Het nationaal AALST G eer aardsb ergen. Stedelijk bestuur van Aalst. De. Reddingspartij te Aalst bestaat. J3ij de Staatsbedienden Werklieden heeft aar. cle Vakbondon een brief gezonden, waarin herinnerd wordt aan het Koninklijk Besluit van den 4 December laatst, waarin naderen uitleg gegeven wordt, in welke vuor- waarden aan de in nood|verkeerende werklooze leden, die hunnen steun van den Vakbond uilgenoten heb ben, de 30 dagen vergoeding van hot Nationaal Krisisfonds mag uit gekeerd worden. Wü vestigen de aandacst onzer leden op de enkele voorbeelden die in den brief van N. K. voorkomen, en die wij hieronder laten volgen 1) Een werkman is werkloos van at 1 Bovember. Het reglement zij ner kas voorziet 50 vergoedingen. Zijn recht vervalt op 30 December. Van af S Januari zal hij mogen be ginnen van Zijne 30 tegemoetko mingen. 2) Een werkman is werkloos van af 15 Oktober. Het reglement zij ner kas voorziet 36 vergoedingen. Zijne rechten zijn uitgeput op 27 November. Van af 28 November tot 30 December mag hij ten laste van het Nationaal Ivrisisfondsige- nieten, en te beginnen van 2 Janu ari mag bij tot het genieten, len lastevan het Nationaal Krisisfonds heraangenomen worden, tot een bedrag van 30 dagen. 3) Wanneer de standregels voor zien dat slechts do hel .'t der vergoe dingen zullen uitbetaald worden gedurende elk haf jaar, zal het ibtaal der tegemoetkomingen door het Nationaal Krisisfonds te beta len, ook gesplits en op de twee tijdperken overgedragen worden, indien, ten gevolge van den staat der Krisis, eene verlenging toege staan is aan eene werkloozenkas, die in hare standregels de split sing van het vergoedmgs tijdperk heeft ingeschreven, zullen de tege moetkomingen uitbetaald boven de 15 dagen afgetrokken worden van het getal te betalen tegemoet komingen gedurende het volgende half jaar, indien op dit oogenblik dp 3taat van Krisis niet meer be staat. Eene kas vorloent 50 dagen ver gooding betaalbaar in verhouding vau 25 dagen per half jaar. Op re gelmatige wijze, zal er 25 en 15 dagen per half jaar mogen betaald worden. Ten gevolge van de Krisis is oeno verlenging gevraagd ge weest, krachtens dewelke nog 10 dagen zijn betaald geweest. In het volgende half jaar, na uit putting der slatuaire rechten, is de verlenging ingetrokken gewor den. De werkman zal nog slechts recht hebben op 5 dagen. PLAATSELIJK HOMITEIT «oor Arbeiders-Opwoeding AALST. Op Dinsdag 9 Januari, om uur 'S avonds, ïnthet Lokaal Hand in Hand-, houdt partijge noot JuLiEN DOMS, Leeraar aan het Atheneum te Doornik, eene spreek beurt over DC internationale PETROL-POLITIEK. - Daar de Voordracht heel interras- sant en van het allergrootste belang is rekenen wij op aller aanwezigheid, Kameraden, op post Waar voorspoed en wel vaart heerschen, sterft het socialisme Om dood te vallen, zulken zeever- praat. Wanneer het vuilblikskon van Aalst, de hulp en wijsheid van zotte Hip van Antwerpen inroept,om het socialisme met zulke zwanen- manieren to bekampen, zal hij hi«r dezelfde uitsiagon bereiken dan zyn blau wsol vrienden van do schelde- stad, die overal buiten gekogeld worden om plaats te maken voor de roodjes, die torenhoog boven do blauwtjes z\jn gegroeid. De katholieken (kristene groen- kruisers) zyu muilentrekkers van de b -ste soort. Te Nieuw er kerken, Erpe, Meire, Erombodegem en nog 'vele andere gemeenten, zijn hunne katholieke vrienden van den gemeenteraad, tegen de aansluiting bij het Natio naal Krisisfonds. Te Hord» rsem en Gijsegem waar de groene Daensisten den baas zijn, gaan zij meetings geven voor de aansluiting. Dat de katholieken het goed voor beeld geven, dan zullen de Daonsis- ten alleen staan, die de werkloozen wenschen den steun at'tonemen. Doch het zijn slechts muilentrekkers, de groen kruisers, zij doen het om de werkmenschen zand in de oogen te strooièn 't Blauw vuilbliksken die zich met zaken bemoeit dio hem ni»*t aangaat, wacht nog van mede te doelen, waarom oen blau o brood voerder in 't midden van den winter is zonder werk gesteld. Hn moet dat toch weten van Toontje zat en de ge zondheidsbroek. Voor die simpele regeltjes daarvoor niet gestoord, hé ventje Oud-Strijders m Soldaten, Invalieden Weduwen en Weeeen. Zondag 14 januari 1323. AI- gemeene Vergadering om 10 uren 's morgens. DAGORDE 1, Verslag over hot Congres van Brussel. 2. Toespraak door Gezel Braeok- man van Gent, Oud-Strijder en Gi- zel Nlchels Gezien de belangrijkheid der dag orde, mag er geen enkel lid ontbrf- kon. N. B. Al onze leden wien nog wat te vragen hebben overde(30Q franken), (Burgersklceren), Eeretee kons) enz., kunnen zich aanbieden, eiken avond van 6 tot 8 uren tot den 13 dezer, teri bureoj» Oud-Si rijder*. Het Schepencollege bericht aan de vi ouwelijke jeugd der Stad dat een avondschool zal geopend worden iq do Stadsmeisjesschool der School straat. Do inschrijvingen dor leerlingen zullen er gedaan wordon den Maan dag 8", en den Dinsdag Vs Januari van 18 tot 19 uren. Een leergang in de Fransch© taaj zal mede worden gegeven in de beide stadsscholen van Schoolstraat eq Vrijheidstraat, xoo er inschrijvingen genoog zyn. Voldoende konnis dor Moedertaal is hierbij vereischt. Aalst, den 21 Docember 1922. De Burgemeester en Schepenen, L. VAN OPDENBOSCH. De Gemeentesecretaris, Oscar REYNTENS. het blauwe vuilblik geeft in zijn leugenblad nogmaals het bewijs de man te zijn van den drekstok. Hij beeft nogmaals den moeial willen spelen, door hem met andermans zaken bezig te houden. Ja, kennen wij reeds lang dat aardig drekventje die zijne geachte voor den gek willen houden, toch het ware van belang dat hij eens de bak kers hunne rekening wilde maken, wanneer deze hunne bloem 103 fr. de 100 kilos kost, hoeveel den brood prijs zou moeten zijn van een kilo brood, 'tis maar een simpel vr.aags- ken Samenwerkende Maatschappij HAND IN HAND (Afdeeling Spaarkas). De Leden spaarders worden vrien delijk verzocht hun spaarboekje bin nen te brengen, ep bureel Molendries, geldig tot op datum 11 Januari. De Bestuurder, L. VANDERVEKEN. De Blauwselbak wordt alle weken gevuld, door een vuilbliksken en schrijft Tegen den 8 uren werkdag. Tegen het Nationaal Werkloozen- fonds. Tegen de wet dat de huurders be schermt. Togen het kosteloos pensioen en zoo meer, dat door de socialisten verdedigd wordt. Thans schrijft het ventje in zijn blad VERBOND DER MAATSCHAPPIJEN van Onderlingen Bijstand der stad Aclst. De lieeren VoDrzitters der Maat schappijen van Onderlingen Bijstand der stad Aelst komen van w«ge Do Geneeskundige Beroepsvereniging der Hoeren Dokters der stad volgen den brief te onvangen. Aelst, den 14 December J922. Mijnheer, Wij dio onderteekenen, Dufour, Hertecant, Hollevoet, Hoorens un Hanson, doctors spécialisten der stad Aelst, hebben do er Ued. ter kennis te brengen, dat wij in onze laatste vergadering beslist hebben dat het tarief voor raadplegingen voor oog-oor-neus-keel mond en tandziektt\n vastgesteld is op 5 Franken van af 1 Januari 1923; dit, in afwachting der beslissingen voor verhooging en voor een alge- meenen tarief voorgansch hot land, die weldra zullen genomen worden door de centrale Commissie dor Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand. De bovenvermelde verhooging is bijzonderlijk gesteund op de toepassing van hoogere tarieven die in voege zijn in andere steden, en wierd eenparig goedgekeura door de Geneeskundige Beroeps- vereeniging van Aelst, in hare laatste vergadering van 4 Decem ber. Wy groeten U met hoogachting. Dufour HertecantHollevoet Hoorens Ranson. Namens het bestuur der Genees kundige Boroepsvereeniging van Aelst. De Schrijver, A. HOLLEVOET. Volgend antwoord is door het Ver bond dor Maatschappijen van O. B. der stad Aelst, aan de Geneeskun dige Beroepsvereniging der Hoeren Dokters der stad gezonden. VERBOND DER MAATSCHAPPIJEN van Onderlingen Bijstand der stad Aalst. Aelst, den 23 December 1922. Mjjnheeren, Wij die onderloekenen. Voor zitters der volgende Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand der stad Aelst Burgerswelzijn Eerbied en Recht voor Allen», -Bond Victor De Geyter - Takjes worden Boomp jes «Volksliefde», «Eendrachtige Broederliefde De Veraenigde Werklieden St-Jozefsgilde hebben de eer Ued. ter kennis te brengen in antwoord op uw schrij ven van 14 December 1922, dat wij in algemeene vergadering van 22 dezer besloten hebben, het laatste in voege zijnde tarief der Genees kundige Beroepsvereeniging der Heeren Dokters der stad Aelst te behouden en het meer gevraagde door de loden zelf te doen betalen. Aanvaard, Mijnheeren, do verze kering onzer hoogachting. Namens het Verbond der Maatschappijen van O. B. der stad Aelst Florolle Van Molle, Jan DeBruecker, De Moor Benedikt, Jan DoNeve, Lo- dewijk Gits, Jaak Coppens, l ode wijk De Smet, Hendrik Van den Brempt, Camiol Troch, Jozef Mat- thieu. Aan den Heer Dokter Hollevoet, Schryver der Geneeskundige Be roepsvereeniging van Aelst. Ja, beste partygenooten, ge zult misschien verwonderd zijnmaar hei is beslist. H%t bladje De Roode Vaan, het Vlaamsche orgaan der Kommunis- tische party van België l maakt het ons bekend, dat er eene afdeeling der Kommunietische par tij te Aalst bestaat. Waar Dat weet niemandwie de leiding ervan op zich neemt, wist tot hiertoe nog niemandmaar nu een schandig en smeerig artikel in hun blad, tegenover de socialis tische instellingen der stad, maakt ons den doorluchtigen leider dier alles reddendepardon, alles ver nietigendecommunistische party bekendhet is P. V. d. N. Wij ver- meenen te weten wie het -is, en hopen dat hij den moed zal hebben zich volledig kenbaar te maken. Die man, om de werkers hunne ontslaving te bewerkenbegint met de reactie aan te vallen, meent ge Wel neen Hij valt de socialis tische werkersorganisatie aan, waar van hij vroeger deel maakte, niet om op te bouwen, maar om af te breken, en van wiens strijd hij nu ook de voordeelen geniet. Dat is de nieuwe manier van stryden, volgens hen. Verdeeldheid trachten te zaaien onder de werkers rangen, om zoo het spel mede te spelen der reactie met hun Union Civique aan 't hoofd. Dat is het doel van de mannen van de daad. Hel woord verrader, is voor hun nog te schoon om te hoor en, de al gemeene minachting der partijge- nooten moet zijne belooning wezen. Partijgenooten, let op, stelt u op den weg van dien afbreker. Geeft hem overal waar het past zijne volledige belooning, en schaart u rond uwe instellingen, die nu reeds bedreigd worden door de reactie, die droomt de facistische b weging in België te ontknoopen, en die door die alles reddende kommunisten wordt geholpen. Weg met de verraders hunner eigene klasse. J. BEKAERT. STRIJDPENNING Omdat Melanie en l."on voor 9 jaar getrouwd zijn en dal het nu maar uitgekomen is van het stalletje van Philemon 0,75 en omdat we den naam niet mogen schrijvon, zetten wij er den n. 52 bij 0,25 en omdat Finne kwaad was, grefi Charles Qok 0,20 en omdat Philemon kontent was, geeft den zoon Polidoor nog 0.25. Gezongendoor Cornetlus Bastiaens bij Tistjen op de Varkensmarkt 3,00. Gezongen door Franck Jaak bij Jos. Cornand, Varkensmarkt3,70. Gezon gen door Spicssens bij Jos. Cornand. Varkensmarkt 5,40. D. S. Omdat er luistervinken z(jn in de St-Anna straat 2,00. D. S. Voor dezelfde nog 1 ,(H). Dn Vin us met zijn klein voeten 0,40. Eon li'-d gezongen door Anas- tasie Spreckaert, het Werkmanslied rondgehaald door Alfred Patté, by Victor Amant 4,80. Gezongen door Mornoi en Kinder mans, lied den 17 Maart, bij Michel Wellekens, rondgehaald door vosee Leon 3.42. Een lied gezongen op het huwelijk von Prosper Goossens od Marie Noèl, door De Backer Frans en Clemenco Nc.ël en rondgehaald door Joanues Van de Velde 6,62. Een lied gezongen door Philippe Van den Brempt hij Albert ScUollaert, Lodebaau 3,20 en Tln odoor Van den Brempt doet er nog 0,50 bij, omdat bij vau liet brugsken in het water is gevallen, gezongen door Frans Van Nuff.-l bij Jean de Blaas en rondge- liaal J door Cammu Frans 3,25. Lied gezongen door Frans De Schutter, 2 jaar oud, rondgehaald doer Edm. Van den Bossche bij Jos. De Smet, Grooten Bolleweg 4,-10. Omdat lange Mie zoo vroolijk danste met Mie ver uit 0,50. Omdat hij hem spoede om buiten te zijn en op Smet zijn voeten tort 0,25. Omdat hij gaat trouwen met Mie Vooruit den 32 December 0,25. Ge zongen door Rimbaut Frans, het. Led de Werkrhan, rondgehaald in de herberg Theodoor Vergeylen, Hoogevi-sten 2,00. Lied gezongen door Benoit Aelbrecht hij Benoit Po- devyn en rondgehaald door Romain Van Belle 5,30. Gezongen door Edw. Saroeze bij de Blaes, de weer van de communard, gezongen in de herberg van Sooi Saroeze doorzijn zoon, het blad Vooruit 4,68. Lied gezongen door Stefanie De Wolf, het Wer- kersleven in de wijkclub Jan Vol ders 6,25. Omdat den ouden Parowyek de oor van den pispot geschupt heeft geeft do zot 0,50. Omdat Slap rijst pap maakt 0,50. Slap rystpapgiug eens kartetsen 0,50. Slap rijstpap is angebrand en gaat nu niet kertet- son 0,50. Omdat aile"Nieuwerkerke- naren zouden mede werken aan de propaganda 0,50. Lied gezongen door Stinno uit 't hondje By Louis Marcoen 2,00. Lie gezongen door Louise Marcoen hij Louis Marcoen 3.30. Omdat, ze al drie dagen met hunne goesting op gang zijn en de vierde dag nog op gang zijn, geeft Bal 1,40. B«gin van de strijd voor 1923, lied gezongen door August De Schutter 7,oo. Lied gezongen door Livinus De Smet 7.26. Totaal 92,28. PARTIJGENOOTEN I Leest en verspreidt het weekblad Recht en Vrij* heid van Malet geweest, is nu de kamer dienaar van Napoleon. Malet zal trachten Napoleon ten onder te brengen, want, heeft deze ten zijnen voordcele de overwinning 'der Fran- sche Revolutie gebruikt. Laurence, liet kind des gevarigs zegt Malet te willen helpen. De bijval voor di» prachtig programma is verzekerd. S. M. Verbroedering. Wie zich socialist noemt is eerst en vooral goede kooperateur een verstandige huismoeder doet al hare aankoopen in de kooperatief. Deel in de winst, onderstand bij ziekte. De svndikalisten die elders koopen dan in de kooperatü-f steunen hunne vyanden. Feestavond «Rust Roest». Door een puik programma uitge- noodigd, t »geii wij op Zaterdag 30 December naar het buitengewoon feest van Rust Roest». Op vastge stelde uur nam de vertooning aan vang. voor een stampvolle zaal, en wij kregen do verscheidenste en aantrekkelijkste nummers ten aan schouw. De fanfare Verbroedering ver- leeudo volgens loffelijke gewoonte hunne medewerking. Puike uitvoe ring van de verschillende muziek stukken, en don bestuurder Edm. Hooghuis en zijne mannen halen eer van het geleverde werk. De oefeningen en pyramioden door de meisjesal'deelingon waren per fect, maar 't bijzonderste was het ballet der normandisclie oogstens in prachtig kostuum, turneressen en voor turneressen bekwamen veel bij val. De oefeningen op de dubbele rek. door de meisjes werden goed uitgevoerd. Na de poos was het de beurt aan de jongens afdeelingen, die vervol gens samenoefeningen, pyramieden. en oefeningen op rek en dubbele rek, tot ieders voldoening uitvoerden. Eon overgroote by val behaalden de - plastiek" beelden die met veel zorg waren opgesteld. De «hulde aan den Arbeid be kwam ongemoene bijval, en hoe aan grijpend, hoe versterkend was het niet voor de ou«iere strijders in de zaal als ter zolMertyd de jeugdige stemmen krachtig en met veel melo die bet prachtig lied aanhieven Volharding Het was als klonk van uit de toekomst een zegezang. Volhardinghoe begeesterend werd dit door onze jeugd gezongen. Tusschon het spel in overhandigden de pupillen jongens een bloemenrui- ker aan hunnen voonurner gezel Prieus, aan wien door alle toeschou wers eene ovatie werd gebracht. Do bestuurder Clovis De Vlaminck verdient ons aller lof en aanmoedi ging voor de aanhoudendheid en takt waarmede hy de jeugdgroep leidt en hij heeft bewezen iets te kennen om genoeglijke avondston den te organlseeren. De tnlrjjke be- zoekers waren uiterst tevredpn en drukten den wensch uitzulke feesten nog te mogen bijwonen. Welaan, turneressen, turners, voorwaarts Uw naam waardig en altijd indachtig de spreuk Rust Roest. Arbeidersjeugd Volharding voert ten zege, aan U de toekomst. A. H. De strijdpenning zal toekomende week verschijnen. TE AALST. Algemeene misnoegdheid heerschte Don derdag onder de mamien van den Atelier, wanneer zij vernamen, dat hun loon maar den öe in plaats van den 5e dezer maand zou uitbe taald worden. Het is wel maar één dag verschil, maar de werklieden zijn er op gereguleerd en moeder de vrouw moet wachten. En 't is dan nog het loon, dat gewonnen ls, den tweeden helft der maand üecomber dat men u op 6 Januari betaald. Kan men het niet met de werklieden zooals met de bedienden 't Is te zeggenin 't begin der maand betalen, het loon dat ze in die maand verdienen in an dere woordeneene maand op voorhand. Ais het met de bedienden het geval is, mag het ook met de werklieden. Waarom dit ver schil 1 X. CINEMA. Zoodag 7 en Maandag 8 Januari, Dagblad Gaumont. De vuurXoren in het tempeest, drama in 5 doelen, met Olive Thomas. Georget bij de Indianen, komiek. Adelaarsdoch ter, lc en 2e episood. Luitenant Bonaparte. 10 Oogst 1792 de opstandsgeest be heerscht Parijs. Het volk dringt in het kasteel der Tuileriën, Bonaparte artillerie luitenant bevindt zich tus- schen de menigte. Als hfj in de ka mer van Lodewijk XVI treedt, smeekt een Jonge eeredame der ko ningin zijne hulp af, hy brengt haar in het hotel te Metz, waar hij zelf j eene nederige kamer betrekt. Het teederheidsgevoel voor elkander wordt liefde, maar Bonaparte ont vangt bericht zijn regiment te ver voegen. Gedurende zijne afwezig heid treedt Fourlie op. De eeredame is niemand anders aan de dochter van den Graaf de Tiffauges, zij is ge huwd met markies de Navailles, die haar verlaten heeft. Mevrouw de Navailles wordt ge vangen genomen en door het revo lutionair gereGht ter dood veroor deeld. Als zii het schavot beklimmen gaat, kan zij niet langer weerstaan en verklaart dat zii moeder zal wor den. In het gevang \ierd eenige tijd nadien een kind geboren. Het kleine meisje wordt aan Malet toever trouwd, die er zal goed zorg voor dragen. Het kind des gevangs. Zestien jaren later. Adjudant Malet is generaal geworden. Maaropent- lijkYepublikein, is hij door Napoleon van zijn graad ontroofd, en het kind des gevangs denkt dat Malet haar vader is. Grippe-Sol de ordonnance Voor het Muziek. Gezongen door Hector Pevenage bij Leopold Daver rondgehaad door dén zachten 4,39. Op de ontvangst der Ronsenaars 2,80. Onbekend 5,00. Gezongen by Frans Hoymans door Leon Gossey 2,90. Door Ivo De Brou wer 3.33. Door Octaaf Huwó 4,80. Gezongen in het Kelderken door Frans Olivier 1,65. Drinkgeld van een almanak 1,00. Van de Smisse 1,00. Gezzongen poor Frans (de rest onleesbaar) 5,62. Do begrafenis van Castoor, rondgehaald by Alfons Do Moyer 8,30. Totaal fr. 40,79. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Öeeraardsbtirgeu. Groote keus derlaatste nieuwigheden, am ma tige prijzen. LEDE. Al de werklieden van onze ge meente worden opgeroepen naar de Groote Syndicale Vergadering die gehouden wordt, HEDEN ZON DAG om 16 uren 's morgens bij Sera- fien Troch, Statiedreef. Sprekers Pr. DE BRUYN van Denderleeuw en H. FLIPS van Aalst. Deze vergadering zal zeer belang rijk zijn voor de werklieden. Vrienden, op post, gezorgd, om ieder eep paar kennissen mede te brengen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2