Groot BAL in de Kamer. Uit Sottegem AALST Hand in Hand Haii al be Xebeit LEVE M inister Moversoen. GENEVElt i Is er klassenstrijd Oeledeu der Vakbonden Vergaderingen De Arbeidersbeweging Uit llofslade. VOOR DE OPGEEISCfraTEN* Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel NICHELS Een opgeëischt werkman van Aalst verschijnt op IS April 1922 voor de vierde kamer der rechtbank voor oorlogsschade van het arron dissement Dendermonde en men kent hom de volgende vergoedingen toe 1. Voor zeven maanden vergoe ding 350 frank 2. Voor eene bestendige werk onbekwaamheid van 30 0/0 1.0S0 fr. en dit van af 15 Juni 1917 3. Voor z(jn minderjarig kind eene jaarlijksche vergoeding van 300 frank tot zijn achttiende jaar, Nu, belanghebbende noch Staats- commissaris stelt beroep in tegen dit vonnis. Hot wordt dus van kracht, dertig dagen na de uitspraak. In het ministerie -ontdekt men dat het kind waarvoor vergoeding van 300 frank 's jaars wordt toegekend, geboren is na het schadelijk feit,, en men weigert de uitbetaling van de toegekende vergoedingen. Men eischt van den betrokkenen rechter een verbeterd vonnis, 't is te zeggen de schrapping der 300 fr. aan 't kind toegekend. De rechter zegtik heb gevonnist! volgens mijn geweten en 'k behoud het vonnis. De opgeëischte zelf heeft reeds eene verklaring naar 't ministerie gezonden, waarin hij verklaart af te zien van de vergoeding toegekend aan zijn kind, niets helpt. Hij ont vangt niets, zelfs geen voorschot Zou den heer minist'-r mij niet willen zeggen wat de belanghebben de te doen heeft om de uitbetaling van de hem toegekende vergoedin gen te bekomen Antwoord Bij gebrek aan inlich tingen omtrent den persoon van den in do vraag bedoelden ge'eisfrdo, is het onmogelijk de verschillende door hot achibaar lid opgeworpen punten te beantwoorden. Wil hij nader bepalen zoo zal ik het dossier van de zaak onderzoe ken, Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel NICHELS Opgrondslag der wet van 10 Juni 1919 is er aan do opgeëischte werk lieden die meer dan drie maanden wegvoering haddon onderstaan eene vergoeding toegekend van 150 fr. De wet van 25 Juli 1921 kent aan de opgeëischton eene vergoeding toe van 50 frank voor iedere maand wegvoe ring zonder voldoende loon. Het overgrootste gedeelto der op- feëischten hebben een vonnis door o rechtbank voor oorlogsschade be komen hen 150 fr. toekennende, dus volgens de wet van 10 Juni 1919. Thans moeten al die opgeëischten opnieuw voorde rechtbank verschij nen om hen 50 franken per maand toe te kennen. Het spreekt van zelf dat zulks veel tyd zal vergen vanwege de recht banken nochtans een overgroot ge tal dier gevelde vonnissen volgens de wet van 10 Juni 19K) melden datum van opeisching en term? komst, zoodat het geene moeite vergt, het aantal maanden van weg voering te bepalen. ,Zou do heer minister niet denkon, dat dergelijke vonnissen ö'office door bedienden van 't ministerie zouden kunnen geregeld worden Men zou aldus veel spoediger wer ken en do opgeëischte werklieden zouden in veel min tijd voldoening bekomen. Men doet zulks nu in het regelen van pensioenen die door het stem men der wet van 25 Juli 1921 ver hoogd zijn en, me dunkt, dat zulks ook kon voor deze vonnissen die het getal maanden voor wegvoering ver meiden. Antwoord Artikel 17 van do wet van 25 Juli 1921 bepaalt op zeer nauwkeurige wijze de categorien geteisterdon wier, bij vroeger von nis toegekende vergoedingen, langs administratieven weg zullen worden herzien. Do ten behoeve der gedeporteer- door het achtbaar lid voorgestelde rechtspleging zou niet met de voor schriften der wet overeenkomen. VOOR DE WEEKABOPJNEKTENé Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels s De arbeiders van den ijzenrnweg van Okegem die in de verschillende staties van Brussel workzaaui zijn, kunnen, w anneer ze de nachtdienst doen slechts met trein 3015 afkomen tot Denderleeuw en moeten vandaar te voet naar huis. Zou het niet moge lijk zijn trein 3015enkele minuten te vervroegen om in Denderleeuw aan sluiting te geven met trein 20112 De heer minister zou door dezen maatregel de belanghebbende arbei ders grooten dienst bewyzen. Antwoord Het is niet mogelijk, jonder veelvuldig verzet uit te lok ken, te Denderleeuw do aansluiting te verwezenlijken tussehen trein 3015 die pr uit Brussel-Noord aan komt te 7 u. ."9 m. en trein 2002 die aldaar te 7 u. 52m. naar Ath vertrekt. Het is niet aan te bevelen, den eer sten trein twaalf minuten te vervroe gen, omdat hij alzoo te kort op trei nen 2810 en 3271 zou volgen. Trein 2602, die onmiddellijke en h< lang rijke aansluitingen te Ath verzekert, mag niet vertraagd worden. Overigens, dient opgemerkt, dat trein 28i0, die enkel vier en twintig minuten vóór trein 3015 rijdt, de ge vraagde aansluiting verzekert. Ik ben van gevoelen dat hotstatu quo dient behouden. Weet ge waarom Jan Do Nève, den chef der Christen democraten den kreet aanhef ie lang leve minister Moversoen en hein een brief van go- lukwenschingcn stuurde bij zijne benoeming als minister Neen? Welnu, Jan zegt Int uzelf, 't Is, omdat minister Moycrsoen deu man is der mutualiteiten Den man d<*r mutualiteiten Wel wej en hier te Aalst, als hij schepene van ünantiëu was, dan stemde hij 2000 frank subsiede voor de mutualisten, en daar er 20,000 muuialisten zijn, is dit voor eiken mutualist één centiem per jaar En hierom ontvangt Moversoen den brief van gelukwonschen van de Daensist.cn Arme Jan, arme Daensisten, g'hebt het ver zitten. Het is door de wetenschap uitge maakt,dat het een vergif is, dat lang zaam do inenschen doodt, ze tot zinneloosheid brengt en oorzaak is van vele misdaden. Verleden Zondag is er tegen hot verbruik van genever alcool, eene meeting gehouden te Brussel, tegen het verbruik van dit vergif, voor hot behoud van do huidige geneverwot of liever voor de verscherping ervan, 't is te zeggen, de gelijkheid voor allo belgon of verbod voor eenieder van genever in huis te hebben, zoo als het nu aan de herbergiers is ver boden. Die meeting was bijgewoond door Koning Albert, ei> do sprekers wa ren Carton de 'Wiart, katholiek, Janson, liberaal, en Van der Velde, socialist, dus drie der meest gezag- hehbenden in de politieke partijen. Hot is daar gebleken dat de hui dige wet veel goeds heeft gesticht en dat er in dien zin moet voortge gaan worden. Neen boweeron de kapitalisten en do christene werklieden. Ja, zeggen de socialisten, en ziehier een mouw bewijs, Te Antwerpen waren vijf geldman nen aangehouden, onder heschuldi ging in 't voordeel van hun eigen zak medegeholpon te hebben aan de da ling van de waarde, van onzen frank. Zij werkten mede met een Duitschen financier, die in Holland verblijft, voor wiens rekening zy ons geld op kochten of het op de markt brachten naar gelang hunne heiangfen. Nu komen die geldmannen in vrij heid gesteld te worden, onder waar borg van het storten van eene som geld. Wanneer alle belgon gelijk zün voorde wet, waarom worden dau de rijke menschen op vriië voeten ge steld, uit 't, gevang verlost, mits geld te storten Hoe kan een arme drommel zulks Neen er hestaatgeen klassenstrijd!. Maar wat zeker bestaal is, dat 't ge recht u zal wit wasschen naar ge lang do kluiten die ge bezit. Omdat Flacon er in zit met biën, eu dat hij niet wist wat er troef was 0,25. Omdat Arthur er uit gevalien is 0.25. Omdat Arthur er met zijn kl er uit gevallen is 0,25. Omdat broeder Arthur een goede socialist is 0,25. Omdat Arthur verloren is in de kampstrijd bij Victor Otte 0,25. Een lied gezongen door Charles D" Meyer en rondgehaald door hem zelf in óns lokaal 1,90. Gezongen door Georges en rondgehaald door Oscar Klake z jn beste vriend hij Alfons De Pot ter 2,30. Gezongen door Oscar Pin tors en rondgehaald bij AlfonsPott r door Oscor Klake 2,22. Van een goede vriend van Genthrugg" voor O' S muziek 1,00. Gezongen door Os car D> Smet en rondgehaald door Govrau. Ireinoverste, Meirelheke, in 't. lokaal 8,00. Gezongen door Ivo en rondgehaald door Arthur Keymeu- lotl in 't lokaal 3.00. Vai. Oscar een goede Liezel uit Hillegeni. omdat onze partij zoo aanwinnen 1/0. omdat boerkes Lisken onze party wilt steu nen, geeft zij ook e n frank I.OO.Na «n dans van Loui- met Lisken, geeft hy ook één frank 1,00. Omdat het so cialisme in Hilh geru ook zoo goede vruchten dragen, geeft Oscar uit Sottegem ook één frank 1,00, Omdat Victorien van boerkes ook gaarne muziek hoort, geeft ze 0.50. Totaal 2 1,17 fr. Voo? de ïui-necs Ontvangen in 'i lokaal opdeturn- lijst 2,50. Samenwerkende Maatschappij WAAROM mceten onze Samenwerkcrs en Sa- menwei ksters hunre aanknopen alleen doen in de samenwerkende instellingen OMDAT de coöperatieve eene zekere waar borg levert op aangekochte koop waren. OMDAT de coöperatief eenen goeden intrest betaalt op het einde van het jaar en dit volgens hunne aankoopen OMDAT die winst der coöperatief gebruikt wordt ten voordeele der leden, en niet ten voordeele hunner tegen strevers. zooais het wA het geval is in private winkels. OMDAT men met al zijne aan kop pen te doen in onze coöperatieve instellingen medehelpt aan de uitbreiding der partij. DAAROM moeten al de samen wei kers ei: sa- menwerksters aandeelhouders wor den der Samenwerkende Maat schappij Hand in Hand Men wordt aandeelhouder met eene storting van 25 franken betaalbaar met 5 franken seffens. Alle dagen kan men zich laten inschrijven in de bureelen van 't lokaal Hand in Hand Molendries. Gezel Felix Podevyn zal U de noodige inlich tingen verschaffen Allons, Huis moeders wordt allen aandeelhou ders en gij zult over u zffven tevre den zijn. Samenwerkende Maatschappij HAND IN HAND. Aalst. Van af 26 December aanstaande, zal den hrooddeel uitgelo .-rd worden in den nieuwen winkel, Molenstraat. De rechthebbende worden vj ieade- liik vi rzocht op de gestelde datums mot hunne wijk, den hrooddeel te komen afhalen, opdat de Maatschap pij op 30 December zijne werking zou kunnen sluiten. BEL&FsGRUK BERICHT. De Samenwerkende Maatschappij - Hand in Hand heeft eenen kolen- dienst ingericht welke wekelyksch te huis hestellingen zal doen van ko len aan 11 frank de 100 kilos, ..roede hoedanigheid en zeer wei gebrokt. De brood verbruikers kunnen van toekomende week af koolhons ver krijgen bij Gezel Van Can wen berg Donatus, broodjetonvorkooper. De niet brood verbrui kers kunnen zich wenden tot het Bureel van Hand in Hand Molendries. Elk zegge het voort. De Bestuurder, L. VAN DHR VEKEN. worden bij deze verwittigd, dat de bureelen der Vakbonden openziii., voor de ledüü die werkloos worden van 's morgens 8 1/2 uren tot 11 12 aren. Men gelieve li iervan rekening te houden voor de goede werkrego- ling op de Rureelen. De w3rklooze<nsieu?i wordt uitbetaald, den Zaterdag van iedere week. Voor de Seden die op de bu- tengemeentens wonen, 's morgens van af 9 ure tot II! u:rje. Voor de laden die in dn sfad wonen, 'i namiddags van 2 uren tot 6 uren 's avonds. Ten einde ons in regel te houden, zal er slechts den Zaterdag nog werkloozensteun uitbetaald worden. Socialistische Fanfaren - HAND AAN HAND ZCSÉ3M SO DECEMBER Nieuwjaaravond) in do Groote Feestzaal van het lokaal - Ifand in Hand - Dubbel Orkest. 15 M.u -kanten. Begin om 5 ure. Inkomprijs 0,99 fr. Taks niet inbegrepen. !S 5V3. De WÊndt nog liberaal? In do laatsie geheime zitting van G "ïi ge mee., tenia d is or uv rgogaan tul het bc noemen van n best-uur voor de Staatsmiddelbare scholen. De katholieken stelden den hoor Roelandt voor, pastoor deken onzer stad. Na eei.ieder weet, dat de geeste lijkheid zich als plicht oplegt, de ofHcieöle onderwijsgestichten te be kampen en togen te werken in het voordeel van het vrij onderwijs. Nu 't bestuur eener school hooft voor plicht, dat die school groeiö en bloeiö, en het is dus onlogmk, dat den groei en don bloei confer officieel© school toevertrouw.i wordt aan een geestelkke. Zulks wierd aan den Heer De Windt vóór de stemming opgemerkt, hetgeen hem niet belette te verkla ren, dat hij voor den deken stemde. Vriend lezer, wat zegt ge ervan Ir* '4 bestiiui' onzer Stedelijke Muziekschool zijn er rnoeië.l ijk heden, zooals we reeds onze lezers hebben laten keu urn. M. De Windt gebruikt nu al zijn invloed, geeft zijn sumn aan de hee- ren katholieken om M. Scheerlinck, voorzitter, to doen verkiezen, in plaats van or-zen vriend Frans De Bruyn. M. Do Windt die gekozen is tot seh-pene met den stamp van den ezel vanwege de katholieken, is erkentelijk hierover, want in de nveste gevalbn. staat hij aan de zijde van de kleril.alen. De katholieken hebben geen bete ren verdediger in i ige.n midden, dan M. Do Windt. Is er nog verschil tussehen het li beralisme van M. De Windt en het klerikalisme onzer eeuwige dom pers Federatie der Vakbonden. O? DE BUITENGEMEENTEN. Heden Zandag 24 December LEDE, hij Ph. Troch, Stati'-dreef, om 10 uren. Sprekers Pr. De Bruvu en A. Steenhaut. FRONDEGEM, bij de Weduwe De Saedeleer, om 2 1/2 u, Spreker C. Haelterman. ERPE, bij Van der Veurst, Gent schenstcen weg, om 3 uren. Spre kers Alfred Nichols en J. Steen- haut. MEIRE, bij Odilon Van den Steen, Coiffeur, om 5 uren. Spiekers Alf. Nichels en J. Steenhaut. HOFSTADE, bij de Weduwe Tri, st Kortenhoek. om 1 1/2 ure. Spre kers C. Haellermanen A.Steenhaut. Vergadering voor de Breisters 4e Aalst, in het lokaal Hand in Hand, om 10 uren 's morgens. Spreker Henri Flips. Vriender, zendt uwe vrouwen en dochters die op de. Brei werk huizen werken, allen naar deze vergade ring. TE&TIELBGMB. Dinsdag, om 6 1/2 ure, zitting vo^r het Bestuur. Syrrdikaïe Voordracht. Woensdag aanstaande, 27 Decem ber. om 7 uren 's avonds, ten lokale Hand in Hand. De vriend Pr. Do Bruyn van Den derleeuw, zal ontreden met het on derwerp Arheidskonfrool aan de IJzerenwegen. P. T. T. Z. Gezien dat ondorwerp van zulk groot belang is, voor de werklieden van andere nijverheden, sporen wij onze vrienden aan om die voor dracht bij te wonen. II. F. OP VRIJDAG 5 JANUARI 1923 richt het Plaatselijk Komiieit voor Arbeidersopvoeding zijn tweede kursus in over in verschillende landen. Partijgenoot Gust» DE MIJYNGK, Monitor aan de Arbeiders hoóge- sgiiool te Brussel, treedt op als leeraar. De partijgenooten en vrienden welke wenschen den leergang te vol gen kunnen zich van nu af aan laten inschrijven in de bibliotheekzaal (zaal 6) 's Zondags van 9 tof ll uur s morgens, en *s Woensdags van 1 2 uur tot 7 1 2 uur 's avonds. Wij zijn overtuigd dat de kamera den en gezellinnen dip den kursus van partijgenoot Landvreugt volg den, en het nut er van begrepen, niet zullen nalaten op deze lessen'egon- woordig te zijn. Vooruit kameraden ontwikkelt u Allen op post om 7 uur Bericht can de lezers der Bibliotheek. Met deze hebben wij het genoegen onze lezers bekend ie maken dat van af Zondag 31 Di-cemhep, de boe kerij zal toegankelijk zijn 's Zondags van 9 tot 11 uur 's morgens, r-n van 2 tot 3 uur 's namiddags 's Woens dags van 6 1/2 tot 7 1/2uur s avonds. Het Bestuur. 3TRIJDPEi3NIMg". Overdracht fr. 1734.51. Rondgehaald in co cirk van Wan tje Van Mol bij Jozef Do Srnedt 11 89. Cam iel Guns 5,00. Rondgehaald hij L. Bombeeck Aan de kaarttafel zitten 4 oudjes, te samen 301 jaar daarom geven de aanwezigen 9,2ö! Omdat het 1 liberalen waren en nu 4 socialisten zijn j,00. Omdat de rond haler zijn v-st gescheurd heeft 1,00. Omdat de Messer, weduwe De Moor tegenhield voor een metten gebonden lag 0,75. Omdat de presi dent hem los maakie 0,50. Omdat de zes stoelen er mankeerden om op te zitten 0.25. Omdat het al zotten zyn geeft F. Amant 1,00. Omdat onze president gaarne de stoof zou gehad hebben van den tombola 1,00. Een dubbelen dans van .Tef met Tavie 1.00. Ik rijd met Tavieopmyn rug als ik wil 0,25. De zwarten was wel kwaad maar Jef en Tavie was kon tent 5,75. Gezongen door Desiré, het lied van den Borstel, rondgehaald door den nootjesman hij V. Amant 2,77. Gezongen in den w ijkclub Con stant V ergeylen door V. Amant 1,85, Omdat de krpmm-n goed gezon gen heelt 0,25 Rondgehaald door Frans Cornand en Doken do vlieg, van de vereenigde dokwerkers bij Jean Steenhaut 15,60. Omdat Leon uit do Peperstraat met zijn vrouw in het lokaal geweest is 1.00. Rond gehaald bij Poiie Felon, Hoveniers- s tra a tl, 25. Omdat Gillade spijt heeft als i,n een zatt.erik ziet, dat hij het metis 0,50. Omdat hij Maandao- in een plas water lag 0,25. Omdat de melkman zijn vrouw in zijn geheu- staat. omdat zii hem van den dood gered heeft 0,25. Omdat zijn hoest ver genezen is met in het water te liggen 0,2o. Omdat hij zoo schoon kan zingen van den Grenadier 0,25. Totaal 57,86. HARMONIE. Gezongen door de kleine Julia Po devyn bij Alfons De Brauwer3 00 Gezongen door de kleine Julia Pode vyn bij Alfons De Brouwer en rond gehaald door Bombeeck Odilon 1,00. Totaal 7,00 der Vakverenigingen, Ziekenbond en Propagandaclub. Zondag aanstaande 24 December, om 4 12 ure 's namiddags. FEESTPROGRAMMA 1. Kluchtliederen te zingen door den vriend Diezeken Moens, 2. Voordracht door Makker Hael terman Cesar over De stryd der reactie tegen de moderne vakbewe ging 3. Volksliederen te zingen door onzen vriend Jefken Rimbaut, welke onder andere Verdeelers zal zin gen, voorgedragen op de Groote Meeting in den Rink. 4. Loting van oen PRACHTIGE TOMBOLA ten voordeele der leden van de Vakvereenigingen, Zieken bond en Propagandaclub. Voor den Ziekenbond komen de leden boven de 14 jaar in aanmerking. Waarde Vrienden en Vriendinnen, komt Zondag aanstaande, allen naar de Groote Volksvergadering waar U ietswat kunt loeren en meteen een vroolijken avond doorbrengen. Zet uwe vrienden en kennissen aan. dit feest met hunne tegenwoordig heid op te luisteren. Namens het Bestuur der Soc. Propagandaclub Do Voorzitter, TILLON Camiel. Arbeiders, Arbeidsters, leest re gelmatig onze werkersbladen Voor uit, en Recht en Vrijheid, de eenigsto bladen welke uwe belangen vordedi- ueti tegen de slokzucht der reac- t-ionnaire kapitalisten. Steunt uwe eigone bladen met er lezer van te worde", laat. I' r.a de Feestzitting inschrijven bij de leden van den Pro pagandaclub. CT.'iai Hortense van Mieken en .Tefk'-n zoo goed kon kussen tot, zij vj i mi Jefken kon niet blijven iiir. "!■- Lcmine 1,00. Omdat Mieken eu Jefken zoogoed dansten op het huwelijksfeest vari hun zoon en dochter 0,50. Omdat de familie zoo goed den dans van kussen konden 0,50. Omdat Jefken eu Mieken kus-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2