Eerste en Plechtige Communie J. Delaf orf rie Uit Sottegem NINOVE. Bezie de nieuwe uitstallingen Federatie der Vakbonden. Uit Hofstade. Geeraardsbergen. VERBROEDERING. Samenw. Maalschappij Rij vergissing was de algemeene vergadering aangekondigd piaals te zullen hebben den Zon dag 2S Februari. Hel moei zijn Zondag 25 Maart, om 2 ure. Opgeëischten, Werklieden en Burgers Werklieden Berlha Van Londerzele UIT MEERBEKE. Groote kous zwarte en blauwe sloffen voor jongens. Prachtige sorteering Zyden, Charmeux, Eolienne, Chinsescho Crêpe Marokaansche Crêpe, in alle kleuren. LAATSTE MODESTOFFEN i Marokaansche Crêpe in de stoffe, Popelien, Gabardion, enz. enz. EENIG i Marokaansche Crêpe, in alle mooeitinten, to beginnen van 15 fr. de inoter. Bijzondere keus zwarte zijden voor mantels en kleeren. Prijzen voor den opslag. Alle Zondagen groote Tentoonstelling der Nieuwigheden. 11, MOLENSTRAAT, AALST. leert ons wat de werklieden van deze bonden mogen verwachten en dat het hunne plicht is, zich allen aan te sluiten in onze vakbonden. Bij de Marnierbewerkers. Binds verscheiden© weken is er eene vraatr tot loonsverhooging ge stuurd aan d© patroons der stad, deze heeren die nog immer bezield zijn met den vooroorlogschen geest, hebben zich zelf niet gewaardigd, ons een klein antwoordje te laten geworden. Verleden week hebben we hierover onderhandeld en hebben uitlog ge geven aan de algemeene vergade ring, welke ons last gegeven heeft do patroons tyd te geven tot heden Zaterdag, zooniet dat er het bijltje bij neergelegd wordt. Bij de Metaalbewerkers. De mannon der fabriok Torley sinds maanden in onderhandeling voor een beter eenvormig loon, heb ben Maandag 11. den arbeid neerge legd. De stakers zijn ten getalle van tien. Bij de Gaswerkers. Voor deze categorie werklieden zijn we opniouw in onderhandeling toor verbetering van loon, hunne loonen zijn absoluut veel te klein in vergelijking met andere Gasfabrie ken van 't land. Twee brioven zijn ons toegekomen van wego <le bestu ren van Brugsre en Aalst, die abso- luut geena voldoening gev6n aan de kerklieden, dus hier mag men in $eval van volharding oas aan een eonflict verwachten. Bij de Metsers. Sihds weken is er eono vraag ge steld voor loonsverhooging. De pa troons laten van hen nog niet hooren iietlegenstaande hun accoord ge- loten in 1921. Wanneer ze wenschen onder stielmannen te zijn in 't ko- tnende seizoen, moeten ze maar yoorts de roem houden van Aalst, de Stad der laagste loonen. Bs Kaaiwerkers vergaderden Vrüdag, over 8 dagen, kaar den aanplakbrief der groenen uit deZoutstraat is besprokeD. en kaar de dekens (ploegbazen) van de iteenlossers, uitleg gaven van de verschillende prijzen, die aan do patroons voorgelegd zijn, die altoos dezelfde zyn geweest, en bewezen dat do ploeg die zich vormde huiten de kaaiwerkers, den steen losten aan 50 eentiemen per hoofd en per duizend, waarvoorde gewone steen- lossers 55 tot 60 eentiemen por hoofd betaald worden, zoodat ome leden meer betaald werden,en die de groene chefs voor onderkruipers uitseheldon De algemeene vergadering was verontwaardigd van de groene chefs die ook onze secretaris beschuldig de, wat eene opzettelijke leugen en keurden het bestuur goed om een tegen afllche op de muren der stad uit te plakken, en aan het volk van Aalst, de gemeene handelwijze der groenen te doen kennen. Voor de Sargiefebrieken. Woensdag vernemen wij dat de afgevaardigden der Patroons en werklieden donderdag samen ko men te Dendermonde, om de voor stellen der werklieden te bespre ken. Toekomende week zullen wij de uitslag der onderhandelingen kun nen mededeelen. Stielgen ooien, Tabakbewerkers. Gij allen die nog onvereenigd of vereenigd buiten onze Landelijke Centrale staat, zult nu weer bost kunnen ondervinden hebben, dat al ons streven en pogen gaat naar de verbetering van den toestand onzer itielgenooten. De verkregen loonopslag is nog maals de macht van het werk ónzer Centrale en daar waar onze onge lukkige stielgenooten nmts verkre gen, zullen zij de oorzaak aan zich zelve te wijten hebben. Nog vele verbeteringen zouden kunnen verkregen worden indien alle stielgenooten zoeder onder scheid, tet onze Centrale bijtraden. Onze Landelijke Centrale bij wie elkeen zich kan aansluiten zonder afstand of geweld te moeten doen aan zijne godsdienstige opvattingen, houdt zich uitsluitelijk en bestendig bezig den toestand der tabakbewer kers te verbeteren en om hen meer vrijheiden onafhankelijkheid te be zorgen. Wij doen daarom een oproep tot alle stielgenooten, onvereenigd of vereenigd in andere bonden, zich onmiddelyk bij onze Central»1 aan te sluiten, om alzoo onze macht te ko men versterken. Diegene welke by eene andere organisatie aangesloten en daar in rechte zijn. komen onmiddwlyk in rechte bij ons over, wie nog niet in rechte is hoeft slechts don tiid by ons uit te doen, welke hij iu do an dere organisatie nog moest doen om in rechte te komen. Stielgenooten, het gaat hier alleen om den strijd voor den boterham, en daarem allen bij onze Centrale. Ons verleden, rijk aan strijd en overwinningen ten voordeele der tabakbewerkers, is het schoonste bewijs dat ge io ons uw volle ver trouwen kunt stellen. In onze rangen tot verbetering van uw lot. HET BESTUUR. Al de Bestuurleden der Vakbon den worden uitgenoodigd tot het bijwonen der Algemeene bestuur- vsrgadering, die gehouden wordt, heden Zondag om 3 uren namid dag, ten lokale Hand in Hand Bestuurleden, allen op post De Schrijver, H. FLIPS. STRIJDPENNINB. Overdracht fr. 527,91. Gezongen door Jean Ringoir, de Communard, bij Albert Van Pamel 3,50. Gezongen door Leopold Podevyn Ten strijde 14,71. Door dezelfde, Ge rechtigheid 12,00. Gegeven door een van minister Devèze zijn officieren 4,00. Rondgehaald op den dans door Biebaut 4,01. Joannes Spaens geeft 0,50 omdat de citoven in een café kwam zonder te drinken. Alfons de vlieg geeft ook 0.50 omdat de citoven geheel het huis mede vroeg om naar zijn geschenken gaan te zien, en daarop belooft hy e^n flosch cham pagne, en wij volden niets, daarem geeft Felix 0,25 en omdat hy zyn special niet kon betalen. Gezongen door Martha Vercammen bij Edward Van de Meerssche en rondgehaald door vosse, Jean 4,70. Gezonden door Louis Van Haudeo- hove bij Edward Van de Meerssche 1,80. Gezongen- door August De Schutter bij Leon LrRinne 2,00. Ge zongen door Josephine bij Jean de Blaes 2,00. Gezongen door Leontine Cornand bij Theodore Vergeylen3,00 Gezongen door de ploeg Delphine Keppens bij Frans Van der Eecken 2.45. Gezongen door Stephaan De Wolf in de wijkclub Jan Volders, het Werkerslied 4,38. Gezongen door Frans Cornand van Erembodegem bij Vergeylen Th. 2,50. Zijn vader legt er 1,00 by. omdat zijn zoon zoo schoon kan zingen. Gezongen door Emiel Keppens bij Leopold Van Hoeven, St-Jorisstraat 3,50. Omdat den lintworm uit de Borluutstraat die bij Torley werkt, durft zeggen tegen zijn werkmak- kers, dat zij hun ook met hun boel ken moesten op straat zetten 1,00. God vergeef het hem want hij weet niet wat hij zegt 1,00. Wantje doet er nog 0,f0 bij. Leve het kaboter- manneken van aan het geldhofken 0,50. Gezongen door Palmyre Van den Steen, by Van den Hauwe. Ver loren door Severin en gevonden by Petrus Nichels 1,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing 7 E. Gits 0,75. A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,09. Bekaert Jan 1,00. A. N. L. M. ERRATA. Gezongen door Louise De Leeuw, bij Jozef Lenoir, moet ztfn 3,00. Totaal dezer week fr. 71,71. Omdat Philemon Tim en Rybel René opgeeischt is geweest bij Va lentine en Gust. De Winne bij M. Somersdoor hunne vrouw 0,50. Om dat Philemon bij M. Somers tot bo ven niet geraakt is 0,50. Omdat Mie ken door Na te opgeeischt is ge weest, en voor belooning nog den parapluo op zyn kop. en de dochter zegde, nu zyn wij geruïnoerd 0,50. Omdat Wieken van schrik onder de haag gekropen was en Naste moest hem nog zelf verlossen 0,50. Omdat V. Coppens opgeeischt is geweest door Rybel 0,50. Omdat Marie Somers metTiaar vloese dacht dat ze den eersten pry's had, en zij zogde, ze zijn allemaal dezelfde, geeft Charles 6.54. Omdat Lonsken met eea schoen daar ljuisisgeke- inen, eu dea anderea wierd achter zou sjollen gesmeten, en vroeg twee haringen, en Marie zegde g'hebt met oenen genoeg 0,50. Omdat Marie Roels jaloersch is van haren Lon, omdat nij Marie Somers een bees gaf o,50. Omdat Lon toch zoo gaarne 'nen druppel drinkt, geeft Lon 1,00. Orndat Rybel zijn vrouw te klein is, als ze hem wil een ram*neling geven moet ze op een stoel staan 1,00. Om dat Richard nog niet opgeöischt is door zyn vrouw, maar het is nog niet laat 1,00. Omdat Wiesken zulk spijt heeft, dat hy moest gaan wer ken als er iets to verdienen was 0,50. Omdat Marie zegde, Wiosken is ook nog eenen van mijn goei voor naar boven te gaan, maar moet het een halve uur op voorhand weten 0,50. Omdat Marie Lon content is met een* te foefelen 0,50. Omdat Valen tine daarmede niet content is, het moet goed afgefoefeld zijn 0,50. Om dat Lon op een morgen naar het varken ging zien en het beestje zyn koddeken afkapte en het beestje toch zoo schreeuwde 1,00. Omdat Marie niet content is met een klein kodde ken 0,20. Omdat Marie Somers zegde tegen Lon, er is niets bij, maar toch zyn brood opat zonder saucissen 0,50 Omdat Charles voor het sluiten een rondeken geeft, geeft Lon nog 1,00. Rondgehaald in ons lokaal, Kor- tenhoek, op eene samenkomst van eenige vrienden, lied gezongen door Van de Wiele Petrus en De Sutter Camiel, rondgehaald door Joseph Grillaert 2,05. Totaal 13,75. Zondag 4 Maart, in de zaal Rothorika. LUISTERRIJKE KUNST-AVOND, ingericht door den Soc. Propaganda- club, met de welwillende medewer king der vrienden van Aalst. Men zal opvoeren 1Ouwe Dag, dramatische schets uit het Volksleven, door J. De Graeve. 2. Mijn Blondine, zang door E. Do Schryver. 3. Eenig In 't dorp, dramati sche alleenspraak door V. Cornand. 4. Visscheroleven, tweezang door Mevrouw Van Styvendael-Ael- brecht en O. Van Paemel. 5. In Holland geïnterneerd, blyspel met zang in 1 bedrijf, door H. Van Daele. Deuren open om 4 1/2 ure. Gor dijn om 5 ure. Prijzen der plaatsen Boven 1,50 fr. Beneden 1,00 fr. Kaarten op voorhand te bekomen in het lokaal by Jef Beerens, Nieuw' s-traat, 13, en bï de best-uurleden van den Propagandaclhb. N. B. Het concert zal eindigen voor het vertrekuur der laatste trei nen en trams. TOONEEL. Heden Zondag om 5 ure, buiten gewone tooneelvertooning. Er zyn nog eenige kaarten te bekomen. BAL. Zondag 4 en Maandag 5 Maart, ter gelegenheid van de groote jaar markt, Groot Bal. CINEMA. Zondag 11,Maandag 12, Zondag 18, Maandag 19 Maart. Het kasteel van Rochevillo naar den roman van Xavier de Montépin. Elke week vijf deelen. HET DUUR LEVEN. Toen onze vriend Wauters, mini ster was, lazen wij elke week in de klerikale blaadjes onzer stad dat het zijne schuld was, als het leven duur bleef. Nu alle rerbruikartikelen, kaas, koffie, zeep en honderd anderen, als ook het brood stijgen in pry's, dus dat het leven duurder wordt, heeft nog geen enKel dezer blaadje» ge schreven, dai het de schuld is van Minister Moyersoen dat het leven duurder wordt, alhoewel hij er schuld aan heeft. Als fle socialisten geen minister meer zooden zijn dan zou alles wel goed gaan, de toestand van ons laad zou wel verbeteren. Theunis ei zijne makker» gingen daar eens voor zor gen. en tot hiertoe heeft de eerste ministerTheuni» het zoover gebracht dat onze frank vermindert in waar de, de lasten vermeerderen en het leven duurder om duurder wordt. Ha, Theunis ging alles redden, al les in orde brengen, eens 4® socia listen buiten de regeering waren. Het in orde brengen, bestaat in het afschaffen van het crisisfonds, het afschaffen van het kosteloos pen sioen. maar wij zien nog niet dat hij in iets verbetering heeft gebracht, zelfs de sigaren-fabrikanten onzer stad vonden dat hij een zonderlinge manier heeft om onze nijverheid te bevoordeeligen. De spaarzaamheid van Theunis be staat in het afdanken van personeel aan den yzerenweg, al moest zulks tot gevolg hebben ontreddering in den dienst. Toen de socialisten in de regee ring waren en de suiker 10 centie men steeg in prijs, was het haro op Wauters. nu Minister Theunis mot zijnen kameraad Moyersoen een nieuwe taks van 20 centiemen per kilo suiker heeft ingevoerd, en door hun politiek schuld hebben dat onze huismoeders op dit oegenblik de suiker zoo duur betalea moeten, reppen onze klerikal9 blaadjes er geen woord over. Mijnwerkers ven Geeraardsbergen en Omliggende. 19* Maart e. k. is de dag der groote manifestatie ingericht door de cen trale Vereeniging der Mynwerkers van het Center. Niet een Mijnwer kers mag zich ontrekken dien dag aan deze manifestatie deel te nemen. Het gaat er om een pensioen van 1500 fr. na 30 jaren dienst. Geen aarzeling, geen onveisehilligen al len naar Brussel qp 19 Maart, ge toond dat de slaven dor mijnen eens gezind zyn in den strijd voorrecht. Inschrijvingen worden gedaan, iede- ren Zondag van 10 tet 12 uren voor middag in net Volkshuis. Het Afdeelings Bestuur, Geeraardsbergen. Voor de Vlag der S. O. S. De n. 4 der lustige vrienden ge zongen by Alfons De Moyer 3,05. Gezongen door Eugenie De Mover bij dezelfde 5,60. Een lied door Pie- ter bij Camiel Kafkot on rondge haald door Georges Moulart 4,00. Omdat het goed aan was met Camiel en Pauline S. M. 1,00. Omdat de pre sident keek gelijk een wandluis 0,25. Omdat Ivo karnavalde 0,25. Gezon gen door Frans Lado van aan zyn teenon tot aan zyn hoofd by Cyriel Moulart 3,00. Remy Kam 1,00.'Alf. Do Moyer 1,40. Omdat de vergade ring van den boerenbond goea ge lukt was na de meeting van den pa troon te hooren. geeft de witten 0,26 voor de leugens die hij vertelde. Een propagandist van Overboulare. Voorde vlag der Bouwwerker». Omdat Leo zweet, geeft Speliere 0,25. Om hem te bedanken voor zyn hulp 0,25. Elk zyn beurt0,25, Voor Spelieros genezing, Leo 0,25. Omdat de zieke niet zou hervallen 0,25. Om dat ze zondag reeds te Overboularo was 0.25 en Speliere er aan ontsnap te 0,25. Omdat Richard kwaad is, geeft Bortje Pap 0,25. Omdat hij het volk zou willen doen ontploffen in een bloemzak 0,25. Wie doet er mee voor onze vlag, Remy Daneols 1,C0. Een oproep aan alle bewuste bouw werkers. Omdat zy allen zouden be- grypen en ons volgen 1,00. Omdat wij dezen zomer zouden mogen me defeesten 0,75. Belgische Nationale Bond tegen de Geslachtsziekten. Plaatselijk Komitoit voor Arbelderoopvoeding - GEERAARDSBERGEN Morgen Maandag 26 Februari, em ure 's avonds, in 't Volkshuis, Openbare Voordracht met films en lichtbeelden over de Venerische ziekten door den heer Doktor Lee mans. Kinderen onder do 17 jaar worden niet toegelaten. Turnkring: Rust-Roeot. Repetition dezer week. Dinsdag jongens afdeelikig Woensdag, meisjes-afdeeling Vrydag, jongens- afdeeling. Begin om 7 ure. HÉT BESTUUR. Verleden Zondag werd te Ath de provintiale cross van Hene gouwen betwist. De loopers onzer sportafdeeling werden toegelaten mode te dingen buiten prijskamp. Vriend Arthur De Clercq Klasseerde zich na prachtigen strijd 3* en gezel Tack Camiel 8*. Gezel Boelaert Cam. moest opgeven door ongeval. Op Zondag 4 Maart a. s, wordt de nationale cross geloopen te Lessen. Vrienden De Clercq, Tack, Boelaert en Van der Beken zullen er onze kleuren verdedigen en vormen aldus een geduchte ploeg. Ook de pupillen stellen een ploeg in lyn en hebben heel veel hoop op de overwinning. Wenschen wij hen een goede uitslag, Koopt uwe schoenen in den Rooden Bottien, by Georges Van Den Driessche - Pauwel NIEU WSTRA AT N. 31 GEERAARDS BERGEN. Voor uwe MUTSEN wendt in volle vertrouwen tot het huis Caa. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwighelen, aan ma tige pryzen. - BERICHT. - Het bestuur van den Soo. Vrou wenbond heeft besloten, een oho- coladefeest in te richten op 25 Maart 1923. De moeders leden van den bond, welke een eerste kommunniekant hebben, gratig aangeboden. Deze dië verlangen aan het feestje deel te ne men, zijn verzocht zich te laten op schrijven, ten lokale De Redding voorzien van hunne lidkaart. Voor het Bestuur, Brrtha DESPRETZ. Aan do Partijgenooten. Wy doen een beroep op onze par- tygenooten, in massa op te komen naar de BURGERLIJKE BEGRAFE NIS, van onze afgestorvene gezellin Lid van den SOCHLISTISCHEN' VROUWENBOND. Hbt MUZIEK zal ook op post wezen. Bijeenkomst om 3 uren namid dag aan het sterfhuis, Pamel- straat. Het Purtfibestuur. Strijdpenning. Vrouw Hellinckx 2.00. Omdat Theophiel V. D. B. aan den strijd penning denkt 0,25. Omdat hy niet weet wat schryven 0,25. Omdat hy tegen Piet en Jan liegt 0,25, Omdat Petrus aan zyn makkers vraagt, hoa yeel hebt ge 0,25. Omdat hy al schui felend zyn spel verlaat 0,25. Omdat onze leden goed zouden oppassen, geeft Theophiel 0,25. Omdat onze Meerbekenaars don goeden weg zouden leeron kennen 0,25. Omdat Hermine spyt heeft dat Karei hier is 0,25. Omdat zy aan Paul zegt dat iedereen dat recht hooft 0,25. Omdat Hermine haro kloefen verliest 0,25. Omdat het Philomdne niet kan sche len dat zü met Hermine in do stryd- penning staat 0,25. Pol kloef 1,00. Omdat velen zyn voorbeeld zouden volgen 1.00. Omdat Theophiel golyk heeft, als hy zegt dat zy hier naar leugenaars gaan luistoren in plaats van naar de vergadering te komen l.oo. Totaal fr. 8,00.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3