AALST Groote verkooping van velo's Mijn Hoekje. Werkersbelangen. STAD AALST. Uil Xieuwerkerken. Het goede ontstaat uit 't overdreven kwaad. Dit is goon paradoxe, het is een feit. Nooit hadden wy een grooter kri- sis doorstaan dan toen wanneer de vrede op de afschuwelijke moorderij volgde, en nooit hebben de instellin gen der Partij zich boter ontwikkeld en vermenigvuldigd. Hoe meer men in ongerustheid verkeert, hoe meer men in onzeker heid leeft, hoe meer men zich tegen over de gevaren dos levens met voor zorgen omringt. Dat is oen belangrijke aanwijzing van het indringen in de geesten der gedachten die door het Socialisme immer verdedigd worden misschien namen zy slechts langzaam hun vorm aan zooals de sneeuwbal, doch éénmaal in vlucht groeien zij in orn- vaDg met een stijgende snelheid. In het begin wordt geaarzeld, men begrijpt niet goed het na te streven doel men mistrouwt, men wacht naar uitslagen, dan storten de bance len ineen, het vertrouwen brengt vertrouwen, bijval wekt bijval en do verworven snelheid houdt aan. Dat was het lot van La Prévoy- ance Sociale, wier trage vooruit gang van hot begin, door den oorlog verlamd, sedert dan in een triomfan telijke spwaartsmarsch veranderde. De krisis was voor haar een red dende zweepslag. Waarom we de Coöperatie noodig hebben. Dat is de vraag welke, ik ben er van verzekerd, door vele werkers vrouwen in zich zelf wordt gesteld, wanneer zij over Coöperatie hooren spreken. Wanneer het alleenlijk gaat om de belangen van een groep men- schen, dan is Coöperatie eenvoudig eene poging, om door gezamentlij- ke aankoopen te doen en aan die groep die koopwaren aan de voor- deeligste voorwaarden te bezorgen Voor ons, socialisten, is dat al leen de rede niet waarom wij eene Coöperatie noodig hebben. Wanneer over veel jaren enkele arme werklieden het gedacht heb ben opgevat en doorgedreven eene socialistische Coöperatie te stich ten, was het inzicht, goede waren aan de goedkoopst mogelijke prij zen te leveren, een der voornaamste bekommernissen, doch het hoofd doel was door handel te drijven geld bijeen te krijgen om de socia listische propaganda te steunen. Dit is dan ook door de bestuurders (beheerraad) der Coöperatie steeds voor oogen gehouden, en we mogen dan ook zeggen dat het dank aan den steun der Coöperatief is dat de partij zich op alle gebied heeft kunnen ontwikkelen. Immers wie steunt de politieke propaganda Het is wel de Coöpe ratief. Wie verschaft aan de vakveree- nigingen, politieke groepen, zieken bonden, enz lokalen en bestendige bureelen Het is weeral de Coöpe ratief. En zoo mogen we in 't algemeen zeggeD, wanneer gelijk welke groep onzer partij hulp noodig heeft, het altijd naar de Coöperatief is dat ze zich richten, en deze haar hulp verleent in de mate van'tmogelijke. Wie steunt de opvoedingsgroe- pen en vermaakkringen der partij Het is nogmaals de Coöperatief. Doch wanneer de Coöperatief al tijd bereid is te helpen en wanneer de groepen steeds den weg naar haar vinden om hulp en steun te vragen, dan is het ook meer dan noodzakelijk dat de leden den weg naar hare magazijnen kennen en er zich bevoorraden, om door hunne aankoopen in de coöperatief tedoen, deze in de mogelijkheid te stellen, den weg der solidariteit te kunnen blijven bewandelen, en haren plicht tegenover de partij te vervullen. Zal er iemand aan denken aan gelijk welken handelaar, 't zij groote of kleine, steun te gaan vragen in geval er strijd te voeren is tegen het kapitalisme, zooals het over- laatst het geval geweest is in het sargietabriek en bij de metaalbe werkers. Neen nietwaar, gezellin nen, want ze zouden ons 'nen leen draaien. Maar weet ge wie de privaathan delaars zouden steunen? Det Union Civique de instelling die gesticht is om onze strijdende werklieden te onderkruipen en in tijd van werk staking, zelt het werk onzer man nen te verrichten. Wij gaan dan onze aankoopen in de coöperatie niet doen ten voor- deele van enkele menschen, maar wel in het belang der algemeen heid der welkende klasse, waar door wij willen veroveren eene be tere samenleving, waar ieder bij vervulling van zijn plichten, ook over rechten zal beschikken. Gezellen en Gezellinnen, en alle aanklevers onzer gedachten van recht en gelijkheid, strijders voor meer welzijn, maakt propaganda voor de Coöperatief. Wordt trouwe verbruikers onzer koopwaren, koopt in uwe eigene inrichting, gesticht en bestuurd door werklieden. Het gaat er om den strijd tegen het duur leven, het gaat ook om den strijd tegen kapitalisme en uitbuiting. Daarom. Gezellinnen, hebben we eene coöperatie noodig- NICHELS Leontine In de Commiss ie der Muziekschool Zooals onze lezers weten is de Commissie der Muziekschool ver nieuwd 2 socialisten, 2 daonsisten, 2 katholieken en 1 liberaal maken er nu deel van. Deze commissie heeft voor de eor- ste maal vergaderd Maandag 20dezer laatstledon. Gezel Frans DE BRUYNE, is tot voorzitter benoemd in de plaats van onzen, door zijne vrienden gebuis- den, burgemeester. De heer Schollaert, daensist, neemt de plaatsin van deu heer Scheerlinck als secretaris schatbewaarder. Onze beste gelukwenschen aan on zen makker De Bruyne. D« tijd der katholieke heerschappij in onze Muziekschool is uit. 't Schijnt dat de professors er zeor verheugd om zijn. Het is te gelooven, want het was de oude commissie die deloonen io den gemeenleraad voorde professors gestemd, uiet wilden uitvoeren. Zij mogen er op tellen, dat onze vrienden alles zullen in 't werk stel len om dit orttrokkena loon hun te te doen betalen. Federatie der Vakbonden van Aalst en omliggende gemeenten. De Syndikale Betooging van heden Zondag, te Aalst, belooft grootsch to zullen wezen. Inderdaad de verschillende verga deringen van Zondag laatst, te Hof- stade, Erpe, Eronaegem. Erembode- gem, Kerkxken, Lede, Nieuwerker ken en Meire, die zoo talryk waren bijgewoond, geven ons de hoop dat de vrienden van den buiten in groot getal zullen deelnemen, aan de Be tooging en Vergadering, in den Rink, De vrienden van Denderleeuw ko men met hun muziek en eene talrijke deelneming van werkers dezer 'ge meente. Ook de kameraden van Sot- tegem zenden ons hot bericht dat zij aan de Betooging deelnemen. De werkers van Aalst zullen vast in massa den oproep beantwoorden van hunne Vakhonden. Geen enkele onzer leden mag afw ezig zijn. Ieder moet op postwezen. Mannen, vrouwen, jongelingenen jonge dochters, ge moet o'p uwe aan- gowezea plaats, om 2 uren stipt, tegenwoordig zijn. De Jeugdgroep en Vrouwen, als ook het muziek vergaderen op den koer van het lokaal. De leden der Vakbonden komen samen de Metaalbewerkers en Openbare Diensten, begin dor Hoogo Vesten de Kaaiwerkers, aan 't huis Marcoen, Hoogevesten de Voeding- nijverheid, aan 't huis Vergeylen, Hoogevesten de Tabakbewerkers, aan 't huis P. Heyvaert, Hoognves ten de Schoenmakers, aan'thuis J. Rimbaut, Hoogevesten. De Bouw Hout- en Marmorbewer- kers. aan 't h*is Triest. De Textielbe werkers sters, aan de woningen J. Cornand aan Alf. De Brouwer. Do Kleermakers, scharen zich achter de Textielbewerkers. De gewezen solda ten volgen de kleermakers, allen op de Varkensmarkt. Wij verzoeken de leden onzer bon den, omioderbij zijnegroep te gaan op de vastgestelde plaatsen, alsook om de raadgevingen te volgen van de kameraden die mot den ordedienst gelast zyn H. F. BERICHT. De Burgemeester der Stad Aalst, geeft kennis aan zijne inwoners, dat volgens bevel van het Ministerie van IJzeronwegen, do bewaking van don barreel aan de 'Aalbrechtlaan afge schaft wordt van af 1 December 1922. F. DE HERT. Do Breisters van M. Limbourg kla gen overliet werk verlet dat zij moe ten ondergaan, en dat gebeurd, ter wijl er tuiten buiten het werkhuis gedaan worden, waar de meisjes moeten naar wachten. Op verzoek der Breisters heeft de Secretaris Flips van onzen vakbond, hierover met de heeren gaan spre ken. die zegden, dat door buitenge wone omstandigheden, waar zij goon schuld aan hadden, dit voorgedaan heeft, on zij ook niet heter verlang den dan do meisjes rogelmatig te laten werken, dat om in het gebrek van tuiten te voorzien nieuwe spoel- molens aangekocht waren,die reeds inliet werkhuis moesten afgeleverd zijn. doch op hare komst lieten wachten. Tevens dat zij reeds maatregelen hadden genomen, die ten slotte niet konden uitgevoerd worden, maar de Hoere-i verzekerden van meer tuiten te Kunnen geven en de meis jes zouden bevredigd worden, wat de Breisters ten zoersto verlangen. De Wevers van M. Schuermans haddeu in do laatste 1 weken eene andere soort kettinggaron moeten verwerken, waardoor do loonen van een groot deel deryzorgaren wovors eeno daling ondergaan heeft. Door de onderhandelingen die plaats haddon, tusschen de Heeren en de Sesretarissen der Vakbonden is er een toeslag toegekond aan de wevers, dat op enkele na, overeen stemt met het loonverlies der we vers. Tevens is voor do zware geweef- sols, te beginnen van garennummer 15 4 eene vermeerdering op den tarief toegestaan, die heden toege past wordt. Voor den tarief der bobijnsters be paald vast te stellen, zal een onder zoek gedaan worden. Mochten de meisjes vofdoening bekomen, dat is ons aller betrachting. Zooals we reeds meldden, is de vraag voor wijzigingen aan den tarief der sargiewevers, alsook eene vraag gedaan voor do geringe loo nen Her daghuurwerkers (sters) te verhoogen. Deze vragen die gepaard gaan om de vrijheid aan de werklieden te verlcenen, om van werk of fabriek te mogen veranderen, waardoor de werkers hunnen toestand kunnen verbeteren, is reeds het voorwerp der gesprekken bij de Patroons en zal eerstdaags op vraag der wer kers srndikaten in het Nationaal Vezelkomiteit ter sprake komen. Dat het spoedig zou gebeuren, zoo is de wcnsch, en vooral dat aan de redelijke vraag van de werklieden voldaan wordt, is moer dan ver diend. Zijn we goed ingelicht., dan staat er eene groote verandering voorde deur in het groot naaigaren- fabriek op den TragoJ. Ja eene ver andering die men zoo kortstondig niet voorzien had, maar deugd zal doen. Wij hadden het reeds gezegd, dat aan den tegen woord igen toestand van dat fabriek, vroeg of laat moest verandering komen, om die schoone nijverheid haren voorgnan- den bloei terug te schenken,dat door eenieder betracht wordt. H. F. Op Zondag 26 November, zal er alhier een verkooping geschie den van oen partij nieuwe Hee ren-, Damen- en Koersvelo's die zullen aan spotprijzen verkocht worden. Al de velo's zyn gewaarborgd en van de beste stukken vervaardigd en Belgisch fabrikaat. De VELO'S zullen tentoongesteld worden van af Zaterdag en Zondag morgend. De verkoop geschiedt om 10 ure stipt, IN DEN TIJGER,Groo- te Markt, 6, Aalst. Ten einde verbetering te brengen in do uitvoering van den reinigheids- dienst, heeft het Gollege van Burge meester en Schepenen de volgendo schikkingen genomen Op de werkdagen, met uitzonde ring van den Zaterdag namiddag zal denreinigheidsdienst geschieden in de hiei-na vermelde straten Kerkstraat, Groote Markt. Nieuw- straat, Keizerlijke Plaats. Korte en Lnngo Zoutstraat, Hopmarkt. Korte Nieuwstraat, Nazaretnstraat, Klap- straat, Windmolenstraat, Vrouwstr. Zonnestraat, Maanstraat, Houtmarkt St. Janstraat, Scherreveldstr.. Rozo- raarijnstraat, St Martensplaats, Mo lenstraat, Werf,Bierst.raat. Bisschop straat, Onderwysstraat, Academie- plaats. Stoofstraat, Brugstr., Iwein- straat, Ei land straat, Van Wamboke kaai, Dam, Walstraat, Peperstraat, Lango Ridderstraat, Keizerstraat, Korte Ridderstraat, Vrijheidstraat, Schoolstr. Gasmetcrstr., St-Jozefstr. Dirk Martensstr., Wellekensstraat, Pietor Coockestr., D •ndertnoudschen steenweg, Esj lana lesiraat, Vaart straat, t'/raaninarkt, Kapeilestraat, Albert Liónartstraar, N ij verheids! r., Siatieploin, Leopoldstraat, Statiestr. Juoruitganp sti aar, Fahriek plaats, tahrieksirait, V-ldstraat. Cumont- straat, Koopha edelstraat, Denderstr. Dendermondschen steenweg (van af deri tunnel tot. den Keizer), Blok Borreman, Ledehaan, Meuloschette- straat, Kluyskensslraat, Koolstraat, Klottestreat, Stoenstraat. D<n DinsdagDonderdag en Vrijdag Molendries, Varkensmarkt, Mout- straat, Hoogevesten, Brahanistraat. Brusselsehen steenweg (beneden den tunnel), Zeebergbrug, Violidmder- straat, De Gheeststraat, Van Lan- genhovestraat, Burgemeesterplein. Van der Nootstraat. Ajuinstraai., Korte St-Janstraat, Boudewijnkaai, Nieuwe Brugstraat, Tramstraat, Hertstraat, Zogepraalstraat. Den- derstraat (van af den tunnel tot den Zwarten hoek) Ghceraerdtsstraat, Iloutkaai, Borluutstraat, St-Annastr. Geeraardsbergschestr. Sint Camiel- siraat, Sint Jobstraat, Beekveld. Sin- Job, Diepestraat, Nieuwbeekstraat Arbeidstraat, Wilhuisstraat., Gent- iLchestraat, Gentschensteenw. Meire- straat, SintAnnaweg. Hovcnierssir. MoorselseVbaan, Doofhofstr. Ber- gemeerschenstr., O. L. Vrouwstraat, (totaan Roubaix), Sint Vincantiusstr. Groenstr., Rapenstr. Binnenstraat, Grooten en Kleinen Bolleweg,Ouden Denderm. steenweg, Breedestraat, Drie Sleutelstraat, Violottrstraat, Gasthuisstraat. Den Maandag en Woensdag Molendries, Varkensmarkt, Moor- silbaan, B'-ekstraat. Langestraat, Geldhofstraat, Blok Borreman (Lion d'Or) Dries, Dompelstr. Botermelk- siraat. Voor de Turners. Gezongen door Petrus Schelck 3,00. Gezongen door Jozef Van Nieu en borg bij Valory De Vos en rond- gehaald door denz<-lfdeu 3,00. Ge zongen in de wijkclubJean Jaurès door Oscar Van Paemel en bijgelegd door verschillende vrienden en ver eerders van don Turngro"p 12,50. Gezongen door A. De Groot 1,87. Ge zongen door Neelen Bastiaens bij Albert Cammu 2,77. Omdat Neelen Bastiaens gezongen heeft, geeft Fr. Lenssens 0.25. Omdat Vosse Jean op wandel is 0,25. Gezongen door Sis, Jef de Sigaar, bij Baptist De Wit 2,40 fr Gift van do Wykclub Jan Volders 125,00. Totaal 151,64. HARMONIE. Voor bewezen dienst door H. Flips 5,00. Lied gezongen door Jozef De Schrijver bij Jozef Lenoir 2,95 en omdat het zoo laat is doet Petrus Van Dorpe er 1,05 by. Gezongen door Vossen Tist van 't Kerrebroek bij Nichels en rondgohaald door A. Marcel 7,00. Totaal fr. 16,00. Strijdpenning. Overdracht 1519,69. Het lie-1 Den Apache gezongen door L. Van Gauwenbergh, hij Leon Pots 2,85 Het lied Werkersleven door denzelfden hij L. Pots 5,35. Ge zongen door Palmyre Wauters in 't Zatteriksken en rondgehuald door Emiel Van den Broeck 5,00. Een lied gezongen door Jozef Meert hij Finne den afkapperop Schaarbeek 4,07 en omdat Sooiken veel verbeterd is, geeft Casteur Petrus 1,00. G--zongen door Desiré DeSmodt hij V. Amant, 5,50. Gezongen door E. Pieters bij V. Amant 2,76. Omdat de krommen opzijn gat geyallen is. J. Lemmens o,25. Voor dien dikken die niets kan uit den blok 0,25. Voorden zotsten die bestaat in den blok 0,25. Voor den besten speleman 0,25. Werklieden mag ik u vragen, hoe veel wetten er al gemaakt zyn ten uwen voordeelein de Kamer, sedert de socialisten uit het ministerie zijn 1,00. Omdat Polle met zijn vrouw heeft geslapen zonder het te weten. Guns Camiel 2,00. Totaal fr. 30,53. Waarde Partijgenooten, Heden Zondag is het den dag van 26 November, dag dat wij op straat moeten komen om met onze kamera den uit Aalst en omliggende, mede te manifesteeren voor het behoud van den Surigen arbeidsdag, ouder domspensioenen, krisisfonds, enz. Wii vergaderen aan ons lokaal om 12 1/2 ure om ten I ure stipt te vertrekken naar Aalst met onze vlag. Kameraden, wij rekenen op u en Zondag allen op post. Niemand maf* of zal ontbreken, Het Bestuur. Strijdpenning. Een goed hart van den Kleinen Dries geeft 5.00. Lied gezongen door Coppens F. in ons lokaal, 11,30 Lied gezongen door gezel Coppens opeen huwelijksfeest bij Van Herreweghe G. 9,85. Lied gezongen door Frans Lievens en gezel Coppens Zondag, op onze welgelukte vergadering te Edixvelde, 8,94. Was myne stem sterk genoeg, kon ik roepen, dat de ganschn wereld my hoorde, ik zou roepen Werklieden aller landen veree- nigt u ■Ja werklieden, vereenigt u, in één vakbond, hoort ge wel IN BEN VAKBOND Hoe sterk zoudt ge niet wezen, over welke groote macht zoudt ge niet beschikken Maar ongelukkiglijk, alhoewel de Socialistische party van by haar ontstaan,' u nooit anders heeft voorgehouden, hebt ge haar raad niet gevolgd en u laten verdeelen, door voorloopers der ryke men schen. Ge zyt verdeeld in verschillige bondenden eenen is by de socia listen, den anderen bij de liberalen, den anderen by de Daensisten en nog een anderen by de groen krui sers. Zoo was het onlangs toen de dekenwevers in het fabriek La Couverture te Aalst, in werksta king \yarenen 't gevolg was den eenen wil rechts, den anderen links. Met de goesting of tegen de goesting, men moest het scheids gerecht aanvaarden, omdat de christenen, geholpen door de libe ralen het eischten. Iloe ging het by de fabrikan ten 't Was in het liberaal fabriek staking, en de katholieke, de chris- tene fabrikanten van Aalst, Erem- bodegem, Dendermonde, enz. ver klaarden hun solidair, en dreigden met uitsluiting van al hun volk, met stillegging van hunne fabrie ken, indien de stryd op een gestel den datum niet was geëindigd. Voor de heeren fabrikanten be staat er geen verschil van politiek of godsdienst hunnen zak. Hunne belangen, dat is hoofdzaak en al noemen zij zich liberaal of katho liek, christenen of jood, protestant of schismatiek, toch zyn zy in één bond vereenigd en als kapitalist hebben ze op politiek gebied, ook alles gemeen. Welke les, welke groote les, voor de werklieden mochten zy het zich nu eens ten nutte maken 1 Maar ongelukkiglijk 't is niet zoo. Vele werklieden begrypen wel het nut dor vakbonden, z(j weten wel, dat ze zich moeten verzeke ren tegen werkstaking, tegen wer keloosheid, enzmaar zy zyn niet genoeg overtuigd, welk nut er in steekt zich te vereenigen, in één syndikaat, omdat zy dos te beter hun strijdplan zouden kunnen om maken, en niet gedwarsboomd worden, door de gezondenen, of de betaalde mannen van de heeren fabrikanten. Het feit alleen dat er zoovele fabrikanten kapitalisten zyn, die de werklieden aanzetten, zich te vereenigen ofwel in een liberalen ofwel in een christenen vakbond, maar nooit in een Socialislischen, dit feit alleen zegt genoeg, dat de heeren fabrikanten er alles by te winnen hebben dat de werklieden vereenigd zyn in verschillige vak bonden. Heden Zondag, manifesteert men in gansch België, om het be houd van den acht urigen arbeids dag, om het behoud van het Cri sisfonds, om het behoud van het pensioen der ouderlingen, en tegen het militarisipe, en wie is 't 't Zyn de Socialistische Vakbon den, 't is de Syndikale commissie met hare 700,000 aangeslotenen. De andere vakbonden blyven er onverschillig aan, immers het lot van den werkman ligt hen zoo zeer aan 't harte niet, hun rol is enkel de werklieden verdeelen, hunne macht fnuiken. Breke de dag spoedig aan, dat al de werklieden klaar zien in het spel der knechten van het kapita lisme. Friederik. Centrale voor Arbeiders-Op voeding. Afdeeling Aalst. Dinsdag aanstaande,28 November, om 7 uren stipt, belangrijke Voor dracht met lichtbeelden, door De Bruycker Christ, met ouder* wirp De Internationale Jeugddag te Salzburg. Jonge Wachters, Vrienden ea Vriendinnen allen op post.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2