Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Gezel Alfred NICHELS, Mijn Hoekje. ÜO .laar i\° 3. Prijs per nummer 15 centiemen. 21 Januari 1923. ondervraagt in de Kamer Minister Moyersoen, T VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Keklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten olke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zyn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 I jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. over het uitbetalen van het Ouderdomspensioen. Gezel Nichels. Mijne boeren, wij behandelen op dezen oogenblik een der belangrijkste zake i ?oor wal het arbeidende volk betift ik heb do kostelooze oudi rdomspen- sioenen genoemd. Ik druk er op, kostelooze ouderdomspensioenen, want do lieer minister Moyersoen zal zich nog wel herinneren,toen hetkosteloos ouder domspensioen is gestemd geworden, hoe hel met vreugde hij de werken de klasse is onthaald, en wanneer zijn geheugen niet kori is. «Ion ook zal hij nog weten hoe liet Aalster- schevolk in zijn schik was, lio»- het juichte en feestte wanneer het de gelegenheid heeft gehad, onzen vriend Waut< rs in zijn midden te hebben. Wauters, destijds minister van nijverheid en arbeid, en aan wien het terecht zijn kosteloos ouderdomspensioen heelt te dan ken. Dien belangrijken post is thans in uwe handen, heer minister Moyer soen, tnik meende te mogen vorho pen dat ge, als Aalslenaar, en voor do eeiste maal dat de stad Aalst oen zijner inboorlingen tot het minis- tersambt ziet verheven, dat we toch van hem ten minste niet te schrik ken hadden, dat hij de kosteloosheid der ouderdomspensioenen zou heb ben prijs gegeven lk dacht ten min ste dat ge, evenals wij sociaal demo kraten, van het gedacht zoudt heb ben uitgegaan, dat een afgesh ofdo werkersvrouw, een afgetobd en werkman, eens 05 jaar oud, recht heeft op een kosteloos en mensch- waardig pensioen, dat hen ten min ste toelaat in hunne oude dagen bij een hunner kinderen of familieleden te kunnen opgenomen worden, zon der dat ze daarom het stukje brood der kleinkinderen hoeven af te ne men. Gij die u laat kennen als christen demokaat, gij moest toch onze be volking die geruststelling gegeven hebben, maar we hebben ons ten zeerste bedrogen gezien, toen we het wetsontwerp dat we gisteren liebben ontvangen die kosteloosheid te niet doet. 't Is oprecht jammer, dat zulks komt van een Aalstenaar, van een christen demokraat. Gez«l Dierkens. Natuurlijk, de heer minister verdedigt de belan gen zijner klas. De hesr Moyersoen, minister van Nijverheid en arbeid. Indien men dat zegt, dan heeft men het ontwerp niet gelezen. Algemeene klachten. Gezel Nichels. Dit gezegd zijnde, heer mioister, moet ik zog gen dat de klachten aangaande het laattijdig uitbetalen en toekomen der ouderdomspensioenen zoo wat algemeen zijn. Waaraan zijn ze toe te schrijven De heeren controleurs zeggen ons dat het mot hunne schuld is, maar dat hun werk meestal tegengehou den wordt, doordat ze de noodige stukken, die hen door het ministe rie van ny verheid en arbeid moeten afgeleverd worden, te laattydig ont- j vangen. Zoo gebeurt het meestal dat een I ouderling, dit jaar pen pensioen Y wordt toegekend, onvolledig, bij f voorbeeld het jaar nadien vqran j dert zijn toesland, hij vraagt ver meerdering van pensioen, en hierom moet de heer controleur zijn vroeger dossier of vroegere aanvraag aan I het ministerio terugvragen. Man of vrouw is dit jaar een pen sioen toege kan d de andere bereikt den ouderdom om pensioen te kun nen genieten, doet zyne aanviaag, zelfde gevalhet oud dossier moet iiï 't ministerie gevraagd worden. Welnu, in moestal die gevallen moeten de menschen wachten en blijven wachten naar eene beslissing van den heef controleur. Waarom Omdat bij de aange vraagde stukkon van h<*t ministerie niet ontvangt. Het schijnt ongeloollijk, maar 'l is zoo. Ziehier een lijst va» den lieer con troleur van Sottegem, en die lijst be vat 10 namen van ouderlingen, wier stukken in 't ministerie zijn aange vraagd in den laatsten trimester van 't jaar 1921. en we ziin nu reeds 't jaar 1923 en nog zijn die bundels hem met toegekomen. 4 heeft hij er gevraagd sedert Ju nuari 1922. 8 sedert Februari 1922. 4 sedert Mei 1922. 3 sedert Juni 1922 en de andere later. Al te zamen 29 Nu gaat ziin lijst zoo tot 50 met namen, aai ge vraagd in de. maand Juli en later voor 'tjaar 1922. Een tweede lijst is me overhan digd door den heer Van de Velde, Henri, onzen Secretaris van de Ge westelijke Commissie der ouder domspensioenen, waarop eveneens 8 namen staan vermeld, waarvoor de heer controleur der belastingen van Aalst ook reeds heeft aange drongen in het ministerie om de eer ste bundels te bekomen. Ik zal U die lijsten ter hand stellen, heer minister, in do hoop dat ge de noodige maatregelen zult nomen, om die gevraagde stukken te doen af leveren. "Verbeeldt U, heer minister, den gemoed toestand van dieouderlingen, die wachten en blijven wachten, ter wijl zij leven in gebrek en armoede. Ik heb me laten zeggen, dat de pensioenendienst in het ministerie van nijverheid en arbeid de bijzon derste dienst is geworden dat er hoogere ambtenaars van uwministo riede pensioenen der ouderlingen als een onwaardig iets zouden be schouwen en er al huonen tyd en werkkracht niet zouden aan beste den waarover ze beschikken, en al het werk overlaten aan do mindere bediende». Mogelijk ben ik slecht ingelicht ik verkondig het dus niet als een evangelie, maar mo dunkt dat er hier toch een onderzoek dienaan gaande zich opdringt. Gezel Van Hoeylandt. De feiten die zich voordoen zouden het doen s^elooven. Gezel Nichels. Wat er ook van zij, er mangelt iets in uw dienst der ouderdomspensioenen, want ter wijl de heeren controleurs gedurig aandrongen om de gevraagde stuk ken te ontvangen, die zoovele maan den achterbleven, ontvingen ze in de maand Juli van 't jaar 1922 een brief van den heer minister getee- kend, die hen vroeg, oen nieuwe lijst te willen opmaken van al de stukkon die zo te vergoefs reeds hadden ge vraagd. Zulks zou, naar mijn bescheiden oordeel, wel iets of wat beduiden, als zou er slordigheid of wanorde aldaar bestaan. Het afzenden der ponsioentitels duurt eveneens lang. Mijn vriend Van de Velde ont vangt gedurig brieven aanguando het achterblijven der brevetboekjes. En toen ik onlangs op zijn bureel was, ontving hij juist twee brieven, waarin hem de redenen gevraagd j werden van het niet alleveien van een pensioentitel van een ouderling van Borsbeke en een van Velsique. Ziehier een dier brieven Borsbeke, 6 December 1922. M. Van de Velde, Ik kom het bezoek te ontvar gen van Leonard Van Doslaege, die se dert 31 {Januari 1922 bericht ontvan gen heeft dat er hem een pensioen van vijf honderd Jfrank werd toege staan. - Weet Ued. of daaromtrent verzet gekomen i* of waarom hij tot heden nog geen 'pensioenboekje heeft ont vangen Dank, enz. En zoo ontvangen wij als volks vertegenwoordigers zelf veel klach ten en wanneer we ons dan inlich ten, «Jan moeten wij de schuld toe- wiizen aan 't ministerie. Eenige dagen geleden ontving ik een oud vrouwtje, 87 jaar oud, met name weduwe De Brée Rouckliout. Zo kon hij na n iet meer gaan ze woont te Sottegem., Aelbrechtlaan, 22, aan wien liet pensioen van 720 frank is toegekend sedert 30 Mei 1922 en die me kwam klagen dat ze nog haar pensioenboekje niet had ontvangen en, gezien ze inwoont bij hare aangenomen dochter, moet ze haar pensioentje inbrengen om in haar onderhoud te helpen voorzien. Bij koninklijk besluit van 9 Octo ber 1922 is het nu afgeschaft, dat er bij verandering van gemeente, dus van woonst, er geene nieuwe aan vraag moet ingediend worden. Dit is een zeer gelukkige maatre gel. die vele ouderlingen liet lang wachten naar hun pensioen zal ont nemen, hetzij men in het ministerie er niet naar omkeek om do boekjes de noodige veraderingen te doen on dergaan. Dien maatregel is nu genomen voor de woonstveranderingen zou de lieer minister ook dienzolfden maatregel niet kunnen nemen voor de ouderlingen die in bet bezit van hun pensioen zijnde, verblijvende in het, 'geslicht, on er uitgaan, ofwel omgekeerd Nu moet er voor al dezen die in een hospice gaan of er wegtrekken e^ne nieuwe pensioenaanvraag go- daan worden en wanneer ze op een jaar voldoening bekomen, mogon ze heel tevreden zijn. Nu nog een andere grief In Aalst wordt er aan een ouder- linge een pensioen toegekend van 3GO fr. voor het jaar 1921. Zij meent rechtte hebben op meer, en teekent beroep aan. Het toege kende pensioen van 360 frank wordt behouden en haar pensioentitel komt haar toe in Juni 1922, enkele dagen na dat de aanvraagster is overloden. Er wordon inlichtingen gevraagd in't ministerie. Het pensioenboekje moet teruggezonden worden, en noch het pensioen van 1921, noch den le noch den 2e trimester van 1922 worden uitbetaald. Door de i alatigheid van het minis terie zelf, dat zoo laaitijdiff het pen sioenboekje aflevert, wordt hier het gansche pensioen verloren. Zulks is toch niet redelijk. Denk nu niet, heer minister, dat dit een afzonderlijk geval is er zijn er zoo met de vleet. Daar moet verandering aange bracht worden, en ik denk dat de heer minister het met ons eens zal ziin, om zulks te bekennen Verschillige andere feiten. Gisteren nog komt men mij klagen over verschillige gevallen I. De Backer. Alexander, Peper straat, 27, geboren den 28 December 1850, dus zijn 67° jaar ingetreden op 23 Mei 1922 is zijne aanvraag op nieuw ingediend, daar hij sedert die/i volledig werkloos is gevallen en tot heden is er nog geen beslis sing kunnen genomen wordon, om- dat het dossier, in 't ministerie be- rustende, er niet uitgeraakt. 2. Keunof, Virginie. is te Wette- ren een pensioen toegekend van 720 frank zij verhuist naar Erondegem bij hare dochter, on dit reeds sedert een jaar. Tot heden nog geen nieuw pen sioenboekje En 't pensioen der ouderlingen is hun dagelyksche boterham, 't Is erg. heer minister. 3. De Maeseneer, Petrus, te Ni- nove, sterft op 12 November 1922 hij heeft nog te ontvangen 22,50 fr. achterstellingen van verhoogd pen sioen per trimester heeft in 't jaar 1922 enkol twee ttimesters van zijn pensioen ontvangen. En de zoon ontvangt bericht, go- zien den pensioengenieter overleden is, die achterstallige pensioenen niet zullen uitbetaald worden. Zulks is toch niet aannemelijk, niet waar, heer minister 4. De pensioentitel n. 7411, serie D, van Joos Anna Marie, echtgenoo- te van Raes, Severin, geboren te Wiezeden 11 Mei 1852, nu woonach tig te Moorsel, Kapittelstraat, 26, is van Lebboke opgestturd naar 't mi nisterie den 6 Mei 1922 (verandering van woonst), en nog is het boekje niet teruggekeerd. 5. Van Geyt, Camiel, geboren den 3o Januari 1851, te Bambrugge, wo nende Landhuisstraat, Bambrugge. 6. De Baere, Leoptine, geboren te Otter&om. den 13 1856, wonende te Bambrugge, zelfde straat. 7. Van Hemelryck, Philomena, geboren den 7 Februari 1855, wonen de te Bambrugge, zelfde straat. 8. Bosman, Charles, geboren den 4 Oogst 1850, wonende to Meire, Brookstraat. Dit zijn allen personen, die ik in do laatste dagen ontvangen heb om zich te beklagen, gezien er van hunne vernieuwde aanvraag om pensioen te bekomen of te vermeer deren, niets terecht komt. Ziehier een nog erger geval Hofman en zijn vrouw Piqueur, wonen nu te Aalst, Katoenstraat, 27. Ze komen van Hofstade. alwaar hun volledig pensioen is toegekend. De man is 70 en de vrouw 75 iaar oud zo wonen in bij hunne dochter en het is nu reeds bijna één jaar dat ze op hun pensioenboekje wachten. Van Caenegem, Jan-B. n. 35668/ 669, Erwetegom. is van 11 Januari 1922 een pensioen van 400 frank toe gekend. Zijn boekje wordt hem gezonden enkele dagen nadien wordt het hem afgehaald zijn nummer moest ver anderd worden, en tot heden wacht hij nog altijd op zijn pensioenboekje, In 'tjaar 1922 heeft hij geen pen sioen ontvangen. Ge zult dus toegeven, heer minis ter, dat de bevolking terecht meent dat men in uw ministerie speculeert op de dood der ouderlingen, om geen pensioen meer te moeten uitbeta len. Ik wil aannemen dat zulks het ge val niet is, maar dan toch zou men ten minste die vervallen trimesters moeten betalen, die. men door de schuld van uw» bedienden nietheefl uitbetaald. Ik sluit, in de overtuiging dat de heer minister het noodige zal beve len opdat er aan al onze overge brachte klachten weldra voldoening worde gegeven. Partiigenooten Leest en verspreidtRecht en Vryheid, het eenigste blad van het rr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt, 't Waren een paar landbouwers die me kwamen opzoeken, en ze kwamen niet in hunnen persoon lijken naam, maar zy waren eene afvaardiging van een aantal boe ren, die zich te beklagen hadden, over de schade die hen toege bracht wierd, door de menigvul dige wilde konijnen, die hunne vruchten vernielden. Zy overhandigden me, de copy van een brief, onderteekend door de betrokkene landbouwers, die ze aan den Heer Vrederechter van het kanton hadden gezonden, de vraag om schadeloosstelling be vattende. Mynheer zegden ze, we zijn samen geweest by den Heer Vre derechter met do Heeren die de jacht hebben in onze gemeente, om tot eene minnelijke schikking te geraken en 't dunkt ons. dat die heeren, er niet willen van weten, ons schadeloos te stellen, voor de schade, dat HUN wild ons toe brengt. Wy komen dus tot u, om raad, wetende, dat ge den man zijt die de minderen helpt. Maar 'k ben geen advokaat. - Dat weten we, maar toch verwachten we van u, nuttige wenken in die zaak. Ge wenscht dus een proces Waarom niet 'k Vrees dat ge er geld zult aan inschieten, Hoe dat'1 Wy hebben scha de, onze vruchten worden ver nield, wy mogen het wild niet dooden, en degenen die het recht hebben, zyn dan toch wel verant woordelijk voor dit wild t 't Gezond verstand zegt, ja, maar spreekt de wet wel zoo Ge weet immers wel, dat de wet ten gemaakt zyn, door de grooten, door de ryken, dus door hen zelf, die het recht op het wild zich heb ben toegeëigend, en de wet zal dus genoeg mazen bevatten, om die jagers van hunne verantwoor delijkheid jegens do boeren te ont slaan. Maar ia alle geval, 'k beloof u de zaak te zullen onderzoeken en 'k zal u, den uitslag van myn on derzoek, goed of slecht, mededee- len. En daarna was het een uitval op de jachtwet, dat zy landbou wers het wild mochten voeden met hunne vruchten, het moesten zien schieten door de heeren. die dan nog van hen een hoogen pacht eischten, en wanneer zy een stuk wild moesten vangen, er hun zware boeten en gevang te wachten staat. Ze begrepen heel goed, dat de landbouwers hieraan grooteschuld hebben, want, 1 zijn zy. die meest al de ryke menschen als wetten- makers naar de Kamer zonden. 't Is nu reeds veel veranderd was hun antwoord, want nu be ginnen de landbouwers hunne vroegere misstappen te begrijpen en ze leeren langs om beter hunn» vijanden kennen Het beste middel om ds land bouwers voldoening te geven, is

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1