Uit Sottegem NINOVE. Kerkxken. Geeraardsbergen. Werklieden I Uit Schendelbeke. Uit OoerBoutatre. Ten vierde, bij de Weduwe E. Lievens. Ten vijfde, hij Lievens Victor, een man die zijn plicht begrepen heeft. Hij heeft zijn huis hersteld en ver huurd. Ten zesde, voorgesteld een schrij ven te richtendoorden gemeenteraad aan Mijnheer den Onderpastoor om zijnen intrek to willen namen in de Pastorij-. Hij met zijne dienstmeid bewoont een huis waar vier gezin zinnen kunnen wonen. Piet, gansch de bevolking van Meire weet dat, en gij domme Piet weet dat niet. Nu onwetendi- komt wat nader en luistert Wie heeft er alle reglementen aangehaald en ze overhandigd aan burgemeester en gemeenteraads leden om te kunnen overgaan tot het stichten eener maatschappij van goedkoope woningen of zelfs aan sluiten in eone tusschen gemeente lijke maatschappij Onze kameraden hebben Burge meester en gemeenteraadsleden alle reglementen doen onderzoeken, en na veertien dagen lezen en herlezen, luidde het antwoord van die acht menschlievende volksvrienden, dat eene boerengemeente daar niet kan over beschikken. Hewel, blauwe Piet, er is nog on langs eon omzendbrief, bevattende een minlstorbel besluit, in de ge meente gekoai*n, om het mogelijke te doen voor het bouwen van werk manswoningen. Welk voorstel was er van de katholieken on do groen kleurige, en wat voorstel heeft onzen gezel Schouppe gedaan Dat de men- schen voor te bouwen.grond moesten hebben, en dat zij zouden do bestge legen grond van het Arm- hureel in kleine stukken verdoelen en laten prijzen, en den bouwer den grond op 9 jaren laten, met gemak van betalen, om aan het Armbureel geen schade toe te brengen. Hadden onze kameraden daar niet geweest den grond van het Armbu reel was door de heeren katholieken en groenkleurigen afgestaan aan oenen rijken boer. Wij zouden hem verkocht hebben. Wij willen medezeggingschap heb ben in bet Armbureel en laten de plaats niet gaan als zij aan ons toe komt. Ziehier blauwe Piet, gij spreekt ook van benoemingen. Hewel luis tert de eerste benoeming viel te beurt aan De Troyer Jozef voor het Annbureel. Onze drie roode kamera den onderhandelden met de groen kleurigen, omdat de oude bewaar- derskliek, Camille Couppeyn ten on rechte builen het Armbureel gesteld hadden, omdat hij geschillen had met Mijnheel den Burgemeester. Hewel onze kameraden willen dien man in zijne eer herstellen en hem terug benoemen. Wat was het ant woord van de groenkleurigen ?Dat zij in het huisgezin van De Troyer Jozef vijf stemmen veroverd hadden en dat zij hem met de medehulp van do katholieken gingen herkiezen, maar dat in 't vervolg de tweede pjaats aan ons toekomt. Wat denkt ge, blauwe Piet, zoudt gij, u niet beter bemoeien met drie man achter uw muziek te gaan in Meire, dan onze kameraden uit den gemeenteraad te lasteren. ;D« goeden dag, Piet, tot wedar- zièns. De roode kameraden van Meire. I Verleden Zondag was het hier Al- gotneene Vergadering voor onze vor- eenigden aangesloten bü de moderne Vakverenigingen. Trots het slecht weder was de opkomst buiten alle verwachting. Onze strijdmakkers Bergmans en Gesar Haelterman hebben or dan ook voor ..gezorgd om ons eone schoone voordracht te geven, die met veel be langstelling is gevolgd. We hopen deze sprekers neg meer maals te mogen hooren, onze bui tenbevolking wil eveneens lijk deze «it de stad de ketenen waarmee ze ginds jaren gebonden liggen breken, en dat hun ook recht op leven ge schonken worde. Mannen binnen vier weken komen onze makkers weer, elkeen dient z^jn vrouw dan mede te brengen, om een genoeglijke avond te passee- ren, dus allen op post. Een Toehoorder. Strijdpenning. Omdat Maes on Fleet twee goede «ocialisten zijn en zij zullen socialist sterven 1,00. Van de gebroeders so cialisten Fleet, Oscar en Ivo omdat zij goede socialisten zijn 1,10. Een lied gezongen door Osoar De Smet en rondgehaald door Sis Moreels bij Alfons De Potter 2,00. Omdat, Gilbert twee maal gewonnen heeft tegen Gilbert 0,25. Omdat Gilbert niet con tent is van dat been 0,25. Omdat Gil bert content is van dat boen 0,25. Omdat Anna content is van dat been en dat zij nog meer content is van twee beenen 0,25. Omdat Anna er vol op tegen is 0,25. Omdat Anna haar 8acoche in Alphons zijn gezicht zal lappen 0,25. Omdat Gilbert er tevre den van is 0.25. Door gezel Beerens dat hij verzoekt van duidelijker de opschriften te doen verschijnen 0,50. Omdat Fio zoo stil zit als eens muis 0,50. Omdat Arraand zegt dat Fio te stil zit in ons lokaal 0,50, Van Oscar omdat er in die kweste van dat been eene algemeen a overeenkomst is gesloten 1,00. Omdat gezel Beerens content is dat er twee goede mu ziekanten in ons lokaal zijn 0,50. Van Fleet omdat Fio bij ons muziek zal komen 1,00. Omdat hij er moet bij komen 0,25. Omdat Ivo van het libe raal muziek zal afgaan om bij het socialistisch muziek te komen en de eerste clarinetto zal spelen 1,00. Om dat Ivo zoo chef worden bij ons mu ziek C,25. Omdat Ivo, Fleet en Oscar drie goede socialisten zijn 0,25. Om dat Ivo zegt, dat het de waarheid is dat zij zeggen 0,25. Totdal fr. 12,10. Ontvangen op de lijst der Turners in ons lokaal 3.00. Vroeger en nu. Totover enkele jaren nog kon men het ieder jaar bestatigen, hoe er ter gelegenheid der feesten van Sinte Barbara, patrones der mijnwerkers en van Sint Nikolgas, feestdag der fabriekarbeiders in 't. algemeen, de werklieden hun vermaak zochten in drankpartijen, welke maar al te dik wijls ontaardden in echte zwelg-en braspartijen, met de onvermijdelijke, als noodlottige gevolgen bloedige vechtpartijen, waar de messen een gewone rol speelden. Dat alles gebeurde in den tijd, dat onze werklieden nog 14 A 12 uren werkten, in den zoo zeer door de rijke menschen geroemden tijd, dat onze werklieden een echt slaven en dievenleven leidden. Sindsdien is er reeds veel veranderd. De werklieden meer vrijheid be komen hebbende, beter georgani seerd. hunne menschen waarde beter heseffende, hebben ook van die bal dadigheden afgezien. Wij hadden het genoegen, stille ooggetuigen te zijn van het feest der Mijnwerkers. Reeds van 9 uren voormiddag, ko men ze naar het lokaal. Zij houden algemeone vergadering. Na ver schillende toespraken o. a. door de gezellen De Handschutter, propagan dist derCentrale,gezel Nichels,volks vertegenwoordiger, hunne belangen dus besprekende, hadden ze voor wat verzet gezorgd. Een pianist en een zanger waren daar. Gedurende twee, drii uren, heerschtte or de bes te gezelligheid. Wij konden het bijna niet gelooven. Waren dat nu die rekels waarover men zoo dikwijls sprak, waren zij dat nu. wien men zoo vaak had uitgekreten als rede- looze menschen, kalm en deftig wa ren ze zich aan het verzetten. Wij voelden ons 't harte zwellen van trots. Ja dat waren ze, de zoo ver achtte koolputmannen. Eere zij hun. De St. Nikolaasdagen zün voorbij. Er is gedronken, er is gedanst, er is gezongen, wat luidruchtig soms, maar toch we mogen het gerust zeg gen, geen baldadigheden meer als vroeger. Alles verliep in de beste orde. Ja er is iets veranderd. De werkende klasse is 'niet meer het redeloos vee van vroeger. Ze bezit hare eigenwaarde, is er van bewust, en handelt dan ook in dien zin. Zoo komen we stilaan,maar zeker, door het verbeteren van den stoffe- Uiken toestand der werkende klas, tot hare ontwikkeling en opbeuring. 4t zijn de eerste verschijnselen van de weldaden van den achturigen arbeidsdag. Werkzusters! Werkbroeders !Onze ontslaving kan sleehts ons eigen werk zün. Werken we dus onver poosd tot de grootmaking onzer ver- eenigingen. Onze macht ligt er in besloten. Doen we aldus, dan is de toekomst aan ons Roode Syndikalist. TERECHTWIJZING. Sommige personen strooien met opzet het valsch gerucht rond, dat er door het stadsbestuur, een taks zou aangenomen zy'n van acht franken per iaaren per elektrieke lamp, welke de inwoners hebben laten plaatsen. Dit is valschelyk ge logen. Het gemeentebestuur denkt er niet aan of zal er nooit aan denken, der gelijke taks in te voeren. Beseffen de slechterikken, want slecht moet men zijn, om zoo iets rond te venten, dat hunne handelwy'ze schade be rokkent niet alleen aan de stad, maar bovendien aan verscbülige werkmenschen en kleine burgers, die met het plaatsen der elektrieke geleidingen, hun brood moeten ver dienen. Het stadsbestuur denkt er aan om eerlang tegenover de lasteraars de maatregelen te nemen, welke pas sen in deze zaak. P. Van db Steen# CINEMA. Heden Zondag 17 en Maandag 18 December. Dagblad Gaumont.. Eene gewetenszaak, drama in 5 doe len. Mabel, komiek. Hot geheim van Londen, 7een 8® episoden. De erfgename der millioe- nen. Men vindt Selwyn bewuste loos in zijn huis liggen'. De brand kast is open gebroken, de papieren door elkander gegooid, maar niets is weggenomen. De detektief Weebs krijgt van Solwyn de sleutel van zijn buitengoed. Weebs kan maar het ge heiligde serpent niet vinden, maar ontdekt het testament van Malvern, door hetwelk deze zy'n fortuin na laat aan zijne vrouw en na dezes dood aan zijne dochter Audrey. Bü hot vernemen van dit nieuws, sterft Solwyn schielijk. Cinley zal nog maals trachten het geheimzinnige huis binnen ie dringen. De valschespiriten. Ching- Fu zal trachten in het bezit te gera ken van het testament, en raadt aan Audrey aan, met haar erfdeel, aan- deelen te koopen der maatschappü Huiles de Bakou De eerbare Cottolberg vernoemt dat Audrey is bedrogen geweest. Curloy is intus- schentyd verdwenen, maar Weebs en zijn vriend Bob zullen haar in tragische omstandigheden terug vin den. In 't kort. Adelaars dochter, een der kostelijkste on prachtigste filmen in episoden, tooneelen uit de Fransche revolutie. Woningnood* Over enkele weken, kondigden wij aan, dat er door de maatschappü voor het bouwen van goedkoope woningen, met den uitkomen een zeker getal woningen zouden go- bouwd worden, welke tegen"t hal- ven 1923 zouden bewoonbaar zijn. Sedertdien vernemen wy echter niets meer over dit plan. Zal Geeraardsbergen, de stad zün waar er in den loop van toekomende zomer geene goedkoope woningen zullen gebouwd worden, in verschil lende andere plaatsen, zijn de aan bestedingen reeds gedaan Noch- thans het is hier meer noodigdan elders, waar twee en drie gezinnen samen wonen. In gebouwen niet het minst geschikt om als woning voor menschen te dienen, zijn familiën ge huisvest in voorwaarden die wraak roepend zün. Daarby' dan de bedrei ging van uitgedreven to worden, want naar wij vernemen zou de heer Vrederechter in 't kort ver schillende vonnissen tot uitzetting uitspreken. Waar moeten deze onge- lukkigen naartoe Er dient een op lossing te komen door het bouwen van nieuwe woningen. C. A. O. Afdeeling Geeraardsbergen. Do Voordracht over Volkszangers met makker Lecomte welke Vrijdag 8 December 1.1. moest plaatshebbeu kon niet doorgaan. De vriend Voor drachtgever door ziekte belet zijnde, was vervangen door Gezel DeMuynck die ons deze maal handelde over de Engelsche Arbeidersbeweging. Het was een stuk geschiedenis voor vele der aanwezige makkers nog onbe kend. Zoo leerden wü dat de Engel sche Arbeidersbeweging de oudste is van de wereld, en er reeds in de 15* eeuw sprake van was. Engeland is het land waar het machinisrre het eerst^ontstond en in de voortbrengst benuttigd wierd. De arbeiders voerden er een hardnek kige doch hopelooze striid tegen, hoewel zo in Engeland mede, de wel dadige invloed ondervonden van een bloeiende nijverheid, die te danken was aan de vele koloniën afzetgebie den voor de Engelsche nijverheid. Engeland beschikte over meest ko loniën en had de sterkste handels vloot, en moest niet vreezen blootge steld te worden aan de concurrentie van vreemde mededingers. Vandaar een bloeiende handel en nijverheid die het invoeren van machienen be spoedigde, om meer voortbrengselen te geven. De ny*veraars maakten schitterende zaken en zagen er dan ook niet op goede loonen te betalen. Stilaan toch kwamen lastige'mede» dingers zich op den weg plaatsen van do Engelsche nijverheid. Dultschland en Amerika werden de konkurrenten van Engeland. Spreker maakt de historiek hoe zulks in het werk ging, en hoe den weerslag er van de arbeiders trof, kinderuitbui ting enz. was ten toppunt gestegen. In 1815, de oorlogen togen Napo leon welke Europa wildeovermeeste- ren, legden ook de sociale beweging stil, zooals in oorlogstijd altüd het geval is. De arbeiders in Engeland lieten hun uitbuiten evenals hunne kinderen- doch eens de oorlog ten einde, ontstond er eene erqstige be weging en poging tot bekomen van arbeidswetgeving, en in 1825 reeds verworven de Engelsche arbeiders hetcoalitierecht op vereeniging. In Frankrijk erkende men slechts dit recht in 1864 en in België in de jaren 1880. In 1846 bekwamen de Engelsche arbeiders den 10 urige ar beidsdag, in 1867 het algemeen stem recht. In 1899 telde men in Engeland reeds 1 millioon 861 duizend gesyn- dikeerden in 1920 was dit getal reeds geklommen tot6 milliften, In deze geschiedenis hebben wü ook aan te stippen het ernstig pogen Van Robert Ouwen, welke het van eenvoudig werkman tot machtig nij- veraar bracht, en welke vele hervor mingen invoerde tot genot zijner werklieden. Het standpunt van dien weldoener was. dat de mensch het voortbrengsel was van zijn raidden en men dit midden dus moest ma ken waardig aan een mensch. In de streek waar hij zijn fabrieken en on dernemingen had, voorde hü zoovele hervormingen door, dat hü zich de vüand maakte aller Engelsche njj- veraars. De drankhuizen deed hy' sluiten en maakte ervan scholen voor het volk. Kinderen onder de 10 jaren werden in zün ondernomingen niet gebruikt, het was het eerste po gen om een arbeiderswetgeving te bekomen. Spreker haalt dan nog menig voor beeld en voorval aan uit de arbei dersgeschiedenis van Engeland,oven als de namen van verschilende lei ders die teonthouden waard zün. Dan komt de vriend spreker aan de poli tieke strüd waar de Engelsche arbei ders vele jaren het belang niet aan hechten, die er aan te hechten is, zoo zagen wü ze van het algemeen stemrecht slechts gebruik maken om Burgers to verkiezen. Nog zyn or vele proletariërs welke het niet begrijpen en of wel niet ter stem ming gaan of wel nog stemmen voor Burgers. Toch zün de zaken stilaan aan 't keeren, in de laatste verkiezingen behaalde de werkers- partü een schitterende triomf, hun aantal vertegenwoordigers zag men verdubbelen en maakte van die party de sterkste oppositie partü welke morgen wellicht bij de eerst komende verkiezingen de regee- ringspartü zal worden. Dan spreokt de vriend over liet machtig wapen der pers in Enge land beschikt de werkerspartü slechts over een blad tegenover de hondordo kapitalistische bladen die dagelyks de proletarische klasse aanyallen in haren strüd en in haar leven, ondanks die sterke overmacht, de laster en gift door de burgersper» verspreidt, behaalde de werkers- party die schitterende triomf. Hoe veel schooner zou die triomf niet geweest zijn waren al de arbeiders in Engeland lezer van hun eigen blad. Ook hier in ons land is onze werkerspers niet genoeg gelezen door de werkers, Kameraden, dit moet veranderen, de burgerspers moet buiten in onze werkersgezinnen en ons eigene pers, onze bladen er in. Aan de propagan da voor onze pers en de zege onzer idealen is verzekerd. JEUGD-FEEST. Zaterdag 30 December aanstaande, om 7 ure 's avonds, wordt door de Turnafdeelng Rust-Roest* mot me dewerking onzer fanfaren een BUI TENGEWOON AVONDFEEST inge richt, dit ter gelegenheid hunner stichtings verjaring. Dat het iets buitengewoons wezen zal, kunnen wü van heden af;verzekeren, de beste en nieuwste nummers zün uitgeko zen, en mot 'de meeste zorg samen gesteld, en zullen allen begeleid wor den door muziek, 't geen eenieder zal bevredigen, en veel bijbrengen zal tot het wellukken van het feest. Het muziek zal gedurende de tus- schenpoozen zijne puikste stukkon ten gehoore geve. Allo partügenoo- ten welke belang steHen in het par- tijleven zullen op dit feest willen zyn tot aanmoediging onzer jeugd. Kaarten te bekomen alle werkda gen van 7 tot 9 ure's avonds in het Volkshuis. Prijzen der plaatsen lerang 2,00; 2® rang 1,50; balcon en wandelgan gen 1,00 fr. TURNFEEST Rust-Roest REPETITIEN. Dünsdag 19 December. Jongons. adulten en pupillen. Woensdag 20 December. Meis- jes-afdeeling. Donderdag 21 Decembor. Jon gens. adulten en pupillen. Vrüdag 22 December. -- Meisjes- afdeeling. De repetition beginnen slechts om ure. HET BESTUUR. Strijdpenning Omdat Mathys 5 zotten had en hü was de6deü,25. Omdat Lado aardig is als hü lacht met zijn óón ooge en met de andere schreeuwt0,25 Om dat de Bloedwet en Pee 14 uren kaar ten 0,25. En omdat ze leute kregon al kaarten 0,25. Omdat Lado geen lusti ge klont is 0,25. Maar omdat hy wat minder van zijn 'neus zovde maken 0,25. Spiliere geeft 0,25. Omdat pas toor schreef,Louis Rampolherg geeft 0,50. Omdat pastoor over zijn glazen schreef, omdat Spiliere no goede man heeft 0,50. Voor 't muziek. Gezongen door Frans Soppe hij Jo- soph De Smet 2,50. Olivier Frans rondgehaald by" de Ruyver 1,50. Go- zongen door dezelfde Frans bij de zelfden 1,80. Maandely'ksche gift van een vriend 1,00, Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, öeeraardsborecn. Groote keus derlaatste nieuviglioden, ain ma tige prijzen. Vrede in Europa. De groote ramp van den wereld oorlog is nog niet hersteld, die alle landen in armoede bracht. Geene schadeloosstelling van gelyk welken aard wordt gevraagd, zonder ge paard te gaan met gewold en bedrei gingen van krijgsmachten. In het verre Oosten zijn do afgevaardigden aan twisten en aan 't redeneeren voor ieder zy'n land to vriiwaren, maar 't biy ft er bij. Geen definitieve overeenkomst, geen broederlükheid onder de volkeren. De kapitalistische regeeringen ge ven hunne bevelen, en zün ze recht of krom, hunnen hobzuchtigen wil moet volbracht worden. En om dit te bekomen, zullen ze weder men schenbloed doen vergieten, terwyl de Europeesche aarde nog denkt van dit bloed, en terwijl de duizenden verminkten nog wachten op een treffelyk bestaan, die den oor log hun ontnam. O Gü verantwoordelüken, deinst ge niet terug voor het oordooi dor massa Durft go nop zulke schand daden op uw geweten dragen Uitgebuitenen der kapitalistische, oorlogszuchtige klasse, gaat u niet medehelpen aan onzen grooten stryd, om onder do vólkern de banden van broederschap nauwer toe te halen, en de menschenslachteryen tot hot verleden te doen bekomen. Arbeiders, gü züt de voortbren gers van het kapitaal, van weelde en wolstand, en ge hebt het recht als voortbrengers, van het kapitalistisch regiem een duurzamon vrede te be komen. Dit kunt ge bekomen, door mede strijder te worden onder de banier van hot socialisme, dio door hare Internationale werkers organisatie, vroeg of laat zal zegevieren op de puinhoopen van het kapitalisme. V. B. R. Voor do Vlag. Lüst Philemon Schotte. Omdat baas met schoonmoeder aan het bombardeeren is. door vrienden van Baas en Fien 5,00. Onbekend 1,00. Tot kennismaking van dezen onbe- kendo 1.00. Marie, Rosalieken, 1,00. Onbekend 1,00. Omdat Georges naar de kermis nietdierf komen, van Vic tor on Frans 1,00. Omdat Georges moet wederkomen bü zatte Pol 1,00. De zatterikkon goedgekeurd door Victor 1,00. Gezongen door ons lid Frans D'Haeso 11,00. Van J. Roels 2,00. Victor en Louie 1,00. Totaal 25,00. Lüst Frangois Danoels. Omdat pot Fiene niet kan krügen 0,75. Van Louis 1.00. Omdat Gustaaf meer kan 0,40. Omdat Theophiel weder zat is 0,25. Omdat Fons Germaine gaarne ziet 1,00. Omdat die heeren zouden schrijven, dat men het kan lezen. Totaal 4,40, Lüst Vincke. Omdat de vlag er moet komen, van Pol 0,75, Voor G. zÜnen baard af te doen 1,00. Gezon gen door Th. Herregodts 2,50. Omdat Clement een lief had laten loopen op kermis Deftinge 1,00. Totaal 5,25. Ly'st Omer Vau der Putten. De Secretaris, omdat hü verheugd is over het algemeen totaal 1,00, Om dat Pieken niet kan dansen met de meisjes 1,00. Omdat hü Louise niet krijgt en hf er zot van is 1,00, Omdat hy zün lief van de stad niet wilt, omdat hy eene van Schendelbeke moet hebben 1,00. Adolf geeft nog 1,00, De zeven zün kwaad omdat Emiel Champetter voor de socialen stemde 1,00. Omdat Remy en Jef zich goed geamuseerd hebben op kermis Dinsdag 1,50. Totaal 9,50. Lyst Francois Clémont. Omdat Geerges vermist is 1,00. Omdat de volgende maal de lüst zou beter zijn 1,10. Totaal 2,10. Algemoen totaal 46,25. Te D..e..u..m I i Ja ziet ge, als ge do naam draagt van Albert I en go zet op uw hoofd een kroon, al ware. hot nog maar van klatergoud, dan zijt ge de eerste en de hoogstgeplaatste persoon van hot gansche Bolgonland. Dan krügt ge rond u een leger van kerkelijke mili taire en politieke kruipers en sleep dragers, wier rug kan plooien als elastiek, die u zuilen ophemelen en dus ook uw naam als een heilige zullen veroeren en zoo komt het. dat wü bier zooals overal elders UITGE- NOODIGD zyn geworden tot het bü- wonen van een Te leum, ter eere van Albert. Ik dacht onwillekeurig aan de groote praal die deze komedie in de hoofdstad medebrengt, waar al die geblazooneerde, gedecoreerde en geparfumeerde adel en ander aria- to's, waar al die gesabolde en ge pluimde helden van 10 uren achter net front uit do groote oorlog hunne gouden en zilveren sporen laten klinken, waar al die groote flnancio- zwondelaars, beursdieven en andere speculateurs op den honger van ons volk, waar blauwe en gele, zwaato en groene uitbuiters onzer werkonde klas mot hun schoonste patriotten- gezicht tegon woord ig waren, zie dan bekroop my wel de lust, al wa» het maar van ver, ook eens een ToDeum bü te wonen, niot in de hoofdstad, maar wel in de kerk van onze door katholieken bestuurde gemeente van Overboulaore, en ik ging... Maar in de kerk gekomen wat zie ik geen praal geen pracht

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3