rwovE- Arrondissementsfederatie Geeraardsbergen. Sanitaire Coodgieter. Werklieden van Sec. Jonge Wachten en Tumgroepen. De groepen worden verzocht de vergadering bü te wonen, op Zon dag 17 dezerom 9 ure 's morgens, te Geeraardsbergen, Volkshuis, Groote Markt. DAGORDE pil. Letterkundige prijskamp. 2. Bestendige Nationale secre taris. (Kandidaten) 8> ^Congres 18 Maart 1923. »4. Aanstellen nieuwe Arrondis sementsecretaris, De groepen die wenschen een punt aan de dagorde te brengen, kunnen er kennis van gevengvoor de zitting. De dienstd, Secretaris, E. Q1T8, Strijd penning AALST. Overdracht 1657,56 fr. Missing verleden w eek, zet Cesars vrouw 6,00. Gezongeo doorTheodoor Blanckaert Werkersloven bij Georges De liniyne, rondgehaald door Edmond Pois 6,u5. De Schutter Petrus 1,00. Wijkelub Jan Volders, .van een strydmakki r uit Huele, die zich in Aalst vestigt en als voorhoen zijne geliefkoosde socialistische par tij verdedigd, omhaling na redevoe ring 3;00. Lied gezongen door Joseph De Smedt, een oude Veteraan, in den wykclub Jan Volders 7,75. Lied gezongen bü Van der Meersch door De Neef 2,50. Omdat Lange Miel on gezond is 0,75. Omdat do zot Pare- wyck al 2 uren moet aangaan maar omdat hy aan het winnen ts blijft hy 0,50. Omdat Minier hem afgetast hce't tot op zijn hemd 1,00. Omdat den baas uit den Wijkclub Jan Vol ders zegt voor vyf en-twintig centie men hebt ge geen zet 0,25. Omdat Camiel Parowyck alleen naar Leb- beke niet meer raag gaan, want hy faat altyd bij Doris 0,50. Omdat den lauwen melkman zooveel propa ganda maakt voor de rooden, geeft Parewyck 0,75. Gezongen door 't li- menadéke by Jef Cornand 3,75. Ge zongen De stommen Pietdoor Caasen Cola bij Benonl De Puos 2,50. Op de koffietafel van Alfons Van der Speeton 7,05. Omdat Frans kwaad was 0,50. Omdat hy niets anders gaf dan voorden strijdpenning 0,50. Om dat Frans een lied gezongen heeft die wfl niét verstaan hebben. Totaal 45,15 fr. HARMONIE. Lied gezongen door Frans Lee mans by den Belg Hendrickx 5,00, Bij het torugkeeren van Jean Boey- kens uit het leger, en eene ronde gedaan in het lokaal 6,75. Totaal 11,75 fr. FANFARE. J5on socialistisch staatsbediende 10,00. Gezongen door Chariot Steen- baut bij Jaak Temmerman 4,00. Ge zongep door Em. Peeters by Leo De Veyidèr 6,82, Om het effen te maken 0,18. Gezongen door denkelfden by Hortence Cornand 7,00. Lied gezon gen door Van den Éorre Petrus by •G. Leeman 4,60. Gezongen door Ju- lien Cooman by de weduwe Sedeyn 9,24. Verscheidene zetten rondge haald op het huwelijksfeest van Alfons Van der Speeten, te samen 24;85/ Uit Hofslade. Strijdpenning Omdat Hofstade zoo'n schoon e kantohnier heeft met een hoed en rok aan;0,25. Omdat zy het vuil water van haar huizen niet kan uitdrinken 0,25. Omdat zy niet kan verdragen dat een werkman zyn brood kan verdienen doet zy het aelf 0,25. Om dat Odile Matthys zoo goed met de scfiup in de grachten kan werken 0.25. Omdat wij zooveel goloopen hebben, daarom geven de geburen oog 0,50. Een welgelukt feestje.'' Zaterdag en Zondag laatst, werd or door do zorgen van het bestuur van onzen Turnkring Door ,lever Sterk en met medewerking van ons muziekkorps, een prachtig Turn en Variétéfeest gegeven inde feest zaal van De Redding. Onnoodig veel uit te wijden over den vooruitgang van onzen turn kring, ondar de leiding van onzen knappen turnleider Alfred Blondeel uit Gent, die er steeds voor zorgt, het programma zuo afwisselend mogelijk temaken, Van de pupillen tot de adulten, het zy mannelyke als vrouwelijke, allen hebben huD uiterste best gedaan.om het feest te doen lukken, en de goed keuring van ieder te verwerven. Velen zullen bemerkt hebben, dat onzen kring redelyken vooruitgang ■gedaan heeft. De oefeninge* op toe stellen werden zuiverder uitgevoerd- de vrye oefeningen der pupillen ion- peiis en meisjes werden ook gelijk matiger uitgebeeld, evenals de py- ramieden. Onze fanfare vergastte onsintus- schen op verscheidene stukjes mu ziek en als voorlaatste nummer had don we ballet, boeren en boerinnen, op algemeeno aanvraag gespeeld, en bet ballet Gardevil ging er een lachen op zonder einde, en least not least potheose en Internationale sloot het feest in de beste stemming, en ieder ging voldaan huiswaarts, hopende in de toekomst nog meer zulke feesten te zien verwezenlijken. Bertha. Schijnhniligaards. Een werkman kloeg er ons deze week over. op welke manier onze tegenstrevers er op uit zijn, om haat en tweedracht en afvallig heid in onze rangen te zaaien. Hij vertelde ons hoe er zekere katho lieke gemeenteraadsleden, bij onze werkers, er een vermaak in vinden allerlei verdachtmakingen en sme righeden op onze voormannen te laden, Ook zegde een tegenstrever op den trein, want hetjwas onder de werklieden die dagelijks hun brood in Brussel moeten gaan ver dienen dat het gesprek gevoerd werd, zou het onzen eersten sche pen zyn schuld zjjn. dat er taksen zouden gestemd zjjn op deelek- trieke lampen, taks van acht fran ken per lamp en per jaar, taks op de huizen, taks op do duiven en zoo meer. Zooveel woorden, zooveel leugens,ofwel is het aartsdomheid, ofwel moedwilligheid, maar het schoonste van het spel gebeurde op de laatste en voorlaatste ge meenteraadszitting Die heeren stellen verhooging van loon voor, voor een beambte wiens wedde reeds het wettelijk minimum verre overtrof. Verhoo gingen werden voorgesteld aan andere bedienden, dus vermeerde ring van uitgaven. De heeren ka tholieken stemden ze. meer nog vonden de voorgestelde verhoogin gen (niet hoog genoeg. By de be lastingen onthouden ze zich, mijn heer Clement, de fameuze midden stander stemt zelfs tegen alle belastingen. Uitgaven, ja zooveel ge maar wilt, maar. inkomsten, o zie neen, daarvoor zyn zeniette vinden. En dan komen zeggen, de socialisten leggen taksen op alles, wy niets Denken die Jesuieten, want schijnheilige hypocriten zyn het, dat wij maar van gisteren op de wereld zijn. Ligt hun nederlaag met de laatste gemeentekiezing hun zoo zwaar op de maag, of is ze on verteerbaar, het burgemeester schap en schepenfrak, in het ver schiet, had hun het hoofd op hol gebracht, 5 gekozenen op II Ze wisten niet hoe hun blijd schap lucht te geven. Maar o wee bitter is hun ontgoocheling ge weest, zoo dicht tegen het lang verwachte en (lang gedroomde ge luk, en dan nog moeten zien door die vervloekte socialisten, die van niets verstand hebben, werkjon gens, uit werkersfamiliën gespro ten, door zulk gespuis den loef af gestoken te worden, dat was toch wat te erg. Daarom hebben zij vrij dag in blok gestemd tegen de be lastingen, en in blok voor de ver hooging der uitgaven, om zich tegen de naaste kiezing voor te doen ais volksvrienden I Gemeene demagogen zijn het, dat zegt hun Een Werkersvrouw. Strijdpenning. Gezongen door Doren Van den Eecktiout bij Edm. De Coster, rond gehaald 6,70, Omdat den dikken van Tlialos me.spoelde in het ballet 0,40, 't Was toch zoo ne schoone, dikke champetter, oh 1 mon gros lapin|o,40. Totaal 7,50 fr. CINEMA. Zondag 10 on Maandag 11 Decem ber. Dagblad Gaumont. Dwaze streek, drama in 5 deelen naar La Folie équipéo van E. Forst, met de beroemde kunstenares Emmy Wei hen. Zidore, komiek in 2 deelen. Het groot geheim van Londen, 5* en 6e episood. Het huis des geheims. Curley vervolgd aan boord van het schip, springt in zee. De oude gou vernante van Andrey bezit niets meer van het geld wolk haar snoode daad opbracht, en zich ziek voelende wilt zy baron misslag horstellen en bezorgt aan Cottolbey de echte ge- hoortoakt van Audrey, Men zal nu trachten Audrey te ontdekken. Cur- lej' wordt gelast in hst geheimzin nige huis te dringen. De dedektief Webs is in de handen yan Clung-Fu gevallen. Stem uit 't verleden, Cur ley zaJ er in slagen do dptektief WebsF, te redden. Zekere dag ontdekt Cottolherg in eene straat van Hach- ney, op den koer van een ellendig huis Andny en geholpen doorSef- ton brengt hij haar by Selwyn, waar hij verneemt dat zij de erfgename is van liet groot fortuin van Malvern. Bob Sepion durft aan Audrey zyne liefde niet verklaren. Ching Fu zendt een zijner mamen naar de woning van Selwyn, hapande daar het go- heiligde serpent to vindon. In het kort Do Adelaarster een der kostelijkste en prachtigste fil men in episode, tooneelen uit de fransche revolntie. Tegen de acht uren. In het blad Beurs-overzicht van n November 11. uitgegeven door de Burgersbank, wordt nage praat wat in 't oneindige herhaald is in de finantieele bladen dat om de economische toestand in ons land normaal te brengen, eersten vooral moet worden overgegaan tot de afschaffing van de achturen- wet die toch ook niet toegepast wordt, schrijft dit blad. Dus is hier erkend dat minister Moyeisoen, de werkerswet laat verbrachten. Wij willen hier niet wijzen op de valsche stelling, dat de schuld aan den achturen dag zijn zou, als ons land zich niet gansch herop- beuren kan, meer dan eens hebben onze verschillende bladen daar vol doende op geantwoord, en de ar beiders weten genoeg dat de schuld is aar. het kapitalistisch regiem dat niel alleen België maar ook andere landen, van dieper om dieper zak ken in den poel van van wanorde, elkeen die een weinig wil nadenken zal ook wel bestatigd hebben dat onze regeering niet durft, kan, of mag doeltreffende maatregelen treffen, want onze regeerders wil len niet meer dan de regeerders van andere landen, de bezittende klasse verplichten te betalen zooveel zij betalen kunnen om de toestanden gezonder te maken. Wij vragen ons af of Beurs- overzicht hier de opvatting weer geeft van den middenstand voor wat de achturenwet betreft, en zul len dan aanstippen hoe de midden stand zich dus keert tegen de wer kende klasse, door het bestrijden der noodzakelijkste aller wetten voor de verheffing en ontvoogding der arbeiders. Het zal voor de vrouwen en man nen onzer syndikaten een bewijs te meer zijn hoe zij in de bres zullen moeten zijn om de achturen te;.ver- dedigen, door eerst en vooral hunne partij-inrichtingen te steu nen, door getrouwe verbruikers te worden van al de waren welke door de coöperatief c Verbroedering worden verkoeht, om zoodoende te helpen onze samenwerking uitbrei ding te geven. Syndikalisten, vrouwen, man nen, vergeet niet dat de coöperatief u een steun wezen zal in den strijd voor het behoud van den achturen S. M. Verbroedering. Huismoeders, de winsten fdoor de coöperatief verwezentlijkt wor den niet gebruikt om u te bevech ten, zij worden aangevoerd om onze klasse te rugsteunen in den strijd voor een beter bestaan. De eerste plicht van een verstan dige huisvrouw is regelmatig hare aankoopen te doen in de winkels der coöperatief Waren van goede hoedanigheid en voordeelen van allerlei aard. Voor mans-enjon- genskostumen kunt gij niet beter daD in de coöperatief Verbroede- ring Wie zich socialist noemt, eet het brood onzer bakkerij. Het is het beste. Muziekschool. Zondag laatst werd door de leer lingen der stedelijke muziekschool, in Stadsschouwburg, een prachtig concert gegeven, ter gelegenheid der prijsuitreiking. De verschillende nummer? wer den tot voldoening van het talrijk publiek uitgevoerd en de uitvoer ders zijn dan ook toegejuicht ge weest. De heer Bestuurder en het lee raarskorps halen eer van het gele verde werk, maar ook de bestuur raad met den werkzamen sekreta- ris beer P, Schapelinckx. verdie nen onzen dank en een woord van aanmoediging. Wij hoorden den wensch uit drukken opdat in den loop van het jaar nog zulke muziekavonden zou den worden ingericht, de faam on zer muziekschool zou er bij winnen, en de kunstzin bij ons volk zou aan gewakkerd worden. Woningsnood. In Ninove is de aanbesteding ge daan voor het bouwen van twintig goedkoope woningen, 't is weinig maar een begin, want wij verne men dat nieuwe aanbestedingen znllen volgen. Voor wannneer hier ter onzer stede. Het wordt waarlijk tijd, want wij vernemen dat den heer Vrederech- iii't kort een reeks vonnissen tot uit zetting zal uitspreken, en wij weten dat er reeds een zeker getal zulker vonnissen uitgesproken zyn. Waar zal men de uitgedrevenen huisves ten. De toestand wordt onhoudbaar, er dient gehandeld te worden. Een mirakel. De Vaandrig klaagt over de uitbuiting der kolenverbruikers door de koolmijnbazen en vraagt dat er radikale middelen zouden gebruikt worden, bijgevotg tus- schenkomst van den staat, en den vrijhandel dan Vaandrig Wij meenen dat de beste middel ware, de koolmijnen gemeenschap pelijke eigendom te maken, de koolmijn aan de gemeenschap doen terugkeeren wat haar ontno men is, dan zou het algemeen be- lnng gediend worden in plaats van het kapitalistisch belang van en kele bezitters. Het verschil. Gedurende een jaar minister schap van onzen vriend Wauters viel de index van 470 op 394, Moyersoen is een jaar minister en de index is terug op het peil toen Wauters door liberalen en klerikaltn uit het ministerie werd gehouden. En het leven verduurt nog, en Moyersoen ging nu eens de minis ter van het goed leven zijn, zooals de kleriko-Iiberale burgerregeering met minister Theunis aan 't hoofd België redden ging Al wat er ge daan is, was knoeierij tegen de werkerswetten, drijven tot afschaf fing van kosteloos pensioen, crisis fonds, achturenwet. Arbeiders, oogen open Ons aanstaande Turnfeest. Op Zaterdag 3o December a. s, verjaringsfaest der stichting onzer Turnafdeeling Rust-Roest. Een prachtig programma, volledig nieuw, zal met de welwillende me dewerking van de fanfare <r Ver broedering uitgevoerd worden. Op het programma vinden wij reeds, vrije en tuigoefeningen, oefeningen op toestellen, plastische beelden, pyramieden, een prachtig nieuw ballet, de Normandische Oogsters (gekostumeerd), apotheose enz. Al de oefeningen worden be geleid met muziek. Gedurende de tusschenpoozen zal het muziek zijne puikste num mers ten gehoore geven. De prijzen der plaatsen eerste plaats 2.00 fr. tweede i,5o fr Balkon 1,00 fr. Partijgenooten, allen naar dit feest, were de leuze. Steunen wij onze jeugd en turn kring. Kaarten te bekomen bij al de leden der Maatschappij. Het Bestuur. Voordracht. De tweede Voordracht over kin derverzorging door den heer dokter Van der Schueren welke Dinsdag 28 November 11 plaats had lukte opperbesten de talrijk opgekomene vrouwen en moeders keerden tevre den huiswaarts. Hunne kennis was door de w^jze en nuttige raadge vingen van den heer Dokter aan zienlijk verrijkt, en wij mogen ons dan ook verheugen de vrouwen en moeders met zooveel belangstel ling de voordrachten te zien vol gen, 't geen voorde inrichters en den heer Dokter de beste aanmoe diging is. Nu Dinsdag a s. 12 De cember, grijpt de derde Voordracht plaats. Wie de voorgaande voor drachten volgde, komt zeker ook naar de verdere belangrijke en nut tige uiteenzettingen hooren. Warm aanbevolen aan alle wer kersvrouwen. Opgepast de voordracht begint om 7 1/2 ure stipt, in de muziek zaal. Elk weze dus op post. Turnkring Rust-Roest. Deze week zijn de repetition ge regeld als volgt Woensdag i3 December, meis- jesafdeeling. Donderdag 14 Decem ber, jongens adulten en pupillen. Vrijdag 15 December,meisjesafdee- ling. Men neme in acht dat de repe tition slechts om 7 ure beginnen. Strijdpenning. Omdat Louis Meyer zooveel gerucht maakte al kaarten Speliere 0,50. Om dat Speliere zyn pyp moet aan kaDt houd Louis 0,50. Omdat het van Ouderdom is Speliere 0,25. Omdat Kabouche vao 't lam gouds geslagen is 0,25. Gezongen door den dikken Kees op de Veste by Gilbert 1,25. Omdat de lustige zicb goed verma ken metzot te zijn0,25. Omdat Adrien aan de lustige geen muziek meer ge ven zal 0,25. Omdat de president met drie ckals aan zyne nek nog koude heeft 0,25. Omdat het by Camu St. Catharine is 0,50. Omdat dez«ter niet aan kan 0,25. en niet meer kan bakken 0,50. Omdat Matthys ten zy- nen hoogsten is 0,25. en Camu niet minder 0,25. Omdat Kasse do acht uren overtreed met bediende te spe len dan nog mot de volle pinten weg loopt van zyn eigen konfraten de lustige 0,50. Omdat .Gust deze week zoo schoon was met zün kapotte broek en wy er al zoo veel te verkoo pen hebben 0.50. Omdat lado 9 maal betalen moest en dan weg vluchte 0,25. Omdat lado faarne wiest en altyd verliest en dan e kolére in den neus komt 0,25. Om- d&t lado nen klets kreeg dat zyn neus zwol van den natten 0,25. Omdat de president lado buiten smeet 0,25. Omdat niemand meer wilt kaarten met lado daar hy niet betaald 0,25. Omdat de president het goed karak ter heeft van George zyn vrouw haar pint uit te likken 0,25. Remie geeft er 0,25 omdat de prosideet hem ein- delyk zou betoren. Omdat Frans Monnier de zang en muziek nummers uitvoerde in de herborgen en deze de eigendom zyn der lustige vrienden op heeterdaad betrapt door Arthur Michel en over gemaakt aan de president de lustige vragen 25 fr. schadevergoedingen 8 dagen govang 0,75. Totaal fr. 8,75. Voor het Muziek. Omdat die onnoozelen zoo wel zin gen 0,50. en wy er hoofdpyn vau krijgen 0,30. Omdat er in slaap vie len 0,50. Er was maar eene zot hy 0,25. omdat wij Camu zullen uitnoo- digen op het zangfeest 0,25. Totaal fr. 1,80. Voor de vlag dep Oud-stpijdepa. DeGelan Leo 1,00. Gewone, Moderne en zeer prachtige Badkamers, Placementen voor ge- surpresseerde Gas-, Water-, Bier-, en prespomden, Verlakten blikken Keukon, zinken Dakbedokkingen, BIJ Rich. Fpanceus - Mepokaepf Molenstraat, N. 49a, GEERAARDSBERGEN. Verzorgd werk, aan matige prijzen. Spoedige bediening. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus dorlaatsto nieuwigha don, aan ma tige pryzen. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die do belangen der werklie den verdedigt,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3