ZTooneelmeuvvs. Plaatselijk Komiteit voor Arbeidersopvoeding. Groot Gala-Bal Gemeenteraadszitting W anhoopspolitiek Plaatselijk JCom'ücit voor <Arbeidersopvoeding AALST. schadevergoeding Aaa al wie huaae instel lingen lief hebben. Zuster LEONORA (S4MILLE YEEIüSE. Eene kroon zal namens de leden van den wykclub Nestor Xchaltin op het graf neergelegd worden. de jachtwet herzien, en de land bouwers het recht geven het wild té dooden naar beliefte. Dat is het werk van de Wetge vende Kamers, en dit zal, wan neer de Socialisten machtig ge noeg zijn. Aan de landbouwers hieraan mede te helpen. FRIEDER1K. Generaal Foch is in de Roer, Bel gische soldaten zijn er ook. De bur gerpers kraait triomf. Zij kraait aftijd triomf als geweld gebruikt wordt. Zij brengt hulde aan poin- care en noemt Vandervelde een verrader. Zij beweert dat Poincaré in Duitschland de milliarden zal halen en dat Vandervelde Duitsch land wil helpen tegen België. Dat kan men lezen in liberale zoowel als in klerikale bladen. Het een en het ander zijn leugens. En het ergste is, dat met opzet ge logen wordt. Poincaré en Theunis zeggen niet wat ztj denken en den ken niet wat zij zeggen. Onze eerste minister is een nuchtere kop, iemand die kan rekenen, een önan- cieman hij weet dat met machien- geweren en tanks geen milliarden te halen zijn uit Duitschland. Hij weet dat Poincaré volhardt in een wanhoopspolitiek, die eindigen moet op een financieel bankroet, en eindigen kan in bloedige konflikten. Dat weet M. Theunis ook en toch volgt hij Poincaré. Dat weet Van dervelde en hij weigert die noodlot tige baan op te gaan. Vandervelde heeft den moed de waarheid te zeggen Poincaré be gaat de moreele lafheid de waarheid te verzwijgen. En waarom kan Poincaré niet terug van die glijdende helling Omdat hij den zedelijken moed mist zijn ongelijk te bekennen. Hij is aan hetbewindgekomen door een politiek van de laagste demagagie. Hij zou Duitschland doen betalen. Tot den laatsten cent zou de Mof betalen. Was er verzet over der. Rijn dan z<>u generaal Foch de Bo- chen wel mores leeren. Met deze beloften paaide Poincaré het Fran- schevolk. Daarmee maakte hij zich sympathiek, won hij de meerder heid van het Parlement. Maar de ontgoocheling moest komen En wel spoediger dan Poincaré droomde. Eerst werd van Duitschland 250 milliard geëischt Te Londen werd dit cijfer met een pennetrek vermin derd tot 132 milliard. Terzelfdertijd werd besloten, dat van die 132 milliard, er 70 a 80 milliard eerst binnen twintig of dertig jaar of en dat was de waarheid nooit betaald moesten worden. Maar ter wijl men van conferentie naar con ferentie ging daalde de waarde van de mark tot dat men nu, voor 8 centen honderd mark koopen kan. Van dat oogenblik was het uitge sloten dat Duitschland door eigen kracht kon betalen. Goud is er niet, papieren geld iser kosteloos koop waren kunnen maar in zekere mate door de Bondgenooten aanvaard worden. Wat was dan de eenige oplossing Een internationale lee ning. Waar kan men die sluiten In Amerika Waren de Amerikanen bereid de leening aan te gaan Ja Pierpont Morgan is te Parijs ge weest. Hij heeft aanneembare voor stellen gedaan. Toen was men de oplossing nabij. Als de kwade geest van Europa is Poincaré toen op het spreekgestoelte van het Fransch Parlement gaan verklaren De Duitscheis zullen alles betalen of wy zullen de Roer bezetten. Pierpont Morgan ziende dat met Poincaré niet te handelen viel, heeft zijn valiezen gemaakt en is terug naar Amerika vertrokken Nu wordt opnieuw om een inter- rationale Itening gesmeekt. Maar wat antwoordt Amerika: Geen cent zoolang het militarisme heerscht in Europa geen cent zoolang alle oorlogsgevaar niet geweken is geen cent zoolang wij met zeker zijn dat Duitschland solvabel is en ons kan terugbetalen geen cent zoolang de Bondgenooten niet eens en voor altijd bepaald hebben wat Duitschland moet betalen. Dat zijn de feiten De nuchtere feiten Die kent Poincaré. Die kent Theunis. Het geld van de schadevergoe ding ligt niet in de Roer, maar in Ametika. Dat geld, die milliarden. kunnen niet gehaald worden met tanks en oorlogsgeschretuw, maar moeten verkregen worden door on derhandelingen, die plaats hebben in een vredesstemming en niet te midden sabelgerammel Poincaré volgt een wanhoopspo litiek en onze regeering loopt, ge blinddoekt, mee naar den afgrond In naam van onze Partij heeft Vandervelde verklaard, dat wij niet meedoen aan zulke misdadige po litiek. Hij, cn hij alleen, verdedig de hier de belangen van heel het Belgische volk dat in vrede het land wil herstellen en nooit dulden zal dat het in nieuwe oorlogen, die nieuwe rampen veroorzaken, be trokken wordt. Daar begirt den lijdensweg der jonge moed' r. gescheiden van al les wat haar dierbaar is op deze wereld. Haar kindje van haar weg gerukt evenals haar vader en ver loofde, wil zij ten toppunt van smart een einde aan haar leven stellen, toen zij ontdekt woidt door een vroegeren gast van Albert haar verloofde. Ditgetfthrar moed en zij ontvlucht op een nacht dit akelige klooster Thans begint een vuiigen strijd tusschen de wraak en de liefde, waarvan wij de ontknoopir g aan de bezoekers overlaten. Gezien de samenstelling van zoo'n programma, iaden wij U aan op tijd van kaai ten te voor zien, want het zal er stroomen. PRIJZEN DER PLAATSEN Beneden Eerste rang 2,50 fr., Beneden Tweede rang 1,50 fr., Balcon Eerste rang 1,25 fr., Balcon Tweede rang 0,90 fr., (taks niet inbe grepen). Socialistische Boekerij Dinsdag Leeruur aan 23 liet Januari aanstaande, komt partijgenoot D>.U\ Atheneum te Doornik, een Voordracht houden over Wij twijfelen ei De International deze Voordracht bij KAMARADEN, allen Hand in Hand, zaal 6). niet aan, of de kameraden ('ie ziju prachtige rede Petrol-Politiekhoorden, zullen er aan houden, te wonen. 01» post, om 7 UUR ZEER STIPT, (Lokaal Wti hadden voorzegd dat de eind- jaarlijksche cijfers door La Pré- voyance Sociale bereikt, ver wonderend zouden zijn. Zij zullen onze verwachtingen niet bedrogen hebben. Wij zullen heden de uitslagen ge ven dewelke in den tak leven beko men werden en ze vergelijken met de cijfers van met den wapenstil stand en met deze van 31 December 1921. Daarnevens geven wij het aan- duidingscijfer (index number) met 1913 als bazis genomen, den groei aanduidend der absolute cijfers. Aantal in loop zijnde polissen, vernietigingen afgetrokken. 100 156 198 31 December 1918 83,971 31 1921 131,337 31 1922 166,177 Verzekerde kapitalen 31 December 1918 13,537,408 100 31 1921 57.615,634 311 31 1922 87,281,607 471 Met deze cijfers overeenstemmende jaarlijksche premiën. 31 December 1918 962,958 i"0 31 1921 2,465,602 236 81 1922 3,843,981 399 Deze uitslagen zijn eenvoudig prachtig, en zullen al diegenen ver heugen die hunne instellingen lief hebben. Zij zullen zich nog meer verheu gen wanneer wij ben binnen enkele dagen de uitslagen van de atdeoiii.g Brand zullan bekend maken. Het is dus op Zaterdag 27 en Maandag 29 Januari dat 01 «én Tooneelkring Kunst, Licht en Vrijheid op aanvraag zijn be loofde stuk zal opvoeren, in Stads schouwburg, getiteld DRAMA IN 4 BEDRIJVEN. Hieronder geven wijeenen klei nen uitleg, om onze partijgenoo- ten, alsook om het kunstminnend publiek in staat te stellen, zich een gedacht te kun- en geven van dit schoone en grootsche drama. In de werken van Eugeen Sue, hebben wij gezien hoever het fana tisme het soms durft drijven, eer.e eerloosheid te plegen tegenover gansche tamilieo, m andere woor- dende jacht opfortuinen. ZUSTER LEONORA is een der veelvuldige feiten die laakbaar zijn te meer daar het een meisje geldt, dat moeder moet worden, en ondanks haar smeeken en tegenstreven in een klooster geworpen wordt, dank zij de helsche kuiperijen van haren schijnheiligen oom den notaris Lamme, hoofd der j suieten en bestuurder van het klooster der Liefdezusteis, heeft hij een ont- zagelijk fortuin in zijn bezit, dat op meerderjarige ouderdom aan zijn slachtoffer toekomt. Om dit fortuin te bemachtigen stelt hij alles in het werk. hij levert de vader over aan den drar.k, ja zelfs tot misdaad, hetgeen Karei (vader van Emma) vijf jaar gevang dnet krijgen. Van dit oogenblik af is Emma (later Zuster Leonora) aan den willekeur van haren laag- hartigen oom onderworpen, die haar in een klooster ondanks haar zwangerschap doet opsluiten. AALST. Bericht aan Lezers en Lezeressen. Door bet feit dat or hedon Zondag een Kongres plaats beeft iu ons lo kaal Hand in Hand zal de bibliotheek gesloten zijn. HET BESTUUR. Ten gevolge van twee algenuene vergaderingenvoor vandaag aan gekondigd in dit blad. brengen wij ter kennis van or.ze leden, dat dat de door ons besloten algemeene vergadering tot ZONDAG 28 DE ZER, verschoven is. Het Bestuur. Op Zondag aanstaande. 28dezer. richt de wjjkclub NESTOR SCHALTIN eeneRouwbetooging in naar het graf van een harer oudste strijders De Betooging wordt om 2 uren namiddag gevormd aan het lokaal van den wjjkclub Nestor Schal tin. Geeraardsb. srraat. bij 1 ombeeck; Langs dezen weg doen wij een beroep op alle wijkclubs, om met hunne vlag deel te nemen aan deze Rouwbetooging alsook hunne leden aan te sporen aanwezig te zjjn. Alleman op post. Voor de Federatie der Wijkclubs De Schrijver, A. BERGHMAN. De Daensen hebben bijna 14 dagen motten zoe ken om uit hu» troen gchuifken het banale zoogezegd antwoord op or s affiche Groene Demagogie to vin den Ze maken ons uit voor leugenaars. Manr ze antwoorden behendig na ven» do kwestie. Zo vragen waar dit zwart op wit gedrukt staaf, en in welke zitting M. Van Opdenbosch den zes maand diensstijd loeft verraden. Het was in de sectie-zitting der Kamer van 13 Jannari 1911, dit staat nochthans op her. aflicbe. En van sectiezittingen wordt geen verslag gedrukt, daarom kan het niet zwart op wit gedrukt worden, en moest dat nu toch gebeuren, ze kon den niet drukken wat er g«z#gd wierdt, want II. Van Opdenbosch was er NIET I Belgische Werkliedenpartij. (Afdoeling Aalst). Harmonie: -Arbeid en Kunst- HEDEN ZONDAG 21 JANUARI, in de ruime zaal SKATING RINK, Lange Ridderstrart. Groot Kunst-Orkest (20 Muzikanten). BEGIN OM 5 URE. Prfis 1,50 fr. (Taks inbegrepen). Vergaderingen. Heden Zondag in bet lokaal Hand in iland, K A \1 WERKERS om 9 ure. TABAKBEW ERKERS om 10 ure. Bestuurzitting. TEXTIEL BOND. Woensdag avond om 6 1/2 ure. van 15 Januari 1923. - Da zitting wordt geopend om 5 1]2 ure. Do Secretaris geeft lezing van bet verslag der vorige zitting. KL Gemeentebelastingen. M. DE VALKEN EER (katli.) sehe- peno van financiën,geeft uitlen over sommige wijzigingen welke door de Bestendige Deputatie voorgesteld worden aan reeds g< stemde taksen. Andere taksen worden door de B. I). geweigerd, zooals bijvoorbeeld de taks op de wielen ran autos en j motos. (Natuurlijk, liet zijn de rijke men- schen die autos hebben (red.) M. DE WINDT. - Zonder het be sluit der Best. Dep. t» verdedigen, moet ik zeggen dat M. Theunis de lusten op de automobielen zal ver- hoogen, ën dit wel de drijfveer zal zijn dat de B. D. onzen taks ver werpt. Hetzelfde zal wel zijn m<'t coffre forts en andere. Gezel Aug. MARCEL. Er zijn nog andere taksen te heffen, bijv. op lusthoven, spioenen, chauffage central, enz. M. DE WINDT. - Dat is niet mo gelijk, want alle belasting en als er geprocedeerd wordt is er njits wet tig- Gezel Alfred NICHELS.Een goede raad voor de lastenbetalors. Gez^l Henri FLIPS. Wat stelt u dan in de plaats M. DE WINDT. Ik weet bet niet Gezel Hbnri FLIPS. Wat is onze positie dan, als ymTegeuwoor digers der werklieden. De loonen der werklieden mogen belavt worden on worden goed be taald. Als wij volgens u goene andere belastingen op de rijken mo gen stemmen, dan is onze positie bier onmogelijk. Er zou bier moeten een protest opgaan, om aan de re- goering te vragen me.-r vrijheid te Uien aan de gemeentebesturen van belasting te mogen beffen. Do li be ralen alsook de katholieken hunne kamerleden, zouden moeten aandrin gen bij hunne vrienden ministers om dit te bekomen, en onze mannen zijn 't akkoord van hot geld te balen waar het is. 2. Taks op de feestelijkheden. Gezel Jean STEEN HOUT vraagt, de schouwburgvertooningen door tooneelmaatschappijen gedaan, te ontslaan van den taks. Spreker haalt bet overtollige werk aan die deze kringen hebben, alsook de groote kosten die zij hebben Eene piano is or ook nog niet be schikbaar. Spreker meent dat de tooneelmaat schappijen zouden moeten gesteund worden in plaats van belast. M. DE VALKENEER (kaï.h.) - Wat betalen uwe leden voor uwe Harmonie en Fanfare? Gezel Jean STEENHOUT. -Dat is geeno vraag van een schepen van fiuantiën, maar van een fanutieken domper. Gezel Alfred NICHELS. Wat uwen bol inhoudt van verstand, M. De Valkenoer, zal de bevolking oor- deelen. M, De Neve heeft gezegd dat de maatschappijen bedriegen in bet toepassen van den taks, en het voor al uwe maatschappijen zijn. Wat hebt ge gedaan om dit te beletten Ziet eens dit rendement na, neemt maatregelenen laat u niet bestelen. Als dit gedaan is en ge komt niet toe, dan zullen we onderzoeken. M. VAN OPDENBOSCH meent, dat we de wensch van den heer Steen- bout kunnen in acht nemsn.Spre ker zegt tegen M. De Valkeneer, ge wordt verschrikkelijk bedrogen, ik zou de lijst per maatschappij der be taalde taksen eens willet? zien. M. DE WINDT verdedigt de nieu we taks, zeggende dat hij gerecht vaardigd is, en dat niemand er zal voor laten naar den schouwburg te gaan. Gezel H. FLIPS vraagt, dat voor de stedelijke tooneel muziek en turn- maatscbappijen den ouden taks zou behouden blijven. De stad sluit er zich bij aan, en den taks wordt voor nieuw onder zoek naar de sectiën verzonden. 3. Grondrente. Aflossing. Goedgekeurd zonder opmerkin gen. 4. Lager onderwas. Reglement. De kwestie der verlofdagen in de gemeentescholenwordt geregeld en aangenomen zonder opmerkingen. De lc Mei is bij de verlofdagen be grepen (red.) 5. Centrale Gemeentejongensschool. M. I)E WINDT (lib.) schepone van Openbare Werken, geeft uitleg over de ontworpen centrale gemeente school voor jongens, welke zou op gericht worden tusschen den «ast der firma De, Wolf-Cosyns en den Boulevard. Hij stelt voor het ont werp naar de Kommissie van onder wijs te verzenden, om gansch hot plan van inrichting "op alle wijze te bespreken. De kosten ervan zouden 1 millioen beloopen. Wat de subsidiön van Staat en Prov.incia tullen ztjn is «öh vraag- teeker. Men tal alles aanwendon om zulke groote subsidies mogelijk te bekomen. Het tal aen school zijn met 14 klassen, groote koer, stort baden, turnzaal, enz. Gezel ANICHELS vraagt, boever het staat met de vergrooting der school Binnenstraat (Arend). M. DE WINDT zegt te wachten naar de terugzending der plans van uit Gent waar ze re< ds 7 maand ver blijven Gezel A. NICHELS vraagt om eene delegatie naar Gent te sturen. Het moet uit ziin dat men in de Best. Dep. ons officieel oud ei wijs boycot teert ten voordode der vrije scho len. M. DE WINDT. Ge moet toch een strooitje vinden om me te pak ken. (Wat sukkelaar toch, red.) Spreker verdedigt de klerikale Best. Deputati". Gezel A. NICHELS. Ik stel vast dat M. De Windt de klerikale Rest. Dep verdedigt. Wij klagen bunnen onwil aan. De rechterzijde gaat nb't open en gij verdedigt, bun. J)« bevol king zal oordeelen. Ten slotte wordt het ontwerp der centrale school naar de sectiën ver zonden. 6. Staatsmiddelbare Meisjesschool. Nieuwe klas. Het ontwerp wordt goedgekeurd. M. DE NEVE (Daens.) vraagt de inrichting eener handelsafdeeling in deze school. 7 Bijsonder crediet voor aankoop van stoelen en voor beplantingen. M. DE WINDT, vraagt een krediet te stemmen voor aankoop va* stoe len, gezien bet tekort aan zitplaat sen iii do stadsfeestzaal en van het Belfort. Eene aanbesteding zal uitgeschre ven worden, alleenlijk voor de Aal- stenaars voor deze levering Ook vraagt spreker een crediet, van 3000 fr. voor het aankoopen van lindea o« plataan hoornen voor de boulevards, (Aangenomen). 8- Karnaval. DE BURGEMEESTER doet opmer ken dat bet vchoper,collegia niets geweten heeft van bet toestaan eener subsidie van 5000 fr, aan dc feestcommissie voor het inrichten eener kavalkade. Het schepencolle- gie protesteert togen die handelwijze. Het krediet en de plakbrief moot aanzien worden als met bestaande. Do kwestie moet eerst naardesek- liën verzonden worden. Ik ben niet tegen de subsidie, doch er is bier eene kwestie van princiep. G-zW A, NICHELS. Spreekt ge in naam van het schepencollegie. De Burgemeester zegt ja. M. DE WINDT protesteert en zegt dat de burgemeester spreekt in per soon. De toelage van 5000 fr. is niet gevraagd geweest. Er bestaat eene feestcommissie die opdracht heeft feestelijkheden voor te leggen aan hetcollegie. Hun voorstel is de win- terfoor af te schaffen en te vervan gen door eene Vastenavond foor. Een kavalkade zou uitgaan den Zon dag en Dinsdag van Halfvasten. We moesten naar het scheneocollegie niet komen, M. De ValcKeneer was in de commissie en M. Van Opdenbosch was in hot collegie niet, en we rekenden op de stilzwij gende goedkeuring van den Burgemeester. (Gelach). De'Burgemeester protesteert. M. DE WINDT. Maar M. de burgemeester, hoe ouder men wordt hoe meer men zijne memorie verliest. (Uitbundig gelach). Die 5000 fr. komt niet uit de ge meentekas, maar zal komen van de

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2