Eerste en Plechtige Communie J. Delaf ortrie Uit Sottegem (Broote GDeetmg NINOVE. Bezie de nieuwe uitallingen Uit Nieuwerkerken. Geeraardsbergen Werklieden QYEBBOULAERE. Groote keus zwarte en blauwe stoffen voor jongens. PiaGbtige sorteering Zyden, Charmeux, Eolienne, Cliinsesclie Crêpe Marokaansche Crêpe, in alle kleuren. LAATSTE MODESTOFFEN Marokaansche Crêpe in de «toffe, Popelinn, Gabardien, enz. enz. EENIG Marokaansche Crêpe, in alle mooeitiuten, te beginnen van 15 fr. de meter. Bijzondere keus zwarte zijden voor mantels en kleeren. Prijzen voor den opslag. Alle Zondagen groote Tentoonstelling der Nieuwigheden. 11, MOLENSTRAAT, AALST. haald door Maurice Luysterman 6,70. Gezongen door R. Van Londerzele De Koolmij nor 500. Gezongen door Prosper Van Londerzele De Kiekenmarkt bij de weduwe Duym 4,00. Totaal fr. 26,70. Voer de vlag der Turners. Gezongen door Petrus D'Hondt in ons Lokaal, rondgehaald door Ulin Jeannntte en Gryseels Camiel 12,00. Gezongen door Jeannétte Ulin, rond gehaald door Camiel Gryseels en D'Hondt Petrus 10,00 Totaal fr. 22,00 Vrouwenbond. Gezongen door Mene Bascour en rondgehaald door Albert Beeckman 5,55. Het prachtig feest van Zondag. Waarachtig het doet ons deugd aan 't hart. Wanneer men zoo als dat Zondag gebeurde, die honderden mannen en vrouwen samen ziet om het feest van ome vakbonden en propatrandaclub bij té wonen. Van voor het feest moest aanvan gen, was de groote zaaien de her- bergplaats ganich gevuld en nog steeds komen er groepen mannen en vrouwen aan, zoodanig dat men als de haringen in de ton opeenge- perst wordt, en vele personen geen plaatsken vonden, doch buiten op de straat de gelegenheid afwachtten, om binnen te dringen. Onze tooneellisten met hunne liedjps en declamatiën en de vrienden De Schryver, Steenhaut en De Bruyn met hunne toespraken, genoten een buitengewone bijval. Kortom een prachtig feeetdat de 500 k 600 toe schouwers meer dan vol laan heeft en die hopen nog zulke feesten der werkliedenpartij te mogen bijwo nen. H. F. Een schaamtelooze kerel. Zoo mag men hem geiust noe- metf, dat heeft hij meer dan eens bewezen in den gemeenteraad om dien naam waardig te zijn, en be wijst dat nog eens in zijn schrijven verleden Zondag in De Werk man. Reeds kennen wij hem, wegens zijne slechte, valsche handelwijze, want geen mensch zou aldus durven handelen, zooals hij nu alle per soonlijke slechte verwijtingen toe brengt aan een mensch. Ah is het zoo kerel dat u uwe schandalige handelwijze wilt doen verrechtvaardigen. Is dat een pro gramma verdedigen die ge nu verloochent waarmede ge op onze gemeente zooveel volk bedriegt. Neen, volksverraders, de men- schen spreken er anders over. Smeert u maar goed in, want uw roer is ten einde geloopen, zooals het met de groenen overal gaat Ge weet dat niet. schaamtelooze judas, ge zijt niet meer te zien dan in de rijke cafe's op het dorp. waar u altijd hetzelfde liedje hoort zin gen, en waar ook uwe plaats is. Ge zijt met hun gekozen en door hun, nu moet ge ze maar verdedigen ook. Het kan bijna niet anders dat u het krisisfonds op alle manieren tegenwerkt, al uwe kameraden zijn gedurig werkloos, maar zij hebben het niet van doen, maar wij noemen u een gedwongen tegenstaander van het krisisfonds, en als u eenen kent die ook ging doppen en nooit gewerkt had, die moet ge noemen, dan zullen we u eens eenen noe- memen die drie dagen ging dop pen, drie dagen werken en drie dagen bode is, is 9. en er zijn er maar 6 in een week. Snapt ge het. En spreken van een mensch die een schoon loon verdient op zijn werk, en dat met een nijd, dat is laf. Maar het is beter benijd dan beklaagd, maar houdt uw bek in uw pluimen, want ik kan meer van u zeggen,maar dat is geene politiek meer. Ik wil geen twist zoe ken, begrijpt u, Schepene. Maar wat er spijtig is, dat u geen 3,25 fr. per uur wint in de plaats van voor 1 70 fF te gaan werken, voor een hongerloon, en dan nog sigaren rooken en den grooten jan uithangen, dat bewijst hoe gem'akkelijk gij ze verdient, met uwe werkmakkers uit te buiten. Denkt ge dat uwe kiezers die voor u nog gedopt hebben uit den werkmansstand, dat niet zien Gaat daar met die menschén eens over spreken .vaar u vroeger hunne stem gingt afbedelen, zij zullen u op alle plaatsen bet gat van den timmerman wijzen. Tot toekende week, De Schryver Polydore. Voor de Propagandaclub. Een lied gezongen door Van Vae- renbergh Bonoitby Muylaert V. 2,50 Een lied gezongen door Theephiel Coppens, De lichte seort van onder, bij Verleyzen D. 6,45. Jan geelt 2 fr. op afkorting voor Polie zijn varken en zijn broeder deed er nog 1 fr. bij omdat hij nog eens bij den burge meester zal gaan. Een goed hart van Edixvelde geeft nog 5,00 omdat Per- daens het krisisfonds gaat herin- richten en nog voor den winter. Bevolking van Sottegem en Omstreken. KOMT ALLEN OP NAAR DE op Zondag II Februari, om II uren 's morgens, by Joseph BEERENS, Nieuwstraat, 13, Sottegem. Sprekers Gust Gevaert, volks vertegenwoordiger van het Arron dissement Gent Eecloo, on Christ De Bruycker, Secretaris van den Vlaamschen Bond van Soe. Jonge Wachten. Het Muziek en Turngroep zullen de sprekersom 11 ureafhalen. De Socialistische Propagandaclub. Strijdpenning Een lied gezongen door de zoon van Oscar Pieters 1,70. Van eene on bekende madame, ten voordeele van de Turners 0,25. Van Joannes Piens, voor de goede vooruitgang van de Turners 2,00. Totaal fr. 3,95. S. M. Verbroedering (Afdeeling De Redding. ALGEMEENE VERGADERING. Maandag 12 Febrnari e. k. om 7 ure 's avonds stipt. Dagorde belangrijk. Alle le'den worden verwacht. Voor het bestuur Den beheerdei-afgevaardigde, Guillaume DE NAUW, Brooddeel. Do brooddecl aan de leden zal uit gekeerd worden als volgt Den Dinsdag 13 Februari, van nummer I tot 125. Den Woensdag 14 Februari, van 126 tot 250, Den Donderdag 15 Februari, van 250 tot einde. Telkens van 9 tot 12 en vaa l tot 5 ure. Opgepast. - Voor betuitkeeren van den deel moeten de beide boek jes het blauw en het broodboekie mede gebracht worden. Wie zijn blauw boekje nog niet bezit, zal het ontvangen bij het uitkeeren van den deel. Strijdpenning. Gezongen bij Finne Kroes 7,04. Omdat Renéuitden Dreef geen naar snijd voor enkel centen 0,50. En om dat het moet nickel zijn 0,25. Omdat René rood koper genoeg heeft 0,25. Omdat Mon zoo aangedaan was 0,25. En dat zijn vader Zaterdag met nickel zal betalen 0,25. Omdat Felix zijn goesting heeft, gezegd aan Camiel 2,00. En dat hij zegt, ik veeg mijn broek aan geheel den boel 1,00. Totaal fi. 11,54. Muziek. Gezongen door Maurice Taffyn, rondgehaald door denzelfden 11,00. Gezongen door Jules Elaut, rondge- CINEMA. Zondag 11 en Maandag 12 Februari. Het duistere paleis, drama in 6 deelen. Georget vrijdt met de meid, komiek. Adelaarsdochter, 11° en 12' episoden. Genade. Fouchë, verwittigd vaa de mislukking der samenzwee ring, zal zich zelf trachten te redden, en vermond in abt, begeeft hij zich naar het gevang, waar hij aan Malet de gelegenheid wil geven te ont vluchten. Maar MaUt blijft solidair met zijne vriend«n,«n weigert sulks. Malet ©n zijne makker» worden ter dood veroordeeld, en de vooravond der uitvoering komen Mevrouw Ma let en Laurence eon laatste vaarwel zeggen aan Malet. Door het verdriet ter neer geslagen, komt Laurence terug op het kasteel van Malmaison. Na lang aandringen van keizerin Josephine, stemt Napoleon toe de uitvoering van het doodsvonnis uit te stellen. Maar Malet is reeds ter dood gebracht voor het keizerrijk hevel depolitie prefoktterechttkomt. Laurence zweert zich te wreken. Arend, adelaarsdochter. adelaar. Jacques Ferrand zal trachten Laurence er op te beuren, maar deze heeft maar een gedachte zich te wreken. Fouché zal zich nogmaals weten aan te stellen als de redder van Na poleon's leven. Laurence zal nu trachten min of meer gelukkig te zijn met Jacques Ferand. Deze twee laatste episoden zullen bijzonder boeiend zijn, en het Duis tere paleis is een prachtige film, waarin do best gekende kunstena ressen en kunstenaars voorkomen. BAL. Zondag 18 Februari, ter gelegen heid van tonnekensbrand. TOONEEL. Zondag 25 Februari, toor.eelver tooning. Byna al do kaarten zijn verkocht. FOOR. Ter gelegenheid der groote foor, Zondag 4 en Maandag 5 Maart, groot Bal. II MAART. Zondag II en Maandag 12 Maart, Cinema vertooning met een buiten gewoon programma. S. M. VERBROEDERING. De algemeene vergadering van Zondag 11. was jroed bygewoond. Gezel Do Nauw gaf vorslag over de werkzaamheden van hot jaar 1923, weeö op den meer dan bevredigen den toestand onzer maatschappy, en voegde er bij dat die toestand nog verbeteren kan als elke party genoot mee werken wil aan het nuttig en grootsche werk de kooperatie hij sprak over de veranderingen, welke de beheerraad aan de lokalen zou willen brengen, om voldoening te geven aan onze syndikaten, en de partygenooten in 't algemeen, maar wees ook op de vermeerdering van lasten, welke het uitvoeren van deze veranderingen zal meebrengen wij kunnen deze lasten dragen maar dit is niet genoeg, wy moeten nog meer kunnen, wy willen ons ziektefonds, kraambedfonds uitbrei den. Wij willen ook een pensioen fonds stichten voor onze leden en zulks kunnen wij, als al de leden mee willen, als degenen die zieh socialisten noemen, getrouwe klien ten worden van alonze instellingen. Hy geeft uitleg over de spaarkas, die in de S. M. Verbroedering is in gericht, en toont aan hoo de arbei ders, die zoo gelukkig zijn eenig spaargeld te hebben, tegen hun ei gen belang handelen, tegen hunne klasse met deza spaarcenten toe te vertrouwen <aan inrichtingen, welke de arbeidende klasse vijandig zijn, en steeds aan de zijde van het patro naat staan. In volle vertrouwen mo gen de arbeiders, moeten onze leden hun geld toevertrouwen aan hunne eigene instellingen, gesticht in 't be lang onzer klasse door arbeiders zelf. Konden wij oens zoo vorkomen dat de werkers begrepen wat wij kunnen verrichten, als wij vol ledig vertrouwen stellen in ons eigen zelf, in ons eigen klasse, dan zullen wij onze coöpera tieve instellingen, zoo sterk kunnen maken, dat er zal kunnen gedacht worden van het einde der uitbuiting van de werkers door de bezitters der voortbrengstmiddelen omdat het beste middel voor de arbeiders om zelf eigenaars te worden der voortbrengstmiddelen is «De samen werking Eenige vrienden vroegen inlichtingen die hen gegeven wer den. Gezel De Nauw deed ook een op roep tot de aanwezigen om zich te verzekeren bij de Prévoyanco Sociale en hij sloot met het groot nut der socialistische pers aan te toonen, en gaf eenige uitleg over De Wilde Roos eene uitgevers maatschappij die elke maand een leerzame brochuur zal laten ver- schynen. Eene goede vergadering. Kameraden, vele partijgenooten, vertrouwen reeds hunne spaarcen ten toe aan| de S. M. Verbroe dering, elke socialist moet hun voorbeeld volgen, en ieder gesyndi- keerdo moet ook begrijpen dat hy moet lid en verbruiker zijn in de kooperatief, dewelke aan het syndi- kalisme reeds de grootste diensten bewees. Wie wil goed en schoon gekleed zyn, wende zich tot de S. M. Verbroedering. HUISMOEDERS I Het is de week van den deel ge weest, maakt propaganda by uwe kennissen voor onze bakkerij en winkels. Wy bakken het beste drood en leveren waren van goede hoedanigheid. DE MEETING van verleden Zaterdag tegen de avonturen politiek door de Fransche en Belgische regeering ge geven is buiten verwachting wel ge lukt. Voor een bomvolle zaal onder voorzitterschap van gezel Jules Bau- wens zetten de makkers Van den Gracht en De Nauw eene klare uit eenzetting van den toestand. Met cy- fers en gezonde red^neeringbewezen boide sprekers, dat de bezetting van het Duitsch roergebied een gevaar vol avontuur is, waarvan ervoor schade vergoeding niet veel terecht zal ko men. Na vooral gedrukt te hebben, op hel feit dat zelfs, al levarde deze bezetting op, hetgene de Bourgeois en Nationalisten ervan verwachten op gebied van schadevergoeding er een groote slag zal toegebracht zijn aan de verstandhouding der volkeren zou noodig voor het behoud van de Vre de. Na het standpunt uiteengezet te hebben onzer partij, in zake der duitsche verplichtingen en een krachtige oproep aan de arbeiders om zich te verzetten en te protestoe ren tegen hot mlliiair gedoe en de imperialistische drijverijen der Fran sche en Belgische Reactie, sloot deze meeting in vollen geestdrift. Uitbun dige toejuichingen onderbroken her haaldelijk der beide sprekers, en menige werker was diep geschokt, wanneer de gruwelijkheden van eenea toekomenden oorlog door de vriend Van Dor Gracht werden bloot gelegd. Niet alleen ontwapening door ver mindering dor staande legers, en vernielers van moordtuigen, maar eene zedelijke ontwapening, ont wapening van den geest en het hart, waar de vroegere haat, dient gesmoord te worden, en liefde, ware broederliefde moet binnen dringen, dan alleen zal er spraak kunnen zyn van ware wereld vrede, aldus besloot gezel De Nauw zijn rede, waarmede eenieder in stemde en het vast besluit genomen werdt, verder op te komen tegen het militarisme en krachtig protest aan te teekenen tegen de Franco Belgi sche avonturen politiek. Verdere meetings zullen belegd worden om de arbeiders-bevolking op de hoogte te houden der gebeurtenissen. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwigheden, aan ma tige prijzen. Gemeenteraadszitting van 31 Januari 1923. Na lezing van het verslag der vo rige zitting, vraagt gezel Co»yns het woord en zegtin de laatste zitting heb ik mij t9 zamen met de liberale minderheid onthouden aan alle be sprekingen, dit om te protesteeren tegen de onbeschoften uitroep van wege den eerste schepene dat de minderheid niets te zeggen heeft. Ik had gehoopt dat de sche pene deze af te keuren worden zou ingetrokken of ten minste zyn ex- cusie gemaakt zou hebbon, daar dit niet is gebeurd, ben ik heden ter zit ting gekomen, om aan M. Meert zelf te vragen of hy die woorden houdt staan of intrekt. Met spijt zie ik, dat die persoon niet tegenwoordig is, en ik kan hem dus die vraag niet stel len, doch verklaar van heden af dat in geval M, Meert zulks houdt staan, wij geen enkele zitting meer zullen by wonen. Hebben wy hier niets te zoggon, dan moeten wij hier ook niet komen. Wij eischen dus dat deze woorden ingetrokken worden. Daar wij hier allen zetelen om de be langen der gemeente te behartigen, en ditdeplichtenhet recht is, zoowel van minderheid als van meerderheid, eischen wy voor de minderheid dan ook den noodigen eerbied. De liberalen bevestigen daarop, dat zy ten volle instemmen met de verklaring va« Cosyns en ztfn besluit niet meer tor zitting te komen by treden. Daarop legt de burgemeester de belofte af den eerste schepene op do eerstvolgende zitting welke hy zal by wonen, het verzoek te zullen doen, de woorden gij hebt hiep niets te zeggen, in te trekken. Nu wy zullen zien, burgemeester houdt uw woord, want Cosyns zei het u in tyds herinneren. Dan krygen wy verschillige mede- deelingen onder andere de voor de tweede maal afgekeurde benoe ming van een gemeentewerkman. Wat zal Meert zeggen Daarna komt eene vraag van den den provincialen bond der gemeente bedienden voor aansluiting by hun ne pensioenkas. De bespreking die daarop volgt, geeft Cosyns de gele genheid nog eens eene lans te bre ken ten voordeele van het kosteloos ouderdomspensioen, wystoropdat onze gemeente een der laatste is, welke niet hare ouderlingen in eene hoogere kategorie heeft laten in schrijven. De beweegredenen van ge zel Cosyns zyn zoo treffend dat niet een enkel lid ze weerspreekt en men tot het besluit komt, dit punt op een volgende dagorde te brengen. Zie daar Terwyl de katholieke minis ter Moyersoen het kosteloos pen sioen wil afschaffen, vraagt een socialist dit pensioen te verhoogen. Werklieden, ouderlingen, verge lijkt Na nog enkele punten van weinig belang, wordt de zitting gesloten. Dus, afwezigen eerste schepene, op zoek achter nieuwe Meertsohe buien zijnde, hebben wij kunnen vaststelle, dat deze zitting een der deftigste was, die wy tot hiertoe hebben bygewoond. Zou hij niet voor altijd afwezig kunnen blyven PoliTi it us EBN-E SCHOONE MEETING. Verleden Zondag haaaen wy hier eene schoone meeting met gezel Nichels als woordvoerder. Gedurende een uur en half heeft hij de aandacht der aanhoorders ge boeid door zijne rede over de bezet ting van den Roer enden politieken toestand in het land. Dat Nichels rede de overtuigende waarheid be vatte, constateerden wij door de toe juichingen van politieke tegenstre vers daar tegenwoordig,en het deedt aan sommigen zelfs genoegen dat Nichels beloofd heeft, binnen een Daar maanden terug te komen. Voor 't slot wordt er door gezel De Nauw beroep gedaan op ae aanwezigen om zich aan te sluiten bij de socia listische propagandagroepen en ver- eeniging'en. Met het geven dezer meeting heb ben wy kunnen vaststellen, dat er in België nog altyd menschen zyn die honderd jaar te laa* geboren zijn, en dat het juist zulke wezens zijn die men het openbaar ambt van burgemeester Iaat uitoefenen. Als wij dus zeggen dat er in Bel gië nog eene gemeente bestaat, waar do burgemeester denkt dat hy nog ondoreene regoering van een Napo leon of van een Willem den kaaskop staat, dan bedoelen wy Overboe- laere Ja, wij hebben de droeve eer nog zulk een burgervader te bezitten. Onze Siarlowie hadt het goed ge vonden de politie naar ons lokaal te sturen om aan den Voorzitter der meeting, gezel Cosyns te vragen, aan wie wij de toelating tot het geven onzer meeting hadden ge vraagd. Wel beste jongen, aan den baas van ons lokaal. Zog aan uwen bur gemeester dat zulks voor ons vol doende is, klonk het antwoord van Cosyns. Dus Sjarlowie wil als bur gemeester ook meester zijn ineen andermans woning, dat gaf de gele genheid aan oen waalsche vriend op de meeting tegenwoordig heel leut my te vragen Moe aan die burge- meest., nie ga vroog of ge meug 000 pis of zoo kak... Dat die domme streek tegen onzen burgemeester keert is zeker, want het eerste gevolg is dat Nichels be looft terug te komen, onze Sjar lowie is dus van heden faf verwit tigd en kan van nu af al zyn maat regelen nemen. Wij raden hora dus aan voor de volgende moeting zijne politie te mobiliseeren en zo te wapenen mot matrak en revolver, zyn eerste sche pene maakt hy hoofd van die politie, aan zllne zijde hangt men (niet bo ven zyn hoofd a. u, b.) het zwaard van Damocles, zet hem te paard op een bezemstok, en als teeken zijner hoogweerdigheid kan men hem oen duitsche pinhelm op zyn hoofd zet ten en... klaar is kees Als dat niet voldoende is kan de staat van beleg uitgeroepen worden, dus alle samenscholingen van meer dan dri).. zulker burgemeesters verbieden. En desnoods kan men de gendarmerie brigade van Geeraardsbergen con signeeren. Ja Ja we zitten reeds te watertanden Jongens maakt u gereed, wantop dien dag!,.. staat Sjarlowie te kykon. Politik ls.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3