NINOVE. Uit Denderhautem. Geeraardsbergen. Werklieden I Het gaat er, tegon woord ig, op onze gemeente lief aan to»\ Katholieken on Christen» demo craten schijnen elkaar goed te vi r- staan op zekere punton. Wie herinnert zich niet de ploer terijen der Bewaarders on der gees telijken om 't burgemeesterschap te hebben Wie telt de voetstappen op, de reizen gedaan naar Brussel en el ders, het kruipen en vleien laag en gemeen voor 't bekomen van 't hoogcr ambt En nochtai s... enkele weken na dien, vragen onze onderpastoors 200 fr. per jaar, duurtetoeslag. Do pastoor (een uitstekend diplo maat)! doet enkele voetstappen by den voornaamsten, doch zachte tegenstrever... en de 200 fr. zijn met algemeene stemmen aangenomen. Ook hoorden wij, korten tyd na dien, dat erbij MM.de geestelijken en in 't klooster, nieuwe leveran ciers van kolen en kalk waren. Wie ziet daar klaar in Wel hebben wij gehoord dat zekere Chr. Democraten" op hun poorje 8peelion tegen hun hoofdmannen wel hebben wij gehoord dat 't mu ziek op 't wankelen stond, maar ook daarbij is 't gebleven, En toch is er oene algemeene mis noegdheid en velen hebbenhunmond vol van 't Socialisme, de ware partij der arbeiders, die ook pal staat te genover rijke uitbuiters en aanmati ging van geestelijkheid. Ja, ook in Denderhautem zal en moet het socialisme wortel schieten. Voor 't laatste oogenblik vernemen wij dat Mejuffer Van Opden Bosch van Aalst hier benoemd is als onder wijzeres. Zij heeft het dus behaald op Mejuffer De Schryver van hier, die nochtans in de gratie stond. Henk. Uit Hofstade. Verleden Zondag hebben wij eene vergadering gehouden die al de an dere van af ons ontstaan overtroffen heeft, want in beide plaatsen was men opeengopropt om te ^tikken. En boo hebben diegroep kloeke man nen ruim één uur geluisterd naar de sterke stem van onzen vriend Cesar. Na de, mc-eting zijn er verschei dene volksliederen gezongen," maar bijzonder onderscheidde onzen kame raad Loken van aan de kerk zich,ten wij hopen dat hij met Kerstdag niet zal ten achter blijven om mede te zingen met goede zangeis van Aalst, om ons feest zoo groot en vermake lijk te maken, als 't mogelijk is. Opgepast Daar heden Zondag 26 November de grootc manifestatie plaatsheeft in Aalst, zijn wij allen verplicht om 1 1/2 ure, bij de Weduwe TRIEST, Kortenhoek, tegenwoordig te zijn, otn met onze vlag naar Aalst to trek ken. Dus niemand raag ontbreken. HET BESTUUR. Strijdpenning- Een lied gezongen door Loken en roadgehaald door Choekon, na de meeting, in het lokaal bij :do Wed, Triest 16,00. Een lied gezongen door Pee Valck, bij Lisken op de Blekte, 2 mannen gaven eik 1 fr,, maar van koleire deed Pee er nog 1 frank bij, maar vader Charles was getuigen en den baas maakte zich kwaad en er kwam nog 2 fr. En omdat het pro ces goed afgeloopen was, gaf do ba zin nog 0,70. Omdat de katholieke gemeente raadsleden hunne vrouwen zouden beter beschaven, dan zullen zy des zondags avonds nmt in do modder rollen en daar dan alle gemeene woorden roepen, dus doet uw best. Een domper 1,00. To samen 22,70. CINEMA* Zondag 26 en Maandag 27 Nov. Ridder der Schaduw, drama in 4 doelen. Dagblad Gaumont. Ser- pentin, leeuwenhart, komiek. Het groot Geheim van Londen in 12 epi soden, eerste en tweede episood. I8 Episood. De Afgod. John Malvern, een moedig ontdekkings reiziger bezoekt een oude Chinee- sche tempel, op de boorden van Indo- Chine. In deze tempel verblijft de at'god oener zekere secte. Een aap-mensch. dienaar van de hoog priester Ching-fu is er bewa ker. Het gelukt aan Malvern de slang afgod mee te nemen. Eenige dagen nadien de muil van de slang onder zoekende, ontdekt de reiziger een parkemijn, met het plan eener goud mijn. Malvern wordt gedood bij een bezoek aan de goudmijn. Harry, zoon van John Malvern, vindt tusschen de papieren zijn vaders gegevens over de goudmijn. 2® Episood. Ruiten wier. Enkele jaren later, woont Harry met zijn vrouwen kind, samen mot zijn neef Selwyn. Ching-Fu heeft beslo ten terug in het bezit te komen der geheiligde slang, en kan een zijner spioenen in hot huis van Malvern binnen krijgen. De mannen van Ching-Fu dringen gedurende den nacht in het huis van Harry Malvern, wiens vrouw van schrik sterft. Lie kamermeid werpt, zich verdedigen de eene lamp omver, en veroorzaakt zoo brunch Korten tijd nadien besluit Harry een zeetocht te doen, maar onderweg ontploft zijn yacht. De dagvertooning zal om 1 1/2 ure slipt beginnen. Van week tot week vermeerdert het getal bezoekers. BETOOGING. Niet een werkers vrouw, niet een man mag ontbreken in den stoet, welke heden do straten onzer stad doortrekt, en na do Betooging allen naar de Meeting, in het Volkshuis, waar afgevaardigden der Syndicale Commissie zullen spreken "over do handelwijze der reaktie. S, M. Verbroedering. Een goede syndikalist is ook een goede cooperateur, «want samenwer king en vakbeweging moeten go- paard gaan om den algemcenen vij and, het kapitalisme te bevechten. Huismoeders bezoekt regelmatig onzen winkel, ter gelegenheid van St-Niklaas, keus van chocolade en andere artikelen, Velo leden onzer vakbonden be grijpen nog niet, dat het hun plicht is, hun kostumen in de coöperatief te laten maken. Nochthans zij heb ben er alle voordeel bij, verzorgd werk en concureerendo prijzen. Mogen wij vragen. Is het waar dat de hoer Vrede rechter zinnens is eene reeks von nissen uit te spreken Zou hij in dit geval ook niet kunnen zorgen om de Uitgedrevenen eene woning te ver schaffen. Wat denkt hij van het voorstel door onzen kameraad Vinck gedaan, aan deze welke over meer dan eene woning voor eigen gebruik beschik ken, om aan de ongelukkigen die op straat zullen gezet word on, een onderkon en te verschaffen. Waarom is de eene mensch zonder woning en besohikken anderen over meer woning dan ze noodig hebben 26 Hovcmberen onze Jeugdbeweging, Heden Zondag, zijnde 26 Novem ber, betoogen over gansch België de werklieden en arbeidsters tegen de Reactie, welke dreigend de klau wen richt naar de hervormingen die de arbeidende klasse na lange jaren strijd wiet te veroveren. De 8 urige arbeidsdag, dank aan de werking onzer syndikaten en par lementsleden, maar vooral aan het ieverig strijden er. werken van onzer vriend Wauters, tevens de. va Ier van het stukje wet dat het kosteloos pen sioen aan onze oude afgesloofde werkers toekende, veroverd. Het crisisfonds welke de werk- looze arbeiders met hunne gezin nen van honger vrijwaren moest. Het veroverde minimumloon, enz., dat alles wil de reactie weg, daar toe spannen blauwe en gele reactio nairs al hun krachten in. Zij willen terug naar het tijdperk van uitbui ting en algemeene volksellende het gulden tijdperk van het kapita lisme, 1012 uren afbeuling in werk huis en fabriek aan honger loonen. De oude afgesloofde werkers eone almoes toewerpen of zoo niet laten gaan wegkwijnen in Teen of ander gesticht. De werkloozen gedwongen t'huis te verhongeren met hun gezin ofte wel gedwee, het hoofd bulcken voor mijnheer en dansen zooals hij wil. Ziedaar wat de reactie beoogt en wat ze wil, maar ziedaar ook, wat de georganiseerde arbeiders niet willen en wat wij ook niet dulden, en waarom er beden Zondag wordt betoogd. Ook de Socialistische Jeugd doet mee, omdat het ook gaat om hunne belangen, want nevens de verschillende werkersher vormingen welke de reactie ontne men wil en die ook ten goede komen aan de jeugd, staat er ook op't spel een bijzondere eisch van de socialis tische jeugd. De militaire kwestie, de dienst tijdvermindering met recht geeischt door de roode jeugd en waarvoor kortelings in ons parlement de strijd zal geleverd worden tusschen onze vertegenwoordigers en deze der reactie, met aan 't hoofd do groote liberale Napoleon Devëze, gevolgd en gesteund door de gansche kliek van katholieke en liberale vijanden der democratie. Heden gaat het ook tegen den Oorlog en voor de Vrede, en daarom vooral zal de jeugd in do rangen zijn. Weg met de reactie, weg met het kapita lisme en den oorlog is ons leuze, en leve do Volkorenverbroodering, die Wereldvrede brengt is ons streven. Daarom jonge arbeidsters en arbei ders, is het plicht heden temarchee- ren, nevens onze andere werkbroe- ders en zusters, om aan de reactie te toonen, dat onze macht onaangetast, is en wij bereid zijn voor don strijd tot ontslaving onzer klasse. Op 26 November, dus heden Zondag, moe ten de straten dreunen van den en kele strijdkreet, geslaakt door hon- derde jonge en oude borsten. Weg de Reactie, en Leve de demokratie, Levo het Socialisme. O. V. T. Repetiiiën Turnkring. Woensdag 29 November, voor de Meisjes afdeeling. Donderdag 80 November, voor Tur ners en Pupillen. Vrijdag 1 December, voor do meis jes afdeel ing. Al de repititiën beginnen slechts om 7 ure stipt. HET BESTUUR. Eene belangrijke Voerdraohi. Dinsdag 14 Nov. II. gaf den heer Dokter Van der Schueren, in het Volkshuis, eene eerste Voordracht over Kinderverzorging.Eenetalrijke opkomst van belangstellende wer kersvrouwen had clên oproep onzer vr ou wen vereen iging beantwoord. Ook verscheidene mannen waren aanwezig. Na^ een passend woord van Gezel De Nauw, den heer Van der Schue ren dankend voor zijne welwillend heid, alsook aan de aanwezigen, komt den lieer Van der Schue ren aan het woord, welke op klare wijze zijne uiteenzetting doet, die des te beter begrepen werd, dank zij de platen welke in de zaal gehan gen waren en de beknopte inhoud der Voordracht welke aan ieder toe hoorder op voorhand overhandigd was. De statistieken over kindersterfte en de oorzaken ervan door den heer Van der Schueren opgezocht en loo- pende over verschillende jaren en verschillende streken waren zeer belangwekkend. De verschillende kwalen welke de kindersterften vermeerderen en de manier waarop zulks kan tegen gewerkt worden, worden in goed be grijpbare bewoordingen door den Heer Van der Schueren uiteengezet. Ook stipte der. heer Doctoor aan, hoe bitter weinig er van officiöele kant gedaan wordt om het volken vooral de werkersvrouwen de noo- dige ontwikkeling to verschaffen in zake kinderverpleging, Het doel welke, den Heer Doctoor zich voorgesteld heeft door het in richten dezer voordrachten, is de moeders en vooral de zo uit den wer kenden stand voor te lichten, van de goede wijze van kinderverzorging, en vooral om vele vooroordeelen weg te ruimen. De voordracht van heden avond is slechts eene inleiding en den Heer Doctoor hoopt dat doze welke heden de uiteenzettingen volgden, ook naar de volgende voordrachten zui len komen luisteren, hij rekent vooral op de vrouwen en do moeders. Gezel De Nauw dankt den heer Doctoor Van der Schueren en doet ook een oproep voor de volgende voordrachten, waarvan de eerstvol gende op Dinsdag a. s. 28 November zal plaats grijpen. Vrouwen, moedors, allen naar deze Voordracht, daar is veel te lee- ren. Ten voordeele der vlag der Socialistische Oud-Stijders Soldatenbond. 2° Lijst. Omdat Mortier Albert 25 fr. heefi gegeven voor de vlag der Soc. Oud strijders geeft Vergallen Leon 1 fr. en nog mag lodei winnen zooaïs over 8 dagen, Van Onackor M. 1 fr. Opgeeischten strijdt tegenover het militarisme, schuld uws lijden^. De Galan Alfons 0,50. Omdat iedere oud strijder zijne rechten zoude verdedi gen, geeft Prieux Gustave 1,00. Omdat de lustige vrienden de oud- strijdersvlag zouden gedenken, geeft Gustave Huwé 1,00 en Leon Vergal len geeft nog 1,00 omdat alle gewe zen soldaten zouden tegen den oor log opkomen en omdat alle oud strij ders echte oorlogvervloekers zijn, geett Bernard De Ligne ook 1 fr. on zich zouden aansluiten bij onzen groep der geweerbrekers, geeft Man den s Theophile ook 1,00. Gezongen door Frans Van Liorde, roudgehaald door Mathilde Brodelet, bij Roné Do Ruyver 4,00. Gezongen door Oscar Stevens in hei Volkshuis, rondge- haald door Casimier De Vlaminck 15.00. Door het fabriek Cabater 4,55. De Froy Eraiel 2,00. Gezongen door Beygaert Richard bij Arthur Michel Reep 7,12. Gezon gen door Jan Gapiau bij denzelfden 5,00. Omdat alle bewuste socialisten oud strijders en gewezen soldaten zich zouden aansluiten bij don socia- listischen oud strydorsbond 0,50, Strijdpenning. Een lied gezongen bij Tiesto Bruno door G, V. d. Neucker 3,60, Gezon gen bij J. DeSmet door Van Lierde Ed. 3,65. Omdat al de portretten- trekkers eenoschoono vue genomen hebben van Van G. uit de vuilkar 0,25. Omdat hij bemoddert was van aan den kop tot aan do boenen 0,25. Omdat al de cinemabezoekers zullen lachen als hij op doek zal verschij nen 0.50 Vermeersch. Omdat de coöperatie steeds leden aanwint 0,50. In de coöperatief be komt men brood van beste hoedanig heid en hooft men verzekerd gewicht 0,50. Omdat Speliero zyn hoofd ge nezen is en hij een strijdpenning opent 0,50 en omdat ieder zijn ge dacht zou volgen 0,25. Leo is kon tent omdat hij dat woord uitspreekt 0,25 en omdat zijn raad goed was 0,25 maar hij hem zelf niet volgt 0,50 Omdat het maar een kleintje is voor iedereens welzjjn geeft Remy 0,25. 0.25 en dat onze strijdpenning by tydezou verschijnen 0,25 maarniet 14 dagen later 0,50. Overlast van copij zal daarvan de rede zijn, beste makkers, 0mer0,25. Gezongen door door Frans Henau bij Peper, Vesten 2,40. Omdat Sooken lastig was Zon dag op Remy 2,00. Omdat de presi dent het ook ondervonden heeft 1,00 Drij kameraden die er getuige van waren 0,75. Als komediant neem ik den borstel in de hand en op den overkant staat de vrouw met het zelfde in de hand en door den nacht verlies ik mijn verstand 1,00. Voor de Turners. Omdat ze zoo goed speelden op 11 November, Van der Heyden Viel. 1,00. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus der laatste nieuwigheden, aan ma tige prijzen. DE BROODPRIJS* Als er geene spoedige keering komt, dan hebben wij binnen enkele weken de hoogste broodprijzen die wy ooit kenden. Sommige onnaden kende menschen werpen de schuld ervan in de eerste plaats op de bak kers, en niets is er minder waar, voor den huidigen opslag. Ja, er heeft een tijd geweest, en er zijn nog lieden en niet alleen bakkers die van de minste gelegenheid profi- teeren om de pryzen omhoog te ja gen, doch-met het ontstaan der coö peratieven en vooral der socialisti sche samenwerkingen is er aan het vrije woekeren een groote belemme ring gekomen. De prysverhooging van het brood drong zich op, gezien de buitengewone stijging in prijs van de bloem. De coöperatieve be hield zoolang mogelijk het brood aan de gewone prijs en sloeg alleen maar op, als het volstrekt on moge lijk geworden was, hare prijzeD te behouden. Een arbeider die zijn dagblad leest, en met open oog de toestand inblikt, is daarvan stellig overtuigd. De stijging in prijs van het brood vind zijn oorzaak in de groote speculatie, welke gevoerd wordt met onze frank, en in de vrije handel welke toelaat dat enkele per sonen de granen opkoopen, zich meester maken van de markt, en verkoopen aan pryzen die zij willen. Ook al dat de inlar.dscho granen op gekocht en uitgevoerd worden naar net buitonland, hetgeen meer winst afwerpt, gezien de lage koers van ons geld. De vrye handel laat ook toe dat de groote graanmaalders complot- teeren om bovenmatige pryzen te eischen van do bloem Neen, in het huidig geval zyn hetnietde bakkers die mon de schuld aanwryven moet van den opslag van het brood, 'tgeen nietzeggen wi!, dat ergeenelieden vrije handelaars (beter ware het hun te noemen woekeraars) gretig de gelegenheid te baat hebben geno men om opslag toe te passen, en die ook al op andere manieren woekeren dan op de prijs van't brood en bij deze gelegenheid kunnen wij niet nalaten, onze lezers niet-verbrui- kers onzer samenwerking, en welke zich elders brood aanschaffen den raad te geven, hun brood eens na te wegen en het gewicht en prijs te vergelykon met het brood geleverd door onze kooperatief, dan zullen zy oogenblikkelijk de vaststelling kun nen doen, dat de opslag van het brood veel hooger is bij de bakkers en sedert lang zonder komplimon- ten door hen {toegepast, door brood te leeoron welke tot 200 grammen minder weegt dan het onze. Do kooperatief past alleen een op slag toe als het niet anders moer kan en besteelt zijn verbiuikers niet op hun gewicht, zonder te spreken van de verschillende voordeelen waar van do leden verbruikers dan nog genieten, terugkeeren van deel, on derstand bij ziekte, enz. En de kooperatief zal ook de prys verlagen, zoohaast het eenigszins mogelijk is. Al de leden onzer Vakbondon, Ziokenbond en andere groepen, zullen het als plicht rekenen, Zondag 26 November, eens gezind op te marcheeren, in de Grootsche Betooging, togen de Reaktie, tegen den Oorlog, voor het bolioud van den Achturigen Arbeidsdag. Voor het Kosteloos Pen sioen. Een groot en beroemd man I Wie is hy Wat doet hij Zie beste lezeres, lezer, die vragen zyn niet zoo heel gemakkelyk te beantwoor den. Zyne titels Oh, die heeft hy met de vleet. De vent is vooreerst bestuurder eener Koninklijke (met eene hoofdletter asje blieftMaat schappij. Hy wordt verder genoemd Teles- phoor Lumignon, ook nog L. A. S. des As of de koning der vliegen. Kent ge hem nog niet Neen, welnu de man is ook do stichter, de ziel, de leider dor machtige liberale vakbonden hier ter stede. Ge kent hem nu. Ge vraagt u reeds af, waar de man zijn grootheid en beroemdheid in steekt Ja zie, beste lezers, dat zul len we u gaan vertellen. De man is begonnen na lange jaren slapens (dolce far niënte) zoo noemt de man dat, om evenals de schepper met een stroopijp in vader Adam, leven blies, op heel mystieke wyze, artikels te schrijven, om de oude mannen, die de liberale party is, nieuw leven in te blazen. Dat was reeds een groot, en vooral geen ge makkelyk werk. Hij was dus een nieuwe Messias, die de dooden deed herleven en de kreupelen deed gaan. Om tot zyn doel te geraken, sticht te de man met medehulp der fabri kanten, een syndikaat, een liberaal, als'tu belieft. Devryheid was hun leuze, en hun eerste werk was... btf ens in 't syndikaat of geen werk, dus geen brood meer. Schoon en edel begin. De man gelukte erin, dank aan de abnormale toestanden, enkelingen rond zich te scharen. HoeraTriomf kreet de man en aan welvoldane grootheidswaanzin zoop de man zich zat. In dien roes schreef de man, vlammende artikels. Laat me u eerst en vooral zeggen, dat de man een echte letterkundige is, die do pen hanteert als niet een, en al zijne tegenstrevers, velt onder een vloed van echt babylonische volzinnen. Nadat het genie, zoo oen tijd lang in een weokbladje zyne letterkun dige proza had laten verschynen, wat hem tusschen haakjes gezegd, wel meer dan eens, een groen ant woord deed krijgen, kreeg de man BEVEL te zwijgen. Nu zie, hij de fiere sicamber, de blauwe vrijheids held zweeg, en kroop in zyne schelp. We dachten reeds, dat de jongen voor goed van zijn roes genezen was. Helaas, helaaa, hoe hebben we ons bedrogen. Wij hebben hier voor ons, een blaadje. Wij vinden er onder de rubriek Ninove, een nieuw bewys, dat de kwaal waaraan de vent Ty- dend is, verre van genezen is. Onder een stortvloed, van onver staanbare bewijzen, met echt letter kundig talent, worden we begraven. Wij buigen diep tor neer, voor u, ho Meester Om de gratie, spaar ons Verpletter ons niet Ja, wij bekennen het, gij, engy alleen, zijt de man der situatie. Wat anderen niet vermochten, dat zult gij bewerkstelligen, namolyk do verzoening tussclien KAPITAAL on ARBEID. Door wol beredeneerde overeen komsten zult gij harmonie brengen in onze huidige maatschappy. Men- schenliefde, onderlinge verdraag zaamheid, wederkoerige behulp zaamheid, waai deering en hoogach ting. Hoe schoon en edel, dat alles. Hoe jammer helaas, dat juist de bezitters tegenover de onterfden, het tegen deel doen. Verachting, meedogen loosheid, dwang, zijn de middelen welke ze het meest gebruiken om dezen te nekken die niet willoos zich aan hunne grillen onderwerpen. Ellendig die politiek, die steunt op DWANG en ;BROODROOVERIJ. Het argelooze volk laata zich nog vangen aan ijdel gezwets, aan razen de, tierende, armenzwaaiondo en aanschynverdringende hausworste- rijen Oef, 't staat er... Wat een vol zin Als datgoen hansworst is, die dat schreef, weten we er niets meer van. Nu zijn we sikkedood... ver plettert... Hadden we geen gelijk als we schreven dat de leider der liberale vakbondon, een beroemd en groot man is. Men spreekt or ernstig van vooral in die party, waar hij reeds eens de buitenwacht kreeg, oen standbeeld op te richten, 't Zou on- zes inziens, meer dan verdiend zyn. Edele opoffering en toowyding die nen beloond te worden. De man die onze stad van het ROODE GEVAAR beschermde, dient hulde gebracht, 't Is wat we, mot alle nederigheid hebben beproefd. Deze enkele bovenstaande regelen, zyn hem met allen eerbied gowyd en opgedragen. Roodk Syndikalist. Strijdpenning. Omdat het Bestuur van den Dui- venbond ging smeeken bij Livinus 0,25. Om do restant van het eten te krijgen, dat overgebleven was 0,25. Maar Livinus heeft hun de deur ge; wezen 0,25. Wel gebold Livinus 0,25,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3