Uit Sottegem NINOVE. UIT LEDE. Uit Nieuwerkerken. Uit Hofstade. Geeraardsbergen. QYERBQTTLAEBE. Omdat MOYERSOEN ons PEN SIOEN niet zou aftrekken 0,25. Rondgehaald op het huwelijk bij Jean Steenhaut 10,00. Verbrakel Fr. heeft oen bijzonderen toer gedaan gedaan bij Van den Brempt, Lede- baan 2,40. Ge*ongeu door Leont.ine Cornand op bet feest van tante Trees, mi om - dat de familie Cornand hun zoo goed konden amuseeeren bij Theoloor Vergeylen 5,00. Gezongen door Cara. Schollaert, estaminet, St Jobstraat rondgehaald door Victor Nickels 1,60. RondgehaaH op devergadering van den wijclub Jan Steurebaut en omdat er zich nog meer leden zou den laten inschrijven 10,04 Omdat Leon Rogghé zegde, kinde ren, uw pa en moeder bakken visch- kens en zijne kleine antwoordde, en gij bakt sprot 2,55. Gezongen by Benoit Buys door Louise Pittemans en rondgehaald do»r Frans Roosen 1,90. Gezongen door Jean Cornand op het feest van Louis Cornand, ter gelegenheid van de vereering met het eereteeken der Leopoldsorde, met al hunne palmen schenkt men ook iets voor den strijd 10,40. Omdat Leon per dame velo reed in Lede en ongezond wierd van dc r... 2,50. Omdat Alfred een paksken liet vallen, bruin van kleur en vry van haar 4,00. Totaal dezer week 77,34. Zondag laatst had er meeting plaats tegen de bezetting van de Rhur. Een 40 tal inwoners waren opgekomen. De kameraad Gits opende de mee ting. Hij gaf «en kort overzicht van de gebeurtenissen van vóór den oor log en zoekt de oorzaken op, die de wereldbrand 1914-1S heeft ontketend en toont aan, dat Duitschland niet alleen de schuld van den oorlog is, maar wel het internationaal kapita lisme en imperialisme. Daarna spreekt do kameraad Veillefon. Deze bepaalt zich tot het opzoeken der voor- en nadeden van de bezetting en toont aan hoe dit militaire avontuur niet geeft wat do bourgeoisie aan de werkende klasse wil wijsmaken, maar dat h»t niets opbrengt, ja zelfs nadeel aan België berokkent. Daarna besprak gezel Laureys de de internationale politiek. Hij doet de slechte en reactionaire handel wijze der burgerspartijen uitschij nen. Hij geeft een overzicht, van de politiek door de verschillende lan den gevoerd van af het onderteeke nen van het verdrag van Versailles, toont aan hoe in dit verdrag reeds de kiem tot nieuwe oorlogen gelegen is. Zet dan do redens uiteen, waarom Frankrijk de Rhur bezet hoeft en toont hetonzinnige van het avontuur aan, en zegt dat er een nieuwe oor log kan uit voortspruiten wanneer de werkende klas van alle landen niet eensgezind zal staan om de drij verijen der Fransche, Belgischeen Duitscho imperialisten tegen te wer ken en te beletten dat een nieuwe oorlog ontketend wordt. Daarna vraagt hij aan de toehoor ders dat, wanneer de B. W. P. hun oproept tot den strijd, ze allen eens gezind het ordewoord uitgaande van den Algemeenen Raad der B. W. P. zullen volgen. De drie sprekers wierden warm toegejuicht en de werkende?Klasse van Lede toonde haren krachtigen wil tot het behoud van den vrede. Gezel Gits j sloot die welgelukte moeting met een oproep tot het lezen der socialistische bladen en het naar den duivel zenden der reactionaire vuige en laster verspreidende bladen. Vooruit, makkers van Lede, on verpoosd aan de propaganda, tot de geheelo vrijmaking der werklieden van Lede en deze van gansch de wereld. Moor de Turners. Na een uitstap door onze turners in de gemeente naar de wijk Voge lenzang, zingt de leider Bernard Troch met zijn vriend Albert Van Hauwermeiren een lied. De omha ling geeft 2,25. Rondgehaald in het lokaal door Bernard Troch 4,00. De dochter doet een omhaling omdat zij overwinnares is van een hond 2,25. Gezongen door onzen turner De Zutter Hippoliet 2,30. Gezongen door Troch Bernard en rondgehaald door De Suiter Camiel 1,44. Troch Juliette, turneres geeft 1,25. Gezon gen door Troch Bernard, rondge haald door Smekens Victor 2,60. Ge zongen door Van de Wiele Petrus 4,20. Moor de propaganda, Lied gezongen door Troch Bern. en Troch Marie bij Remi Troch, rondgehaald door De Sutter Camiel 2,45. Lied gezongen in het lokaal door Troch Bernard en Troch Marie, rondgehaald door Hilaire Janssens 2 80. Gezongen door Van de Wiole Petrus 4,60. Een lustigen avondstond zal heden Zondag, om 5 uren plaats hebben, in het lokaal bij Petrus Adam, Kwalestraat. Onze Aalstersche vrienden van den Tooneelkring - Kunst, Licht en Vrijheid hebben gezorgd voor oen puik programma. Zoodat het eene lustigen avondstond zal wezen. Daar zullen de leden onzer Vakbonden, Propagandaclubs, met hunne fami lieleden willen van genieten. Er zal geen volk ontbreken. Vrienden, op gepast, om eene goede zitplaats te bekomen. Allen naar het feest Wie zullen de verraders zijn. Wij denken er niet aan kwaad te zeggen van don Daensistischen sche- pene, hij kan wel den braafsten zijn van gansch onze gemeente, maar nu geeft, hij een manifest uit vol leugens en bedrog. Maar als men diezelfde kerels die vroeger moord en brand schreeuwden, wil naar waarde schatten, dan moet die man eens gewogen worden. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe den groenen schepenen vroeger te lijden heeft gehad, gedurende zijn 20 jaren strijd, zooals hij be weert, en nooit uit eigenbelang, en zoo smeekt in zijn manifest, zooals een kind dat onder zijn broek krijgt van ziin vader. Neen judas, u moet niet smeeken. Ge herinnert u den ti.id toen ge van die zelfde hoeren, waar u nu met medehuilt, op de straat geworpen wierdt dan waart gij het slachtoffer van uwe hedendaagsche vrienden, en nu slaapt ge in een hemd, en ge verloochent uw prouramma, waar mede u ten strijde zijt getrokken. Ge verbroddelt de hervormingen van uwe werkmakkers die in den ge meenteraad nevens u zitten, die daar niets te vertellen hebben volgens uw schryven, terwijl u zoo goed weet, als wie ook, dat het de macht is van diezelfde socialistische werkersjon gens die daar niets te zeggen hebben en die door bet verraad van uwe eigene kameraden het niet konden kroppen, hunne stom bij de uwe gelegd hebben om in het schepen college te laten binnen gaan. Onze kameraden hebben zich be drogen oris weinig of niets te ver wachten van u, dan valschheid en demagogie Maar waarom werkt go uwe eigene werkbroeders tegen, en bevuilt gij hun omdat zij zich verzetten togen dat vuil monsterverbond omdat zij het kapitaal tegenwerken omdat wij ons programma niet loochenen zooals gij, omdat wij in onze ge meente democratische hervormingen willen zien in voege treden. Omdat wij eene billijke en recht vaardige beiasting willen, maar niet alles op den rug der kleinen en niets op de grooten, omdat wij geen twee twee heeren dienen zooals u. Wij willen eene rechtvaardige politiek, maar geen drie verschillige kousen aan ons voeten, want met de kie zing waren het groene en blauwe, en nu draagt u ook al een paar geele, Wat wiltge.dat we mot zulke de magogie mede doen Neen kerel,dat zweeren wij op ons eer, wy voeren den strijd arbeid tegen kapitaal, en daar zal onze bevolking rekening van houden. Houdt het u maar voor gezegd en laat nu nog uwen neus eens zien. dan zal ik u naar waarde schatten in de plaats onzer bevol king. De Schryver Polydore. Groote Meeting HEDEN ZONDAG 4 FEBRUARI, om 5uren namiddag, bij de Weduwe TRIEST, Korten hoek, (Statie). DAGORDE De Bezetting van het Ruhrgebeid. SPREKERCesar Haelterman. Na de Meeting zullen de zangers van ons Kerstfeest ons op een gezel lig programma vergasten. Mannen, Vrouwen en in 't bijzon- Oud Stryders, allen op post. Strijd penning. Omdat Charles opgëischt is van Selvie 0,50. Omdat Tallon zoo harte lijk moet lachen 0,50. Maar alla Cnarles daarmee ben ik alleen niet meer 0,50. Aan onze vrienden. Gezien de besluiten die op onze laatste meeting zijn genomen, doen wij een oproep aan al onze lezers en al dezen, die hun hart voelen klop pen voor de werkerszaak, omdat ze zouden medehelpen tot verstérking onzer groepen. Het is meermaals bewezen, en in de laatste kiezing zijn er te Sottegem en do omliggende gemeenten 1000 stemmen uitgebracht op de lijst der Werkliedenparty. Zoodat iD onze omgeving 1000 mannen ons genegen zijn. Moesten al de slapende en on- gekei de werkers onze groepen ko men versterken, wii zouden groot werk kunnen verrichten waarvan de werklieden gunslige uitslagen zou den bekomen. Kameraden, liet gaat er dus om, van in onze gemeenten de organisa- tiën aan te vatton, zooals het ge beurd in de andere plaatsen van het land, waar de werklieden door hun ne Vakbonden, Ziekenkassen, Propa gandaclubs en andere kringen, won deren hebben tot stand gebracht. Wat in andere gemeenten en ste den kan, dat is ook te Sottegem mo gelijk. Onze vrienden hebben maar hunne onverschilligheid en gebrek aa> durf af te leggen, en deze te vervangen door wilskracht en werk zaamheid, dan komt men zeker, tot den gewenschten uitslag, van te Sottegem eene stevige werkers orga nisatie tot stand te brengen, waarop gij met recht fier zult zijn, en dat de macht zal schenken aan ons wer kende volk, voor een vrij en mensch- waardig bestaan te bekomen. Vrienden, gy zult ons verstaan, waarom wy u oproepen om werkda dig te zijn. Wy willen, dat het gröotsch werk die in Sottegem moet tot stand komen, niet langer over gelaten wordt aan den groep moe dige propagandisten, terwijl het grootste deel onze kameraden toe zien. Neen, zoo mag het niet langer voorts gaan. Al wie onzen strijd goed- keurd moet medehelpen. Manen, de handen uit de mow wen Allen aan 't werk H. F. Strijdpenning Een lied gezongen door Oscar De Smet en rondgehaald doordèn blau wen bi.i Oscer De Smet 3,45. Een lied gezongen door Ivo Solemé en rond gehaald door Charles De Meyer in 't lokaal. Van Arthur Keynieulen, omdat Alfons Van Stoenbrugge om 8 uren in zijn bed ligt 6,25. Omdat Arthur Keymeulen zijn haarsnijder dood is 0,25. Totaal 6.15, Voor de Turners. Voor liet welzijn der turners, ge licht in de beurze in 't lokaal 49.00 S. M. Verbroedering (Afdeeling De Redding. ALGEMEENE VERGADERING. Maandag 12 Febrnari e. k. om 7 ure \s avonds stipt. Dagorde belangrijk. Alle leden worden verwacht. Voor hot bestuur Den boheerdei-afgevaardigde, Guillai me DE NAUW, De brooddeol aan de leden zal uit gekeerd worden als volgt Den Dinsdag 13 Februari, van nummer I tot 125- Don Woensdag 14 Februari, van 126 tot 250, Den Donderdag 15 Februari, van 250 tot einde. Telkens van 9 tot 12 en van 1 tot 5 ure. Opgepast. - Voor hetuitkeeren van den deel moeten de beide boek jes het blauw en het broodboekje mede gebracht worden. Wie zijn blauw boekje nog niet bezit, zal hot ontvangen bij het uitkeeren van den deel. CINEMA. Zondag 21- en Maandag 22 Januari. Zondag 4 en Maandag 5 Februari. Zijn grootste Liefde, prachtig dra ma in 6 deelen. Georget's verove ring, komiek. Adelaarsdochter, 9" en 10® episoden. Be vos gevangen. De zwar te man door Fouché verlost, raadt deze aan Grippe-Sol van kant te ma ken. Fouché stemt toe en de zwarte man zal er zich mee gelaston, maar Grippe-Sol gelukt erin hun plan te verijdelen, en hij ontmaskert Fouché voor den keizer, aan wie hy bekend maakt dat het Fouché was dio de schooue Trianon het schavot deed beklimmen. Fouché wordt weg gejaagd. Intusschen is Laurence do Secretaresse geworden van do gewe zen keizerin Josephine, die eenzaam woont op het kasteel te Milmaison. De roekelooze tocht. Napo leon bereidt zich totden oorlog tegen Rusland voor. Hij heeft uu een zoon, de prins van Rome genaamd, maar hy betreurt min of meef zyne schei ding met keizerin Josephine. Lau rence en Jacques hebben elkander ontmoeten zullen elkaar beminnen. Terwijl Napoleon in Rusland ver blijft, on door het gerucht over dezes dood verspreid, laat Malet zich beïn vloeden om te trachten het keizer rijk omver te werpen. Een wol uitgekozen programma. Het drama Zijn grootste Liefde wordt vertolkt door de beroemdste kunstenaars en deze film heoftoveral don meesten bijval bekomen. S. M. VERBROEDERING. Heden Zondag om 10 ure voormid dag, buitengewone algemeene ver gadering, belangrijke dagorde Uit breiding onzer inrichtingen. Wij rokonen op de aanwezigheid aller leden. BROODDEEL. Dinsdag 6, Woensdag 7, Donder dag 8, Vrijdag 9 Februari, telkens van y tot 12 ure, en van 2 tot 5 ure namiddag. Het blauwe on het brood boekje meenemen. Huismoeders, die bij ons uwe aan- koopen doet, maakt gebruik van don deel om by uwe kennissen te spre ken over do voordeelen, welke de coöperatie u schenkt, elk van u zou moeten eene propagandiste zijn voor onze coöperatief. Spreekt hen over den uitstekenden toestand onzer maatschappij, over onzen bestendi gen vooruitgang, toont hen aan dat zij het grootste vertrouwon mogen hebben in onze instelling, zegt hen bijzonder wat wij nog al willen ver- wezentlijken in 't voordeel onzer verbruikers en in 't belang onzer klasse. Huismoeders en cooperateurs gij doet slechts ten volle uw plicht als gij bij elke gelegeuheid in de bres zijt voor uwe coöperatief om ons klienteel te vermeerderen. VRIJHANDEL. Toen Wauters, minister was, schreven Moyersoen's bladen onzer stad, dat het de schuld van Wauters was dat de suiker zoo duur kostte, zy eischten den vryhandel. Nu is Moyersoen, minister, de vryhandel is er en de suiker wordt van langs om duurder. Is het nu niet de schuld van den heer Moyersoen dat de sui ker duur kost en'de prijs der bloem met tien franken is verhoogd Een aangename avond was deze van 1. 1. Zaterdag onze jeugd- groepeering met hun alzijdige ver takkingen, had een kostelooze too- neelavond ingericht gepaard met voordracht. De opvoering der too- neel-declamatie stukken der jonge ren inbegrepen, liepen glad weg van stapel en de vele aanwezige partij- genooten drukten luide hunne te vredenheid uit over het feest, zeg gen wij maar kortaf, de stoutste verwachtingen zijn overtroffen, en er blijft ons niets anders over dan een welgemeende proficiat toe Ie passén aan de leden der pas ge stichte tooneelafdeeling onzer Jonge Wacht, die op zulke kranige wijze alles voordroegen. Onze beste ge- lukwenschen aan vriend De Vla- minck, de uitvoering der stukken heeft bewezen, dat de leiding in goede handen is. De voordracht door gezel De Bruycker, de knap pe Gentsche Jonge Wachter paste opperbest bij het feest, en is een aansporing te meer, opdat alle jonge arbeiders zich zouden aan sluiten bij de soc jeugd. Aan u leiders en leden onzer jeugdkringeti, dapper door te wer ken, gij zijt op de goede baan, aan 't einde er van, wacht u de zege praal. X. X. Door de Aigemeene Centrale van Bouw-Ameubleraent en Gemengde Vakken, is eene vraag tot loonsver- hooging ingediend aan bet Bestuur van de (Union Allumettiëre) de af- doelingen Lessen, Ninove en Gee raardsbergen onder leiding van het Centraal Bestuur werken eensgezind om een goeden uitslag te bekomen. De gestelde vragen zijn Eene ver hooging van 10, 15 en 20 o/o herzie- ziening der lage loonon der beginne lingen. Afschaffing van het premie stelsel. Eene onderhandeling welke Zon dag laatst te Brussel moest hebben met het Bestuur van de (Unien Allu mettiëre) is door dezen afgezegd ge worden, om rede dor belooging, welke dien dag in Brussel plaats had. Wij hopen nogthans deze zaak heel in 't kort uit de voeten te krij gen. Wel zal er eensgezindheid en vast beradenheid noodig zijn van wege de werklieden, maar wy zyn toch overtuigd dat, als er met voorzicli tigheid werdt te werk gegaan, wy oen bevredigenden uitslag zullen bekomen. Laat ons alle onbezonnen stakingen vermijden, terwyl de onderhande lingen in gangzijn.en het ordewoord der Contraleafwachten, om desnoods in geval van hardnekkige weigering der Patroons, den strijd eensgezind tekunnen openen tot de overwinning Aan de Allumetten-fabrikanten on zer stad, zal in den zelfden zin ge schreven worden (het besluit is reeds genomen). De vraag tot het bekomen een er week verlof met betaald loon, zal ook worden voorgelegd, en wij heb ben redenen om te hopen, dat wij zulks zullen blyven doorvoeren. Als do werklieden eendrachtig blijven en getrouw aan do voroeni- ging, mogen wij ons aan de beste uitslagen verwachten. X X. Jonge Wacht en Turnkring. ALGEMEENE VERGADERING. Voor al de leden boven de 12 jaar, op Vrijdag 9 Februari 1923, om 7 ure 's avonds. Dagorde 1) Jaarlijks finantieël en zedelijk verslag. 2) Het spaarfonds. 3) Onze vlag-inhuldiging. 4) Uitstappen en wedstrijden voor 192J. 5) Herkiezing bestuur. De Schrijvers, C. Ghysbrecht en De Glas. Voor de vlag der S, O. S. Alfons De Moyer 5,00. Gezongen door Cyriel Pilaten bij Leon Marye 3,15. Door Augusta De Mojer, rond gehaald door Edmond De Trogh by Alfons De Moyer 4,05. Door Taaf De Trogh omdat zij liever in Galmaer- den zouden blijven 0,50. Omdat de lustige met de mannen van Galmaer- den goed overeenkomen, Premy 0,50. Gezongen door de lustige en rondgehaald door Edmond De Trogh 2,35. Omdat de president zegt dat er moet rondgehaald worden voor de vlag der S. O. S. Camiel 0,25. Omdat Kane weent zonder tranen 0,25. Om dat men zotte haring in de grosse- caisse zoude leggen, de president 0,25. Omdat Arsène het raadsel niet kan oplossen 0,25. Omdat het afge- loopen is met Kane 0,25. Omdat de gardeville's zouden een oog in 't zeil honden op den president, Ivo 0,25. Rane geert 20,00 fr. aan den cham petter die den president in den bak steekt 0,25. Frans geeft 0,25 fr. om» dat ze allen zot zijn. Omdat Alexan der ook zot is 0,25. Un chanteur pro- tessionnel, omdat hij het lied Den International» Soldaat verminkt heeft bij Gust Marcheel. geeft het publiek 5.00. Gezongen door Benja min Nririnckx, rondgehaald door Cyriel De Ridder 2,30. Voor de Turners. Gezongen door Van Lui Gusiaaf en Bertha Poelaert, rondgehaald door Leon Delplas in het Volkshuls 7,00. Onbekend 1,00. De draaiers der Suédoise 2,50. Omdat Moyer zijn goede muts aan had 1,25. Gezongen door de lustige bij De Vos, rondge haald door Edmond De Trogh, van Galmaarden 5,00, Door dezelfde bij Victor Hondrickx 2,35. Gezongen door onleesbaar, rondgedraaid door Pilaeten Achiel bij R. DeRuyver3,25. STRIJDPENNING. Omdat de president de grosse- caisso vraagt voor eene waschkuip 0,25 en Jan vraagt hom voor een vuilbak 0,25. Voor Remi kan hy dienst doen als mosselbak 0,25 en Ivo voor een pappot 0,25. Maar Mat- thys gaat hem behouden voor stok» visch in te bewaren 0,25. 't Is een abberdaan en do lustige laten hem staan 0,25. Dien grosse-caisse kan ook dienen voor een drekkuip 0,85. Niemand wist er dat hij voor alles dienen kan 0,25, Omdat Verbruggen van op Trot zijn koeien droog rallen en hij ér niet meer van slapen kan 1,00. Van zijn gebuur 0,25. M. op het kerkhof was een lijn overgeslagen en daarmee uitzijn spoor geraakt 1,00. Omdat Gust den striidpenning niet vergeet 0,25. Een overtuigde socialist is lezer van onze bladen Vooruit en Recht en Vrijheid 1,00, TOONEEL. Zondag 25 Februari. Op alge meen verzoek, tweede opvoering van - Gaat en vermenigvuldigt Als blijspel zal men opvoeren, het groot lachsucces De Wachter ver liest blijspel met zang in één be drijf. met de medewerking van ge zellin Mad. De Vlaminck-Pion. Het zal geraadzaam zyn zich in tijds van kaarten te voorzien, want er zijn vele aanvragen. DE^FOOR, Volgons wij vernemen »ullen er nog nooit zooveel aantrekkelijkhe den, waaronder zeer schoone inrich tingen, op onze foor geweest zijn. Het belooft belangryk te zijn. Mocht het weder dan gunstig zijn, er zou voel volk naar de stad komen. De bijzonderste dagen zijn denZondag 18 Februari, de krakelingenwerp en tonnekensbrand, en den Maandag 5 Maait. Werklieden Voor uwe MUTSEN wondt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceutorickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus dorlaatste nieuwiglraioa, aan ma tige prijzen. MEETING. Heden Zondag komt gezel Nichols, onzen Volksvertegenwoordiger spre ken in ons lokaal, om 4 ure namid dag. Hij zal handelen over de bezetting van het Roergebied en den binnen- landschon toestand. Allen op post

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3