m Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. HetFiasko van de Bezetting Waarom zijn onze soldaten in het Roergebied Het gedroomde opperhoofd. m Mijn Hoekje. !n de Kamer. 20" Jaar N° 5. Prijs per nummer ,15 centiemen. 1 Februari YAHE hit Mei de bajonnetlen Geen koJen. ES <2@TCLÜ8Ig. lie Regeeringen hebben de bevolking voorgelo- gen. STOET EN STOETEN. Partijgenooten i 2» iurgirptrs xaijgf. LeestLeest K k, ZJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE «EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,«0 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle pestbureelen. De inval in de Roer is begonnen den 10 Januari. Sinds dien dag, aan de hand van de statistieken, zijn aan Frankrijk en België de volgende hoe veelheden kolen geleverd geworden AAN BELGIE. AAN FRANKRIJK. 11 Januari 12 Januari 13 Januari 14 Januari 15 Januari 16 Januari 17 Januari 18 Januari 19 Januari 20 Januari 21 Januari 22 Januari 305 wagons 293 wagons 83 wagons 5 wagons 36 wagons 1 wagon 31 wagons 13 wagons 0 wagons 3 wagons 0 wagons 0 wagons 5197 ton I 5149 ton 1465 toe 165 ton 658 ton 16 ton 621 ton 206'i2 ton I 0 ton 15 ton j 0 ton I 0 ton j 11 Januari 12 Januari 13 Januari 14 Januari 15 Januari 16 Januari 17 Januari 18 Januari 19 Janaari 20 Januari 21 Januari 22 Januari 115 wagons 153 wagons 181 wagons 39 wagons 0 waggns 58 wagons 0 wagons 3 wagons 0 wagons 0 wagons 0 wagon* 0 wagons 20301'2 ton 2355'12 ton 3212'12 ton 085 ton 0 ton 1167'»2 ton 0 ton 50 U 0 0 ton ton ton ton ton Vóór de bezetting van de Roer werden or regelmatig kolen gele verd uit de Roer aan Frankrijk en België. Frankrijk en België hebben de Roer militair bezet onder voorwend sel dat deze kolenleveringen moesten verhoogd worden. Na 12 dagen militaire bezetting bedragen deze kolenleveringen voer België O wagons en O ton en voor Frankrijk O wagons on O ton per dag. Dat is wat man noemt een fiasko in grooten stijl terwijl op den koop toe het de Franschen en de Belgen zullen syn die de millioeuen- r( kening dezer bezetting zullen te voldoen hebben. Om Duitschland te doen betalen antwoordt men i Zeker, iedereen wil dat Duilsch- land de schade herstelle, die het veroorzaakt heeft. Maar, is men zeker dat dwang en geweld ons dit rechtma tig en onmisbaar herstel zullen ver zekeren Sedert 1 jaren heeft dit middel niets opgeleverd moet er voort gegaan worden De Duitsche schuld, eerst op 250 milliard vastgesteld, daarna op 132 milliard verminderd, zal eindelijk teruggebracht worden op 50 milliard Van aan den wapenstilstand tot op 1 Mei 1922 heeft Duitschland 7 milliard mark goud (I mark goud 3 frank) gestort. Doch voor dezelfde periode heb ben de bezettingslegers 3 milliard 160 millioen gekost. De gevolgde politiek deugt niet Zij is gevaarlijk Zij heeft er toe bijgedragen Duitsch land economisch te ontredderen en den val van de mark veroorzaakt. Zoodat al de geallieerdeo het eena zijn Duitschland een moratorium toe te staan. Doch. wat heel zonderling is, tot op den oogonblik volgt Frankrijk de geweld politiek en bezet de Roer, al dus de ontreddering van Duitschland veroorzakend. De Engelschen weigeren deel te nemen aan dit avontuur. De Ameri kanen trekken hun troepen terug van den Rijn. De Italianen kijken voorzichtig toe. Alleen de kleine Belgen loopen Frankrijk achterna ofschoon de rogeering zeer wel weet dat de zaak slecht is en erge moeilijkheden dreigt te veroorzaken. Weldra zal de mark al zijn waarde verloren hebben. Het delgen van kolen vermiadert onophoudelijk. De daling van den Belgischen frank wordt onrustbarend. Delevons- duurte neemt gestadig toe. De Duitsche democratie wijkt achteruit. De nationalistische reactie heerscht. De gevaren van een we reldoorlog nemen met den dag toe. Met allen, die vrede willen, schudt de Belgische Socialistische Partij en de Syndikale Kommissie hun verantwoordelijkheid in dit onbezonnen avontuur af, dat niet* zal opleveren, dat veel zal kosten en dat Europa bedreigt. Zij stellen er hun pro gramma van herstel tegen over i Beroep op den Statenbond Vernietiging der intergeallieerde schulden Aanzienlijke vermindering der Duitsche schuld Vermeerdering van de gedeelten, toekomend aan Frank rijk, aan België, aan Italië, door de afschaffing van Engeland's deel. Verwezenlijking eener internatio nale leening met de deelneming van Amerika Dit programma werd aanvaard door de syndikaten en socialisten van al de'landen van Europa. Hot is redelijk Het is praktisch Het is goedgekeurd door do grootste tinan- cioele autoriteiten der werold Het leidt tot herstel en verzekert den vrede! Arbeiders, zet deze gezonde ge dachten vooruit, ten einde uw wel vaart te verdedigen Vrouwen verloochent de avontu- niers-politiek om een nieuwen oorlog te vermeden Mannen van goeden wil en met gezond vorstand helpt ons dit avontuur verdrijven in het belang van het land, voor de heropbeuring van Europa, voor den wereldvrede De Belgische Werkliedenpariij De Syndikale Commissie Eerst kwamen de Franskiljons Gent vechten tegen de Flamingan ten. Dan'kwamen de Flaminganten de anderen overvallen. 't Is nog niet genoeg. Nu weer te Brussel is eene klop partij ingericht geworden. Beide legers hebben hun beste vechtersbazen opgeroepen, 't heeft er gestoven Schoone burgerszeden, voor waar, waardoor alle argumentatie is vecht Waar is de tijd dat de socialisten voortdurend werden uitgescholden voor ruziemakers, oproerlingen, vechters, gespuis, straatschenders De rollen zyn nu omgekeerd, 't zi)n nu de fijne heeren die aan 't steuvelen gaan in de straten der stad. En zegge, dat ons land moet worden heropgebeurd Schoone methode Gelukkig dat de arbeiders het hoofd op de schouders houden, anders ware Belgie wellicht naar de knoppen Leest en verspreidt Recht en Vryheid, het eenigste blad van hetArr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt Vóór veertien dagen was het al tijd Slaat er op, nog harder, nog harder We moeten naar het Roer gebied. We moeten ze temmen Enfin, 't kon niet erg genoeg zijn, een oorlog van 4 jaren, 't was nog niet genoeg 1 Maar, nu loopen de zaken glad verkeerd, 't Wordt wat wij hebben voorspeld Een echt avontuur, vol gevaren voor den vrede in Europa. Er. wat doet nu de burgerpers Ze zwijgt dat ze zweet, of ze vertelt een heelen boel onjuisthe den, die den waren toestand ver duiken. Zoo gaat het altijd eerst ophit sen, den haatvuuroven aanblazen en dan wegsluipen. Wat toch echte burgersmoed vermag Doch wij zullen de verantwoor delijkheid niet ontsnappen laten. De tijden zijn erg genoeg en eenieder moet verantwoordelijk zijn voor zijne fouten. Op dc la.tste bladzijde van ons blad het begin van de prachtige onui/gegeven novelle De LEI DENDE STER door C. J. Doctor FascistAwel, vrouwtje, zou ik geen schoone generaal van de Aalstersche Fascisten zijn 'k Moet terugkomen over dan inhoud van Myn Heekje in dato van 21 Januari 11. 't Liep over het wild, dat schade berokkent aan de landbouwers, wild dat ze niet mogen dooden, zonder met het Gerecht af te reke nen hebben. Welnu, er is middel de Heeren die de jacht hebben schadever goeding te doen betalenwanneer de landbouwers kunnen bewijzen, dat de Heeren Jagers hun plicht niet doen 't is te zeggen wan neer ze verwaarloozen, op tijd ta jagen, en door hunne nalatighoid het wild in grootc mate laten vermenigvuldigen. Dat dergelijke bewyeen ieverén heel moeiëlyk gaat, is heel ver staanbaar en het dus heel waar schijnlijk is,dat delandbouwers die een dergelijk proces inspannen, da meeste kans loopen, hun proces te verliezen. Maar er is een ander middel, om de landbouwers voldoening te ge ven, maar dit redht behoort alleen lijk aan den Heer Gouverneur. Inderdaad, volgens artikel 7 der wet van 4 April 1900, heeft den Heer Gouverneur der provincie het recht, aan de klagende landbou wers toe te laten het wild te doo den, hetgeen den eigendom blijft der Heeren Jagers, wanneer zy hot wensehen, maar in dit geval hebben de landbouwers het recht, hunne verloren dagloonen, door het dooden van hot wild,.te doen vergoeden. Dat de betrokkene landbouwers dus de proef doen, en zij zullen zich kunnen overtuigen, of we een Gouverneur hebben ten dienste der rijke menschen, ofwel of we een Gouverneur hebben, bekwaam te begrijpen, dat het ongelukkig is voor een landbouwer, na al zyn werk, zijne vruchten te moeten zien vernielen, door wild, dat hy niet mag dooden. Maar 'k vrees, den Heer Gou verneur is een ryke mensch en ongetwijfeld ook een Jager. FRIEDERIK. Vraag (in 't vlaamsch) deor Gezel Nichels i De weduwe F. Mile, te Ninove, had een zoon die dienst deed aan 't beheer van spoorwegen on geeneu- veld is in den oorlog in Oktober 1914. Evenals voor de andere Staatsbe dienden heeft die weduwe voorschot ten op zijn loon ontvangen en thans ontvangt zo het bericht van uwe administratie dat zij moet terug be talen de som van 3,587 fr. 64, omdat zy die voorschotten heeft ontvan gen na het overlyden van haar zoon. Die weduwe wordt levensbericht dat er op haar militair pensioen jaarlijks eene afhouding van een vijfde zal geschieden om die terug betaling te bekomen. Het spreekt van zelfs dat een pen sioen van 800 frank verminderd met 1/5 die arme weduwe in een droeven toestand brengt, en het ware me aangenaam te vernemen dat de heer

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1