De Meeting NINOVE. Bij de Tabakbewerkers. VASTENAVOND, Uil Schendelbeke. Geeraardsbergen. Werklieden plaatsgelden der foor. Ik vraag de goedkeuring. M. VAN GEERT (christ. werkman) zegt, dat die feestcommissie eerst verslag moet indienen aan den raad, die dit dan eerst in de sectiën zal onderzoeken, en nadien de gemeen teraad beslisse. Als de wettelijke weg niet govolgd wordt, zal hij tegon do 5000 fr. stemmen. Gezel A. MAKCEL, vraagt nog maals of men zich zal mogen maske ren. Do burgemeester antwoordt niet rechtstreeks op die vraag en zonder dat de zitting gesloten wordt, gaat iedereen weg. Het is 8 1/t ure. Door onze Centrale der Tabakbe werkers is er eene poging aange wend, ten einde de loonen hunner leden over het gaasche land te ver- hoogen, widke voor de Sigarenma kers reeds bekomen was. Ook bij de Fabrikanten van den rol- en smoor tabak wordt er aangedrongen voor de loonen met 10 centiemen per uur tc rerhoogen, waarin de Patroons toestemden. Slechts van een 4tal kleine Baaskens die ome Secretaris sen niet te buis ronden, was tot lie den neg geen antwoord ingekomen. Die zullen wel volgen. In de Sarglenijverheid. Door de werkersveieirigingen van Aalst, Dendermonde en om liggende, is een nieuwe tar ief voor de wevers en eene loonsverhooging van io centiemen en ;5 centiemen per uur voor de daghuurwerkers (sters) gevraagd ain de heeren Pa troons Gezien dit zonder antwoord bletf hebben de centrale zich tot den Heer Arbeids-opzichter gericht, vragende om die zaak aan het Ve- zelkomiteit voor te dragen, Thans ontvangen wij (ie copij van den brief der Heeren Patroons, waarin zij eene degelijke bespre king om den tarief te herzien en een weinig de uurloonen te veihoo- gen nietkunnen aanvaa den. om rede schrijven die heeren, dat den toestand ongunstig zou zijn en zij eene geweldige konkurrentie tegen vreemde mededingers te voeren hebben. Dat antwoord van de heeren Patroons zal het voorwerp zijn eener bespreking in de werkersver- eenigingen om hunne verdere hou ding er naar te regelen. H. F. Dskier Schelfhout die sinds geruimen tijd zijn beksken badge stopt, heeft Maandag 11. in den ge meenteraad gesproken. Het was de taal van een d weeper, een fanatieke mensch. De doktor zegde van Italië komt 't goed voorbeeld, De fascisten zij" riiet dood, zij zullen wel komen Die man zijne haren rijzen te berge. Dokter fasciste moest nog een petrol kan en wapens in de hand hebben, om het werk van vernieling aan te vangen. Zulke kerel noemt zich de man van orde en gezag M. De Valkeneer heeft tijdens de besproking van Maandag in den gemeenteraad het hoofd verloren en in verwarring gebracht. In zijne uiteenzetting over belas tingen, riep hij de socialisten toe ziet na wat uwe muziekkorpsen en Turngroep kost Die onsamenhangende en onge paste uitroep dee 1 schaterlachan. en en op de vraag van onze vrienden kon hij geen antwoord geven. Liggen bij de katholieken eu andore tegenstrevers onze kunst groepen ïoo zwaar op de maag, be nevelt het zoo erg hunne hersenkas, dat zij er niet kunnen van zwijgen Vrienden, dat moet ons verheugen en een spoorslag zijn, om onze korp sen te doen groeien en bloeien. M. De Windt die zoo verwaand is te denken, dat alles hem toegela ten is, beeft Maandag in de raads zitting den burgemeester eene bor- stcling toegediend. 't Was geen verwijt als hij zegde, dat den eersten burger der stad zijn memorie verliest en M. Do Val keneer moest dat ook hooren. Wanneer M. De Windt zoo iets zegt, doet hij zulks voor een kompli- ment Den apostel van 't klein wiel- ken, maakte zich kwaad op den blauwen schepene, die ook de dok ters eene veeg uit de pan toedien de. Andere katholieke raadsleden trokken een bitter gezicht, terwijl er enkele in de vuist lachten. Prachtige klerikale broederlijk heid. Onze groene jannen beken nen in hun blad De Werkman van Donderdag, dat hunne groene gemeenteraadsleden op den buiten tegen de aansluiting bij het werk- loozenfonds stemden, waardoor vele werklieden die werkloos zijn. te Nieuwerkerkon, Meire, Erpe, Eron degem, Giisegem en nog andere ge meenten, den familiestoun uiei kun- j nen bekomen en groeten geldelijke verliezen lijden. Doch De Werkman schrijft, dat zulks niet gedaan is om die buiten- j menschen schade te doen lijden, 't Zal gewepst zijn om de werkloozen plezier te doen, als zij nu door de groenen hunne schuld veel steun verloren hebben, 't Volk zal het ont houden. De groene tieten zijn kwaad op onz« affiche di« aangeplakt is, waarin de slechte daden van de groen# gemeenteraadsleden op de buitengemeenten bekend gemaakt worden, die stemden tegen de aan- j sluiting bij het werkloozenfonds, waardoor vele huisvaders j die nu zonder werk zijn,don i familiesteun voor vrouwen en kinderen niet kunnen be komen. De gramschap van die tisten is i zoo groot, dat een groenen chef uit- riep: 't is de schuld der socialisten j Zijn coleire hoeft de menschen hartelijk doen lachen en mot de leu gens die dozen chef uitkraamde. Dat, bewijst hoe razond kwaad do groene choffen zijn op deze affiche waarin de stemmingen der groen# gemeenteraadsleden openbaar ge maakt worden, waar ran talrijke bui tenlieden de schade ondergaan. Dat durven de groene cheffon loo chenen. Het, bewijst dat zij van de eerste leugen niet gebarsten zijn. H. F. van protest tegen da bezetting van het Ruhrgebied, te Aalst. Deze heeft verleden Zaterdag 13 dezer plaats gehad. De zaal was bomvol toen gezel Laureys Oud-Stryder en Provin- tiaal raadslid, om 7 1/3 ure de meeting opende. Op het verhoog bemerkten we gezel Alfred Nichols, volksverte genwoordiger, en beide sprekers Prosper De Pruyn van Dender leeuw en Gezel Gust Balthazar, van Gent. De beide vaandels van Oud- Strijders en Jonge Wacht, met hun embleem van den soldaat met het gebroken geweer stonden ook op het spreektribuun. Daarnevens stonden twee trans paranten met spreuk Wij, Oud Strijders, willen geene wapenen meer Wij eisohen vrede. Een ander Oorlog baart Armoede. Vrede brengt Welstand. Weg het Militarisme. Alles gaf dus den besten in druk. Spijtig, maar plaatsgebrek belet ons de beide prachtige redevoe ringen uitgesproken door Makker De Bruyn en Gezel Gust Balthazar weer te geven. Zeggen we torloops dat beide toespraken herhaaldelijk door stormachtige toejuichingen zijn begroet geworden. Het standpunt onzer party werd er klaar en duidelijk uiteen gezet, en op de gezichten stondt te lezen dat allen goed begrepen en er mede instemden. By het slotwoord van gezel Laureys, die een oproep deed tot de talrijke toehoorders, zich ge reed te houden, het ordewoord der party te volgen, is het door de toejuichingen bewezen, dat onze werkersbevolking instemt met den roep Geene geweldpolitiek, oorzaakvan nieuwe oorlogen! Leve de Wereld vrede J- B. DE ALGEMEENE BESTUURZITTiNG dio lieden Zondag om 10 uur, in het lokaal - Hand in Hand - moest plaats liebben, is tot lator vorschoven. Dn Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. VOOR LOTERIJEN Groopon van ArbciJersopvooding en andere, meer en meer talrijk, slooten hunne fittingen en feesten door de trekking van eene loterij. Er is geen schoondere prijs als een abonnement aan do 12 vulgarisatie brochuren uitgegeven door het uit- uitgevershuis der werkliedenpartij DE ROODE ROOS». De jaarlijks abonnementkost VIJF FRANKEN, te storten aan de post- checkrekening A. Wauters,8, .losef- Stevensstraat, Brussel, N° 09093. De Burgemeester maakt bekend dat gedurende de Carnavaldagen de vt-rklecding loegtlaten is De vermomming, met masker, zoodanig dat men onkennelijk is, blijft volstrekt verboden. Htrbeigen en openbare dansza len moeien gesloten worden te EEN uji 's nachts. Aalst, dén 17 Januari 1923. De Burgemeester, F. DE HERT. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 190,32. Gezongen door Madame Huyle- broek in do W. C. Jan Volders het werkersleven 0,40. Den baas doet er nog 0,00. bij om zeven frank te zijn. In de zelf >e Wykclub gezongen door Stefaan De Wolf het lied ik bon te oud 5,55. Omdat Camiel Parowijck naar Lebbeko geweest is en zat naar hui» kwam 0,25. Omdat Marie op zijn gezicht geslagen heeft 0,25 Het was schoon om zien, hoe hij rond het bed liep 0.25. Omdat hij op het kelderberd gesla pon heoft 0,25. Omdat de bazin uit de Wijkclub medeleden had 0,25. Kamilo Gilade doet er nog 0,25. bij omdat hij in Lebbeke zou weg blij ven. Er kwam iemand binnen met honger #n dorst en snulde al het eten op 0,25. Omdat Gilade de Fan fare tutnoodigd om dien ring in te halen 0.25. Omdat Camiel uit het, blauwsel- potjen over zijne schoone vrouw niet kan zwijgen 0.25. Gezongen door Alphonso De Brauwer en rondge- haald door Frans De Bru\rne 4,80. Nog een lied gezongen bij Alphonso Do Brauwer 2,75. Gozongon door Al- berik V. D. Driesche en begeleid met de piano bij Alphonso De Brau wer 3,55. Gezongen op Nieuwjaars- .dag door Josephine Nichols bij Oh. De Smedt rondgehaald door Leonard 2,12, Gezongen door Valory Willems bij De Neef Prosper 1,20. gezongen door Martha Vercammen -bij Ed. V. I). Me rsche en rondgehaald door vosse Joon 3,25. Gezongen door leef- dige dochter bij Benoit Buys 2,28. Nog 2,10 rondgehaald door Frans Brockpot voor hetzelfde lied. Gezon gen door Puttemans Louise en rond gehaald door Victor Nichels 2,00. zongen door Movr. Van Styvendael Aelbrecht, in het lokaal 7,38. Gezon gen door Stanie Schellinck bij Joan nes Spaons 3.85. Een oude vrouw die zegt, als elk mijn voorbeeld volgt, zal de PARTIJ \1ET REÖZE SCHRE DEN VOORUITGA AN 5,00. Gezongen door Jean Pedevyn bij Wellekens 3/JO. Voor een bewezen dienst door Nichels (Blok Borreman) 25,00. GIJSEGEM. Omdat er in Fiel zijn gordijn hollen zijn 0,50. Nog 0,25 van een Gentenaar. Totaal dezer week fr. 77.35. Verleden week niet verschenen. Gezongen door Louisè V. D. Spoe- ten 3,35. Voor het muziek. DETROIT MICH. U. S. A. 25-12-22. Een liedje gezongen ten voordeele van het muziek door Helena Scheer- linck en rondgehaald door Maria Van dor Haegen in haar huis, op een gezellig samenzijn der vrienden de som van 118 franken. Bert Whiskessto all fromus and •hapy New Year fran. our Friends in Detroit Mich. U. S. A. Aan deze vrienden, die ginder verre, onzen strijd en ons muziek niet vergeten, onzen hartolijksten dank. Arbeiders staat op De tijd is gekomen dat we het juk van ons moeten afschudden. Jaren hebban we slaven geweest, honden en verstootelingen. Do huidige be schaving laat zulk een toestand ni#t meer toe. Ons gezond verstand komt in oproer tegen de handelwijze van 't kapitalisme, die de fabelachtige fortuinen door ons gewonnen, nut teloos verkwist. liet is droevig om te bestatigen dat er nog menschen- levens in gevaar zijn, ten offer aan de armoede en ontberingen. En nochtans, in baren en overlij den zijn we gelijk van lot. Dat is de werkelijkheid en de schuld ligt aan do slechte maatschappij waarin we leven, die, ons arbeiders, een goed gedeelte van de genoegens der na tuur verwijdert, maar ïit verbetert nochtans naarmate de sociale wet ten verschijnen. De socialisten worden daarom van do rijken als afgoden u voorgeschil derd, omdat, de kapitalisten hun god, hunne geldbeurs is en wie er durft aanraken afgoden zijn. De rlike kwasten die laten de wer kende klasse in den modderpoel, waarin ze gedompeld zyn spartelen, en maken gebruik van onze onwe tendheid, om ons onder de knie te houden. Kameraden, wat dient er gedaan te worden, om betero levens voorwaarden te bekomen 1. Ons ontwikkelen. 2. Onze instellingen vervoegen. 3. Onze gedachte ver spreiden, die broederschap en liefde onder de volkeren brengt. Weg met oorlog. Weg met haat. Den weg op naar het reoht op bestaan. Dit heilig recht dient voor iedereen te bestaan, en recht van te genieten van de vruchten der aarde. Dat is socialisme, arbeiders. Zulks zou moeten werkelijkheid wezen. Het is niet logisch, dat we als voortbrengers van allen rijkdom, van een inenschwaardig bestaan op den aardbol moesteu onttrokken zijn. Vooruit vrienden, voor den triomf van ons recht, onder deroode banier van hot socialisme. V. B. R. CINEMA. Zondag 21- en Maandag 22 Januari. ALS MEN HONGER HEEFT drama in vyl dealen, met de geken de kunstenaar Eugöne O'Brien. De Schat van Georget. komiek. Ada- laarsdochter, 5* ea 6* episoden 6 deelen. DE WEERWRAAK VAN FOUCHÉ Laureace, generaal Malet en hunne vrienden hal#n Jacques Fe- rand uit de handen der politie. Al leen met Laurence, zegtjJacpues wat er is geschied en het jonge meisje roeptuit- Ik /al den keizer dooden Napoleon, verneemt de ontvluch ting van Gerand, en hij roept Fouché bij zich, deze belooft aan den keizer generaal Malet en zijne vrienden te vangen. Grippe-sol die alles gehoord heeft wilt Malet on Laurence redden van het gevaar dat hen bedreigt en vertrekt te paard, maar Desmarets en zijne agenten brengen hem in een verlaten huis, na hem een krachtig bedwelmingsmiddel te hebben toege diend. Des avondsals generaal Malet en zijne vrienden vergadert zijn, dringt Fouché met zijne agent in hot oud klooster binnen. Een'hevig ge vecht ontstaat, tusschen de" politie en samenzweerders maar de komst der grenadiers brengt er een einde aan, en Malet, Laurence en hunne vrienden worden aanghouden. STAATSGEHEIM. Napoleon is ongerust over de verdwijning van Grippe-Sol. Fouché komt hem de aanhouding der samenzweerders aankondigen, Napoleen zegt dat hij tegenover allen onmeedoogend zijn zal. Zelfs tegenover Laurence Malet? vraagt Fouché geheimzinnig. Tegen over haar als voor de anderen, zegt de keizer. Fouché brengt de dokumenten te voorschijn, waardoor bewezen wordt dat Laurence, Napoleon's dochter is. De keizer laat Laurence bij zich roepen, en zij verklaart hem den haat die zij voor hem koestert. Ik laatu vrij zegt Napoleon, maar het leven van generaal Malet staat op het spel. indien men mij nog aan tast. En Jacques Fernand vraagt Laurence. Do*e is dood, zegt de kei zer. Het jonge meisje is door dit nieuws zoo zeer getroffen dat zij het bewustzijn verliest. Intusschentljd is Grippe Sol tot bij Mevrouw Malet geraakt, maar beiden werde» door de politie buiten Parijs gedreven. Het programma is nogmaals met de meeste zorg samengesteld en zal zeker allo bezoekers bevredigen. S. M. Verbroedering. Zondag 1 Februari, om 10 ure voor middag. buitengewone algemeene vergadering. Zeer belangrijke pun ten staan zijn aan de dagorde. Geen enkel kooperateur die een weinig belang stelt in zijn eigen instelling mag ontbreken. De keoperateurs. dezen naam waardig, en die willen dat het jaar 1923 voor onze maatschappij oen jaar weze van nog meer voorspoed dan 1922. zullen begrijpen, dat net beste middel om onze instellingen te ver sterken is, wel bijgewoonde alge meeno vergaderingen, om daar te spreken over de maatregelen dio er moeten getroffen worden om uit breiding te geven aan onze inrich tingen en bijzonder om do propa ganda-middelen te beramen om de kooporatie aan de arbeiders en bij zonder aan de huismoeders te leerei kennen. Dat elk samenwerker dus van nu af medehelpt voor het wei- lukken der buitengewone algemeen# vergadering op Zondag 4 Februari aanstaande. De deel op het, brood zal uitbetaald worden den Dinsdag G, Woensdag 7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 Februari, telkens van 9 tot 12 ure on van 2 tot 5 ure. Huismoedors, bezoekt regelmatig uw winkel, 't Is in u^ eigen voor deel. Vergunningen. Do klerikale bladen en bijzonder deze onzer streek, dus de vrienden van der. huidigen minister tegon den arbeid, hoer Moyersoen. violen bovenarms op onzen vriend Wauters als doze do in- en uitvoer regelde bij middel der vergunningen voor land bouwprodukten en eetwaren. We kelijks kon men in deze blaadjes lezen dat het door de verschillende maatregels4 welke Wauters trof, kwam dat het leven duur was. Maar wat ziet men nu. De commis sie voor vergunning, samengesteld uit handelaars en slechts twee socia listen, heeft aan Minister Moyersoen voorgesteld, het stelsel der vergun ningen terug in te voeren. En Minister Moyersoen heeft een wetsontwerp neergelegd, waarbij hem het recht zal toegekend wer den, de in- en uitvoer niet van en kele produkten, maar van alle pro- dukten t,e controleeren. Het blijft dan te zien in hoever dei heer Moyersoen van dit .recht zal gebruik maken. In alle 'geval zijn onze tegenstrevers, al is het wel wat laattijdig, verplicht te erken nen, dat onze vriend Wauters nog zulke slechte minister niet was. Woningnood. Vele vragen komen ons toe van menschen dio slecht, archi-slecht gehuisvest zijn, anderen die door uitzetting bedreigd worden, om te vernemen wanneer er goedkoope woniDgen zouden gebouwd worden, Wij vernemen dat door de maat schappij alhier versohillende gron den zijn aangekocht, dat de goed keuring der aankoopen aan de Na tionale Maatschappij is gevraagd. Ook heeft het schepencoll#gie aange drongen tot spoedig# goedkeuring. Plans zijn reeds in gereedheid. Per soonlijke voetstappen zijn by de Na tionale Maatschappij gedaan voor haastige oplossing. Hopen wij het beste, want hot wordt hoog tijd, en al hebben wij reeds dikwijls aange- drongen.wij zullen kloppen en blijven kloppen tot als wij zien zullen dat aan den opbouw vaa woningen is begonnen. Opgepast Meer dan ooit moet gij de socialis tische bladen lezen, meer dan ooit moet gij Vooruit bü uwe vrien den aanbevelen. De internationale politieke gebeurtenissen worden door de burgcrsbladon verkeerd uit gelegd, dezo bladen betrachten an ders niet dan de arbeid#rs te mislei den, en geven alle slach van opge schroefde nieuwsjes. Het beste mid del om good en aaar de werkelijk heid ingelicht te zijn, moet gij waar nemen door dagelijks te lezen het blad Vooruit Tooneel vertooning. De vertooning door Recht en Vrede den Zaterdag 13 11. gegeven, mag puik genoemd worden. De opvoering van Gaat en verme nigvuldigt was zeer bevredigend en de speelsters en spelers bewezen dat zij hun rol goea begrepen, Het stuk heeft ook diepen inaruk ge maakt en menige traan werd aan de aandachtige toeschouwers ont rukt door het prachtig spel van ge zellinnen Elaut, A. De Brouwer en Gezel Elaut. Door het blijspel worden de lach spieren in beweging gebracht. En voor het sluiten speelde onze fan fare eene kracnlige Internationale, terwijl alle aanwezigen recht ston- dén en het hoofd ontblootten. Wij vernemen dat Recht en Vre de terug aan het werk is voor een volgende vertooning. Vooruit man nen, gij zijt op goeden weg CENTRALE der Mijnwerkers van het Center (Afdeeling Geeraardsbergen) BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERINGEN VOORDRACHT. Op Zondag 28 Januari 1923, om 10 ure 's morgens, in 't Volkshuis. Voordracht door Gezel Artoos, welke zal spreken over Het doel der betooging van Brussel op 19 Maart 1923. Om 2 ui 0 namiddag vergaderen al degroeps- of afdeelingsbesturen van het Vlaamsche gewestDringende dagorde. Alle afdeelingen moeten vertegenwoordigd zijn. Gezel Artoos zal de vergadering bijwonen. Do Schrijver, Jozbf IE HANDSCHUTFER. Turnkring RUST-ROEST Regeling der Repetition dezer woek. Dinsdag. Jongens,, pupillea en adulter.. Woensdag, Meisjesaf- doeling. Vrijdag, Jongens, pupil len en adulten. Begin telkens om 7 uren stipt. HET BESTUUR. Voor de Vlag der S. O. Gezongen door Irma Cossyns rond gehaald door Ghysbrecht bij Louis Jollv 4,35. Gezongen door Alise Da ver en rondgehaald door Victor Claus bij denzelfdo 2,75. Gezongen door Pepermans rondgehaald door Penna- waert Alfred bij dcnzdfden 3,00. Ge zonnen door de lustige bij Alfons Willokens 4,50. Rondgehaald en ver geten door de lustige vrienden bij Frans Barons 3,G5. Door Jules Pilae- ten bij EmielDe Boe 3,37.Door Frans Mounier bij Arthur Michel 5,00. Door Irma Cossyns bij denzelfde 3,10. Voor uwe MUTSEN wondt U in volle vertrouwen tot het huis Cae. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwiglieien, ain ma tige prijzen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3