I <l0Cllter Adclaarskind" Uit Sottegem NINOVE. Geeraardsbergen. Uit Schendelbeke. Uit Qoerboulaere. g^Oindat Clmrli s miscoutcnt is 0,25. Omdat Charles ni-l tevreden is over onze handeling 0,25. Omdat Virginie en Anna eene halve uur ie laat ge komen is 0,50. Omdat Charles te laat naar huis gekomen is 0,25. Omdat Gilbert er tevreden ovi-r is 0,25. Om dat Charles er niet tevreden over is 0,25. Omdat Charles 3 dagen bedron ken naar huis gekomen is0.25 Om dat er in Charles zijne familie. 5 goe- socialiston zijn 0,50. Omdat L'on Lefövro naar de uur ziet als hij bin nen komt 0,25. Een lied gezongen door de gebroeders socialisten in ons lokaal door Virgenie Moreels 1,75. Gezongen door Virgenie en rondgehaaid door Virgenie 1,10, De eerste Internationale gespeeld door het socialistische muziek van Sottegein in ons lokaal en rondm- liaald doar Georges Otto 7,00. Van Arthur, omdat ons muziek iroed speelt 0)50. Van A. Slap omdat hij getrorapeerd is 1,00. Van Vlialom dat hij tevrodeo is van do eerste socialistische repetitie van Sottegam 1,00. Van Sis omdat ons muziek goed gespeeld heeft 0,50. Van madame uit het 8 uren huis, omdat het muziek te veel speelt en dat zij de hoofdpijn hoeft 1,00. Van Slap omdat, zij nog ©ens zouden spelen 1,09. Omdat do Zwarten zijn lippen zeer doen 1,00. T Yau Oscar omdat Charles zijn lip pen goon zeer doen van den trommel t© spelen 1.00. Van Vital omdat hij niet beter wonscht dat het socialis tisch muziek goed zou spelen. Omdat onzen Ivo goed de clarinttte speelt 0 25. Van Vital omdat hij den eerste de grosse caisse zal dragen van ons muziek 1,00. Van Helèneuit het acht uren huis, omdat Fleet en Arthuur zoo goed dansen 0,25. Van René Breways omdat men zoo goed het blad Vooruit en Recht en Vrijheid lezen 0.45. Van Louise omdat het muziek van de socialisten zoo goed vooruit gaat 1,00. Van Victor uit Quiévrain zoor den vooruitgang van ons muziek 1,00. Van Gilbert Piens omdat hij zeer content is van ons socialistisch mu ziek 1,00. Gezongen door Joseph en rjndgehaald door Gilbertsbii Gilbert Piens 3,00. Van Virgenie Moreels omdat zij het lied je zingt van Albert 0,25. Van Adolf Sanglan omdat Vir genie niet gezongen heeft 0,25. Om dat Anna Vrèze met Virgenie op gang is 0,30. Omdat haren huik over de pinte hangt 0,25. Omdat Anna Vreze jaloersch is 0,25. Omdat Ch. Van de Sandeom 3 uren 's nachts te huis gekomen is 0,50. Totaal 30,05. CINEMA. Zondag 31 December 1922. Maan dag 1 Januari 1923. Dagblad Gau- iiiOnt. De koerier van Lyon,drama in 5 deelen. Een klein Vrouwtje, komiek. Het geheim van Londen, ll8 en 12e episoden. DE DUBBELGANGER VAN DEN GROOT PRIESTER. Een der me deplichtigen van Ching-Fu gelukt er in den inhoud te kennen van den brief welke Suzy aan Ching-Fu zendt. Intusschen beeft Boby Evans, die I ingenieur is geworden, een nieuw macbien is uitgevonden om kunst matig ijs te fabrikeeren, en de. geld som welke hij daardoor bekomt zal hem toelaten Suzy te huwen. Ohing Fü in het bezit van Suzy's brief,zend eèn zijner mannen in gezelschap van Fioggie en Joë fiinny om het serpent te halen. Froggio kan zijn kameraden overhalen om het serpent voor zich te houden en zich meester te maken van het fortuin der chi nees. VERRIJZENIS. Ching-Fu komt terug in het bezit van het serpent en koert naar zijn land terug. Boby en Suzy zullen nu samen hot geluk trachten te vinden na zoovele tegen- slagen. Ching-Fu eer in hot bezit te komen van het serpent heeft ver scheidene tegenslagen, en het is door tusschenkomst van Webbs de- tektief dat hy het juweel bekomt. Zondag 7 en Maandag 8 Januari 1923. ADELAARSDOCHTER. Cinema.roman door Arthur Berr.èie. Miss Cyprian Gilles in do rol van - Adolaarsdochter in de rol van Napoleon M. Emile Drain, in do rol van Fouché, M. André Mornoy, Deze film met de meeste zorgen samengesteld, prachtige zichten, hartroerende tooneelon, kunstige uitvoering, overal met den grootsten bijval opdoek gebracht. Wii twijfe- i len er ook niet aan ot alle kinoma- liefhebbers zullen dezen episoden film willen zien. 1° Episood, Luitenant Bonaparte 2° Het kind des ge'vangs 3U Om den keizer te dooden 4' Arendsblik 5° De weerwraak van Fouché6'Een staatsgeheim 7° Wagrans 8° Dra ma der harten 9° Het vol van den vos 10* Do roekeloozeondorneming 11° Genade; 12" De arend. Adelaars- De titels der episoden zeggen reeds genoeg om over dezen film te oordeelen. Do beroemdste kunste naars hebben hunne medewerking verleend, zoodat Adelaarsdochter, een der schoonste, filmen is, die hier in de stad op doek werd gebracht. EEM DEMOKRAAT. Bij de bespreking van de huis huurwet, stelden onze vrienden voor de weduwen cn weezen van slacht offers van een werkongeval, alsook de invalieden tengevolge van een ongeval bij hei werk, huurverlen- ging toe te staan. Moyersoen, Minister van Arbeid, stemde tegen. Ook Paier Rutten, de leider der kristeno syndikaten. S. M. Verbroedering. Vele leden onzer syndikaten zijn er nog die niet regelmatig hunne aaukoopen doen in onze inrichtin gen. Dat elke kooperateur eens nu van de gelegenheid gebruik maakt, om met den uitkeer van den deel aan deze vrienden, die elders dan in do kooperatief koopen, te toonen hoeveel schade zij zich zelf berok kend hebben gedurende het verloo- pen jaar. WONINGNOOD Volgende brief is door het Midden- cemiteit aan Let College van Burge meester en schepenen gestuurd De heeren Burgemeester en Schepenen. T/S. MIJNHEEREN, Volgens geruchten die de ronde doen in de stad, zou het schijnen als dat er met het bouwen der werkmanswoningen, geen begin zou gemaakt worden in het jaar 1923. Zelfs wordt er door bevoeg de personen bevestigd dat de eer ste woningen door de Maatschappij maar zullen gebouwd worden-in 't jaar 1924. Zulks mag of kan niet zijn Als verontschuldiging, zou men aanhalen do moeilijkheid om in 't bezit te geraken van de noodige bouwgronden, door de overdreven pri,jzen gevraagd door de eige naars en ook omdat ergoene vaste is van de nieuwe laan. Dat wij zulke uitvluchten niet kunnen aanvaarden, laat zich bo- grijpen. Dat de woningnood verscherpt van dag tot dag is geen geheim, wekelijks nog worden er vonnis sen uitgesproken, dat de huurder binnen de 14 dagen moet zijn huis verlaten, zooniet uitzetting, en al les doet voorzien, dat mot de nieuwe huishuurwet, waaraan men nu bezig is, de uitzettingen nog zullen vermeerderen, Dus er moet gebouwd worden. Niets belet do Maatschappij op de gronden die het Hospitaalbestuur wil ter hunner beschikking stelt te beginnen, en or een veertigtal huizen te bouwen. Dat daarmede de woningsnood niet zou opgelost zijn weten wij, maar het ware reeds eene verzachting. Wij durven dus hopen, Mijnhee- ren, dat Ued. al het noodige zult doen bij de Maaischappij, opdat in de korst mogelijken tijd de plan nen ter inzage zouden liggen, en de aanbesteding plaats hebben, en zoodoende de gedurige vrees van uitzetting onzer stadsgenooten te verwijderen. Terzelfdertijd verzoeken wij Ued, om in geval van gebeurlijke uit zettingen van nu af reeds te onder zoeken, welke maatregelen er zul len genomen worden om de ge troffen personen onder dak te brengen. Aanvaardt, Geachte Heeren, de verzekering onzer hoogachting. Voor het Middenbestuur A. DE MOYER. Voor onze kooperatief. Zooals verleden jaar is er aan onze leden en kliënten weer een wandalmanak ter hand gesteld als n ieuwj aars wen sch der belgische kooperatie. Verleden jaar verbeeld de de prent eene huisvrouw die do weg naar de kooperatieven aanwees, en hoe als de vrouwen willen, zy helpen kunnen om de kooperatie hare weldoende stralen over onze klasse te verspreiden. Vele huismoeders hebben zulks begrepen en hebben de kooperatie gesteund door regelmatig hunne aankoopen in eigen inrichting te doen, en meer en meer kan dan ook de kooperatie grootere voordeden aan de leden en moer steun aan de werken in hunnen strijd voor boter bestaan verleenen. I)e nieuwe almanak stelt ons voor hoe wij door de kooperatie, de be langen van voortbrenger en ver bruiker kunnen vereenzelvigen, te zeggen hoe wij door de kooperatie kunnen worden, do bezitters van do voortbrengsels, die wy als verbrui kers noodig hebben om te voldoon aan ouze behoeften. De graanvelden ^yn afgebeeld, en nu behooren deze aan eenige grond bezitters, die de meesters dan ook zijn over de granen, die dan ook met andere finanties hot bijzonderste voedsel van 't volk naar willekeur doen stijgen in prijs, en zoowel soms do schuld zijn, dat sommige men- •chen niet te eten hebben voor hun- non honger, en denkt nu niet dat het droom is. door de kooperatie zelf meester te worden over graanvelden zulks is te verwezentlyken, en wy durven er bijvoegen dat zulks zelfs gebeuren zal De almanak stelt ons voor hoe het vlas, katoen, wol enz. door de meka- nieken tot garen, weefsels worden vervormd, met behulp van don geestes en handonarbeid dor werk lieden. en zulks geschiedt reeds in instellingen :tot stand gekomen door de steeds groeiende kooperatieve macht, waarom zouden wij dan onze eigene graanvelden, onze bloemmo- lens niet kunnen bezitten, wij be hoeven slechts standvastig te zijn vol t© houden, en volledigfons plicht als samen werkers te doen. welke macht voor de arbeidende klasse, 't ware do verlossing moesten wij nu eens zelfde roortbrengstmiddelenin bezit hebben, om te zorgen om voor ons kleeding, ons voedsel en andere behoeften des levens. Meordan een millioen verbruikers. 1100 verkoophulzen in ons land,over weegt toch eens, welke grootekrach tige huln er zou te geven zijn aan de arbeidende klasse, moest nu elk van dit millioen ten volle b9wustesamen- werker zyn. Huismoeders, uw plieht is het ten allen tijde te zorgen voorde uitbrei ding onzer instelliiigen, ln uwen huiskring moet gij over de koopera tie spreken, met uwen man, met uwe kinderen, aan uwe kennissen moet gij over de weldaden der koe- poratie handelen, gij moet hen de voordeden leeren kennen die gij ge nipt, door uwe aankoopen in de koo peratieve winkels te doen. Spreekt hen over den deel in de winst, over den onderstand bij ziok- te, over den steun by strijd, over onze boekerij, over wat er nog al zal kunnen gedaan worden als elke verstandige werkvrouw on© helpt, hoe wij ter beschikking enzer klasse prachtige lokalen kunnen stellen, om to kunnen genieten van de kunst, hoe wii door kooperatie onze jeugd de middelea kunnen ver; schaffen zich lichamelijk en geeste lijk te ontwikkelen, en voegt daarbij dat wii leveren waren van goede hoedanigheid. Ook de mannen moeten helpen, en zoo zal het jaar 1923 voor de samen- we rking nog voorspoediger',wezen dan 1922, en zal onze klasse een jaar dichter haror verlossing zyn. Aan al onze leden veel heil en moed. Prudens. Tooneelvertoonlng. Zaterdag 13 Januari, Prachtig Too- neelfeest. Men voort op. Gaat en ver menigvuldigt Tooneelspel en tot slot De duivel op 't dorp, Blijspol mot zang. Voor de vlag der Oud-Strijders. Gezongen door Arsóne Mathys en rondgehaaid door hem zelf hij Al- fons Willekens 6,00. Gezongen door Madeleine Mathieu 3,00. Totaal fr. 9,00. STRIJDPENNING. Gezongen door Jan Schaillóe bij den bakker 3,35. Omdat Ivo hem zoo goed geammuseerd heeft voor dtn la dag dat hij uitgegaan heeft 0.25. Omdat Kaboes kontent is, dat hy zoo goed geklapt heeft 0,25. Omdat Lo- wioken de groote kleine in de St- Annastraat niet kan trekken 0,25. Omdat zijn koorde niet sterk genoeg is 0,25. Omdat de witten dood was voor den strydpenninff 0.25. Maar hfj nu weer levend wordt 0,25. Omdat Doorken door de schuld van zijn kameraden een glas brak en betalen moest 1,00. Omdat Gustaaf twee siga ren heeft 0,25. Omdat Jef oen pint brak 1,00. Omdat Lado nooit geen bock meer drinkt, en als hij er nog drinki 50 fr. boet krijgt 0,25. Omdat Ivo aan den vooravond was van Kerstdag 0,25. Ondat hij zoo goed kan zingen van fokkel te drinken 0,25. Omdat, zulke mannen voor een hoogdag dikwijls ten hunne hoogste zijn 0,25. Gelukkig dat er maar vier hoogdagen in één jaar zijn 0,25. De president, als den drank is in den man, is de wijsheid in de kan 0,25. En om zot te zijn mot fatsoen is or wijsheid van doen, Adrien 0,25. Om dat de president aan half geld mag vliegen op een vliegmachien van 98 kilo 0,25. Op vijf minuten heeft hij naphte 0,25. Totaal fr. 8,35. Werklieden Voor uwo MUYSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nicuwsi.raat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwigheden, a in ma tige prijzen. Gemeenteraadszitting va.ti 24 December. De katholieken stemmen de he- lasting op de loonen der Werklieden. De vergadering wordt om 10 ure 's morgens geopend. Gezel ENGFLS vraagt op welko wijze de secritaris de aanvragen der ouderdomspensioenen doet geschie den. De secretaris antwoordt dat hij den staat opmaakt en nu onderteekeniug van den Burgemeester wegstuurt. Gezel ENGELS. De toekomende aanvragen moeten voor den gemeen teraad verschijnen, ten einde ieder raadslid zyn wil uit te drukken, ons aan de wet te onderwerpen, en voor alle misbruiken te vermydon. 1° Punt. Belastingen. DE BURGEMEESTER Stelt voor de door de regeering toegelatene op centiemen, te heften op de 4 katego- riën, alsook op dit die de^dagloonen van den arbeider bevat. Gezel COSYNS, zegt dat hij de laatste reeks niet zal stemmen. BE BURGEMEESTER. De loonen zijn groot, veel huisgezinnen heb ben tot drie dagloonen, en bijgevolg kunnen ze zoowel betalen als de boe ren. Gezel ENGELS valt hen hevig in de rede en zegt hem. Nu stelt ge ons gelijk op gebied van belastingen met de rijken. Wy die alles verloren heb ben met den oorlog, onz© jongens opgeeischt in de duitsche kampen, onze familiën verhongert, terwyl de boeren fortuinen maakten. De belasting op de loonen wordt gestemd door 5 KATHOLIEKEN te gen 3 SOCIALISTEN. 2. Stemming voor een lid voor H Armbestuur. Uvttersprot Isidoor wordt geko zen met 5 stemmen tegen 2 en 1 ont houding. 3. Toelage van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalieden (Arr. Aalst). Dit. comiteit vraagt dat de ge meente oen steun, gerekend op 10 fr. per honderd inwoners zou gestemd worden. Gezel COSYNS. Ik ben daar liet tegen, maar waarom betaald don Staat hun niet naar behoefte. Gezel ENGELS. Als ik do dagbla den mag gelooven, hebben ze Zondag laatstleden gemanifesteerd te Brus sel, en hebben ze aan de hooge oomes hun lijden te kennen gegeven. Geld is er genoeg om nieuwe moordtui gen te vervaardigon, maar om de invalieden een pensioen toe te ken nen waar ze reent op hebben, daar voor hebben zegeon geld. De vraag wordt bij algemeenheid van stemmen aangenomen. Gemeenteraadszitting van 20 December 1922. Na lezing van hat verslag der vorige zitting, richt gezel Cosyns het woord tot den burgemeester, om hem te verwittigen, dat gezien het voorval in de zitting van 6 De cember, waarbij schepene Meert tot de minderheid zegde Wij zijn hier den baas, gij hebt hier niets te zeggen, gezien de katholieke meerderheid door hun stilzwijgen daarop dit gezegde hebben goedge keurd, hij als protest tegen de ver krachting der rechten van de min derheid,noch aan beraadslagingen, noch aan stemmingen zal deelne men en enkel als toeschouwer de zitting zal bijwonen. Na hem verklaren de liberalen Delvoye en Jacob hetzelfde te zul len doen. Hebben wij hier niets te zeggen, dan zullen wij eens komen luiste ren, zeggen zij. De burgemeester wiens kracht en takt ontbreekt om aan zijn tra wanten eerbied voor de minderheid op te leggen, wilt toch een ant woord geven, doch wordt daarin verhinderd door den pinhelm van Die wacht am Bastringen die hem op eenigzins bevelende toon zegt burgemeester we zijn aan het tweede punt der dagorde, en nis onderdanige dienaar voldoet hij aan onzen nieuwen pruis en met uitlokkende stem, geeft hij lezing der dagorde. Punt na punt hooren ;vij dezelf de vraag Heeft er iemand ietsjjop te merken, onbeantwoord blijven. En zoo zien wij de met elf pun ten belaste dagorde op een kwart- uur afgehaspeld. Ziet ge Dc minderheid heeft niets te zeggen, en als de minder heid niets zegt, kunnen de janussen van de katholieke meerderheid ook niets zeggen, zelfs eene meisdie van den nachtegaal Van Plaïflcen krijgen wij niet te hooren. Wi* herinneren ons dat in de eerste vergadering van den raad, welke de burgemeester voorzat, hij een beroep deed op AL de leden, om in hoffelijkheid samen te wer ken aan den bloei en vooruitgang onzer gemeente. Hoe de burge meesterzijn kliek deze hoffelijkheid opvat, hebben wij kunnen vast stellen, daar hij zelfs den moed mist den al te pruisischen rekel op zijne plichten te wijzen en daardoor zelfs zijn burgemeestersambt in het bespottelijke laat trekken. Nu ons is 't wel. Politikus. PROPAGANDA-CLUB. Zondag 7 Januari, om 2 ure, al- gemeene vergadering. Het Bestuur PARTIJGENOOTEN, Gij die uw brood niet neemt van de Samenw. Bakkerij Verbroede ring afd. De Redding de tyd is daar om een besluit te nemen Wie lid is van zyn vakbond, moet ook cooperateur zyn Wie lid is van den Ziekenbond, koopt ook zfjne waren in de Samen werking. Do werkende klasse wordt door de bourgeoisie langs alle zijden aange vallen, 't is plicht en tevens noodza kelijk om langs alle kanten dicht aaneen te sluiten, dichter dan ooit 't Is nu het gepast oogenbiikom van bakker te voranderon. Wacht er niet op en geeft u aan. Eerlijk gewichten voor treffelijke waren zijn u verzekerd. J, D. D. Oudcjaars-avond. Onze Socialistische Vrouwenbond, richt op Zondag 31 December 1922, een Prachtig Bal in. met uitgelezen Orkest, de leden en hunne familie aangeboden. Er zal een kleerka- mersrecht geeischt wordon van 25 centiemen. Begin om 6 uren 's avonds. Het Beetuur. STRIJDPENNING. Omdat Sooken Manseau tot een waschmaehien is in plaats van oen zetel 0,50. Omdat Hippoliete een waschmaehien voor een zetel pakt 0,50. Omdat Sooken thuis kwam en hy zat was 0,25. Omdat hy daarom ln zyn bed mag 0,25. Omdat zijne vrouw de ladder werpt omdat hü niet boven zoo kunnen 0,50. Omdat is Jette onder 'twit, Itynwaard.doet 0,25. Omdat ons 't Benoit het niet gaarne had 0,25. Omdat ons 't Benoit het niet wilde werken 0,25. Omdat 't ons Jette ook stil legde 0,25. Omdat Monsieur Raymand pap maken en strijdende workmenschen in de rug schiet 0,25. Omdat de stoker ging onderhandelee by den voorzitter ge- neverkruik 0,25. Omdat Madam Steppe zegde met zulk een man kent u niet onderhandelen hij zit zoo zat als oen kieken 0,25. Omdat hun lo kaal aan de pissyns van den ver branden molen was 0,25. Gezongen door Macel Van Dor Biest rondge haaid door Petrus De Veile 5,00. Omdat Theophiel D'H©ndt zijij haar laat afsnijden van de klein© Van Laothem zyn vrouw 0,50. Omdat Theophiel zyn neus en mond v<fl nougat stak 0,50. En dat hy riep, leve de Fascisten 0,50. Omdat hy de koffie uit de molen liet vallen al zin gende, heet lied der Fascisten, geeft René De Smet ook 0,50. Omdat Théo zaterdag met Celine den kerstboom ging afkappen 0,50. En de kleine zijne vrouw hen verloren speelde 0,50. Totaal fr. 12,00. Voor het muziek. Gezongen door Maurice Taffyn bij Polle Wedde, rondgehaaid door Leo pold Lievens 5,10. Gezongen door Edmond Carlier, rondgehaaid door Leopold Lievens 4,90. Gezongen bij Polle Wedde, rondgehaaid door Emiel Schouppo 5,50. Gezongen door Clement Duym, rondgehaaid door denzalfden 5,00. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaaid Idoor Emiel Elaut 8,60. Gezongonfdoor Pe trus D'Hondt, rondgehaaid door De- siré Do Turck en gezongon door Gust. Van Londerzeel6,00. Gozongea door Glement Duym, rondgehaaid door Rene Luysterman 6,00. Gezon gen door Charles De Sutter, rondge haaid door J. B. Van Londerzelo en Eduard Vernaillon 13,20. Totaal fr. 54,36. Voor de Turners. Gezongen door Clement Duym, rondgehaaid door Gustaaf Van Lon derzelo en E. E. 7,00. Gezongen door Petrus D'Hondt. rondgehaaid door Gustaaf Van Londcr/ele en Maurice Luysterman 6,00. Gezongon door Desiré Schietecat, rondgehaaid door don zelfden 3,97. jTotaal fr. 16,97. Voor den Vrouwenbond. Gezongen door Fernand Bavens, rondgehaaid door Albert Beecfcman 9,00. Gezongen door Mene Bascour, rondgehaaid door Frans Sonck 5,50. Totaal fr. 14,50.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3