Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het begin der Hongerblokkade. S)e beerltjhbeöen Oud-Strijders van gisiorou, 1 soldaten yan morgen. M Mijn Hoekje. In de Kamer. 20 Jaar 6. Prijs per nummer 15 centiemen. 11 Februari 192S. Bi Belgische Socialisten wisten wat lij wilden. Weg met den 8-Urendag. ?S.si lil VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamon 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden warden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld z\jn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 l jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle pestbureeien. Generaal De Goutte, de militaire dictator in de Roer, heeft verklaard, dat er geen middel zal gespaard worden om het lijdelijk verzet van Duitschland te breken. Na het systeem van aanhoudin gen, van veroordeelingen, van uit wijzingen, van den verscherpten staat van beleg beproefd te hebben, is men thans overgegaan tot de vol ledige alzonderirg van het Roer gebied van onbezet Duitschland. Deze afzondering befeekent geen kolen meer uit de Roer naar onbezet Duitschland en geen le vensmiddelen meer uit onbezet Duitschland naar de Roer. Deze afzondering is in feite niets anders dan de hongerblokkade met zijn afgrijselijke resultaten voor bezet zooal? voor onbezet Duitschland. Zij is de oorlog in zijn ruwste, in zijn brutaalste, in zijn barbaarschte vormen de oor log van den honger die toegepast wordt op een weerlooze bevolking. Is het in deze omstandigheden geen hu'chelatij, wanneer M. Poincare verklaart, dat door deze bezetting meer milliarden moeten komen in de kas der schadeloos stelling dat door deze bezitting meer kolen moeten geleverd wor den door de Roer dat deze bezet ting zoo lang zal duren, tot dat Duitschland zijn verplichtingen betreffende de schadeloosstelling zal nakomen De bezetting van de Roer heeft tot dusver geleid tot i. Geene kolen voor Frankrijk en Belgie uit de Roer 2 Geen duit in de kas der schade loosstelling 3. Uitdooving der Fransche hoog ovens in Lotharingenwillende zeg gen werkloosheid voor de Fransche arbeidersklasse 4. Een algemeene verhooging der belastingen m Frankrijk van 2 decie- men oj do centiemen S Een eerste crediet van 45 mil- lioen voor het dekken dor bezettings- kosten 6. Frankrijk moet thans kolen be stellen in Engeland 7. De regelmatige val van den Franschen frank 8. De Belgische frank die gevallen is op 91 fr. 75 tegenover het Engel- sche pondhebben nog een waarde van zoo wat 25 centiemen 9. De Belgische regeering heeft 200 a 350 millioen nieuwe belastin gen ingevoerd. 1 o. Door het vertrek der Duitsche schepen naar Rotterdamen door het uitblijven van Duitsche producten her neemt de crisis aan de Antwerpsche haven. Dat zijn de eerste gevolgen voor Fi ank rijk en voor België van de btzet:iog van de Roer en het zullen ongelukkiglijk niet de laatste zijn terwijl Duitschland in de volledige onmogelijkheid gedreven wordt, door de economische en finan- cieele ontreddering, nog itts te presteeren voor rekening der scha deloosstelling. De proef wordt op de som der huichelarij gezet, wanneer M. Poincaré zich heeft verzet, dat de Statenbond zijn bemiddeling zou doen gelden M. Poircaré vervolgt systematisch zijn politiek tegen een redelijke, rechtmatige, gema tigde en definitieve regeling van het probleem der schadeloosstel- ling. Hij verkiest oorlog boven vrede Europa's ondergang boven den al- gemeenen heropbouw, de honger blokkade boven een redelijke her- stellingspolitiek Intusschen is en blijft de bezet ting van de Roer een avontuur met niet anders dan rampspoedige ge volgen en verschrikkelijke gevaren, zoo o. a. het ooilogsgcvaar Deze politiek van militaire ge weld, ingeleid door M. Poircaié en gestend door de B Igische regee ring is de regelmatige voortzettirg van de politiek, begonnen in Au gustus 1914 door de keizerlijke re geering van Duitschland. Zij is niets beter en is even rampspoe dig. van het Roeravontuur brengt ons De opslag van het brood. 2 De schrikbarende vermindesing van onzen frank. 3. 3oo miljoen nieuwe lasten op suikertabak en stekjcsr De bezetting van den Roer heeft eene groote daling van de waarde van onzen frank uitgelokt. Er zijn dus meer Belgische fran ken noodig om uitheemsche gra nen te koopen. De prijsverhooging der uitheemsche granen heeff den prijs der inlandsche granen doen stijgen. De opslag der tarwe in het alge meen heeft de opslag der bloem veroorzaakt. De opslag der bloem heeft de opslag van het brood voor gevolg. In sommige plaatsen van het land, te Brussel bijvoorbeeld, be talen de huismoeders retds het brood 1,20 fr. dat zij vóór de be zetting van het Roergebied 1,05 fr. betaalden. Aldus kost de bezetting van den Roer alleen voor wat den opslag van het brood betreft, dagelijks 300,000 fr. aan de Belgische ver bruikers De suiker is belast geworden met 40 fr. de 100 kilo de tabak met 2,40 fr de kilo (voor de onbe werkte), met 1200 fr. de 100 kilo voor sigaren en cigaretten, met 400 fr. de 100 kilo voor rooktabak de stekjes met 2 1/2 centiem per doosken. In het geheel moeten deze nieu we belastingen ongeveer 300 mil joen opbrengen. Dit naar schat ting van onzen ongevenaarden fi- nantier, den klerikalen minister Theunis, met de medehulp van het kleriko-liberaal kapitalistisch ver bond én hunne vazalen de christen democraten. En deze millioenen moeten den militairen slokop, den oorlogs zaaier dienen. WEET GIJ Dat de bezetting van den Roer een noodlottig avontuur is, waarin de Belgische bevolking door hare regeerders gedreven wordt. WEET GIJ Dat deze bezetting geen cent zal ophrengen en ze Duitschland meer en meer in de onmogelijk heid stelt, schadeloosstelling te be talen. WEET GIJ Dat het eene niet te verschoo- nen gewelddaad is, en het geloof in de macht der wapens verscherpt. WEET GIJ Dat ze den haat onder de volke ren aanwakkert. OMDAT het de Belgische vaza- liteit aan Frankrijk vergroot OMDAT ten slotte, de arbei dende klasse alleen de rampspoe dige gevolgen dezer bezetting zal te dragen hebben en er nu reeds een nieuwe verhooging der levens middelen ingetreden is. WEET GIJ Dat de bezetting van het Roer gebied, de mogelijkheid daarstelt, morgen een nieuwe oorlog te ont ketenen. WEET GIJ Dat de laatste wereldoorlog mil lioenen menschenlevens gekost heeft. WEET GIJ Dat er nog millioenen weduwen en weezen hun echtgenoot en vader beweenen WEET GIJ Dat er nog millioenen Oud- Strijders-Invalieden honger lijden en tot een vroegtijdigen dood ge doemd zijn. ZOO JA 1 Eischt dan met ons I. S. O S. De terugtrekking der Bezettingstroepen In den vreemde heeft men ons, in de middens van het theorisch socialisme, als geldstorters zeer beknibbeld. Men zegde dat wij geen geestdrift hadden. Wij waren niet altyd oproerig, 't is waarwij betaalden meer dan wij spraken, 't is nog waar I Wij dachten dat de Syndikale, de samenwerkende, de politieke, de mutualistische, de onderwijzen de of opvoedende werkzaamheid verschillende vormen zijn van den strijd van hetzelfde proletariaat tegen dezelfde burgerij. Hadden wi] ongelijk Neen. In alle landen begint men te be grijpen dat de kleine Belgen gelijk hadden en het socialisme nadert meer en meer tot de stellige wer ken. Het is niet noodig daarom con gres te houden het behoort dat de gedachte zich opdringt. Zoo leggen de bijvallen zich uit die de Prévoyance Sociale oo*st, want zij zijn oprecht aanmerkelijk en dit voor twee redens ten eerste, de Maatschappij is ernstig bestuurd, ten tweede, zij is geboren uit een kongrês der Partij dus een socia list die haar niet getrouw is, zou aan zijne grondigste plichten te kort komen. '.77 V 'v -^7:.^^.' 7r'_< Hebt ge het Kamerverslag gele- zen, vriend lezer Van welken datum Wel het kamerverslag van Donderdag 1 FebruariWelnu M. Van Nieuwenhove, de katholieke volksvertegenwoordi ger van Geeraardsbergen, heeft voor de eersie maal gesproken in die zitting en het was dan nog in de Huishuurwet. 't Is een democraat, en dus toch in 't voordeel der huurders 1 Ja, 't is een democraat 1» Woeste, want dien democraat... vondt het nog niet voldoende, dat de huishuur van 1914 met honderd ten honderd is verhoogd, dus ver dubbeld, welnu neen, hg wilde nu nog al de lasten die de gemeen te op de bebouwde eigendommen zou kunnen leggen ol reeds gelegd heeft, doen betalen aan de huur ders, aldus de eigenaars van die lasten ontslaande, en hg legde in dien zin, een amendement aan de wet neder. Is dit gestemd Gelukkig neen. want enzen vriend Niohels bekampte dit aman- dement en verweet M. Van Nieu wenhove, dat het eene schande was, voor iemand die zich wil doen doorgaan voor een christen democraat nu durfde voorstellen, de lasten der huurders te verhoo- gen, nu dat de huishuur komt verdubbeld te worden, nu dat het leven zoo verschrikkelgkverduurt, nu dat er nieuwe lasten op de ver- bruiks artikelen aan 't werkende volk door de katholieke liberale regeering opgelegd worden. Het zal M. Van Nieuwenhove niet goed gevallen zgn, denk ik Het Kamerverslag zelf, zegt, dat er bg het eindigen van de rede van onzen vriend Nichels. gerucht in de Kamer heerschte, en inder daad, wg ondervroegen hierover gezel Nichels, die ons zegde in derdaad, de gansche kamer was in roering, gezien den ongelukki- gen début van den plaatsvervan ger van M. Woeste. De Kamer heeft het amende ment Van Nieuwenhove verwor pen enkel eenige reactionnairen waren met hem. Van dien oogenblik af, is dua M. Van Nieuwenhove ingerekend geworden, bg de reactionnairen zgner party, en dit bewees hy eena te meer, door TBGBN de huishuur wet te stemmen, die hg nog niet reactionnair genoeg vindt. „Van zulke democraten Verloa ss Héér FREDBRIK. Is 't geen schandaal, dat iemand die 't vuil voor mijn deur weg- veegt, maar acht uren daags werkt Vragen (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels. 1. Zou het niet mogelijk wezen trein 3025 in Denderleeuw te doen stoppen ton einde er de aansluitin gen to verschaffen met treinen 2567 en 3029 De reizigers voor Brugge en Oosten de |die nu met 2667 en 3029 in Den derleeuw aankomen kunnen deze bestemming slechts met groote ver traging bereiken.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1