beest hier Wij berichten onze partijge- nooten, dat ze enkel recht heb ben den huur prijs van 1914, dus van voorden oorlog, te ver dubbelen. in de Kamer. Aalst. Tooneelfeesf EERLOOS Groot BAL Duitschland betaalt 200 millioen frank. Vele parlijgenoolen komen ons zeggen dat reeds verscheidene huis bazen zijn die van nu af 100 o 1° per honderd opslag eischen op de hedendaagsche huis huur. DE REDACTIE. KOMT ZIEN Een Huis met Commensaals -HAND IN HAND.- Parlijleven. Albert Vyverman. Wer kersbeweging. armnede by werkeloosheid heeft gelenigd, loopt gevaar en wordt gedurig verneukt. Zal Minister Moyersoen, het geheel en al den grond inboren enz, enz, Zeg vrouwen, belangen al die zaken u niet aan 1 Zeker niet waar Welnu, dit alles nochtans hangt af van de politiek, en 't is dus aan de vrouwen zich bezig te houden met de politiek. Hoe 1 Door deel te maken van de Socialistische vrouwenbonden, door onze bladen te lezen, door, wanneer ge kunt. de voordrachten en meetingen by te wonen, door u te ontwikkelen en gedurig over al die zaken te spreken met gebu- ren en vriendinnen opdat eenieder er belang in stelle,want vergeet, niet, dat de ryke menschcn niet beter vragen, dan dat ge, u enkel be moeit met uwen kookpot en aan hen de politieke zaken overlaat. Speelt dus niet in de kaart van de kapitalistenklasse en bemoeit u met de politiek. FRIEDERIK. In Juni waren al de geallieerden akkoord met aan Duitschland uit stel toe te staan. Minister Theunis zou zich vergenoegen alle zes maan den 50 millioen gouden mark te ontvangen. Nu Frankrijken België de Roer bezet hebben, niettegen staande deze onrechtvaardigedaad, heeft de Reichsbank 200 millioen irank betaald en heeft haar hand- teeken niet verloochend. Is dat geen klaar bewijs dat Duitschland, wanneer het in de mogelijkheid is te kunnen betalen, zijn schulden vereffent? ONZE KONKURRENTEN. Hoe meer onze instellingen bloei en, hoe heviger onze konkurrenten ons aanvallen, en dat is heel natuur iyk doch, wat het plezierigste daar van is, is het in het werk stellen van zekere middelen die niet van vin dingrijkheid ontbloot zijn. Zeker socialistisch kameraad heeft zich in de Maatschappij A, een an der in de Maatschappij B laten ver zekeren. Natuurlijk gaan beiden naar La Prévoyance Sooiala over. Denkt gij dat de mededingers van elke maatschappij hot beproeven zul len hunnen verloren klant terug te winnen Dat vrare te eenvoudig. De agent der Maatschanpy A brengt een bezoek aan den verze kerde die maatschappij B verlaten heeft hij bewierrookt deze maat schappij en belastert La Préroyance Sociale. En heel natuurlijk doet agent B hetzelfde uit beleefdheid voor zijn strijdbroeder en mededin ger. Beiden hebben alzoo don schijn onpartijdig te handelen, en dat lukt wel somtijds. Maar alle oprechte socialisten slaan dit schoon gepraat in den wind zy gaan hun weg en kloppen aan bij do groote verzekeringskoope- ratief der Werkliedenpartij die al leen hun volle vertrouwen geniet. Vragen (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels. Talrijke arbeiders der ijzerenwegen en der openbare diensten welke in do Brusselsche omgeving arbeiden en woonachtig zijn in de lokaliteiten gelegen tusschen Lede en Brussel, verzoeken U de mogelijkheid te wil len inzien trein 2694 insgelijks des Zondags in dienst te stellen. Om des Zondags morgen te 6 uur op hun post te wezen, zfjn de arbei ders thans verplicht 's Zaterdags avond met den iaatsten trein te ver- tiekkon. Antwoord De zaak wordt onder zocht. Vraag in ('t Vlaamsch) van Gezel Nichels Zou do heer minister me niet wil- lon zeggen 1° Hoeveel uren werk per dag men kan eischen van een klerk hjj het parket der rechtbank van eersten aanleg (Minimum en maximum) 2° Waarin bestaat dit werk 3° Aan hoeveel dagen verlof per jaar heeft het personeel der parket ten recht V Indien geen verlofdagen voor zien zijn, zou zulks niet kunnen ge daan worden, zooals is geschied voor de rechterlijke politie en alle andere besturen 5° Kan men eischen dat het per soneel der parketten des Zondags werkt 6° Is het waar dat een dienstorder do versehillige buitengewone verlof dagen aanduidende voor het porso neel der middenbeheeren en dezen er gelijk medegestcld, gestuurd werd aan de versehillige diensten afhan gende van het beheer van rechts wezen, «ooals gevangenissen? Waar om werd dit order ook niet gestuurd aan de parketten ten einde het perso neel ook van deze gunst te laten ge nieten Antwoord De klerken bij de par ketten worden benoemd door de hoofden dezer parketten. Zjj staan onder hun gezag en toe zicht. De regeling van het werk, de uren aanwezigheid ten parketten en do respectieve bevoegdheden der klerkon worden vastgesteld door het hoofd van het parkot, dat daarbij de noodwendigheden van don dienst in acht neemt. Lokaal Hand in Hand. Aalst. Heden Zindag 25 Februari 1923 geven onzeOentsche Vrienden van den Tooneelkring Exelsior,een LUISTERRIJK onder de leiding van %ezel P-. HANNICK. OPVOERING VAN dramatisch tooneelspel in drie bedreven. TOT SLOT: blyspel In één bedryf. Gezellinnen en gezellen van Aalst steunt het prachtig ont- voogdingswerk der Arbeidende Klasse door talrijk het bovenge meld feest by te wonen. Deuren open om 6 112 uren. Begin om 6 uren Kaarten te bekomen bij de Broodvoerders, Jetonverkooper, ten lokale, in de winkels Molen straat en Ledebaan. De kaarten worden genummerd van Zaterdag 24 Februari, van 6 uren namid dag. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste plaats 1,99 fr.tweede pl. 1,50 fr. derde plaats 1,25 fr. vierde plaats 0 99. Sam. Maatschappij - Hand in Hand Zondag 4 Maart 1923 in de RUIME FEESTZAAL van HAND IN HAND Moiendries de leden der maatschappij aangebo den, ter gelegenheid dor INHULDI GING van den Nieuwen geoi- reerden Dansvloer. NIEUW!! NIEUW!! GROOT JAZZ-BAND ORKEST met den beroemden Jazz Band, Nicolo Burner. Begin om 5 ure. Kloerkamers- recht 0,99 fr. per persoon. SAMENW. MAATSCHAPPIJ: De Vrouw en de Samenwerking. De plichten der huishoofden. Ondervraagt uwe vrouw. Vraagt h:\ur waarbij In t komt dat zy-zoo zelden naar de cooperaiiof gaat, zij zal u een hoop verschooningbn op geven, misschien toch eenige uitleg gingen die min of meer gegrond zijn. Het kan inderdaad gebeuren dat onze maatschappijen niet aan aide wcnschen der vrouwen beantwoor den. Maar laat ons samen de zaak dieper inkijk'-n. Gedurende 01 zen levenstijd van samen werker hebben we meermalen de gelegenheid ge had te bestatigen dat de onverschil ligheid by de vrouwen het eenvou dig gevolg is barer stijfhoofdigheid of de nalatigheid dor cchtgonootrn. Dn samnnwerking is voorde vrouw een nieuw maatschappelijk feit. Zij moet, er zich aan gewennen door de praktijk en door het voorbeeld. De belangrijkste rol in dit vraag stuk is den echtgenoot toegezegd. De vrouw heeft zich in den schoot barer familie een eigen karakter en bijzondere gewoonten aangeschaft. Over de samenwerking heeft zij val- sche begrippen welke slechts door den invloea uituaande ran. den echt genoot kunnen tegengewerkt wor- don. Hot is het gezinshoofd die do ▼rouw naar do coöperatief moet lei den. Hy moot de vrouw doen hegrij pen dat de verbruikerssamenwer- king en de zuinigheid in het huishou den innig verbonden zijn. Hij heeft voor taak aan de vrouw te verklaren hoe hef coöperatief stelsel ineen wit, wat zijne maatschappelijke roeping is en zijn doel. Meer nog de vrouw moet stilaan in onze organismen hare plaats vin den. Zy moet zich aan de atmos pheer der samenleving aanpassen. Nochtans moet de r.aak ernstig be studeerd worden. Er dient reken schap gehouden van do vereischten door onze vrouwen bij liet aankoo- pen gesteld. Bezorgen wy aan onze coöperatieven al datgene waaraan onze vrouwen en onze familiën be hoefte voelen. Wy moetpn de uit drukking is misschien al ta gevoe- lerig - als betooveraars optreden. Naast de jaarlijksobedividenden, dienen prijzen ingesteld, loton in waren, zooals dit meermalen het ge val geweest is. De vakbondon hebben ook een voornamen plicht te verrullen. Zij moeten de cooperalieve beweging steunen tot zelfs in het kamp der vrouwen. Laat ons onmiddellijk dit bekae- ringswerk aanpakken tot op het oogenhlik dat de theoretische ge dachte der coöperatie bij de vrouwen ingang vindt. AAN DE JEUGD. ONZE BOEKERIJ. Zooals we in do vorige regels aan stipten. is een der grootste en mach tigste factoren over dewelke we reeds in groote mate boschikkfcu DE BOEKERIJ, Boeken lezen en instMdeertn is een cnoegen voor iedereen die verstan igis. In onze Bibliotheek rinden we heel belangrijke boeken, die een waren schat van vakkennis sen bevatten evenals uitspannende, aangename letterkundige, histori sche, politieko werken, waarin go In konnis komt met de beste schrij vers, zooals Hullehroek, Multatuli, Stijn Streuvels, Herman Heyermans, Ernest, Jaha. Henri Gorter, Karei Marx, enz. en bevattende vraagstuk ken over allen aard, vooral arbei ders belangen. Laat er ons ook maar gauw op drukken dat in de eenvoudige, ge- meene straatvermaken het ware ge luk niet te vinden is Niets is deugdelijker dan met eer, boeksken ineen hoeksken nabij don blozenden kachel, het ware toe lachend huiselijk geluk tosmaken. Dan ontwikkelt men zich men wordt klasse en vakbewuste arbei der of arbeidster men heeft voor de sluwe bazenpolitiek niet terug te deinzen men kweekt onverschillige werkers en werksters tot strijd vaar digen dat alles voor de opheffing, voor de ontslaving van uwe eigene klasse, tot grootmaking van de pro- letariérssolidariteit. De boekerij ie open des zondais, van 9 tot 11 ure en den Woensdag avond, van 6 tot 7 l]t ure, zaal 6. om u een nuttig boek aan te schaffen, dat U een week oprecht vermaak en een altijd-blijvende kennis zal schen ken. Jonoe Wacht Aalst. Hel is tot ons uiterste voldoening dat de federatie van Wijkclubs op nieuw haar propaganda werk aan vangt, want van dag tot dag word de toestand voor onzo werkersbe volking ellendiger. De reactie spreidt meer om meer haren gruwelijken wat.hoops sluier over de gansche wereld uit! Doch wij, werklieden, moeten zulks belet t»u, wy moeten al het onze by brengen tot de volledige afschaffing van het slavenjuk Lang genoeg hebben wy geloden onder den knoet van het kapitalisme Thans moet iedereen in de bres springen om onze gedachten te ver spreide!). De Federatie van W. C. is vast besloten niet te rusten, vooraleer alle werklieden uit de verschillende w ijken zijn aangesloten in hun club. Te dien einde grijpen er heden Zon dag om 3 uren namiddag vergade ringen plaats in de wijkclubs - Vader Sti uiebaut» gevestigd bii Leon De Veylder, en Josse Nichels geves tigd bij Jozef Cornand, Varkens markt. Al de leden moeten het als eene plicht aanzien aanwezig te zijn,want er dienen praktische besluiten geno men te worden, tot grootmaking on zer politieke, coöperatieve, syndi- kale beweging, alsook tol het ver spreiden onzer bladen, die on* zoo doende tot de overwinning zullen leidon. Allen op post woze dus de leuzo Voor de Federatie der Wijkclubs De Secretaris, A. BERGHMAN. Huichelaars, Men wordt van niemand vuil gemaakt dan van degene die reeds vuil is zegt een «preekwoord. En, inderdaad, wanneer men De Werk man leest der Daensisten, voelt men weidia hoe laag en gemeen, hoe vuif en rot hunne politiek is. welke zij voeren. Op welk een hoog peil staan zij toch... Zij die beweren voor een ideaal te strijden. Ze slaan waarlijk het record Ook wff zouden veel drek en per soon lijk heden naar hun hoofd kun nen gooien. Zoo laag staan wft niet. Dat doen zij alleen, die zich christen democraat noemen. Willen zij met dergelijke praktijken hun zinkend schip nog boven houden Ik ben nu socialist geworden voor een plaatsje. Ach heere toch Weet dio half-weekblad schrijver dan niet, dat ik reeds lang socialist was, vooraleer er spraak was van een plaatsken Wie kan nog bij de christen demo craten blijven, dio het oprecht en goed meerit met het volk Verbreken zij niet de eenhei I der werkersklasse, eenheid zóó noodig voor den strijd tegen 't kapitaal Sturen zij niet oen aristocraat, een minister Mo verseen, 'n felicitatie brief ter gelegenheid zijner benoo- ming. Saboteeren zij niet hot krisis- fonds Zij noemen zich christenen echte «christenen en toch blijven zij gehecht aan Rome, die Christus leer zoo misvormt. Bij iedere gele genheid vuil de dood van een Paus laten zij een lofartikel verschijnen in hun blad. Zoo w erken zij om de werkersklas dom en onwetend te houden, met onverstaanbare en nooit te begrij pen dogma's. 't Is een groepje afgekeurde katho lieken, welke vuil verricht, en, w an neer het er op aankomt om de wer kersklasse een stap hooger op te voeren, zich laffelijk achteruit trekt. Zn verdwijnen van lieverlede en zijn voor do toekomst van goener waarde. De massa zul weldra klaar zien; zij zal die huichelaars en volksbe driegers don rug toekeeren en zich scharen ondor de node vaan. Het Socialisme alléén zal de red ding brengen. Het Socialisme alléén is in <taat de menschheid tot een hooger peil op te voeren tot een ideaal txm rechtvaardigheid, schoonheid en harmonie. De volgende biief is aan do Hee- ren Patroons van de Textielfabrie ken gezonden Gent, den 11 Februari 1923. Aan de Heeren Voorzitter en Leden van het VezelkomiUit der beide Vlaanderen. MIJNHFEREN, Gezien den huidigen moeilijken toestand waarin de werklieden verkeeren, ten gevolge der plotse linge verduring van alle levens middelen. Gezien die verduring slaat op de levensmiddelen van dagolyksch en onmiddelyk gebruik der werk lieden, waardoor de waarde hun ner loonen in evenredigheid om laag wordt gedrukt stellen wy voor, dat het Vezel- komjteit vorgudere, ten einde vol gend voorstel te bespreken. Een onrniddelnke verhooging toe te staan op de bestaande^Joo- nen van 5 O/o welke als krodiet zou worden aanzien op de verhoo- ging van het index, welke byzyn> aanwijzing van 400 punten de loo-l nen met 5 0/0 doet verhoogen. Wy stellen vooreen tweede ver- hooging toe te slaan van 5 0/0 als het Index bovea de 400 punten stijgt, eveneens ale kredietopde 120 punten, welke terug de loonen met 5 O/o moet doen stijgen In afwachting, heeren Voorzit ter en Loden van het Vozclkomi-; tait, dat gy ons verzoekeed wel willend verhoor zult verleunen,ten einde onze overeenkomst, ge. steund op het indexcijfer te kun nen volvoeren, en in de vurige verwachting dat pij het kritisch van den levenstoestand der werk lieden in overweging zult nemenj groeten wij achtend. Voor het Uitvoerend Bestuur der Soc Textielarbeiderscentrale De Schrijver, HANNICK, Leden Flips, AalstSegier, In gel munster Vau Wvmelbeke, Waereghem Coole, Kortrijk ;j Ysewyn, Lokeren D'Hulsters, Eecloo Eokhoute, Dendermonde Casteleyn, Mouscron De Mol; Wet teren Beyst, Brabant De Mets. Ronse Samvn, GentDu- mortier, Gent Tvtgar, Gent Cnudde, Stodelijke Vakschrijver, Gent. Aan de heeren Voorzitter en Leden van het Vezelkemitoit der beide Vlaanderen. In de fabriek Visoose is den' Zaterdag 17 dezer, eei bericht uitge hangen waarin aan de werklieden medegedeeld wordt, dat de verhoo ging van 5 per honderd wordt toe gestaan en by het verschijnen van^ het officieel Indexcijfer, de loonen zullen geregeld worden, volgens de overeenkomst. De Volksstem, het katholiek blad vau Aalst, geeft in zijn blad van Dinsdag laatst, eene aankondiging, waarin een spinner, afleggeren blad- werker gevraagd wordt voor M. Jos. De Luyck, waar de werklieden in i staking zijn vool* eene loonsverhoo- ging van 10 centiemen per uur, dat de tabakbewerkers van de stad in de andere werkhuizen bekomen heb ben. Hierdoor bewijst het blad De Volksstem eens te meerden dienst knecht to zyn van do fabrikanten, en TEGEN do werklieden hunne be langen op te treden. Dat de werklieden goed in acht nemen, wat dit blad nu doet tegen de tabakbewerkers, het later ook zal doen tegen de andere werklieden. Wie de arbeiders bekampt zooals het katholiek blad De Volksstem doet, moet door de werklieden be loond worden. Het boste wat men kan doen, is Do Volksstem buiten de wel kershui zen bannen, en propaganda maken onder do arbeiders, om de werkers-; bladon Vooruit en Rechten' Vrijheid te lezen, die de werklie den in hunnen dagolijkschen strijd steunt en \erdedigt. De tal»* Ie bewerkers hebben bij het begin hunner beweging voor den loonopslagde andere vakbonden verwittigd. De Groenkruisers antwoordden oo zegden niet goed te verstaan, dié 10 centiemen per uur opslag die aan do patroons gevraagd wierd. De Daensisten en liberalen gaven geen antwoord. Na een 8 tal dagen onderhandelen bekwamen onze secretarissen de loonsverhooging voor do tabakbe werkers van 17 werkhuizen. Een' drietal weigerden aan de vraag der werklieden te voldoen. Een andorp patroon zegde zijne werkwijze te zullen veranderen, waardoor de loo nen zijner werklieden zouden ver hoogen. Ten gevolge dezer weigering is er staking ontstaan bU M. De Luyck Jozef, Hoogstraat en U. Hendrickx en geen der andere vakbonden ver roerden zich. Integendeel, de meester van De Luyck die by de groenen vereenigd is, blyft aan 't werk mot nog een onvereenigde, en wat erger is, dien groene vereenigde doet het werk van de stakende spinners en afleggers, en werkte 10 uren in plaats van 8, waarvan de Secretaris van onzen vakbond M. Van Schamel- hout inlichtte, die eerst beloofde te zullen doen wat hij kon, om dat- ondorkruiperswerk door hun lid te doen staken. Doch een paar dagen later ant woordde Van Schamelhout aan onzen vriend Alf. Steenhaut, dat door onze secretarissen Van Verde- gem en Alfons Steenhaut, dat wenk aan den moester toegelaten was, wat eene gewilde leugen is, een uit vlucht om de handelwijze van dien onderkruiper te verschoonen. Dit bewijst dat bedoelde meester aan het werk is gebleven. De handelwijze der gele, groene en blauwe honden geeft het bewjjs in deze staking, hoo met de belangen van de tabakbewerkers door die lie den gehandeld wordt. Het is eene duurzame los voor de arbeiders, het

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2