Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Onze Vriend DE VIJAND. De Huisjesmelkers juichen Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 7. Prijs per uummer 15 centiemen 18 Februari 1923. Millioenen voor Oostenrijk - Ondergang voor Duitsehland. VROEGER NU E11 zij bezetten.... Albert Vyverma.n. Geen soldaat, Geen geweer, Geen kanon meer RECHT VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,85 fr. per regel. Vermindering van prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingozonden worden, lie strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zyn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Mon abonneert zich op alle pnstbureelen. Voor wie het mocht vergeten zijn, willen wij herinneren dat in den laatsten oorlog Oostenrijk on zen vijand was. Oostenrijk heeft den oorlog begonnen. Het was te Weenen dat het vuur aan de lont gestoken werd Het was te Weenen dat den oorlog verklaard werd aan Servië en zóó is het dat Europiin vuur en vlam g zet werd. Zonder Oostenrijk had Duitsehland de uit vlucht niet kunnen vinden om Frankrijk en België den Oorlog te verklaren. Oostenrijk begon in geestd-iftige stemming te vechten en Duitsehland volgde met hart en ziel. Ook tegen België vocht Oosten- rijksche artillerie hielp aan het be leg van Antwerpen. De fameuze kanonnen 305 m/m waren van Oos tenrijk en werden bediend door sol daten van Oi stenrijk. Als er tijdens den tuelen duur van den 001 log geen groot aantal Oostenrijksche soldaten hier gevochten hebben, dan kwam dit enkel omdat zij hun handen meer dan vol hadden in den Balkan, aan het Italiaansche en het Russische front. Maar wij leef den op oorlogsvoet met Oostenrijk. Oostenrijk, het aaneengt flikte keizerrijk, spatte uiteen bij de ne derlaag. Wat het vraagstuk der na- Wat is nu de toestand van Bel gië tegenover Oostenrijk Wij moesten millioenen schadevergoe ding ontvangen van Oostenrijk. Wij kregen geen cent. Niets De Oos tenrijksche kanonnen schoten vele Belgische huizen stuk en wij kregen om die te herstellen nog geen Oos tenrijksche kroon. Wij hebben geen eikel soldaat naar Weenen ge stuurd om onze schuld gaan in te vorderen. Wij hebben echter M Janssen, een der bestuurders van de Nationale Bank van België naar Weenen gezonden om te helpen de financies van Oostenrijk in orde te brengen. Ons Parlement heeft Dinsdag over acht dagen een wetsontwerp aangenomen waardoor eenige tientallen millioe nen gewaarborgd worden aa-.i Oos tenrijk. Wij helpen Weenen, dat ons niet betaalde. Wij vroegen den Volkenbond dien toestand van Wee nen te onderzoeken en het land te helpen. Dat is prachtig werk Oos tenrijk moest geholpen worden. Wij moesten afzien van onzeschuld- vordering. Oostenrijk mocht niet uiteenvallen en een prooi worden van de omliggende staten. Wij socialisten feliciteercn onze regeering in deze zaak van harte Maar m >gen wij nu het volgende Duitsehland en Oostenrijk verbroe- deren om ons te bevechten. tionaliteiten niet deed, werd ver richt door het verdrag van Saint Germain. Oosterrijk werd een lan- deke met 6 millioen inwoners, van een gewezen staat van 50 millioen inwoners. Oostenrijk werd gedoemd economisch ten onder te gaan, om dat het zelfstandig niet kan bestaan en verboden werd aan te sluiten bij Duitsehland Nadat er vier jaar Jang honger geleden werd in Oos tenrijk, nadat de kroon nagenoeg zero gedaald is, nadat alle pogin gen om zelfstandig htrop te leven gefaald hebber, komt de Volken- hond tusschen en helpt Oostenrijk uitzijn moeilijkheden. De waarborg van een goud-leening is aan Oosten rijk verzekerd. vijand die reeds vier milliard en half betaalde, ruïneeren, zoodat wij vijfjaren zullen moeten wach ten naar de andere schadevergoe ding, als men een anderen schul denaar kwijtscheldt en helpt? Dat is een domme politiek die niets op levert, die ons geen cent schade vergoeding geeft, die ons veel uit gaven berokkent en die aanleiding geeft tot militaire conflikten. Wat voor Oostenrijk goed was het optreden van den Volkenbond moet ook voor den anderen vijand, Duitsehland goed zijn Niet met het geweld der wape nen, niet met machienge.veren of tanks kan men rekeningen doen betalen. Met wapenen kan men vernietigen, niet opbouwen, niets verdienen. Als wij willen betaald wordendoor Duitsehland, moeten wij het krediet geven, moeten wij het geld laten verdienen voor ons. Dat is de eenige weg om de mil- liarden te krijgen die wij nog te goed hebben dat is de eenige weg om onze schulden betaald te krij gen en de oorlogschade aan onze bevolking te vergoeden. Het zijn ezels die dat niet willen begrijpen. Het zijn misdadige po- lietiekers die meer drijven naar oorlog dan naar verstandhouding. België grijpt Duitschl&nd bij de keel er geeft aan Oostenrijk 13 millioen gouden kronen vragen als de Volkenbond bij machte was de zaak van Oostenrijk te regelen, waarom hij dat niet was om het corflikt met Duitsehland op te lossen Dit des te meer, daar wij Duitsehland niet moeten, niet mogen kwijtschelden. Als de Vol kenbond zegt Bslgie krijgt geen cent van zijn gewezen vijand Oos tenrijk, maar moet nog millioenen waarborgen om het te helpen, dan volgen wij deze politiek. Waarom lieten wij den Volkenbond niet be slissen hoeveel, hoe en wanneer Duitsehland ons moest betalen Waarom den eenen vijand met flu- weelen handschoenen behandelen en den anderen met de bajonet op de borst dwingen Waarom de De militaire-kapitalistische kaste juicht en jubbelteen nieuw stuk land, vol nijverheid en handel, heb ben zij onder den knoetop duizen den inwoners kunnen zij hunne mili taire brutaliteit bot voeren op nieuw kunnen zy bevelen uitsturen, straffen met recht of met onrecht met hunne vetbetaalde wedde, drin ken en slempen, meisjes hunne eer en toekomst vernietigen... O ja Zy bezetten De rassenhaat is aangevuurd, de kaste geest versterkt, de oorlog in de hand gewerkt. Maar Duitscnland moet alles ver goeden, kunnen of niet. het moet of 't zal gestraft worden, sanctie's toegepast in volle strengheid. Doch alléén het Duitsche volk lijdt, de Duitsche arbeidersklasse, de pro letariërs maar niet de Duitsche kapitalisten, wiens geld en fortuin reeds in veiligheid is, niet de aan hitsers van den wereldoorlog En dit al in naam der Gerechtig heid, der Rechtvaardigheid, der Menschheid. Ja. ik herinner het my nog. toen ik vóór enkele maanden by de bezet ting was, wat walgelijke tooneelen ik dag en nacht zag welke niet vernoemd dienen te worden, uit eer bied voor dan lezer of de lezeros. En nochtans, we zijn in de twintig ste eeuw, de eeuw van beschaving en vooruitgang.... Wy, Socialisten,zijn de - slechte - gemeen volk omdat wij die wandaden aanklagen Omdat onze menschonliefde niet blijft staan aan kunstmatige grenzen maar heengaat over bergen, vlak ten en zeeën en geen rassen onder scheidt Germaan. Latijn, JSemiet zijn hij ons maar vóórnamen pro letariër is de familienaam Omdat wij een nieuwen wereld wil len, met nieuwe menschen, die allen elkaar als broeders erkennen en be minnen. Ergens een stuk land, een zeeka naal. een stad veroveren, ten koste van duizenden en duizenden dooden, van ongelukkige moeders, van wan hopige beminden: dat heeft het ka pitalisme aan zijn kroon. Maar wy.... wij willen iets anders: eene eerzuil wan liefde en rechtvaardigheid in de har ten des volks 1 dat en dAt al léén willen wij. Geen soldaat, geen geweer, geen kanon meer Is weer de fiere leus on zer kloeke kristene demokraten. Vooral waren duidelijk in dat op zicht De volksvertegenwoordiger Van Cauwelaert en senator Levie. Maar woorden zijn toch maar woorden, vooral als ze komen uit den mond van kristen demokraten, daaraan zijn wy reeds lang gewoon geraakt. Over 14 dagen werden die woorden plechtig uitgeroepen door Van Cau welaert en donderdag der verledene week redt diezelfde heer het klerj- kaal liberaal ministerie, op de mili taire kwestie. Napoleon, Devèze eischt den vooi- rang voor zijn voorstel, de socialis ten vroegen tijd de zaak intestu- deeren, maar daar komt de fameuze flamingant, kristen demokraat, don franskiljon minister Devèze redden. Wat zegt gij er af, beste lezer Komedianten, komedianten. Devèze zal krijgen van hen veel soldaten, veel geweren en veel ka nonnen. Daarmede is de kristene demokra- tie gered Arme kerels I Leve de Kamer Leve de reaktion- naire leden der Kamer De huisjesmelkers en andere werk lieden-vijanden juichen, ze zijn in den hoogsten hemol. Zij hebben overvloed van reden ook. De Kamer heeft die memchen een schoon cadeau gedaan, IOO °/0 zegge honderd per cent op slag voor alle huurders. 't Is voor niets Zie' de wereld springt op krukken. Opslag van brood, opslag van kleedingstukken,opslag van huishuur en afslag van loon. De Kamerladen, blauwen en ge len, verdienen allen lof voor hun schoon werk, de rijke menschen heb ben goede advokaten gevonden. De socialisten hebben wel te be wijzen dat men weer de arme lieden ging pluimen, dat hun toestand al slecht genoeg was, niets hielp. De katholieke en liberale volks vertegenwoordigers gingen hand in hand. Ah, die menschen zijn roerend 't ak koord als het tegen de werkmen- menschen is. En weet ge wie ook tepen de werk lieden en voor de rijke menschen njedestemde De volgende zeer demokraiische heeren M Moyersoen, katholiek. IN. Van Schuylenberg, id. M. de Bethune, id. M. Van Nieuwenhove, id. M Robyn, liberaal. Nietwaar, lezer, ze zyn de beste vrienden van kleinen landbouwer en werkman Ze zijn eenvoudig de verraders der arbeiders Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt Wy allen waren zoo verheugd, wanneer onzen vriend Wauters, het KOSTELOOS ouderdomspen sioen van twee franken daags in de Wetgevende Kamers deedt stemmen. Eindeiyk waren onze oudjes ontlast van de eeuwige beslom meringen, die hen gedurig kwel den, in de gedachte wat gaat er van ons geworden in onze oude dagen De Socialistische Minister Wau ters, huldigde een RECHT voor onze ouderlingen, een RECHT, wel verdiend, voor hun geleverden arbeid, voor hunne medehulp aan den rijkdom van ons land, voor een gansch werkersleven. De Christen democraat Moy ersoen, is Minister geworden, heeft de plaats van Wauters in genomen, en wat zien we Het is niet voldoende, dat Moyersoen, die het leven goedkoo- per ging maken, het laat verdu ren het is niet voldoende dat hij den acht u igen arbeidsdag laat saboteeren, dat hy het Crisisfonds vernietigt, neen, by dit alles wil hy nu nog het KOSTELOOS pen sioen der ouderlingen afschaf fen Inderdaad, zyn wetsontwerp dat verleden week in de Seetieën der Kamer is besproken géwordén, schaft de KOSTELOOSHEID af. Niet voor dezen die het nu ont vangen, maar voor degenen, die het nog moeten bekomen. Het wetsont werp is in de meeste seetieën aangenomen liberalen en katholieken stemden er VOOR de afschaffing, de socialisten ar TEGEN. Het voorspelt dus weinig goeds gezien die neeren samenspannen, is de kosteloosheid van ons pen sioen in gevaar. De socialisten zullen dit wets ontwerp bevechten, uit al hunne macht, en er tegen stellen het kosteloos pensioen dat heden in voege is, behouden daarby de stortingen van wege de werklie den en patroons, om zich een HOOGER pensioen te kunnen be zorgen, want is twee franken daags pensioen, reeds iets, zelfs een mooi inkomen, niemand zei er gevonden worden, om te zeg gen, dat men er mede kan rond komen. Welnu het hoogste pensioen dat Moyersoen in zyn wetsontwerp voorziet is 720 frankenj's jaars, en dit zelfs met de verplichte stortin gen van af zyn 18" jaar. IKy, socialisten, willen dat de 720 franken kosteloos blyven ge geven worden, en dat die som verhoogd worde, met het pensioen dat ;den werkman zich zelf heeft gespaard, by middel van zyne maandeljjksche stortingen, aldus zal er eindelyk een ouderdoms pensioen betaald worden, om be- hoorlyk te leven. Wii zullen zien of de Christen democraten, ons Jop dit gebied zui len helpen. Tot heden zyn ze met Moyersoen. FRIBDERIKi

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1