CONCE-RT UitdeLeebeke Ziehier be namen tTooneelmeuws. Doktor Facist STOVEN AALST. Dokter Truyens Partijgenooten Ditjes en Datjes. Uit Hofstade. Uil Erpe Uit Lede. Od i I o n MINOT 2. De talrijke werklieden van Den derleeuw die 's Zondags hunne week abonnementen vernieuwen ter slati® Denderleeuw, uiten bittere klachten omdat ze soms een uur lang moeten waohten alvorens besteld te worden. Slechts een bediende is met de uit gifte der biljetten belast en moet bovendien de telegraaf-en telefoon dienst waarnemen. Zou de heer minister geen maatre gelen willen voorschrijven om met dien toestand gedaan te maken Antwoord De zaak wordt onder zocht. De Leebeke is eene eigenaar dige geestelijke gemeente, met hare houten kerk, haar alles behalve verdraagzamen pastoor en hare be volking, die nog een ruim 5° jaren achteruit is in beschaving. Geene verbinding van ijzeren- wegen, tamelijk ver van iedere statie, weinig commercieel. Zoo leeft hier de bevolking nog het leventje van den ouden goeden tijd heel vroom en gelukzalig, vol van weemoed en hemelsche verzuchting... De zeden zijn hier dan nog zoo als het vroeger was op die gemeen ten boeren bedriegen hunne mei den, en knechten ook wel eens de dochter van hun boer En de pastoor ziet toe, smeekt den hemel- schen zegen af voor zijn gedwee parochianen. Doch verschooning Hier is ook een tooneelgroep gesticht, welke zijn tweede stukje gaat opvoeren. Men zegt, dat hij min of meer zelf standig gaat worden alhoewel zij toch gebonden blijven aan eenige groote boeren, die het kapi taal voor hunne nieuwe zaal ver schoten. Zij beschikken hier over een goed talent Mijnheer Arthur ook spe len er nu enkele juffers mtê, onder andere mejuffer Germaine, die, zooals men mij gezegd heeft, veel belooft. Allo ,t is toch een stap voor waarts. Met het schoollokaal is het hier jammer gesteld 70 a 80 leerlin gen zijn hier opgehoopt op een kleine plaats in een verpeste lucht, zonder moderne inrichting. Hier zou kost wat kost verandering moeten aan komen. Men zegt, dat de pastoor spaart voor een steenen kerk en dat er een klooster gaat komen maar dat het orderwijs moet verbeest worden, neen, dal ziet de eerwaarde niet. A. V der 81 volksvertegenwoordigers die de nieuwe belastingen op de SUI KER, de TABAK en de ALUMETTEN stomden, de katholieken en kristen- democraten zijn in gewone letter de liberalen i« italiik gedrukt) JourtlLambortllc, Llmotmier, Maen hout, Mampaey, Marck, Masson, Max, Mtchclynch, Niajcan, Ntvtn, Of ray, Paler Pecker, Pitrca, Pirmez, Poncolet. Pus- semier, Ramaekers,Renkin, Richard, Ratsn, Rombauts, Rubens, Sap, Schaetzen, Siffer,S/raus,Theolen, Tib- baut, Van Ackere, Van Tauwelaert, Vanden Corput. Vanden Eynde. Van de Vyvere, Van Dievoet, Van Glabbeke, Van 'Hoeck. Van Isacker, Verachtert, Vermeersch, Winandy, Amelot, Baels. Bla' vier, Baedi, Bot esse, Brassine, Braun, Brifaut, Brusselmans, Buyl, Carton de Wiart, Clais, Colaert, Cuelenaere, David, De Bruycker. De Bue, de Bur let. De Coster, do Gérardon, De Jae gher, De Keersmaecker, de Kerck- hove d'Exaerde, Delacollette, Delan- noy, de Liedekerke, de Montpellier, Veviie, Drion. du Bus de Warnaflr, Feuiliian, Flagey, Franck, Gendebi^n, Golenvaux, Gollier. Heyman, Janson en Jaspnr. de Béthune en Van Schuylenberg waren zooals altijd afwezig. Al de democraten en reatftion- nairen die tegen elkaar vechten voor de vervlaamsching of de verfran- sching der gentsche hoogeschool, zijn broederlijk 't akkoord om voor al de werkers te belasten Het bestuur van onzen Tooneel- kring kan niet nalaten, aan de ge achte bezoekers, een woord van dank toe te sturen. De vertooningen van - Zuster Leonie - zija buiten onze verwach tingen geslaagd, telkenmale hadden wij het genoegen, eene bomvolle zaal aanschouwer» te vereenigen. Wij bestatigden dat iedereen te vreden was, want er wierd met lof over de samenstelling en de vertol king van het programma gesproken. Dat gaf moet aan onze oflferwillige tüoneelspelers, die eens te meer bereid zijn, nog meer iever aan den dag te leggen. Het bestuur is dus zinnens van dit aar nog eene vertooning to gevon, ïun gedacht is gericht, op een blij spel in 3 of 4 bedrijven, gepaard met een eenakter drama. Waarde Partijgenooten Gezien den iover, die het bestuur aan den dag legt, tot het wellukken harer feesten, vragen wij U, er aan mede te helpen, want het is onrecht- streeksch in uw eigen belang, daar de netto inkomsten, tusschen <lo verschillige parliigroepen. verdeeld worden en hier voornamelijk, roe pen wij uw aandacht op op de gelden die gij stort, door het bewo nen onzer feesten, vallen niet aan de Tooneersten ten deele, zy komen weer aan uwe eigone afdeelingen te goede. Gij helpt dus mede aan de groot- making uwer inrichtingen, evenals aan de ontvoogding der werkende klasse, want vergeet nooit dc ken spreuk Kunst veredelt het volk. De Bestuurder, De Voorzitter, L. RIMBAUT. K. AMANT. zou set niet meer gaan om terug naar Frankrijk te trekken en nog wat te werken En de arm^ sukkel antwoordde ik zul gaan proberen, menheere, doch zegde hij mii, g>' moet weten dat dil nog moeilijk zal gaan, ik word oud en heb te veel mirere gehad. Bij het hooren van zijn lijdensce schiedenis drong mij een gevoel van medelijden doorliet hart.. Zulke oude sukkels 011 nog hun land moeten verlaten, om nog eene korst brood te verdienen, in plaats van hunne laatste dagen te samen gelukkig te mogen doorbreugen, en ik dacht in me zeiven wel gij rotte maatschappij wanneer zal dit alles veranderen En eene stem roept me toe, dat ligt gelegen aan de arbeiders van alle landen zelve. Vereenigt u Sluit nauwer de ran gen en onder de plooien der roode vaan is uwe red ling gelegen. NICHELS Leontine. SAMENSPRAAK. Therèse. Wel wie is hij Dat moet toch een held zijn zonder vrees, bereid tot alles Mieken. Wel ja, dat heeft hy getoond hoe heldhaftig hij is,, den Zondag van 't bombardement in Aalst. Therèse. Zoo, en hoe dat Ver tel het mij spoedig. Mieken. Wel in onze gebuurte was hij gevraagd om eene vrouw by te staan als ze moest bevallen en by had er in toegestemd. Nu, dit viel ongelukkiglijk voor, den Zondag als men Aalst bombardeerde, en bij het eerste schot, moest hij om zijne ver lostang loopen. Hij zegde dat hij anders de vrouw niet kon verlossen. Therèse, Dat was toch een koene ridder, zoo midden in de bom men loopen om iemand te redden. Mieken. Ik geloof het wel hij was weg en bleef weg. En na een uur wachtens. ging men bellen,daar de vrouw het niet meer kon uithou den, doch niemand kwam openen. Therèse. Maar dat was erg.nog- thans was het zijn plicht de vrouw onbevreesd bij te staan. Mieken. Het is gelijk ge zegt. Men ging een tweede en derde maal. en nog kwam niemand openen. Ten einde raad ging men om eene vroed vrouw, die, hare plicht begrijpende, terstond medeging. Therèse. Dat was moedig, en dan was ze zeker spoedig verlost Mieken. Neen, die gne.de vrouw kon er niets aan doen, Het was ge lijk Doctor Facist gezegd had, ze moest, mot de ijzers verlost worden. En weet ge wanneer hij kwam afge stoken Therèse. Ba'neen ik. Mieken. Om 1 ure namiddag, als het bombardement gedaan was. Dan kwam hij met zijn yzers, ajs alle gevaar van bommen geweken was. Ge ziet van hier, hoe hij door de schoonbroeder en vader over den hekel werd gehaald. Ei het schoonste van al was. dat, terwyl de man der barende vrouw voor den kapitalist in don oorlog was diezelfde kapitalisten hier zijne vrouw lieten liggen in barens nood. Echt schoon facistenwerk, niet waar Kapitalistische toestanden. Ik hoord" bellen, ik ging open doen, bet was een oud echtpaar. Zij ren oud boerenwij fken, lang en slank, ze was er al zeven-en-zes tig, een zwarte muts teekende haar gerimpeld wezen af, dat met oen bleek vel overtrokken was. Haar man zag er beter uit, hy was zes en zestig jaar, groot, nog kloek en breed geschouderd. Hij was uit Frankryk teruggekomen sedert eenige dagen, waar hij werkzaam was geweest, doch daar hij oud was en niet meer zijn stuk kon staan be nevens de anderen, moest hy wer ken aan 1,80 fr. per uur. Nu wierdt het hem bijna onmoge- Hik nog langer arbeid te doen, zes- en zestig jaar en des nachts in eene koude, nattige barak slapen waar er nooit geen beetje vuur in komt. Ge kunt denken, zegde hij, hoo hard on bitter het er is en juist in den win ter. En de oude goe 'e vrouw met haar tandeloos mcekens mondje, zegde vol fierheid: ja hij heeft altyd zoo gaarne gewerkt en werkt nog zoo gaarne, doch ge ziet hij wordt oud, bezie die handen, die stonden stijf als hout. En nu was hij bij de overheid van zijn dorp gegaan om pensioen to go- nieten, en elk zegde, ja Cies, jongen, TER GELEGENHEID VAN Zondag II en Dinsdag 13 Februri, in de Groote Feestzaal van het Lokaal - HAND IN HAND Molendries. GROOT KOMIEK door don beroemden troep der Gebroeders Van Daele, m«t het beroemde duettisten paar Do Fischbach's LACHEN. LACHEN. Begin om 6 ure stipt. Ingangi fr., (Taks inbegrepen) Bestendigen ingang. Lekker Buffet Al wie liefhebber is van deftig ver maak, komeerheen.Er zal leute zijn. Aan de Partijgroepen, Handelaars en Foorkramers Deze om u kenbaar temaken dat er op Zondag 29 AprilDins dag 1 MeiZondag en Maandag, 6 en 7 Meide jaarlijksche VLAAMSCHE KERMIS zal plaats hebben, in den grooten hof van het lokaal Hand in Hand, Molendries. Degenen die een plaats willen bekomen in die Kermis, moeten hunne aanvraag sturen, aan gezel J. Bekaert, lokaal Hand in Hai d en dit voor einde dezer maand. Alwie de Vlaamschc Kermis ver leden jaar heeft bezocht, zal zich nog haren kolossalen bijval herin neren. Van nu af, allen aan 't werk. Deze maal moet onze Vlaameche Kermis nog grootscher zijn Voor de Feestcommissie van 1 Mei J. BEKAERT. heeft zijn genooikundig Cabinet overgebracht naar de Gazometer- straat N° 26 Aalst. 4 Raadplegingen dagelyks vau 7 tot 10 uren. Maandag, Woensdag en Zaterdag ook des 's avonds van 5 tot 7 uren. Den Zondag van 10 tot 12 uren. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt STRIJDPENNING. Overdracht fr. 440,43. Omdat de President van Jan Vol ders zoO «oed kan dansen in het straatje van laken 0,25. Omdai hy achter ging en dacht, dat hij in de vijver viel 0,25. Omdat hij mot de zot Parewijck naar Leboke moet gaan Tango dansen 0,50. Gezongen door Cam iel De Bruyn en rondgehaald door de bazinne bij Leon De VyJder 2,50. Lied gezongen door Albert Van Den Bergh, bij Ed. V. D. Meersche en rondgehaald door Albert Wallezo 1.00. Rondgehaald door Marie 5,00. Gezongen door Livinus De Smet by Aerst Nieuwerkorke 5,00. Wie doel er mee van nu tot aan de Kiezing E. Git> 1,00. A. Bergmans 1,00. De Vyldftr Th. 1,00. Beckaert Jan 1,00. Totaal dezer week fr. 18,50. ERETA. Gezongen bij Leon Les- sinne moet zijn 4,24. Zondag laatst bad de betoo ging plaats, ter eerevan den tooaeol- kring Voor Taal en Vryheid die in d. 11 wedstrijd is bekroond gewor den en het. Landjuweel naar onze stad heeft overgebracht. Deze eere hetooging heeft b-we zen, dat. al de kunstkringen van Aalst er aan gehouden hebben, het tooneelffezelschap - Voor Taal en Vrijheid eene welverdiende hulde te hrengeu. Opgemerkt i De Volksstem, hel, katholiek blad, die alle kleinig heden afkondigt, heeft van de eore- beiooging aan Voor Taal en Vrij heid niets gezien of niets te mel den, dat wordt dan ook opgemerkt. Het blauwselbladje van Zon dag laatst, heeft zijn overlijden zelf afgekondigd. Het vuilblik verdwynt onder den drek waarmede het, zoo kwistig omging. De Volksstem geeft het ver dwijnen van De Volksgazet in doodsbericht. Het ziet daarin het verval van de liberale partij, waarin het zyn spot noch begeerten kan be dwingen inet de liberale cheffen en dn hoop laat doorstralen hun uit, de zadels te lichten bij de eerste gele genheid of den stamp van den ezel toe te dienen. Wat eenieder moet weten. De Paus stuurde COO duizend lire (franks) tot steun aan de Duilschers. De Volksstem verzamelt g<dd voor den Paus, maar schrijft tegen Duitscliland. Dat zijn de goede patriotten Vrienden, doet niet mede aan dol vermaak en slemperijeu De. burgers en hunne bladen hebben de werklieden lang genoeg voor schuim en krapul uitgescholden. Toont door goed vermaak dat de werkmenschen steeds hooger op willen. De stadsagehten en be dienden mo-'-teD nog wachter op den nieuwen harema dié door den gemeenteraad was aangenomen en door de Bestendige Deputatie is ver worpen. Het schepencollege zou voetstap pen aanwenden bij de Bestendige Dpputatieom de goedkeuring te be komen. Is dat nog niet gedaan, waarom De Volksstem, bet blad der katholieken, die vóór de laatste kamorkiezing, de socialisten uit scheldt voor ministers van 't duur leven, «proekt nu geen gebenedijd woord over de 300 miljoen frank nieuwe lasten die do liberalen en katholieken te samen stemden in de Kamer. De Volksstem schrijft geen letter over het verduren der levensmidde len, dat met den dag vermeerdert. Zoo woiden de morschen b°drogen door de katholieken en liberalen, daar hebben de groene Daensisten ook aan mede geholpen en M. Moy- p-rsoon celuk gewenscht, wanneer hij minister genoemd is. De vijanden der werkliedenpartij bedriegen steeds het volk. Ds bladen van de katholieken en liberalen hebben steeds geschre ven, schaft het werkloozenfonds af en de loonen dor werklieden moeten verminderen, dan zal hot leven good- kooper worden. Sinds een jaar en half zijn de liberalen en klerikalen den baas van do regeering on hebben zy den werkloozenstoun zoo goed als afgeschaft. Van verleden jaar zijn da loonen van vele werklieden vermin derd. Er is dus gebeurd wat de rijke burgers wilden. Doch in plaats van hot leven goed- kooper te worden, is alles verduurd. Zoo worden de werkmenschen bedrogen, door de ryke geldzakken. Redt u Zelve, is den naam van den Onpartydigen Landbouwers- bond die over 14 dagen hier zijn lokaal inhuldigde, waarvoor 3000 landbouwers betoogden in de stad. De groene tisten hadden van die gelegenheid gebruik gemaakt, om schriften onder de betoogors te ver spreiden, natuurlijk om propaganda te maken voor hunne stervende par tij, dat veel opspraak verwekt heeft. Het landbouwprpblad De Koorn- bloem van 4 Februari, in naam van hunnen beheerraad, kondigt een protest af tegen die groene handol- wijzo mot hare manifesten. Dat protest is ook onderteckend door Marênus Meert, gewezen kandidaat der groene partijen van O. Caudron, den vroeger geken- den meetingist, die de groenen hun handelwijze betitelen met de woor den DOM en ONEERLIJK! Dat mankeert er nog aan dat de groene tisten van huune gewezen hoofdmannen voor oneerlijken uit gescholden worden. H. F. Katholiek schoolonderwijs. Nadat men het geheele jaar 1022 ons bevuild en gelasterd had van op den preokstoel, b(J zoover dat de ge neraal van Gent tusschengekomen is, die aan den pastoor zegde, van zich roet zijne diensten bezig te hou den in plaats van de werkende klas slecht te maken, is het nu overge gaan tot de school der zusterkens. Daar vragen ze aan de kinderen, waar hun vader veroeuigd is en nog meer. Daar geeft men aan de kinde ren een brief mede, waarop te lezen staat, dat h«t dank is aan de kris tene syndikaten, dat den Achturen dag is ingevoerd en goede loonen betaald worden. Onderaan dien brief is een inschryvingsbulletyn om in te vullen, en dan wordt die brief terng medegenomen naar de school. E11 dat noemt men op den kristely- ken buiten, do kinderen onderwy- zen. De naaisters op onze gemeente, waar de geestelijkheid meester is, welke loonen worden u betaald en watzoudt gij moeten betaaldj wor den De chef van den cirk weet het wel, maar enfin m ij zullen het maar zeg gen, Ge zoudt moeten 1,35 fr. per nar betaald worden, maar er wordt niet meer dan 1 frank betaald. Dat is krlstelijk syndicalisme. Is het misschien bevel van M. Van Sehuylenbergh van Aalst, want die heeft in de patronagie komen ver tellen dat de roodjes eene zekere macht, krijgen op onze gemeente, maar dat liij dat zal doen verdwij nen. Hoo hij dat ging doen, dat heeft hij vergeten te zeggen. Het kan goed gebeuren dat or den eenen of ande ren dag in - De Volksstem zal staan, dat er van de roodjes saucis sen zijn gemaakt om naar Nieuwer- kerken en Meire te sturen. Mandus. STRIJDPENNING. Omdat Sooiken ook in het lokaal is geweest 1,00. Omdat Cesar ver wonderd stond, dat hij Sooiken daar vond 1,00. Omdat de drij gebroeders, j Choeken en compagnie met de oude zaag bezig waren. Stautjen 1,05. Om dat Piehoulen opgeëischt is van zijne vrouw, terwyl hij aan 't zagen was 0,25. Na hetzingen van verscheidene liederen na de meeting van Cesar 11,65. Een goede vriend van Babbe laar geeft ook 1,00 omdat er nog an deren zijn voorbeeld zouden yolgen. Omdat Talon nog 25 centiemen ver geten was van het feest van Charles met Sylvie 0,25. Omdat Talon hem ook noggia een kindje koopen 0,50. Omdat hij beier zou doen met hem een varken te koopen 0,50. Omdat het varken goed zou opgroeien 0,50. Omdat de Propagandaclub verliefd is op haar suiker 1,00. Omdat Tilon hem zou beter amuseeren aan een hespent been, en op oen ander niet meer 1,00. Omdat hij hem geruster zou stellen, en zyn nieuw kindje zou wie gen 0,70. Omdat Marie er konten van is, geeft zij ook nog 0,30. Omdat de wijk Keizer in feest zal zijn 0,50. Zondag aanstaande verplich tende Vergadering om 3 ure namiddag bij VAN DER VEURST JOZEF Steenweg, voor de ieden van den Propagandaclub. DAGORDE 1 Benoeming van een nieuwen Secretaris, en betaling van demaan- debijksche bijdragen. Gezel Jan Bekaert, Arrondis- sements secretaris, zal aanwezig zijn. De leden zijn vriendelijk verzocht deze belangrijke vergadering bij te wonen. Vooi* de S. S. C. De Secretaris. C.C. Strijdpenning. Lied gezongen door Albert Van Hauwermeireü en rondgehaald door Troch Camiel 2.40. Lied gezongen door Van Der Wielen en rondge haald door président 1,65. En omdat hij hvm zoo goed met de socialisten kan amussen geeft den boer 1,00. Ge zongen door Troch Bernard 2,00. Coffe-Fort Slot Stoofsmederij GROOTE KEUS VAN der oud-gekende Smedory Nazarethstraat 40, 69, AALST. opvolger van Kamibl Wellekens. Men aanvaardt alle reparatiën en al wat dosmeoderij aangaat. Spoedige bediening, Billige prijzen. Eigen en welverzorgd werk»

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2