STORMLOOP TEGEN DE REACTIE En nu geen stap verder meer1 0 a 11 d in Hand Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Heden Zondag, te Aalst, Geeraardsbergen en Ninove. Bereiden we ons voor. 1 Talenten, die vergaan. De Syndikale Betoogingen In de Kamer. 1 Jaar \o if). Prijs por nu amor 15 centiem»»»'. 5(5 iVovomher 1922. Werkers, Vrouwen, Jongelingen en Meisjes, neemt deel aan de betooging, Aan de Reactie gezegd. I>e Kiezingen in Engeland. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der otad, die de belangen der werklie- denverdedigt, van HEDEN ZONDAG, in het Arrondissement AALST. Ken vergadert Met duizenden er heen Samenwerkende Maatschappij Ëssellen en Gezellinnen, ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. por regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindoring van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die. dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE tol ADMINISTRATIE Weïdestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongoteakowie brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen- en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. fr. 2,20 4,00 7,50 fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het katholiek blad La Nation Beige hemelt van dag tot dag, het fascisme op, eone partij van geweld daden die zich in Italië heeft ge vormd, en door haar wreedaardig optreden, de vrees en de schrik in de meeste Italianen heeft doen ontstaan en hierdoor het bestuur, hetgouver- nement heeft in handen genomen. En zonderling genoeg,-don Koning van Italië heeft op het laatste oogen- blik zich bij de fascisten aangeslo ten, bij de mannen vari 't, gewold, vroezende zijn kroon te verliezen. Door die onverklaarbare om keering heeft hij nu zijn troon behouden, troon die hij overigens zal verliezen, wanneer de mannen van t geweld, tegenover zich, het vereenigd prole tariaat zal vinden, dat hem reken schap zal vragen, over de vernieling, Over de afbr anding van hunne loka len, van hunne volkshuizen, van hunne pers, in één woord, over alles wat hun lief was, en wat ze met zoo veel zorg, en met zooveel moeite hadden welen tot stand te brengen. En wanneer we het zelfde katho liek blad zien aanstuwen, om hier in België, eene dergelijke fascisten partij tot stand te brengen, dan is Fret, omdat die partij een betreurens- waardigen bilan achter den rug heeft, vooral tegenover do werkende klasso en ziehier dien bilan. In min dan één jaar tijd, heeft die partij te boeken 165 moorden, zonder do ontel bare geblesseerdon te rekenen, die hunne branden enontploflingen heb ben nagelaten 10 drukkerijen vernield en afge brand 25 volkshuizon hebben hetzelfde lot ondergaan 58 Werkbeurzen, zelfde lot- So Coöperatieven vernield. 43 Boeren-vcreenigingen, zelfde lot. 19 Ziekenbonden uiteengerukt. 34 Socialistische kringen ontbon den. 17 Volks-Mutualiteiten afgeschaft. 36 Werklieden-vereenigingen ver nield. Het spreekt dus van zelfs, dat, die katholieke Hoeren van de Nation Beige, snakken naar een dergelijke partij in ons land. om hier ook alles te vernielen en aftobranden, wat wij socialisten hebben tot stand go- bracht. Maar of de Socialisten het zich in België zich zoowel zullen laten ge vallen als deze het in Italië hebben gedaan, dat is eene andere vraag. Welnu neen, do Socialistische werklieden, zullen nooit vergeten, hoeveel moeile en opofferingen zij zich hebben moeten getroosten om hunne Volkshuizen op to bouwen, hunne coöperatieven in to richten, hunne drukkerijen, vakbonden en mutualiteiten groot te brengen zij zullen al hunne inrichtingen verdedigen, en wees er van verze kerd, hoeren katholieken van de Nation Beige, denkt niet dat het van een leien dakje zal loopen, wanneer men het zou aandurven, met kwaad •inzicht onze inrichtingen, onze in stellingen aan te rakon. Maar liet spreekwoord blijft altijd waar, dat zegt oen verwittigd man is er twee waard. Vrienden, Socialisten, wo zijn ver wittigd. Een deel reactionairen be nijdt onzen veroverden 8 urigen ar beidsdag; zij benijdt ons ouderdoms pensioen, zij kan niet kroppen, dat iederon belg maar één stem bezit.cn dat er in 't parlement wetten ge maakt worden, meteen democrat i- schen geest. Zij roepen op de Fascisten, zij wonschon eene fascistische partij in ons land, scharen we ons rond onze Volkshuizen, rond onze coöperatie ven, sluiten wij ons dichter om dich ter bijeen in de vakbonden en mutu aliteiten, versterken wij onze poli tieke groepen, en stroomen wij in massa's naar de Betooging van heden Zondag 26 November, die gansch het land door worden gehouden, het zal een eerste verwittiging zijn, aan die fanatieke reactionairen. Middelerwijl leggen we een kluitje op zij,schaffen ons een goeden knup pel aan, niet om aan te vallen,?maar om ons te verdedigen en onze in richtingen te beschermen. Fredkrik. Schitterende Triomf der Arbeiderspartij. Zij verdubbelen hun aantal zetels en bekomen bijna hetzelfde aantal stemmen ais do partij dor regeering. Konservatieven 342 Arbeiderspartij 112 Liberalen (Asquith) 67 Kommunisten 1 Liberalen (Lloyd George) 42 Drankbestrijder 1 Verschillenden 9 Het is waarschijnlijk dat alle soci alistisch gezinden saam genomen (er zijn ook 4 coöperatieve kandida ten gekozen, waarschijnlijk bij do -verschillenden») do arbeiders in 't parlement nagenoeg een groep van 150 zullen vormen. Onder de nieuw gokozenon zijn Rara say Macdonald, Snowden, Syd ney Webb, Lansbury, Morel!, Henderson geraakte zijn zetel kwijt wegens de omkoopenj op grootc schaal ongetwijfeld in zijn district, waar zijn tegenkandidaat, oen groot n ij veraar, zeer vele vrouwen te werk stelt. Anders hebben over 't algemeen do vrouwen nogal goed gestemd. Zij stemden voor het eerst mede. De konservatievo en liberale par tijen hebben in 't parlement vele van hunne markantste figuren verloren. De arbeiderspartij wint tot nu tra 87 zetels en verliest er 18; WINST 69. l)e konservatieven (katholieken) winnen er 38 maar verliezen er "50; VERLIES 22. De liberalen (Asquith) VERLIEZEN 27 ZETELS. De liberalen (Lloyd George) VER LIEZEN 61 ZETELS. Onze beste gelukwenschon aan onze Engelsche vriondon. Wanneer men eens onze Viaam- sche dorpen doorreist,en doordringt tot in de donkere hoekjes van Vlaan deren, dan moet d«?n objectieven onderzoeker wel bekennen, dat er ten huidigen dage nog zoovele jon gelingen en meisjes in een maat- schappclijken toestand verkeeren, die volstrekt niet hunnen toestand behotrde te zijr. O velen getuigen door hunne wezenstrekken, door hun voorko men en door hun omgang, dat er iets meer zou kunnen uitgehaald geweest zijn, dat zij hunne natuur lijke bekwaamheden niet kunnen ontwikkelen hebben door eene achterbaksche opvoeding. Inderdaad dc strijd om 't leven, Struggle for life is geweldig. Pas 14 jaren wacht hun het weik... werk, goed en slecht ge zond en ongezond, waar zij ver stompt en waar de kiemen verminkt worden, die op ontwikke ling wachtten. Anderzijdsch zijn 'vele ouders ook te weinig ontwikkeld en laten alles maar gebeuren, wanneer zij dikwijls wel over de geschikte mid delen zouden kunnen beschikken. O ja!., zij hadden groot kun nen zijn, kunnen schitteren, onze herten misschien doen ontroeren door een kunstwerk, ons voorgelicht op de baan der wetenschap En nu... nu zijn hunne oogen dof, hun blik sterft weg, zij die zooveel nut hadden kunren bewij zen, voor Vlaanderen in 't bizonder en voor de Menschheid in 't alge meen Reeds is er veel verbeterd, wij ontkennen het niet, te vergelijken met vroeg< r tijden. Maar nog veel, oneindig veel. dient er gedaan te worden in Vlaanderen. Vlaanderen met z'n verstokte dronkaards, z'n afgetobde grij saards, z'n vleezige meiden, zooals onzen grooten dichter, Emile Ver- haeren, het bezongen heeft. Ja, het menschdom wordt steeds vrijer invloed van fanatieke gees telijken en rijke uitbuiters wordt reeds ten deele verlamd door de aanhoudende werking van 't Socia lisme. Vooruit dan op dien weg Vooruit tot de algemeene ont- vco {ding der Menschheid Vo< ruit onder de plooien der roode vaan. symbool van nieuwe tijden en nieuw leven, Albert VYVERMAN. TE AALST, om 2 ure aan 't lokaal Hand in Hand TE GEERAARDSBERGEN, om 3 ure aan 't Volkshuis. TE NINOVE, om 2 1/2 ure in 't Lokaal De Redding Vraag aan den heer Minister van Spoorwegen. De arbeiders van den IJzeren weg van Okogem die in de verschillende staties van Brussel werkzaam zijn kunnen, wanneer ze den nachtdienst doen, slechts met trein 3015 komen tot Denderleeuw en moeten vandaar te voet naar huis. Zou het niet mogelijk zijn trein 3015 enkele minuten te vervroegen om in Denderleeuw aansluiting te geven met trein 2662. De Hoer Minister zou door dezo maatregel de belanghebbende arbei ders oen grooten dienst bewijzen. Vraag aan den heer Minister van Spoorwegen Hierachter volgen 54 handtoekens van werklieden, die met een week abonnement reizen on gaarne de toelating zouden bekomen om des Zaterdaags den trein N. 2f}27 te A ude- naorde om 19,34 uren te mogen ne men, dio hou ie Sottegein aanbrengt om 19,fo uren. Dien trein is hen nu verboden en ze moeten wachten van 18,39 uren to Audenaerdo tot 20,06 aren, naar trein 2819, die hen te Sottegem aan brengt om 20,43 uren. Die werklieden kunnon dus onge- 1 veer een uur vroeger te Sottegem aankomen. Het spreekt van zelfs dat or vele werklieden zyn, die zich te Aude- naerde, een gewoon rcizigersbiliet tot Sottegem nemen, om die uur niet aan tijd te verliezen en hun werk lieden abonnement op zak te hou den. Gezien dus het overgroot getal dier werklieden nu toen mede rei zen met N. 2827, zoo ware hot voor den Heer Minister eene weldaad, in 't belang van die werklieden, dat Hfl de. toelating wildet geven, dien trein met hun weekabonnement te benut tigen. NICHELS A. Aalst, 16 11-22. Vraag aan den heer Minister van Justitie. Do prijs van het Beknopt Kamer verslag is verhoogd van 2,50 fr. tot 6 franken. Zou don Heer Ministor me niet willen zeggen, waarom hy dit besluit heeft genomen Hoe groot het getal abonnementen was aan den prijs van 2,50 fr. en hoe hoog dit getal nu is, aan den prijs van 6 franken NICHELS A. 16 11 22. Maandag morgend 27 November, zal onzen nieuwen MODERNE WINKEL in de Molenstraat geopend worden. Ter dier gelegenheid doet de Fanfare Hand aan Hand MORGEN MAANDAG een uitstap. Bijeenkomst om 7 URE 's avonds aan het lokaal. Alle soorten van Specerijen zullen er verkrijgbaar zijn aan con- curentie prijzen, juist gewicht en eerste hoedanigheid van| koop waren, met een jaarlijksche per honderd op uwen AANKOOP. Gezellen en Gezellinnen, geen enkel aankoop zoudt gij mogen doen in andere huizen. HET BESTUUR.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1