Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De suiker van het kind en de pijp van den arbeider. Het Militair debat, ZY DIEASCHEPPEM - vt - mm iiü ZY DIE VERBRUIKEN Mijn Hoekje. §20 Jaar *N° 8. Prijs per nummer 15 centiemen. 25 Februari 1923. Annoncen Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. RekJamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT* .LokaalHAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postchécrekening Nr 85686 - Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11,AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2 20 4,00 7,50 BUITEN BELGIE. 1 Jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbnreolen. 1 jaar Lie pi ijzen der levensmiddelen stijgen en nochtans is Wauters geen minister meer. De bevolking wordt meer en meer btlast en men tan niet meer zeggen 't is de schuld der socialis ten Wanneer de socialisten in het Ministerie waren, dan bedroegen de onrechtstreekschc belastingen 33 oj'o en de rechtstrcckschr 67 oio De onicchtstreekeche belastingen zijn deze die bijzonder de ver bruiksartikelen treffen 't zijn de belastirgen die men betaald bij den aankoop van levensmiddelen, door de waren duurder te betalen. Ook bij de tabakhandelaars,door de belastirgen op den tabak. De heer Theunis komt de onrecht streeksche belastingen, welke vooral de wcrkcrsbevolking treffen, te verhoo gen tot 40 oio der totale inkomsten van den Staat., Wij erkennen dat er belastirgen noodig zijn. Zelfs indien Duitsch- lard zijne verplichtingen tegen over België vervulde, dan rog, zou het Parlement nieuwe belas tingen moeten stemmer. Maar, tene demokratische regee ring zou de recht streeksche belastin gen verhoögen en de belastingen op de verbruikers verminderen. Wie vooral zwaar door die be lastirgen worden getroffen zijn de hand-ën geestes werkers, die als eenig irkomen hun wekelijks loon hebben. 't.Valt niet te betwisten, de heer Theunis is eenen bekwamen geld man. Men verwachtte van hem diepe fiskale hervormingen, die onze ontzagelijke schuld zouden hebben verminderd. Die bekwame financier heeft niets meer gedaan dan zijne katholieke voorgangers Hij verhoogt de bestaan - de belastingen en legt nieuwe of de verbruiksartikelen. Op die manier verkrijgt hij een verkeerden uitslag Wat wordt bijzonder belast De suikerde rooktabak en de allumetten De belasting op de allumetten is 2 il2 centiemen per doosje van So. De belasting op den rooktabak en snuiftabak is gebracht van 2S0 op 4oo fr. de 100 kgr. De belasting op de suiker is ge bracht van 20 tot 4o ir. de 100 kilo 0} eene verhooging van 20 centiemen het kilo. Onze geldministerheer Theunisheeft \t er zelf der tijd nieuwe ontwerpen van belastingen neergelegd. In den Senaat verklaarde hij dat de reeds gestemde en voorge stelde belastingen niet voldoende zijn Wij mogen ons dus aan nog er- gers verwachten. Wij hebben in de Kamer tegen de verbruiksbelastingen gestemd. In den Senaat zijn onze kamera den er van onder getrokken. Zij weigerden, als protest, aan de stemming deel te nemen. Dat de katholieke-liberale meer derheid zelf de verantwoordelijk heid van het stemmen der belastin gen op de artikelen van verbruik drage. Wij blijven beslist (egens taan ders dier belastingen. De door katholieken en liberalen gestemde belastingen treffen enkel de suiker van het kind en de pijp van den arbeider. (RedaktL). Sinds veertien dagen wordt in het Parlement de nieuwe leger wet besproken Een dozijn sprekers voerden hèt woord Nog een paar dozijn zijn ingeschreven Als voor- staandeis van het ontwerp Devèje ontpopten zich generaal Richard en M.- Üzeray, beiden van Luxem burg. De laatste is de gewezen schoon-papa van minister De\èze. Hij kon moeilijk het niet eers zijn met den eer igen minister van zijn familie. Generaal Richard mengde bloed en tranen, nationale eer en militaire neerlagen, met de vleet in zijn speech. Als doodslagers- argument gaf hij 3o,ooo geslacht offerde soldaten voor Antwerpen, en voor de eerste slagen aan den Yzer nog 14 000, wat te zamen tien duize.nd meer slachtoffers gaf dan België er tijdens den heelen 001 log had. Die generaal zal zeker in de kazerne leeren rekenen heb ben Minister Devèze heeft een reu- zenspeech gehouden, om zijn ont werp te verdedigen Hij heeft uit eengezet, hoe hij moest schipperen tusschen de eischen van zijn mili tairen staf, die achttien maanden vroeg, en het voorstel van de socia listen, dat den zes maanden-dienst tijd voorziet, Hij wilde den gulden middenweg houden .en van tien tot dertien maanden dienst eischen. Maar niet alleen de diersttijd, maar ook de gewestelijke indeeling en het talènstelsel in het leger zul len gevaarlijke klippen zijn voor Napoleon. Zóó gevaarlijk zelfs, dat hij niet gerust is en vreest met groote vreeze, te zullen strarden over een van deze ondeideelen van zijn wet. Hij heeft tcch in zijn speech gezegd, dat tegen hem zijn de 68 socialisten daarbij de 4 fronters en de gekozene van de oud strijders van Brussel, die te zamen een blok vormen van 73 volksvertegen woordigei s Daarbij moeten zich maar eenige katho lieken voegen om het Waterloo aan onzen Napoleon te bezorgen. Maar, zooals de groote Nopoleon kampte tot het uiterste, alvorens hij zich verloren gal, zoo ook zal deze kleine Napoleon tot het biltere einde zijn wet en zijn portefeuille verdedigen. Hij werkt reeds prachtig met den siroopstok. Voor de eerste maal in zijn leven heeft hij onder vonden, dat de Vlaamsche taal be staat, dat het zelfs eene mooie taal is en dat zij moet g; ëerbiedigd worden. Siroop voor den baard van M. Van Cauwelaert. Hij heeft beloofd, dat de Vlaam sche jongens absoluut gelijke rech ten zullen krijgen in het leger. Siroop voor den baard van M. Marck, Hij is er niet tegen, dat de oud ste zoon van een talrijk gezin vrij gesteld wordt, ook als dat gezin rijk is. Siroop voor den baard van M. Helleputte. En ^ls die daar geen vrede mee neemt, dan zou Napoleon wel trachten hem in het Ministerie doen op te nemen in ver- varging van M. Ruzette, die al larg spreekt van ontslag te nemen- Als Helleputte minister is, denkt Devèze beslist te kunnen rekenen op de stemmen van de meeste Vlaamsche katholieken. Maar, al zijn wer schen zijn nog geen wer kelijkheid. Marck, Vergels, Van Hoeck en Gatteeuw spraken tegen zijn ontwerpen verklaarden dat er vele wijzigingen moeten aange bracht worden eer zij het zullen stemmer. Catteeuw, die een arron dissement van West-Vlaanderen vertegenwoordigt, roemde er zich op een beslist anti-militarist te zijn. De naaste toekomst zal ons lee- ien wat de houding zijn zal van de Vlaamsche katholieken. Zij spre ken wel vinnig zij verklaren zich tegen het wetsontwerp zij be weerden zelfs den prachtigen speech van Vandervelde tegen het ontwerp van Devèze te onderschrij ven, maar, als het op handelen aan komt, zijn het toch zulke gedweeë meeloopers met de regeering Zij hebben het lot van Devèze in handen Zij geven den doorslag in de stemmi» g. Van hen zal het afhangen of het nieuwe wetsont werp met al zijn gebreken aange nomen of verworpen wordt. Hun verantwoordelijkheid jeger.s het Vlaamiche volk dat door en door anti-militarist is wordt er des te grooter door. Voorspellin gen helpen hier niet, verklaringen ook niet, er dient gewacht en toe gezien tot het op handelen aan komt. Wij zullen weten of de Vlaam sche katholieken voor de zooveel- sté maal hun woord slikken of Devèze naar La Louvière kan gaan weeren over zijn gebroken porte feuille. IvAS&F'v.,,, "V ftUjj M e e r dan voortgebracht wordt Kan ntet verdeeld worden Deze teekening spreekt een dui- delijke taal. Zij die de levensnood- wendige dingen voortbrengen,moe ten een groot aantal potten vullen, die hun voorgehouden worden door hen die geen levensnoodwen- dige dingen scheppen In het mid den staat de reusachtige pol Ver drag van Versailles die moet ge vuld worden. Wij zien verder het geweldig aangegroeide leger van de klerken en de kontroleurs, van de beambten der belastingen, van hen die wpgens den toevloed van geld moeten aangesteld worden bij bankenbeurzen en kassen en bij 't aanmaken van geldmiddelen. Wij zien de tnvalieden, zieken, weduwen, gepensionneerden Als we van wetten en reglementen konden verzadigd worden, waren we 't allang. Be ambten en employés zijn onontbeerlijk. maar de bureaukratiseering heeft hun aantal bovenmatig vermeer derd. Groot is 't leger der kriminee- len. Aan den anderen kant zien we 't leger van de nietsdoeners, het reusachtig aa-gegroeide leger van de handelaars en de tusschenperso- ncn. Dan komt verder het groote aantal vreemdelingen, die op gast vrijheid aanspraak maken. Ook het groote leger van hen die alleen liejde verkoopen mag niet verge ten worden. En waar leven die allen van Ziet naar boven en zorgt er voor, dat zoovelen mogelijk van hen die beneden staan om de potten te laten vallen, naar boven gaan en daar helpen de produktie te doen stij gen Mag ik nu een woordje richten tot onze vrouwen 't Zal wel toe gelaten zijn, meen ik, omdat Frie- derik geen kwaden jongen is, en zeker niet voor de vrouwen. 'A elnu, geachte lezeres, er zijn er toch nog zoovelen onder u, die meenen, dat ze zich niet te be moeien hebben met de politiek, dat dit uitsluitelp voorbehouden is voor de mannen, dat zy zich enkel moeten tevredenstellen, met hun kookpot, met hunne kinderen met hun gezin. 1 j wi' 8,raag erkennen dat eene goede huisvrouw niets mag ver- waarloozen voor haar gezin het is haar heiligdom en al wat er zich in bevindt moet door haar met de meeste zorgen beheerd worden. Maar gewoonlijk is de beste huisvrouw, ook deze, die gemak kelijkst rond komt. t is te zeggen, dezeaan wie armoede en ontberin gen zijn onbekend. Is dit het geval met onze wer kersvrouwen In 't geheel niet. Haar toestand hangt af van de dagelpsche omstandigheden, want het werkerge2in. dat heden 0*1 zoo te zeggen welstellend leeft is soms morgen in den bedenke- lpsten toestand. Fe man kan werkeloos vallen hoe] ng zal de werkeloosheid du ren Zal men kunnen leven De man kan een werkongeval overkomen hy kan door eene langdurige ziekte worden getrof fen. Wat zal er van 't gezin ge worden, Het leven verduurt, de loonen verhoogen niet. Wat is er te doen? De zoon moet kortelings so'daat worden hij is een brooodwinner of toch con goede helper in't ge zin hy is een brave en oppas sende jongen is niet gewoon ge - drild, maar zacht en niet brutaal behandeld te worden. Zal het Gouvernement dat de zoon als soldaat opeischt 't gezin vergoeden Hoelang zal hy dienst doen Zal hy in 't buitenland ge zonden ofwel niet ver van huis zijn diensttijd magen verrichten Zal hij als mensch terugkeeren en niet als een wilde beest Een der kinderen heeft goeden aanleg in de school hy behaalt regelmatig de eerste prijzen. Kan moeder hem laten voorts gaan Hoe zal haar wensen vol daan worden, oin er een geleerd man van te maken Den acht urigen arbeidsdag heeft het ?jjne bijgebracht 0111 't gezin wat famil.eleven te bezor gen. Katholieken en liberalen drei gen hem af te schaffen. Zullen zij lukken 1 Zal het wei nige familieleven dat hij heeft tot stand gebracht, hun ontnomen worden Voor de oudjes is'er een koste loos pensioen van twee franken veroverd. Minister Moyersoen laat hooren, dat hy voor de kosteloosheid niet is hy zal het afschaffen Het Crisisfonds, dat zoovel»

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1