De Reace organiseert het ruw Geweld Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Een euwj aarsgeschenk Onze Minister van Arbeid De Entente verbroken. Mijn Hoekje. 20 Jaai 2. van MinisMOYERSOEN aan de Ouderlingen. NAAR EEN NIEUWEN OORLOG Zullen oi.ze palriolards luisteren Gaan zij een nieuwen oorlog ontketenen HEID ANNONCEN Rechterl fr. por regol. Reklamo fr. per regel. Vermindvan prijs voor aDnoncen die meer maals fjnen. Alle brielir.gen moeten olke week vóór Woensrond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdng die dezelfde week moet ver- schijneot ingediend zijn, vóór Dinsdag middag REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ton door do Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. I jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureolen. HIJ SCT HET KOSTELOOS PENSIOEN AF. Het ontwerpde regeering betreffende de wet op de ouderdoms pensioenen kon" verschijnen. Het verplicht al de werklieden v«*n stortingen te doe Het verminde:aandeel van den Staat naarmate het persioen ver hoogt, en dit pea zal nooit de 750 frank mogen te boven gaan 1 De bedienden uitgesloten van de wet ten ware zij vrijwillig, met de handelaars, dibouwers, enz langdurende stortingen dedin. Voor wat de;rlingen betreft die, op 65 jarigen leeftijd geene enkele rente zoioekomen hebben, zou men hen een kosteloos pen sioen geven te men van 600 fr om daarna van jaar tot jaar tot op niets \9 mini worden. 't Is aldus ce kleriko-liberale regeering den socialen voor uitgang en de ckkeling van de werkershervonningen veistaat Ouderlingeno\it dit, want met de kiezing komen de katholieken altijd uwe stem aibedelenrpt hun dan met klank aan de deur Hetgeen de Bring en het Gerecht niet zien, wel de wer kende klasse in B, dit is dat de reaktie het rsweld organi seert. De bourgeoisovergelukkig door de triomf Italiaansche reaktie of Fascidie de Volks huizen, Arbeidsbm en drukke rijen van werkerien in vlam men lieten verte< en verschei dene leiders valpartij en vak bonden mishandelen vermoord den, droomt hier dgië het zelf de te beginnen. \r droomen is bedrog. Wat een vreuzou het voor de revolutionnaiieertjes zijn, hier ook de rratarissen der werklieden, doorstem Jvan het volk gekozen, ui gemeentebe sturen te jagen kn was opeens de diktatuur van «ourgeoisie in gesteld er is diets meer noo- dig om deze heaappen in ver voering te breng.n zoo zijn zij de aanbidders vat bloedregiem geworden, Wat hebben zu nog aan de Russische bolsjewirverwijten Zij doen immers hete om de wetten der minderheid opringen Te Brussel vfir reeds in een fransch blad bergedaan tot het stichten eener btische partij. Er worden bon opgericht van oud-officieren. Wij weten daop Oud-solda- tenbonden druig uitgeoefend wordt om zich het gareel te spannen van dreaktionnairen wagen. Eenige dagerleden werd er ia het ultra reakair en liberaal- frar.skiljonsch b La Flandre Libérale een rep gedaan voor geldelijken steuan de aktivis- tenbeweging int Rijngebied en in hetzelfde ari wordt gespro ken van notre jMussolini En niet zond«den schrijft het blad onzer syndi vrienden De Ontvoogding »,gaan der Cen trale van Bouw Ameublement- bewerkers, het volgende Wij weten niet hoeveel toetredingen hij tot hiertoe mocht boekenmaar vermits er hier zooals elders menschen moeten gevon den worden die Liever Volkshuizen plunderen dan te werkenkan er best reeds een kern bestaan en wordt het eerste optreden slechts een kwestie van dagen. Daardoor bevinden wij ons met een in staat van wettelijke zelf verdediging, en al kookt ons bloed niet zoozeer als dit van een Itali aan, toch zullen wij waarschijnlijk eens het genoegen smaken, de in stellingen, wier oprichting zooveel arbeid heeft gevergd, en de orga nisatie waarvoor de arbeiders zoo veel offers hebben gebracht, tegen de furie van het Belgisch fascisme te verdedigen. Wij nemen bij voorbaat de partij aan. Laat echter or ze bourgeoisie er om denken, dat onze arbeideis beter in den wapenhandel bedreven zijn dan zij wellicht veronderstel len dat zij, daarenboven er niets voor voelen zich om den hals te la ten brengen zonder zich met de uiterste inspanning tegen hun over weldigers te hebben geweerd. En wij kunnen hier zelfs aan toevoe gen dat, zij zich in staat gevoelen tot het offensief over te gaandat is zelf aan te vallen, liever dan zich enkel te verdedigen. Dat de kameraden z ch niet on verhoeds voor het feit laten stellen en integendeel van nu af hunne verdediging inrichten. Ten dien einde hoeft er in iedere gemeente waar iets of wat organisatie bestaat eene wacht te worden samengesteld met het oog op de organisatie van het verweer. Overal tellen wij socialistische Oud-strijders, waar op wij ten volle kunnen vertrouwen en die door l*mr.e aanwezigheid op het front op dit stuk reeds heel wat ondervinding opdeden. Het is aan hen dat deze verheven zending toekomt. Hunne taak zou het wezen een slagvaardig korps op de been te brengen, zoo modern mogelijk toegerust. Dit zou voor onze kame raden oud-strijders heel wat inte ressanter zijn dan het stemmen van hoopen moties zonder praktische draagkracht. Wanneer deze organisatie ter dege zal tot stand gebracht zijn, kunnen wij gerust de gebeurtenis sen afwachten. Laat onze fascisten beginnen, wanneer dit hun lust Zij zullen ervaren wie zij voor zich hebben. Neen neen, neen Heeren bour geois, de tijd dat gij ons eer. paar stuivers daags voor 14 en 15 uren werken betaaldet, is uit en amen. Gij wilt geweld Hewelraakt aan wie durft België heeft eenmaal een minister van Arbeid gehad, eenmaal helaas 't Was onze knappe en geleerde vriend Wauters. De naam van Wauters is in alle werkersgezinnen gezegend gewor den, toen het kosteloos pensioen werd gesiemd. Wauters, blijft voor eeuwig de vader van de grootste der sociale hervormingen in België. Maar nu is het Wauters niet meer. We zijn gezegend met den kristen demokraat Moyersoen, de vroegere intime van Woeste en dat reeds zegt alles. Moyersoen was toen htfJminister benoemd werd heel voorzichtig in zijn... praten Zijn programma was korten goed hij zou het prachtig werk van gezel Wauters onge schonden bewaren. Maar beloven en houden is twee. Laat ons eens van nabij zien Moyersoen wil, op bevel der reae- tie, het krisisfonds afschaffen. Eerst was het een weinig wurgen, dan harder en harder en eindelijk is het doodsbevel gekomen, onmeedoo- gend. Dat was de eerste cadeau, die Moyersoen aan do arbeiders schonk. De woekeraars op alle gebied wor den door Moyersoen goed beschermd in naam der heilige handelsvrijheid Ook voelen we de levensduurte maar gedurig stijgen, alles slaat op, alles. Dat is nummer twee. De achturenarbeidsdag wordt ern stig bedreigd, en Moyersoen verroert niet, wel integendeel, hij gaat met de bedreigers banketteoren, werpt zt- glimlachjes en handkusjes en in- tusschen sluit hij deoogen als men komploteert togen de wet. Veel erger nog, Moyersoen vindt schoono woorden voor de mannen die den achturen arbeidsdag schen den. Ziedaar voor nummer drie. 't Is nog niet alles. Moyersoen heeft een nieuw ont werp voor pensioenwetgereod, waar door het kosteloos ponsioen wordt afgeschaft. Kan het erger. Dat is nummer vier. Ziedaar beste lieden wat onze mi nister van Arbeid u brengt met het nieuwe jaar Maar zoo Wauters in den minis terraad niet meer zetelt is hij nog in de Kamer en met hom 70 andere socialistori. Moyersoen inoótaf. Ze hebbes al les voor zich, hot goede recht en achter zich do duizenden en nog dui zenden georganiseerde Belgische werklieden. Ons Ministerie sleurt ons mede in hst Militair avontuur van de besetting van het Rurhgebiei (Duitschland). De onderhandelingen der verbondenen, over de wjjze van betaling van Duitschland zjjn afgesprongen. Engeland is niet't akkoord met Frankrijk, die dwangmaatregelen wil toepassen aan Duitschlaad, om betaling te eischen. De Fransche Imperialisten droomen van wraak, en willen dieper Duitschland bezetten. Het Belgisch leger zal met Frankrijk medemaroheeren. 7 Fransche divisies en 2 Belgische divisies zouden dieper Duitschland bezetten. Gaat Minister Theunis, zonder de bevolking te raadplegen, ons in dergelijk avontuur slepen Het socialistische proletariaat aller landen protesteert, en zegt d*t enkel eene Internationale leening, Duitschland in de mogelijkheid zü stellen zijne betalingen aan de verbondenen to vereffenen. Werklieden, past op. Men wil ons naar eene nieuwe slachting drij ven. Houdt u gereed, als het noodig is uwen wil te doen door voeren. Weg met den oorlog I Leve de Wereldvrede I Leve het Internationaal proletariaat Het is van bij 't begin van den wapenstilstand,dus voor meer dan vier jaar reeds, dat de Socialisti sche partij, overal verkonde, dat het herstel van Belgie, niet alleen lijk afhing van den goeden wil van het werkende volk, maar ook van den goeden wil der burgerij en dat zoo deze niet '.vilde, er door de regeering doortastende maatrege len dienden genomen te worden. Van den goeden wil van het ar beidende volk waren we verzekerd, het heeft gewerkt en gezwoegd en heden is de voortbrengst reeds be reikt gelijk aan deze van vóór den oorlog. Zelfs velen, hebben te ver geefs werk gezocht en geen vinden de, zijn hunne werkkrachten gaan verkoopen in het buitenland, om brood te kunnen winnen voor vrouw en kinderen, Maar om Belgie, lons geliefd vaderland te herstellen, moet ook onze schuld op haar normaal peil gebracht worden, en zooals we in een vorig c Hoekje hebben ge zien, bedraagt die schuld, niet min dan 36 milliard, ot om goed te her inneren wat dit beteekent, herha len we dat die schuld beduidt, als we iederen minuut 1000 franken betalen en dit dag en nacht uit houden, zonder een enkelen oogen- blik rust, dan zouden we dit 75 jaar moeten kunnen om onze schuld be taald te zijn. Welnu, gedurende den oorlog heeft het werkende volk zijne be lasting betaald met zijn bloed, want 95 0/0 der gesneuvelden zijn werkerskinderen, en het is niet in groot getalle, dat men de oorlogs weduwen en ootlogsweezen zal tel len onder de rijke menschen. Voeg daarbij al den honger, al de ellende, al de ontbseringen die de werkersbevolking gedurende den oorlog heeft geleden, onge- minderd de duizende opgeeischten, die als echte helden, hunne vader landsliefde hebben betoond. Zeg, gij rijke burgersklasse, die van dit alles zijt bevrijd gebleven, toont nu eens uw fiscalen moed, helpt nu eens mede aan het herstel van ons land tast nu eens in uwe brandkast en geeft een deel van uwen teveel om onze schulden te helpen betalen. Neen niet waar Men zal op die manier aan doovemans deur klop pen, want uwen fiscalen moed is enkel en alleen, u trachten te on trekken van datgene, wat u als be lastingschuldigen schuldig zijt. De werkman wordt; zijne belas ting afgehouden, bij het ontvangen van zijn loon, en kan dus niet be driegen. De rijken moeten hunne belas tingbiljetten invullen, om den ont vanger toe te laten, de te betalen som vast te stellen. Welnu spreekt met die heeren en allen zullen het eens zijn, om te verklaren, dat het eene schande is, hoe en op welke wijze de kapi talisten te werk gaan, om aan den Staat zooveel mogelijk te ontrek ken. En dan zijn er nog menschen die er aan denken, eene t vrijwil lige belasting in te voeren, 't is te zeggen aan de rijke menschen de vrijheid geven, eene zekere som vrijwillig te betalen, om onze schuld geheel of gedeeltelijk te kunnen afleggen Neen, 't zal niet gaan, daar zijn we van overtuigd, omdat we weten dat duivelszak nooit vol is. Wil men onze schulden kunnen dekken, dan moet mm doeltreffend ingrijpen, dan moet men de heffing op het kapitaal doen, dit is, de rijke

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1