Socialistisch weekblad voor liet Arrondiisement Aalst. De vergissingen van Minister DEVEZE. Mijn Hoekje. A ALST 19e Jaar X° SO. Prijs per nummer 1S centiemeu. 10 December 1022. Clara an Sabina Jegea de Jleaktie Mond en klauwzeer. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend z.ijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weldestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GERT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postburoelen. Onze lezers zullen in de dagbladen gelezen hebben, hoe gezel Molck- mans volksvertegenwoordiger van Brussel,den minister an Landsverde diging, Dovèze, ondervraagd heeft over de. oorzaken van de dood yan den soldaat Streulens, soldaat bij het 6e regiment geschut. De soldaten vertelden aan al wie het hooren wilden, dat. do soldaat Streulens op eenejoefening driemaal van zijn paard gevallen was, door zijne oversten verplicht was terug te paard te stijgen, en ten gevolge van die vallen na eenivo dagen naar het hospitaal overgebracht werd, al waar hij stierf ten gevolge van dit ongeval en dit zonder dat de ouders toegelaten werden hom te bezoekon, den dag vóór zijne dood. Gezel Melckmans heeft de zaak uiteengezet zooals zij door al de sol daten vertelden hevestijrd werd dit miek den minister Devèze zenuw achtig, die spartelde als eon duivel in oen wijwatervat, en bij de verde diging van ZIJN leger en ZIJNE officieren het noodig oordeelde om weeral eenige« tirades patrio'iquos ten beste te geven, ten einde de aan- daèht af te leiden, heeft in zijn ant woord eenige vergissingen bo- gaan, die aantoonen in welke nauwe schoentjes do legeroversten zitten on hoe zij alles beproefd hebben om eruit te geraken. Wij laten onze lezers zelf oordoe len over deze vergissingen die liier volgen liMinister Devèzo zegt eener- zydsGekwetst wil zeggen een man die kwetsuren draagt Streulens had geene kwetsuren. Hij leed aan bloedzweering. Het 4s heter van geene kwetsuren te spreken. Hij had nog de sporen van bloedzweren. Minister Devèze die cavalier is. weel zoo goed als eenieder dat de lidteekens der bloedzweren zeer fee der zijn en bij de minste wrijving open liggen. Verder zegt hijWanneer men aan bloedzweren geleden heeft, be waart pien gedurende een zekere tijd de lidteekens ervan. Niemand be twist zulks al de getuigen aan vaarden het. Het gtaat ingeschreven op do ziekenlijsten en op de regis ters der ziekte oorzaken, in de hospi talen en ook op do geneeskundige getuigschriften. iü dit laatste niet eene stilzwijgen de en onrechtstreeksche bekentenis dat wij gelijk hebben Minister Devèze verklaarde Verondersteld dat een soldaat schrik heeft van zijne oversten en dat zijne oversten di uk op zijne ge tuigenis kunnen uitoefenen, maar hier geldt het niet een onderzoek yan militaire oversten, maar wel ■vüp een onderzoek door den krijgs auditeur, e- n burger-magistraat af liang«nde van het ministerie van «ustDie, en wanneer gij deze magis traat beschuldigd niet het onderzoek ^oodanisr geleid te hebben om volle dige \rijheid van het woord te laten aau de getuigen die hij onder oedo onderhoort, dan zegt gij de zaken niet zooals zij zijn. Minister Devèze vergist «zich dubbel, want inhetoeiste gedeelte dezer verklaring laat hij door zijne veronderstelling voelen dat ©nzo Kamoraden gelijk hadden toen zij ^.weerden dat er druk was uitgeoe fend op de soldaten toen zij onder- hoord werden door do onderzoeks- commisSKO van hot regiment, Hij vergist zich weerom wanneer hij spreekt ran den burger-ma gistraat den krijgsauditeur, want deze heeft zich bij zijne ondervra gingder getuigen doen bijstaan door twee officieren in uniform. Moesten die misschien een onuit gesproken druk uitoefenen op de militairen die moesten getuigen. Men zou het zeggen als men weet dat de eerste soldaat dieondervraagd werd, gedurende ruim oen uur overroepen werd in zulke mate I dat men het gerucht in de wandel- gangen kon hooren (verklaring dor burgerlijke getuigen ouders Streu- lens, die in die gang hunne beurt af- I wachtten om onderhoord te worden). 3. Minister Devèzo en volksver tegenwoordiger Housiaux vergis sen zich als zij beweren de toestan den der kazernen te kennen, omdat zij ook simpel soldaat geweest zijn. Vooreerst zij waren het in oor logstijd en de toestanden van nu en dan zijn niet te vergelijken. Daarbij waren zij maar gedurende geheel korten tijd simpele soldaat en al de oversten kenden hunne maat schappelijke positie en behandelden hen volgens deze. 3. Minister Devèze Weet niet goed hoe de eerste val van den sol daat Streulens uit te leggen. Langs den oenen kant'moet hij, ingevolge ziine»' redevoering, geloof hechten aan de verklaringen van zijne;- offi cieren in hun verslag en langs den anderen kant mag het onderzoek van den Krijgsauditeur niet in twijfel getrokken worden en beiden spre ken elkander tegen. Wanneer vergist zich nu Minister Devèze? Wanneer hij het houdt met de on derzoekscommissie die zegt zijn paard hebbende op zij gesprongen, is Streulens afgestapt en de Luite nant heeft hem, gezien de tijd der oefening verstreken was, zijne po ging om de hindernis over te sprin gen niet doen herbeginnen en is met de kolom vertrokken. Of wanneer hij het eens is met het onderzoek van den Krijgsauditeur waaruithlükt: na verschillende zijsprongen, springt het paard over de hindernis, maar Streulens verliest het even wicht, griipt zich vast aan don hals van liet paard en valt( maar komt op zijne voeten terecht. 4. Minister Devèze vergist zich wanneer hij beweert dat geene ruiten werden ingezet in de kamer van Streulens, en de heer Krijgsauditeur heeft zich vergist wanneer hij zich niet de toestand deed uitleggen zooals hij is. Deze groote kamer, on- het dak, is verdeeld in-elkander loopende deelen en daags na het verschijnen van het artikel werden ruiten ingezet in hetfgedeelte naast de afdeeling van Streulens, maar dat door het ineenloopen ermede slechts éóne kamer vormt. Waarom is dit niet gezegd zooals het is, of moest er verantwoordelijkheid vermeden wor den 5. Minister Devèze heeft zich vergist wanneer hij uit de verklaring der ouders van Streulens alléén dat gedeelte leest, dat betrokking heeft op de toestanden vóór het ongeval. Is het hii - vergissing dat Minis ter Devèze vergeten heeft hunne verklaringen over het ongeval zelf en de gevolgen af t,e lezen in do Ka mer Of heeft de Krijgsauditeur bij vergissing dit gedeelte der getui genis niet opgenomen 6. Nieuwe vergissing van wie Van minister Devèzo of van een ziiner - dokters Soldaat Streulens klaagt, van pijn in de linker bil, want minister De vèze verklaart zblf dat brigadier Vernier en soldaat Boelpaepo 17,18 19 October, teinture d'iode op zijn bil gestreken hebben, en eerst op 31 October bestatigen de dokters dat er iets aan die bil scheelt, terwijl Streulens reeds sinds 23 October in het hospitaal is en men hem er eerst voor buikloop verzorgde. 7. De Minister Devèze of zijn officier major d'administration vergissen zich wanneer zij beweeroö dat op 1 November geen reden was om de ouders van Streulens in het hospitaal toe te laten, want de dok ter Kleermaecker, dienstoverste, verklaart in zijn verslag" dat de koorts (38,7) blijvend was, en dit werd bevestigd door minister Devèze die meent dat er geen belang moet worden gehecht aan de verklaringen van Slruelens aan zijn verloofde op 29 October juist omdat hij 38,7 gra den koorts heeft. S. Minister Devèze vergist - zich wanneer hij beweert dat do dood van Streulens tengevolge van bloed* bederf heel natuurlijk is. Dit is zoo weinig waar dat men het noodig ge vonden heeft om vóór de begraving nog de milt en de nier uit het lichaam te halen. Waarom deze ongewone - han deling voor eene natuurlijke dood Waarom dit verzwegen aan de ouders? Waarom hen dan ook bolei om het gansche lichaam te zien Veronderstelde mon reeds bij het overlijden dat later door wetsdok ters eene schouwing zou kunnen ge daan worden 9, Minister Devèze vergist zich wanneer hij zegt dat ondanks het verslag der wetsdokters nog niet is neergelegd, deze hem toch toege laten hebben te verklaren dat de schouwing van het lijk toelaat om te zeggen dat op geen enkel deel van het lichaam eenige breuk te bespeu ren is. Waarom werd dan bij ver gissing - waarschijnlijk, alleen de linker bil meegenomen om te radio- grafeeren Zou een radiografisch onderzoek van het gansche lichaam niet een veel zekerder bewijs zijn van het vooropgezette Al doze tegenstrijdingen en ver gissingen in de uitleggingen van minister Devèze laten den gewettig- den indruk dat hij beproefd heeft, zynen plan te trekken en dat hij zoo goed als wij overtuigd is dat in de klachten van gezel Melckmans een grond van waarheid steekt, maar dat hij beproefd hoeft om door het opzoeken en vooropzetten van enkele onnauwkeurigheden, te ontsnappen aan een grondig onderzoek, dat een ieder in het belang van ons land's faam wenscht. Deze ondervraging toont klaar en duidelijk aan dat de geestestoestand van sommige oversten in het leger en zijne bijdiensten verderfelijk is en dat men er hot levend - materi aal, de soldaten als quantitó négli- gable als uitschot, als proefmate- riaal aanziet. Socialisten, ten strijde om ook daarin verandering te brengen door de afschaffing van het staande leger en de invoering der gewapende natie. uit De Werkman - klagen terecht over verpestende stank in de stad. ze spreken over rotte eieren, water ratten, dompers, huichelaars, volks gezondheid en zoo meer. En in hunne bespreking werpen zij de schuld aan de onverschillig heid van dompers en liberalen. Maar Clara en Sabina hebt gij al eens na gedacht wie de grootste schuldigen zijn, zoo ver zult ge niet zoeken, ge loof ik. Mag ik U eens herinneren aan de verschillende vergaderingen die plaats gehad hebben na degemeente- kiezing, tusschen liberalen, Daensis- ten en socialisten voor het samen stellen van ons Aalstersch Schepen college, dan was uwe partij niet te vinden vooreen democratisch sche pencollege uit eerlijkheidsgevoel,zoo beweerden ze, wilden ze onkel een vierledig college, het was niet uit eerlijkheidsgevoel, maar wel uit schrik van de socialisten. Dit staat vast. Ten dien tijde was de liberale partij nog vinden voor een drie ledig schepencollege en niettegen staande uwe party wist, dat er van wege de dompers niets te bekomen was wat rechtvaardig is, hielden ze mordicus aan een vierledig college, 'tis te zeggen, dompers, liberalen Daensisten en socialisten, niettegen staande uwe partij en bezonder uwe voormannen, vervolgd en belasterd op do schandaligste wijze door de dompers, en niettegenstaande ver volging, slagen en vuil van wqgo die dompers, was het uit eerlijk heidsgevoel (o bittere spotternij) dat uwe party die zelfde dompers in het schepencollege wensclite. Ja, 't is waar, op 'hetlaatste oogen- blik trokken de liberalen klinken huilden metde dompers, daarom is M. De Windt vereerd met den stamp van den ezel. Maar ik herinner me nog de stem ming van M, Van Opdenbosch in het college, wanneer er eonon van uwe mandatarissen met geestdrift uit riep, ik bon tevreden dat onze man niet gekozen is, dat uwe partij den volgenden dageen manifestin gansch do stad verspreidde, schreeuwende onze man zal tusschen den verrader niet zetelen en niettegenstaande dit schreeuwen, blijft M. Van Opden bosch in het schepencollege tusschen die verraders en dompers. Enkele maanden daarna word M. Van Opdenboséh geschorst in zijn ambt als schepene door tusschon- komst dier verraders en dompers, en pas zijn zijne driemaanden schorsing voorbij en nederig gaat hij terug naar zijne plaats, dit noem ik plat broekerij, en nu Clara en Sabina trekt eens do gevolgen uit deze enkele regels, aan wie is nu do grootste schuld. Den 26 November werd in de voor naamste centrums van het land ge manifesteerd tegen de roaktie die overal onder verschillendste vormen den kop opsteekt. Al de hervormingen door het pro letariaat sedert den wapenstilstand bekomen worden aangevallen, met de linkerhand neemt men terug wat met de rechter gegeven werd. Al de artikels der burgerpers heb ben voor doel de massa diergenen die de partijbelangen boven de be langen van het land stellen, tegen onze partij, haar program, en hare hoofdmannen op te ruien, en die niet begrijpen dat alleen de socialistische voorstellen bij machte zijn de ty^J te doen teruglkomen waarop do wereld een min of meer normaal^ uitzicht zal verkrygen. Het is oen groote siryd die aange vangen wordt en die hard zal moeten gestreden worden. Rede te meer om ons immer dich ter bij onze instellingen to scharen, van welken aard deze inrichtingen ook wezen mogen allen brengen er toe bij, onze macht te vergrooten, hetzij zedelijk, het zij geldelijk. Het is het grootste verlangen van La Prévocance Sociale een belangrijko rol in dezen strijd te spelen door hulp te verleenen aan de andere instellingen, dat zal zij slechts kunnen doen op voorwaarde dat alle socialisten hun plieht tegen over haar begrijpen. Hot Laboratoria Pottiez, 31, Vlns- akkerstraat, Brussel, herinnert dat het alleenvorkoopor is van LA BOVINACHE volkomend genees middel tegen Mond en Klauwzeer, ontdekt door don Apothekor Karei Pottiez. Do officieele proefnemingen gedaan in 1920on de bekomen uitsla gen gedurende do tegenwoordige heorschende plaag, hebben de vol strekte krachtdadigheid van dit ge neesmiddel bewezen. Ons kathojiek-liberaal Ministerie is aan 't bewind gekomen, onder den kreetSpaarzaamheid, Spaar zaamheid en nog Spaarzaamheid En het spaart Het spaart op do uitgaven voor do ongelukkige wcrkeloozon. Minister Moversoen moot het geheel en al naar don dieperik sturen. Hij kan hierdoor enkele honderde duizende franken sparen, maar voör die heeren katholieken en liberalen is het veel, als de spaarzaamheid maar gebeurt op den honger derge nen die te vergeefs naar werk zoe ken. Maar die heeren zijn zoo spaarzaam niet, als liet uitgaven betreft voor het leger. Inderdaad, onze huidige heeren ministers zijn liet eens, om aan de Kamer een buiteugewone uitgave te vragen van ongeveer dertien (13) millioen franken, om nieuwe kazor- nen to bouwen te Gent, Brugge, Burght, Antwerpen, Vorviers Spa, Borgen, Namon, Eupen en Malmed}r. Afschaffing van 't Crisisfonds bouwen van nieuwe kazernen, zie daar de huidige politiek der katho lieken en liberalen. Nochthans was het niet den laat- sten oorlog Hebben ze het niet ge durig aan onze jassen voorgehou den En nu eischt men nieuwe ka zernen, om moeren meer soldaten te herbergen, in; plaats van die gelden te gebruiken om werkmanswoningen te bouwen, waaraan men tegen woordig zooveel behoefte heeft. Maar wat geeft het voor de hoeren liberalen en katholieken, dat do werklieden wonen in ongezonde krotten, in kelders, op zolders, in stallen en barakken, als ze maar Imn wil kunnen voldoen, 't is te zeg gen aan militarisme en nieuwe ka zernen bouw en. Middelerwijl komt er maar geene oplossing aan den woningnood 't Is jammer, 't is droevig zulks, te moeten bestatigen, maar wat nog moer jummor en droeviger is, is, dat er nog werkmenschon zijn, die zich laten vangen aan die rijke monschen politiek. Wanneer zullen die monschen eens klaar zien? Frikdkrik. GemcenteraacS^slting van I December. De zitting wordt om 5 1 2 ure ge opend. Hot verslag der vorige zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. Den Burgemeester geeft lezing van een brief van Gèzel Jean Steen hout om te mogen ondervragen over de verpestingen van een volkswyk ea 'voortgebracht wordt door een fa briek. Het woord zal op het einde dor dagorde verleend worden. 1. Gemeentebelastingen. Onder zoek vanimz waren, M. DE SMET, verslaggever der commissie, van llnantiën. De sek- tie van fipantiöu had in zijne verga dering van .Donderdag 9 November do volgende reklamen te onderzoe ken ion eerste, over de balkons en Logias,ton tweede op wagens, autos, rijtuigen, camions on steekkaren ten derde op de koetspoorten, poor ten en hekkens. De balkons en logias. Een en kele reklam" is u-g.-n doze taks inge komen De Kommissie is eenparig van gevoelen dat aan deze roklame mag voldoening gegeven worden en de aanvrager zal ontheven worden aan deze laks. Op wagens, mtos, rijtuigen, ca mions en steekkaren. Er zijn re klamen ingekomen van wegens de

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1