Van alles wat. UITSLAG Uit Hofstade. Uit Nieuwerkerken. Geeraardsbergen. Werklieden De sekretaris leest het verslag van de kommissie der godshuizen. Gezel NICHELS (soc.) is 't akkoord eu vraagt dat men in 't hospitaal ook dn Xstralen zou inrichten, alsook eene kindorkrib. Om 6 1/4 ure gaat den raad in ge heime zitting. In de geheime zitting is Mev. De Clereq Van Hauwo. als voorloopigo onderwijzeres door een parigheid aangewezen. Omtrent het geschil in de kommis sie der muziekschool is besloten dat de sectie van schoone kunsten die zaak zal onderzoeken, die haar ver slag zal neerleggen en dan door den raad eene beslissing zal genomen worden. Tot politieagent wordt benoemd, Gustaaf.Merckx. Voor het regelen van het uurwerk op het belfort wordt M. De Mette aangewezen. De Bestendige Deputatie. Zooals de lezers bekend is, heeft de Gemeenteraad van Aalst, den eerste gestemde baréma van Agen ten en bedienden moeten herzien omdat hij door de B. D. van Oost- Vlaauderen was verworpen. En thans is den tweede ook niet goedge keurd, waardoor eone gewettigde beroering by de belanghebbende heerschtste. Zoo men zegt, is dat toe te schrij ven, aan het gekonkel achter de schermen, en zoo zelf den secretaris van don Nationale Bediei denbond daartoe in het Gouvernementshotel vnetstappen aangewend hebben om- datde beginwedden van de Agenten, zoo hoog is als van de Bedienden. Zijn we goed ingelicht dan noemen wij die konkelfoes eene afkeurende daad die niet tot eero strekt van deze die er zich toegeleei d hebben, wij kunnen verklaren, dat den ge meenteraad vast besloten is om den barema te behouden. De Cathapinisten, de afstam melingen van de oude kerkelijke Gilden, zyn van elkander gesleurd, waaruit de Barbaristen geboren zijn. Zoo men aegt, sta Doktor Fascisten aan bet hoofd der Barbaristen, die den hoofdrol vervulden omdat ont- dubbelingswerk te voltrekken, dat de kunst niet bevoordtieligd. Inte gendeel, Extremisten spelen kwade perten, dat gevoelen de klerikalen in hunne rangen. De meeste lezers van het blad De Volkistem zyn bedienden en werklieden, waarin steeds het belang der grooten verdedigd wordt. Tevens zwaait het lofbetuigingen aan de ryke burgers, die de eene of andpre onderscheiding bekomen. Maar wanneer het bedienden of werk lieden betreft., die door lofwaardige daden beloond worden, dan vindt men er nauwelyks enkele letteren yan, en in vele gevallen niets. Dat bewijst dat dit blad de lof trompet en ëe steunpilaar is van den- geldzak. Wanneer zullen al de wer kers met hand en geest begrij pen, dat tfj het dagblad Vooruit moeten lezen die hun verdedigd. Esn wonder was het in de ge meenteraadszitting M. De Smet te hooren voordragen om de toe- lagete verleenen aan de Kaivakade, ierwUl in hun blad der kristenen (gro< nkruisers) hiertegen een toon aangeheft is. Is dat kristelijke consequentie De socialisten die aan deugdelijk vermaak houden, hebben onder voor behoud de toelage gestemd, wij wen- schen dat ome bevolking zich op hartelijke en vriendelijke wijze kun nen vermaken, en sporen hun aan zich aan geene slemperijen noch dol yermaak over te geven. Men bespot de werkevs reeds al te veel Hos drollig I M. Mertens die veel houdt van kerkelijke diensten on predikatiën, waartusschen er ook zijn tegen de Karnaval, heeft zijn genoegen uitgedrukt in den gemeen teraad voor de Karnaval. Albert, gij verkettert Den apostel van 't klein wiel- ken banvloekte, uit diepe kristelijke belijdenis, wat er door de andere katholieken met vreugde wierd ge stemd. Dat noemt men den katholieken hutsepot. Het regende briefkens deze week in de stad. Inderdaad, van uit een vliegtuig dat boven onze stad zweefde, wierden briefjes geworpen, waarin de inwoners opgeroepen worden, naar de "betooging tegen de Vervlaamsching der Gentsehe IIoo- gcschool te Brussel. Tevens worden briefkens op de muren geplakt tegen deze betooging. Dat is de reactie van de franskiljon- sche pogingen. Wanneer zullen die Extremistische handelwijze eindigen en aan het Vlaamsche volk verlee nen, wat hun met recht en reden toekomt Dank aan ons Klerikaal Liberaal ministerie, zijn onze soldaatjes mot de Franschen mode goloopen naar het Roer, men zegt om beter betaald te worden. En, wij bekomen nu niets meer. Wij weten hoe de soldaten in het Roergebied zijn. Doch, hoe zullen zij er uitkomen Dat is eene raisterie STAD AALST. wan den Tombola dep Opgeëischten. Winnende Nummers. 2016 - 2281 - 0504 - 1379 0532 - 1395 - 2415 - 2984 0221 - 0594 - 2532 - £714 1627 - 0053 - 2466 -.2781 1398 - 1784 - 0021 - 0046 2202 Do prijaen mogen afgehaald wof- den, op het Secretariaat, Koiï.rlijko plaats, 69. Op Zondag 4 Februari komt onzen kameraad Haelterman met zijne vermaarde zagers in het lokaal bij de Weduwe. Triest, (Kortenhoek). Mannen en vrouwen die op Kerst avond de vergadering bijgewoord hebben, zullen gansch zeker aanwe zig zijn met nog anderen. Dus opge past om 5 uren. Opgepast weze de leus. Hot Bestuur. SAMENSPRAAK. Goeden dag Pol, dag Cies. Cies. Hoe is het nog in de ge meente, jongen. Pol. O Cies, niet al te best, want wij hebben tegenwoordig vele werkloozen en hot krisisfonds kwint niet in voege. Cies. Ja, Pol, maar wie heeft daar dé schuld aan. Ik las verleden Zondag in De Werkman een lang artikel getoekend van schepene Per- daens, dat hij in 't kort over het kri sisfonds eens zal spreken. Pol. Och Cies, leest u ook dat prulleblad, waar Perdaens daar een artikel in schrijft vol dommigheden, en als u er hem op wyst, dan zegt hij, dat hij dit niet geschreven heeft. Zo-j heeft hij ook geschreven dat het krisisfonds, tegen den winter ging heringericht worden, en het is nu bijna zomer. Cies. Ja, Pol, maar hij schrijft nog meer. Gy hebt mij vroeger eens gezegd, dat u de ouderdomspensioe nen op de dagorde gebracht nebt, en nu schrijft hij, dat dit zijn werk is, Pol. Ja, Cies, die kerel is voor alles in staat, als zij hem van Maal een kar patatten brachten, zegde hy wel dat er maar 17 kilos op lagen, dat draagt mijn vrouw in haren voorschoot. Cies. Ja, Pol, maar is dat waar, zal hy zulks ook niet loochenen. Pol. Wel ja, Cies, want hij is van de familie van Pie Van Schuy- lenbergh en die was destijds voor al les in staat. Cies, Was die ook geen Daens, Pol. Pol. Ja Cies, maar nu is hij volksvertegenwoordiger voor de christenen, en Perdaens is nu katho lieke schepene. Cies. Ja Pol, maar hij is toch als Daens gekozen want hij zegt ook in zijn artikel, dat hy reeds 20 jaar in den strlid is en nog nooit uit eigenbelang gewerkt heelt. Pol. - Ja, Cies, daar kan ik wei nig of niets op antwoorden, maar dat de kasseisteenen konden spreken sedert hy schepene is. Cies. Pol, daar begrijp ik niets van. Pol. Howel Cies, daarover zul len wij later nog eens spreken. En nu Cies wil ik terug komen op de pensioenen van onze oudjes. Gaat eens aan gele Cies yragen, of het diegenen zijn die niets in den papte brokkelen hebben, of de andere hunne schuld is, dat onze oudjes nu beroofd worden van hunne 60 frank van 1922. Vraag hem maar wie daar de schuld van is. Hij zal op de Be stendige Deputatie wijzen maar in enkele dagen daar wat mees over. Cies. Ja. Pol, zit dat allemaal zoo, het ^are dan boter dat hij niets schreef in Do Werkman En wat zegt hij daar nog over Coppens van een provintialen weg, met oen alge meen gelach. Pol, Och, Cies jongen, dat zijn allemaal dwaasheden dat hij ver koopt. Als er hem in 't Gemeentehuis in een omdervraging van het kassei- werk gevraagd wierd. hoeveel dat den aannemer had per meter, zegde hy wel dat hij dit niet wist en hij was schepene van geld wezen, dat was al dommer, maar de kruik zal ie water gaan tot als ze breekt. •'tis nog goed dat al die* dwaas- helen, die hij schrijft, dat er maar 6 werkmenschen op onze gemeente dit blad maar lezen. Cirs. Hewel Pol, nu mag het bij mij ook niet meer binnen komen, voor die schandalige verwijtingen die hij gedurig toebrengt aan een mensch, en dan ook nog dien ouden vader uit zijn graf doen opstaan in dees kristelyk blad, want net wordt hem schande gesproken. Pol. Ik ga er mij niet aan sto ren, en wij gaan eindigen, en nu dat it wederom 'thuiszijt,mopt u'savonds eens komen aansteken, ik zal u bin nen enkele dagen vertellen wie er de schuld van is dat uw moederbare 60 frank niet krijgt, ofwel het groe nen Cies is, ofwei degenen die in het schepencollege niets tc zeggen heb ben, want het is het schepencollege die de besluiten uitwerkt, zegt hy. Cies. Hewel, Pol, toekomende week zal ik eens komen. Pol. Ja, Cies, en vergeet ook ons feest niet op 4 Februari, want daar zal het puik zijn, en er worden ver schillende prijzen verlot onder de leden. Cies. Goed Pol, u moogt me verwachten. Dag Pol Dag Cies. Ehn Kwakzalver. Lustigen Avondstond ingericht door onze werkersgroepen van Nieuwerkerken, met de welwil lende medehulp van den Tooneel- kring Kunst, Licht en Vrij heid van Aalst, op Zondag 4 Fe bruari, in het lokaal by Petrus Adam, Kwalestraat. Begin om 5 uren 's avonds. Eene toespraak zal gehouden wor den door Gezel Pr. De Bruyn, van Denderleeuw. Dit feest wordt aan do leden onzer vakbonden en Propagandaclub en gansch hunne familie kosteloos aan geboden. De bodens zullen de programma's ten huize der leden bestellen. Op dit feest zal geen volk ontbre ken. H. F. Pantijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vryheid, het eenigste blad van het rr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt. UIT SOTTEGEM. Rondgehaald op de algomeene ver gadering van 21 Januari door Alfouz Van Stéenbrugge 7,80. Van Emiel Laendons voor de vooruitgang van ons muziek 1,00.Van Hilloné voorde goeie medewerking van het socia lisme 0,25. Omdat Virgehie over ha ren heur staat 0,25. Omdat Leon er zit om te lachen 0,25. Omdat Sis Mo reels een paar schoenen gewonnen heeft met Pieken 0,25. Omdat Valerie en ltemy maar een zijn 0 2o. Een lied gezongen door Leon Van Daele en rondgehaald door Virgenie Mo reels 4,00. Een lied gezongen door Alfons Van Steonbruggn on rondge haald door hem zelf 2,60. Totaal dezer week fr. 16,65. Voor de Turners. Van Edgard De Bie, ten voordeele van de Turners 1,00. Van Gilbert Piens. omdat hij ziet de goede voor uitgang der Turners 1,00. Totaal fr. 2,00. CINEMA. Zondag 21- en Maandag 22 Januari. Tragische keur. drama in vijf dea len. Chariot in de Studio, komiek. Adelaarsdochter 7° en 8* episoden, 6 doelen. Wagram. Fouché tracht van Malet de onderwerping te bekomen, aan Lanrence zegt hij dat Jacques Ferand in leven is, en het slechts van haar afhangt, opdat Jacques niet verontrust worde. De gebeurtenissen zijn gunstig aan Fouchè. Napeleon heeft den oorlog aan Oostenrijk ver klaard, 't is de vooravond van Wa gram. Jacgues Ferand is ingelijfd bij de grenadiers. Drama der harten. NaOosten- rijk overwonnen te hebben, keert Napoleon terug naar Frankrijk. Hij vraagt aan Fouché inlichtingen over de zaak Malet. De samenzweerders zijn uitgedreven geworden, en Malet is in een krankzinnigen gesticht, Laurence toont zich zich inschrikko- lijk, verklaart Fouché. Napoleon scheidt uit het huwelijk metJozelien en huwt Mario Louise. Ferand en Grippe eol zijn de beste vrienden ge worden en Jacques zon Laurence willen terug zion, en Grippe sol ont dekt het verblyf van Laurence. Maar door het optreden van Desma reis is het onmogelijk aan Ferand uitleggingen te geven tegenover Laurence. Fouché komt ook op het kasteel aan, Elke week bekomt dezen episoden film den grootsten by val. Het drama Tragiscne lo ur* is een der prach tigste cow-boy's drama's. Door een ieder hoort men met lof spreken o# er onzen cinema. S. M. Verbroedering. Algemeene vergadering, Zondag 4Februari, om io ure 'smorgens. Zeer belangrijke dagorde. Tegen de bezetting van het Roergebied. Zaterdag 3 Februari, om 7 ure 's avonds, groote Protestmeeting tegen de avontuurlijke bezetting van den Roer. Wij willen ons volk inlichten over den waren toestand, die van dag tot dag gevaarvoller wordt voor den vrede. De kliek van Poincarré in Frank rijk gevolgd door de reaktionairen van ons land drijft naar eenen nieu- wan oorlog. Arbeidsters, arbeiders, gaat gij zulks laten gebeuren zonder pro testeeren Het gaat bij deze mannen niet om Duitschland te doen betalen, want zij weten even goed als wij dat door de bezetting van den Roer niets te bekomen is. Zij willen aan hunne klasse de gelegenheid geven zich nog meer te verrijken zooals bij den laatsten oorlog, en zij ont zien daarom niet om den ondergang van Europa te bewerken. Vrouwen, Moeders, hebt gij niet genoeg geleden gedurende den laatsten oorlog, zult gij zonder verzet uwe mannen en zonen terug naar de slagtbank laten leiden. Mannen, heeft men ons niet steeds voorhehouden dat het een oorlog was voor de overwinning der demokratie, dat het de laatste aller oorlogen zijn zou. Zult gij zonder ernstig en krachtig protest toelaten, dat terug het vernielings- tuig in werking komt. Vrouwen, Mantien, Jeugdige ar beidsters en arbeiders, sluit u aan bij onze protestbewegingde groote op komst naar de Meeting van Zaterdag 3 Februari moet een bewijs zijn dat wij tegen den oorlog zijn. Men zal om 6 1/2 ure vergaderen in het Volkshuis om met onze fan fare den spreker aan de statie af te halen. In groot getal zouden vrouwen en mannen moeten mede marcheeren Onthoudt het goed, de reaktie wilt u den 'achturigen dag ontruk ken, wilt u doen arbeiden aan lagere loonei), en daarbij een nieu wen oorlog doen uitbreken. Be htiishuurwet. In de Kamer van Volksvertegen woordigers is men begonnen aan de bespreking van de huishuurwet. De reaktionairen verdedigen de belangen der groot-eigenaars eo zouden de huurders willen bloot stellen aan uitzettingen zonder einde, en men ziet zelfs dat zooge zegde demokraten der rechterzijde deze reaktionairen steunen, De liberaal Lemonnier en de katholiek Poncelet stelden een amendement voor waardoor de uit zettingen in groot getal zouden vermeerderen. Volksvertegenwoor diger Van Nieuwenhove die de naam hebben wil, een katholieke demokraat te zijn was over dit punt 't akkoord met den liberaal Lemonnier. Tooneelvertooning. Op algemeen verzoek zal dé tooneelkring Voor Recht en Vrede eene opvoering ten beste geven vah het tooneelstuk Gaat en vermenigvuldigt door -Jef Hauger, op Zondag 25 Februari, om 5 ure 's avonds. Het zal ge raadzaam zyn zich in tyds te voor zien van kaarten, om zeker te zyn eene plaats te hebben. Ben nieuw blyspel met zang zal de vertoo ning sluiten. 8. M. Verbroedering. De verkoop in onze inrichtingen vermeerdert van week tot week, maar toch zyn wy nog niet tevre den, nog te vele leden doon niet ten volle hun plicht, en hoeveel zyn er niet die zich socialist noe men en niet aangesloten zyn by de coöperatief. Mannen en byzonder huismoeders, vergeet niet dat de coöperatie ons de meeste voordee- len geeft. Bezoekt onze inrichtin gen. Ontwikkelt U. Laat u by onzen dagbladver- kooper insshry ven om elke maand de leerzame en nuttige brochuur te ontvangen die uitgegeven wordt door de Roode Roos aan den prys van* 50 centiemen. Turnkring Rust-Roest-. RepotiHén dezer week. Dinsdag Meisjesafdeeling. WoensdagJongens, Pupillen en Adulten. Vrydag Meisjesafdee- ling. Begin telkens sm 7 ure stipt. Bericht aan de Besohermleden der Turnmaatechappij Deze week zullen de bijdragen voor het jaar 1928 afgehaald wor den. Wy verwachten een even goed onthaal als vorig jaar en danken. HET BESTUUR. CENTRALE der Mijnwerkers van het Center (Afdeeling Geeraardsbergen) BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERINGBN VOORDRACHT. Heden Zondag 28 Januari 1923, om 10 ure 's morgens, in 't Volkshuis. Voordracht door Gezel Artoos, welke zal spreken over Het doel der betooging van Brussel op 19 Maart f923. Om 2 ui e namiddag vergaderen al degroeps- of afdelingsbesturen van het Vlaamsche gewestDringende dagorde. Alle afdcelingen moeten vertegenwoordigd zfjn. Gezel Artoos zal de vergadering bijwonen. De Schryver, Jozef DE HANDSCHUTFER. Strijdpenning. Omdat Mathijs van de Lustige Vrienden zou willen blikke vrienden maken 0,25. Omdat hy en zijnen grosse caisse twee dikke lawydma- kers zyn 0,25. Hy en zjjn vried ko nijn kunnen nu muziek houden 0,25. Hij kan er ook haring in opleggen 0,25. Dat zal schoon muziek zijn na ring in een grosse caisse 0,25. Zyn grosse caisse kan voor alles dienon 0,25. er kan ook zot mede gespeeld worden 0,25. Mathys kan er ook op de foore medostaan 0,25. Met dien grosse caisse kan hy dan roei volk in de konijnenbarak krygen 0,25. Omdat Mastok niet en wist waarvoor dat den grosse caisse moest dienen 0.25. Mathiig kan er nog op den trein mede geraken 0.25. en er mede te recht komen in Gheel 0,25. Er zal veel volk komen naar kyken naar Mathijs zynen grosse caisse 0,25. Er zit alzooveel plezier in den grosse- caisse als in Mathijs 0,25. In wat sou er het meest zitten in Mathys of in zijnen graisse 0,25. Oplossing van het raadsel sturen aan den president 0,26. Rondgehaald dpor de lustige vrienden en vergeten om te komen zegde Frans Baron0,25. Omdat Frans moet weten dat de lustige daar aiet en moeten om komen en hy wel weet aan wie het af te geven 0,25. Omdat Gust van op"t Rot twee frank geeft voor 't muziek Romy Franceus 0,25. Omdat Leontine waar onze coöpera tieve winkel moet komea van haree man 0,50. en aan hare gebuurvrou- wen zal vragen om er ook eens naar toe te gaan 0,50. Omdat al onze vrou wen zouden doen als Leontine 1,00. Voor een vlag, Remi Daneels 5,00. Leo geeft 0,25 omdat Mina arpelcie- nen uitdeelt en omdat Spilierefgoede geest heeft 0,25. Omdat Firmin des maandags zijne zakken vult met schillen, Gustaaf Daneels 0,25, Om dat Leo alles aanneemt wat men aanbiedt, Speliere 0,50 en Leo geeft alles terug uit schaamte en geeft 0.50. Dikken Albert geeft 0,25 omdat Speliere zijn schoon haar toont aan het volk. Firmin geeft 0,25 omdat sijn slecht goed niet in aanmerking genomon wordt. Omdat Firmin goe de zaken zou maken, Charles 0,26. Omdat, Taaf Regina zijn motor droog draaide 0,25 an hij 's avonds hem moest insmeeron 0.25en nu tot ieders voldoening goed draaide 0,50. Omdat lange Jef een varkenspoot mede bracht 0,25 en hy hem wilde leenen aan Firmin 0,25 en deze weigerde 0,25. Omdat Bertjo Pap rust zoekt en alleen gaat zitten 0,25. Voor de Vlag der S. O. Gezongen door Alfred Do Smet, het lied De blinde Soldaat, rondge haald door Cyriel De Ridder, by R. De Ruyver 2,00. Emma gozongon bij René, rondgehaald door Frans 1,00. Voor het Muziek. Isidoor De Clereq 15,00, Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsborgeu. Groote keus dorlaatste ni u vi j n I u. a 11 ma tige pryzen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3