CONCE-RT Landjuweel Ter verdediging van den 8 urendag. BE FROTTERS AALST. «Hand in li and Dokter Truyens VASTENAVOND, Te verschijnen ÏO Maart Werkersbeweging. minister van dien genomon maatre gel wildet afzien, Antwoord. De voor hot iijdperk na het overlijden van ongehuwde bedienden, slachtoffers van oorlogs feiten, aan dezer verwanten in op gaande ljjn betaalde sommen werden ten onrechte uitgekeerd. De terugvordering van diesommon door jaarlijksche kortingen van een vijfde op het aan die verwanten toe gekende militaire pensioen is een algemeene maatregel. Hij is het ge volg van eene beslissing der regee ring waarvan niet kan afgeweken worden. Vraag (in 't vlaamsch) door gezel Nichels i Weduwe Goessens-Blindeman, wo nende te Ninove, haar zoon Jan is gesneuveld in den oorlog op 1 Mei 1915 en ze geniet te dien gevolge een pensioen van 400 frank. Zij is hertrouwd op 28 December 1918 Zou de keer minister me niet wil len zeggen of dia vrouw geen recht heeft op een pensioen van 300 frank, gezien de vader van den gesneuvel den zoon overleden is Antwoord. Art. 39 der wet van 23 November 1919 op de militaire pensioenen, bepaalt het cijfer der tegemoetkoming op 400 frank per jaar, voor een hertrouwde moeder- weduwe, of die sedert het overlijden van den militair in 't huwelijk is ge treden. Mevrouw Goessens is hertrouwd den 28 December 1919, dus na het overlijden van haren zoon, op I Mei 1915 zij valt derhalve onder toepas sing van bovenstaande beschikking en kan dus geen jaarlijksche tege moetkoming van 800 frank genie ten. Ziehier goed nieuws voor onze reizende werklieden. Gezel Alfred Nichels, komt vol genden brief te ontvangen Mijn waarde Collega, Als gevolg aan de vraag, welke gij mij, op 18 October laatstleden in de Kamer gesteld hebt, heb ik de eer U te melden, dat een nieuwe trein 's morgens tusschen Aalst en Brussel (G. D.) ingericht is. imet volgende dienstregeling Aalst 5.19 Erembodegem 5.15 5.16 Denderleeuw 5-22 5.30 Liedekerke 5-34 5.35 Esschene Lombeek 5.38 5.39 Ternath MO 5.46 Sf-Agatha-Beichem 5.49 6. 0 Jetto 6. 5 6. G Laeken 6.10 ö.ll Brussel (G. D.) 6.18 Aanvaard, mijn waarde Collega, de uitdrukking mijner verkleefde ge voelens. De Minister. Geteekend NEUJEAN. Volgend schrijven komt ons toe van wege het Nationaal Syndi caat voor Bedienden van Belgie Wij zijn zoo vrij UEd. hiermede een afschrift te laten geworden, van de dagorde, welke door onze veree- niging, op hare jongste algemeene vergadering gestemd werd, betref fende het voorstel Housiaux tot schorsing der achturenwet De Afdeeling Aalst van het Natio naal Syndicaat voor Bedienden van België,' in algemeene vergadering bijeengekomen, op Zondag 21 Ja nuari 1923 Overwegende dat bij het Parle- mont een voorstel werd ingediend, dat er toe strekt de wet op do beper king van den arbeidsduur voor twee jaar te schorsen Overwegende dat deze schorsing het bestaan zelf der wet in gevaar zou brengen Overwegende dat de belangen der nijverheid door do huidige wet op voidoende wijze beschermd wor den door de afwijkingen en de uit - - zonderingen welke zij voorziet - Overwegende dat de wet niet lang genoeg in voege is, om de uit slagen barer toepassing op proef ondervindelijke wijze te beoordee- len Overwegende dat op het huidige oogenblik, de wet nog niet toepasse lijk' is gemaakt op alle kategoriën van bedienden - Teekent verzet aan tegen elk voorstel van schorsing, verzoekt eerbiedig doch dringend de lieeren Volksvertegenwoordigers, hooger vermeld voorstel te willen verwer pen En gaat over tot do dagorde moeten enkel leven van 't Vlaamsch. den boterham van ons werkende volk gaat hen niet aan. Verleden Vrijdag 26 Januari, wierd er in de Kamer gestemd vooreen opslag van 75 of 100 opslag der huishuur van 1914. Geen enkelen Frontor was op zijne plaats, en gezel Nichels ging op zoek om hen ie bewegen te komen stem men voor de 75 0 U. Hij vondt echter Van Severen in de kolttezaal, en deze antwoordde zulks gaat me niet aan Mooië taal, oorwaar. Hit kon hem niet schelen of een werkman eene hooge huur moet betalen. En nochthans in kiezingstijd, vragen die kerels do stemmen der werklieden. En zeggen dat dit de boezemvrien den zijn, van de Christen democra ten. Een goed gezelschap dus. Wedstrijd voor de bediening van telegrambe steller te Aalst. - Kortelings zal er een wedstrijd plaats hebben voor do bediening van telegrambesteller te Aalst. De kandidaten moeten van 14 tot 16 jaar oud zijn eu het bewijs inle veren dat z(j aan hun schoolplicht voldaan hebben. Zij mogen zich wenden tot hot te legraafkantoor van Aalst, alle werk dagen van 9 tot 18 uur, voorzien van het huwelijksboekje der ouders. Gemiddeld loon 4,70 f. per dag met bijvoeging van een veranderlijken duurtetoeslag. heden Zondag 4 Februari. PARTIJGENOOTEN Het Midden-Comiteit heeft beslo ten, officiéél aan deze feesten deel te nemen. Langs dezen weg doen wij een be roep op al onze leden, in groot getal hunne vlag te volgen. De Fanfare -Handaan Hand" denTurnkring - Jeugd Bloeit" en al de Partijgroepen nemen met vlag deel aan de Huldebetoo- ging. Dus HEDEN ZONDAG om 9 1/4 ure 's morgens. Bijeen komst aan ons lokaal, Molendries. Allen op post Alk. BERGHMAN. Dit merkwaardig sukses is niet alleen een buitengewone eer voor de zegevierendemaatschappij, maar ook voor de gansche Aalsterscne bevol king. Het Gemeentebestuur van Aalst en de stedelijke maatschappijen van alle gezindheden hebben voor he den Zondag 4 Februari een LUISTERRIJK HULDEBETOOG op touw gezet, volgens het hierna volgend plan Te 9 1/2 uur vereeniging der maatschappijen die aan de betoo ging deelnemen, op het Statie- plein. Te 10 uurDefilement van den stoet vóór Taal en Vriiheid op de Groote Markt. Wandeling door de stad met verschillende muziekkorp sen. Te 11 uur Ontvangst in den stedo- ijken Schouwburg door het Gemeen tebestuur en verschillende oflicieele personen. Redevoeringen door: 1) een lil v i feestoomité. 2) den heer Burgen meester. 3) den H. Teirlinck namens de Koninklijke commissie van Toe zicht op het Landjuweel. 4) den heer Voorzitter van - Voor Taal en Vrij heid Te 12 uur: Ontvangst van afge vaardigden der maatschappijen, die aan de betooging deelgenomen heb ben. door het Bestuur van Voor Taal en .Vrijheid - in haar lokaal Oomte d'Egmont -, Groote Markt. Te 2 uurGroot Banket in de Feestzaal van het Stadhuis. De algemeene Bestuurzitting verleden Zondag samen geroepen door het Bestuur der Coöperatie is bijzonder goed gelukt. De vrienden De Geyv.dt Ferdi- Dand van Brussel en De Backer Adolf van Gent, waren aanwezig. De maand Maart, is de propa ganda maand voor de coöperatieve beweging in 't land. Aalst, geeft op coöperatief ge bied niet, wat het geeft op politiek gebied. De oorzaken hiervan moesten opgezocht worden, te meer, daar onze kunst- en politieke groepen meer om meer steun vergen, nieu we zalen wenschen, gezien hunr.e uitbreiding die ze bestendig nemen, De Tooneelgroep wenscht eene moderne sefcne de decors voldoen niet meer de Turngroep is niet voldaan, ze missen een repetitie- zaal de muziekzaal is niet ver warmd, en de Harmonie is ver plicht hare herhalingen in eere private woning te doen de buree- len der vakbonden zijn te klein d« bibliotheek vraagt uitbreiding en de opvoedingscentrale mist geld. En we zijn allen arme drom mels Doen we de coöperatie eene goede uitbreiding nemen, we kun nen meer in 't groot koopen, de al gemeene kosten blijven dezelfde en natuurlijker wijze, de prijzen ver minderen en de winsten vergroo- ten. Koopt n we allen het noodige in onze samenwerking, we bewaren de winsten voor onze eigene in richtingen, en gunnen ze niet aan burgers, die meestal vijandig ge kant zijn tegen onze eiger.e partij, Verschillige kritieken en klach ten zijn er geuit eene commissie tot onderzoek is er benoemd, die ons verslag zal uitbrcDgen, op de eerstkomende zitting, die heel kor telings zal plaatshebben. De maand Maart zal door onze vrienden goed benuttigd worden, om onze onverschillige vrienden op hun ongelijk te wijzen, hen het nut en de noodzakelijkheid der coöperatie te deen begrijpen, en van nu af zijn we verzekerd dat met een beetje goeden wil. ons zakencijfer zal verdubbeld worden, We moeten ons voor oogen hou den, wat onze Gentsche vrienden op coöperatief gebied hebben tot stand gebracht, en we in verhouding der bevolking hetzelfde moeten kunnen. En dit zal. Aan de Partijgroepen, Handelaars en Foorkramers Deze om u kenbaar te maken, dat er op Zondag 29 AprilDins- dag 1 Mei, Zondag en Maandag, 6 en 7 Mei, de jaarlijksche VLAAMSCHE KERMIS zal plaats hebben, in den grooten hof van het lokaal Hand in Hand, Molendries. Degenen die een plaats willen bekomen in die Kermis, moeten hunne aanvraag sturen, aan gezel J. Bekaert, lokaal Hand in H&i d en dit voor einde dezer maand. Alwie de Vlaamschc Kermis ver leden jaar heeft bezocht, zal zich nog haren kolossalen bijval herin neren. Van ru af, allen aan 't werk. Deze maal moet onze Vlaameche Kermis nog grootscher zijn Voor de Feestcommissie van r Mei J. BEKAERT. Samenwerkende Maatschappij Geachte Verbruikers en Aandeelhouders Gezien het gedurig: stijgen van alle levensmiddelen voortspruitende uit liet kapitalistisch avontuur van Frankrijk en Belcië on den schoo- nen vrijer, handel riangeprodikt door de burgerpartijen, mei aan het hoofd den weldoener der wer kende klas. Minister Moyersoen, zal eropHEDEN ZONDAG 4 FEBRUARI 1923, eene Algemeene Vergadering plaats hebben, in 't lokaal Molen dries, (Feestzaal), om 2 1/2 ure zeer stipt. Op deze vergadering zal den toe stand der Maatschappij uiteengezet worden, alsook het nemon van maat regelen voor den prijs van 't brood. Geachte Verbruikers en Aandeel houders, gezien de belangrijkheid der vergadering rekenen wfj op Uwe tegenwoordigheid. N. B. De Lidhoekjes zullen streng geëischt worden. Namens het Bestuur, L. VAN DERVEKEN. heeft zijn geneeskundig Cabinet overgebracht naar de Gazometer- straat N°2rt Aalst. Raadplegingen dagelyks van 7 tot 10 uren. Maandag, Woensdag en Zaterdag ook des 's avonds van 5 tot 7 uren. Den Zondag van 10 tot 12 uren. BERICHT. De partijgenooien die strijd pen- penning in te brengen hebben, wor den vriendelijk verzocht deze aan de Pariy Secretaris af te leveren, ten laatste tegen Dinsdag avond van iedere, week, ten einde alle gebeur lijke kritiek te vermijden over bet niet verschijnen. De Party-Secretaris, Alkons BERGHMAN. De Burgemeester maakt bekend dat gedurende de Carnavaldagen de verklecding toegelaten is De vermomming, met masker, zoodanig dat men onkennelijk is, blijft volstrekt verboden. Herbei gen en openbare dansza len moeten gesloten worden te EEN uur 's nachts. Aalst, den 17 Januari 1923. De Burgt meester, F. DE HERT. STAD AALST. Ouderdomspensioenen. De Burgemeester maakt bekend, dat de betaling van den 1" trimester 1923, zal plaats b-bben ten Stad- huize, op do dagen bieronder ver meld, telkens van 2 tot 3 uur. Maandag 5 Februari van nummer 100Ü0 tot 13500. Dinsdag 6 Februari van nummer 13501 tot 20000. Woensdag? Februari van nummer 20001 tot 23000. Donderdag 8 Februari van nummer 23001 tot 30000. Vrydag 9 Februari van nummer 30001 tot 48000. De belanghebbende, die vermen nei? recht te hebben op ouderdoms pensioenen, geboren tusschen 1 Ja nuari en 31 Maart 1858, worden ver wittigd dat hunne aanvragen zullen aangenomen worden ten Siadhuize, bureel der pensioenen, den Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, van 9 tot 11 ure voormiddag. De personen die nog in bezit zou den zijn van pensioenboekjes van pensioengenieters, worden dringend verzocht deze onmiddelijk op het bureel der pensioenen af te geven en zulks op straf van boet. De Burgemeester, F. DE I1ERT. Belgische Werkliedenpartij. (Afdeeling Aalst). TER GELEGENHEID VAN Zondag II en Dinsdag 13 Februri, in de Groote Feestzaal van het Lokaal HAND IN HAND Molendries. GROOT KOMIEK door den beroemden troep der Gebroeders Van Daele, LACHEN. LACHEN. Begin om 6 ure stipt. Ingangl fr., (Taks inbegrepen) Bestendigen ingang. Lekker Buff'ol, Al wie liefhebber is van deftig ver maak, kome erheen. Er zal lento zijn. - Le Livre Rouge (alleen in '1 fransch). Bloemlezing door C. - BAR1L en E. VANDERVELDE. - De schoonste uittreksels van hen die, van de oude lijden tot he- dendaagsch, gestreden hebben voorde bevrijding der onderdruk- ten. 6 fr. per exemplaar. Luxe uit- gave: 15 fr. Nationaal Uitgevershuis der B. W. P., 8 Jos. Stevens^traat, Brussel. PosLcheckrokening 990.93. Zooals we reeds meldden, heb ben de tabakbewerkers eene loons- verhooging gevraagd van 10 centie men per uur en deze bekomen, met j uitzondering hij M, Jozef De Luyck, I Nazarethstraat, waar de werklieden Dinsdag morgend den arbeid go- staakt hebben. Nog op een werkhuis waar de Groen Kruisers do meerderheid heb ben, is eene nieuwe werkwiize inge voerd, waardoor de patroon ons schreef dat. aan de vraag voldaan is. Doch wanneer we hierover uitleg vroegen aan de flinke jongens van 't Groen Kruis, bleven zij het ant w- ord schuldig en beloofden zij dat geval te zullen onderzoeken. De Vakbonden hadden een on derhoud gevraagd inet de patroons van de saigit-fabrieken, dat zij eerst weigerden 011 thans op eene beperkte wijze toestaan. Het voorstel van de patroons zal behandeld worden in de centrale vereenigingen en wellicht op het oogenblik dat dit verschijnt, hun antwoord aan de patroons verzon den hebben. Zooals wij reeds meldden, vragen deze werklieden wiens loonèn ge ringer zijn dan in de andere fabrie ken, do herziening der tarieven en een loonopslag voor de daghuurwer kers van 10 en 13 centiemen per uur. Het werkgebrek is groot. Er zijn vakbonden waar 15 tot 20 per honderd der leden lijden onder het werk^ebrek. Groote sommen geld worden door do Vakhonden als steun aan de leden verleend. Dat werkge- brek doet zich vooral gevoelen bij de textiel-, leder en grondwerkers. Ter herinnering vestigen wij de aandacht onzer loden op het konink lijk besluit van den 4 December laalst. Wanneer er leden in nood verkoeren en na dat zy de dagen steun van hunnen vakbond uitgeno- ten hebben, er slechts 30 dagen of tweemaal 15 dagen steun van het krisisfonds verleend wordt. H. F. Aan de Wijkclubs Mijn goede vrienden, nu wy in groot getal georganiseerd zyn, zou onze Propaganda goed moeten marcheeren is dat zoo.? Neen nog niet zooals wy dat allen zouden wenschen Er is nog iets dat er hapert ik en nog vele andere vrienden, denken en voelen dat er nog iets ontbreekt, en dat is, eene goede samenwerking tusschen al de wykclubs onzer stad. De samenwerking van al onze wykclubsen willen wij bewerkstel ligen. Hst is met dat doel dat er eene oproep gedaan is omdat ieder wykclub zich zoo doen vertegen woordigen op de samenkomst die heeft plaats gehad deze week. Totons spytmoeten wy mededeelen dat er verschillende clubsen niet vertegenwoordigd waren. Door dat verzuim waarvoor geene ver- schooningin teroepen is, worden de wykclubs in hunne werkzaamheid verlamd. Dat mag geen enkel club willen dat zy de oorzaak zouden wezen, dat de Propaganda ver zwakt wordt. De wykclubsen worden door deze nogmaals verwittigd, dat Woensdag aanstaande om 7 uren ten lokale Hand in Hand de volgende zitting zal gehouden worden, waarop ieder wykclub moet vertegenwoordigd zyn. Dat ieder bestuur zijn plicht begrype en zyn afgevaardigden stuurt naar de zitting. Een Propagandeur, DEN LIPPEN. STRIJDPENNING. Overbracht 36*,09. Gezonden door A. Wauters in do wykclub Jean Jaurès by Albert Van Pamel, het lied der Papen 3,01. Do bloemo van injin moeder 2,67. Do blauwe kiel 4.00. Gescamoteerd door A Wauters in de wijkclnb Jean Jaurès by Albert Van Pamel 2,25. Gezongen door Jean by Jnlien Thienpont, rondgehaald door Mari- nus Steenhaut 4,40. Omdat Spaens van de Viscose niets wilde geven 0,50. Gezongen door Van Geit Gust rondgoliaald door Odilon Bombeeck" bij Leon Lesinne 2,24. Gezongen door witte Bertha op het feest van Amandine haar kind, daarom geven de meisjes van Borremansuit den langen Aspel 3 65. Gezongen door Cornel Basliaens by Baptist Van den Hauwe4,l0. Van de compagnie van Brussel uit de run des regales, omdat Ivamiel zijn sjal meteen lipken vooruit stak geeft Jan Toep 0,25. Omdat Rosalie' Toep liet tipker, mocht vasthouden geeft zy ook 0,25. Omdat Kamiel zijn' vrouw hare tanden iiet zien, geeft hij 0,25 en August geeft nog 0,25. Omdat hij jaloersch was, onfln zij hebben elkaar tioed verstaan en Jan Toep, Rozeken Toep, Jeanne, Kamiel uit de rue Pont de l'Avenue en Leo- nte en August geven 1,00. Omdat de andere toch zoo jaloersch zijn dat Jan Toep de flesch omhoog stak en Leon ie geeft nog 0.25 omdat Jan Toep zyn weeskind kwijt is, Kamiel geeft nog 0,25 omdat hij nu de liefde kent en de witten van Berlaere geeft ook 0,25 amdat hy zat was.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2