Groot BAL" "n de Kamer. AALST Uit Herzele. Jfiijne beste Selukmenschen Oils Philemon is niet meer. Het Werkloozenfonds. Werkersbeweging. Socialistische Vrouwenbond. UIT MEIRïT Nieuwerkerken. Uil Iiofstade. Uit Denderhaulem. VOOR DE OPGEEISCHTEN- Vraag (in 't vlaamsch) door gezel NJCHELS Een burger van Aalst, die op 27 September 1914 vreeselijk door den invaller met zooveel andere Aalste- naars is mishandeld geworden, wordt op 1 Mei 1920 door de recht bank voor ooriogsscha d van Den- dermonde eene schadevergoeding toegekend van 75 ten honderd in concurrentie van 2,400 frank. Later wordt de wet veranderd en de pensioenen verhoogd tot 2,880 fr. en 3,600 frank per jaar naar gelang het feit voorgevallen is volgens eene vadei landslievonde daad. Bedoelden persoon ziet zijn pen sioen verhoogen op grondslag van 2,880 frank, dus is het feit aanzien ais zijnde niet het gevolg van eene vaderlandslievende daad. Bij hot verleenon van zijn \onnis was er geen verschil in het toeken nen van een pensioen en hij had dus geen belang zijn© zaak als vader landslievend te doen erkennen. Dien burger beweert met oogge tuigen te kunnen bewijzen dat zijne werkonbekwaamheid veroorzaakt door mishandelingen 't gevolg is van eene vaderlandslievende daad. Is het hem nog toegelaten zijne getuigen tedo«n aanhooren door de rechtbank ten einde zijn pensioen te doen verhoogen Antwoord Do belanghebbende mag zijn verhaal nomen tegen do bestuurlijke beslissing diedenieuwo taks van zijn pensioen vaststelt en dat, binnen den termijn van eene maand, te dagteekenen van de ken nisgeving dienem gedaan werd, en bij middel yan aangeteekenden brief gezonden aan den giifïïer bij de rechtbank voor oorlogsschade die het eerste vonnis heeft uitgesproken. (Koninklijk besluit van 15 Mei 1922). Bij gebrek aan een verhaal dat op de hierboven uiteengezette wijze wordt uitgeoefend en indien de rechtbank op eene nieuwe aanvraag door den geteisterde ingediend aan dezen de vergoeding van 50 frank per maand wegvoering toekont, zal do bestuurlijke beslissing waardoor do nieuwe taks van hot pensioen werd vastgesteld van ambtswege herzien worden volgens de be woordingen van artikel 2 der wet van 25 Juli 1921, wordt de wegvoe ring aanzien als gelijkstaande met eene vaderlandslievende daad. aan al de verzekorden bü La Pró voyance Sociale aan de agenten •n ook aan alle partjjgenooten. De Opzienier, Ed. VAN EECKHAUTE. Vrienden, geest- en handarbeiders der stad. Meer dan ooit trachten onze vijan den van het kapitaal de naoorlog- sche werkershervormingen te ver vormen en daar waar hèt past ze zelf te vernietigen. Twee jaar kosiolooa pensioen aan onze ouderlingen zijn voldoende go- weest om M. Moyersoen, die sohoone Aalstenaar. aan te sporen, de verlenging dezer tijde lijke wet te beletten door eon nieuw voorstel, het vdóroorlogsch regiem betreffende de pensioenen, terug in voege te brengen. Do wet op den achturonarbeidsdag is in gevaar, on wij zullen, belang hebbenden, boven natuurlijke kracht inspanningen moeten aanwenden, om te beletten, dat de bazen, tot welke kleur zij ook behooret? .ons terug leiden op den ellendigen slaar- sche en ondierwaardige weg, dat wjj vroeger bewandelden. Do wet op den achturenarbeidsdag is den ondergang der belgische nij verheid, beweren de eenen zjj is de kiem der luiheid,roepen de anderen; Zij is do bron der werkersonlvoog- ding zeggen wij. En inderdaad, is het den grestes- arbeiders gegeven zich sociaal te ontwikkelen zonder te beschikken over der noodigeu tijd om zich te ontwikkelen En kan een hand- zwoeger nog een boek in handen nemen na phisiek uitgeput te lijn Neon. Do geest en handarbeiders moeten over voldoende vrijheid beschikken en phisiek uitgerust zijn om zich moreel of te werken en bijgevolg te ontvoogden. Dat weten de rykon en trachten het te biletten. De ontvoogding der proletariërs gaat ontegensprekelijk genaard met het einde hunner (de rijken) vóór- rechten, en het is juist daarom, dat hen alle middelen goed schijnen om, langs de eene zijde de strijd te ver scherpen tusschen geschooldeen on geschoolde slaven, en langs de an dere zijde do domheid der massa te handhaven, Om onze veroverde rechten te doen eerbiedigen en onze rechtmatige werkersrechten t© doen zegevieren, is eene van staalgesmeden eendracht onmisbaar. Wij moeten door onze macht de hunne breken. Hnn weerspannige wil krenken door ons onverpoosd strijden. Om zulks te bewerkstelligen, is het, vrienden, geest en handwer kers, tot hiertoe weerspannig, zoo niet onverschillig aan den strijd dat wij, leden der Wijkclub Vaders Wauters ons tot u wenden en zeggen Bij ons is uwe plaats als werkers In onze rangen moet gij strijden met geest en met hand Denkt nooit dat de strijd zich vol tooien zal zonder U Herinnert U de spreuk van onzen vóórvader Marx Ontvoogt U voor aleer een ander te ontvoogden. Onze Wijkclub is een onderdeel de B. W. P. zij vertegenwoordigt (met de andere wijkclubs) het beste pro paganda element. In haren schoot moeten de krachten geboren worden der Partij. Geest- en handarbeiders in ons midden is uwe plaats. Op onze tafel staat uw eten. Vriidag morgend is ons aller vriend GITS Philemon overleden, na eene slepende ziekte in der. ouder dom van 58 jaren. Wij bieden aan zijne weduwe en negen kinderen onze diepe gevoelens van droefheid aan. Gits Philemon was een onzer stichters, een strijder van het eerste uur, altijd op post, nooit te zoeken wanneer hij maar kon van dionste zijn voor de partij. Zoolang hij kon was hij een koene medehelper, en steeds tot voorbeeld van de jongere. Het is maar naden wapenstilstand dat hij aan den strijd heeft moeten vaarwel zeggen, gezien zijne ziekte toestand. De partij zal steeds zijnen braven stichter indachtig wezen. Rust zacht Philemon. Op het verzoek van onze Vakbon den heeft er Woensdag avond, ten Stadhuize eene zitting plaats ge had, waar de Heeren Bestuurders van het Nationaal Krisisfonds van Brussel aanwezig waren. Na de zaken afgehandeld te zijn, is er gesproken over de kontrool der werkloozen en de volgende maatre gel genomen. DE KONTROOL DER WERKLOOZEN. DE LEDEN der Vakbonden die en kel de vergoeding van hunne Vak bonden bekomen, moeten naar den kontrool gaan in het Lokaal van hun nen Vakbond. DE LEDEN die den familiesteun genieten voor vrouw of kinderen, alsook wanneer zij den steun van het Krisisfonds bekomen, moeten zooals liet gewoonlijk gebeurde naar den kontrool gaan van het fonds in de Schouwburg (Botermarkt). H. F. Bij de Houtbewerkers. Sinds 20 December laatstleden, is er door onze afdeeling eene vraag tot loonsverhooging gestuurd geweest voor alle meubelmakers, schrijnwer kers en alle vakmannen, arbeidende in de werkhuizen onzer stad. Ettelijke weken zijn de loonen de zer stielmannen tamelijk hooger in andere steden dan hier te Aalst, daarom is er dan ook besloten eene verhooging te eischen van 10 per honderd op de tegenwoordige loonen. Verleden week zijn onze patroons vergadert maar zijn tot geen besluit gekomen, ze beweerden met dezen opslag toe te staan, hooger loon te betalen *ls elders. Houtbewerkers, houdt ii gereed, handen uit de mouwen Uwe loonen moeten verhoogen Aalst kan zooveel «lan elders. H. C. N. B. Naar we uit betrouwbare bron vernemen ziin de patroons op nieuw vergaderd Donderdag avond en zi.in t.ot het besluit gekomen, eene zekere loonsverhooging toe te staan, komende voor de gasten op 0,15 fr. per uur. Bij de Metaalbewerkers. Sinds enkele weken is er onder handeling tusschen de associatie der patroons en onze centrale aangaande het loonvraagstuk, onderhandelin gen welke tot heden nog geen daad zakelijke uitslag opgeleverd hebben, gezien de patroons zouden eischen, dat wij afwijken van den achturen- dag, terwijl er op h»-<Jen nog immer in 't Walenland een zeker getal wórkeloozen zyn. Verleden week heeft de Voorzitter der Vlaanderen den Hoer Duez per soonlek voorgesteld om tot een ak koord te komen met VJaanderep zonder de kwestie van den acht- urendag er l»y ie sleuren. Afwachten zal het ordewoord we zen en nazien wat ons de toekomst zal brengen, do voorgestelde opslag zoo wezen 0,10 fr. per uur voor deze boven de 21 jaar en 0,05 fr. voor deze onder de 21, maar welko maar voor drie maanden zou toegestaan worden, onder voorwendsel van duurtetoeslag. H. C. Geacht Medelid Zondag 7 Januari 1923, om 3 uren namiddaggrypt er in ons lokaal HAND IN HAND, een ge zellig feestje plaats. Het Bestuur heeft het gedacht opgevat, U te vergasten op een koffie- partijtje met boterkoeken. Gezel NIC HÉLS Alfred, onzen volksvertegenwoordiger zal op het feestje spreken, over de Vrouw en de politiek en de Coöperatie. Wy durven dus hopen, dat al onze leden zullen aanwezig zyn, wait by het aangename is het nuttige gepaard. Allen dus op post. De Schrijfster, NICHELS LEONTINE. STRIJ O PEN NÏN CL Overdracht fr. 1792,37. Gezongen door den baas uit den wy kclub Constant Vergeylen 2,80. Gezongen door jDonatus Mana eu rondgebaald door A. Mortier, bij Joannes Spa^nhoven Gr. Bolleweg 3,00. Gezongen door Leonard Luyckx by Constant Dehai Lange Ridder straat, de jongelingen van 19 jaar 1,70. Gezongen bij Jean Schollaert> Lange Ridderstraat door Emm. Pea- ters 2,00. Het lied De Zwarte Griet gezongen door Cornelis Bastiaens. bij Benoni De Paes 3,60. Gezengen door Frans Meullebroeck bij Jeseph Lenoir 4,60. Gezongen door Frans Visart bij Joseph Lenoir 1,65. Omdat het de moeite zijn zou geeft, Ferdi nand nog 0,50. Gezongen door Jean Van Nuffel en rondgehaald door Vosse Frans 4,15. De mannen van Schaerbeek geven nog 1,25. Totaal 24,25 fr. Alg. Totaal voor 1922. 1810,62 fr. Voor de Turners. Eon lied gezongen door M. Vertoo- gen en rondgehaald door M. Verton- 5,10. Gezongen door Benoni Felix in 't lustig wiel en rondgehaald door Louis Marcoen 5,50. Geschonken door een goeden vriend gezien de kleine turners hunne prachtige boksoefeningen tij dens het feest 20,00. Gezongen door Georges Mortier en rondgehaald door Mieken bij Johannes Spaen- hoven Gr. Bolleweg 4,00. Socialistische Fanfaren HAND AAN HAND Heden ZONDAG 31 December (Nieuwj aai avond) in de Groote Feestzaal van het lokaal Hand in Hand Dubbel Orke.«t. 15 Muziekanten, Begin om 5 ure. Inkompr^s 0,99 fr. Taks niet inbegrepen. Verleden Zondag was Makker Haelterman geroepen om te spre ken met de mannen van de buurt spoorwegen, welke ook wenschen zich bij do Syndikale Commissie aan te sluiten. De opkomst was Diet naar wensch, door het feit dat de circu- lairen te laat besteld waren. Na eenige goede bewoordingen van on zen ieverigen verdediger der werkers beslotende makkers ten naaste weke opnieuw eene vergadering te beleg gen, waar ook meteen Makker Van Der Brugghe, Volksvertegenwoordi ger en Provintiaal-Sekretaris zou op aanwezig zyn. Allo, mannen van de buurtspoor wegen, allen in de rangen, sluit u aan bij de georganiseerde werkend© klasse, welke sinds jaren den strijd voert tegen een overmachtig kapita listisch regiem, ten einde eene be tere jlotsbestemming te verschaffen, aan de zwoegers zeo goed met kol dan zonder. Propaganda gemaakt mannen, dat er niemand on tbreke, dat is u plicht, dit komt ten voordeele van u en uw huisgezin. Een Trambediende. Verleden Zondag hadden we eene puike vorgadoring voor onze gesyn dikeerden. Onze vriendon Nichels en Steenhaut spraken over de noodza kelijkheid meer en meer onze vak bonden te versterken, over do poli- tieken toestand, over de eendracht van do bezittende klasse, enz. Groot was hun bi/val en wanneer onze vrienden, aankondigden dat in 't kort onze vrouw>m zullen opge roepen worOen, oni eens toegespro ken te warden d oor Aalstersche vrouwen, d.an beloofden. de talrijke aanwezige mannen, dat hunne vrou wen op po jt zullen j.yn. DE PASSEMENTWERKERS. Dezo tak van nijverheid mordt uit- gevoord in oi.s laud in drie verschil lende gewesten onder meer te Brus sel, Meire en Jenappe in Waalsch Brabant. Te Brussel zijn de wevers en passe mentwerkers, dank hunne vereeni ging er in gelukt, oen monschwaar- dig loon te bekomen, welko beloopt op hedon tot 2.80 fr. per uur voor de mannen en 1,25 fr. per uur voor do vrouwen. Het tegendeel is te schry- ven van Meire en Jenappe, daar ke rnen de wei kers noch niet tot de con ceptie dat ze dienen vereenigd te wezen, ten einde hun lotstoestand te vei beleren, nog immer knoeien de passement«*rs in deze twee gemeen- ien voor rechte hongorloonen, we vers genoeg ziji er die workloonen verdienen van min dan zestig frank, terwijl dat men hier in Arm Vlaande ren en Brabant zulke armoeloonen betaald, die ziet men ten allen kante nieuwe workhuisjos uit den grond rijzen, om te speculeeren op de on verschilligheid der wrootors. Man nen en vrouwen, het wo< dt hoog tijd dat u begint mot u te vereenigen, dat u begint met uwe stem te verhof- fen tegen de reactionnaire kristene en liberale uitbuitors, welke u dan nog erbij willen verplichtOD, wan neer u zich voroenigt, u maar te ver- eenigen bij onderpastoor of blauw- selvat. Mannon, dat is de klasseverzoening, zoo leoren en preoken het die men- schen u aan, kruipen voor do geldzak dat moet u, zooniet aan de deur, waart u allen goed vereenigt die toestanden zouden verdwijnen, laat u niet langer paaiën met beloften, gestreden immer meer en moer voor lotsverbetering en bestaan. Zondag aanstaande gaan Makkers Haelterman van Aalst en Marchand van Brussel ten dien einde naar Je nappe, om daar de passementwer kers aan te zetten tot meer kracht dadigheid en strijdlust. In bet kort komen we hiervoor ookt naar Meire, mannen van de Meirsche Propagan- dacluh, handen uit. de mouwen, ge zorgd dat onze stem ingang vinde. Uwe loonen komen in het gedrang de bozen betalen wat ze droemen, hierom dient een einde te komon, en dat kan door u allen nauw aaneen to sluiten. Boerken van Meire. De leden onzer Vakbonden worden alien opgeroepen naar de vergade ring die zal gehouden wordon HEDEN ZONDAG Bij Petrus AD\M, Kwalestraat, om 3 uren namiddag. SprekersAlfons Steenhaut on H, Flips. MORGEN MAANDAG Bij Frans MATHEUS, Edixrelde, om 10 uren 'a morgens, SprekersJ. Steenhaut en C. Hael terman. Op dezo vergaderingen zul ook een onzer gemeenteraadsleden het woord voeren. Deze vergaderingen zullen dus heel belangrijk zijn. en de tegen woordigheid van al onze leden, zoo van de vrouwen als van do mannen is zeer noodig. Op Kerstavond hebben wo hier in onze gemoonto een der sehoonste foeston beleefd die wo sinds onzen vierjarigen stryd hebben bijge woond Onze leden van mutualetoit, Vak- ▼ereeniging en Propagandaclub wa ren met moer dan tweo honderd ver tegenwoordigt, ook de vrouwen waren in aanzienlijk getal opgeko men hetgeen beloofd voor onze toe komende bewegingen. Om 5 uren hegon ons feest met het lied Verdeelers voorgedragen door onzen onovertrefbaren Jef Rimbaut, daarna zong hy nog renige prettige liedereu om nadien het woord te geven aan onzen ieverigen strijder Cesar Haelterman welke gedurende meer dan oen uur breed voerig uiteenzette wat we zooals reeds te danken hebben aan het reac tionnaire optreden van do christenen hunnen Minister Moyersoen, hoe men de oudjes hun kosteloos pen sioen tracht te ontsolferen, crisis fonds verminkt enz. Deze redevoering maakte een die pen indruk op de aanwezigen, en het was dan ook onder luide toejuichin gen, dat despreker zijn voordracht na een warme oproep te hebben ge daan ten voordode dor werkersbla den Recht on Vrijheid on Voor uit sloot. Na de voordracht was het opnieuw de beurt aan makker Jef Rimbaut om de aanwezige te vergasten mot eenige kluchtliederen welko hij op zijn eigenaardige manier kan voor dragen. Nadien was het woord aan ons immer op de bres staande gemeente raadslid Charol Vermeiren, welko in gloedvolle bewoordingen de strijd der bevolking zijner gemeente schet ste, en ook wees op de toekomstige lijden waarvoor de workers meer en moer aich zullen dienen aaneen te sluiten, nadien was het de trokking van de prachtige Tombola, en, eere aan wie eore toekomt, makkers go hebt U zeiven overtroffen, wat een aantal prachtige prijzen wat eene vreugdewat een verbroederings feest de manier van werken van U, bestuurleden is een toonbeeld voor vele van onze andere gemeenten, ik zeg U dank in naam van al de aan wezigen voor uwe schoone keus el keen was er dan ook ten zeerste over voldaan. Na de trekking hebben we do schoonste liederen gehoord welke U maar kunt denken, om er eenige der zangers uit do ta'rijke schaar to noe men, wil ik terloops aanhalen de vrienden Frorent Triest, For.ske Los, en zijn broer Doctoor, Louis Do Smodt, Chouken. Leon Lorio, Jozef Callebaut enz. enz., die acnt volgende masse toehoorders be geesterend hebben. Het was dan ook laat in den avond dat elkeon verblijd van elkaar schei- de met do vurige gedachten nog moar dan ooit propaganda te maken voor onze ideén en princiepen. Mannon en vrouwen opnieuw vooruit gewerkt voor onzo idealen, golvik Cosar het wel zegde, voor de hemel op de aarde te bekomen weg met de verdeelers, leve de Arbeiders- party Ik was nog iets vergoten en dit is dat er voor do trekking der tombola eenomhaling isgedaan ten voordeele der Propagandakas onzer gemeente welke de som bedroeg van 37,20 fr. een tweedo omhaling bracht 12,50 fr. °P. -,..1 Binnen vier weken is het opnieuw vergadering, mannen vooruit van nu af aan propaganda gemaakt, opnieuw ia massa naar de vergadering er valt te leeren. Veritas. UIT ERONDEGEM. Zondag laatst was het vergadering voor onze kasseiers, om te spreken over hunne eischen voor't komende jaar. DeSekretarisder Vereeniging Cesar Haelterman voerde dan ook gedu rende meer dan oen uur het woord over deze belangrijke kwestie, wees er op dat er meer en meer moest ge werkt worden om den laatsten on verschilligen in onze rangen te kry- fen, sprak ook over de middelen om et Crisisfonds opnieuw in onze ge meente in te richten enz., enz. De makkers beloofden dan ook mot alle middelen mee te helpen tot de grootmaking van ons syndikaat, waaraan we reeds zooveel te danken hebben, en het was dan ook onder geestdriftige stemming dat de ver gadering gesloten wierd, met hot besluit binnen 14 dagen opnieuw bij- een te komen met oen volledig plan van actie. Allo, mannon van den hamer, kas seiers van het gewest Erondegein van nu af aan propaganda gemaakt voor uwe vereeniging, als u allen een lid aanwint voor de komende vergadering, blijven er geen onver- eonigde. kasseiers meer, en zal de strijd zooveel to lichter zyn om aan te vangen. Een kasseier die het goed meent. Do groenen hebben hier Cecilia gefeest. Dat is nu niets buitenge woons, maar... den advokaat Krets heeft hier weest meefeesten, en... hij speelde zoo goed piano voor do Donderhautemsche boeren en zijn stem klonk als die van een nachte gaal. Zou hij misschien afgezonden ge weest zijn uit het groot - hoofdkwar tier om hier wederom de vrede te herstellen Doeh men zegt (dien ongeluk- kigen MEN) dat hij den indringer speelt en zelfs overal zoo wat bezoe ken aflegt, (onder andere te Oultre bij Denis Ceuterick) en demenschen verleidt door zijn tenorstem en zijn muziek. Spreekt maar aan een Denderhautemnaar, hy zal u vertel len van den nieuwen zanger en pia nist. 't Is kolossaal. Men zegt nu ook dat hy naar de eerste plaats dingt, op de lyst voor de kamerverkiezingen. En vol gens mon nu altijd praat zou Mynheer Van Opdenbosch beginnen peur to krijgen. Als men tegen een advokatengenie te doen heeft Mon zegt nu ook nog, dat Crefcs verdommelijk gaarn het geld ziet, en hij peperduur is voor zyne raadge vingen en voor vijf regelen geschrift 25 fr. vraagt. Mijnheer Van den Abeele van Ninove kan daar nu metr van zeggen. Maar zie als zijn zaak nu maar goed komt en hij Mijnheer Van Op denbosch een vatje kan zetten. La fin justifle les moyens atten tion voor advokaten en kwakzalvers l Henk.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2