Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Tegen de bezetting van de Roer. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° i. Prijs per nummer 15 centiemen. 28 Januari 1923. Wanneer krijgtn wij antwoord. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidostraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ien door do Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. I jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Toen de bende van den Keizer in 1914 in België viel, gaf zij als verontschuldiging aan Nood kent I geen gebod Nu Franschen en Belgen ge wa pendei hand zijn binnengevallen in Esscr, heet hetDe Mof moet be talen De inval van de JDuitschers heeft enkel schande en verachting ge bracht voor het Duitsche volk De Belgische bezetting zal niets anders opbrengen. De Mof moet betalen Heel wel Rechtvaardig Maar met bajonnetten vordert men geen schuld. Gewapenderhand ergens binnenvallen en met tanks en ka nonnen goud eischen is geen ge bruik maken van recht, maar een geweldpolitiek, die haat kweekt en niets opbrengt. Haat wt rdt er gestookt in de drie landen die in het militair avontuur betrokken zijn. Poircaré werd stormachtig toegejuicht, toen hij de bezetting van de Roer mee- «Relde in het Fransehe parlement. Theunis sprak wel in een lijkbid dersstemming, maar de burger partijen schaarden zich rond hem. In Duitschland komt de idee van revanche scherper dan ooit naar eisch op schadevergoeding van den bezetter Het is een aanslag cp het zelf beschikkingsrecht der volkeren, waarmee de bondgenooten zoo hoog opliepen voor zichzelf. Onze Fransehe en Belgische partijgenooten aanvaarden niitde minste verantwoordelijkheid voor de misdaad van onze wederzijdschc regeeringen en, ons houdende aan de besluiten van Den Haag zullen wij ons protest niet laten bij een platonische verklaring, maar een propagandatocht voeren, die niet zal eindigen, voordat het bezet tingsleger terug binnen or.ze gren zen is Wij, Belgische socialisten doen dat in eerste plaats in het belang van het Belgische volk. Er zijn 2,500 Belgische soldaten raar de Roer. Dat zijn de eersten. Zullen het de laatsten zijn Niemand weet het Het is niet kalm aan de Roer. Zal het niet erger wordeo Niemand weet het Maar de ondervinding van tijdens den oorlog heeft ons doen zien, met welke verachting een be zettingsleger ontvangen wordt door de bezette bevolkirg. Hoe er slechts wil raken, de Stinnessen en de Tys- sen, zij zijn buiten schot Zij zijn ongenaakbaar Zij zijn niet te Es sen Zij worden niet bezet Zij liggen niet onder den hiel van de bezettingstroepen Zij reizen Europa af en doen financieele za- k<.n Zij doen zaken met Fransehe en Belgische kapitalisten Zij han delen met Belgische banken, met Belgische naamlooze maatschap pijen, Zij worden vriendschappe lijk bejegend door kapitalisten van heel de wereld. Op een zegewagen rijden de Stinessen endeTyssen, van stad tot stad en van land tot land, om van de verhongerde vol keren te koopen, al wat maar eenig zins waarde heeft, als dagbladen, mijnen, fabrieken, banken. Ter.wiil de kapitalistische bladen haat stoken van Duitschers tegen Frarschen, en omgekeerd terwijl in de Belgische burgeipers haat- volle artikels verschijnen tegen de Moffen, kunnen de Stinnessen en de Tyssen zich beroepen op de me dewerking van de grootste Belgi sche banken, die hun zaakjes doen, hun millioenen verdienen, hun brandkasten vullen De arbeiders van alle landen lig gen verpletterd onder den druk van het kapitalisme. Het is niet met de Duitsche arbeiders de schuld te geven van dezen ramp spoed. dat zij onder bun juk uit kunren. Door verzamelde krach ten moet het proletariaat van elk lar d het kapitalistisch juk afschud den en zich vrij vechten Sh chts tegen dien prijs komt er vrede, komt er geluk voor de arbeiders en daardoor voor de heele mensch- heid EUROPA'S RIT NAAR DEN ONDERGANG. voor. In vele steden werden verga deringen gehouden van burgers, waar het Deutschland über Al les in geestdrift gezongen werd. In de Fransch-Belgische pers wordt in elk artikel, om de Duit sche bezetting goed te praten, ge schermd met onze dooden, onze gefusilleerden, onze weggevoerden, onze ruïnen. Al de misdaden door de Duitschers bedreven, wordén heropgerakeld en met nieuw bloed en nieuwe tranen overgoten, om de verontwaardiging van de bevolking te doen heropleven. Maar met 'n zee van bloed, met de grootste eller.de. met de groot ste misdaden pleit men niet goed. dat België en Frankrijk 'n misdaad begaan met de Roer te bezetten Deze bezetting is door niets ge weinig noodig is, om bloedige con flicten uit te lokken. Wij wenschen vurig, dat de Duitsche bevolking kalm zal blijven dat de bezettings troepen zich kalm zullen houden. Als alles kalm verloopt, zonder dat er meer dan één mensch htt leven er by inschiet, is het avontuur nog misdadig genoeg. Misdadig, omdat diegenen die het besloten, weten, dat het geen cent zal opbrengen. Misdadig, omdat het een groote schending is van het volkenrecht. Misdadig, omdat, naar men be weert, men Stinnes en Tyssen en andere groot-kapitalisten wil doen betalen, en dat het in feite gaat voor de verarming van het Duit sche, het Fransehe en htt Belgische volk. De waarde van den Belgi- j schen frank zakt en daarmee stijgt wettied Noch door het Verdrag den nood van gansch ons volk Her van Versailles, noch door de te i ellendig bestaan van de Du tsche betalen schuld van Duitschland, arbe.de.s verslecht nog met deze noch door den rechtvaardigen bezetting. En zij, die men in schijn I Owen, een groot figuur uit het ontstaan dor" Arboidersbewoging, verkondigde Alle hervorming berust op opvoeding. Dit grondbeginsel, jeugdige strijd makkers. dat we niet kunnen logen straffen, weerspiegrltonszijne hoog ste noodzakelijkheid, in de voorbe reiding, tot het invoeren van het arbeider8toezicht, hervorming, be kwaam om liet huidige werk*t»lsel grondige veranderingen .te deen ondergaan. Het, sinds lang verafschuwde, ons tergende patronaalabsolutisme, zou het, inderdaad, omverwerpen, om door ons medezeggingschap, in het productieproces te vervangen. Dat w are, door onze inmenging in 't opstellen der koop en verkoop prijzen en in 't stellen der arbeiders- voorwaarden, een stap naar de so cialistische samenleving. Het invoeren van die hervorming, jonge kameraden, doet ons afschrik ken door te kort aan intellectueële krachten. Om dio hervorming in te kunnen voeren, behoeven wo ons ernstig to ontwikkelen. Bezoekt onze boekerij die een schat van kennissen bevat Leest aandachtig onze strijdorganen, na- melk Vooruit en Recht en Vrijheid Volgt do voordraciiten en lessen, voor dewelke het Sociaal-Opvoe- diügskomiteit zich geene moeite spaart, en op dewelke we, wat be treurenswaardig is, onze jeugd in geringe vertegenwoordigd vinden. JONGE WACIIT, Aalst. De dompersgazetjes beknibbelon de houding der socialisten inzake de bezetting van het Roergebied. Zij vallen bovenarms op den Alge- meenen Raad, die met bijna alge- meene stemmen eene protestdagorde aannam. Het weze ons toegelaten aan onze dompers een klein vraagje te stel len. De socialisten hebben in alge- meeno vergadering die belangrijke kwestie besproken. Verscheidene malen kwam men daarvoor bijeen. De houding onzer mandatarissen in het Parlement was liet gevolg eener voorafgaandelijke bespreking. Wij hebben vooraleer te beslissen onze lastgevers geraadpleegd. Wat deed gij In welke vergadering werd uwe houding vastgesteld Waar en wanneer zijn uwe leden geraadpleegd gewor den Wis heeft u mandaat gege ven de heeren Theunis en Jaspar blindelings te vol gen Gewed dat ze niet antwoorden Zij hebben voor de zoovóelste maal hunne rijke bazen lijdzaam gevolgd. Een nieuw bulletijn van overwinning. Wij hebben de merkwaardige uit slagen bekend gemaakt door la Prévoyance Sociale in het jaar 1022 in de Afdeeling Leven behaald de Afdeeling Brand bleef nietjten achteren, wel integendeel. Geven wij dus, zooals voor den tak leven gedaan hebben, vergelijkende cijfers LAATSTE POLISNUMMER 31 December 1918 33,396 100 31 1921 73,300 211 31 - 1922 93,536 281 OVEREENSTEMMENDE JAARLIJKSCHE INNING 31 Decern bor 1918 180,052 100 31 1921 786,869 423 31 1922 1,085,656 584 Voor de Afdoeling Loven hebben wii het bedrag der verzekerde kapi talen opgegeven, omdat zij eiken dag eischbaar zijn, alle menschen sterfe lijk zijnde. Aangezien slechts een minimum gedeelte der verzekerde goederen verbrandt heeft het bedrag der ver zekerde kapitalen geen technieke waarde; zij worden aangehaald door diegenen die de verzekerden willen verbluffen met van honderden mil lioenen, en selfs van milliarden te spreken. Wij volgen dit voorbeeld niet, ten einde allen bluff te vermijden. Smakelijke bekentenis. Volgend zinnetje leien we in een liberaal blad Hot gaat over betoogingen, te Ber lijn, tegen Frankrijk, en het blad zogt Na atloop van de betooging der bourgeoispartijen hebben te Ber lijn, voor hot hotel Bello-Vue, zetel der intergeallieerde toezichtskom- missie, heftige anti Fransehe en Bel gische betoogingen plaats gehad. Het blad bekent dus, dat het de bourgeoispartijen (waarbij dus ook de liberalen zijn, die ginder doen aan ophitsende, haatzaaiende poli tiek. Net als bij ons Wij zullen die be kentenis onthouden. W'ö leven in beroerde tig'den. Ons Miaisterio heeft on* op een gevaarlijk pad gebracht. Onze sol daten bezetten het Rhurgebied in Duitschland, wy hebben blinde lings het Fransch gouvernement gevolgd en weten niet waar we zullen aanlanden. Het ls te hopen, dat we ons bedriegen, maar wy verwachten erniet veel goeds van. Het eerste effect is, dat de waar de van onzen frank vermindert, dat de kolen opslaan, benevens de andere waren, dus het leven ver duurt. Welke gevolgen zal ^ilks heb ben Laat ons hopen dat alles goed verloopt, en dat we door die onbe hendigheid, naar geen nieuwen oorlog trekken. Onze binnenlandsche politiek is eveneens troebelachtig. De Kamer heeft de verrlaam- sching der Gentsche Hoogeschool gestemd zal het Senaat die wet stemmen De Huishuurwet zooals ze van de Senaat naar de Kamer is terug gestuurd is nauwelijks nog her kenbaar Welk lot zal ze ondergaan? De nieuwe legerwet geeft ons socialisten in geenen deele vol doening, en nu vooral dat de libe ralen, katholioken en christen democraten zich hebben t'akkoord gesteld, om het voorstel der socia listen, nopens don 6 maanden dienstiyd te verwerpen, nu zal de str(jd warm en hevig zijn Daarbij het wetsontwerp van katholieken en liberalen om de wet op den 8 urigsn arbeidsdag t» schorsen, zal ook voorkomen en alles zegt on», dat ook dan onweer in de lucht hangt. Wy hebben dus een hevigen parlementairen stryd te verwach ten en niemand kan voorspellen, wat er uit dien stryd zal voort spruiten Maar zulks zegt "ons dat we ons moeten gereed houden, 't is te zeggen tot het volk gaan, het onderrichten on het op de hoogte houden. Zulks kan door bladen schriften en meetingen, maar dit alles kost geld, en ver mits we, misschien vroeger dan iemand wel denkt, voor eene ont binding der wetgevende Kamers kunnen staan, moeten we dus over geld beschikken. Hierom vragen we onze vrien den en lezers, hunnen penning wekeiyks te storten en geene ge legenheid te laten voorby gaan. om eene omhaling te doen ten voordeele van den strydpenning. Eenieder meet liet zyne bybren- gen, elk zal willen helpen in de mate zyner krachten, hy die kan zingen zal zingen, en de aanwezi gen storten hunnen penning. Wy staan er goed voor, de libe ralen zyn verdeeld, de katholieken hebben de werklieden bedroge», voor de Daensisten stemmen is geen avance meer, dus by de ko mende kiezing, hebben we voor zeker twee gekozenen, want met de laatste kiezing hadden we enkel Z00 stemmen te kort voor onzen twee den man.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1