NINOVE. Hit Nieuwerkerken. Uit Hofstade. Uit Denderhautcm. Uit Ooeróoulaere. In de gemeenteraadszitting van Vrydag 29 December, heeft het geel en groen monsterverbond, nogmaals zyne liefde getoond voor de ouder lingen en de werklooze werklieden van onze gemeente. Op voorstel van de socialisiistische gemeenteraadsleden, heelt den ge meenteraad in Juli 1921 besloten, do ouderlingen in eene hoogere katego- rie of voor 60 frank per jaar meer pensioen te geven voor het volgende jaar 1922. Onze vrienden De Schryver en Coppéris hebben den raad daarover ondervraagd, om de oude parochia nen die 00 franken voor 1922 meer te betalen. De katholieken mot aan 't hoofd den groenen schepene, heb ben dat geweigerd en zegden voor 't volgende jaar. Daardoor ziin de ouderlingen van de 60 frank voor het jaar 1922 beroofd. Schoone werk mansvrienden, hé, menschen van Nieuwerkerken Onze roode gemeenteraadsleden herinnerden aan den groenen Sche pene dat de gemeente zich terug zou aangesloten hebben bij het Kri- sisfonds nog vóór den winter, en ge zien daarvan nog nie s to zien is, vraagden onze mannen, wanneer dat z«u gebeuren, gezion wij volop in den winter zijn, en menige paro chianen gt en werk hebben en door de aansluiting de familievaders en anderen, steun van hét Nationaal Krisisfonds voor hunne vrouwen en minderjarige kinderen kunnen be- kemen. De groene schepene in plaats van zijne beloftè te houden, maakte zich kwaad en verklaarde dat hij dat in de gazet niet geschreven heefien de werkloozen geen steun van het Nationaal Krisisfonds zullen beko men. De werklooze werklieden van Nieuwerkerken krijgen dus den steun niet door de schuld van dien groenen apostel De werklieden van Nieuwerkerken zullen de groenen naar waarde schatten, van zulke kerels diedur ven loochenen wat zij zwart op wit in de gazet schreven, daar mogende menschen het slechtste van ver wachten, want dat doen zij ook. De vergaderingen van Zondag on Maandag, vaar de vrienden De Schryvor, Flips, Bergh- raan, Haelterman en Jef Stoenhaut spraken, by Adam en bij Matheus, zullen vruchtdragend wezen. Inder daad op de beide vergaderingen hebben de talrijke aanwezigen met aandacht de sprekers aanhoord. Er zijn praktische besluiten genomen ten jinde nieuwe leden te winnen voor onz* vakbonden. Tevens is er besloten, doormiddel van schriften en openbare vergade ringen waartoe de gemeenteraads leden vaa allo partijen zullen uitge nood jgd worden, om uitleg te geven over hunne handelwfjze in den ge meenteraad, ten opzichte der werk loozen aan wie zij den «teun van het Nationaal Krisisfonds hebben doen afnemen. p Soc. Propagandaclub. Morgen Maandag, om 7 uren 's avonds, Bestuurvergadering. b(j de Weduwe Triest, Kortenhoek. Dagorde. Bespreking en rege ling voor don Pryskamp van 14 Ja nuari, Mannen op post HET BESTUUR. STRIJDPENNING. Omdat Jau en zyn Marie fantasie gedanst hebben 0,50. Omdat Tist ook wilde fantasie dansen maar dat Ma rie te slap was 8,50. Omdat de man nen van de Keizer zoo hartelijk ge lachen hebben 0,50. Omdat lange Jef zooveel saucissen hoeft geëten 0,50. Omdat er nog 5 man waren die om 4 1/2 ure 's nachts het drinken staakten om naar Kerstmis te gaan 0.50 en nadien wederom opnieuw begonaen 0,50. Omdat er oenen van weg piste 0,50. Tot slot geeft Remy 0,50. Omdat er een man was die dacht dat de bazin sliepen hem aW gauw wat geld pakte 0,50. Omdat er mannen in slaap vielen en hun centen verloren hadden 0,50. Omdat er een .ztyne tellooren kapot sloeg en weg liep 0,25. Omdat Rosa Tillou en Charles Vermeiren fantasie gedanst hebben 0,50. Rondgehaald na de voordracht van Cesar Haelter- 37,20. Omdat Mie baar vuiligheid op het gemak zou doen 5,00. Omdat Fie aan bylvie een kus wou geven 0.50. Omdat Rosa de grootste is van Hofstade 0,25. Omdat Tillonsken opgeëischt is geweest door zijne Rosa, geeft Ch. Vermeiren 1.00, De Smet 1,00. A. Merckx 1,00. Omdat er toch zoo hard gelachen is, geeft Ch. De Valck 1,00. Omdat Sooiken eerst moest uitgaan met de vrouw van Cesar om haar een kus te geven 0,50. Omdat Sooiken zoo goed op de duit kon spelen 0,50. Omdat Pée nen bra ven jongen isen uls hij t'huiskomt goed comedie speelt, gezien door Louis en Amandine om li ure des avonds 0,25. Lied gezongen door de bijzonderste zangers van Hofstade rondgehaald door Losken 12,50. Ge zongen door De Smet Desiré by Vict. Amant en rondgehaald doorTiilon 6,25 Een antwoord aan Nestje Ik heb uw stuk groene letterkunde in De Werkman van 28 December gelezen. Waarom dien deknaam, waarde Nest Maar ja, zulk slag als oen Nestje Van den Bergho, aiju be nauwd van het licht. Al uw vuiligheid, lummel, ra*kt mtj niet. Gy meent drek en modder op myn persoon te gooien maar daartegen stel ik myn verleden, myn stryd buiten alle eigenbelang,iten koste van toekomst en stoffelijke schade - voor de democratie daar tegen stel ik ooimijn ónwiikbare overtuiging, mb'n geloof in het socia listisch ideaal. Ik heb niet gedaan zooals gy die slechts christen-democraat ge worde11 zyt, nadat men U binnengesmok keld had als propaganda leider, aan 400 fr. pt r maana Gij spreekt van weinig hoogstaande cultuur.... Maar debben hoe durt't U over hoegstaando cultuur spre ken, zulk een alle dagskop mot zoo'n bierhuishoudei sphysionomio, op wiens gezicht de natuur met haar duidelijkste handschritt het haar zoo gewone alle-dagsmensch ge schreven heeft. Men zou U boter in een cirk als clown kunnen be zigen Over kwestie van bekwaamheid zullen wy het woord aan de toe komst laten. Van de vuile politiek van Dender hautcm heb ik slechts maar een «tipje» opgelicht als 't moet kan er veel meer komen. Wij zullen steeds het roode vaan del hoog 'houden trots alles, on danks alles. De klassenstrijd ligt ons nauw aan 't hart Aan haar zullen wij onze beste krachten wijden Albert VIJVERM \N. Héden Zondag 7 Januari 1923. om 4 uur 's namiddags. GROOTE MEETING bij DE WINTER, Molenstraat (Dorp) Denderhautem. Sprekers DE BRUYN Prosper en andere. Ingang en tegenspraak vrij. Mannen en Vrouwen van Denderhautem. Wij beleven aardige lijden. Meer dan ooit spant het kapitalisme al zijne krachten in. om de werkersklasse een stoot naar omlaag te geven. Maar ook meer dan ooit moeten we Dal slaan om onze verworven rech ten te handhaven en mouten wij strijden om er nieuwe te voroveren. Do groote wereldoorlog ging de laatsteoorlog zijn welk® het mensch- dom zou teisteren. F-n zie, steeds grooter en machtiger legers werden er gevormd langs om beter moord tuigen worden uitgevonden steed* uister worden de soldaten gedrild. Daartegen moeten wy uit al ens krachten opkomen. Het vlaamsche volk heeft op taal gebied een groote overwinning be- laald. Daarmee staat die strijd niet stil. WQ willen de geheele en radikale ontvaogdlng van het vlaamsche volk, dit op breedere grondenden sommige schreeuwers. Dus, allen in massa naar de Meeting, waar er breed voerig over bovenstaande punten zal gehandeld wor den. HET BESTUUR. UIT MEIRE. In onze gemeente zyn tegenwoor dig nog al werkeloozen en hierom is het nu meer dan ooit droevig om be- statigen, dat we niet aangesloten zyn aan het Crisisfonds. Onze socialistische gemeenteraads leden hebben al het mogelijke ge daan, om de aansluiting te bekomen, maar ze vinden hardnekkigen tegen stand van wege katholieken en christen democraten. Het is jammer, want de daensisten willen zich uitgeven, als verdedigers van de kleinen, en ze werken stand vastig tegen degenen die willen wer ken en geen werk kunnen vinden. 't Is met die mannen hier in den gemeenteraad, zooals ze doon te Nieuwerkerken en te Erpe, altijd medewerken met de dompers, 't Zijn vermonde klerikalen. Gelukkiglijk helpen ze goed mede om do men schen hunne oogen te doen openen. Een liberalen eigenaar dio veel eigendommen heeft in onze go meente, heeft het gevonden om zyne huurders hunne huishuur te ver- hoogen. Hy doet hen, zijne lasten betalen. Inderdaad de grondlasten zyn te betalen door den eigenaar en Mijnheer vindt niets beter dan ze op den rug der huurders te schuiven. Wettig is zulks niet, maar echter kapitalistisch. Een Lid. UIT SOTTEGEM. Een lied gezongen door Oscar De Smet en rondgehaald door onze goede vriend Gilbert Piens in 't lus tig wiel 3,20. Een lied gpzongen door kop en Neetzen en rondgehaald voor Sis bij Alphons De Potter 1,60. Om dat Sofia kwaad is op Alphons 0,25. Geschonken door Leon Machtelinkx voor de vooruitgang van het muziek 9,00. Omdat Prosper kleine voeten heeft en groote sehoenen hem pas sen 0,25. Een lied gezongen door Adolph Sanglan en rondgehand door hem zelf by Alfons de Potter 8,32. Een lied gezongen door madame Maurice Brewayërs en rondgehaald door Georges Otto 7,00. Een lied ge- zo igen door Maurice Browayës en roigohaald door den blauwen bij Alphons De Potter 3,00. Omdat Pros- pere Sofia gaarne ziet en zij van hem niet moet weten 0,25. Een lied ge zongen door Alphons Pieters in ons lokaal en rondgehaald door hem zelf 2,50. Omdat Anna van den Donderdag haar pak gereed maakt om den Za terdag morgond om 7 uren te ver trekken 1,00. Omdat Anna zegt tegen den houd copy en omdat hij gansch het huis vuil maakt met zijne voeten 0,30. Omdat Anna op haar praten naar den uroin van li uren ping 0,50. Om dat Anna haar niet kan recht hou den op den Thar The-Bill 0,50. Van Louise omdat haar nieuwjaar nog niet gol.ad heeft van haar mine- lijken man Gilbert 0,50. Van Gilbert Piens voor het Socialistische muziek zijn nieuwjaar 1,00. Een lied gezon gen door onzen tambour en rondge haald door hem zelf voor ons muziek 2,80. Omdat Georges den tambour slaat GuilJiens De Dekker 0,25. Om dat ons muzieksken een groot mu ziek zoo worden geeft Guillaum 0,50. Omdat Georces zijne trommelstok ken moest roklameren heeft geeft Oscar klako 0,50. Omdat Alfred met zrjn eerste kind speelt van Toria 1,00. Omdat Louise Van Laethom de eerste socialist geweest hoeft van Sottegom 1,00. Omdat zij bij Guillaume binnen gekomen zyn 0,50. Omdat Oscar te vreden is van onze Turners 0,50. Van Oscar omdat er nog meer zouden ko men 0,50. Van Guillaume omdat hy en zijne vrouw zouden wel content zyn 0,25. Totaal fr. 46,91. Er valt mü daar een luchtschip.... Pardon, ik wil zeggen, een vlug schrift in handen, uitgaande van het onristen syndikaat der spoorman- nen. Nu, dat schriftje maakt ons bekend dat het bestuur van het Nationaal Syndicaat tene laffe daad hoeft be gaan, en dat zo daarom dat bestuur aan den schandpaal komen te spij keren. Mijne nieuwsgierigheid op gewekt zijnde, wil ik deze laffe daad kennen, Tk lees dus dit schrift van het be gin tot het einde, lees on herlees het nogmaals en kan maar geone laffe daad ontdekken, begaan door het Nationaal Syndicaat. Ik ben niet zinnens de verdediging op mi) te nemen van het N. S, want ik denk dat daar leden genoeg onder zijn, die dit wel zelf kunnen doen, doch ik wil vaststellen, dat de zoo gezegde christene syndicaten overal waar ze opduiken, enkel maar be staan om de arbeiders in den rug te schieten, verdeeldheid te zaaien ea hunnen strijd te breken mot alle middels en laagheden in hun bereik. Wat ik dus in dit schandpaal- schriftje wel vind, dat is dat or een lid van het christen syndikaat ge storven is die werkzaam was in de werkhuizen van Braine-le-Comte, dat do secretaris van dit syndicaat daar ook werkzaam, gaarne een ron deken zou ingericht zien om aan zijn overledene makker een kroontje te bezorgen, maar daar den jon gen er zelf te lui, te dom, te slecht of te laf voor was, dit krawoitjoaan den voorzitter van het Nationaal Syndikaat wilde opsolferen, dat die voorzitter na er met zijne vrienden te hebben over gesproken aan dien slimmen sekretarls verklaarde, dat dit de plicht was van de leden van het christen syndicaat, aangezien de afgestorvene een lid was van hen en niet van het Nationaal Syndikaat. Dat dit antwoord niet in den smaak is gevallen van dien rijmelaar is bo grijpeiyk, hij die gedacht heeft dat hij van den Voorzitter van het N. S. zijne schotelmeid ging kunnen ma ken. Liever dus dan zijn handen uit de mouwen ie halen en zelf eene om haling te doen, valt hy het bestunr van hetN. S. aan, die in die zaak zich niets heeft aan te trekken, 011 wil dezen verantwoordelijk maken voor de domme streek die hij heeft uitge haald, en waardoor hij zich in een (Hachelijk posluur heeft gesteld. Voor slotzegtde krabbelaar in ziin papiertje Dat is de scheuring Nu vriend lozer, stel ugerust. het is noch het hemelgewelf noch den aardbol die gescheurd is, allecniykde hersenkas van den heiligen Renatus, heefteen® scheuring ondergaan, ongelukkig- iyk voor hem, heeft hij er zijn laat- stodry centen verstand by ingescho ten. Ach ja wat wil ik zeggen, had- de het christene syndikaat dien suk kelaar zyns vaders koeien laten wachten, my duukt, daar liadde hy toch boter op zyno plaats geweest, Is't zoo niet? Politxkus. De Secretaris ,van de Nationale Oud-Strydersbond als strjjdbreker. Op 22 December 11. brak er eene werkstaking uit in de firma A. DE MUL, T/S, om rede dat de patroons de werklieden in de Bleekery hun werk deedt verdubbelen, om zoodoen de zyne winsten te vermeerderen. De Secretaris van de Nationale Strydersbond die bediende is op voormelde firma, had niet beter ge vonden dan zyn meester een goeden dienst te bewijzen met strijdende werklieden te onderkruipen en in den rug te schieten. Daarom had de afdeeling van S. O. S. niet geaarzeld om zoo een laffe daad aan de kaak te stellen en te protesteeren tegen zulke laffe handelwijze, by middel van plak brieven die op de muren der stad zijn geplakt geweest en welke wij hieronder medodeelen. Internationale Socialisti sche Ourf-Soldatenbond. Afdeeling Ninove,Lokaal De Redding Geeraardsbergschestraat, 115. Aan den Schandpaal Houdt den diefI Eene werkstaking is uitgebroken bij de firma A. Demol, garenfabri kant T/S. Zonder kennisgeving aan de be trokken werklieden wilde men de werklieden van do bleekery hun werk verdubbolen zonder vermeer dering van loon. Een gemakkelyke manier voor een patroon om zyne winsten te vermeerderen. De werklieden ver lieten hun werk. De patroon heeft onder zijne be dienden menschen gevonden die den droeven moed bezitten het werk dezer stumperds in te neimn. On der deze laag gevallen wezens be vindt zich de Secretaris van de Na tionale Oud-Strydersbond. Oud-Stryders Werklieden in het algemeen, overweegt. Vier jaren en half is er door ons gestreden tot het bevechten van den uitheemschen vijand en vooral en bovenal voor de vrijheid en een be ter bestaan. Schande 1 Driemaal Schande Aan hen die het wagen het brood uit den mond van vrouw en kinderen te ste len. De Socialistische Oud-Soldaten protesteeren uit al hunne kracht te gen deze gemeone daad. Wij klagen ze aan de publieke opinie aan. De Oud-Strijders ziin geen strijdbrekers. Aan den schandpaal deze die de naam van Oud-Strijder door dergelijko da den bezoedelen. Werklieden, Oud- Stryders, voegt uwe st»em bij de onze om het luide te doen weerklinken Aan den schandpaal Houdt den dief Voor de Soc. Oud-Strydersbond, Jee Db Dbyn. Aan de gansche arbeidende klas ter overweging. Aan de Liberale vrijheidshelden en werkersverraders opgedragen. In het jaar 1920 hadden er hier in onze stad eenige volksredders (ver raders) hot gedacht opgevat een libe raal syndicaat te stichten, om de be langen der arbeiders (uitbuiters) te verdedigen en totieen goed einde te brengen, metide medehulp (lach niet) dei bazen. De reden hiervoor waren, dat er door de Soc. Syndicaten, te veel aan politiek en klassestryd gedaan werd. Zij gingen nu de arbeiders klas van Ninove redden uit de el lende en miserie, niet door strijd maar door verzoening te brengen tusschen kapitaal en arbeid. Door in andere woorden de klassestryd te doen verdwijnen, die moest ïplaats maken voor het tot stand brengen van goede verstandhoudingtussehen Kapitaal en Arbeid. (Voilh). De groote helden die deze beroem de zaak tot een goed einde gingen brengen zult ge vragen? Oordeel lie ver zef over de groote waarde die deze mannen hebben voor de edele werkerszaak. Aan hun hoofd hebt ge zyne door luchtige hoogheid, heer Telesphore Lumignon (alias pak vast) nog ge zegd, L'As des A's alom gekend om zijn hoog verstand en helder door zicht. Naast hem, M. August, den trouwen schapershond van M. Alfred gekend om zij no sleepdragery bij al wat ryk en blauw is, vereerd met hot groot lint der orde van de blauwe voddemannen. Verder nog eenige blauwe wil- en karakterlooze kreaturen, die moeten dansen op het muziek van directeurs en fabrikanten van garen zoowel als andere fabrieken, die steunen op verraad en bespieding hunner eigene klasse. In een woord, de stichters van dat blauw syndicaat is'nen wal gelijken rommel van al wat lief en schoon is,op gebied van verdediging der werkende klas. Paljas August is er onlangs uitgetrokken, ze hebben hem bedankt voor zyne bewezen diensten. Na een bestaan van by na dry jaren, hadden ze zoo wat een veertigtal leden in hunnen fameozen vryheidsbond gekregen. Het eenige propaganda middel was dwang, wie wilde werken moesten zich laten syndikeeren in hunnen bond, wie niet wilde liep gevaar niet meer aan vaard te worden zooals er nu ten huidige dage nog slachtoffers zyn. Dat gebeurde in 't byzonder bi) M. Alfred, goed ter zyde gestaan door Majoor Renó, den Bril en voornoem de Clown August. Dry personen in eene zot. Past op, dat er geenen en kelen razend wordt, als ze 'nen hond zien. Nu geachte vrienden, van over eenige dagen wilde men in de fabriek van M. Alfred, onder de directie van den Fameuzen Renó den bril by het werkvolk van de bleekery een nieuwe werk wy ze invoeren; 't was niet veel, juist het dubbel. Aan de spoelma- chien met twee handvollen garen spoelen in plaats van met één, het geen door de Jwerklieden vlakaf en met reden geweigerd werd. Er wer den onder handelingen aangeknoopt tusschen de betrokkene werklieden en den baas, met het doel kapitaal en arbeid |tot eene goede overeenkomst te brengen. In de onderhandeling wilde M. Alfred ter zyner eer gezegd het grrrroet loon van 1,58 fr. per uur brengen op 1,70 fr. per uur, dus 0,12 fr. per uur loons\ erhooging voor honderd ten honderd meer arbeid hetgeen door de arbeiders kortweg geweigerd werd met deze woorden 't En kan niet gaan M. Alfred het werk is onaoenlyk. De werklieden in deze zaak betrek ken gingen wederzydsde secretaris sen hunner bonden van deze zaak op hoogte stellen. Toen de leden van het liberaal sjmdicaat, by hunnen secre taris den hoogverheven Telesphoor aanlanden, riep deze meteen heesche en gramschap trillende stem. Daar voor moet ge by my niet komen, ik bon geen twijnder en heb van die zaak geen VERSTAND, daarvoor moet ge by Victor gaan, die is mees tergast by M. Desiré en diensvolgens goed op de hoogte van de zaak. Hierop had er eene vergadering plaats 's middags met Victorken in zyne gebureu, by de moedor van^een der schryvers van zynen ba!as (als we goed ingelicht zyn mochten ze in de liberalen kring den café hunner bazoo niet binnen om eene vergadering te houden. Victorzegde aan de werklieden, ik zal nen man vragen van Gent die over de zaak zal beslissen, afgeloopen 's ander daags is de man van Gent'hier. Er heeft een onderhoud plaats op het bureel van M. Alfred met de betrok ken werklieden. Uit de discusie bleek, dat de ar beiders hot goede recht aan hunne zyde hadden gezien den Gentenaar die wy van haar nog pluim kenden aan de werklieden verklaarde, dat zy in de gestelde voorwaarden, het werk niet moesten aanvaarden. Den heer Alfred wilde niet veranderen van gedacht en de werklieden der bleekery na de verzekering gekregen te hebben, dat men hun zou aanzien als in rechtzynde stakers, en hun dan ook als dusdanig zoo betalen trokken er uit. 't Was werkstaking op M. Alfred zyn f&brieksken. Dat is gebeurd op Vrydag 22 December 1922. De leden van het liberaal aan ban- denlegrers syndicaat gingen onmid- delijk hunnen Secretaris Hoogwaax- de Heer groot verstand, l'As des As vinden. Den man schiet in een Iran- sche koleire. Wat! riep hy uit, ge gaatvmy toch geen affront aandoen zeker. Wat, werkstaking by M. Al fred, by zulke goede brave men schen gelyk dat zyn. Hy die samen met M. Desiré zooveel goed gedaan heeft voor u. Zy, die zooveel geld ten pande stelden, omdat uw syndicaat zou kunnen gesticht worden en later mee ijverden voor de vlag te kunnen koopen voor uwe vereeniging. Naar uw werk moet go terug, want be taald zult ge niet worden. (Pardaf), De werklieden bleven op de straat, en luisterden niet naar hunnen fa meuzen leider. Des anderendaags robeerde den liberalen baas, stryd- rekers op het werk te brengen van de stakers, wat hun gelukte. Do sta kers dat vernomen Yiebbende, gaan op zoek naar hunnen Secretaris in den Liberalen Kring op do Groote Markt. Op de vraag der stakers of hunne Secretaris daar niet is, ant woordde de baas (de hand aan den mond brongendo). Hy is van giste ren reeds weg pottenzuipen, en hy is nog niet terug. Hierop is de delegatie naar het huls van Telesphoor Lumignon waar hen werd geantwoord, dat hij niet 'thuis was. By toeval vernamen de stakers dan op do straat van iemand die 't goed wist dat do man nog in zyn bed lag, zyne dronkenmans-roes uit to slapen. Arme werkstakers van 't blauw bedriegers syndicaat. Ter wijl do mannen daarop de straat van Pontius naar Pilatus'gezondon wier den, kwam dio fameuzon-Gentenaar van 't daags te voren daar juist aan gedraafd, ook op zoek naar zat Adolfken. Er had hier eene verga dering plaats op de publieke straat, aan don van oudsgekenden afge- branden molen, op eenige stappen van den Liberalen Kring. Hier hoeft dat hoei schap aan do

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3