald door de witten 10,33. Gespeeld door Jefken Praet rondgehaald door do witten en Ma thieukon 13,50. Gespeeld en gezon gen door Jef Praet 5,70. Totaal fr. 29,55. Strijdpenning. Gezongen en rondgehaald door Kemy Van Londorzele bij Cyrille van Geeraardsbergen 2,35 Omdat Sper ChavUte niets wilde gevon 0,25. Gezongen door de witten Van Lierde rondgehaald door August van Katjes 1,25. Omdat Van Snick zong vivan den dikken bal 0,25. Omdat ny zegt dat er op Preulegem goede kaatsers moeten komen 0,25. Omdat men aan dikke koster vroog om oons te zin gen 0,25. Omdat de jongen zei, ik zou willen spijtig datik een valling heb 0,25. Omdat hij zoo'n schoone stem hooft 0,25. Omdat ze klinktgelyk een gescheurdeverroesteyzeren pot 0,25. Omdat Bertha zoo schoon aan koster zyn arm hing 0,25. 't Was dik en dun by'oen 0,25. Omdat den dikken zoo flor als nen paun zat tusschen al dat vrouw volk 0,50. 't Was nog wel, dat er niet veel gaz was,anders ging hy omhoog 0,50. Omdat do Burgemeester aardappe len plante in zijnen hof 1,00. en ze aan oon Vriend van hunno hond ver kocht heeft 1,00. en er niet aan den kende dat het een arme drommel was 1,00. en dat de 2/3 slecht geworden zijn dat is dus don prys van binst den oorlog 45 fr. do honderd kilos 1,00. Totaal fr. 10,75.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3