leiders van de katholieke Vakbonden aan 't werk. AALST Mijn Hoekje. G eeraardsb ergen. Wie antwoordt er Leven en Strijd De Ouderdomspensioenen STA!) AALST. Snoekoischoangstdag gevestigde politieke instellingen, want laat het ons hier terloops be kennen, dat zoo een talrijke deel der bevolking van een land doelmatig wil te werk gaan, om uitslagen te bekomen op wetgevend gebied, het zichmoetaansluiten bij een reeds be staande politieke party of zeltde kans wagen Doch het is onbetwistbaar dat in dien de boeren, zelfs in de veronder stelling dat ze over de beste moge lijke organisatie zouden beschikken, het aandurven zich als boeren in de politiek te werpen, een leelijk fiasco zouden oploopen want de reeds be staande partijën zouden hen van dien dag af voor goed den rug toe- keeren, en alle hoop op verdere lots verbetering zou ijdel zijn. De proefnemingen die in verschil lende Europeesche landen op dit ge bied genomen werden, hebben ons reeds van deze stelling overtuigd en se zouden voorzeker in ons land geen betere uitslagen opleveren Misschien zullen er nog eenige harde lessen noodig zijn om de boe ren on voornamelijk de kleine land bouwers te leeren welke vlag ze te volgen hebben. Jaren en jaren lang zyn de boeren in ons land in tijd van kiezing de steunpilaren geweest èn van de katholieken ón van de liberalen, en toch bleven ze geloof hechten in de mooie beloften van die heeren op hun kloeke schouders, op hun door den arbeid gebroken rug bouwden die twee hun VROEGERE macht. Heel zeker is de buiten nog niet rijp voor communistische inrichting, zooals ons onlangs een voorbeeld ge- feven werd in Amerika, de wereld er stouteondcrnemingen.In Noord- Ontario namelijk hebben zestig land bouwershuisgezinnen samen de uit bating van een kleine landbouw streek ondernomen. Do zaaimachie- nen en andere werktuigen behooren aan de gemeenschap elk heeft zyn huis en zijn land en allen werken voor de gemeenschap, De oogst wordt onder één naam verkocht en de prijs wordt tusschen de zestig huisgezinnen evenredig verdeeld. Neen, zoover zijn we hier niet en wie weet of we het ooit zullen geraken Maar stilaan wordtookderevolutieop landbouwgebied ten onzent voorbe reid en hoe meer men deze stroo ming wil tegenwerken, hoe gewei diger die stoot op het laatste oogen- blik zal zijn. Langzamerhand ontwikkelt zich in de geesten, zonder dat ze het zelf bemerken, het internationalisme op politiek en economisch gebied. Daar uit volgt vergelijkenis met eigen binnonlandsche toestanden en on vermijdelijk ook de drang naar lots verbetering voor zich zelf, gelijk men het heeft aangekeken in het buitenland. Een volk dat den dag van heden zich binnen zijn grenzen wil afzon deren is van zelfs tot achteruitgang en van daar ook tot armoe gedoemd. Hetzelfde is waar voor wat men thans nog noemt DE ONVER SCHILLIGE STANDEN Ook de boeren moeten de nieuwe sociale wegen op. Doen zij het uit eigen beweging, dan zullen zij er slechts voordeel uit halen, doen zij het niet, zoo zal er een dag komen dat ze het zich bitter zullen bekla gen. Het verleden heeft ons geleerd dat onze boeren, noch van katholieke, noch van liberale zijde iets goeds te verwachten hebben, enkel beloften. Deze laatste dagen zijn, bij de be spreking van de nieuwe huishuur wet, de socialisten openlijk opgetre den ten voordeele van de boeren. De toekomst zal leeren dat de socialisten al degene, die zich aan hunne zijde willen scharen, ook de boeren zullen helpen, niet met schoone woorden, maar met daden, Aan ons dan ook van met hen te samen te spannen. In zijn boek Travail geeft de Fransche schrijver Zola ons een schoon beeld van wat de samenwer king van geestes-, boeren- en han denarbeid kan teweeg brengen. Daarin ligt ook de eenige weg, die leidt naar het behalen ven hun volle recht voor de kleinen dezer aarde. Bert Van Dorpe, Wü hébben nu meer dan 15 maand een katholiek liberaal Ministerie. Wie somt er eens de werkers- wetten op, die gedurende al dien langen tyd zün gestemd Eeen enkele Integendeel heeft de werkende klasse, verleden Zondag in gansch het land moeten manifesteer™, te gen den uitdrukkelijke» wil der Heeren regeerders en kapitalisten, die er aan denken, onze veroverde werkerswotten te ontnemen. Als er socialisten in 't Ministerie waren kregen we werkerswetten. Sedert ze er uit zün geen enkele Ziedaar do weldaden van dit kapi talisten ministerie, waaraan nog werklieden hunne goedkeuring aan geven. Wat is loven Leven is een wording door de kracht der natuur, een tijdelijke overwinning over de eeuwige, altyd durende stof. Leven is lijden Leven is strijden Reeds deter wereld brenging van 'tkind kost smart en lijden. Dan die maanden lange verzorging, die sla- elooze nachten, welke moeder door- rengt met bewuste fierheid en, kracht... In het natuurleven ge stuwd door den instink in het cul tuurloven aangedreven door de menschelyke plicht en innerlijke overtuiging. Pas de kinderjaren en schooltijd ontgloeid, wordt men geworpen in den geweldigen kamp om 't leven. Men komt in botsing, met anderen, met zijn omgeving... Men smeedt plannen, men werkt, men hoopt, men is ontgoocheld. En telkens is er oen nieuwe phazo in ons leven voorbij. Darwin spreekt van eene selectie in den strijd om 't leven. Ja toch wie zich het best kan aanpassen aan zijn omgeving en aan alles wat men noodig heeft voor den strijd is natuurlijk veel vooruit op anderen, Maar zijn het daarom altijd de best gescliiksten, de best aangepasten, die in de maatschappij boven ko men Het hangt geheel en al van de omstandigheden af, wie in den strijd om het bestaan boven blijft. Dikwijls is het do geschikste ir. een vak, dikwijls ziin het de sterk- ste vuisten, dikwijlsjde brutaalste n helleboog, dikwijls de grootste mond, dikwijls do gewetenlooze sluwheid, dikwijls de volharding in het kruipen, dikwijls de geringe behoefte of de natuur van gedul- i» dig arbeider; maar de edelste en rechtvaardigste komt er nooit, die overwint slechts door zijnen ondergang in het treurspel. (So- zialauslese pg. 224, volg., B. Hay- craft, Natürliche Ausleseund Rassen verbosserung). In die aanhaling zit veel waarheid: Dikwijls toch bloeit den ongeschikte, den minderwaardige, wijl hij ge steund wordt door machtigen of door zwendel verkregen rijkdom hooger stijgt terwijl de bekwaamston somtijds door de maatschappelijke omstandigheden omlaag gedrukt worden. Dergelijke verschijnselen komen voor in agrarische en industrieële beroepen, maar ook evenzeer in artistieke en wetenschappelijke. Met ongelijke wapenen richten de leden den strijd in de maatschappij. Intellectueele. zedelijke en phy siche gelijkheid kan nooit bestaan. Iedereen die over een natuurlijke bekwaamheid in de een of de andere richting bezit, zou moeten in staat gesteld worden ze te ontwikkelen. Door toepassing (practissche) van 't Socialisme, zou het van lieverlede zoo yer komen. Het kapitalisme versmacht wer- kerstalenten, dikwiils door brood roof en gewel-i, dikwijls door kunst matige middelen. Volharden wij in den strijd in af wachting van nieuwe tijden. Albert VYVERMAN. De Heer Moyersoen komt den Mi nisterraad een ontwerp op de ouder domspensioenen voor te leggen. Van als onzen vriend WAUTERS de plaats aaneen klerikaal afstond, is het raadzaam op de hoede te zijn telkens er sprake is aan de maat schappelijke wetten te pitsen. Ook dienen wij, neven de organis men van den Staat, al onze aandacht te wijdon aan de instelling-en der Party. Ons vertrouwen in de regee ring hangt af van diegenen die zich aan het hoofd bevinden, het vertrou wen in onze instellingen is volledig. Wij bezitten nog geen pensioen in den schoot der Party, doch men heeft hier en daareenige wordende vruch ten geschapen, die wellicht later tot iets groots zullen komen La Pró- voyance Sociale is gansch aange duid om dezen dienst te verzekeren. Heeft zij niet reeds 161,103 verze kerden gemaakt een kapitaal van 82,098,487 frank en. is de levensver zekering geen echt blosdverwant van het ouderdomspensioen. Het is de taak der goede socialisten hunne instelling onophoudend te versterken, opdat het haar met-den dag mogelijker worde hare zonding te volbrengen. Daarom is het voldoende dat voor taan den weg naar de mededingende maatschappijen vergeten worde. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt, In de werkersbeweging hebban zich in den laatsten tijd gevallen voor gedaan, die de arbeiders zal toelaten de leiders der katholieke vakbonden naar waarde te schatten. Te Laerne en Seveneeken (by Wet- 4-eren) zyn 'de 1300 werklieden van den katholieken patroon Hanus, den 22 Mei in staking gegaan, en hadden de volgende nischen gesteld. 1. Volledige aan het werkstelling der 4 getouwen en do 10]4 wevers 2. Terug aanvaarding der afge zette koermannen en werklieden der weverij 3. Erkonning van den katholieken bond 4. Intrekking van het woerd strai 5. Den bijleg op de handdoeken. Deze staking was in handen en ge- leidtot het einde toe door dekristenen (katholieken). Onze bond waarbij een 100 tal werklieden aangesloten waren,wierd door de eheffen van den katholieken hond, buiten gansch de bewerking en regeling stelselmatig gesloten. Wy mochten duizenden en nog dui zenden franken betalen en hadden niets te zeggen. De bladen van de katholieke bon den maakten van deze staking de hunne, en riepen en schreeuwden het luidkeels uit, er zal slechts aan 't werk gegaan worden, wanneer de werklieden volledige voldoening he komen, en dat wierdt, gezegd en ge schreven gedurende 6 maanden. Doch plotselings wierdt erop eene vergadering van den 22 Oktober aan de'stakers gezegd, door de leiders van 't kristen syndikaat, dat zij eene schoone overwinning behaald had den en de staking geëindigd was. Ziehier op welke, voorwaarde 1. Al de onderkruipers welke aan het werk waren, blijven aan het werk, en behouden de plaats en mekanieken waarop zij heden staan. 2. Degenen welke het werk mogen hernemen zullen schriftelijk door het hestuur der fabriek verwittigd worden, hetwelke hen plaatst naar goeddunken en hen meestal zoo plaatst, dat ze nu min verdienen dan vóór de staking In geval van recla matin of weigering wordt hun een voudig gezegd dat of niets In die voorwaarden hebben reeds een driehonderdtal stakers het werk mogen hernemen op een getal van 1300, ook werden sedert de staking opgeheven werd, werklieden aan vaard die voor do staking niet tot het personeel van M. Hanus behoorden, en dit terwijl duizend werkstakers blijven op straat loopen. Volgens de christen leiders denkt M. Hanus tegen einde November een 500 tal stakers terug aan het werk te stellen wat de 800 overigen betreft, die kunnen er volgens de christene leiders nog lang loopen eer ze terug het werk zullen mogen hernemen. Is het een complot Ja, de vraag moot worden gesteld is het een complot tusschen libera len en katholiekon Ziehier De gemeenteraad heeft de bestu rende commissie der Stedelijke Mu ziekschool samengesteld uit twee katholieken, twee Socialisten, twee Daensisten en een liberaal. Onmiddelijk daarna heeft den heer Scheerlinckx Edmond, pogingen aan gewend, opdat een socialist ontslag zou genomen hebben, om den Heer Burgemeester opnieuw In dit be stuur te kunnen opnemen. Hij is mis lukt, en hierdoor bleven Socialisten en Daensisten mot de meerderheid. De eerste zitting heeft plaats en M. Scheerlinckx wildeden Heer Be stuurder recht tot stemmen toeken non, een recht dat hij nooit heeft gehad. De meerderheid van het bestuur is er tegen, zooveel te meer omdat den heer Bestuurder erkent nooit dit recht bezeten te hebben* Het bestuur stemt De Bruyue (socialist) voorzitter, en Schollaert (Daensist) schrijver. M. Scheerlinckx byt dus in 't zand. Nu is het Schepencollege door M. Scheerlinckx in de zaak geroepen en dit besluit, dat den heer Bestuurder recht tot stemmen heeft, en twee dons dat een leerling der muziek school geen deel kan maken van 't bestuur. De Bruynt is straks vijftig (50) jaar oud, heeft nog den moed, zijne muzi kale kennissen uit te breiden, en neemt hierom lessen in de muziek school. Nu, nooit is dit voorzien ge weest in het reglement en nu wil men daar het beestje zoeken. Wat beoogt men hier Als men'den Heer Bestuurder recht tot stemmen geeft, dan stelt men het Bestuur volgender wijze vast Scheerlinckx bekomt t stem men. twee katholieken, 1 liberaal en de stem van den Heer Bestuur der. De Bruyne bekomt 4 stemmen, t wee socialisten, twee Daensisten, maar Scheerlinckx isdenoudsten en wordt hierdoor voorzitter. Dan stemt men voor den secretaris en de stemming geeft den zelfden uitslag, Scheerlinckx is voorzitter en bij gelijkheid van stommen geeft hij den doorslag. Het bestuur wordt dus katholiek. En M. De Windt is de man om daaraan mede te helpen Wij zeggeD, dal het laatste woord hierover nog niet is gezegd, en dat we zullen zien, wat de gemeenteraad hierover zal zeggen. Gaat men maatregelen nemen De wykvan den Molendries, Goe deren statie, Eiland chipka en verder nog, is in den laatsten tijd dikwijls verpest geworden. Dat de menschen hunne huizen noesten onvluchten, en de talrijke inwoners din door deze wijken en de St. Annabrug dingen, den mond en neus moesten stop pen door den stank. Mag dat blijven duren Gezel Nichols heelt in den gemeen teraad voorgesteld, omdat de Stad werkmanshuizen zou bouwen. Flip heeft aangedrongen, omdat het Stadsbestuur de inwoners zou helpen voor de 3000 fr. toelage van de Staat en Provincie te bekomen, die wenschen hun eigen woonst te bouwen. Die goede voorstellen bevallen de Daensisten niet goed, als ze beter kunnen, dat ze bepaalde voorstellen doen. wij zullen ze steunen. Daar zullen wo nog lang moeten naar wachten. Tijdens den oorlog predikte een pater in de k*rk van Mijlbeke. Het moet gedaan zijn met bedelen. Toch de menschen daar, worden bestendig lastig gevallen door kerkelijke bö- delaars Op ZONDAG 10 DECEMBER 1922 zal, met toestemming des Gomeente- bestuurs een ingericht worden, op de verschillige vijvers van het Stadspark ten voor deele van het werk Te huizen voor Verminkte lielgische Soldaten Voorwaarden. 1) Men zal visschen van 8 tot 16 uren. 2) De inleg is bepaald op 5 franken per vischtoestel (lijn, trimeuse, enz.) 3) Als lokaas is alleen het levend en kunstmatig vischje toegelaten.. 4) Voor elk vischtoestel krijgt de visscher een nummer, dat hij gehou den is aan het toest"l te hechten. 5) Op elk toestel zonder nummer wordt beslag gelegd, alle bedrog stelt den visscher bloot het Park te moeten verlaten. 6) Do visschers nemen plaats vol gens goeddunken. 7) Do deelnemers ziin verzocht, het bedrag hunner inschrijving te doen geworden (ten laatste tot. 8 Decem ber) aan den Heer Prosper DE KEGEL. Burgemeestersplaats, Aalst. Postchekerekening N° 84314. Men belde en by het openen der deur, hoorde ik hem vragen is M. 't huis Men leidde hem binnen en op de vraag wat hy wilde, stamelde hy, met een krop in de keelMynheer 'k Ben uit myn huisje gezet... en 'k weet niet waar naartoe Het was een buiten mensch, hy kwam twee uren ver en zyn in- boedeltje stond op de straat, hy wist niet waarin of waaruit en dit met vrouw en vijf kinderen Er was geen enkele woning ledigzyn huisbaas woont, maakt geen begin om zyne ledig ge maakte woning te betrekken en hij met zijn gezin van Z"ven perso nen, kan dén blooten hemel voor zyne slaapstede nemen. Welke verschrikkelijke toestan den 'k Had den man schoon te zeg gen, dat den Heer Burgemeester de zedelijke verplichting had, hem eene woonst te bezorgen, maar wat wilt ge, als er geene zijn De tussehenkomst van den Heer Gouverneur der provincie Hij woont in Gent; in zyne gemeente is een burgemeester ter plaats, er is geen kwaden wil er is niets, wat kan den Heer Gouverneur Den man had reeds zijn inboe del in het ledig staande huis bin nen gezet, maar op bevel van den veldwachter, was hy dwaas ge noeg geweest, zijn meubeltjes op nieuw buiten te brengen I... Eb den man stond .daar met de tranen in de oogen, en hoe gevoe lig en medelijdend ik ook was, ik kon hem niet helpen. En 'k dacht, aan die rijkaards, die bewerren dat er geen woning nood heerscht, 'k dacht aan ons klerikaal-liberaal 1 gouvernement, aan die klerikale gemeentebestu ren, die ernietaan denken, nieuwe woningen te doen bouwen, of niet genoeg wilskracht aan den dag leggen, om den te kort van wonin gen zooveel mogelijk te verminde ren. En dan vloog voor myn geest, den liberalen minister Devêze, dié met medehulp van zyne liberale en katholieke collega's millioenen en millioenen vindt, om nieuwe kazernen te bouwen, om de solda ten tegen wil en dank in op te slui ten. Onze soldaten hebben hunne woonst bij hunne familie, zy vra gen niet beter, dan ingedeeld te worden in regionale regimenten, en dan hebben wo geen kazernen meer noodig. Wilden de liberale en katholiek» ministers hierop ingaan, er waren millioenen en nog millioenen be schikbaar om nieuwe woningen te bouwen, om huisgezinnen te herbergen. En dan nog dacht ik aan den bond der talryke huisgezinnen en 'k vroeg me af, wat is nu de be looning van dien braven werk man, omdat hy vyf kleine kinde ren op zyn kerfstok heeft f Hy is de straat op, zonder woonst, maar minister Devêze bouwt toch kazernen om later als ze twintig jaar oud zullen zyn. ze cr te kunnen in opsluiten. Middelerwijl hebben ze geen woonst, en katholieke, fanatieke eigenaars zijn fanatiek genoeg om hunne eigene ideeën te verlooche nen, en degenen die hen volgen, zonder gevoelen, zonder medelij den de straat op te werpen. Werklieden, dit geval is niet eenig. het is één uit de honderde gevallen, die ik u aanhaal, trekt er de noodige les uit, en verwenscht met ons, de katholieke en liberale uitbuiters, die zonder medelijden zyn, voor de nederige werklieden en kleine buitenlieden. Friederik. CINEMA. Heden Zondag 3 en \faandag4 De cember. Dagblad Gaurnont. De Moed, drama in 5 deelon. Jozef huwt zijn zoon uit, komiek. Het groot geheim van Londen, 3* en 4* episood. 3® Episood. Onvindbaar Te stament. De laatst overlevende der familie Malvern is d«; kleine Audrey. Haar kozijn zal zich trach ten meester ie maken van Harry's fortuin, hij vervaardigt een valsch testament, waardoor de kloino Audrey aangeduid wordt als erfge name. maar dal hij Selwyn .na hare dood in bezit komen moot van het fortuin. Met behulp der kamermeid zal hij het kind doen verdwijnen. Eonigen tijd later ontvangt Selwyu bericht dat het kind dood is. Ching-Fu die denkt dat Selwyn de bergplaats van het serpent kent, besluit deze te van gen, maar lukt niet. Selwyn doet buitensporige uitgaven en zijn for- vermindert. Ching-Fu verneemt dat Selwyn in het bezit is van goud, voortkomende uit de miin van het serpent. Hij zal het trachten te be- meesteren, 4* Episood. De gouddieven. De chinees wordt gevangen en veroordeeld tot veertien jaren ge vang, uitgenomen een, zijn do kist jes goud teruggegeven aan Selwyn. Veertien jaar later Audrey, aan wien men over hare afkomst Liet» zegde, leeft onder den naam vuu De Schoone van Hachney. J)e ingenieur Bobby Sefton noodigt haar uit met hem naar de paardenkoers te gaan,, maar haar bewaker belet haarzulks.. Maar zij kan de waakzaamhoid van den bewaker verschalken. De chi nees en do aapmensch terug uit het. gevang, halen het kistje goud, het welke Selwyn niet terug kreeg. Sel wyn vreest nu weer in de handen te- vallen var. de chinees, die over ver scheidene medewerkers beschikt. S. M. VERBROEDERING. Meer dan ooit is het noodig dat de arbeiders hunne coöperatief steunen, want elke dag doet men meer en meer de ondervinding op, dat in den strijd, welke wij leveren om een beter bestaan, wij elechts op eigen krachten rekenen mogen, nijveraars, handelaars steunen de reaktie, de arbeideis moeten dus hunne coöperatieven steunen door alle aankoopen er te doen. Huismoeders, bezoekt onze win kels en gij zult ondervinden dat gij

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2