Godelieve van Gistel Uit Sottegem NINOVE. Uit Schendelbeke. Uit Denderhoutem. Uil Hofstadc Sanitaire Coodgiefer. Men vraagt Werklieden Uit Overboulare. HARMONIE. ""Gezongen door de gebroeders Ver- straeten Fransen Airons en rondge- haald door Stefaan De Wolf 0,40. Gezongen en rondgehaaJd door Felix by Camiel Cornand 0,85. Gezongen door Loonie Do Schutter van Meire bü Nichels Petrus 7,88, Gezongen door betoogers van Welle* tyj Petrus Nichels, rondgebaald door Snel Edmond van Welle 7,83. Totaal 28,96. Stedelyke Schouwburg van Aalst LUISTERRIJKE OPVOERING van in 4 bedrijven, door Eug-Van Sve op Zondag 17 December, te 6 ure 's avonds, en Maandag 10 December, te 6 1/2 ure 's avonds, door de Leden van de Koninklijke Rederrijkkamer DE CATH \RINISTEN Prijzen der plaatsen 5, 4, 2 en I frank. De plaatsbewijzen zijn te verkrij gen in het lokaal der Kamer, Kei zerlijke Plaats, 39, van of Zondag 10 December. Men leze de aanplakbrieven. SOC. PROPAGANDACLUB. Heden Zondag, om ure, Al gemeene vergadering. DAGORDE i. Uitleg over La Prévoyar.ee Sociale. 2. Inbrenging lijsten strijdpenning. Verder zullen als sprekers optre den Gezel Alfred NICHELS, Volksvertegenwoordiger, en Gezel G. DE NAUW, senateur. Gezellen van Schendelbeke en omliggende gemeenten, komt tal rijk op om uwe voormannen toe te juichen. Toont aan de reaktle, dat u zult strijden om al onze veroverde rech ten te behouden. Het Bestuur. Hut schijnt dat er wederom ruzie is in 't huishouden der Christene Democraten. Het gaat er om do benoeming der onderwijzeressen. Reeds yerleden week meldden wy, dat Mejuffer Van Opdenbosch var. Aalst, hier benoemd is als onderwij zeres op Mejuflfer De Scbryver van Denderhoutem. Mejuffer De Scliryver nu is de ge liefde van den broer van Octaaf Van der Speeten, 1° schepen te Den derhoutem. Alhoewel zij behoort tot eene oude, rijke echte katholieke "boerènfamilie, die steeds den steun was vooral geldelijk der be waarderspartij. Nu, de familie Van der Speoten wilden ze kost wat kost doen benoe men ten nadeele van Mejuffer Van Opdenbosch, alhoewel deze, gezien 't verleden van haar vader, meer ver diensten in de weegschaal kan leg gen. Op eene vergadering der democra tische partij, om over die zaak te be slissen, verdedigde Oct, Van der Speoten krachtig de kandidatuur van fclejuffer De Scbryver. Dit vondt geen ingang. De meer derheid was voor Mejuffer Van Op denbosch en Oct. Van der |Speeten verliet, vertoornd de vergadeiing. In den gemeenteraad, op de zit ting der benoeming, ontbrak hij eveneens. Zijn broeder, Richard Van der Speeten, een pedante vent, legt, als protest voor ziin geliefde, zijn rol neer van het tooneelstuk, welke men aan 't leeren was. Daardoor doet de familie Van der Spoeton zien dat het slechts egoïstische motieven zyn, die haar in de politiek drijven. Men spreekt nu van scheuring in hun party. De Chr. Democratische partij is op vele plaatsen gedegenereerd tot een egoïstische» groenen rommel. Henk, Gemeenteraadziiting van 24 November 1022. De Secretaris geeft lozing van het verslag der vorige zitting. Goedgekeurd. 1" punt. Nazicht gemeentekas. 3® kwaartal. Rlijftin kas 61,98 fr. Goedgekeurd. 2" punt. Ontslag van den Veld wachter enhetopenstolh nder plaats De Burgeme' ster. in naam van den raad brengt, iiulde aan den Veld wachter voor zyne lange jaren trou we dienst. Goedgekeurd. 3° punt. Lager Onderwijs model reglement en vaststellen verlofda gen. De Burgemeester, zegt in onder handeling te zijn geweest met den hoofdonderwijzer voor eene halve uur fransche les te geven, zonder de andere lessen te verkorten. Gezel Vermeiren, ik ben er niet tegen, ik ben er zelfs voorstaander van, maar welk doel beeft dat, ik vjnd dat 'aardig dat een onderwijzer zou voorstaander zijn van langer les te geven, moeten de ouders mis schien betalen gelijk in meisjes school, voor hun toestand nog te verbeteren of is dat verplicht. De Burgemeester, er is geen spraak voor te betalen, het zal verplicht zijn,-en ook is het maar oen proef. Na korte beraadslagingen van den den raad wordt het goedgekeurd. Voorstelling der verlofdagen. De Burgemeester geeft lezing van eene kleine verandering in de ver lofdagen aangevraagd door de on derwijzer. Gezel Vermeiren. Wij kunnen er niet togen stammen, aangezien de dagen dienst hetzelfde blijven. Goedgekeurd. 4° punt. Gemeente begroo ting 1921 en rekening dienst jaar 1918. De Burgemeester geeft er lezing van, en zegt aan den raad dat de stukken 14 dagen ter inzage liggen van den raad. Rekening dienstjaar 1918. Boem hier gaat de dikke Bertha af op het fort van Waelhem. Wel.wel, wat is er gebeurd, hewel luister Do Burgemeester zegt dat de' ge meenteontvanger de. rekening dienst jaar 1918 nog niet heeft binnenge bracht, elk staat verwonderd. Gezel Vermeiren. Het is reeds tweemaal dat zulks voordoet, wat schuilt daar achter En wat zegt hij van zijn reden, of durft hij soms zijn werk niet opzeggen. (Gelach). Kan de Burgemeester hem soms niet ver plichten. De gansche raad komt in protest en rumoer. Gezel Vermeiren. Wat zegt de Arrondissement-Commissaris ervan. De Burgemeester. Ik weet niet wat het gevolg zal zijn en ook noem ik geen verantwoordelijkheid op mij van de bedienden. Gezel Vermeiren. Een reden te meer dat wij protesteeren, wij wil len weten wat er is. De Heer Van don Hauwe. Hij wordt goed betaald en hij moet zijn werk doen, do raad komt meer om meer in spanning. De Burgemeester. Wat wilt ge dat er gedaan wordt. Gezel Vermeiren. Hem een schrijven sturen in den naam van den raad als verwittiging, zoo niet, laten wij het in ons blad verschijnen wij willen weten wat er gebeurd. Met algemeene stemmen wordt het aangenomen, om in den naam van den raad een schrijven te sturen naar den gemeente-ontvanger. 5® punt. Krediet voorziening voor de fonds der meestbe- gaafden 1922. Na korte beraadslagingen wordt een krediet van 350 fr. (aangenomen). 6* punt. Te Deum. De Burgemeester noodigt de leden uit de te Deum bij te wonen. 7C punt. Verschillige bespre kingen. Ondervragingen door Gezel Ver meiren aan den Heer Burgemeester. 1* Vraag. Hoe verre ziet men den Electriek op de (Koer), Blekte. Antwoord. Ge moogt gerust uwe installatie doen. 2® Vraag, Staat de Aangenomene Meisjesschool op gelijke voet als-de Gemeenteschool wegens het koste loos afleveren van boeken enz. noch tans heb ik meermaals klachten ont vangen, als zouden er kindoren (meisjes) zijn in de school, die soms geld moeten mede brengen voor kos ten van boeken of gerief. De heer Daelman. Misschien van niet zorgdragende kinderen, want ze weten wat ieder kind hun kost. De Burgemeester. Wy zullen het onderzoeken, en bij komende zitting u antwoord geven. 3® Vraag. Is de Naaischool gesub sidieerd door de gemeente. De Burgemeester. Neon, [maar door den Staat. Na nog enkele gesprekken over banen en wegen door den heer Cau- dron. zegt do heer Burgemeester, een bericht uit te hangen voor het publiek, waarin zal vermeld worden boe en ©p welke mariierer kan goed koop gebouwd worden. De Staal legt 2,000 fr.en Provincie 1000 fr. bii, er verdere inlichtingen kunnen bekomen. Gezel Verni'-ircn vraagt wanneer er voor een kerkhof zal gezorgd worden, want het is allernoodigst. De he« r Van den Hauwe. Er is hier geen eerbied meer voor de doo- den. Na korte beraadslagingen waar het best zou geschikt zijn, wordt liet gedacht opgevat voorden Berg, tus- schen Tragel en Steenweg. De zitting sluit om 8 1/2 ure. Het Bestuur S. P. G, Eene plaais van veldwachter is open. De belanghebbende moeten zich schriftelijk aanbieden tot 11 De cember aftn het Gemeentebestuur. Soc.Propagandaclub. Morgen Maandag 4 December, Bestuurvergadering, om 7 ure 's avonds in het lokaal. Regeling en besproking van ons feest op Kerstdag. Allen op post Strijdpenning Gezongen bij Camille Do Troyer deo lozef Meert, rondgehaald door Emilo Slagmulders 4,00. Zondag 3 December, om 10 uren 's morgens, bij Joseph Beerens, Nieuwstraat, 13. Openbare Meeting. Dogorde DeSyndikale Strijd. Spreker J. DE HANDSOHUTTER. Propagandist der Mijnwerkerscen trale. Kameraden, Mijnwerkers van Sottegem en omstreken Dien oproep is in 't bijzonder tot u gericht. Het geldt uwe belangen. Onze makker zal u spreken over de werking der Reactie die u alles wil afnemen, hetgeen wij naden wapen stilstand, door onzen hardnekkigen strijd hebben veroverd. HET BESTUUR, Strijdpenning. Omdat Arthur zijn hoed op heeft 0,50. Omdat Emeliè en Charles bij eikanderen zitten 0,50, Omdat Fre derick er tevreden van is 0,2ë. Omdat Frederick zijn vrouw niet zou mis content zijn 0,25. Rondgehaald op de algemeene vergadering van den 25 dezer door Alfons Van Steenbrugge 9,71. Gedanst door Georges Otte en rondgehaald door hem zelf bij OsOar De bmet 2,15. Een lied gezongen door Joseph Sanglan op don kleinen trein Burst Denderleeuw en rondgehaald door den blauwen 3,50. Een lied ge zongen door Cyriel en rondgehaald door den pletsêkop op den trein van Denderleeuw-Sottegem 2,50. Eene redevoering gegeven doar Richard De Smoelo en rondgebaald door hem zelf in ons achturenhuis 5,35. Een lied gezongen door Hélène en rond gehaald door Gustaaf in ons lokaal 2,25. Een lied gezongen door Hector De Vriezeen rondgehaald door Louis Willocg bij Oscar De Smet 2,00. Te veel betaald van Renó voor ons blad Vooruit 0,20. Omdat Omer moet 5 fr. terug keeren aan zijne moeder, dat zij verlegen was dat die 5 fr. zouden aan zijne voeten blijven hangen heb ben 1,00. Om de som to volledigen geeft Georges en Leon het noodigo 1,65. Van Omer voor ons muziek 1,00. Gozongen door Louis Meert van Aalst en rondgehaald door Adolf Sanglan 6,29. Gezongen door een vriend en rondgehaald door Adolf Sanglan 9,50. Gezongen door nog een vriend bij Joseph De Pachter en rondge haald door Adolf Kwaadperte 11,30. Gezongen door Georges Otte te Aalst en rondgehaald door Joseph San glan II.91. Totaal fr. 72,21. Voor hel Muziek. Ontvangen van souchen op de bo toogirig to Aalst 103,50 fr. van 4I4 uitgegevene souchen. Verschil van de differentie of Rood en Blauw. Verloden weck deed de. Socialis tische Partij werken uitvoeren aan haren nieuwen eigendom. De werk lieden er aan gebezigd, verdienden het loon vastgesteld door hunne vereeniging, de sekretaris der veree niging had zelfs het recht, meer nog de plicht, do betaalsiaten van don ondernemer na te zien, ten einde zich te vergewissen, of het. minimumloon wol word toegepast, De liberale partij nu, is ook be zig zich eene nieuwe zaal te laten bouwen. Naar we vernemen, worden al daar loonen betaald welke buiten alle verwachting zijn. Mogen wij aan den alles Reddende sekretaris van bet blauwe syndikaat vragen, of de betaalde loonen deze zijn van de blauwe Centrale, 't Waro goed om zulks te weten. Is hot op die manier; oh, meester der mees ters, dat go harmonie brengt tus- schen kapitaal en arbeid, gesteund op echte Broederlijkheid en Ver draagzaamheid. Arm, die werklie den, die zich door zulke Jan Klaassen moeten laten verdedigen. Dat is nu ten volle het systeem van luistert naar mijne woorden, ziet niet naar mijne daden. Bij de socialisten betaalde men 2 fr. per uur. Voor hetzelfde werk betaald men bij de blauwen 0,55 fr., 1,45 fr., hoogstens 1,65 fr. Dat is nu 't ver schil van de differentie of Rood en Blauw. Zou TA. S. des As. niet eens zijn armenzwaaiende, aanschijn ver wringende hansworsterijen laten blijken, om aan die werklieden het rechtmatige loon te doen toekennen. Do werklieden zullen daar veel beter mede zijn, dan met zijn litteraire artikels. Roode Syndikalist. Strijdpenning Gezongen bij de kleine Van Soven- coten, Lied Don brave Sergant 3,85. Gezongen bij B. Cardoon door Thóo V. D. Eeckhoudt 3,75. Gezon gen door Théo Van den Eeckhoudt bij Henri De Cooman 4,10. Omdat Felix Blok zegt dat nog blauwe nog gele kapitalisten deugen 0,50. Omdat Felix van 10 dagen er 9 zat is 0,50. Omdat het Rood by Felix boven ligt 0,50. Omdat hy zoo geerno chocolat uitdeelt om socialisten te maken 0,50 Omdat Felix en Clement twee vrien den zijn 0,50. Omdat Felix zegt, du ren chocolat moet ik bewaren voor de schoone meisjes 0,50. Totaal fr. 14,70. Voor hét Muziek. Gezongen door V. D. Eeckhoudt Theo, bij Henri De Cooman 2,10. Ge zongen door Jules Elaut, gespeeld door Jofkcn Praet,, rondgehaald in ons lokaal door Mathiau Van Der Biest 14,47. Totaal fr. 16,57. Gewone, Moderne en zeer prachtige Badkamers, Placomenten voor ge- surpresseerde Gas-, Water-, Bier-, en prespomden, Verlakt en blikken Keuken, zinkon Dakbedekkingen, BIJ Rich. Franceus Merckaert Molenstraat, N. 49a, GEERAARDSBERGEN. Verzorgd werk, aan matige prijzen. Spoedige bediening. een deftige eerlijke Klakkenmaker of maakster, snijden en gansch op de hoogte van het vak. Onnoodig zich aan te bieden zonder volledige kennissen. Zich bevragen Volks huis Geeraardsbergen. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote kous der laatste nieuwigheden, aan ma tige prijzen. Samenspraak. Ik kreeg hot bezoek van een vriend die eene gemeente bewoont, van be volking als Overboelaere, die er won derlijk op gelijkt en ook gelegen is bij Geeraardsbergen. En in deze stad is ook een socialistische cooporatief die goed vooruitgaat, als deze te Geeraardsbergen, en die vriend had volgende samenspraak wij zullen den vriend Peter-Paul noe men, Peter Paul (bij den pastoor). Mijnheer de pastoor, ik ben tot bier gekomen, ik ga in 't huwelijk tre den. Pastoor. Goed, boste jongen, zet u. (Nadat de pastoor de gebruikelijke vragen gestold heeft on Peter-Paul is opgestaan om te vertrekken, gaat de samenspraak in volgenden zin voort). Pastoor. Maar, beste vriend, ik heb gehoord, dat er hier in de paro chie nog al voel brood gekocht wordt door de inwoners, aan de kar van de socialisten van bet Volkshui.-». Peter-Paul. Ik heb zulks ook geboord, mijnbeer Patoor, en heb hooren zeggen, dat het toch goed brood is ook, Pastoor. Maar koopen ook uwe ouders geen brood van deze sleohte kar Peter-Paul. Hewel, mijnheel pastoor, om u te zeggen zooals het is, ja. omdat zij vinden dat het toch zoo goed is. Pastoor. Ik zeg niet dat het brood niet goed is, 't is dat niet, ik weet wel dat het goed is, want vol gens ik gehoord heb, koopen zy van de beste bloem. Maar 't ls toch het Volkshuis ziet ge, en daarom moet gij aan uwe ouders zeggen, dat zo geen brood aan deze kar meer mogen nemen. Peter Paul. Maar zij geven ook nog al voordeelen aan de verbrui kers, deel, onderstand bü ziekte, enz. en dan nog altyd de kwaliteit van het brood, Pastoor. Over de kwaliteit van het brood zeg ik niets anders dat goed, want ik weet dat gedurende den oorlog vele myner collega's in de stad, liefst brood uit het Volks huis hadden, maar toch moeten wij deze kar van hier kunnen does weg blyven. Peter-Paul. Nochthans, mijn heer de pastoor, myn aanstaande vrouw heeft me gezegd, dat wy ook brood zouden nemen van de kar uit 't Volkshuis. Pastoor, Dat moogt u toch niet doen, het brood mag het beste zyn, wat niet kan geloochend worden, de mannen uit Volkshuis mogen nog zooveel voordeel geven, aan nog moogt gy hun brood niet eten. Peter-Paul. Dat vind ik nu toch aardig, mijnheer de pastoor, ik kom hier voor deze zaken niet, ik ben een goed kristen, en ik denk dat ik niet het minste kwaad doe, met het brood van 't Volkshuis te eten. Ik heb toch wel het reeht het beste brood my aan te schaffen. Pastoor. Ik zeg nogmaals dat het brood van 't Volkshuis zeer goed is, maar gij moogt het toch niet koo pen, en gij moet aan uwe ouders zeggen, dat zy er aok geen meer mo gen koopen. Peter-Paul. Dus zoudt gy wil len dat ik van het goede brood van 't Volkshuis niet eet, maar zulks kan ik nu toch u niet beloven. Dag, mijnheer Pastoor. Ze prote...steeren, •Ta, ze protesteeren Wie Wol de Kristeno Werkliedenbond van Overboulaere Tegen de reak- tie Neon! Tegeu de verkrach ting van do achturonwet Ook niet Tegen do afschaffing van hot Crisisfonds Ook dat niet, want ware dit zoo, dan zou er heel zeker by den H, Isidorius, patroon van do watermelkboeren oen mirakel ge beuren Daargy het niet raadt, luis tert De pas gestichte kristene (ach, Jesus toch) werkliedebond heeft in zyne algemeene vergadering een protest opgemaakt en deze gestuurd aan den katholieken burgemeester, schepenen en katholieke gemeente raadsleden (aan de andere niet) tegen de beweringen van den socialist Cosyns in den gemeenteraad, dat hij alleen de gansche werkersbevol king van Overboulaere daar verte genwoordigd. Wat schurk I16 Die socialist is toch te pretentieusDat mag niet meer gebeuren of hy zal weten dat er nog Boelaerscbe fascisten zyn. Ja Cosyns moet weten dat hy daar geen lakeien of slaven vertegen woordigd, nog slangen of andere langpootige of langvingerige kruip dieren, nog veel min loonbedervers en onderkruipers, of kerels die tot zesmaal reeds van bij do socialisten zijn overgeloopon als er uit hunne syndikale kas niets meer te halen was. AU Cosyns dus nog zyne bewerin- fron in den gomeontoraad zal herba- en, zal hy er moeten byvoegon dat hij daar onkel do Vrijzinnige Bevolking vertegenwoordigd, maar geen samenvaagsel dat wy als eene in het oog zullen houden. Om zulke verzameling van Chris- tene werklieden op hunne plichten te kunnen wyzen moet men kloek op de boenen staan en zulke helden vindt men enkelyk onder dezen, welke mot keuken en tafelafval van een bisschoppelijk college zyn groot gebracht, gewoon als echte ratten te knagen, kunnen zij dit stieltje best aan andoren voort leeren. Den aan zijne ouders zooveel belo venden jongen die zolfs voor het postje van koster mislukte en die daar do rol van Sekretaris vervult, geven wij de toelating nogmaals hun protest by Burgemeester en Schepenen te herhalen, Als het dan in den gemeenteraad afgelezen wordt zullen wy daar zyn om ook te prot.., prot Neen, om te luisteren naar de geschrevene rode van den Boe- laerschen Massolini. PoLimus,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3