Groot BAL De Werkloozenstetin In de Kamer. AALST - Hand in Hand Hit JYieeréeke. Belangrijk Bericht. Uit Meire. r van vt Krisisfonds wordt terug verminderd. De Vakbonden ontvangen den vol genden brief waarin gemeld wordt, dat van Nieuwjaar den steun van het Krisisfonds terug vormindord wordt, Ministerie van Nijverheid en Arbeid Albert, Koning der Belgen, Aan allen tegen woordigen en toekomenden, Heil. Gelei op ons besluit dd. 30 De cember 1920 waarbij een Nationaal Krisisfonds werdt tot stand ge bracht, gewyzigd bij onze Beslui ten dd. 7 en 31 Maart 1021, 6 Sep tember 1921 en 8Juni 1922. Gelet op bet door den Beheer raad van het Nationaal Krisisfonds in zijne zilting dd. 38 September 1922 uitgebracht advies. Op de Voordracht van onzen Mi nister van Nijverheid en Arbeid. Wy hebben besloten en wy be sluiten. Artikel 1. Te rekenen van 1 Ja nuari 1923, wordt liet 'getal dage- lyksche tegemoetkomingen betaal baar door het Nationaal Krisis fonds, aan de verzederde werkloo- zen, die in nood verkeeren, en die hun recht op tegemoetkoming van wege hunne werkloozenkas heb ben uitgeput, tot dertig per kalender jaar beperkt. De Minister wordt ertoegemacb- tigd, liet voordeel van de tegemoet komingon na den 30 dag teiverleu- gen, op advies uitgebracht door den Beheerraad van het Nationaal Krisisfonds, en zulks na overleg ging van een rekwest steunende op het aanhouden van de Krisis in een bepaald bedrijf, en op de onmogelijkheid de er in betrokken arbeider*, elders, onder aanneem bare voorwaarden werk te ver schaffen. De beslissing waarby verlenging wordt verleend, dient een duur er van aan te geven, Artikel 2. Onze Minister van Nij verheid en Arbeid is belast met de uitvoering van dit beriuit. Gegeven te Brussel,Jden 4 Decem ber 1922. Geteekend ALBERT. Van Koningswege De Minister van Nijverheid en Arbeid, Get. R. MOYERSOEN. De werkloozen die in nood verkee ren en tot heden 6 maanden of 180 dagen steun van het Krisis fonds omvingen, zal verminderd worden, op I maand of 30 da gen steun. Dat is eene vermin le ring van 150 dagen. Van als de klorikalen en liberalen alleen do regeering in handen heb ben. moeten de werklieden het uit zweet en en Minister Moyersoen helpt er goed aan mede om de werk lieden te pijnigen en op honger- kuur te stellen, 't Is daarvoor dat gansch de bende van den geldzak zoo tevreden is, ovor de geele en blauwe ministers. Wanneer gaan de groen kruisers en de Daensisten. nieuwe bloemen en bedankingen sturen aan Minister Moyersoen voor zijne goede daden en 'wenschen dat hij lang minister zou blijven De mannen van orde? Zoo noemen zich de rijke burgers aller kleur, die de socialisten af schilderen als de mannen van het geweld. Doch. alwie een weinig geschie- nis kent. weet dat het rjjke bur- gersregiem zich heeft gevestigd door het geweld. Na den oorlog, dank aan de eendracht der werklieden, is aan de voöroorlogsche toestand eenige verandering gekomen in het voor deel der arbeiders. Dat hangt de rtjke burgers uit de keel, die van duivelsche listen droomen, om dat aan de werklieden te ontnemen. Maar die Heeren gevoelen den te genstandder werkers, die hardnek kig de bekomene voordeelen ver dedigen. De Burgers Unie (Union-Civi- que) die gevormd is, om de wer- kersstryden te breken en onder kruipers te leveren, zooals het gebeurde tydens de staking van de Tramwegmannen te Brussel, schynt thuns voorbereidselen te nemen, om hier in België te be proeven. wat de bende van Mus solini in Italië gedaan heeft: door MOORD en BRAND zich meester te maken en de werkers aan ban den te leggen. Inderdaad.de bladen geven hier van bewyzen wat da ryke Bur gers Unie zich voor genomen heeft. Zondag laatst heeftVooruit twee formulen medegedeeld van brieven uit Leuven gezonden, en die geteekend waren, de eene door den Voorzitter van de BELG. BURGER UNIE en de andere door P. V. A. van HET BELGISCH- FASCISME. Terecht schrijft Jan Prolo in Vooruit 't Is tegen deze lieden van 't ge weld van brandenvernieling en moord dat wij ons stellen moeten en zullen't is op het geploeter van die bendedat we het oog moeten Het oogenblik is dus gewichtig. De ryke burgers-regecring sabo teert de goede werkers wetten, die door de socialistische ministers zyn tot stand gekomen, en buiten het Paleis der natie organiseert men het geweld, om de werkersveree- nigingen te vernietigen en hare lokalen door het vuur te doen ver dwijnen. De arbeiders gevoelen aan den lijve, wat zulke poging der rijke burgers voor doel heeft. Zy zullen zich als voorheen niet meer als slaven laten behandelen. Het spreekwoord zegt, één verwittigt man. is er twee waard. De wer kers houden zich gereed om zich te verdedigen. H. P. Vraag (in 't Vlaamscb) van Gezel Nichels De prijs van het Beknopt Kamer verslag is verhoogd van 2,50 fr. tot G frank. Zöu de heer minister me niet wil len zeggen waarom hy dit besluit heeft genomen Hoe groot het getal abonnementen was aan den nrys van 2,50 fr. en hoe hoog dit getal nu is aan den prijs van G frank Antwoord a) Krachtons eene in den ministerraad genomen beslis sing, werd de abonnementsprijs op het vlaamsch en het Fransch Be knopt Verslag verhoogd, ten eind» hem meer in overeenstemming te brengen met de werkelijke kosten van deze uitgave. b) Aantal abonnementen op het Vlaamsch Beknopt Verslag Zittijd 1921-1922 1G.118 1922-1923 8,882 Aantal abonnementen op hetFransch Beknopt Verslag Zittijd 1921 1922 19,680 1922 1023 13,800 Er dient opgemerkt dat dagelyks nog abonnements-aanvragen bij het bestuur van het Staatsblad toekomen, zoodat de voor den loopentien zittijd opgegeven getallen slechts voorloo- pig zyn. Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels 54 werklieden wier naam hierach ter is opgegeven, die met een week abonnement reizen, zoutten gaarne de toelating bekomen om des Zater dags den trein n.2827 te Aitdonaerdo te 19 u. 34 te nemen die hun te Sot- tegem aanbrengt te 19 u. 50. Die trein is hun nu verboden en ze moeten wachten van 18 u. 39 te Au- denaerde tot 20 u. G naar trein 2819 die hun te Sottegem aanbrengt te 20 u. 43. Die werklieden kunnen dus orge veer een uur vroeger te Sottegem aankomen. Het spreekt van zelf dat er vele werklieden zijn die te Audenaerde een gewoon reizigerscoupon tot Sot tegem nemen om die uur niet aan tyd te verliezen, en hun werklieden weekabonnement op zak houden. Gezien dus het overgroot getal dier werklieden nu toch mede reizen met n° 2827, zoo ware het voor den heer minister een weldaad in 't be lang van die werklieden dat hij de Toelating wilde geven dien trein mot hun week abonnement te benut tigen. Antwoord Het is niet mogelijk die 54 weekabonnementen te Au denaerde op te nemen in trein n°2827 zonder hetzelfde voordeel t# verlee- nen aan allen welke dien trein bij vertrek uit Kortryk zouden wen- schen te nemen. Daar de plaats ont breekt om den wenscb van al de weekabonnenten in te willigen, acht ik dat de bestaande toestand dient behouden. Gezongen door Maria Van de Vel- d°, rondgehaald door De Coorde Fr, bij De Vos Gustaaf 5,12. Gezongen door Warken en Philemon De Mijn werkers bij De Vos Gustaaf 3,73, Omdat Ptulineken een verrassing gewonnen had 0.25. Omdat er wel honderd bladen papier rond w aren 0,25, Omdat er een kolknop in stak 0,25. Omdat zy daarvoor wel getrak teerd heeft 0,25. En alleman er te vreden over was 0,15, Totaal 10,00^ Samenwerkende Maatschappij Waarde Kameraden, Parftijgenooten en Huismoeders. Nogmaals doen wy een bijzonder beroep op uwe vereenigingskracht, Het verleden heeft U bewezen dat uit de Samenwerking uwo sterkte komt. Herinnert U allen bij het ontstaan der Werklieden party van Aalst, dat de eerste vergadering moest gehou den worden in één koolinagazijn, langzamerhand is onze bakkerij in werking getreden en deze heeft bo- wezen, dat hare werking de prijs van het brood doen dalen heeft, de woekerwinsten der bakkers heeft verijdelt, en dan nog de kleine win sten welke er over bleven kwamen ten Uwen voordeele. En, waarde Kamaraden, partygenooten en huis moeders, door Uw aanhoudende wilskracht hebben wij ons vroeger koolmagazijn naar den oude wereld gezonden. En nu staan wy thans voor eonen Moderne Winkel, in do Molenstraat. Een Winkel op de Ledebaan, schoone Feestzaal, Vergaderzalen. Volksbibliotheek, sterke georganiseerde Muziekafdee- deeling en binnen enkele maanden noch eene Harmonie er b'y. Onze Turn- en Tooneelgroepen gaan ras vooruit, en wij voorzien er in kortst mogelijken tijd, de schoonste uitslagen van. En nog, waarde Kamaraden, heb ben wij eei en grooten weg af te leg gen. Het ligt aan ons om meester to worden van de wereld, wij weten het allen. De burgersklasse is onze vij and en die bestrijden ons met alle middelen. Welnu, ontneemt hunne wapens, en gij zult my misschien vragen ho« Deze wapens hun ontnemen, is ge heel eenvoudig. Begint van heden af aandeelhouder te worden der Samen werkende Maatschappij Hand in Hand en deze aandeelen zyn van 25 franken, welke gij moogt afkorten met franken seffens. Dan begint gij met al uwe aanknopen te doen in uwe eigene instelling en op deze wijze, zult gij de wapens der bur gersklasse ontnemen. En gij, huis moeders in het bijzonder, moet uwe plichten begrijpen en daarmede heb ben wy eene goede gelegenheid.Ten eerste ons brood is van het beste der stad, onze winkelwaren zyn van eerste hoedanigheid, gematigde pry- zen en zuiver gewicht, on alle zes maanden eenen schoonen per 0/0 en dit volgens uwe aankoopon. Het woordje 't is te duur mag voor onze huismoeders niet meer bestaan. In- Indien gij iets te duur vindt, of van de geringe hoedanigheid, wend utot den Bestuurder en gij zult voldoening hebben in de mate van het mogelijke. Zoodus waarde Kamaraden, Par tygenooten, en gij in hot bijzonder huismoeders, doet al uwe aankoopon in onze moderne winkels en gij zult over u zeiven tevreden ziin, dat gij medehelpt tot grootmaking onzer partij. Ook vragen wij u dezen prach- tigen tempel uit de Molenstraat te komen bezoeken. Ingang vry. NAMENS HET BESTUUR: De Bestuurder. Louis Van Der Weken Om de Zondagrust onzer bedienden te eerbiedigen, zien wy ons verplicht onzen Winkel in de Molenstraat des Zondags te sluiten. Huismoeders, gelieve uwejaankoo- pen te doen zooveel mogelijk in de week, daarom blijft den Winkel in de Molenstraat open, des Zaterdaags tot 9 uren 's avonds. Elk zegge het voort. HET BESTUUR. 6003 LEDEN I 't Was meteen waargenoegen.dat onzen vriend Spitaels Louis, socreta- van onzen Zieken bond Victor DE GEYTER, me vertelde, dat hij op 9 December 11. zijn zes duizend en derde lid had ingeschreven. En ik wenschte hem uit ganscher harte proficiat. Inderdaad, toen we ■verleden jaar in do maand J uli, onze vlag inhuldigden, toen droegen we een transparant in den stoet, met foett opschrift Sluit u aan bij onzen Zielcenbond met zijne 5250 leden I... En wanneer we nu mogen zeggen, dat we er reeds 6003 hebben geboekt, dan is zulks het be wijs, dat de Aalstersche bevolking onzen oproep heeft beantwoord en dat we voliedig hun vertrouwen go- nieten. Hier in onze stad, is de party, het laatst begonnen met het stichten van oen zieken bond, zoodanig dat, wan. neer wy begonnen, er een groot ge. tal onzer bes te vrienden en partyge nooten reeds deolmaakten van de eene of andere ziekenkas, zooals we er heden nog hebben. We kunnen aannemen, dat ze in den beginne er aan hielden bij hun nen bond te blijven, niet wetende,dat den onzen op goeden voet moest ko men maar nu, dat ze zien dat ons getal reeds zoo iioog is, nu zouden zij. zich bij bot. groote leger moeten aansluiten, en zich laten inschrijven bij den bond van HUNNE PARTIJ, niet waar Wy zijn nu ver uit den sterksten ziekenbond van de stad. Waarom Omdat we niet zorgen voor eene machtige kas WE ZORGEN AL LEENLIJK OM ONZE LEDEN DE MEESTE VOORDEELEN TE DOEN GENIETEN EN DE BESTE ZORGEN TE DOEN TOEDIENEN, en het strekt ons bestuur tot eer. Al de dokters werken voor onzen bond. AL de apothekers leveren ons de medicamenten en ALLEN spreken met den meesten lof over onzen bond. Het is een bewijs, dat al degenen die wenschen deel te maken van een ernstigen Ziekenbond zich moe ten aansluiten by den onzen geves tigd in het lokaal Hand in Hand. En nu vooruitGezorgd en mede- geholpen, zoodanig dat we binnen enkele maanden ons 0500® lid kunnen boeken. Zijn we nu den sterksten bond van Aalst, we moeten zorgen, dat we zóó sterk worden, als al de andere ziekenbonden onzer stad tezamen, en dat. kunnen we met een werkers bevolking als de onze. Hand in Hand, is den te huis van ieder werkersgezin, daarom er allen heen. Friederik. NAAR OMHOOG! Alhoewel verheugend, mag de uit slag welke onze bibliotheek etdu- rende haren zittijd van 1921 22 beko men heeft, verre van voldoende genoemd worden Verleden jaar hebben we 3275 boe ken uitgeleend. Een oppervlakkig onderzoek over onzen uitslag zou ons wel verheugen, omdat dit jaar het eerste mag genoemd worden.dat sinds den oorlog in regel werkte. Een naderen blik, echter, geeft maar: 3 boeken gemiddeld per lezer voor opvoedkunde. 3 boeken gemiddeld per lezer voor politieke rechten 3 vakboeken gemiddeld per lezer en 16 boeken per lezer voor letter kunde in 't algemeen. Die verhouding. Vriendinren en Vrienden, is betreurenswaardig Het is immers niet voldoende, dat men aan de soc. party aangesloten zy. Eene aansluiting brengt ons geen socialist, geen svndikalist, geen opvoeder, geen propagandist, dat weten we maar al te wel Ze brengt ons alleen een lid... een beginneling. Een groot deel van onze leden kent ook maar de gowone formulen de oude, doorgezaagde refreintjes, welke de arbeidersparty immer in hare propaganda schriften en zoo meer gebruikte. Maar, over maatschappe lijke, over ekonomische beweging, over opvoedkunde, over techniek Geen jota over die wetenschappen, waarmede we, socialisten, ons pro gramma moeten samenstellen en do arbeiders uit hunne, ellende hplpen. De verhouding tussehen ons aantal boekuitleeningen en ons aantalleden sprpekt ons klaar over de onbe kwaamheid van velen onzer arbei ders om hunnen achturendag te ge bruiken, zooals het een arbeider doen moet werken, huiselijk on verstandejyk genot en rust. Zooveel te klaarder zegt die verhouding ons, dat die leden geene goede socialisten zyn, geene strijders zooals 't moet, om hunne eigene ontvoogding te be werken. Een arbeider, die klassebe- wust wil worden, erkent het als eer sten plicht, de werken uit onze bi bliotheek over politieke en ekonomi sche beweging in te studeeren Een waar socialist moet, na diepn, rijpe studie, gewapend zijn om zich tegen z'n vijanden te verdedigen, om nieuwe slaven by ons, in aantal stij gende leger aan te voeren Gy zijt klasse-bewust arbeider, ge zijt socia list, zooniet, een algeheel of gedeel telijk wapen in de handeD der bezit tende klasse, tegen u zelve, om uwe eigene verdrukking Onze bibliotheek telt een schat van boeken, handelende over aller hande onderwerpen. Dit aantal groeit, door de zorg van onsopvoe- dingskomiteit, bestendig aan. Bin nen één jaar hebben we minstens 350 nieuwe boeken aangekocht,voor niemand anders... dan voor u, uw zusters en broers Onze aangeslotene mannen, vrou wen, meisjes en jongens moeten, door de gezonde rede, door do ern stige studie, klaarziende proleta riërs. strijdvaardige leden worden van liet socialistische leger... Zoo niet, zien we weldra, dat de reaktie ons onverbiddelijk naar het vóór- oorlogsche slavenleventerugzweept. Zoudt ge 't willen, Makkers Slechts twee wegen zyn open dien der t.erugdeinzing, als we onver schillig blijven dien van den aanval en de overwinning tegen het aristo- kratisme Kiest, Kameraden Een lid van het Opvoedingshomiteit DE LIBERALEN of beter hunne cheffen zyn nidf meer dezelfde van voor den oorlog. Wie herinnert zich de vroegere jaren dat de klerikale stokslageis op-de liberalen klopten, zooals do duivel op Geeraaid. Wie herinnert zich nog, wanne» r den Heer Jan De Windt, als laureaat do Hoogcschool verliet, de katho lieke gemeentebestuurders de vraag om dezen geleerden stadsgenoot 1 en stadhuize te ontvangen, afwijzend is beantwoord en er spottend in volle raad is gezegd, geeft hem een vaan tje- Wie herinnert zich het gou l«-n jubelfeest van Dokter Do M«»or. waaraan het stadsbestuur allen st.-un ontzegde. Wie herinnert zich den spot, v» r volging en broodroof doordekleri- kalen, op al dezen die niet denkten of handelden zooals zy wilden. Daar wierden de liberalen dan ook door getroffen. Thans zien we dat de liberal>n samenspannen met hunne vroogwo klerikale beulen, tegen de socialis ten en kristene demokraten in alle wet- en raadgevende besturen. Destijds had het klerikale bind D* Volksstem, geen woord van deel neming in rouw bij het overlijden van den grooten doode De Moor.' Van waar die verandering g*ko men is in de liberale rangen, dat r.*»! het blauwselmanneken met zyn ruil blik klaar maken. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ (Afdeeling Aalst). Socialistische Harmonie Arbeid en Kunst HEDEN ZONDAG in de zaal GELADEN, Hoogstraat. Begin om 3 ure. Prijs 0,99fr. Taks niet inbegrepen. harmonie! Gezongen by Victor V. d. Meerscb door Merten 4,00, Strijdpenning, Overdracht fr. 1708,71. Gezongen door den limonadeiaan van den Hoonegem, in den café Den- dermonde 1,45. E, S. geeft ook u,SO. Gezongen door Willieken en Louise Verlée 3,05. Gezongen door Juli.n Cooman bij de weduwe Van der Poorten 9,00. Omdat Fritskim van Louis Marcoen op Frans Toinheur zijn hand gep, heeft 4.30. Omdal bel zoo goed liep, geeft Finne .Marcoen 1,00. Omdat Alfons nu niet meer "al jaloersch zijn van Amandine geert ze ook 1,00. Lied gezongen door Gus taaf de Gentenaar bij Wantjen Aryj 3,00. Omdat den blauwen melkman zijn vleesch aangebrand is 0,50. Omdat zijn vrouw een tand heeft, 0,5e. In 't vervolg maakt hü zijn vleesch ge reed in de melk 0,50. Omdat Kamiel den ouden zijn vuil hemd nagaan heeft 0,25. Omdat den ouden RiJre- wyck naar een tamelijke broek ging zoeken in den wijkclub Jean Volders 0.50. Omdat den baas uit den wijk club Jean Volders met zijnen schoen wil werpen en hij kan hem niet meer uitdoen 0,85. Omdat den ouden Parewycb om tabak gaat en men hem dartig cen tiemen te veel vraagt 0,50. Omdat den baas uit den wijkclub Jean Vol ders gaarne zou hebben dat Vinntjon vader zou zeggen 0,50 en omdat dan ouden Parewyck op den'trein zit 0,85. Omdat den baas uit dkm wijk club Jean Volders zoo schoort op de vrouwen hunnen schoot kan zitt'bfc 0.50. Omdat de bazin uit don wijk club Jean Volders zoo aanvallig was om 8 uren en zoo vies gezind om 9 uren 0,50. Omdat er een oude kat in het houtmagazyn zat die langs de achterdeur binnen komt 0.85. Omdat den baas om 11 uren zijne yrouw kust, onder het zingen van een lied 0,50. Totaal 28.80. Een blauwe Piet. Wy lezen een artikel in de Volks gazet van 3 dezer,waarin onze roode mandatarissen aangevallen worden voor nietsdoeners in-den gemeente raad. Spytig dat den schrUver zifn naam verloochend had, maar wij gaan hem toch op zijne leugons een ant woord geven, en om te weten tegen wie wij spreken, zullen wij hem doopen blauwe Piet. Hewel Piet, gij schrijft, dat er door onze roode mandaiarissun-geon woord in den gemeenteraad ov«r den woningsnood gesproken wordt. Wel Blauwe Piet, gij zijt leelijk mis. Piet luistert wie heeft »-r inden raad voorgesteld, allo tedigstaande huizen in beslag te nemen Maar Piet weet dat.nietwacht wij zullen ze u wat opsommen. Ten eerste, vier woningen hij de kinderen Wynant, Boschstraat, dat zij den dag na die gemeenteraads zitting gansch vernield hebben. Ten tweede, een ledig huis bij 0« Schockaert, Vijverstraat. Ten derde, Burm, Oostdorp.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2