Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Misdaden der Katholieke en Liberale Regeering Moyersoen maakt zich kwaad In ben Senaat. Belgische Nationale Bond tegen de Geslachtsziekten. Mijn Hoekje. 1 Jaar N° 52. Prijs per nummer 8 5 cenliemen. 24 December 1922. Plaatselijk Komiteit voor Arbcidersopvoeding AA L S T ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinslag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weides$raat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, i. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIB. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureolen. Arbeiders, stelt u te weer! Gedurende den kiesstrijd van 1921 zegden wij, met een* bcslisle hardnekkigheid Arbeiders, past op Vormt blokuwe hervormingen gen zijn bedreigd De reaktie beloert u On zs waarschuwingen waren meer dan gewettigd. Van zoodra het katholiek-libe raal ministerie gevormd was, werd de werkloozenonderstand vermin derd de hervormingen door gezel Vaudei velde in de gevangei.huizen ingevoerd werden gesaboteerd de groote openbare werken door gezel Anseele ontworpen, stop gezet de kontrool over de gelden aan d" katholieke scholen toegekend en door Destrée i' g< steld, riet meer toegepast al de maatregelen door Wauters genomen om h-1 rluur leven te bestrijden: aankoop van graan in den vreemde, toezicht op de uit te voeren hversmidd Ier, vaststelion van den b oodpins, d< r beeten en van de suiker, toezicht op de verknopp y/.en, aankoop van veivrozen vleesch en van boter af geschaft De achturendag oj de nditenv, ertig urenweek, met hare talrijke af wijkin gen. werd op de heftigste wijze door het patronaat bekampt cn dit met me deplichtigheid van zekere katholieke bedienden van het ministerie van Nij verluiden Arbeid. Terwijl de patroor s, deelmaken de van den Hoogereu Arbeidsraad, de herziening en zelfs de afschaf fing van den achturendag vragen, komt een katholiek volksvertegenwoor diger van Namen. M. Housiaux zich aan die misdaad medeplichtig maken en stelt voor de wet op den acht urendag voor vijf jaar te schorsen. Zelfs hit kosteloos pe- sio.i ,door Waufeis aan onze afgesloofde wol kers toegekend, wordt door de klerikalen op eene schaamie- looze wijze gesaboteerd. Af Moyersoentroetelkind der kristene demokrat en, groen kruisers heeft een wetsontweip neergelegd. Daarin heet het dat de huidig -, p n- sioeiiwet voor een jaar wordt ver lengd. De ouderlingen geboren voor 1 Oc tober i860, dus zij die den ouderdom van 6Sjaar zullen bereikt hebben voor 1 October /92S, zullen kunnen genie ten van de pensioenwet, destijds door Wauters neergelegd Wat de ouderlingen aangaat na dien datum geboren, zullen hei pen sioen niet kunnen bekomen dan van af 1 Januari 1926 cn dan zal de nieuwe wetgeving op hun toepasselijk zijn. Nieuwe wetgevingwat beduidt dit M MOYERSOEN heef' een tweede «retaontwerp neergelegd, betrefLicc de vc.pixhte verz ke rb g tegen derl ouderdom en vioeg- tijdig afsterven. Dit ontwerp schaft de kosteloos/u id al, d or Wauters ingevoerd en door de Kamer gestemd, na eene prachtige en indrukwekkende redevoering Wan* ters had zelfs gedreigd zijn ontslag als minister te geven, indien het kos teloos pensioen niet werd gestemd. i e t.istige sire, die Wautejs heeft opgevolgd gaat met r. user;- schreder; achteiuit. Hij wil de ouderlingen dwingen voor hun pensioen te betalen door het storten van verplichtende bijdragen en kent maar het kosteloos pensioen toe, aan dezen die in nood ver keer en. Wat dit in nood verkeeren be treft, dat kennen wij maar al te goed. 't Was voor den oorlog een kies- wapen in de handen der katholie ken. waar zij ruimschoots gebruik van maakten. De wekende klasse verwachtte een wet op de vroegtijdige werk onbekwaamheid m*t verplichte stortingen en een bepaald wetsont werp op het kosteloos pensioen. Het katholiek-liberaal ministerie geeft hen noch het een noch het ander. Maar de Socialistische Kamer groep is vast beslist krachtdadig op te tre den. Zij is zeker gesteund te worden door de Belgische arbeiders, zoovel deze der steden of van het platteland. Het pensioen afschaffen onzer ouderlingen is eene onwaardige daad, en maakt inbreuk op de hei ligste familiebelangen. Tegen deze opeenstapeling van reaktionnaire misdaden moeten de de arbeiders zich weten te ver e- di gen- Zij moeten begrijpen dat het hun plicht is zich te vereenigen om hun optreden krachtieer te maben. Met duizenden moeten zij zich aansluiten aan hunne syndikaten, kooperatieven en mutualiteiten. Nog drie jaar scheiden ons van de toekomende kiezing. Wij moeten dooronze getal sterkte het katholiek-libe raal gouvernetioeiit onmo gelijk maken. Wij moeten in ons arron dissement ijveren om er een tweeden zetel door te halen. D»ie jaar propaganda is niette veel Fpanren wij al onze krachten in om ons doel te bereiken De arbeiders moeten met ijzeren wil het misdadig op treden der reaktie breken AAN 'T WERK AAN 'T WERK Eenieder weet. dat gezel Aan ters geen kat is om zonder hand schoenen aan te pakken. Over enkele dagen heelt hy Moyersoen. met den schrik om 't lijf de Kamers uitgeiaagd. Tol viermaal toe vroeg Wauters aan Moyersoen of hij ja of neen tegen tiet kosteloos pensioen is Eerst deed Moyersoen juist of hy niet hoorde, maar Wauters die een kloeke stem heeft, riep het zoo luid dat de Kamer erbyna van daverde. Eerst maakte onze moedige, Moyersoen zich kwaad, maar dan ten einde raad, vluchtte hij de Kamer uit om in de wandelgangen aan zijne vrienden om raad te smeeken. Maar Wauters zal herbeginnen, Wauters zal niet loslaten Moyersoen opgepast dus De Senaat bespreekt op dit oogenblik dcHUISHUURKYVES- T.IE Woningennood doet zich in ons land gevoelen. Wat oplossing vond de burgerij tot hiertoe om in den nijpenden woningennood te verhelpen enkel en dit Opslag van huishuur en brutale uitzetting. Onze socialistische senators we ren zich dapper, ze vechten tegen een overmoedige burgermeerder heid Vooral munten De Swarte, Pi- rard en Van Fleteren uit De di cussie teekent zich reeds net af. De senators willen enkel en al leen weer opslag voor de huisjes melkers. Onze mannen hebben wel aan te toonen waar de schoen wringt, huisnood, neen dat niet, opslag, opslag voor de bezitters Nooit was de Senaat mooier in zijn rol. Alle verbeteringen door de socialisten voorgesteld worden door de liberalen en katholieken verworpen. Er is nog meer, de lameuze witte Pater Rutten stemt geestdiiftig met de burgerij mede. Uit dus het liedje van zijn demo cratie. Minister Masson toont zich meer dan reactionnair, ook uit dus zijn reputatie van liefde voor de werk lieden. Op het punt van volksgezindheid verstaan alle s icialistenvijanden zich uitstekend. Dat bewijst nog eens de Senaat. Rreds is er sprake in de wet van een vermeerdering van huishuur Maar zoo moet de wet weer nrar de Kamer. Wat zal de Kamer doen Heel zeker zal het hier zoo ge- makkel'ik niet gaan. De 68 gekozen socialisten gaan het werk van Vandervelde niet laten verknoeien. De huishuurwet moet in 't voor deel zijn der huurders, der armen, en niet om de rijken nog meer tf verrijken NOTA DER REDACTIE. Bij het lor pors ram, vernetnon wij dat do Huishuur-.vet in den Senaat is gesleept met 5'i stemmen vr, cl te gen en -Ié OQlhoudingen der socia listen. Toeknme. de week geven we de verklaring van den socialistischeu groep, gedaan door Gezel De Swarte. Op ZATERDAG 30 DECEMBER om 7 UUR 's avonds, richt het Opvoedingskomitcit een Voordracht in met film over DE; (iEÜEA,CWTSZIEKTEB De KEER DOKTER LEEMANS zal handelen over dit zoo be langrijk onderwerp. Wij rekenen op een talrijke opkomst. P. s. Kinderen onder de 17 jaar worden streng gewoigord Arm België larm landeken, met uwe overal geroemde helden, die het aandurfde, het hoofd te bieden aan het machtige duitsche keizer- rijk, en zijn groote leger den door tocht verhinderde. Wy zijn de overwinnaars geble ven tegen dien machtigen indrin ger. die van zyne macht misbruik heeft gemaakt, om ons te tyranni- seeren, ons volk tot dwangarbeid te dwingen onze jongens te mar telen en uit te hongeren. Belgen, we hebben dus gewon nen, den indringer heeft het moe ten opgeven en wij hebben ge juicht toen wy hem druipneuzend hebben zien aftrekken, om op zjjne beurt in zyn eigen land te gaan ondervinden, wat hot is, een rus tig volk te komen tergen. En we meenden dat wij over winnaars, onschuldig aan den oorlog, onschuldig aan al het leed ons aangedaan, na den oorlog onze wittebroodsweken gingen be leven, want het was er wel aan- verdiend na zooveel lyden en ont beeringen. Hoe zeer hebben we ons bedrogen Ons landeken had vóór den oor log eene schuld van ongeveer 4 milliard. 't Was reeds iets, maar toch nog draag'lyk. Weet ge, vriend lezer of lezeres, hoe groot oiize schuld nu is 1 Neen Welnu 30 milliard 1 Weet ge wel wat zulks betee- kent Ongetwyfeld neen. Welnu 'k zal het u trachten duidelijk te maken. 30 Milliard schuld, wil zeggen, dat iederen belg, man, vrouw en en kind, ELK 5000 franken schuld heeft, of ieder gezin van 5 perso nen 2ó duizend franken. Het beteekont nog dat we zouden noodig hebben, om die beigische schuld te dragen in zakken van 50 kilos zilvergeld, 3,600,000 mannen, zegge drie mil- lioen. zes honderd duizend man non, zelfs veel meer mannen als er beigen zyndie 50 kilos kunnen dragen. Om die schuld te veroveren, zouden we noodig hebben 18 dui zend wagons ieder geladen met 10 duizend kilos gewicht zilver geld, wat beteekent 3G0 treinen ieder 50 wagons. Moest ge nu die schuld stapelen met stukkon van 5 franken, dan zoudt go 215 duizend 250 stapels van 100 meters hoogte hebben. En moest onzen eersten minis- nu in de gelegenheid zyn, onze schuld te kunnen betalen, en iede ren minuut 1000 franken afleggen, en zoo dag en nacht onophoudend altyd maar betalen, dan zou hy 75 jaren, zonder de minste rust poos, noodig hebben. Verbeeldt ge u niet wat onze landelyke schuld beteekent En noch thans wy hebben gewon nen, we zijn de overwinnaars. Wat zou het dan geweest zyn, hadden we eens'niet gewonnen. T Friederik. Getrouwheid aan onze instellingen. Meer en moor beginnen de kamera den te begrijpen dat hun plicht ben oplegt hunne gelden naar de socia- 1 istisclie instellingen over te dragen in plaats van naar de kapitalistische. Het is aldus fiat onze vrienden meer en meer inzien het tienjarig vervallen hunner brandpolissen hen de gelegenheid biedt met pak en zak in LA PREVOYANCE SOCIALE over te gaan. Indien het getal dezer laatsten reeds belangrijk is, blijven er nog velen die dit voorbeeld te volgen hebben. Wy kunnen er niet genoeg op aan dringen dat elkeen aandachtig zyne polis herleze om te zien of de tien jarige vervaldag niet naby is. Anderzijds, mogen wy er van over- iuigd zijn dat veie onzer kameraden nog polissen van voer den oorlog in bun bezit hebben, dewelke moeten veranderd worden ten oindozemot den prijs van den dag in overeen- stemming te brengen. Om al deze reden, is bot beste dat er hen Ie doen staat, indien dit reeds niet gedaan werd, hunne polissen door onzen agent te laten nazien die op zich neemt al hot noodige te doen Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vryheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1