Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Werkersbevolking van België Trots het slechte weder betoogen ze bij duizenden door gansch het land. 26 ffiovembei' in ons arrondissement. TEGEN DE REACTIE. Yoor de Arbeiders op 't Land. ■I9e Jaar N° SO. (Tworde Oplage) Prijs per nummer «5 centiemen. 3 December 1922. heeft verleden Zondag, haren onwrikbaren wil getoond. Hare verworvene rechten zal zij tegen de Reactie tot het uiterste verdedigen. Qé Betoogingen REGIT EI VRIJHEID ANNONCEN; d Rechterlijke 4 Sr. per regel. Rekl am en 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten olko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpehniiig die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. -BEKAERT, "Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ton door do Vakbonden gestempeld; zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbsreolen. De stem van de arbeiders heeft verleden Zondag weerklonken door heel het land. Endat met een kracht die de kapitalisten van alle kleur en geur wel zal doen nadenken. In alle groote centra zijn optoch ten gehouden die schitterend ge slaagd zijn. De arbeiders met hand en geest, de arbeiders van alle be drijven waren op post. De levende kracht, de scheppende kracht van België stapte met stouten durf door de straten van onze groote steden. De betoogingen zijn geen uitda ging, geen poging tot geweld. Zij zijn enkel een ernstige waarschu- wiug aan dê enggeestige reactie van ons land, om voorzichtig te zijn en onze arbeiders niet te veel te sarren. Onze 700,000 gesyndikeerden hebben gisteren bewezen dat zij nooit terug willen naar de schreeu wende toestanden van voor den oorlog. Zij hebben bewezen dat zij tot alles bereid zijn en voor geen offers zullen terugdeinzen, om de veroverde rechten te behouden. En in deze zaak zijn Waalsche en Vïaamsche arbeiders één. Eén en onverdeelbaar De werklieden van de hoogovens van het Walenland strijden voor hetzelfde doel als onze ijzerbijters van Vlaanderen. Arbeiders en be- dfenderi van spoor en tram, van bu reel en fabriek, allen zijn het eens. Het was een wapenschouw van de rijkdomscheppers van ons land. Het was het volk, dat alles kan als het wilt, dat zijn waarschuwende stem liet hooren en de reactie toe roept tot hier en r.iet verder I Als de bourgeoisie naar de stem van de georganiseerde arbeiders luistert, dan kan alles in ons land een kalm verloep hebben, dan kar-i door onderhandelen, door beraad slagen, door wederzijdsche over eenkomsten de rust bewaard blij ven. Gebeurt dat niet, wil men met het mes op de keel, de arbeiders terug drijven naar de vooroorlog- sche slavernij, dan zal de reactie tegenover zich een macht vinden waarvoor zij zal moeten buigen. Het wapen der algemeene werk staking ts de laatste jaren terzijde gesteld, maar het berust nog steeds in ons arsenaal. De Belgische ar beiders, hebben vroeger getoond het te durven gebruiken. Dat zullen ze Dog als het noodig blijkt Niet lichtzinnig, niet zonder noodzake lijkheid r.iet zonder er toe gedwon gen te zijn zullen zij het gebruiken. Maar als de reactie in het parle ment, en de reactie buiten het Par lement, de arbeiders blijft uitda gen, zooals zij bezig is te doen,dan komt de dag en misschien eer der dan vele reactionnairen denken dat onze arbeiders verplicht zul len zijn tot het uiterste te gaan om hun recht op leven te verdedigen. Onze vakbonden eischen niets onmogelijk, niets dat niet kan toe gestaan worden. Zij verkiezen vrede boven strijd, arbeid boven staking, orde boven wanorde. Hun honderd duizenden leden willen met al de kracht die in hun is meewerken aan den opbloei van het land. Maar in ruil voor heel hun kapitaal dat zij geven hun scheppenden arbeid eischen zij brood' voor vrouw en kinderen, vrijheid om als menschen te leven. Als de reactie' voort gaat dat eerste menschenrecht te betwisten, dan komt onvermijdelijk de bot sing. Wee ;dan degenen die onze ar beiders'tot het uiterste gedreven hebbeir I Wee dan de, reactie I TE AALST Ds algemeene indruk- Na al het werk en de goed ge slaagde meetings op den buiten, voor het deelnemen aan de Betoo ging, liet eene groote deel name voorzien. Maar het weder wilde niet mee. De lucht was killig, de hemel grauw, alles liet 's morgens regen voorzien. En 's middags, begon een natten, kouden kletterenden regen te val len. Alles zou misschien daardoor mislukken. Nochtans gehoopt, alles zou mis schien wel gaan. 'S NAMIDDAGS. Van af 1 i/a ure was er eene buitengewone bewegirig in de stad te bespeuren. Het regende maar immer voort. Om a ure kwamen de vrienden van Meire, 200 in getal, zingend van de statie naar het lokaal. Bravo, vrienden van Meire. Wat lattr hadden we Lede, ook met een sterke groep, dan Hofsta- de, Nieuwerkerken, en anderen kwamen beurtelings toe De mannen van de stad kwamen ook afgezakt en om 2 ure was ons lokaal en al de omringende verga derplaatsen bomvol. Men vroeg zich af Betoogt men of niet Velen hadden zich onmid- delijk naar de zaal Rink bege ven waar de meeting moesl plaa s hebben. Om 2 il2 ure zette zich. midden den piassenden regon, de betoo- ging in gang aan het lokaal Hand in Hand Zingend trok eene massa van betoogers, langs de statie, waar wij opgewacht werden door het muziek en de Staats-wcrklioden van Aalst, en de makkers van Denderleeuw met hun muziek, alsook die van het Nationaal Syndikaat van Sotte- gem. Vandaar onmiddelijk naar de zaal Rink. Van aan de statie be droeg de manifestatie 2500 3000 man. Bij onze aankomst is de mee tingszaal reeds half gevuld en die 'massa moest nog binnen. Op het verhoog hadden plaats genomen het bestuur der Federa tie van Vakbonden van Aalst, met het bestuur van het Nationaal Syn dikaat van Aalst, Denderleeuw, Sottegem, alsook den sympathie- ;ken volksvertegenwoordiger Alfred Nichels en Pi^t Somers van Ant werpen, afgevaardigde der Syndi- kale Commissie, alsook de vlaggen der verschillende groepen. Toen gezel Henri Flips in krach tige woorden de meeting opendè, waren er 5000 toehoorders in de zaal. Het weder had hen niet belet 4en oproep hunner syndikaten te beant woorden. Een paar liederen werden gezon gen Verdeelers en Wij zijn het volk wederzijds door de ge zellen Rimbaut uit Aalst en D'Haese uit Lede, en in vollen geestdrift werden de refreinen door de massa medegezongen. Daarna neemt makker Geeroms, van het Nationaal Syndikaat van Aalst, het woord. In krachtige woorden en met zeer duidelijke argumenten, boeit die jongen spreker de massa, meer maals door stormachtige toejui chingen onderbroken. Na hem neemt gezel Piet Somers van Antwerpen, afgevaardigde der Syndikale Commissie het woord. Zijne prachtige, gloedvolle rede, brengt den geestdrift ten top. Don derende toejuichingen vallen hem ten deel. Na een slotwoord van gezel Flips, oproepende tot den strijd, zingt de massa eene dreunende In ternationale en gaat de massaver- gadering uiteen. Aalst en omliggende hebben aan de reactie getoond, dat het vastbe sloten is hare veroverde reebten te verdedigen, en tot den aanval te gaan tot het veroveren van nieuwe. De bezittende klasse, en vooral de regeering, is verwittigd. De Aalstersche bevolking zegt haar En nu geen stap verder meer TE NINOVE. Tegen de Reaktie. Onze beweging tegen de Reaktie werd verleden Zaterdag prachtig ingezet, door eene meeting met ge zel Urb. Jamar, Antwerpen. Gedurende anderhalf uur boeide hij de gansche zaal. Al de toehoor ders werden letterlijk mede ge sleept. Daverend applaus en de volledigste instemming beantwoor den zijn oproep tot alle werklieden, cm zich tegen de Reaktie te verzet ten. Dat beloofde reeds voor 's ande rendaags. Zondag van in den voormiddag, kon men reeds eene buitengewone beweging bemerken. In den namid- dag begon het te regenen Koud en vinnig Ondanks alles zijn vele par- tijgenooten opgekomen. Middeler wijl giet bet maar altijd voort, en toch komen nog altijd partijgenoo- ten toe. Wij bemerken, verheugend ver schijnsel, afvaardigingen van ver- schillige buitengemeenten, wij noemen Meerbeke, Denderwin- deke, Vollezeele, Santbergen, Oul- tre. In de ruime gelagzaal van het Volkshuis kunnen wij noch over noch door, ook de feestzaal is gansch gevuld. Aan uitgaan kan niet meer ge dacht worden. Het giet water. Dan maar de meeting gehouden. Op klare en duidelijke wijze zet gezel Chalmet, afgevaardigde der Syndi kale Kommissie, het doel der be weging van 26 November uiteen. Na een slotwoord van gezel Van de Steen, komt men overeen de be tooging in geval van goed weder te houden den Maandag avond. Deze ging. begunstigd door goed weder dan ook door. Wat een beweging, wat een geestdrift. Misten we Maandag avond onze buitenlieden, evenals de vele buitenstad werkers, het vrouwelijk element was buiten gewoon vertegenwoordigd Spelend en zingend werden de straten der stad doortrokken. Wij mogen het gerust verklaren, zoo de Reaktie het beproefde, ons recht op bestaan te betwisten, dat de Ninoofsche Werkersbevolking haar plicht zal weten te doen. TE GEERAARDSBERGEN. Onvergetelijk0 dag voor de arbei dende klasse, en onze tegenstrevers zullen er rekening dienen van te houden. Niettegenstaande het overslechte weder waron onze vrouwen en man nen in massa opgekomen om deel te nemen aan de betooging. Ondanks het overvloedig regenen word de stoet gevormd. Partijbestuur aan het hoofd, Dan do klaroenen, het was onmogelijk voor het muziek zicli to lat 'n hooren. Onmiddelijk volgde de jeugd, strijdliederen zin gende, en een talrijke schaar vrou wen en mannen. De oudere partygonooten sprakea van vroegere stryddagen, toen het ook hard tegen hard ging, en de jon- goren hebben willen toonen dat zij voor niets zullen terug deinzen in den strijd tegen do reaktie. Do betooging was indrukwekkend. Nadat de stoet verschillende stra ten der stad had doortrokken, had de meeting plaats in het Volkshuis. Gezel Van Heuppen sprak over do verschillende workershervormingen die door de reaktie worden bedreigd, bijzonderde achturonwet is het mik punt, maar tegenover degenen die de werklieden willen terugdrijven naar detyden van 14 uren arbeiden per dag, zullen wy de werkersblok stellen, die aan alle aanvallen zal weerstaan. De spreker wordt dapper toege juicht. De vriend Van der Gracht spreekt over den internationalen toestand, en wyst er op hoe in alle landen, de reaktie tracht de arbeiders terug vol ledig onder den knoet te brengen. Hij toont de handelwijze aan der fas cisten met Mussolini aan 't hoofd, in Italië, en hoe de vyandon der arbei dende klasse in ons land, in bewon dering staan voor Mussolini en zyne bende. Gelukkig zijn or voorteekens over gansch Europa dat de arbeidende klasse hare eensgezindheid wil be vestigen. In Duitschlaud, zyn de socialisti sche partijen tot overeenkomst go- raakt. In Frankrijk versterkt de socialistische partij zich. By de laat ste verkiezingen in Engeland be haalde de Werklieden-Partij eenu schitterende overwinning. De bour geoisie heeft don oorlog over Europa gebracht in 1014, en zy is onbekwaam de vrede te geven. Wy hebben genoeg van den oor log, die het leven kostte aan 10 mil- lioen menschen, en al do landen in schulden bracht. Indien men ons terug naar eenen nieuwen oorlog drijven wil, moeten vrouwen zoowel als mannen door allo middelen zich verzetten tegon deze moordery. De dag van heden heeft voor ons do beteekonis Handen af van de hervormingen. Tegen de reaktie. Oorlog aan dèn oorlog De rode van kameraad Van der Gracht wordt meermaals door geest driftige toejuichingen onderbroken. Gezel De Nauw sloot deze meeting met eenen krachtigen oproep, In de stoet marcheerden de mannen van het Nationaal Syndikaat. de vrien den van Nederboelaere, Onkerzele, Overboelaore. Schendeibeke, Def- tingo. Door do tijden heen is de landbouw gebleken te zijn de eerste nijverheid, voor wat de tijd of de voorsprong en ook voor wat het belang aangaat. En nochtans heeft do landbouw, buiten wat den vooruitgang op wetenschappelijk gebied betreft, geen gelijken tred gehouden met alle andere nijverheden in wat men over een gekomen is te noemen do sociale en economische ovolutie. De landbouw en in het bijzonder do landbouwbevolking is op verre na nog niet gekomen tot volledige organisatie noch op eigen kracht, noch met aansluiting by andore reeds

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1