Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Jaarlijksch Arrondissements-Congres De nieuwe Huishuurwet. In de Kamer. Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 9. Prijs per nummer 15 cenliemeu. I Maart 1923. Annoncen Aan de Groepen en Mandatarissen SE&AER.T. Het Blok der Vakbeweging. RIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Hoklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goodgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT* Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postchécrekening N' 85888 - Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIS Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 M«n ab.nneert zich op alle pastbureelen. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ. (Arrondissementsf.deratie Aalst). Met deze lieb ik het genoegen u uit te noodigen tot het op ZONDAG 25 MAART, om 8 1/2 URE 's morgens, in het lokaal DE REDDING te NINOVE. Do dagorde zal por omzendbrief u toegezonden worden. Do Arrondissomonts Secretaris, maar 't is om d« eigenaars te be hagen. dat ge de huiehuerwet ver domt, die de eigenaars een deel hunner rechten ontneemt. Daar ligt het paard gebonden, nüet waar NICHELS Alfred. Als we tegenwoordig eene ge- meene soort politiekers hebben, dan is het zeker wel, het handvol overblijvers der Daensistenpartij. Inderdaad, nooit zijn de belan gen der huurdeis hardnekkiger verdedigd geworden in deze nieuwe huishuurwet, dan door de socialis tische Kamer-en Senaatsleden. Nochthars volgens de enkele overblijvende Daensisten, zou het de schuld zijn der socialisten, dat de eigenaars honderd ten honderd de huur van igi4 mogen verhoo- gen, en zou dan ook de socialisten sehuld hebbeR aan de menigvul dige uitzettingen, die ten gevolge dezer wet zullen geschieden. Wij verstaan maar al te wel, dat voor die vare demagogen of te volksfoppers er nu niets meer goed kan gedaan worden ze zija totaal machteloos geworden, ze voelen hun schip op 't strand, en om het opnieuw vlot te krijgen, zijn alle middelen hun goed. Alhoewel ze op de muren van hun lokaal hebben gesohilderd De waarheid is ons wapen, de rechtvaardigheid or.s doel gebrui ken ze de meeste lasterlijke aantij gingen en de gemeensteleugens, den kende door dergelijke bedrogmid delen het volk afkeeiig te maken voor hunne ware verdedigers. En inderdaad, om te durven be weren, uithangen, schrijven dat de socialisten de ioo ten ioo opslag hebben gestemd, moet men meer dan gemeen zijn. Wat is de waarheid Dat in de Kamer, de socialisten er zich hardnekkig hebben tegen verzet, dat er opslag van huishuur kome want opvolgentlijk hebben zij voorgesteld, dat de huidige huur behouden blijve, en na vérwerping dat de verhooging op 50 ten hon derd zou gesteld worden na deze verwerping de huur van 75 ten hon derd verhooging zou zijn,en dit wan neer er door liberale en katholieke Kamerleden 100 ten honderd wierd gevraagd En de socialisten hebben allen tegen de IOO per hon derd gestemd. Wat zegt ge er van, Heeren Christen democraten Ware Mijnheer Van Op denbosch nog in de Kamer, we zouden in de gelegen heid zijn, hem zijn woord te doen herroepen, zooaio we destijds hem in volle Kamer, in openbare zitting, deden zeggen, dat hij gelogen had wanneer hij hadt geschre ven dat Wauters de schuld was van den opslag van het brood. Wat nu d« menigvuldige uitzet tingen betreft, die zullen phats grijpen, weeral eens dank aan de socialisten, dat niet ALLEEN, j wiens woning is verkocht, of nog verkocht zil worden, de straat zullen opgezet woiden. Zijt ge dan vergeten, dat Mini ster Masson, 't akkoord met de katholieken wilde doen aannemen I dat al wie eigenaar is, of wordt vaa een woonhuis, het tea allen tijde kan betrekken, zonder dat hij daarom eenige ernstige of zeer ge wichtige reden hoefde te hebben Dank aan de socialisten hun hevig verzet, is dit zoover niet ge komen. Neen heeren, Christene demo craten of te volksbedriegers, ge handelt waarlijk ter kwader trouw, wanneer ge de socialisten verwijt schuld te hebben aan de uitzettin- gen. Ge weet zulks, ge aijt er van overtuigd, g'hebt daarom te goed de besprekingen der huishuurwet Kamer en Senaat gevolgd, om zulks niet te weken. En als eerlijke politiekers, zoudt ge aan de socialisten moeten hulde brengen, omdat ze zoo goed de be langen der kleinen hebben verde digd. Maar neen, dat kunt ge niet liever neemt ge uwen toevlucht tot leugei s, om het volk te bedriegen. Laat ons nu een oogenblik ver onderstellen, dat de Daensisten invloed genoeg hadden gehad, om de huishuurwet te doen verwerpen. Gezien ze er niet tevreden over zijn, zouden zij tegen gestemd hebben Wat dan De wet van vóór den oorlog trad opnieuw in voege, en deze geeft het recht aan den eigenaar zooveel huur te eischen als hij wil, en de inwoners op straat te zetten als hij het verlangt. 't Is dit wat ge wilt We moeten het gelooven, want vele eigenaars, de Daensisten gene gen, zullen hunne huishuur nu moeten verminderen, omdat zij vóór deze wet, misbruik makende van den woningnood, de huurders pluimden, tegen dc wet in. 't ls niet uwe liefde voor de huurders die u doet protesteeren, Voor wanneer het toezicht op de verzekeringen Joseph Wauters had een voorstel van Toezicht op de Verzekeringen voorgesteld bet ontwerp kreeg een verouderd uitzicht door de ontbin ding der Kamerzen werd door Moyer- soen terug opgenomen met eenige voranderingen van ondergeschikten aard. Dit ontwerp werd wondervol be studeerd en ten andere België komt op dat gebied aan 't staartje van alle landen van Europa. Dus kon het zich doo'1 de ingeving van andere landen hare toepassingen nagaan. België was dus goed gedokumen- teerd. Tegenwoordig doet het ontwerp de file achter een boelen hoop ontwerpen die aan het Senaat voor gelegd worden. Het zou heel belangrijk wezen dat wij binnen kort het ontwerp mochten opgelost zien. Men begrijpt dat de ontaarde maatschappijen of diegenen die reeds erg ziek zijn, de stemming van dozo wet zeer te duchten hebben de goeds maatschappijen en al diege nen die zieh door een gezond beheer uit de teistsringsn van den oorlog fetrokken hebben, verlangen er naar at deze wet de officieels bekrachti ging verkrijgt. De dag waarop de Maatschappij der Partij La Prévayauca So ciale de medewerking aan de kontrool-kommissie zal toevertrouwd worden, zal voor haar en voor al de socialisten een schoonc dag wezen cn hare tegenstrevers zullen tot stil zwijgen gedoemd worden. Vraag in ('t Vlaamsch) van Gezel Nichcls TongheTheodoren Lepagie Frans, beiden Staatsbedienden te Aalst, worden verplaatst naar de stand plaats van SintNiklaas als dienst doende machinisten. Woningen zijn daar niet te vin den, dagelijkschen terugkeer naar Aalst is onmogelijk. Beiden zijn gehuwd en hebben eene familie deze is gedwongen te Aalst te blijven en den kost winner is verplicht te gaan inwo nen te Sint-Niklaas aan 10, 12 frank daags. Waarvan kunnen de te huis ge bleven vrouw en kinderen leven Die verplaatsing is dus te betreu ren en mogelijk is de zaak op to los sen door hen bij koninklijk besluit te benoemen zooals met hunne mak kers is gobeurd. Kan de hoer minister die Staatsbe dienden op dit gebied voldoening schenken Hij zou me ten zeerste verplich ten. Antwoord Bedoelde twee bediei- den zfjn slechts een enkelen dag te Siat-Niklaas gebleven. Dan 30° Ja nuari werden zij aangewezen voor Dendermonde, en zij verklaren te vreden te zijn. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het oenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der -werklieden verdedigt Tegen dit Blok zal de reactie haar kop te pletter loopen W» zijn de coöperatieve maand ingetreden. Wat beteekent zulks Wel dat deze maand gewijd is, aan de propaganda ten voordeele der Samenwerking. Is zulks in ons arrondissement alleen Neen Gansch Belgiti door, zijn de goede socialisten gedurende deze maand gelast, met al hunne ledige uren, al hunne opofferingen, al hunne welsprekendheid, al hunne liefde voor de partij ,te gevén fot het aanwinnen van nieuwe leden voor de Coöperatief, tot het doen begrijpen van het nut der Samenwerking. En niets is meer noodzakelijker. Inderdaad, velen onzer goede partijgenooten, velen onzer huis moeders begrijpen nog niet genoeg het nut en het doel van de Coö peratie. Velea zijn er nog die daar enkel eene handelszaak in zien, die meenen dat de Coöperatief een winkel en eene bakkerij bezit, enkel en alleen om het te bezit ten, enkel en alleen om waren en brood te verkoopen, enkel en al leen om winsten te maken en eenige partijgenooten te kunnen plaatsen. Al ware het doel enkel winsten maken en eenige partijgenooten plaatsen, dan nog zouden alle socialisten hunDe benoodigheden moeten koopen in de coöperatief, want de winsten die er gemaakt worden zijn niet de winsten van en kelen, bet zijn de, winsten voor de gansche partij, en dank die win sten knnnen we toch heden bogen op eigene lokalen waar geen eige naar ons kan uitzetten, waar we vrij vergaderen om onze politieke en economische belangen te be spreken. En de partijgenooten die er hun brood verdienen zijn zoo wel menschen, die wanneer ze het goed opvatten en hun plicht be grijpen, vrij en onafhankelijk zon der vrees van vervolging en brsod- rooverij, de socialistische gedach ten en princiepen kunnen versprei den en verkonden. Maar er is meer. De Samenwer king is een middel om ons te ont wikkelen, om ons te ontvoogden, om ons te bekwamen. We doen er de noodige bestuurs krachten op, we vormen er mannen die eens geroepen kunnen worden om de grootnijverheid in handen te nemen, om deel te maken van fa- brieks- en toezichtsraden, in een woord, om handel en nijverheid uit de handen van de kapitalisten te nemen, om die uit te baten in 't voordeel van 't algemeen. Dit is het ideaal van de Coöpera tie. Kunnen we dit Om bevestigend te antwoorden, hoeven we enkel een blik te werpen, op datgene wat onze Gentsche vrienden reeds hebben tot stand gebracht. Zij ook zijn er begonnen met eene kleine bakkerij, met een klein winkeltje, 't Waren immers arme drommels en kijkt nu eens van wat er reeds bestaat. Groote prachtige moderne bak-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1