JBefcnopt Derslay Sanitaire Coodgiefer. Men. vraagt Werklieden Uit Overboulare. gehandeld hebt in uw eigen voor deel. De Verbroedering is een instel ling uwer partij, uwer klasse, &ls bewuste strijders voor 't socialisme, moeten dus alle gesyndi keerden ook goede cooperateurs zijn en niet enkel zelf hunne aankoopen doen, maar propagandisten worden voor onze coöperatief. Arbeidsters, arbeiders, nu gij ziet dat onze vijanden alle wap ns bezigen tegenover onze klasse, moogt gij niet een strijdmiddel ver- waarloozen, en gedenkt goed dat Samenwerking het beste wapen is om ons te ontrekken aan de uitbui ting door het kapitalisme WONINGSNOOD. Door menschen, die over een woning beschikken, te Brussel, een verblijfplaats hebben op den buiten en een villa aan de zee, hoort men tot vervelens toe herhalen, in de bladen, in het Senaat, datdewo- ningsnood zoo erg niet is. Anderen verklaren dat de werk lieden zich gemakkelijk een woning kunnen lat«n bouwen, want vol gens deze hoc ren, zijn er vele wer kersgezinnen die 5o,ooo franken in komsten hebben per jaar. Meenen deze mannen zulks wel ernstig of is het om te spotten met deze ongelukkigen die hier in onze stad even als elders, als opgestapeld, wonen, en is het om te tergen dege nen die gedurig betuigd worden met een vonnis van den vrederech ter, om uitgezet te worden Of ken nen die heeren dan niets van den toestand, waarin het grootste deel der arbeidersbevolking leeft Meer dan eens moeten de werk lieden eensgezind blijven om de reaktie die op elk gebied vooruit treedt, te kunnnen bevechten Als er bij onze wetgevers nog menschen gevonden worden, die niet zien of willen zien dat er dui zenden woningen ontbreken, moet men dan ook niet verwonderd zijn dat onze klerikó-liberale regeering niet ten volle doet wat er kan ge daan worden, om nieuwe woningen te bouwen. Bij de kapitalisten is er altijd geld genoeg voor 't militarisme, maar nooit vinden zij geld voor op bouwend werk. Geld voor kazer nen, voor vernielingstuig, voor 't verbeesten van de menschen, maar geen geld om gezonde wonin gen te laten bouwen. Dit zijn de overwegingen van een werkman die uit zijn woning moet gedreven worden. XX. TOONEELVERTOONING Zaterdag 25 November, werd door opze Tooneelafdeeling eene puike vertooning gegeven. Men voerde op Schipbreukelingen drama in 3 bedrijven en als blij spel De Gefopte Oom». Speel sters en spelers allen deden hun best en bewezen dat zij hunne rollen zoo goed mogelijk ingestu deerd hadden. De tooneelschikking was goed verzoigd. In de tusschenpoozen werden door onze fanfaren verscheidene schoor.e muzieknummers uitge voerd. Ook hebben de talrijke aanwezi gen hunne toejuichingen voor mu ziek en tooneel niet gespaard. Aan tooneelisten en muzikanten zeggen wij hier, voorts op dien weg Aan de partijgenooten zeggea wij, «Steuntonze kunstkringen, woont de tooneelvertooningen bij, het zijn aangename avonden. Wordt beschermlid onzer fanfare De Verbroedering C.,A. 0. Afd. Geeraardsbergen. der Voordracht over de grondslagen der nieuwe samenleving door Makker Daan Boen8 Deze voordracht een der bijzon derste der reeks voor het huidige seizoen had eene redelijke opkomst verwekt, en met belangstelling wierd de knappe uiteenzetting ge volgd door de aanwezige partijge- aooten. Wanneer men spreken gaat over de grondslagen der nieuwe samen leving. zegt gezel Daar. Boens is htt noodzakelijk eerst te onderzoe ken op welke grondslagen de hui dige samenleving berust. De hui dige toestanden onder dewelke do mcrtchheid en de werkende klasse vooral leven moet, zijn niet weg te moffelen bewijzen van de slecht heid, de onrechtvaardigheid van het s'elsel welke de gang der tegen woordige samenleving beheerscht. Het kapitalistisch systema is schuld van oorlog. De bezitters, deze welke zich eigenaars noemen van den grond en de produktie-midde- len, evenals al deze welke leven ten koste van den arbeid van ande- vcn, zijn belust op meer en traahten steeds,om hun bezit uit te breiden, hunne rijkdommen te vermeerde ren en om zulks te kunnen, geven ze niet aan de arbeiders, aan de voortbrengers datgeen waarop ze recht hebben door hunnen arbeid, het recht op leven. Het stelsel (kapitalistisch) welke zich steunt op de uitbuiding van den eenen mensch door den ande ren is slecht en draagt de schuld en stelt hel blijvend gevaar van oor log daar, want om rijkdom en bezit te vermeerderen, zoeken handel- en nijveraars van een of andere natie, naar nieuwe afzetgebieden om hunne producten, en komen hierbij in botsing met andere natiën, die ofwel deze afzetgebieden in bezit hebben of wel er ook op uit zijn, ze te bemachtigen. Vandaar de oorlogen die steeds de menschheid nalaten wanorde en crisis zooals deze welke sedert de wapenstilstand over de gansche wereld hebben gewoed en 10 mil- lioen arbeiders werkloos op de straten wierp. 10 milliarden franken waren noodig om deze te onder steunen welke door hunne schuld broodeloos waren gesteld en 35 milliarden franks gingen verloren aan loonen. De bloedige balans der oorlogen moeten wij niet maken, gij kent ze. Wij kennen ook nog een andere soort krisis, deze bewerkt door onze financiers en handelaars. De vriend Voordrachtgever heeft htt dan verder over den finantie- zwendel en de speculatie welke de schuld zijn van de levensduurte enz., Hij haalt voorbeelden aan uit Amerikt, waar millioenen ton graan voorhanden zijn aan voor raad, dochwaarmen weigert te ver- koopen, wanneer de waarden dalgn der landen welke zich in Amerika moeten bevoorraden en waar men ook niet terug deinst, belangrijke stoks te vernielen, wanneer de stand der waarden gunstig voor hen staat, doch er minder vraag is naar graan. Ook in Egypte ziet men 't zelfde gebeuren in 1921 waar men de gan sche katoenoogst vernielde, 't zelf de gebeurt in Japan enz Ziedaar de grondslagen onzer samenleving, eigen winstbejag, welke slechts oorlogen baart. Broe dermoord, werkeloosheid en hon gersnood verwekt. Welke zijn nu de grondslagen der nieuwe samenleving door het Socialisme nagestreefd. Het socialisme bestaat sedert het ontstaan der arbeidersbeweging, steunende op den klassestrijd, strijd welke ontstond uit de verdrukking en de uitbuiting der arbeiders door het kapitalisme, welke zich meester maakte van den grond en de voortbrengstmiddelen, de wijze waarop ze de voortbréngst regelen en verdeelen zijn de grondslagen onzer huidige samenleving en zijn in het begin der Voordracht uiteen- gezet. De klassenstrijd is dus een feit door het kapitalisme in het leven geroepen, dien strijd willen wij, socialisten beeindigen door het af schaffen der klassen, niet door met deze te verzoenen, welke de schuld zijn der huidige wanorde en door hun bezit de massa overheerschen en uitbuiten. Wat wij socialisten willen, is in de eerste plaats de socialiseering der bedrijven, om de voortbréngst te schikken naar het algemeen be lang en de gemeenschap. De vriend spreekt dan over de bedrijfsorganisatie door de christe nen voorgestaan, dcch welke r.iet doeltreffend zijn kan. te meer, daar zij den arbeider willen binden aan den bezitter door hunne fameuze standen-organisatie, en welke een nieuwe strijd van bedrijf tegen be drijf en van verbruiker tegen be drijf zou doen ontstaan. Alleen de socialiseering (bet ont eigenen mits vergoeding) der bij zonderste nijverheden, zooals ijze renwegen, mijnen, transportmidde len, enz. dus het in bezit nemen dezer voortbrengstmiddelen, de produtie regelende dat er genoeg is, zélfs meer dan noodig zoude zijn om het recht op leven van ieder mensch te verzekeren, het eigen winstbejag ter zijde gesteld. Ziedaar de grondslagen der samenleving waarnaar wij socialis ten streven, een samenleving waar oorlogen, crisis en hongersnood niet meer zouden kunnen ontstaan, in afwachting zulks te zien verwe zenlijken moeten wij verder aan den strijd in onze syndikaten, die, wij mogen het niet vergeten, niet enkel te waken hebben op onze loo nen, maar waar vooral moet aan gedacht worden, dat de toekomst aan de arbeidende klasse zijn moet die de nieuwe grondslagen leggen moet eener nieuwe maatschappij, waar het recht op leven voor ieder mensch moet erkend zijn. Het toezicht op bedrijven ge- eischt door onze syndikaten, is de eerste stap naar de socialisatie. In het parlement is een wets ontwerp neergelegd geworden door de socialisten. Minister Moyersoen en al de voorstaanders der huidige samenleving hebben het bestreden. Dit ontwerp is gesaboteerd, doch uitgesteld is niet verloren, door de macht onzer organisatie, zullen wij zoover weten te komen, dat socialiseering er wezen zal en de grondslagen der nieuwe samenle ving zullen gelegd zijn. Ziedaar het beknopt, al te zeer beknopt verslag, der leerrijke voor dracht, welke gezel Daan Boens gaf en welke door ieder aanwezige goed begrepen is geweest, dank zij de klare uiteenzetting. Alle aan wezigen waren ten zeerste voldaan over deze Voordracht. O, V. T. Openbare Voordracht. Vrijdag a. s. 8 December, om 7 1/2 ure 's avonds stipt. Buitengewone VOORDRACHT gepaard met zang. Gezel LECOMTE komt spreken over Ho Volkszangen. Een gekende zangei zal verschillende volksliede ren ten gehoore geven. Een algemeen inkomrecht van 0,25 fr. zal geeischt worden, tot dekking der kosten en tot steun onzer Boekerij. Al wio een aange name en nuttige avond wil door brengen, kome naar de Voordracht. Het Bestuur Plaatselijk komiteit voor AO. Dat is gek. Laat ons laohen Aldus het antwoord van Vaan drig op ons artikel over jeugdbe weging, en welk» wij betittelden als geeh blauw komplot, gezien Vaan drig'- de verdediging opnam der li berale sporthanen. Vaandrig vindt ons artikel al te gek om op te antwoorden, zulk antwoord is kort en gemakkelijk gegeven, doch weer legt niets van al hetgeen wy schre ven, ot zyn de soten soms te hard om kraken voor Vaandrig Er zou dus geen geel- blauw kom plot bestaan -.in zake jeugd of arbei dersbeweging. Maar Vaandrig kan toch ni9t loochenen dat de gan sche katholieke partij, mot haar fa meuze standen organisatie, voor de groote meerderheid bestaande uit Burgers en Aristokraten er enkel op aanstuurt de arbeiders door verdee ling, daar waar ze kunnen tot mach teloosheid te doemen. Zij gaan roe rend t' akkoord met de liberale Bourgeois, om het rechtop leven te betwisten, willen hun slechts het recht toekennen, om al werkende met hun gezin, gebrek on armoede te lijden. En waarlyk het klinkt al te gek, en het is om mede te lachen, door een ol' ander katholieke vertegen woordiger te hooren spreken over demokratie. De standsgroepeoringen der ka tholiekepartij, Christene Werklieden als burgersbonden welke de katho lieke unie bijtraden zijn er enkel op uit, de werklieden, ook deze aange sloten bij de Christene Vakbonden gekoord en gebonden over te leveren aan het patronaat, om ze te kunnen uitbuiten naar hartelust. Nu, wij zullen er met de katholieke evenals met de blauwe demokratie maar eens hartelijk lachen, ja lachen dat ons buikje schokt, en ook met Vaandrig welke^ soms zoo hoog oploopt met do alzijdige demokratie der katholieke partij, zich zelf aan stellen durft als verdediger der werkmansbelangeD, hetgeen niet be let dat zekere toonaangevende mo dewerker aan Vaandrig ook waarschijnlijk een democraat tevens leider van de katholieke Burgers bond in hun blad. Het wekelijks Beursoverzicht der katholieke Bur- gersbank van 11 December 1922 in een hoofdartikel schrijft op sclïryven laat dat het eenige middel om be sparingen te doen is, het afschaf fen van de achturenwet. Dus de werklieden terug 10 en 12 uren afbeuling in het fabriek en na tuurlijk aan minder loon, standpunt der katholieke Burgers, Met het Krisisfonds een einde ma ken en het kosteloos pensioen van 2 fr. daags ouder het dak steken, standpunt van Minister Moyersoeen katholieke democraat en verdediger der Christene Werklieden. Het getal der werkloozen door afschaffing der 8 urenwet nog wat vermeerderen, door afschaffen van krisisfonds en fiensioen, de armoede en gebrek vry aten woeden in de werkersgezinnen des afgesloofde werkers en door krisis getroffene. Ziedaar in groote lynen wat de ka tholiekeen liberale standsgroepeerin- gen beoogen, en wat de rede is dat in het voorkomend geval de katho lieke Vraandrig de liberalen verde digde, en waarom wij dit optreden als geel-blauw komplot betitelden. Wij kennen hot doel van liberalen en katholieken en laten hun dus maar lachon. Intusschen raden wy de werklieden en ook de jeugd aan, de doenwijze goed na te gaan van al deze die zoo gemakkelijk lachen. Aan de werklieden verdwaald in de katholieke of Christene Vakbonden vragen wy, wat ze denken over het optreden der katholieke midden standers welke klaar en openbaar de afschaffling vragen zonder meer van de 8 uren wet, Krisisfonds enz. En voor sluiten, zeggen wij aan al die democraten, Vaandrig inclus lach maar, zooveel gij wilt. Maar handen af van onze hervor mingen Wie laatst lacht, best lacht. V. TRrMPONT. Voor de Turners. Gezongen by V. D. Beken door Jules De Windt rondgehaald door Nestor V. D. Beken 2,00. Gezongen door Daniël Beeckman en rondge haald door Leon Vergallen, omdat er 5 schachten moeten binnen gaan. Daniël, Gustaal, Arthur, Jozef, Jules en Leon 3,00. Turnkring Rust-Roest, RE PETITIËN. Dinsdag, om 7 1/2 ure. Turners en Pupillen Woensdag, om 7 1/2 ure, Meisjes Donderdag, om 7 1/2 ure» Turners en Pupillen. Strijdpenning. Re?u la collecte de Steppe le chan son Antoine Malerie par De Mever lf.75. Gewone, Moderne en zeer prachtige Badkamers, Placementen voor ge- surpresseerde Gas-, Water-, Bier-, en prespomden, Verlakt en blikken Keuken, zinken Dakbedekkingen, BIJ Rich. Franceus- Merckaert Molenstraat, N. 49a, GEERAARDSBERGEN. Verzorgd werk, aan matige prijzen. Spoedige bediening. een deftige eerlijke Klakkenmaker of maakster, snijden en gansch op de hoogte van het vak. Onnoodig zich aan te bieden zonder volledige kennissen. Zich bevragen Volks huis Geeraardsbergen. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus der laatste nieuw igheden, aan ma tige prijzen. Samenspraak. Ik kreeg het bezoek van een vriend die eene gemeente bewoont, van be volking als Overboelaere, die er won derlijk op gelijkt en ook gelegen is by Geeraardsbergen. En in deze stad is ook een socialistische cooporatiof die goed vooruitgaat, als deze te Geeraardsbergen, en die vriend had volgende samenspraak wy zullen den vriend Peter-Paul noe men, Petor Paul (by den pastoor). Mijnheer de pastoor, ik ben tot hier gekomen, ik ga in 't huwelijk tre den. Pastoor. Goed, beste jongen, zet u. (Nadat do pastoor de gebruikelijke vragen gesteld heeft en Peter-Paul is opgestaan om te vertrekken, gaat de samenspraak in volgenden zin voort). Pastoor. Maar, beste vriend, ik heb gehoord, dat er hier in de paro chie nog af veel brood gekocht wordt door de inwoners, aan de kar van de socialisten van het Volkshuis. Peter Paul. Ik heb zulks ook gehoord, mynheer Patoor, en heb hooren zeggen, dat het toch goed brood is ook, Pastoor. Maar koopen ook uwe ouders geen brood van deze slechte kar Peter-Paul. Hewel, mynheer pastoor, om u te zeggen zooais het is, ja, omdat zfj vinden dat het toch zoo goed is. Pastoor. Ik zeg niet dat het brood niet goed is, 't is dat niet, ik weet wel dat het goed is, want vol- §ens ik gehoord heb, koopen zfj van e beste bloem. Maar 't ls toch het Volkshuis ziet ge, en daarom moet gy aan uwe ouders zeggen, dat ze geen brood aan deze kar meer mogen nemen. Peter Paul. Maar zy geven ook nog al voordeelen aan de verbrui kers, deel, onderstand bfi ziekte, enz en dan nog altyd de kwaliteit van het brood, Pastoor. Over de kwaliteit van het brood zeg ik niets anders dat goed, want ik weet dat gedurende den oorlog vele mijner collega's in de stad, liefst brood uit het Volks huis hadden, maar toch moeten wy deze kar van hier kunnen doen weg blijven. Peter-Paul. Nochthans, mijn heer de pastoor, myn aanstaande vrouw heeft me gezegd, dat wij ook brood zouden nemen van de kar uit 't Volkshuis. Pastoor, Dat moogt u toch niet doen, het brood mag het beste zijn, wat niet kan geloochend worden, de mannen uit Volkshuis mogen nog zooveel voordeel geven, aan nog moogt gy hun brood niet eten. Peter-Paul. Dat vind ik nu toch aardig, mijnheer de pastoor, ik kom hier voor deze zaken niet, ik ben oen goed kristen, en ik denk dat ik niet het minste kwaad doe, met het brood van 't Volkshuis te eten. Ik heb toch wel het recht het beste brood mij aan te schaffen. Pastoor. Ik zeg nogmaals dat het brood van 't Volkshuis zeer good is, maar gij moogt het toch niet koo pen, en gij moet aan uwe ouders zeggen, dat zij er aok geen meer mo gen koopen. Peter Paul. Dus zoudt gy wil len dat ik van het goede brood van 't Volkshuis niet eet, maar zulks kan ik nu toch u niet beloven. Dag, mijnheer Pastoor. Ze prote...steeren. Ja, ze protesteeren Wie Wel de Kristeno Werkliedonbond van Overboulaere Tegen de reak tie?!... Neen! Tegeu de verkrach ting van de achturenwet Ook niet Tegen de afschaffing van het Crisisfonds Ook dat niet, want ware dit zoo, dan zou er heel zeker bij den II, Isidorius, patroon van da watermelkboeren een mirakel ge beuren Daar gij het niet raadt, luis tert De pas gestichte kristene (ach, Jesus toch) werkliedebond heeft in zyne algemeene vergadering een protest opgemaakt en deze gestuurd aan den katholieken burgemeester, schepenen en katholieke gemeente raadsleden (aan de andere niet) tegen de beweringen van den socialist Cosyns in den gemeenteraad, dat hij alleen de gansche werkersbevol king van Overboulaere daar verte genwoordigd. Wat schurk hó Die socialist is toch te pretentieusDat mag niet meer gebeuren of hy zal weten dat er nog Boelaersche fascisten zijn. Ja Cosyns moet weten dat hij daar geen lakeien of slaven vertegen woordigd, nog slangen of anders langpootigo of langvingerige kruip dieren, noc veel min loonbedervers en onderkruipers, of kerels die tot zesmaal reeds van bij de socialisten zyn overgeloopen als er uit hunne syndikalo kas niets meer te halen was. Als Cosyns dus nog zyne bewerin gen in den gemeenteraad zal'herha len, zal hy er moeten bijvoegen dat hij daar onkel do Vrijzinnig* Bevolking vertegenwoordigd, maar geen samenvaagsel dat wy als eene in het oog zullen houden. Om zulke verzameling van Chris tene werklieden op hunne plichten te kunnen wyzen moet men kloek op do beenen staan en zulke helden vindt men 9nkelijk onder dezen, wslke met keuken en tafelafval van oen bisschoppelijk college zyn groot gobracht. gewoon als echte ratten te knagen, kunnen zij dit stieltje best aan anderen voort leeren. Den aan zijne ouders zooveel belo vendon jongen die zelfs voor het postje van koster mislukte en die daar de rol van Sekretaris vervult, geven wij do toelating nogmaals hun protest bij Burgemeester en Schepenen te herhalen, Als het dan in den gemeenteraad afgelezen wordt zullen wij daar zijn om ook te prot.., prot Neon, om te luisteren naar de geschrevene rede van den Bo®- laerschen Massolini. POLITIKUS.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3