Eerste en Plechtige Communie J.Delafortrie Bezie de nieuwe uitstallingen Geeraardsbergen. Opgeëischten, Werklieden en Burgers Werklieden Uit Schendelbeke. UIT NI>OVE. Groote keus zwarte en blauWe stoffen voor jongens. Prachtige sorteering Zijden, Charmeux, Eolienne, Chin?esche Crêpe Marokaansche Crêpe, in alle kleuren. LAATSTE MODESTOFFEN Marokaansche Crêpe in de stoffe, Popelien, Gabardien, enz. enz. EENIG Marokaansche Crêpe, in allo mooeitinten, te beginnen van 15 fr. de meter. Bijzondere keus zwarte zijden voor manttls en kleeren. Prijzen voor den opslag. Alle Zondagen groote Tentoonstelling der Nieuwigheden. 11, MOLENSTRAAT, AALST. ty zal hier groeien, trots uwe han delwijze vati dwang en broodroo- verij. Het Statieplein stond om 11 ure zwart van vulk bij de aankomst der sprekers. Kort nadien zetten wij ons in rang. en het muziek en turners, trok door honderden mannen gevolgd, de bijzonderste straten van Sottegem door. Aan het lokaal kon men er onmo gelijk Dinnen de gelagzaal stond stampvol van volk. Om 11 3/4 ure opent gezel Bekaert arrondissementssecretaris, de mee ting. De rolbaan van het lokaal was tot barstens toe gevuld. Gezel De Bruycker sprak dan eene gloedvolle redevoering uit, de nieuwe gevaren van een oorlog en het hatelijk militarisme aan de toe hoorders uitleggende. Meermalen werd zijne redevoering door geegtr driftige toejuichingen onderbroken. Nahem kwam gezel Gust. Gevaert aan het woord. Spreker legde de oorzaken uiteen, die de bezetting van den Roer mede gebracht bebbèn. De hedendaagsche toestand ward onderzocht en ook de gevolgen die we er nu reeds van gevoelen. Drie kwartuurs lang boeide onze makker de toehoorders en bij het slot, werd lui krachtdadig toege juicht. als hij de middelen opgaf ,die onze partij zou aanwendon om die gevaarlijke bezetting te verhin deren. Gezel Bekaert sloot deze meeting met een oproep tot de toehoorders om de soc. partij te versterken, onze bladen te lezen, zich te vereenigen, en om propaganda te maken voor de soc. gedachten. Die prachtige meeting en de op* tocht hebben een geweldigen indruk in deze verachterde gemeente nage laten. J. B. Strijdpenning Een lied gezongen door Oscar De Sme't in ons lokaal en rondgehaald door onzen goeden vriend Goffeau, chef-garde te Meirelbeke 3.00. Om dat Stevens zegt dat zijn Clovus een goede socialist zal zijn, geeftOscer en Maurice 0,25 fr. ieder 0,50, Om dat Stevens bedronken is 0,20. Om dat elke werkman zou mogen vrij aijn van gedacht 0,25. Een lied ge zongen doorHolène De Vos en rond gehaald door haar man in Jt lokaal 2.50. Een lied gezongen door Edm. De Meyer en rondgehaald door Alb. Van Steenbrugge 2,60. Een lied ge zongen door onzen blauwen, maar men moet zeggen onzen vader en rondgehaald door Charles Van de Sande 5,35. Fen lied gezongen door Cyriel Heylens en rondgehaald door Virgenie 'Moreels bij Gilbert Pions 3,80. Een lied gezongen door Hector De Vrieze en rondgehaald door den blauwen 3,13, Totaal 21,33. VOOR ONZE TURNERS. Een lied gezongen door Oscar De Smet in ons lokaal en rondgehaald deor onzen goeden vriend Goffeau chef-garde te Meirelbeke 3,00. Een lied gezongen door AlbertVan Stenn- berghe en rondgehaald door hem zelf 5,40. Nog een lied gezongen door Albert Van Steenbrugge en rondge haald door hem zelf 1,20. Totaal 0,60 Over't Weldadigheidsbureel In de Geeraard van 10 Februari komen wij een artikel aan te treffen, handelende over de evenredige ver tegenwoordiging in hot Weldadig heidsbureel, en het blad legt de hou ding uiteen der Socialistische man datarissen in het organisme en schrijver van dit artikel is uiterst verwonderd alsdat er door het Wel dadigheidsbureel twee kandidaten tot de socialistische partij behooren- de zijn voorgedragen. Wij willen eens de historiek ma ken van den datum af dat de katho lieke partij heer en meester speelde in het Weldadigheidsbul eel en dit ter overweging geven aan alle eer lijke politiekers onzer stad. Na de gemeenteverkiezing en na samen stelling van het schepencellegie was er door dit organisme eene «onde- lingsche verstandhouding getroffen geworden, die het prin«i«p van de evenredige vertegenwoordiging in alle bestuurlijke lichamen onzer stad huldigde. Volgens dit. genomen be sluit en om eerlijk te handelen zou den de heeren katholieke mandala- rissen hun ontslag hebben moeten nemen, zoowel in het hospitaalbo- stuur en Weldadigsbureel een woord in alle bestuurlijke instellingen der stad. Maar dit hebben ze niet ge daan, want hunne leuze is heer- schon zoolang men kan, en om te bo wijzen, ter zake. Het weldadigheids bureel heeft bh iedere vernieuwing van kandidaten hare uittredende leden voorgedragen zoogezegd om de vorm na twee jaar hebben wij dank aan de gemeenteraad twoê socialistische mandatarissen ver kregen, op einde 1922 moest er do-">r het eindigen van het mandaat van den heer Alfons De Moor terug over gegaan worden tot het aanduiden van een kandidaat, en om logiek te zijn, moesten wij dus de kandida tuur van de liberale party steunen. De heer Lerrangé, de toenmalige voorzitter, heeft niet geaarzel 1 om aan de socialistische mandatarissen van t weldadigheidsbureel te vragen om nogmaals zooals voorheen de kandidatuur van den heer Alfons De Moor te steunen, aanhalende de 23 jarige loopbaan die genoemde Heer achter don rug had, en noemd» het op voorhand een spijtig voorval, moest den Heer Alfons De Moor niet terug verkozen worden. Gezel Bauwens Glement stelde aan de katholieken voorde kandida tuur van de liberale partij de voor rang te g9ven, en de stemming uit te brengen om hunne kandidatuur als eerste te rangschikken, en beriep zich op het princiep der evenredige vertegenwoordigingen de stemming leverde de volgende uitslag drie stemmen aan den heer Alfons De Moor, als eerste kandidaat tegen twee aan de liberale kandidatuur, alzoo voor de zooveelste maal af breuk makende van het genomen be sluit van het tweeledig schepencol- legie. Op de eerst volgende gemeen teraadszitting wierd 4e liberale kandidaat verkozen met zeven stem men tegen zes aan den Heef Alfons De Moor, nu komen wy tot het be rucht geworden gezegde den stamp van den ezel, of den ezel kreeg 'nen stamp Op de aanstelling van den heer Emiel De Moor, als lid van het wel dadigheidsbureel, dacht den heer Lerrangó het wenschelijk nu de evenredige vertegenwoordiging was toegepast - naar onze meening maar in schijn en er geene katholieke meerderheid meer bestond er zou moeten overgegaan worden tot de verkiezing van eenen nieuwen voor zltter. Gezel Bauwens Clement werdtmet drie stemmen tegen twee aan den heer Lerrangé tot voorzitter verko zen, nog geene volle twaalf uren waren verstreken of hot ontslag van den heer Lerrangé was tenstadhuize ingediend, en dat heeft de Gee raard niet, maar zijne eigene par- tygenooten als eene daad van klein geestigheid en weinig moedig ge vonden, door dit feit moe6t er terug voorzien worden in vervanging van den heer Lerrangé. In zitting daarvoor bijeengeroepen wilde den heer Van Bossuyt, de socialistische met de liboraie man dataris ons als schooljongens op de proef stellen en meende te weten, alsdat weder de kandidatuur van den heer Alfons De Moorgina voor gedragen worden, waarop gezel Bauwens hem het antwoord gaf, ieder vry was een kandidaat voor te dragen, alsdat het toch ook maar voor de formaliteiten te vervullen was en de gemeenteraad zou beslis sen, waarop den heer Van Bossuyt nog driftig gezel Bauwens afsnapte dat hy het was die zoo hevig op alle zittingen de E. V. had verdedigd, waarop hem is geantwoord geweest, dat de katholieken reeds drie, vier maal gelegenheid hadden deE. V, in praktijk te stellen. Ziehier dus Geeraard de ware toestand der zaak van het weldadig heidsbureel, maar het gaat met zooals met het spreekwoord De splinter en de balk en als Gee raard denkt, alsdat Gezel Bauwens van zulke antwoorden met zijn mond vol tanden staat, heeft hij het waar lijk mis, want weest er van over tuigd, waarde Geeraard, alsdat wij ons aaD dergelijke domheden had den verwachten er nog verwachten. Nochthans iets zouden wy aan Geeraard willen doen opmerken, mogelijks kan hij ons het antwoord geven, waarom sedert er hier en daar eene anti katholieke meerder heid in de bestuurlijke organismen komt. de katholieke mandatarissen stelselmatig en opzettelijk hunne vergaderingen veronachtzamen of hun toevlucht nemen tot ontslag. Wat zou daarachter schuilen Van een van die twee. Aan de Vlag *n..uw Hummpr Tarï Zendag 1.1. schrijft gij dat de sociaJistische be- toogingweor den Ouiteeh, maar magerkens was. Wie gozie» heeft weet dat da betooging tegen het Roer-avontuur wel gelukt was, tot spijt van wie 't benijdt. Voor den duitschschryftgij in dikke letters, als de mannen van de Vlag - het verlangen kunnen zij, bil de eerstkomende Meeting welke wij binnen kort zullen inrichten met als onderwerp de Roerhezetting, met ons over de beteekenis van Voor den duitsch komen spreken, wii verwachten ze dus, er kan dan wel eens gesproken worden, wie gedu rende den oorlog den vijand steun de en wie hem niet steunde. Weet de Viae* niet, dat de paus tegen het bezettings-avontuur is, dat Clemenceau, dat M. Painlevé oud voorzitter der fransche Kamer. Mare Sanenior. den heer Herriot, burge meester van Lyon. de heer Appel, rektor der Universiteit van Pariisl tegen de Roerhezetting zijn, niet omdat, zii den duitsch willen kwijt schelding verleenen, maar omdat zii denken dat,hnt,do goedomiddel nietis om de kwestie der schadevergoeding op te lossen. Is de Vlag van oor deel dat. de Paus. voor den duitsch is. of wel, dat hij van de zaak nipts kent, en denkt de Vlag* dat al de hovengenoemden duitsch- gezlnden aijn. Wy willen er ook nog bii voegen dat maarschalk Foch vijandig was aan de Roer-bezetting. BAL. Heden Zondag ter gelegenheid der groote foor, groot bal. CINEMA. Zondag 11 en Maandag 12 Maart, Het kasteel van Rocheville naai den roman van den gekonden schry- ver Xavier de Montepin, in twee hoofdstukkon, -het tweede hoofd stuk wordt voorgebracht den Zondag 18 en Maandag 19 Maart. Prachtige vertooiiingen in 't verschiet dus. TOONEEL. Zondag 25 Februari om 5 ure, buitengewone tooneel vertooning. Men voert op Gaat en vormigvul- digt Tooneelspel in drij bedrijven, en De Wachter verliest blijspel met zang in één bedryf. Kaarten te bekomen in het Volks huis. S. M. Verbroedering. Laat uwe mans- en jongenskostu- mon maken in do S. M. Verbroede ring. Voor de eerste kommunikan- ten, schoone keus, verzorgd werk en aan mededingende prys. Deel in de winsi. Huismoeders, hebt gij met uwe kennison over uwe kooperatief ge sproken, over den deel welke gij ont vangen hebt, over de andere voor- deelen welke de kooperatief u geeft, zegt hen ook dat de warea welke verkoopen vati de besto hoedanig heid zyn, en dat de S. M. Verbroede ring het beste brood bakt. Mijnwerkers van Geeraardsbergen en Omliggende. 19° Maart e. k. is de dag der groote manifestatie ingericht door de cen trale Veroeniging der Mynwerkers van het Center. Niet een Mijnwer kers mag zich ontrekken dien dag aan deze manifestatie deel te nemen. Het gaat er om een pensioen van 1500 fr. na 30 jaren dienst. Geen aarzeling, geen onveischilligen al len naar Brussel op 19 Maart, ge toond dat de slaven der mynen eens gezind zijn in den stryd voorrecht. Inschry vingen worden gedaan, iede- ron Zondag van 10 tot 12 uren voor middag in het Volkshuis. Het Afdeelings Bestuur, Geeraard s bergen Voor de Vlag der S. O. S. Gezongen Alfred Hutse en zyne vrouw Elaide Van Belle, rondge haald door Arthur Putte by Is. Abé 7.40. Gezongen door een lustigen vriend op de bruiloft van de dochter van Emiel Buyl 5,00. Remi Rane, Door Engels Afberten Jozef, het lied de Mijnwerker, rondgehaald door Mollewinckel A. 2,10. Firmin geeft §,25, emdat Leo worden ophaalde, en omdat Firmiu er lokkorbaardo,geeft Leo 0,25. Wie doet er moe voor ODze vlag, Remy Daneels 1,00. Leo geeft 0,20 voor Firmin zijn goed hart, em dat hij op nieuw sigaren uitdeelt nog 0,25. Omdat Leo weigert te nemen, Firmin 0.25. Omdat elk zyn gedacht zoude volgen, geeft Leo nog 0,25. En omdat Speliere zou genezen 0,25.Om- dat Firmin Italiaansch spreekt. Gaston 0,50. Omdat Leo over' een rechte combe handelt, Retny 0,50. Omdat iedereen de vlag zou indach tig zyd 0,50. Het symbool van don strijd 0,50welke ten zege voert, Remy 0,50. Omdat Arth. Bogaert Zondag twee eerste prijzen en een bloedworst ge wonnen heeft, geeft hy 5,00. Gezon gen door Alfons Collet don sterksten man van Gent bij Arth. Pauwels randgehuald door DeBodts 7,40. Om dat dezo omhaling tee voocdeele der vUg van da Oud-Strijders is geeft Gas. Lemère 0,75. an Edw. Brodelet 1,08. Gezongen door de Lustige Vrienden by Weduwe De Vos 3,00, Doer Goossons by Alf. Wellekens 6,50. Totaal fr. 43,40. Muziek. Gevond n in een bakje dar wiezers 2,29. Een vriend 1,00. Gezongen door Emilie Piors en door haar rondge haald in 't Volkshuis 10,00, Tf taal fr. 13,20. Voor da Turners. Gezongen door Jules Claus bij de Weduwe De Vos 3,29. Gezongen door Theofiel Mortier in 't Volks huis 6,70. Totaal fr. 9,§9. Strijdpenning. Omdat Pilat zijn Clementine een glas brak 1,00, Omdat er by Remy Karre een piano te koop is 0,25. Om dat hy zyn piano moedn is 0,25 en dat ze nog goed speelt 0,25. Te be vragen Edingschestraat n, 65, 0,25. Omdat de president nog altijd naar het vliegplein gaat 0,25, Omdat zijn vliegmachien opgaat met een andere vlieger 0,35. Omdat de president hem overgeeft 0,25 en nu niet meer vliegen kan 0,25. Koopt uwe schoenen in don Rooden Botties, by Georges Van Den Driessche - Pauwel. NIEUWSTRAATN. 31 GEERAARDS* BERGEN. Voor uwe MUTSEN wondt U in voile vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwigheden, aia ma tige prijzen. MEETING. Verleden Zondag had onze pro- pagandaclub eene meeting belegd met woordvoerder, gezel Guill. De Nauw, senator. Gezel Engels zat voor en legde het doel uit waarover de meeting strekte. Daarna geelt hij het woord aan gezel De Nauw, die op meester lijke wijze de bezetting van den Roer kenschetste en de gevaarvolle gevolgen dit het avontuur kunnen medeslepen, want eerst en voor alles zijn we tegen nieuwe oorlogen ge kant, zegt spreker. Hij wijst op den oorlog 14-18 en de blijdschap van ouders en vrou wen, die hunne zonen of mannen zagen terugkeeren. Anderen, wedu wen en weezen, betreuren hunne teergeliefden, die in den schrikke- lijksten der oorlogen viel, Zeker, Duitschland moet beta len, want bij iedere gelegenheid en op een internationaal congres hebben wij, socialisten, de Duit- schers gevraagd erkent ge ver woest te hebben, erkent ge te moe ten betalen waarop ze antwoord den, ja. we erkennen onze schul den, nochtans veroorzaakt door onzen keizer en zijnen nationalen bloc. De Duitsche socialisten willen betalen, maar de arbeiders willen niet zwoegen onder het juk der bajonnetten, en inmiddels gebrui ken ze werkstaking en koppigheid om de politiek van President Poir.caré af te keuren. Onze ministers zeggen het zelve dat ze niet veel betrouwen koeste ren in de bezettingspolitiek. De nationalisten zegt spreker, gaan naar den Roer om de Duit- schers te verplichten van betalen, terwijl de fortuinen van de Duit sche kapitalisten rusten in de ban ken der geallieerde landen, van daar ofinoodig naar den Roer te gaan om het Duitsche kapitaal tot vergoeding te verplichten, maar de rifke langhalzen zullen door de bezetting niets te lijden hebben, maar wel de arbeiders, de meest republikeinsch gezinden, degenen die willen betalen. Maar wij, socialisten, verzetlen ons tégen de gewapenderhands politiek van onze reactionnaire regeeringen Donderende toejui chingen vallen onzen makker ten deel. Hij gaat voort met de ver goeding te vergelijken met de be- zettingskosten, en zegt, met vaste woorden en cijfers, dat de geweld- politiek weinig zal opleveren en maakt het proces van den Comp- toir Charbonnier Beige, die gelast is met het verdeelen van de door Duitschland geleverde schade- vergoedingsprodukten, en steunt op cijfers der rijkelijke winsten dat dezen trust maakte, te nadeele van den verbruiker. Dit gezegd zijnde, komen eenige jonge lieden onze zaal binnen ge vlogen Denkende dat het Lahaut met zijne bende was, stuur ik een afgevaardigde om hun tot bedarên te brengen, maar alles was al kalm en onze gezel zet zijne rede voort. Wij, socialisten, zijn ook g.ede belgenwe hebben ook ons vader land lief, al schreeuwen de bur gersbladen gedurig verraad tegen over de leiders der werklieden- parlijterw ijl de rijken niets doen dan hunne vaderlandsche liefde op alle tonen uitbazuinen om gele genheid te hebben de gemeenschap te exploiteeren. Wijsocialisten zeggende Duit sche arbeiders willen betalen, maar met gezond verstand de mogelijke vergoeding wat Duitschland kan betalen, maar geene uit de lucht gegrepen cijfers. En terwijl we Duitschland be zetten, zegt spreker, wordt een krediet van menige millioenen ge stemd om Oostenrijk weer op te beuren. Oostenrijk heeft de lont aangesto ken van den oorlog 14-18, en noch thans kan ik er niet tegen uitko men, omdat we opbouwers zijn maar geene vernielers. We hebben nu het verdrag van Versailles, het veld waar nieuwe kiemen gezaaid zijn om nieuwe oorlogen te doen losbarsten, en al moesten we van stad tet dorp gaan om het geschil te laten onderwer pen aan den bond der natiën, toch zullen wij, socialisten, niet rusten, vooraleer er een duurzame vrede' in de wereld heersche. Tot nu toe slaan ze nog onmach tig om de internationale conflicten ten, dit een goed deel te wijten aan de onverschilligheid en de schuld van de arbeiders zelve, omdat ze nog niet gelooven in onze gedachte in het socialisme, in de werkers internationale. (Stormende toejui chingen), Tegensprekers vragende, biedt zich niemand aan en de vergade ring gaat uiteen onder den besten indruk. Langs dezen weg danken we nogmaals gezel De Nauw, met de hoop hem nog in ons midden te zien. Muziek. Gozongen deor Arthur Baeyens od de trouwfeest van Benoit De Bolle 15,40. Gezongen door Polydore Van Ros sen)1 op de trouwfeest van Hipn. De De Vi e, rondgehaald door Clement Van Rossom 11,15. Gezongen door Jefkon Coster en rondgehaald door dezelfde en Peeijo Patot 12,00, Totaal 38,55.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3